Gjergj Bojaxhi: die Anarchie des Erion Veliaj in Tirana: Bashkia e Tiranës është futur kokë e këmbë në paligjshmëri

Erion Veliaj, ist ein Langzeit installiertes Subtract des Georg Soros, der um die „Open Society“ angesiedelten korrupten EU Politiker, wie Elmar Brok, Knut Fleckenstein die komplette Rote und Grüne Verbrecher Bande.

Wenn ein Land, eine Stadt selbst für einfachste Gesetze, Regelungen in den Rathäusern zu dumm und kriminell ist. foreign policy bringt erschreckende Fakten ans Licht, wie der FIMES Report schon im Oktober 2014. Die Hälfte der Minister sind Dumm Kriminelle, die Anderen überwiegend in Tradition inkompetend, wie im Kosovo.

Edi Rama hatte schon vor über 10 Jahren eine extrem dunkle Vergangenheit mit Drogen Kartells und rund um Geldwäsche ohne Ende.

Durres und Tirana sind in Gesetzeslosigkeit verfallen, ein altes Edi Rama, was Albanien bereits hohe Millionen Geldbussen brachte über den EU Menschenrechthof und Abitrage Verfahren. Man raubt, stiehlt in einer kriminellen Partnerschaft mit EU Kriminellen, Mafia Clans, Politikern und ausländischen Consults, wie mit der Privatisierungs Mafia.

Es wird gebaut, ohne Stadtrats Diskussionen und Beschlüsse. Vangjush Dako in Durres, kippt mit seinem erneuten Schwachsinn, eines neuen Projektes, denn Bauschutt, erneut neben dem Hafen und den Tourismus- Fischerei Schutz Zonen ins Meer.

die unendliche Diebstahls Geschichte rund um den Skenderberg Platz Tirana das „Lungomare“  Projekt.

Edi Rama schwafelt wie ein kleines Kind mit seinen dummen Advisern herum, aktuell das man die illegalen Bauten in Fushne-Kruje abreissen muss, wo es erneut zu Überschwemmungen kam. Die Dreistigkeit der Belgier, welche einmal gemeinsam von der Deutschen Botschaft vertreten sind, kennen keine Grenzen:
Der kriminelle Architekt Peter Swinnen (baut als Gegenleistung die Private Villa von Edi Rama), des Belgischen SP Partei Chef: Patrick-Janssens, mit seinem belgischen Architekturbüro, 51N4E kennt keine Grenzen. Da braucht ein Belgischer Parteiführer viel Geld, was mit den EU Geldern gestohlen wird. Das sind die „Werte“ der Angela Merkel, der Amerikaner und Weltbank wie EU Banden. Rauben, Plündern, Stehlen,Fälschen ohne jede Moral.
Selbst die Deutschen lehnen diese Zustände ab, stoppten die korrupten EU Banden, wo alle Berichte seit Jahren gefälscht werden.

Betrugs Motor aus Brüssel: Peter Swinnen: Private Villa für Edi Rama, „Skendebeu Platz“,“Lungomares”

Bojaxhi accuses Tirana Municipality of building new bridge without permission
27/12/2016
Bojaxhi accuses Tirana Municipality of building new bridge without permission

The Tirana Municipality has just built a new bridge over the Lana river, but Gjergj Bojaxhi, one of the critics of several municipal projects, launched accusations that the legal procedures have not been followed for that bridge and for other projects around Tirana.

“The Municipality has built a parallel system, illegal and non-administrative with our taxes. We don’t know who pays for these projects, and why they are done against the law. The bridge was built illegally, has no sign. If the law would be implemented, the State Police would have arrested whoever has built that object”, Bojaxhi declared.

Top Channel interviewed some passerby citizens about the bridge. “We feel safer with the new one. The older is dangerous. Ever cars have gone through it. I’ve seen a Smart driving over it”, one of them says.

The Municipality not only rebukes Bojaxhi’s accusations, but they also add that the building of this bridge was a request made by the community.

The old bridge will be destroyed after the inauguration of the newer one.

http://top-channel.tv/lajme/english/artikull.php?id=18745&ref=fp#.WGPRZ2fU7CI

Masakra që Veliaj po i përgatit Tiranës

Bashkia e Tiranës është futur kokë e këmbë në paligjshmëri për mënyrën se si po mundohet të kalojë planin e ri rregullues të kryeqytetit. Një procedurë, ajo e dy dëgjesave publike kryesore, që duhet të merrte sipas ligjit një kohë prej gati 3 muajsh, me paraqitje, diskutime, vërejte, pasqyrim të tyre, po reduktohet vetëm në disa ditë.

Dhe për më tepër, kësaj shkeljeje flagrante të ligjit, po i bashkëngjitet edhe një sjellje prej skuthi, që po synon ta kalojë kushtetutën e re të kryeqytetit në një errësirë të plotë. Jo më kot, dosja voluminoze e planit të ri i’u dha këshilltarëve bashkiakë vetëm dy ditë më parë. Jo më kot, data e diskutimit u la një ditë pas festët së krishlindjeve që për administratën qe pushim. Jo më kot, pa zbatuar asnjë afat, miratimi i këtij akti madhor është planifikuar në 29 dhjetor, kur të gjithë janë të fokusuar tek festa e fundvitit dhe jo tek masakra që po i përgatitet Tiranës.

Në fakt, duket sikur një mendje perverse ka përgatitur gjithçka për ta kryer krimin në ditët kur opinion publik e ka humbur vigjilencën, kur mediat kryesore e kanë ndaluar aktivitetin dhe kur ringjallja e debatit, do të kërkojë ditë të futet në punë.

Është e vështirë sot të thuash me vërtetësi se ku rrezikohet Tirana nga ky plan. Edhe një specialist i njohur i fushës, si urbanisti dhe këshilltari i opozitës në këshillin bashkiak, Besnik Aliaj, deklaroi se e kishte të pamundur ta dekriptonte këtë plan që u mbajt i fshehtë deri në minutën e fundit (Shiko tek ky link intervistën: https://youtu.be/riyfJL4aeDc), por tani për tani ajo që shqetëson është fakti i diktaturës së urgjencës me të cilën po procedohet me të.

Pse duhej që kjo “kushtetutë” që do të skicojë Tiranën e dy dekadave të ardhshme të mbahej e fshehtë? Pse duhej që ajo të paraqitej tinëzisht? Pse duhej shmangur debati dhe kritikat rreth saj? Pse duhej kaluar në periudhën më të vdekur mediatike? Pse duhej shkelur çdo afat ligjor?

Natyrisht specialistët e fushës do të gjejnë në të ardhmen të gjitha krimet që planifikohen për Tiranën e nesërme.

Por tani për tani, çdokush që e ka ndjekur odisenë e shkatërrimit të kryeqytetit nga bashkëpunimi i oligarkëve që financojnë politikanët me këta të fundit që marrin vendimet, mund ta hamendësojë lehtësisht motivin e këtij konspiracioni.

Prej muajsh në rrethet e ndërtuesve dhe studiove arkitekturore po flitet se ku do ngrihen rokaqiejt e rinj në zemër të Tiranës. Nëpër laptopë dhe smartfonë po qarkullojnë projeketet haluçinante, të cilat kanë marrë bekimin e Edi Ramës.

Vëtë kryeministri, i cili tashmë ka dhënë me firmën e tij leje për shtatë pallate të reja (në kohë moratoriumi) u tall disa kohë më parë me ata që kishin fobi kullat.

Të njëjtën logjikë adoptoi më pas edhe Erion Veliaj i cili, duke folur për planin e ri urbanistik, theksoi se qyteti do të ndërtohej në lartësi (shiko linkun: https://youtu.be/DQ045px00NQ). Logjika e tij e re ishte se meqë mungon toka atëherë qyteti duhej ngritur në lartësi.

http://www.lapsi.al/ide/2016/12/27/masakra-q%C3%AB-veliaj-po-i-p%C3%ABrgatit-tiran%C3%ABs#.WGSwDmfU7CI

Obama, Podesta mit Hillary Clinton sind und waren reine kriminelle Erpressungs Enterprise.

Lobbying, Lobbying and only Lobbying!… US Mafia in Tirana: „Diplomatic Mission Peace and Prosperity“

Null Demokratie bei Edi Rama und seiner SP Partei, denn Alles war Geschwätz und Edi Rama ist von Dummen und Inkompetenden Ja-Sagern umgeben, identisch wie die Hofschranzen der Deutschen Regierung und EU Commission

"Bomba" e Kokëdhimës: Do kandidoja që sot për kryetar të PS, nëse do kishte garë! (VIDEO)

Postuar: 27/12/2016 – 22:46

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima, ka qenë sërish i ftuar në emisionin “Zululand”, duke folur për marrëdhënien e tij me Edi Ramën.
Mimoza Hafizi: Ja dy arsyet kryesore që më detyruan të braktis PS dhe pse lindi LIBRA

Postuar: 27/12/2016 – 22:30

Bashkëthemeluesja e partisë LIBRA, Mimoza Hafizi, ka treguar sonte në një studio televizive arsyet që e shtynë në krijimin e partisë së re dhe nda

8 Gedanken zu „Gjergj Bojaxhi: die Anarchie des Erion Veliaj in Tirana: Bashkia e Tiranës është futur kokë e këmbë në paligjshmëri“

 1. wie in Durres stimmt die LSI gegen die Stadtrat Pläne des Erion Veliaj in Durres gegen die Pläne des Vangjush Dako, denn es gibt genügend Experten Pläne, welche auch viel besser sind wie die neuen Pläne. In Durres u.a. von der Uni Pescara. mit praktisch total Bau Verbot in der Antiken Zone A, i nder Zone B nur kleine Bauten und vor allem Grün Anlagen. Das wurde umgehen, wowohl mit Millionen der Weltbank erarbeitet, von der Uni Pescara, trotz Zustimmung des Stadtrates und des Counsels der Regierung also Rechtsgültig in den Papierkorb, wie alle Gesetze geworfen.

  LSI kundër Erionit për planin urbanistik. Duhet transparencë
  Postuar në 29 Dhjetor, 2016 11:12

  LSI i ka futur një thikë pas shpine sot Erion Velisë duke folur në emër të intersiti publik.

  Ndërsa kryebashkiaku ka hartuar një strategji të plotë të zhdukjes nga sytë e publikut të masakrës me ndërtime që parashikon ti bëhet qendrës së Tiranës, duke dhënë kulla të larta për oligarkët e Ramës, nëse ai ka kthyer në farsë dëgjesat publike dhe ka shmangur ballafaqimet me shoqërinë civile, LSI ka mbajtur një qëndrim krejtësisht të ndryshëm.

  Grupi i keshilltareve te LSI propozojne qe sot te mbahet senace e hapur per planin urbanistik, seance e hapur per opinionin publik, të ftohet shoqeria civile. „Sot seanca te kthehet ne degjese publike per planin urbanistik. Te ftohen grupet e interesit te shprehin mendimet dhe opinionet“, ka thënë Brahimllari i cili ka theksuar se transparenca eshte sh e rendesishme, cdo qytetar duhet te jete i qarte per vendimet qe marrim.

  „Ne do rrime ketu edhe 30 ore me qellim qe te gjithe te sqarohen dhe te jemi te qarte ne vendimarrje. Vota qe kemi marre eshte e qytetareve te Tiranes, jemi ketu per te degjuar cdo qytetar, per te mbrojtur cdo shqetesim qe vjjen nga qytetaret e Tiranes“ ka thënë përfaqësuesi i LSI i cili me sa duket është instruktuar nga kreu i partisë së tij për të thyer tavanin e xhamtë me të cilin Veliaj është munduar ta mbyllë trancparencën për masakrën që po planifikon. http://www.lapsi.al/lajme/2016/12/29/lsi-kund%C3%ABr-erionit-p%C3%ABr-planin-urbanistik-duhet-transparenc%C3%AB#.WGUm9mfU7CI

 2. an über 400 illegalen Hochhaus Bauten ging Tirana kaputt und wo man früher bestens essen konnte, findet man heute Müll, wo man nur krank wird.

  Also muss noch mehr zugebaut werden, der Stadt in Eurupa mit der stärksten Luft Belastung
  New buildings will be allowed at old Tirana area
  27/12/2016
  New buildings will be allowed at old Tirana area
  The new Urban Plan for Tirana will allow new constructions at the Administrative Unite no.8, an area with low houses where no constructions were allowed so far, since it was considered a historic area.

  “It cannot be considered a historic area anymore, since the ‘House of the Part’ is not there anymore. We will preserve some historic elements, and the rest is just old houses. We will allow new buildings there”, said Jon Baboci, Urban Director.

  The Municipality plans to also widen roads and improve infrastructure in some areas of Tirana, from Rruga Fortuzi, Rruga e Kavajes, Rruga e Durresit and Rruga e Dibres.

  The plan foresees new high-rise buildings, but not higher than the existing ones.

  The Municipality has held 24 public hearing sessions and 100 meetings with groups of interests, such as urban planners and architects.
  http://top-channel.tv/lajme/english/artikull.php?id=18741&ref=fp#.WGVE42fU7CI

 3. In Öffentlichen Park gibt Erion Veliaj persönlich illegale Baugenehmigung, was der Tirana Masterplan ausdrücklich verbietet. 12 derartiger illegaler Baugenehmigungen auch ohne Informatione an den Stadtrat gibt, im Stile des Verbrechers Edi Rama, wie er Bürgermeister war. Dann wird durch den Gangster Maziniku, auch noch Lulzim Basha beschuldigt, er hätte die Baugenehmigung in 2012 gegeben, was Betrug ist und eine gefälschte Bautafel aufgestellt mit falschen Angaben der Genehmigung

  Freie Fahrt beim illegalem Bauen in Tirana, des Drogen Gangsters Armand Lilon und Besnik Sulaj und Partner von Edi Rama

  http://albania.de/freie-fahrt-beim-illegalem-bauen-in-tirana-des-drogen-gangsters-armand-lilon-und-besnik-sulaj-und-partner-von-edi-rama/

 4.  

  Gjergj Bojaxhi, woher er 250.000 $ hatte, um in ein Betrugs System mit der TIS Firma in Vlore, was ein privates Geschäft eher war. Aber Gjergj Bojaxhi, war Manager der Betrugs Ölfirma Everest Sh.P.K. welche die noch schlimmere Betrugs Firma Petrofilera kontrollierte mit vielen Jahren extrem Zoll Betrug, ebenso Umwelt Schäden. Er sagt das dieses Geld für eine Betrugs Firma ein grosser Fehler war.

  Die merkwürdigen Beteiligungen des Gjergj Bojaxhi, am TIS Parkhaus in Vlore, wo Klage erhoben wird auf Rückzahlung

  Profil Gjergj Bojaxhi/ Nga akuzat për pastrim parash e deri tek skemat e fajdeve

  640x480 Gjergj Bojaxhi

  Pasi bëri një dorëheqje fallco nga SFIDA (zytarisht nuk ka qënë asnjëherë kryetar), Gjergj Bojaxhi i është rikthyer jetës së tij private plot dritëhije. Puna e parë për të, ishte nisja e një procesi gjyqësor duke paditur kompaninë fituese të parkimeve në Vlorë, Tis Park. Padia e depozituar në Gjykatën e Tiranës, lidhet me një kontratë huaje me interes, ose e thënë ndryshe dhënie para me fajde.

  Bojaxhi i ka dhënë administratorit të Tis Park, Bashkim Shalla rreth 225 mijë dollarë. Ai pretendon paratë nuk i janë rikthyer ndërsa në padinë e tij, kërkon dhe interesat mbi borxhin.

  Pikërisht këtu lindin sërish dyshimet për paurinë e Gjergj Bojaxhi. Teksa ka propoganduar në media kundër oligarkëve dhe klientëve të pushtetit, në fakt Bojaxhi rezulton të jetë i lidhur me një koncesion, që është kthyer në shqetësimin më të madh për qytetarët e Vlorës.

  Tis Park u krijua në vitin 2015 për të menaxhuar parkimet në Vlorë por dhe pse zyrtarisht kjo kompani ka statusin aktive në QKR prej më shumë se 2 muaj nuk e ushtron akivitetin e menaxhimit të parkimeve në qytetin bregdetar. Në një investigim të kryer më herët nga mediat, ky koncesion i cili u dha nga ish kryebashkiaku kontrovers Shpëtim Gjika, ka privatizuar 25 rrugë kryesore dhe dytësore. Asokohe, Kontrolli i Lartë i Shtetit nisi hetimet pasi kjo kontratë koncesionare i ka shkaktuar dëm buxhetit të shtetit me vlerë prej 2.1 miliard lekë, ndërsa është një shërbim diskriminues edhe ndaj buxhetit të shtetit.

  Përveç shkeljeve të këtij koncesioni, mister mbetet edhe fakti sesi themeluesi i Partisë SFIDA ka arritur të jetë kaq i pasur saqë të japë hua 225 mijë dollarë.

  Këtu nis edhe zhveshja e jetës fallco të Bojaxhi, i cili vrapon në këmbë nëpër Tiranë me një çantë shpine dhe rroba të lira. Ai njeriu i thjeshtë në pamje të parë, nuk është aq i sinqertë sa shfaqet. Si një fajdexhi që jep para me interes, Bojaxhi ka krijuar tashmë imazhin e një politikani të rremë përballë qytetarëve. Nga njëra anë denoncoi parkimet nëntokësore në Tiranë dhe nga ana tjetër, Bojaxhi ndihmon me para një koncesion parkimi që është kthyer në ferr për qytetarët vlonajtë.

  Bojaxhi fshehu pasurinë e tij

  Që prej janarit 2017, drejtuesi i partisë SFIDA, Gjergj Bojaxhi, ka sulmuar fort thuajse të gjithë klasën drejtuese politike, duke i akuzuar si njësoj të korruptuar dhe të paaftë. Ai deri para pak dit

  ësh drejtonte indirekt partinë e re SFIDA, pasi zyrtarisht në KQZ kjo parti ka një tjetër kryetar, Hektor Ruçin.

  Në bilancin zyrtar financiar që partia “SFIDA” ka dorëzuar në KQZ, rezulton se shpenzimet vjetore për 2016-ën janë krejt modeste. Totali i shpenzimeve të kësaj partie nuk i kalonte 4 mijë dollarët për gjithë vitin 2016.

  sfidaaaa

  Duket sikur bilancet financiare të SFIDA-s përkojnë me devizën e saj si një parti e formuar nga themelues modestë e të ndershëm.

  Por nga ana tjetër, të dhënat e paraqitura zyrtarisht nga SFIDA, bëjnë një kontrast të fortë me të dhënat dhe shifrat që dalin nga një tjetër bilanc financiar.

  Nëse shqyrton të dhënat financiare të kompanisë “Everest OIL”, ku zoti Bojaxhi ka shërbyer si administrator, ndërsa disa familjarë të tij janë aksionerë, del se shifrat nuk janë aspak modeste. Janë shifra të rëndësishme madje.

  everestiii

  Vetëm për vitin 2014, totali i të ardhurave nga shitja e kësa

  j kompanie arrinte 180 miliardë lekë ose 160 milionë dollarë. Për vitin 2015 totali i të ardhurave nga shitjet arriti në 6.9 miliardë lekë, afro 65 milionë dollarë. Do të mjaftonte ky kontrast mes të ardhurave të kompanisë së zotit Bojaxhi dhe shpenzimeve mikroskopike të SFIDA-s, që zoti Bojaxhi të sqaronte njëherë se cila është pasuria e tij, e krijuar në këtë sistem që ai e denoncon çdo ditë.

  Sa i pasur ishte zoti Bojaxhi kur u kthye në Shqipëri në vitin 2005?
  Si u shtua pasuria e tij deri në vitin 2013?
  Si u shumëzua pasuria e tij nga fitimet e kompanisë së naftës “Everest Oil” pas vitit 2013?

  Zoti Bojaxhi nuk kursen akuzat për kundërshtarët politikë nga tribuna e partisë modeste SFIDA. Por ndërsa e bën këtë, kompania e tij e naftës shton fitimet çdo ditë në këtë sistem të korruptuar (sipas zotit Bojaxhi).

  I akuzuar edhe në të kaluarën

  Dy vite më parë, prokuroria nisi hetimet ndaj kompanisë që administron zoti Bojaxhi, pasi dyshohej se ishte e implikuar në një skemë të pastrimit të parave. Hetimet u përqendruan ndaj “Petrolifera”, e cila kontrollohet nga kompania “Everest Oil”, në pronësi të familarëve të Gjergj Bojaxhi.

  Historia nis me periudhën kur Bojaxhi negocionte në emër të qeverisë shqiptare një marrëveshje me kompanitë e huaja të naftës. Më pas nga negociator i qeverisë “Berisha”, Bojaxhi del bashkëpunëtor dhe aksioner në biznesin e tregtim të karburanteve. Ai akuzohet se ka transferuar miliona euro në zonat offshore.

  “Po ashtu në llogari janë depozituar cash nga Gjergj Bojaxhi gjate viteve 2012-2015 26,083,621 USD (ku përshkruhet se kryesisht janë tërheqje nga llogari në banka të tjera). Ndërsa rreth 100 milion USD janë atellite hyrëse nga llogari të tjera të shoqërisë Everes Oil. Debitimet e llogarisë janë kryesisht për pagesa për kompaninë Sllovake, Eni Slovenija, d.o.o., me të cilën ka lidhur kontrata çdo vit për blerje produkte të naftës. Për këtë kompani janë transferuar fondet prej afro 170,740,000 USD” – thuhet në një raport të policisë.

  Bojaxhi është përpjekur të ruajë profilin e një politikani pa lidhje me sistemin, madje ai e denoncon fort sistemin. Por të dhënat mbi pasurinë e tij personale dhe të familjarëve të tij, tregojnë se zoti Bojaxhi është ‘de facto’ një prej oligarkëve të vendit, i strukturuar fort në biznesin e naftës.

  Përdhosja e kauzave të SFIDA

  Bojaxhi garoi në këto zgjedhje më 25 qershor. me partine e themeluar prej tij SFIDA, por nuk arriti te futet ne parlament. Ai pretendonte, se kjo forcë politike kishte mbledhur rreth vetes vetëm njerëz të ndershëm, që duan të punojnë për një Shqipëri ndryshe, jashtë rrethit të interesave të partive tradicionale.

  Por faktet flasin ndryshe, pasi e kaluara e vetë kryetarit dejure Bojaxhi, jo vetëm mbart akuza për pastrim parash dhe lidhje me oligarkët, por nga ana tjetër janë përdhosur edhe ato pak ideale që ngriti SFIDA në këto zgjedhje. Rrëzimi i oligarëkeve, mbështetja e pronës publike, shkëputja e lidhjes biznes-politik, ishin disa nga premtimet e Bojaxhi më 25 qershor. Votuesit nuk i besuan, madje nuk i dhanë as votat që ai kishte marrë në Tiranë në 2015, ku

  kandidonte për Kryetar Bashkie. Asokohe, Bojaxhi morri 16 mijë vota në Tiranë, ndërsa dy vite më pas, më 25 qershor 2017, nuk arriti të merrte më shumë se 2400 vota.

  Bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë e braktisën Bojaxhi, jo vetëm për të kaluarën e tij të errët, jo vetëm për premtimet boshe por edhe për shkak se ai u vu në qendër të akuave edhe për përvetësim të donacioneve të fushatës “Ne-Tirana” në vitin 2015.
  http://boldnews.al/2017/07/03/profil-gjergj-bojaxhi-nga-akuzat-per-pastrim-parash-e-deri-tek-skemat-e-fajdeve/

 5. Weitere Öffentliche Parks, genehmigt vom Urbanistik Plan in 2013, sollen in neue Hochhäuser umgewandelt werden, mit den EU Geldern, obwohl weder Kanalisation oder Wasser noch in Tirana funktioniert. Original Edi Rama Mafia Beton Orgien, für den Drogen und sonstige Verbrecher Clans in Tirana.

  Another Park Becomes Concrete, Veliaj Changes Urban Planning in Yzberisht

  Another Park Becomes Concrete, Veliaj Changes Urban Planning in YzberishtMayor Erion Veliaj during a visit in Yzberisht.

  The Municipality of Tirana wants to turn a public space in Yzberisht, which was intended to be a public park, into a residential complex. Because of this change in the urban plan of Tirana, residents of the area are asking the National Territorial Council to not approve the municipality’s plan.

  Through a petition, the residents state that the area of Yzberisht, one of the highest density areas in the city, still has no public park or square, but yet the municipality of Tirana has decided to build high-rise buildings, up to ten floors, in a free space which could have served as a recreational space.

  We were hoping that according to the 2013 plan of Kashar’s municipality, the space would turn into a urban park, or at least a square, but according to the 2016 plan of the municipality of Tirana this will turn into a construction site for residential buildings, which has to be discussed by your council. The said area is around 70,000 sq. m. with a space for construction around 20,000 sq.m.

  planii-2013-701x564
  Urban plan for Yzberisht from 2013.
  plani-2016
  Urban plan for Yzberisht in 2016. The same plot destined for an urban park now turns into a construction site.

  In February 2017, Mayor Veliaj shared with his followers in social media news about the new playground of Yzberisht. He accompanied the photostaken during the construction with these words:

  Where is this? In the Blloku area? No, my friends, this is in Yzberisht! Because for us, people of Tirana, children are equally precious in the center as they are in the suburbs.

  But it seems that the playground is being used by Mayor Veliaj as a facade to cover up the plans for building high-rising residential buildings in an area which before was intended for a park.

  It seems that this has become a technique that Veliaj has mastered very well. A few days ago, in the center of Tirana, where currently the highly anticipated pedestrian area on Skënderbeg Square promised by Mayor Veliaj is being built, the construction of a 130 m. tower behind Tirana International Hotel was approved.

  http://www.exit.al/en/2017/04/20/another-park-becomes-concrete-veliaj-changes-urban-planning-in-yzberisht/

 6. Der Tschechische Botschafter: Jaroslav Ludva finanziert, auf einem kleinen Gelände, einen Kinder Spielplatz, während Erion Veliaj, vollkommen illegale und Gesetzwidrige Baugenehmigungen für 5 Millionen € gab, ein sehr grosses Freizeit Gelände/Park an eine der Mafia Baufirmen verkaufte. Obwohl das Grundstück gesetzlich als im Master Plan von Tirana mit absoluten Bauverbot versehen ist.

  So läuft das Pervese Spiel, damit sich kranke Botschafter ihre Profil Neurose befriedigen können, oft als Mafiöse Finanzierung von EU Politikern in Albanien, welche über die eigenen Firmen, die Aufträge erhalten.

  Überall in Albanien: Parks werden finanziert, Gesetzliche absolut geschützte Touristik Zonen wurden eingerichtet, kurz danach illegal bebaut durch die Regierungs Mafia, welche nie wie die Justiz Gesetze kennt und die Bürgermeister sowieso nicht.

  Das Dritte Mal wird vollkommen unsinnig der Zogu i Zi Kreisel umgebaut, mit Parkbänken und Wasserspielen wo Tirana Wasser Nostand hat, die meisten Kommunen nicht einmal Feuerwehren haben, weil die EU Gelder gestohlen werden. ***

  Tallja e Kryebashkiakut — stola për t’u shlodhur në vendin më të ndotur të Shqipërisë

  Zogu i ZI Kreisel. neue Baustelle für Mafiöse Pyschopaten.

  In Öffentlichen Park gibt Erion Veliaj persönlich illegale Baugenehmigung, was der Tirana Masterplan ausdrücklich verbietet. 12 derartiger illegaler Baugenehmigungen auch ohne Informatione an den Stadtrat gibt, im Stile des Verbrechers Edi Rama, wie er Bürgermeister war. Dann wird durch den Gangster Maziniku, auch noch Lulzim Basha beschuldigt, er hätte die Baugenehmigung in 2012 gegeben, was Betrug ist und eine gefälschte Bautafel aufgestellt mit falschen Angaben der Genehmigung

  Freie Fahrt beim illegalem Bauen in Tirana, des Drogen Gangsters Armand Lilon und Besnik Sulaj und Partner von Edi Rama

  Illegale Baugenehmigungen des Erion Veliaj, trotz gesetzlich verbindlicher Masterpläne für Tirana, wird ein grosses Freizeit Park Gelände und Park zubetoniert.

   

  Freie Fahrt beim illegalem Bauen in Tirana, des Drogen Gangsters Armand Lilon und Besnik Sulaj und Partner von Edi Rama

  Gjergj Bojaxhi: die Anarchie des Erion Veliaj in Tirana: Bashkia e Tiranës është futur kokë e këmbë në paligjshmëri

  1. Der 5 Umbau des Platzes Skenderbeu, was immer ausl. korrupte Personen finanzierten und davon leben die Albaner Mafia Politiker gut, mit dieser Geld Projekt Aufteilung, nachdem Modell der „Nghradeta“ und „Camorra“ dessen System die Deutschen Stiftungen, wie IRZ Stiftung, Entwicklungshilfe mit der KfW, GIZ längst übernommen haben und praktisch etliche Deutsche Minister, wo Arthur Kuko, der Albanische Botschafter, seine Beziehungen zur TOP Mafia in Albanien spielen lässt.

   Einweihung als Wahl Spektakel, EU finanziert erneut eine Einmischung in die Inneren Angelegenheiten von Albanien, Ein Platz des Unfuges, mit bereits gesprungenen Marmor und Steinplatten, wo natürlich Fahrzeuge darüber fahren, für den Aufbau der Einweihung, wie bei einem Pop Konzert mit Feuerwerk.
   Skenderbeu Platz Tirana 10.6.2017
   Praktisch keine Bäume, kein Schatten, obwohl deshalb Tirana 5 ° heisser ist im Sommer, weil durch illegale Hochhaus Bauten die Zirkulation der Stadt wie in Durres zerstört wurde, was die Italienischen Architekten einmal so geplant hatten. Dafür gibt es 200 Springbrunnen, obwohl es immer mit der Wasser Versorgung in Tirana Problem gabe und diese Stein Fläche wird das Stadt Klima weiter erheblich verschlechtern.

   Skenderbeu Platz Tirana
   Beton und nochmal Beton, neben sinnlosen Marmor Böden, welche eine sehr kurze Lebensdauer haben, statt einen Park anzulegen, bestehende Bäume zu integrieren. EU finanziert
   Erion Veliaj: 10.6.2017

 7. Altes System der Geldwäsche und des Betruges:

  Die Klientel Politik, der Staatsbetrug, geht weiter mit gefakten Ausschreibungen in Tirana, mit der Stadt Reinigung, nachdem man ausl. Unternehmen mit Strafverfahren und Beschlagnahmen überzogen hat. Voraussetzung sind immer Neuwertige Abfall Wägen die auch hier nicht existieren. Arber Abazi, Sohn des PS Gangsters Abgeordneten Sadri Abazi, erhält mehrere Aufträge für die Stadt Reinigung

  Veliaj i dha tender 4 milion USD nipit të Sadri Abazit, për pastrimin e Tiranës

  Fondet publike, të cilat vijnë nga taksa e qytetarëve shqiptarë, janë përqëndruar në 2-3 klientë të qeverisë por edhe të familjarëve të deputetëve socialistë. I tillë është rasti më flagrant që denoncon Tpz.al, ku Bashkia e Tiranës, me në krye Erion Veliajn, i ka dhënë një tender kompanisë “Alko Impex General Constrction”, pronë e familjes së deputetit Sadri Abazi, por që drejtohet aktualisht nga nipi i tij, Arbër Abazi.

  Kjo kompani është i regjistruar në Qendrën Kombëtare të Biznesit (QKB) në vitin 2011, me adresë në kompleksin USLUGA, i cili është ndërtuar nga deputeti Sadri Abazi, ndërsa aty janë të punësuar të gjithë familjarët dhe të afërmit e tij. (Kliko për ekstraktin e QKB-së)

  Ligji për konfliktin e interesit e ndalon në mënyrë kategorike përfitimin e fondeve publike nga deputetë apo të afërm të tij. “Konflikti i interesit është gjendja e mospajtimit ndërmjet detyrës publike dhe interesit privat të nëe zyrtari, kur gjatë ushtrimit të funskionit të tij, zyrtari ose personi i afërt ka interes privat pasuror ose personal jopasuror, të drejtpërdrejtë ose të tërthortë, që ndikon ose mund të ndikojë në kryerjen në mënyrë të drejtë të funksionit publik.” – thuhet në ligjin nr. 44/2014 datë 24.04.2014.

Schreibe einen Kommentar