Geistig behindert, inkompetend wie Lehrer, Minister und Administrative. Das Sklaven Leben in den Call – Center im Kosovo und Albanien

Geistig behindert, inkompetend wie Lehrer, Minister und Administrative. Das Sklaven Leben in den Call – Center im Kosovo und Albanien: Frau Quhet Kesida Kopaçi, hat ihre Websites in den Sozial Netzwerken inzwischen gelöscht.

Eine verrückte Chefin schreit ihre Mitarbeiter an, was nicht verwundert, wer die Inkompetenz von Adminstrativen und Lehrern in Albanien kennt. Terrorismus gegen Mitarbeiter, oft sogar Studenten, die besser gebildet sind.

Es erinnert an die Firma Schlecker in Deutschland, welche nur deshalb zu Grunde ging im Pseudo Globalisierungs Modell, der Arbeit Auslagerung, weil die Logistik Firma, praktisch nur Zeit Arbeiter beschäftigte, Selbige so hohe Schäden verursachten durch Demotivatsion, Kosten verursachten ohne Ende, wie der langjährige Prokurist vor Gericht gerade aussagte. Ein Unfugs Modell, was heute überwiegend auf den Universitäten gelehrt wird, obwohl die identischen Probleme überall bekannt sind auch mit dem hohen Krankenstand.

VIDEOSKANDALI/ Kesi, shefja e frikshme e call-center-it në Tiranë, tremb operatorët me ulërima

Postuar: 07/05/2017 – 13:48

Quhet Kesida Kopaçi dhe është koordinatorja e një prej fushatave të shumta në kompaninë e call centerave IDS, me seli në Tiranë.

Ndërkohë që call centerat në Shqipëri janë drejt mbylljes dhe vetëm gjatë javës së fundit në qytetin e Shkodrës u mbyllën rreth 11 qendra të tilla punësimi, duket se edhe presioni mbi punonjësit sa vjen e rritet. Disa ditë më parë ishin punonjësit e „Facile.it“ ata që shkruan në murin e vendit të tyre të punës një parullë, duke e cilësuar këtë vend si „Qendër shfrytëzimi„.

Ajo është “bisha” që u mori shpirtin operatorëve që nuk u ndihej zëri, me ulërima në maksimum e trembje deri në palcë.

Kesida, e cila është edhe mama e një fëmije, është filmuar teksa u ulëriste me të madhe e u bënte presion operatorëve e supervizorëve të IDS-së që kishte vartës, për të zgjatur telefonatat.

Pjesa më e madhe e punonjësve në këtë kompani janë mosha të reja, studentë, të cilët punojnë gjithmonë nën presionin psikologjik dhe poshtërimin nëpër call-centera.

Ata nuk e ngrenë dot zërin e ta kundërshtojnë. Të shumtë janë operatorët që komentojnë e dërgojnë mesazhe pranë “JOQ.al”, teksa thonë se në këtë call center punonjësit trajtohen si mos më keq dhe punëdhënësit i shikojnë si skllevër.

Dhe në fakt, çdo gjë dëgjohet qartë në video, ku supervizorja ulëret me sa ka në kokë. Iu përmend orët e punës, bonuset dhe jo të bëjnë kontratat, por të zgjasin telefonatat.

“Kemi ardhur këtu për të bërë lekë, për të justifikuar rrogën, siguracionin, çdo gjë që na paguhet. Nuk po kërkoj që secili nga ju të bëj nga dy kontrata në ditë, apo të bëni kontrata. Ju kam kërkuar të bëni kontrata apo ju kam kërkuar të zgjatni telefonatat? Ça po bëni? Apo doni t’ju themi bëni kontrata dhe ndryshe jeni të pushuar? Disa prej jush kanë një vit që punojnë këtu. Po ju japim bonuse. Futjuni punës! Kaq po ju them”, thotë supervizorja e tyre, gati duke i dalë fyti nga vendi.

Kesida ka fshirë profilin e saj në rrjetet sociale pas publikimit të videos. Ndërkohë nuk ka asnjë reagim nga kompania IDS për këtë dhunë psikologjike qe ushtrohej ndaj punonjësve.

Videoja më poshtë e dërguar në“JOQ” nga punonjës të IDS-së:

/portali DurresLajm/

Video:

Ein Gedanke zu „Geistig behindert, inkompetend wie Lehrer, Minister und Administrative. Das Sklaven Leben in den Call – Center im Kosovo und Albanien“

 1. EIn Italienischer Call Center Inhaber: Silvana Maksuti , beschimpft Mitarbeiter, zahlt seit 3 Monaten keine Löhne, Sozialversicherung usw.. was nun gefilmt wurde

  Investitori italian kërcënon punonjësit e Call Center në Durrës (FOTO)

  Postuar: 09/06/2017 – 20:36

  Fiks Fare solli rastin e një call centeri në Durrës, në të cilin punëtorët nuk marrin rrogat, po ashtu nuk u paguhen as siguracionet. Disa punonjës të kompanisë G.R Comunication u ankuan në redaksinë e emisionit investigativ se ka 3 muaj që nuk marrin rrogat, po ashtu nuk u janë paguar as siguracionet. Të rinjtë nuk pranuan të bëhen publik pasi kishin frikë, sipas tyre nëse do i dalin kundra pronarit, kanë frikë se nuk do të punojnë dot më as në call centera të tjerë.

  Fiksi solli me zë dhe figurë debatin mes pronarit të kompanisë dhe të rinjve që nuk kanë marrë rrogat. Pasi nuk panë që pronari t’u jepte djersën e tyre të tre muajve, djemtë vendosën ta denonconin. Ndaj në konfrontimin e fundit që ata patën pasi vendosën ta bënin publik këtë rast gjuha e pronarit ndaj tyre ishte shumë e ashpër. Ai u kërkon që të tërheqin denoncimin që djemtë kanë bërë kundrejt tij dhe pastaj t’u kalojë parat. ” Tërhiqni denoncimin, pastaj t’jua kaloj rrogën, kam bërë shumë për ju edhe me atë 10 mijë lekësh që ju kam dhënë. Unë e bëra hapin e parë , tani radhën e keni ju ” thotë me tone të larta pronari italian. “Nëse nuk hiqni denoncimin është e kotë që flasim” shprehet qartë ai.

  Përveç bisedës me pronarin denoncuesit takuan edhe disa punonjës në kompani, të cilët pohojnë se muajin e fundit na i ka hedhur lekët në bankë. “Këtë muaj na i hodhi në bankë,një për një. I ka hyrë frika pas denoncimit” thotë një punonjëse, ndërsa një tjetër pohon se nuk e di nëse i paguhen siguracionet tani, por muajt e mëparshëm nuk i janë paguar. Në këtë call center punojnë rreth 150 punëtorë dhe sipas denoncuesve ata asnjëherë nuk janë siguruar.

  Pas këtyre fakteve gazetarët e fiksit tentuan t’i merrnin një intervistë pronarit të kompanisë i cili nuk pranoi t’i përgjigjej asnjë pyetje të bërë nga gazetarja. “Dilni jashtë, nuk jeni të mirëpritur këtu, nuk më intereson t’ju përgjigjem” thotë ai. Ndërsa ekonomisti i kompanisë nuk përgjigjet fare.

  Për të marrë një përgjigje zyrtare grupi i xhirimit të emisionit Fiks Fare shkon në Inspektoriatin e Punës Durrës, drejtoresha e këtij institucioni, Silvana Maksuti thotë se ky call center është inspektuar në shtator të vitit 2016. “E kemi inspektuar në shtator të vitit 2016, duhet ta kishim inspektuar sërish në bazë të ligjit, por kemi numër të kufizuar inspektorësh ndaj nuk e kemi bërë. Ju falënderojmë ju që e ngritët këtë denoncim dhe ne do ngremë një grup pune menjëherë” thotë drejtoresha.

  /portali DurresLajm/

  Na bëni like në facebook!:

Schreibe einen Kommentar