Festnahmen im Verbrecher LSI Kartell des Abgeordneten „Piro Kapurani“ in Korce, wegen VAT und Steuer Betrug

Ein fiktives Steuer (mit Beton Firmen, illegalen Hotels und Appartment Bauten rund um Geldwäsche) , VAT Betrugs Modell durch den LSI Gangster, Distrikt LSI Chef: Piro Kapurani  mit fiktiven Verkauf von 45.000 Tonnen Beton, vor allem für illegale Hotels führten nun zur Festnahmen von mehreren Personen, weil ein 1,5 Millionen € teurer Schaden entstand. Nachdem „Pablo Escobar“ des Balkans: Klement Balili, also wieder eine total kriminelle Familie, inklusive Drogen Handel nach Griechenland, welche die Skrapari Bande des Gangsters Ilir Meta finanziert, welche sich gerade mit den US NATO Gangstern traf, wo er sich Lobbyisten eingekauft hat.

Experten des frühren Finanzministers Ridvan Bode, oft Verwandte, organisieren diese Betrugs Kartelle, identisch wie die Klima Zertifikate, der Deutschen Bank, des BMZ Ministeriums, als Lehrmeister. Fiktive Treibstoff Verkäufe ins Ausland sind von Gangster Clans ebenso beliebt. in 2013: ebenso Deutsche Lobby Partner. Oft sind kriminelle Notare ebenso aktiv alsPartner wie der Pustina, Drogen und Polizei Financier Clan.

Die neue Zoll Chefin Elisa Spiropali, beschlagnahmt die Mafia Firma: des Gjoke Uledaj – 4.000 Tonnen Treibstoff Schmuggel

“Santa Quaranta“ Ilir Meta, Arben Ahmeti, Klement Balili: Albanias Mafia und Koko Kokodhemi
“Santa Quaranta“ Ilir Meta, Arben Ahmeti, Klement Balili: Albanias Mafia und Koko Kokodhemi

Insgesamt werden nun 25 Jahre Haft durch die Staatsanwaltschaft beantragt.

1. Foto Kapurani, i hetuar me masën “Arrest në burg”, të dënohet me 7 vjet e 6 muaj burgim;
2. Vangjush Çerepi, i hetuar me masën “Arrest në shtëpi”, të dënohet me 6 vjet burgim;
3. Erion Berberi, i hetuar me masën “Arrest në burg”, të dënohet me 4 vjet e 6 muaj burgim; (t’i pezullohet dënimi dhe të vendoset në shërbim prove për 3 vjet)
4. Arjan Seferi, i hetuar me masën “Arrest në burg”, të dënohet me 3 vjet e 6 muaj burgim;
5. Dhimitri Metellari, i hetuar me masën “Arrest në burg”, të dënohet me 3 vjet burgim;

Tjetër skandal me inspektorët tatimorë, pjesë e një skeme mashtruse me vlerë mbi 1.5 mln dollarë

Postuar në 28 Maj, 2016 12:32

Inspektorët tatimorë janë bërë pjesë e një tjetër skandali korruptiv. Pas hetimeve disa mujore Prokuroria e Korçës kërkoi dënimin total me 24.6 vjet burgim për 5 prej organizatorëve kryesorë të skemës mashtruese “Kapurani”, e cila i ka shkaktuar shtetit një dëm në vlerën e mbi 1.5 milionë dollarëve.

Prokuroria e Korçës njoftoi se për këtë çështje vijojnë të jenë në procese gjykimi të ndara edhe 7 persona të tjerë, 5 prej të cilëve inspektorë tatimorë. Këta të fundit kanë lejuar veprimet e paligjshme të kryera nga kompania e materialeve inerte “Kapurani Vjara”, duke e ndihmuar këtë të fundit që t’u shmanget detyrimeve tatimore, si edhe të realizojë një skemë mashtrimi, me qëllim fshehjen e të ardhurave.

Në qendër të kësaj skeme mashtruese qëndron i pandehuri Foto Kapurani, administrator i disa kompanive në fushën e betonit dhe hotelerisë. Ky shtetas, së bashku me miq dhe bashkëpunëtorë të tij, kanë krijuar disa kompani, në të cilat kryenin shit-blerje fiktive betoni, me qëllim shmangien e detyrimeve tatimore.

Nga hetimi i Prokurorisë së Korçës, në bashkëpunim me Drejtorinë e Hetimit Tatimor, ka rezultuar se shtetasi Kapurani ka shitur në mënyrë informale rreth 45 mijë ton beton, si edhe mallra të tjerë, duke iu shmangur dukshëm detyrimeve fiskale.Në përfundim të gjykimit, Prokuroria e Korçës kërkon dënimin e autorëve të kësaj skeme për kryerjen e veprës penale të  “Krijimit të skemave mashtruese, lidhur me tatimin mbi vlerën e shtuar”, (në bashkëpunim),  si më poshtë:

Die Mafia Regierung soll eine Lösung finden für angeblich 10.000 unverkäufliche Wohnungen, wo es real wohl eher 200.000 Wohnungen sind, Alles illegal gebaut, als Geldwäsche Projekte des Verbrechens.

There are more than 10.000 unsold apartments throughout the country, due to wrong investments. But builders say that they solution might be having the government buy them for social homes.

2 Gedanken zu „Festnahmen im Verbrecher LSI Kartell des Abgeordneten „Piro Kapurani“ in Korce, wegen VAT und Steuer Betrug“

 1. 2 Skulpturen eines bekannten Künstlers wurden in Korce beschädigt durch Vandalismus, der letzten Neanderthalers in Europa. Korce ist die älteste Drogen Schmuggler Stadt in Albanien, was damals sofort in 1991 begann, durch verschiedene Clans, welche Ridvan Bode dann finanzierten und Schmuggler Imperien auch rund um Treibstoff Schmuggel nach Jugoslawien aufbauten. hohe Millionen Summern der GTZ, auch für Stadt Planung verschwanden in Korce, darunter auch ein sinnloses „Flüchtlingslager“ in 1999, was die korrupte Deutsche Botschafter erfand und 1 Millionen DM damals kostet und nachdem Kosovo Krieg musste Alles wieder repariert werden im Flüchtlings Camp wo praktisch nie jemand war, aber Reise Spesen ohne Ende abgesetzt wurde, was der Beginn des Visa Skandals war, der Joschka Fischer und Ludgar Vollmer Ratten.

  Korçë, dëmtohen skulpturat e Vasillaq Kolevicës

  Skulpture

  Janë dëmtuar dy skulptura të Vasillaq Kolevicës në qytetin e Korçës. Ngjarja ka shkaktuar shqetësim te autoritetet vendore dhe komunitetin intelektual të qytetit, ndërsa ka reaguar edhe zv/kryeministri Niko Peleshi. “Vetëm një shoqëri që e njeh mirë të keqen që e kërcënon, mund të veprojë fort kundër saj. Le ta pranojmë që kemi ende shumë punë për bërë. Nga ndërgjegjësimi i komunitetit për rolin që duhet të luajë ne mbrojtje të pronës e hapësirës publike dhe deri te veprimi energjik i Policisë së Shtetit”, shprehet Peleshi.

  Sipas tij, Korça europiane do të jetë një realitet, jo thjesht dhe vetëm kur rrugët dhe sheshet të jenë ‘si në Europë’, por kur kjo që ndodhi me skulpturat sot, t’i dhembë çdo korçari njëlloj, siç i dhemb autorit të talentuar Vasillaq Kolevica. Numri dy i qeverisë ka premtuar edhe 6 skulptura të reja këtë verë, falë Simpoziumit Ndërkombëtar të Skulpturës.

  Ndërkohë, vetë autori Kolevica ka qenë i ashpër në një mesazh të shkurtër në rrjetet sociale. “Vandalë, talibanë, rezilë, skuthë, që i tmerron drita dhe dituria . E sigurt që nuk janë korçare, por jane barbarë!!!!”, ka shkruar Kolevica.

 2. Übliches System, bei allen Regierungen seit 1998 in Albanien, die selbe Murks Veranstaltung der Korruption, Bestechung und des Betruges, wie in Deutschland.
  Hysen Hysa

  Der Finanzamt Chef Hysen Hysa, wurde verhaftet, er wollte seinem Neffen 10 Millionen LEK, erstatten, in einem der üblichen VAT Steuer Betrugs Karusselle mit fiktiven Firmen, wo die Notar Mafia ebenso immer mit macht. Oft aus der selben Familie

  Aktualitet
  17 Qershor 2016 – 12:05
  I rimbursoi 10 mln lekë nipit, lirohet
  nga gjykata drejtori i tatimeve Hysaj
  rimbursim fiktiv, arrestohet kryetatimori
  Të tjera rreth shkrimit
  rimbursim fiktiv, arrestohet kryetatimori
  Drejtori i Tatim Taksave në Shkodër është liruar nga burgu me vendim të gjykatës, e cila ka vendosur ndaj tij masën ‘Detyrim paraqitje’.
  Hysen Hysa u prangos pasi i rimbursoi jashtë ligjit 10 milion lekë nipit të tij.

  Hysaj është prangosur nga policia e Shkodrës pas urdhër ndalimit të prokurorisë e cila e ka hetuar atë për shpërdorim detyre.

  Sipas Prokurorisë, që nxori urdhër arrestin pë të, bëhet fjalë për subjektin Halaj me administrator Mondi Halaj i cili është dhe nipi i drejtorit Hysen Hysaj. Gjithçka ka nisur pas paraqitjes së një kërkesë për rimbursim TVSH për disa pajisje të importuara në 2012, pajisje për të cilat asnjëherë Mondi Halaj nuk kishte parapaguar detyrimin tatimor sipas legjislacionit në fuqi.

  http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/i-rimbursoi-10-mln-leke-nipit-lirohet-nga-gjykata-drejtori-i-tatimeve-hysaj-361498.html

Schreibe einen Kommentar