Grosses Kaspar Theater für die Norweger, weil man ein Vermessungs Hydrographie „Bötchen“ verschenckte

Profil Neurothiker, Betrüger brauchen sowas. Eine billige Theater Truppe anheuern wäre billiger.

Skandinavien ist zur Kaspar Truppe verkommen, seitdem man den NATO Chef stellt und nun soll so ein lächerliches Boot: 1,2 Millionen € gekostet haben, und dafür erhalten die Norweger noch eine Operetten Parade, wie im Kindergarten. Früher erhielten die Albaner grosse Militär Spenden, wo es Null Paraden gab, es nicht einmal im TV einen Hinweis gab. Aber Betrug muss gefeiert werden.

Albanien erhält nun für 1,2 Millionen € ein Hydrographie – Meeres Vermessungschiff, obwohl praktisch Alles schon mehrfach vermessen wurde, ebenso von Taucher Expeditionen der Amerikaner. So ein Boot kostet mit Ausrüstung unter 500.000 €! Gebraucht mit moderner Ausrüstung auch unter 250.000 € und dann weiß man wieviel gestohlen wurde.

NATO Müll Haufen:mit dem  Pseudo Flotten Kommandant: Ylber Dogjanin

Wie immer und überall, werden die teuren Apparate, praktisch nie benutzt werden, weil die ausgebildeten Fachleute, umgehend durch Klientel Idioten ersetzt werden. Ausserdem ist Alles in Albanien bestens und mehrfach vermessen und es funktioniert sowieso nie etwas.

Hydrographische Vermessungen unter Wasser werden von akustischen Methoden (Echolote, Sonare) in Verbindung mit satellitengestützter Positionierung des Messortes dominiert. Bundesamt für Seeschifffahrt und Hydrographie

Für Millionen mehrfach schon vermessen. Die ältesten und damals neuesten Karten stammen von der US Marine, welche 1994 die Küste, Durres. Vlore mit neun Seekarten ausstattete, auf grund damaliger neuer Hydrographischer Vermessung bis ins letzte Details. Die korrupte EBRD Bank, Deutsche Consults, mischten mit, kassierten Millionen, für Vermessungen, was vollkommen unsinnig war.

13 Jahre Betrug Weltbank und EBRD Bank rund um die Hafen Ausbaggerung von Durres

Alte Tradition: Beförderung mit gefakten Prüfungen auch für den Generalstab des Albanischen Militärs

Die Pentagon – CIA Ratte in Zivil

Phantom Theater Show, wie die Deutschen mit ihren Phantom Projekten und TV Auftritten von Steinmeier hat man gut kopiert.

Langzeit Betrug im NATO Land, durch korrupte Minister, Militärs: Waffen und Munition Verkauf

 

 

Durrës, ja motorskafi që Norvegjia i dhuroi vendit tonë (VIDEO, FOTO)

Postuar: 22/03/2017 – 10:54

Në Portin Detar të Durrësit u zhvillua ceremonia për dorëzimin një motorskafi hidrografik për Forcën Detare. Motorskafi hidrografik “Shqiponja” u dhurua nga në kuadër të projektit shqiptaro-norvegjez për Informacionin Hidrografik (Albanian-Norëegian Hydrographic Information Project, ALNO-HIP) dhe ka të bëjë me ndihmën financiare prej 1,2 milionë eurosh që Mbretëria Norvegjeze ka financuar për ngritjen e kapaciteteve hidrografike në vendin tonë.

Në ceremoni ishin të pranishëm ministrja e Shtetit për Inovacionin dhe Administratën publike Milena Harito, zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi, zëvendësshefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Gjeneral Brigade Dedë Prenga, përfaqësues të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shërbimit Hidrografik Norvegjez, komandantë të forcave dhe komandave ushtarake të Forcave të Armatosura, përfaqësues të pushtetit vendor dhe Autoritetit Portual Durrës etj.

Në fjalën e tij, komandanti i Forcës Detare Gjeneral Major Ylber Dogjani falënderoi palën norvegjeze për financimin, menaxhimin mbështetjen e dhënë dhe mbylljen me sukses të fazës së parë të projektit në fushën e hidrografisë, trajnimin e deritanishëm dhe transferimin e ekspertisës hidrografike ngapala norvegjeze tek ajo shqiptare. Më tej ai u shpreh: “Kam bindjen e plotë se ky bashkëpunim do të jetë i frytshëm dhe në fazat e tjera të projektit” .

Përfaqësuesi i palës norvegjeze, Z. Knut-Arne Gjertsen Drejtor i Autoritetit Hartografik norvegjez u shpreh: “Shqipëria tashmë zotëron një kapacitet modern të vëzhgimit i cili mundëson njohjen e çdo sekreti të tabanit të detit”. Kurse ministrja e Shtetit për Inovacionin dhe Administratën Harito tha: “Ashtu siçkemi modernizuar të gjithë infrastrukturën tokësore në këto tre vjet ashtu po vijojmë me modernizimin  e infrastrukturës hartografike”.

/portali DurresLajm/

Video:
…………

NATO: Hochrangige Albanische Militär- und Diplomaten Familie organisiert Drogen Schmuggel

5 Gedanken zu „Grosses Kaspar Theater für die Norweger, weil man ein Vermessungs Hydrographie „Bötchen“ verschenckte“

 1. bei einer Säuberungs Aktion im frühren Marine Stützpunkt der Porto Romana, wurde wohl eine Granate mitverbrannt. Die Explosion verletzte 2 Personen

  Aktualitet
  22 Mars 2017 – 19:34 | përditesuar në 20:29
  Shpërthim te reparti në Porto
  Romano, dy persona të plagosur
  DURRES-Ditën e sotme rreth orës 15:00, në një repart ushtarak në Porto Romano gjatë pastrimit të territorit të repartit ka pasur një shpërthim nga i cili është dëmtuar lehtë në dorë dhe këmbë një ushtarak, rreshter në Forcën Ajrore, Vullnet Myfit Shehaj 46-vjeç, cili është dërguar menjëherë në spital, ku ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

  Gjithashtu, gjatë shpërthimit ka mbetur i dëmtuar lehtë edhe një punonjës civil i agjencisë së trafikut ajror, Albcontrol, Emirjan Ndrec Kolndreu 37-vjeç.

  Gjendja shëndetësore e të lënduarve paraqitet e qëndrueshme dhe mund të largohen nga spitali pasi kanë pësuar vetëm djegie të lehta.

  Sipas policisë së Durrësit, punonjësit e repartit pasi kanë mbledhur plehrat u kanë vendosën zjarrin për t’i djegur, në atë moment ka pasur një shpërthim, që sipas të dhënave të para ka ardhur, pasi ka pasur barut.

  Policia Ushtarake dhe ajo e Shtetit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për të bërë verifikimet e nevojshme për nxjerrjen e shkaqeve të shpërthimit.
  – See more at: http://shqiptarja.com/home/1/shp-rthim-te-reparti-n–porto-romano-dy-persona-t–plagosur-409096.html#sthash.OrnJzA5o.dpuf

  1. Die komplette Marine Spitze hat keine Marine Ausbildung, ist vollgefressen, was die Frage aufwirft, wo die vielen gut ausgebildeten Leute, wie vor 10 Jahren verblieben ist. Man entsende ein Patroilien Boot in die Ägais, und schon wieder Foto Termin. Küstenwache existiert nicht, weil der Sprit ständig verkauft wird und operiert auch nur für Foto Termine, wie die Schmuggler Boote zeigen

   Die Ministerin, eine ehemalige Club Sänderin in Athen

   Mimi Kodheli pret në Durrës kontigjentin e dytë pjesëmarrës në “Sea Guardian”

   Postuar: 27/03/2017 – 15:03

   Paraditen e sotme në ambientet e Komandës Detare në Durrës, ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, priti 21 efektivët e kontigjentit të dytë pjesëmarrës në operacionin “Sea Guardian” në detin Egje. Ceremonia u hap nga komandanti i forcës detare Gjeneral Major Ylber Dogjani, i cili në fjalën e tij shprehu mirënjohje dhe falenderim për punën dhe përkushtimin që ky kontigent tregoi gjatë operacionit në Egje.

   Komandanti i kontigjentit të dytë, kapiteni i rangut të tretë Silvan Boni përcolli para të pranishëmve eksperiencën gjatë misionit, ndërhyrjet konkrete nga efektivët dhe anijet. Ministrja Kodheli e konsideroi misionin si një eksperiencë të mirë që kalon çdo shkollë apo trajnim të bërë deri më tani për shkak të vështirësive që krijon problemi i vazhdueshëm i emigrantëve.

   Roli i efektivëve dhe anijes shqiptare është raportimi i trafikut të emigrantëve në zonën operacionale dhe ndërhyrja duke ofruar ndihmë kur konstatohen jetë në rrezik. Forca Detare është pjesëmarrëse në operacionin “Sea Guardian”, që nga nëntori i vitit 2016.

   K.H.

   /portali DurresLajm/

   Video:
 2. Man gibt viel Geld aus, für diese Shows, nur die erfahrenen Offiziere fehlen, weil die sich solchen Projekten verweigerten, immer neue teure Aussstattung im Ausland zukaufen.

  145 Leute sollen nur mit dem kleinen Boot beschäftigt werden, was ebenso absurd ist

Schreibe einen Kommentar