„Failed State“ der Klientel Politik: Durres Regen Kathastrophen Situation und 3 Tode bei Schiesserei in der Mafia Stadt: Vlore

Wenn die Parteigänger, Jugend Führer ohne jeden Beruf, sogar höchste Direktoren werden im Sinne der Alt Kommunisten und bei allen Parteien, sollte man sich über dieses Chaos nicht wundern, was der „Failed State“ Non Stopp produziert und wo Kriminelle auch oft aus dem Kosovo sich nur die Posten in der Adminstration kaufen.

Die Albaner sind überwiegend „functional illerate“ zu dumm, einfachste Dinge zukapieren, wobei die Intelligenz ausgewandert ist. Verursacht durch die kriminelle Energie der „Westlichen Wertegemeinschaft“, welche zu korrupt und dumm ist, überhaupt aktiv im Ausland wirken zukönnen.

Alte Rechnungen von Verbrechern Banden aus 1997 waren noch offen, rund um Menschen Schmuggel, Drogen und Waffen:

A fire exchange in a Vlore cafe ended with a tragic balance. Three people were killed and a third one might is injured.

Wenn die Bildung weit unter der einer Steinzeit Kultur liegt und man nicht einmal die Schwer Kraft kennt, hat man Durres bei Regen, in eine Unterwasser Stadt verwandelt seit über 10 Jahren. Hohe EU Millionen Summen wurden verbuddelt, in Kanalisationen, deren Wasser Abfluss im Meer, durch illegale Zuschütten des Meeres, einfach verschlossen wurden, andere Kanalisationen haben keinen End Abfluss u.a. EBRD Projekte von Shkozet ins Meer, oder man hatte keine Ahnung, das Wasser nach unten ablaufen muss.

Alle Jahre wieder: die Albaner feiern ihre Verblödung bei illegalen Bauen im Bezirk Durres und der Erosion

Fotoreportazh / Durrësi i përmbytur

http://bulevardionline.com/fotoreportazh-durresi-i-permbytur/

durresi ne permbutje 06 durresi ne permbytje 05 permbytja ne durres 01 permbytja ne durres 02 permbytja ne durres 03 permbytja ne durres 04 permbytjet ne Durres 07 permbytjet ne durres 08

Short URL: http://bulevardionline.com/?p=13026

 

Der Fahrer von Agron Duka hat Journalisten bedroht, welche über die Glücks Spiel Geschäfte des Agron und Armando Duka berichteten.

Shoferi i Agron Dukës fyen e kërcënon botuesin e gazetës Bulevard

Untitled-1 copyNga Artur Llana / Shoferi i Agron Dukës, Besi Salaj, ka rikthyer  fyerjet dhe kërcënimet ndaj gazetarve madje duke i treguar se po ju vjen dhe ora e vdekjes, në kohën kur po ndodh kriminalizimi i të gjithë institucionëve dhe aq më shumë, kur shefi i tij, po i bën presion së bashku me Osman Stafën e PD-së,  për të qenë kandidat për kreun e bashkisë së Durrësit. Pas publikimit të një foto në stadiumin e Elbasanit, ndërsa luante kombëtarja, rrethi i ngushtë i Dukës është aktivizuar në një fushatë të pareçedentë fyerjesh dhe presioni. Në fakt nuk është hera e parë që kur hyn në një fushatë Agron Duka di të bëjë vetëm këto gjëra. E kam provuar kur ishte përballë Olldashit në 2005 dhe i skaduan të gjitha, përveç atyre paisje që i mblodhi pas dy ditësh nga humbja.  Vendosa ta bëjë publike këtë qëndrim të një rrugaçi të moshuar që ende ka kompleks bythën ngaqë kushedi ku e ka lënë për bixhoz për një gjë shumë të thjeshtë. Ka një proçes dekriminalizimi që po përfolet në këtë vend. Ka gjithashtu një kandidat që po i bën presion PD për të qeverisur bashkinë e Durrësit. Nuk është në natyrën time të merrem me njerëz që mendojnë se kanë ndryshuar karakterin duke rruar kokën. Është në natyrën time të denoncojë një grup sharlatanësh që edhe pas dhjetë vitesh me kokë apo me bythë janë po ata që kanë qenë. Fakti që deputeti i këtij vendi ka një shofer që e merr në mbrojtje në këtë mënyrë është klithma më e madhe për komisionin e Bylykbashit. Por klithma më e madhe është se ky shofer nesër do të jetë në derën e bashkisë për të bërë menazherin, fatekqësisht në rast  ë një fitore të Agron Dukës. Ato fjalë të poshtëra që mi ka thënë mua dhe që i ka fshirë po vetë duke më bërë “block”, si biletë lloto, janë treguesi më i mirë se kush po tenton të kandidojë, po një alarm më i madh se kush është deputeti i opozitës që kërkon dekriminalizimin. Në fakt nuk është vetëm ky Besi që në 2005 ka qenë i paqethur, por është modeli i Agron Dukës që njerëzit i duken  si mjeranë  dhe ai mund ti blejë ato me vezë, televizorë apo lavatriçe edhe nëse nuk ua merr pas humbjes. As dhjetë vite dhe as ndërrimi i partisë duke u bërë i “djathtë”, pasi e përzunë ë majtët, është po ai model që kanë bërë në 2005, me “besa” dhe pa “besë”. Thjeshtë kanë ndërruar partinë për të  ndërruar dhe kërcënimet. Vendsosa ta botoj të plotë këtë koment në rrjetet sociale jo për tua kujtuar miqëve apo njerëzve të mi, thjeshtë për ti kujtuar Agron Dukës se ka mbetur po ai i 2005, ka mbetur pas tij po ajo shpurë maskarenjësh dhe idiotësh që edhe kur pretendojnë se janë intelektualë bëjnë të fortin dhe maskarain. Unë kam ardhur në Durrës dhjetë km larg tij, si Artur Llana dhe jo si shoferi i deputetit apo ndonjë maskarai tjetër politik që solli lloj lloj speciesh që e kanë ndërtuar jetën me gola në minutën shtesë apo me pisllëqe të tjera. Fakti që ata flasin të gjithë për prapanicën, tregon kompleksin e mardhënies që kanë pasur me të, burgjëve apo bixhozit, që të lë pa brekë. Unë jam në punën time dhe do ta denoncojë Agron Dukën dhe Armando Dukën si njerëz që kanë shaktërruar institucione. Nuk më intersojnë lekët e tyre…lekët janë për ordinerët që kur prezantohen nuk thonë emrin e tyre, po të atij që i fshijnë menderen. Po të isha ordiner  do të pranoja kontratën e Agron Dukës që nuk ka munguar, madje ende nuk me ka shlyer nje fature në fushatës 2013,  që atij Besit do ti dridhej bileta në dorë. Ndaj desha vetëm të sqaroj se reagimi im sot nuk ka të bëjë me mua, po me atë që përfaqëson politikën shqiptare, me atë që kërkon të marrë mbi supe fatin e durrsakëve dhe ky njeri është ai që duket si kopil politik jo për fajin tim dhe që për ta mbrojtur ka gjetur shoferin! Vetëm kopilat politik bredhin nga një parti në një tjetër. Unë do jem gazetar dhe Besi shofer, ndoshta deri sa të vdesim. Në këtë vend frikacakët dhe servilët, batakçinjtë dhe bixhozxhinjtë prodhojnë një standart që maksimumi shkon deri tek shoferi, më lartë të han kokën. Ky nuk është problem vetëm punësimi. Thjeshtë as edhe problem për deputetin. E keqja e këtij vendi nuk është se deputeti ka një shofer, e keqja është se shoferi flet me zërin një deputeti. B…q….-llik të mbarë në rrugëtimin tuaj politik!

Short URL: http://bulevardionline.com/?p=13048

Durrës, prefekti Xhelilaj: Jo më situata të përsëritura përmbytjesh!

 0  19  19

 

·       Më problematike zonat në rrugën “Taulantia”, rruga e re e Kënetës dhe zona përreth, si dhe zona e Rotondës

DURRËS, 7 prill 2015 – Fortunali i mbrëmjes të së dielës dhe natës së hënës, më 5-6 prill 2015, me shira dhe breshër, bubullima dhe vetëtima si në kulmin e vjeshtës, shkaktoi përmbytje sidomos në qytetin nr. 2 të Shqipërisë. Kjo detyroi dhe administratën shtetërore që të mos bëjë pushim as të hënën. Kështu, të dielën dhe të hënën, ditën e parë të javës, 6 prill 2015, që ishte dhe pushim javor për shkak të Pashkëve katolike, Rolant Xhelilaj, Prefekti i qarkut, në rolin e kryetarit të Komisionit të Emergjencave ka zhvilluar takime të vazhdueshme duke lënë detyra dhe marrje masash konkrete. Xhelilaj i tha “Dyrrah”-ut se janë inspektuar zonat problematike për të evidentuar dëmet dhe situatat e krijuara. Si rezultat i reshjeve të rëna me intensitet të lartë u krijua një situatë emergjente në qark, kryesisht më emergjentja në qytetin e Durrësit. Rënia e reshjeve bëri të mundur bllokimin e disa rrugëve të brendshme të qytetit si dhe të periferisë së tij. Më problematike kanë qenë zonat në rrugën “Taulantia”, rruga e re e Kënetës dhe zona përreth, si dhe zona e Rotondës.

Komisioni i Emergjencave ka mbajtur kontakte të vazhdueshme për informimin e situatës dhe marrjen e masave konkrete. Hidrovoret e Porto Romanos dhe Hamallajt kanë punuar me intensitet te plotë. Nuk ka pasur shkëputje të energjisë elektrike si dhe vazhdojnë të punojnë me intensitet të plotë me mjete dhe njerëz.

Intensiteti i lartë i shirave ka krijuar probleme edhe në rrjetin elektrik duke sjellë dhe ndërprerje të energjisë në këto zona. Vazhdoi puna për riparimin e defekteve drejt normalizimit. Njëkohësisht edhe Drejtoria ekzekutive e Ujësjellës-Kanalizimeve  punoi për të eliminuar të gjithë problematikën që ndodhi si rezultat i situatës së krijuar për pastrimin e kanaleve dhe pusetave. Drejtoria e policisë së qarkut ka qenë gjatë gjithë kohës në terren për të ndihmuar lëvizjen e mjeteve dhe njerëzve në zonat e ndryshme të qytetit. Po kështu sektori zjarrfikës ka bërë një punë të pandërprerë për largimin e ujërave në zonat më të rënduara. Bashkia pastroi rrugëve nga mbetjet e sjella nga intensiteti shirave.

Në mbledhjen e 6 prillit 2015 të Komisionit të Emergjencave të drejtuar nga Prefekti u lanë detyra që në ditët në vazhdim të nxirren problematikat e krijuara nga reshjet në këto zona që u përmendën më lart për të bërë të mundur që në raste të tjera të mos kemi situata të përsëritura, tha zyra e shtypit e Prefektit të qarkut.

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

Bad weather caused blackouts in Northern Albania

Landslides in Nation’s Road, traffic problems


The Albanian Traffic Authority published a report of the current situation in the main roads, and appealed drivers to use tire chains in some areas.

 

Schlimmer denn je die illegalen Märkte der geschmuggelten und gefälschten Waren in Albanien, was die legale Wirtschaft und jedes Investment auch der Albaner zerstört.

3 Gedanken zu „„Failed State“ der Klientel Politik: Durres Regen Kathastrophen Situation und 3 Tode bei Schiesserei in der Mafia Stadt: Vlore“

 1. Chaos ohne Ende, die Stadt Polizei ist die übliche korrupte Luft Nummer, nicht existent, mit Ausnahme bei Erpressung und schlimmer denn je: die Bürgersteige sind mit Bar Tischen und Stühlen illegal zugestellt. Sehr Touristen und Bürger freundlich ist das korrupte Chaos des Vangjush Dako.
  Automjetet dhe tavolinat e trotuareve vështirësojnë lëvizjen e kalimtarëve
  0 105 105

  14gusht 2015 – Trotuaret e Durrësit janë të qetë vetëm paradite, ndërsa në mbrëmje kalimi mbi to paraqet vështirësi të panumërta. Bulevardi “Dyrrah”, i cili u konceptua tre vjet më parë me hapësira të gjëra për kalimtarët, deri në 7 metra në secilin krah, e ka zgjidhur problemin e bashkëjetesës së tavolinave të lokaleve me kalimtarët e shumtë. Mes tyre ka hapësira të mjaftueshme edhe për klientët, edhe për qytetarët që lëvizin në këmbë.

  Situata është krejtësisht tjetër në bulevardin “Epidamn”, të cilin durrsakët e njohin më së shumti me emrin rruga “Tregtare”. Kalimtarët vendas dhe të huaj duhet të gjarpërojnë mes dhjetëra pengesash, të cilat në mbrëmje 3-4-fishohen nga qarkullimi i automjeteve në bulevard. Nga godina e bashkisë deri në afërsi të portit, në të dy anët e rrugës, trotuarët e ngushtë janë zënë krejtësisht nga tavolinat e bareve dhe nga mallrat që tregtohen pranë dyqaneve.

  Ndërsa në Tiranë këto ditë ka shumë diskutime rreth një situate të ngjashme, në Durrës duket se të gjitha palët e kanë pranuar këtë realitet.

  /agjencia e lajmeve “Dyrrah”/
  – See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/automjetet-dhe-tavolinat-e-trotuareve-v%C3%ABshtir%C3%ABsojn%C3%AB-l%C3%ABvizjen-e-kalimtar%C3%ABve#sthash.fvYztRWf.dpuf

Schreibe einen Kommentar