Erneut Gross Drogen Banden aus Shiak festgenommen in einer Internationalen Operation: 1 Tonne Drogen beschlagnahmt

Alles Geldwäsche und  Verbrechen: Praktisch Alles auch illegal gebaut was sich Tourismus und Baufirma nennt. Drogen über lange Wege aus Afghanistan organisiert, denn NATO Politik ist: Kosovo und Albaner, sind die Vertriebs Partner im Internationalen Drogen Handel und Straffrei, was offizielle US Politik ist, mit aktiven Wissen der Bundeswehr ebenso.

Eine gross aufgebaute Drogen Schmuggler Schiene erneut von dem NATO Land: Afghanistan, quer durch Asien, Türkei, SHIAK als Verteiler und dann nach Italien, Deutschland und in die Schweiz, wurde zerschlagen.

Diese Interpol Aktion ‘ENIGMËN’, zeigt erneut einen ungeheuren Skandal der Albanischen Polizei, denn auf Albaner Seite geschah Nichts. Die Täter waren vorgewarnt, Nichts wurde auf Albaner Seite beschlagtnahmt, weder Handys, Computer, Gebäude, Drogen oder die Verantwortlichen was wohl auch in der Mitwirkung des Interpol Büros in Tirana erneut liegt und weil die US DEA und FBI, von der Albanischen Mafia kontrolliert ist, wie USAID und die Weltbank bis zur US Handelskammer. Die Familie Saimir Tahiri, wie bewiesen, betriebt Klientel Politik mit Verwandten, die engster Mafia Verbindungen haben. Rückblick über die US Mafia im Polizei Aufbau: Nachdem der Interpol Chef (mit Artan Bajraktari und Laureta Alla) abgesetzt und verhaftet wurde, Die Amerikaner wollen mit der Haupt Beteiligten US-DEA Anti Drogen Abteilung, ein Büro in Tirana, obwohl man selbst Weltweit Drogen schmuggelt. Edi Rama hat sich in den USA, die Duldung auch der weiteren Mafiösen Geschäfte der Albanischen Regierung geholt, was mehr wie offensichtlich ist, Tradition ebenso ist.

1

In der Nähe rund um die Gjoka Mafia, ebenso war Daut Kadrinovsky dort der auch Edi Rama mit Drogen belieferte, wie Salih Berisha. 21 Festnahmen, Beschlagnahme von Hotels, Lokalen etc. Albanischer Touristik Experte- Praktisch Nachfolger Familie des Unter Capo,

http://balkanblog.org/wp-content/uploads/2011/01/oktober-2010-001-e1439476360229.jpg

Hekuran Hoxha: Drogen Baumarkt in Shiak, heute

Herkuran Hoxha, der eigene Visa Schleuser Banden betrieb mit korrupten Deutschen Diplomaten rund um den Visa Skandal.

Kompleksi Golden, një nga pronat ku mendohet se janë investuar paratë e trafikut

Golden Komplex an der Natational Strasse: Tirana – Kavaje Ort Shiak

200 kg Heroin insgesamt wurde 1 Tonne Drogen beschlagnahmt, mit eigenen Drogen Küche, wobei in Albanien 70 % des BIP Geldwäsche ist. Alles normal

Kastriot, RIZAJ , 34 vjeç.
Hajri BALLA 52 vjeç.
Algen BUSHI, 32 vjeç.
Martin SINANI, 32 vjeç.
Alket PLAKU, 38 vjeç.
Ermal DORDA, 30 vjeç .
Durim VISHKURTI , 35 vjeç .
Sokol COTA, 39 vjeç.
Ardit, KURTI 32 vjeç.
Fisnik KUCI, 30 vjeç
Shahin MECOLLARI, 28 vjeç
Armando SHERKO , 29 vjeç
Gerald HAXHIAJ, 28 vjeç
Erion CULLHAJ 27 vjeç.
http://www.top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=311780#k1

Altin und Emiljan Hajro Drogen Nachwuchs Bosse
Mafia Familie pure aus Shiak: Altin und Emiljan Hajro bauten ein Imperium für Drogen und Prostitution auf in Nord Italien, Trento, Albanien. 21 Verhaftungen nun

Vëllezërit nga Shijaku në krye të trafikut të drogës në Itali (VIDEO)

drogeBashkëpunimi mes policisë italiane dhe asaj shqiptare çoi në shkatërrimin e një tjetër rrjeti drogë mes veriut të Italisë dhe Shqipërisë. Hetimi vijonte prej 5 vitesh, ndërsa paratë e fituara nga ky trafik janë investuar në sektorin turistik dhe hotelerisë. Gjatë operacionit të koduar “Enigma” u vunë në pranga 16 persona ndërsa 5 të tjerë janë shpallur në kërkim. Ky rrjet trafiku drejtohej nga dy vëllezër shqiptarë të cilët u arrestuan në mbrëmje në Tiranë, Altin, 30 vjeç dhe Emiljano Hajro, 28 vjeç, nga Shijaku. Në aksionin e djeshëm janë kapur 200 kg heroinë dhe 325 kg marijuanë, ndërsa në total këtij grupi i është sekuestruar nga policia 1000 kilogramë lëndë narkotike.

Në operacionin morën pjesë më shumë se 100 efektivë nga Policia Venezia-Gico, si dhe punonjës të policisë shqiptare me mbështetjen e Drejtorisë Qendrore për shërbimet e anti­drogës dhe Shërbimin për Bashkëpunim Ndërkombëtar të policisë dhe Ministrisë së Brendshme.

198514_2Operacioni i koduar “Enigma” ka përfunduar në orët e para të mëngjesit të kësaj të mërkure dhe është kryer në disa rajone të Italisë. Janë konfiskuar asete me vlerë 10 milionë Euro, rreth 1000 kg drogë dhe dy rafineri në provincën e Verona dhe Trento. “Corriere” shkruan se organizata ishte e përbërë nga disa qeliza dhe kishte krijuar një rrjet kompleks për komunikimin e brendshëm. Emri “Emigma” iu vu operacionit të policisë italiane sipas makinerisë elektro-mekanike që deshifronte mesazhet mes kriminelëve. Makina e famshme për të deshifruar mesazhet e përdorur nga nazistët në luftën e dytë botërore.

Përveç se në Shqipëri dhe në Veneto po ushtrohen kontrolle dhe në Trentino Alto Adige, Emilia Romagna dhe Umbria. Hetimet e Guardia di Finanza drejtohen nga Prokuroria e Venezia-s.


(Fotot e Kompleksi Golden, një nga pronat ku sipas mediave italiane janë investuar paratë e përfituara nga trafikimi drogës)

Mënyra e veprimit të grupit kriminal:

Droga me origjinë të paditur, në bordin e autoveturave dhe të kamionëve arrinte në Veneto dhe në Trentino alto Adige, ku grupi kriminal dispononte bazat logjistike për përpunimin dhe konfeksionimin.

Më pas sasitë e lëndës narkotike shpërndaheshin në Veneto, Trentino alto Adige, Lombardi dhe Toskana.

Organizata kriminale e cila ishte në gjendje të fuste në tregun italian deri në një ton heroinë në vit, kishte krerët e saj në Shqipëri dhe ndërtohej si më poshtë:

-një qelizë shpërndarje dhe dorëzimi të lëndës narkotike me bazë në Trento;

-një qelizë e dytë logjistike në Trento e ngarkuar për mbledhjen e parave në dorë dhe të transferimit të tyre në Shqipëri nëpërmjet korrierëve në bordin e autoveturave të pajisura me një fund të dyfishtë ose nëpërmjet rrugëve ajrore;

-një grup i ngarkuar për pritjen, përpunimin dhe shpërndarjen e ngarkesave të heroinës që ndodhej në Roverkiara (VR);

-një strukturë kriminale që ndodhej në Padova, e cila kishte si detyrë lidhjen ndërmjet trafikantëve të zonës dhe krerëve të organizatës, gjithashtu merrej dhe me shpërndarjen e lëndës narkotike dhe me mbledhjen e parave.

Struktura ishte ndërtuar në mënyrë të tillë që, atëherë kur një qelizë e vetme do të neutralizohej nga forcat e policisë, organizata do të vazhdonte të furnizonte tregun me lëndë narkotike dhe mbi të gjitha do të ishte shumë e vështirë të arrihej tek degëzimet vepruese.

Paratë që buronin nga shitja e drogës dërgoheshin në Shqipëri nëpërmjet korrierëve për t’u përdorur për blerjen e lëndës narkotike dhe për realizimin e investimeve në pasuri të patundshme.

Banda e drogës u krijua nga dy vëllezërit

Historia e kësaj bande droge është historia e dy vëllezërve, Altin dhe Emiljan Hajro, të cilët pas largimit nga Shqipëria u përfshinë në bandën e kriminelëve të Italisë përmes “dhuratave”, shkathtësisë dhe vendosmërisë së tyre.

Këto cilësi i bëjnë i kthyen vëllezërit në dy persona shumë të rëndësishëm, duke tërhequr shumë trafikantë. Në Padova, dy vëllezërit hyjnë në kontakt me trafikantët.
Media italiane shkruan se, hetimi çoi në sekuestrimin e 10 kg heroinë në gusht të vitit 2011, ku u shkatërrua edhe laboratori i drogës në Roverchiara.
Banda fitonte miliona euro për çdo ngarkesë, ndërsa të gjitha pagesat bëheshin në “kesh”, në mënyrë që të mos gjurmoheshin dhe shumë prej parave dërgoheshin “pak nga pak” në Shqipëri përmes korrierëve.

Guardia di Finanzia dhe Anti-droga italiane bashkëpunim me policinë shqiptare

Policia shqiptare doli në një konferencë për mediat në Tiranë, ku krahas koordinatorit të Policisë sonë Artur Beu ishin edhe përfaqësues të Guardia di Finanza dhe Anti-drogës italiane, për të shprehur bashkëpunimin e frytshëm mes dy vendeve që çuan në shkatërrimin e kësaj bande.

12049229_1073318409353641_8445284216905534839_n„Hetimet kanë filluar në vitin 2010 nga Gjykata e Venenzia-s, e cila në përfundim të hetimeve ka lëshuar 21 urdhra-arresti. Vendimi është ekzekutuar në të njëjtën kohë si në Shqipëri dhe Itali. Janë në vazhdim kontrolle në Itali dhe Shqipëri. Deri tani janë arrestuar 16 persona në flagrancë dhe janë shpallur në kërkim 5 të tjerë. Droga me origjinë të paditur, autovetura dhe kamionë arrinte në vendin tonë ky grupi kishte aparaturat për përpunimin, dhe më pas futej në tregun italian. Organizata kishte krerët në Shqipëri. Një grup i ngarkuar për pritjen për shpërndarjen e ngarkesës në Itali, në Padova një strukturë kriminale bënte lidhjen me trafikantët. Struktura ishte ndërtuar në një formë të tillë që edhe nëse një degë e tyre kapej nga policia, struktura tjetër vijonte me trafikimin e drogës. Përdornin në distancë një kod alfanumerik, që këtu lindi edhe emri ENIGMA. Policia e Shtetit falënderon për bashkëpunimin e çmuar autoritetet italiane“, u shpreh në një konferencë për shtyp përfaqësuesi i Policisë së Shtetit, Artur Beu.

Droga tra Italia e Albania: 21 arresti
Sequestrate auto, ville e hotel di lusso

Basi logistiche a Verona e Padova. Tra loro comunicavano con codici alfanumerici, come in guerra


VENEZIA Una ventina di arresti e perquisizioni sono in fase di esecuzione da parte del Nucleo della Polizia tributaria di Venezia in una operazione antidroga che coinvolge il Nord Italia e Albania. Nel corso delle indagini è stato sequestrato un ingente quantitativo di stupefacente e scoperti siti dove veniva raffinata la droga. Le perquisizioni, a quanto si apprende, sono in corso anche in Albania in collaborazione con la polizia locale. La presunta organizzazione era strutturata in «cellule» e aveva affinato una complessa rete per la comunicazione interna.Nell’operazione sono impegnati oltre cento finanzieri del Nucleo Polizia Tributaria di Venezia-Gico e personale della polizia albanese con il supporto dello Scico il Servizio per la Cooperazione Internazionale di Polizia del Ministero dell’Interno. L’operazione è denominata «Enigma», dal nome di una macchina elettro-meccanica per cifrare e decifrare messaggi, finalizzata a disarticolare un’organizzazione criminale dedita al traffico internazionale di sostanze stupefacenti attiva tra l’Albania e l’Italia. Sono 21 gli ordini di custodia cautelare in carcere in fase di esecuzione. Oltre che in Albania e in Veneto si stanno effettuando anche perquisizioni in Trentino Alto Adige, Emilia Romagna ed Umbria. Le investigazioni della Guardia di Finanza sono dirette dalla Procura della Repubblica di Venezia – Dda.

Grazie alla collaborazione con le Autorità albanesi si sta procedendo al sequestro, nel Paese delle Aquile, di diversi beni riconducibili ai vertici dell’organizzazione, individuati nei fratelli Hajri Altin ed Emiljan. Tra questi una villa di 3 piani e relative pertinenze, due autovetture di grossa cilindrata ed un lussuoso complesso immobiliare di oltre 10.000 metri quadrati, su cui sorgono un hotel, un edificio adibito ristorante – sala ricevimenti, una stazione di servizio, un’officina ed un’area adibita a parcheggio.

La droga, a bordo di autovetture e camion, giungeva in Veneto e Trentino Alto Adige, dove l’organizzazione disponeva di basi logistiche per la lavorazione ed il confezionamento. Successivamente, le partite di stupefacente venivano distribuite in Veneto Trentino Alto Adige, Lombardia e Toscana. Il sodalizio criminale, che era in grado di immettere sul mercato nazionale fino ad una tonnellata di eroina all’anno, aveva i propri vertici in Albania ed era articolato in: una cellula di distribuzione e consegna dello stupefacente, stanziata a Trento; una seconda cellula ‘logistica’ a Trento, incaricata della raccolta del denaro contante e del suo trasferimento in Albania a mezzo corrieri a bordo di autovetture munite di doppio fondo o via aerea; un gruppo incaricato di accogliere, lavorare e distribuire i carichi di eroina, dislocato a Roverchiara (Verona); una struttura criminale dislocata a Padova, che svolgeva il compito di collegamento tra i trafficanti locali ed i capi dell’organizzazione, nonché si occupava della distribuzione dello stupefacente e della raccolta denaro.

La struttura era concepita in modo tale che, qualora una singola cellula fosse stata neutralizzata dalle Forze di Polizia, l’organizzazione avrebbe potuto continuare ad alimentare il mercato di sostanza stupefacente e, soprattutto, sarebbe stato estremamente difficile risalire alle altre articolazioni operative. Il denaro contante derivante dalla vendita della droga veniva inviato in Albania con dei corrieri, per essere impiegato nell’acquisto di nuovo stupefacente e nella realizzazione di investimenti immobiliari.

Le indagini tecniche hanno dimostrato una particolare abilità del gruppo criminale che facevo uso, per comunicare a distanza, di un codice alfanumerico periodicamente rinnovato. Da qui il nome Enigma per l’operazione che richiama i codici utilizzati dalle Forze Armate tedesche durante la seconda Guerra Mondiale.

28 ottobre 2015

© RIPRODUZIONE RISERVATA

http://corrieredelveneto.corriere.it/veneto/notizie/cronaca/2015/28-ottobre-2015/droga-italia-albania-21-arresti-organizzazione-sgominata-enigma–2302108219402.shtml

Adress:
RR NACIONALE DR-NDROQ Tirana – Richtung Golem Rruga Kavaje

3 Gedanken zu „Erneut Gross Drogen Banden aus Shiak festgenommen in einer Internationalen Operation: 1 Tonne Drogen beschlagnahmt“

 1. Durres Mafia Bauten, wo Alles gepfändet wurde, durch Banken: Alles illegal gebaut und nun kam es zu einem Sprengstoff Anschlag wieder einmal.

  Shpërthimi me eksploziv në Durrës, policia: Paralajmërim për borxhet e pronarit

  29 tetor 2015 – Policia ka hedhur dritë mbi hetimet që po kryhen për shpërthimin me lëndë eksplozive që ndodhi në orët e para të mëngjesit në lagjjen numër 17 në Durrës.

  Një ndër pistat e hetimit ku po mbështetet policia, është ajo e borxheve që vëllezërit Rrepci u kanë disa personave. Nga marrja në pyetje e ndërtuesve të pallatit në lagjjen 17, rezulton se toka është blerë nga Meti Rrepci, ish-drejtor i URT-së (vëllai i Kujtimit). Pallati gjendet mbi truallin e ish-godinës së Uzinës së Radiotelevizionit, por një pjesë e dyqaneve dhe apartamenteve në këtë pallat janë nën sekuestro bankare për shkak se nuk është paguar kredia në bankë.

  Sipas policisë së Durrësit, dyqani ku ndodhi shpërthimi që i përket një prej vëllezërve, 62-vjeçarit Kujtim Rrepci, nuk ka qenë në funksion prej kohësh. Dikur ky ambient ka funksionuar si bilardo dhe lokal, por mospagesa e kësteve të kredisë në një bankë të nivelit të dytë, ka bërë që disa dyqane dhe apartamente në këtë pallat të sekuestrohen nga banka, pohuan burimet policore. Po kështu edhe dyqani ku ndodhi shpërthimi ka qenë nën sekuestro prej kohësh.

  Duke u nisur nga dinamika e ngjarjes, efektivët e policisë dyshojnë se shpërthimi ka qenë një paralajmërim për vëllezërit Rrepci, në lidhje me borxhet që u kanë personave të tretë. Ndërkohë, nga ana e tyre ata kanë deklaruar se nuk kanë dijeni se kush mund të qëndrojë prapa kësaj historie.

  http://durreslajm.com/kronike/shp%C3%ABrthimi-me-eksploziv-n%C3%AB-durr%C3%ABs-policia-paralajm%C3%ABrim-p%C3%ABr-borxhet-e-pronarit

 2. Ein vollkommenes Scheitern war die Internationale Polizei Aktion, der DEA, DIA, FBI und Co. mit der Operation „ENIGMEN“, auf der Albanischen Seite, was viele Fragen erneut aufwirft über den Innenminister Saimir Tahiri, wo Polizei Interne Beamte über die Verwicklung in Drogen und an kriminelle Netzwerke berichten.

  Im alten Stile geht es weiter wie unter mit Artan Bajraktari und Laureta Alla) , dem Leiter des Interpol Büros.

  Eine heutige Titel Story zeigt Abgründe auf im Polizei Apparat, der so korrupt ist, wie zu Zeiten von Salih Berisha, Bujar Nishani, Sokol Olldashi, Flamur Noka, als kriminelles Enterprise der Tropoje und Kukes Banden.

  Offensichtlich wurden die Verdächtigen vorzeitig gewarnt. denn keine Drogen, Laptops, Handys, Computer, Villen, Hotels, etc, wurden beschlagnahmt in Albanien.


  die sehr spät gefundenen Computer die man beschlagnahmte, sind eher eine späte Alibi Operation, als die Italiener nachfragten, wo die Computer sind usw..

  Es gab keinerlei Verhaftung, vor allem nicht der Chefs des Drogen Ringes, die unbekannt verschwunden. Polizei Direktoren in Tradition waren immer die Schutzherren der Shiak Drogen Kartelle, fuhren Begleitschutz, bauten ihre Villen an der alten Nationale Strassse: Shiak – Shkozet nach Durres. Mehr Details, über die Verbindungen zu prominenten Verbrecher Clans des Innenministers, Klientel Politik nach alten Muster für die OK betreibt. Die Festnahme von Polizei Direktor Vladimir Zanaj, zeigte schon Abgründe und ebenfalls eine Italienische Polizei Aktion, wo sich die Albanische Polizei und Justiz weigert, etwas gegen die oft sehr bekannten Gangster zuunternehmen.

  Der Innenminister Samir Tahiri, sein Audi 8: AA 003 GB und andere Merkwürdigkeiten

  Sokol Bode (majtas) dhe Moisi Habilaj (ne mes)

  Der Cousin Sokol Bode von Samir Tahiri, mit dem Super Gangster Moisi Habitaj (Rechts), eine Langzeit Freundschaft, identisch wie bei der Familie Bujar und Sokol Nishani mit Top Verbrechern.

  Peinlicher Innenmiminister Saimir Tahiri und die Festname von Arthur Mahmutaj

  KUSH E SHITI ‘ENIGMËN’?/ Pse dështoi pjesa shqiptare e një mega-operacioni antidroge

  Gjergj Thanasi

  Postuar më: 30 Tetor, 2015 tek Kopertina

  1

  Roja e Financës italiane në bashkëpunim me DDA (Drejtorinë Antimafia të Qarkut) e Venecias, me DCSA ( Drejtorinë Qëndrore të Shërbimit Antidrogë), me SCICO (Shërbimi Qëndror i Hetimit të Krimit të Organizuar), me Interpol Romën dhe ekuivalentin italian të NSA-së amerikane neutralizoi një organizatë kriminale shqiptare të specializuar në trafikun e heroinës afgane. Kjo organizatë ishte një zhvillim cilësor i krimit të organizua shqiptar jo aq për sasinë rreth një ton heroinë, që trafikonte çdo vit në Itali, sesa për mënyrën e organizimit, që ishte me të vërtet jashtëzakonisht profesional.

  Dështimi i policisë shqiptare

  Italianët me anë të Operacionit “Enigma” prangosën çdo anëtar të organizatës, që ishte në Itali. Kolegët shqiptarë çuditërisht arrestuan vetëm disa “argatë” të organizatës, por jo krerët e saj. Ky fakt është tregues i dështimit të policisë shqiptare, pavarësisht deklaratave të ndonjë oficeri italian me punë në Shqipëri, për suksese të përbashkëta. Konkretisht kolegët shqiptarë nuk arrestuan dy vëllezërit Emiljan dhe Altin Hajri, që ishin dy krerët e organizatës kriminale.

  Nuk u arrestua as Fortuz Hajrin, kushëri i tyre, që ishte “shefi” i logjistikës së organizatës. Shqiptarët nuk arrestuan dot as Shahin Carën, që sipas financierëve italianë ishte personi kyç përgjejgjës për “importimin” nga Turqia të heroinës afgane. Në mënyrë figurative mund të themi se policia shqiptare arrestoi kapterrët por jo komandantin, shefin e shtabit, shefin e prapavijë-logjistikës dhe oficerin e drejtimit (rruga turke), të kësaj organizate kriminale.

  Një fakt tjetër, që provon jo thjesht dështimin e policëve shqiptarë për paaftësi profesionale, por ndoshta edhe dekonspirim të operacionit është gjithashtu rezultati neto i këtij operacioni. Përveç sekuestrimit të pasurive të patundshme si vilë, kompleks turistik, pikë karburanti etj, që fundi i fundit nuk kishin këmbë për t’ia mbathur, policia shqiptare nuk kapi asgjë tjetër.

  Nuk u kapën sasi të mëdha lekësh apo valutash të huaja, në asnjë nga ambjentet në posedim të kësaj organizate, ndërsa italianët i kapën euro dhe franga zvicerane organizatës kriminale në Itali. Nuk u kap asnjë armë zjarri, qoftë edhe shotgan me leje.

  U kap vetëm një alamet thike për prerje mishi! Të kesh një kompleks turistik prej rreth 10 milion eurosh, të merresh me trafikim heroine me kuintalë dhe të mos mbash asnjë armë zjarri është njëlloj si të punosh te semafori e mos mbash prezervativ me vete!

  Policia shqiptare nuk kapi asnjë gram drogë, jo heroinë, por as edhe një cigare hashash! Policia shqiptare, ndonëse banda ishte mjaft e sofistikuar sidomos në komunikimet ndërmjet anëtarëve, nuk kapi asnjë lap top, asnjë kompjuter, asnjë flash-drive, CD, DVD apo memorje të jashtme komjuteri, madje madje as edhe një bllok shënimesh me emrat e klientëve dhe hesapeve të drogës së shitur, parave të paguara apo, që duhet të paguheshin më vonë. Shkurt puna, çdo ambjent i kontrolluar nga policia ishte “sanitizuar” paraprakisht.

  Ky fakt i pakundërshtueshëm të krijon dyshimin e arsyeshëm, që banda kriminale ishte lajmëruar të paktën disa orë para fillimit të operacionit policor. Vetëm një afat i tillë kohor do t’i mundësonte organizatës kriminale fshehjen zhdukjen e çdo sendi të paligjshëm, dhe çdo gjurme të trafikut të drogës dhe të rrjedhës së parave të nxjerra nga ky trafik.

  Kompetenti – Il Consigliere

  Që nga koha e piramidës së Sudes në fjalorin e gjuhës shqipe fjala kompetent mori kuptimin e njeriut që i lëviz fijet pas perdes, që këshillon e drejton keqbërësin në veprimtarinë anti-ligjore. Organizata që u neutralizua nga Operacioni “Enigma” kishte pa pikë dyshimi një njeri, që këshillonte dhe drejtonte. Ky konkluzion mbështetet në faktin e shkallës së lartë të sofistikimit të kësaj organizate, që nuk mund të arrihej nga krerët e organizatës pa përkrahje e këshillim nga jashtë. Kujtojmë se kreu i kësaj organizate kriminale dhe vëllai i tij Altin dhe Emiljan Hajri ishin të moshave 31 dhe 27 vjeç.

  Përvvoja e tyre jetësore dhe drogë-trafikuese nuk ishte maksimale, përkundrazi. Shkollimi i tyre sipas burimeve italiane ishte në nivele 8-vjeçar, shkolla e mesme e ndërprerë. A mundet dy djem në moshë relativisht të re, me arsim 8-10 klasë shkollë, me një “shef” logjistike me arsim të mesëm profesional – agronomi (sipas financierëve italianë) të arrinin të ngrinin një organizatë kriminale kaq të sofistikuar?!

  Organizata kriminale jashtëzakonisht profesionale

  Krerët e organizatës kishin vepruar sipas manualit për të organizuar trafikun e drogës, duke zbatuar një më një rregullat bazë për të pasur një aktivitet klandestin sa të suksesshëm aq edhe të kamufluar për të mos u zbuluar.

  Sipas parimit të shërbimit sekret anglez adoptuar nga shumica e shërbimeve sekrete të botës: Don’t’t put all your eggs in one basket (mos i vër të gjitha vezët në një kaçile), pra mos i rreziko të gjitha në një rast, apo lokacion të vetëm, organizata “laboratorët e përpunimit të drogës i kishte në dy vende të ndryshme në qytezën e Roverkjarës (Roverchiara) në Provincën e Varezes dhe në atë të të Morit në Provincën e Trentos.

  Kishte dy baza logjistike për shpërndarjen e drogës dhe mbledhjen e parave në dy qyteza të ndryshme po në Trento. Në Padova kishin organizuar ndër të tjera kontaktet me rrjetin e blerësve me shumicë (me kile) të heroinës. Kishin baza, “magazina” shitjeje me shumicë në Breshia, Venecia etj. Po në Padova deri para nja dy vitesh banonin edhe dy vëllezërit Hajri.

  Bashkë me ndarjen e rrezikut kishin zbatuar edhe parimin tipik për organizatat klandestine dhe rrjetet e spiunazhit atë të izolimit të celulave nga njera tjetra. Nëse një apo disa nga “argatët” e organizatës kriminale binte në duart e policisë edhe të donin të bashkëpunonin me policinë, do të ofronin pak informacion, pak emra, sepse krerët e organizatës nuk njiheshin nga “ushtarët” dhe këtyre të fundit informacioni u jepej me pikatore: aq sa u duhej për të kryer rolin, që u ishte caktuar (shpërndarje droge, transport parash për në Shqipëri, blerje mjetesh motorike etj). Gjithshka ishte mbështetur në parimin “need to know base” d.m.th do dish aq sa të duhet për punën, që do kryesh.

  ENIGMAOrganizata karakterizohej nga një disiplinë e rreptë, gjë kjo karakterisike edhe për banda të tjera të “narkosve” shqiptarë. E veçantë ishte parimi i mosrënies në sy, i mimetizimit (maskirovka e famshme e KGB-së). Anëtarët e bandës, sidomos krerët në Itali, visheshin jo me rroba të shtrenjta marke, mbanin makina jo shumë të shtrenjta. Banonin në shtëpi normale, ndonëse bazat operative i kishin në qendër të qytetit për të mos tërhequr vëmendjen e organeve ligjzbatuese. Ata nuk bënin qejf me prostituta luksi. Nuk ishin sherrxhinj diskotekash, dhe nuk bënin shkelje të vogla të ligjit madje edhe të kodit rrugor.

  Me bashkëpunëtorët dhe “klientët” e shumicës përdornin sistemin e kulaçit dhe kërbaçit, ndonëse prefronin ta përdornin “kërbaçin” vetëm në raste ekstreme. Si menaxherë të mirë e dinin se efiçenca maksimale nuk arrihet duke i trembur vartësit dhe bashkëpunëtorët, por duke i bërë bashkëpjesëtarë të suksesit (trafikut të drogës) dhe bashkëpërfitues të parave të nxjerra nga ky trafik. Në këtë kontekst evitonin nxjerrjen e fitimeve maksimale sipas parimit: tahmaja e madhe të lë pa gjë. Për krerët e organizatës siguria e moszbulimit vlente më shumë se një fitim maksimal i çastit.

  Krerët e organizatës përdornin një sistem komunikimi shumë të sofistikuar për djem me 10 klasë shkollë. Ata përdornin për komunikim një kod alfanumerik. Kode të tilla me pak a shumë të njëjtën vështirësi deshifrimi, ishin në përdorim të shërbimeve sekrete lindore të nivelit të Dërzhavna Sigurnostit bullgar e poshtë dhe të shteteve kliente të tyre, deri në mesin e viteve ‘80. Për kompjuterat e asaj kohe kode të tilla ishin të vështira për t’u thyer. Si profesionistë të vërtetë, djemtë nga fshati Pjezgë i Shijakut herë pas here i ndërronin këto kode për të rritur nivelin e sigurisë dhe të mos thyerjes së kodit. Ndërrimi bëhej më shpesh sesa ABVER-i gjerman ndërronte kodet e komunikimit me U-Boot (nëndetëset e Marinës së Rajhut) gjatë Luftës së Dytë Botërore.

  Pikërisht ky kod mbështetej në përdorimin e makinave kodifikuese të quajtura Enigma, nga e cila mori emrin edhe operacioni antidrogë i italianëve. Në këtë kontekst mund të themi se djemtë e lagjes së Çobanëve ishin më profesionistë, më zanatlinj sesa Admirali Canaris apo Dr.Gehleni nja 70 vjet më parë! Në foton ilustruese është një faqe me informacion të koduar mbështetur në një kod alfanumerik. Ky material i koduar i përket Sigurimit shqiptar dhe përmban info për kontaktet e Sigurimit shqiptar me Kamorrën napoletane për trafikimin e armëve automatike dhe antitanke.

  Ajo që 30 vjet më parë ishte e vështirë edhe për kompjuterat më modernë të NSA-së amerikane, sot për fatin e keq të djemve të Lagjes së Çobanëve është lehtësisht e dekodueshme edhe për mjetet modeste të policisë shkencore italiane. Pikërisht kjo edhe “i morri në qafë” narkotrafikantët shqiptarë.

  Il Consigliere

  Mund të deduktojmë se këshilltari i bandës është ish polic ose oficer shërbimesh sekrete shqiptare. Ka pak të ngjarë, që dy vëllezërit të kenë blerë një homolog të ish shërbimeve sekrete lindore. Këshilltari ka njohuri të mira teorike e praktike si edhe eksperiencë në ngritjen dhe mirëfunksionimin e organizatave ilegale në këtë rast të finalizuar në trafikun e drogës. Besueshmëria e madhe te paaftësia e organeve ligjzbatuese italiane për të thyer kodin e komunikimit na lë të kuptojmë që Këshilltari i bandës ka njohuri të shumta profesionale por ato janë obsolete (të vjetëruara) ose së paku në vjetërim e sipër. Pra Këshilltari në fjalë ka vite, që nuk i ka përditësuar njohuritë e veta. Nuk mund të besohet, që dy djemtë nga fshatrat e Shijakut vetëm duke imituar filmat e Hollivudit arritën të ndërtojnë dhe të mbajnë në këmbë një organizatë kriminale kaq të sofistikuar, prandaj edhe varianti i Këshilltarit është plotësisht i besueshëm dhe real.

  Dolcis in fundis

  Ëmbëlsira në fund. Policia italiane për shkak të homologëve të tyre shqiptarë nuk arriti të kapin krerët e bandës, këshilltarin e saj, si edhe të kapin sasi të konsiderueshme parash të thata. Nuk arritën të kapin informacion shtesë për shkak të paaftësisë apo tradhtisë së palës shqiptare, po ashut nuk u bë asnjë hap para për të zbuluar mekanizmin, rrugët dhe mjetet sesi organizata kriminale arrinte të blinte mbi një ton heroinë në vit në Turqi. Një informacion i tillë do të kishte vlerë të veçantë madje edhe për DEA-n amerikane!

  http://www.gazetadita.al/30-tetor-2015/

  http://www.panorama.com.al/wp-content/uploads/2015/10/alibeaj-2.jpg

  Sokol Bode und der Gangster Moisi Habitaj (Rechts), wobei Sokol Bode, Chef der Grenz Polizei ist von Dhermi und Cousin des Saimir Tahiri ist, also Vettern und Klientel Wirtschaft ohne Ende.

  Anti Mafia Lecce – DIA Bericht: Albanische Minister, Abgeordnete sind Mitglieder der Albaner Mafia und im Drogen Geschaeft

 3. Inwzwischen sind 32 Personen festgenommen, aber die Drogen Mafia in Shiak, hat im alten Stile sich verantwortliche Polizei Direktoren kaufen können, wo nun eine grosse Untersuchung anläuft, weil die Verantwortlichen fliehen konnten, gewarnt wurden. Vor allem wird die SHIAK Polizei Direktion untersucht und die höchste Einsatz Leitung des Innenministeriums.

  Es erinnert an den vom BKA gesuchten Kurdischen Verbrecher Abdülselam Turgut (1 Tonne Heroin nach Deutschland), der spurlos nach Festnahme verschwand, mit Hilfe des Super bestechlichen Richters Gjin Gjoni, Haupt Lieferung der Shiak Mafia mit Dash Gjoka.

  Policët spiunë në Shijak dhe Tiranë i “liruan” bosat e drogës nga arrestimi

  31 tetor 2015 – Pesë njerëzit më të rëndësishëm në dërgesat e tonelatave heroinë nga Afganistani në Itali, duke përdorur Shqipërinë si transit, jo vetëm që momentalisht strehohen në Shqipëri, por mendohet se kanë paguar disa oficerë policie, që të mund t’ia hidhnin paq. Për dekonspiruesit e operacionit “Enigma” ka dyshime se janë me detyrë në postën policore të Shijakut dhe në strukturat qendrore të Policisë së Shtetit. Ndërkaq, dje numri i të arrestuarve në këtë aksion me bazë të gjerë, shkoi në 32 persona. Nga ana tjetër, është zbardhur skema e plotë sesi operonte kjo strukturë kriminale, e cila e blinte heroinën me pesë mijë dollarë kg në Afganistan dhe ua shiste në Itali afrikanoveriorëve me 40 mijë euro kilogramin.

  Policët “spiunë”

  Hetimi intensiv, me metoda speciale nga Kontrolli i Brendshëm në polici, ende nuk i ka nxjerrë “spiunët”, porse grupet e punës kanë vënë në sitë çdo kontakt, takim të drejtpërdrejtë a përmes të tretëve, të ndonjë efektivi policie që ka lidhje me familjen Hajri në Pjezës të Shijakut. Kësisoj, nuk përjashtohen këtu vizitat në kompleksin “Golden” të ndonjë oficeri, njohjet me pronarët apo gjithfarë lidhjeje qoftë edhe rastësore që mund të kenë “të paguarit nga krimi”. Burime të mirëbesuara nga Policia e Shtetit i thanë gazetës “Shqip” se ashtu siç ndodh rëndom në rastet e bosëve të drogës, ata lëvizin fijet policore fillimisht në vendlindjen apo vendbanimin e tyre dhe rrjeta zgjerohet derisa mbërrin në qendër. Kështu, posta policore e Shijakut mbetet shënjestra e parë e SHKB-së. Raporti, për të cilin burimet thanë se po përgatitet Kontroll i Brendshëm, përfshin aktivitetin e disa efektivëve në Shijak. Megjithatë, të tjera burime nga Policia e Durrësit shtuan për gazetën se atje askush nuk ka frikë nga hetimi dhe se çdo kontroll është i mirëpritur. Madje, nëse do të gjenden fajtorë në këtë polici, atëherë gjithsecili duhet të mbajë përgjegjësi ligjore. Por shkalla e korrupsionit natyrisht që nuk fillon dhe mbaron me inspektorët e Shijakut, pasi linja të tilla që përfshijnë aksin Afganistan-Iran-Turqi-Bullgari-Maqedoni-Shqipëri-Itali, kërkojnë suport nga lart. Për këtë shkak, SHKB-ja ka përfshirë në hetim edhe elementë policie të strukturave qendrore në Tiranë. Nga ana e saj, Policia e Shtetit nuk ka pranuar ndonjëherë zyrtarisht që Shqipëria ishte vend transit i heroinës afgane dhe as që SHKB-ja ka nisur ndonjë hetim për dekonspirim aksioni.

  “Pesë çunat” në Shqipëri

  Altin Hajri, Emiljano Hajri, Fortuz Hajri, Shahin Cara dhe Astrit Muça mendohet se strehohen të pestë në Shqipëri. Fillimisht qarkulloi një informacion, sipas të cilit Emiljano Hajri rezultonte në sistemin TIMS sikur ishte larguar për në Itali më 28 shtator, por këtu ka shumë dyshime. Mendohet për një kthim të shpejtë të tij, të paregjistruar në sistem ose për një largim të stimuluar, pra të pandodhur realisht. Ishte koha kur banda boshatisi llogaritë bankare dhe përmes njerëzve në polici po organizonte planin e arratisjes dhe strehimit derisa “të qetësoheshin ujërat”. Tashmë Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar bllokimin e pasurisë 10 milionë euroshe të përbërë nga vila trekatëshe, kompleksi turistik “Golden”, karburant, servis etj. Ndërkaq, italianët kërkojnë të sekuestrohen edhe pesë makina luksoze, 70 mijë euro dhe 17 mijë franga zvicerane.

  Rolet në bandë

  “Bosi i bosëve”, 31-vjeçari Altin Hajri dhe Emiljani, i vëllai, përmes kodit alfanumerik që përdornin dikur nazistët ngritën katër celula në Itali. Heroina blihej me pesë mijë euro kg në Afganistan dhe e fshehur në makina kalonte fillimisht Iranin e Turqinë, për të mbërritur në Bullgari, Maqedoni, Shqipëri, teksa u shitej afrikanoveriorëve në Itali me 40 mijë euro kg. Në pesë vite hetim, ekspertët italianë përcaktuan se laboratori i përpunimit të drogës ishte në Roverchiara të Veronës, ku u kapën 130 kg heroinë. Në Trento vepronin dy celula që merreshin me shpërndarjen dhe dorëzimin e mallit, ndërsa të tjera me dërgesat cash të parave në Shqipëri, përmes avionëve ose duke i fshehur në makina. Aty shefi ishte Balla Hajri, kushëri i dy vëllezërve. Ndërkaq, celula e Padovës përbëhej nga kushëriri i Altinit, Fortuzi dhe nga Astrit Muça. Në total grupit iu kap 1 ton drogë dhe fillimisht u arrestuan 16 persona, por nga të gjitha arrestimet e viteve të fundit rezulton se këtij grupi i janë kapur gjithsej 32 shqiptarë të akuzuar për trafik droge. /Shqip

  http://durreslajm.com/aktualitet/polic%C3%ABt-spiun%C3%AB-n%C3%AB-shijak-dhe-tiran%C3%AB-i-%E2%80%9Cliruan%E2%80%9D-bosat-e-drog%C3%ABs-nga-arrestimi

Schreibe einen Kommentar