„Failed State“ Albanien: 23 Gross Handels Treibstoff Händler wird die Lizenz entzogen

Treibstoff Schmuggel und Qualitäts Betrug rund um Pantschen sind wie Zoll Betrug, eine Tradition der Albanischen Politik Mafia, wo fast jeder schon mitmachte.
Wenn überall Idioten mit gefälschten Schul Zeugnissen, gekauften Diplomen sich ihre Posten erkaufen, geht es nur im selben Voll Dumm Stile weiter wie unter Berisha.
Die Frage ist nun im „Failed State“ wie lange die Gross Händler, die Tankstellen geschlossen bleiben, denn die Erfahrung zeigt, das er eine Art Tages Show ist, wie Gesetze. Zu viele Jahre vergingen, das auch diese Institution, der Treibstoff Kontrollen nur der Erpressung dienten, für gefälschte Treibstoff Qualitäts Zertifikate und kein Ende ist im Tankstellen Desaster rund um Geldwäsche zusehen. Ein Punkt, warum Investoren das Land verliessen, weil eben nun mal Nichts funktioniert und man sein Turbo Einspritz Motoren mit dem Treibstoff ruinierte, mit der Ausnahme, man wusste, wo man sauber tanken kann. Einfach zu dumm und korrupt, für die einfachsten Dinge ist die Albanische Adminstration, vor allem die Justiz. Die  Gjok Uledaj Mafia über Öl Lager in Natur Schutz Gebieten, Schmuggel total, ein Berisha Produkt und korrupter Deutscher Lobbyisten, ist Einer der Gross Händler, die vor 2 Jahren schon angeklagt wurden.


Oft einzige Tätigkeit: Eingeschmuggelten Treibstoff mit Phantom Papieren weiter verkaufen. Das Vokshi Treibstoff Schmuggel Kartell der Abgeordneten der DP Albana Vokshi, ist nur ein kleines Rad im Betrug gewesen.

 1. “Joni MD” sh.a.
 2. “Halilaj Hollding Group” sh.a.
 3. “Duçellari 2010” sh.a.
 4. “Ina Petrol” sh.a.
 5. “Al Prima” sh.a.
 6. “Gentjan 2011” sh.a.
 7. “Alfa Omega Enterprise” sh.a.
 8. “New Petrol” sh.a.
 9. “Lilo Petrol 2011Compani” sh.a.
 10. “Dizayn Gaz” sh.a.
 11. “Niti Petrol Company” sh.a.
 12. “Gramozi Oil Compani” sh.a.
 13. “Albania Oil Compani 2011” sh.a.
 14. “Petroleum 2011- Company” sh.a.
 15. “Lloga Oil Company” sh.a.
 16. “Power Sprint Oil” sh.a.
 17. “Sheng Oil” sh.a.
 18. “Eurostandard Oil” sh.a.
 19. “Evo Power” sh.a.
 20. “Dion Petroleum” sh.a.
 21. “Tangra Group” sh.a.
 22. “East Mediterranean” sh.a.
 23. “Kalaja” sh.a

Postuar më: 18 Maj, 2015 tek Aktualitet

albania-struggle-to-collect-taxes-as-smuggling-rises

Smugglers Evade Higher Taxes in Albania

Albania is trying to curb smuggling in cigarettes and fuel after higher taxes appear to have caused an alarming increase in smuggling rather than higher government revenue.

Ekonomi
18 Maj 2015 – 11:12 | përditesuar në 12:48

U hiqet licensa 23 karburanteve Tregti jashtë kushteve teknike

TIRANE – Ministria e Energjisë dhe Industrisë e ka përmbyllur fazën e parë të kontrolleve dhe verifikimit të subjekteve që ushtrojnë veprimtarinë e tregtimit me shumicë të lëndëve hidrokarbureve.

Ministri Gjiknuri ka firmosur kërkesën për revokimin e licencës së 23 kompanive të tregtimit me shumicë, të cilat nuk kanë përmbushur kërkesat ligjore të kapaciteteve minimale dhe kushteve teknike. – See more at: http://shqiptarja.com/home/1/u-hiqet-licensa-23-karburanteve-tregti-jasht–kushteve-teknike-293014.html#sthash.I2Hwio7k.dpuf

Uraltes Problem, weil die fast immer illegal gebauten Tankstellen, der Politik für Geldwäsche dienen, ebenso im Kosovo. Bußgelder sind eine Art Luft Nummer, welche für die Internationalen zelebriert wird, welche dann in den Reports von der Funktion der Institutionen einen Bericht schreiben dürfen, nachdem man im “Club” gut versorgt wurde.

Albanien hat praktisch auch hier eine negative Rolle in der Welt, mit dem wohl schlechtesten, weil gepantschten Treibstoff: Und inzwischen die höchsten Preise in Europa:

Albanians Trade Blame Over High Petrol Prices

5 Gedanken zu „„Failed State“ Albanien: 23 Gross Handels Treibstoff Händler wird die Lizenz entzogen“

 1. Warum muss ein Minister Arben Ahmetaj, persönlich Zapf Säulen kontrollieren, ob die korrupte Eich Menge von Treibstoff abgegeben wird, ebenso auf Qualität.

  Hier geht es um die IT Tankstellen, Nachfolge Gesellschaft von Taci Öl, dem Berisha Gangster Rezart Taci, wo niemand tankte, weil jeder wusste, das der Sprit gepantscht ist. Heute nun nach 10 Jahren machte man weiter, ein getreuer Gefolgsmann des Rezart Taci, der Fahrer übernahm die Tankstellen, welche alle illegal gebaut wurden.

 2. Kleines Land, kontrolliert von Dumm Verbrechern und Nichts passiert.

  Ein 47 Seitiger Bericht, belegt, das unverändert die Pharma Mafia mit gefälschten Abrechnungen, Verschreibungen in Betrieb und aktiv ist.

  Zbardhet vjedhja përmes farmacive fantazëm

  Agon Channel
  23 views
  Published on May 22, 2015

  Agon Channel zbardh skemën e vjedhjes përmes recetave të rimbursueshme. Ky është raporti i zyrës së antikorrupsionit në Keshillin e Ministrave, që permban 47 faqe prova dhe fakte si është manipuluar me recetat në Tiranë. Fillimisht u është falsifikuar firma dhe vula dhjetra mjekëve ne qytetin e Tiranës dhe përmes tyre janë plotësuar receta fiktive me ilace të shtrenjta. Në raportin e zyrës antikorrupsion janë depozituar edhe paditë e mjekëve që ju janë vjedhur firmat.

  Pastaj rimbursimi është bërë permes një grupi të kufizuar farmacish. Drejtuesit e tyre nuk kanë dhënë ilace fare, por kanë rimbursuar recetën me paratë e fondit të kujdesit shëndetësor. Në raport përmendet edhe emri i nëndrejtorit të Fondit Skuraj, pasi farmacitë falsifikuese ishin të bashkëshortes dhe kunatës së tij.

  Agon Channel mësoi se denoncimi i parë ka ardhur nga vet mjekët. Përmes portalit antikorrupsion ata kanë denoncuar këtë rast vjedhjeje. Menjëherë është vënë në veprim zyra e antikorrupsionit në kryeministri që ka nisur hetimin. Ministri i Shëndetësisë deklaroi sot se kallëzimi në Prokurori është bërë nga vet fondi, por raporti flet për një hetim paralel pasi është marrë vesh qe ka nisur hetimi nga Kryeministria.

  Agon Channel.

  1. Nichts hat sich geändert!

   Gepantschten Sprit verkauft wie Rezart Taci zuvor auch Gega Oil, Eko Al, Gulf und Kastrati. Alte Probleme, oft bezahlt man Bestechungsgeld an die Staatliche Überwachung, ebenso von der EU finanziert, was nie funktionierte, weil Kriminelle die Posten erhielten mit Parteibuch

   “Manjatët” e naftës në Shqipëri, një histori e gjatë abuzimi: Tregtojnë gazoil të përzier me solar apo vajguri. “Kastrati” në krye të abuzimit. Asnjë penalitet
   July 15, 2017
   “Manjatët” e naftës në Shqipëri, një histori e gjatë abuzimi: Tregtojnë gazoil të përzier me solar apo vajguri. “Kastrati” në krye të abuzimit. Asnjë penalitet
   “Manjatët” e naftës në Shqipëri, një histori e gjatë abuzimi: Tregtojnë gazoil të përzier me solar apo vajguri. “Kastrati” në krye të abuzimit. Asnjë penalitet

   Shqipëria është me të vërtetë një rast për tu hulumtuar përsa i përket historisë së saj të konsumit të përditshëm, që nga ushqimet “plehra” që hamë e deri tek abuzimi me karburantet, përfshirë cilësinë dhe çmimin e kripur me të cilin të serviret. Kështu, kompanitë më të rëndësishme të shpërndarjes së naftës në vend rezulton se tregtojnë në pjesën dërrmuese gazoil të përzier me solar apo vajguri, në një kohë kur rafinimi i produktit nuk bëhet i plotë. Cilësia e naftës shqiptare është shumë e ulët, nëse ajo krahasohet me atë të vendeve fqinje. Ky pohim nuk është legjendë urbane, por arriti të provohej nga PSE në rrugë laboratorike. Një hulumtim, i shtrirë në disa muaj, provon qartësisht se nafta, e cila shitet në pikat e karburantit përreth Shqipërisë dhe furnizon rreth 430 mijë automjete, është në pjesën dërrmuese të saj jashtë standardeve normale të cilësisë. PSE krahasoi naftën, që shitet në pikat shqiptare të karburantit, me atë që shitet në vendet fqinje, të Malit të Zi, Maqedonisë dhe Greqisë. Gjithsej u morën tetë kampione nafte, pesë prej të cilave në Tiranë, Elbasan, Shkodër dhe zonat kufitare të Shqipërisë dhe tri të tjera në pikat e karburanteve të vendeve fqinje. Në Tiranë dy mostrat u morën nga dy pika karburanti të vendosura në Tiranën e Re. Një nga mostrat u mor në afërsi të Bradasheshit në Elbasan, një mostër u mor në qytetin e Shkodrës dhe e pesta u mor në afërsi të pikës doganore të Kapshticës. Të pesta mostrat në Shqipëri u morën në pika karburanti të përzgjedhura rastësisht, duke pasur si qëllim analizimin e kompanive më të rëndësishme që operojnë në tregun e shpërndarjes së naftës në vend. Mostrat e naftës u morën në pikat e shpërndarjes së kompanive Eko Al, Gega Oil, Gulf dhe Kastrati.

   http://www.pamfleti.com/manjatet-e-naftes-ne-shqiperi-nje-histori-e-gjate-abuzimi-tregtojne-gazoil-te-perzier-me-solar-apo-vajguri-kastrati-ne-krye-te-abuzimit-asnje-penalitet

 3. Albanien ist ein kleines Land, trotzdem ist 70 % des BIP Geldwaesche und Schmuggel

  Aktualitet
  13 Tetor 2015 – 14:09
  Shkodër, 100 arka me llamba nga
  Mali i Zi përmes Liqenit, 6 në pranga
  SHKODER – Gjashtë persona janë arrestuar nga policia e Shkodrës si bashkëpunëtorë në kalimin kontrabandë të rreth 100 arkave me llamba inkandeshente nga Mali i Zi nëpërmjet Liqenit të Shkodrës. Pas hetimeve 3-mujore Sektori Kundër Krimit Ekonomik dhe Prokurorisë së Shkodrës u finalizua me sukses operacioni Liqeni, duke vënë në pranga 6 të implikuarit, mes tyre një vajzë dhe një të mitur 15-vjeçar. Llambat e kontrabanduara klasifikohen në mallra për të cilat paguhet akcizë.

  Të arrestuarit
  Xhemazi Torishta, 49 vjeç, Ledjon Torishta 25 vjeç A. Ll 25 vjeç 25, S. B 15 vjeç, Silvana Balani, 38 vjeç Mit`hat Balani, 38 vjeç.

  Ata dyshohen se kanë konsumuar elemente të veprës penale “Tregtim dhe transportim i mallrave që janë kontrabandë” në bashkëpunim.

  drita kontrabande

  drita kontrabande – See more at: http://shqiptarja.com/aktualitet/2731/shkoder-100-arka-me-llamba-nga–mali-i-zi-permes-liqenit-6-ne-pranga-320986.html#sthash.y8G288oV.dpuf

Schreibe einen Kommentar