Ein Super Skandal erneut im Durres Zoll: im Mafia Hafen Durres: 5 Container mit Zigaretten sollten geschmuggelt werden

Es kommen auch gefälschte Zigaretten (mit chemischen Giften oft aus China) ins Land, werden durch die Kosovo Mafia in Durres im Balkan verteilt. Früher waren sehr prominene Politiker in Albanien ebenso daran beteiligt, wobei vor über 40 Jahren es schon Schmuggler Boot Verkehr mit Süd Italien gab, für Zigaretten, zuletzt von Spartak Braho als Militär Staatsanwalt organisiert, auch mit Hilfe seines Assistenten Sokol Kociu.

Diesmal sollten die Container angeblich ohne Wissen der Import Firma mit Hilfe von korrupten Zoll Beamten aus dem Hafen geschleust werden und die Container Firma: EMS (eine Deutsche Gründung, eng verflochte mit der Super Mafia und EUROGATE, über den Süd Italienischen Mafia Hafen Giola Tauro verbunden, wie eine Doku auf Arte zeigt.

Zigaretten wurden in fünf Behälter der Transportfirma „CMA -CGM“ mit zwei ausländischen Eigentümern und einer albanischen, aber der Name des Kunden die enorme Menge von Schmuggelzigaretten nicht offen gelegt werden gefunden. Zoll Plomben, und Zigaretten ohne Steuermarken! Mafia Hafen pure, schlimmer denn je.

Newsbomb.al gelernt aus vertraulichen Quellen , die ein Senioren albanischen Politiker, Bürgermeister einer großen Partei (nicht Macht) persönlich in der riesigen Menge an geschmuggelten Zigaretten im Hafen von Durres interessiert sind.

Ein ausl. Geheimdienst stoppte das nun. Der Fianzminister Arben Ahmeti ist bestens vernetzt, mit Mafia Clans, darunter Klement Balili.

Arben Ahmetaj

nun Finanzminister: Experte für Geldwäsche auch für Edi Rama

Das Schweigen der Internationalen Verbrecher Kartelle rund um den Hafen Durres: UNODC, RapisCan, Zoll und Polizei Skandale ohne Ende

SUPERSKANDALI / Kapen mbi 3 milion paketa cigare kontrabandë në Durrës. S’dihet pronari, zbulohet firma që i transportonte

Publikuar tek: aktualitet, më 17:11 07-11-2017 SUPERSKANDALI / Kapen mbi 3 milion paketa cigare kontrabandë në Durrës. S'dihet pronari, zbulohet firma që i transportonte

 

Një sasi marramendëse paketash cigare kontrabandë janë bllokuar në Portin e Durrësit mbrëmjen e djeshme pas informacioneve që Drejtoria e Doganave kishte marë nga strukturat inteligjente të partnerëve ndërkombëtarë.

Bëhet fjalë për 5 konteinerë me 6,100 koli cigaresh, një total prej 3,050,000 paketa cigare kontrabandë me destinacion tregun europian.

Sasia e madhe e cigareve kontrabandë po transportohej nga kompania “CMA –CGM”, në pronësi të dy shtetasve të huaj dhe një shqiptari. Përkatësisht Antoine Perraud, Mathaus Carl Jacques Friedberg dhe Genc Mata janë aksionerë në kompaninë “CMA -CGM”, e transportit të mallrave me kontenierë me bazë në Durrës. Genc Mataj gjithashtu zotëron kompaninë e transportit “Pelikan”.

Megjithatë hetimet vijojnë për identifikimin e pronarëve të sasisë së madhe të cigareve kontrabandë me vlerë rreth 610 mijë euro, kurse shuma e detyrimit doganor të llogaritur për këtë sasi cigaresh, është  rreth 428 milionë lekë.

Kapja e 3 milion cigareve në Durrës, POLITIKANI i rëndësishëm u interesua për kontrabandën (Ja marka e cigareve)

Njoftimi i plotë:

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave njofton se bazuar në informacionet e marra nga strukturat inteligjente  të partnerëve ndërkombëtarë ka bllokuar mbrëmjen e djeshme, më datë 06.11.2017, pas një procesi të detajuar hetimor të nisur që më 30 tetor 2017, një sasi prej 6,100 koli cigaresh të ardhura në Portin e Durrësit.

Drejtoria e Hetimit, Drejtoria e Antikontrabandës dhe Dega e Doganës Durrës, në prani të përfaqësueve ligjorë të shoqërisë së transportit “CMA –CGM”, Durrës, ushtroi kontroll të plotë fizik të mallit të ndodhur tek 5 (pesë) kontenierët e ndaluar, ku sipas informacioneve dhe dokumentacionit paraprak të administruar, rezultonte se kishin të ngarkuar cigare.

Pas verifikimit të elementëve të sigurisë së konteinerëve, ku rezultoi se plumbçet e vendosura në kontenierë ishin origjinale dhe të padëmtuara, u bë peshimi dhe skanimi dhe kontenierët u dërguan tek sheshi i trageteve për ushtrimin e kontrollit të plotë fizik të mallit të ndodhur në to.

Nga kontrolli i plotë fizik rezultoi se:

Në total, tek të pestë kontenierët ndodheshin 6,100 koli. ose 3,050,000 paketa cigare, sasi kjo e njëjtë me ato të pasqyruara tek dokumenti i transportit Bil Of Loading i paraqitur në doganë.

Duke iu referuar dosjes së të dhënave të disponueshme të D.P.Doganave, vlera e 6,100 kolive, është rreth 610 mijë euro, kurse shuma e detyrimit doganor të llogaritur për këtë sasi cigaresh, është  rreth 428 milionë lekë.

Gjithashtu theksojmë se paketat e cigareve ishin të pa pajisura me pulla fiskale.

Në përfundim të kontrollit të plotë fizik, u morën mostra për çdo lloj pakete, u përpiluan evidencat e kontrollit fizik për çdo kontenier, u bë riplumbosja e kontenierëve të cilët u dërguan përsëri pranë sheshit të kontenierëve mbi bazën e aktit të bllokimit të mbajtur nga strukturate e DOH-së së D.P.Doganave.

Strukturat hetimore te DPD-se kane pergatitur materailin perkates referues ne Prokurorine e Durresit dhe  kanë marrë te gjitha masat per sekuestrimin dhe konfiskimin e ketij malli te paligjshem i cili mendohej se do te kalonte per perdorim ilegal ne tregjet europiane.

4 Gedanken zu „Ein Super Skandal erneut im Durres Zoll: im Mafia Hafen Durres: 5 Container mit Zigaretten sollten geschmuggelt werden“

 1. die Hohe Staatskontrolle SAI ist nun im Hafen, kontrolliert das Erste Mal den kompletten Hafen, wo sich Abgründe aufmachten schon vor 10 Jahren!
  Man kopiert fleissig in Albanien das System der Deutschen, EU: man muss Idioten entsenden, und der Rest ist Show: siehe Betrufs Show rund um „Sprint“, Wasser, Infrastruktur Beratung wo an Berlinwasser über 1 Milliarde € floss, für gut dokumentierte Idioten und Betrüger.

  Adrian Gjoni wurde sogar Hafen Direktor! Aber was wird ein Idiot, wohl tuen, wenn man nicht weiß, was man tun soll im Hafen.

  Damals sagten schon die neuen Leute im Sicherheits Bereich: hier kann man für Geld stehlen, was man will, oder schmuggeln, vor allem auch Treibstoff, weil mit Berisha begann das Chaos und Lulzim Basha als Transport Minister.

  Später kamen die Ilir Meta Banden, wo sich erneut die Deutsche Botschafterin herumtrieb mit Sokol Dervishi, zuletzt, trotz schwerster Kritik der SAI der Staatskontrolle, das Alles gefakt ist, auch willkürliche Zahlungen ohne jede Leistung vorkommen, vor allem bei Infrastruktur Maßnahmen.

  Ohne Berufserfahrung und Qualifikation wurde man Ministerin für Integration Klajda Gjosha. Zitat:„Ilir Meta, sagte mir in diesem Job, muss man nur nett sein, zu den EU Leuten“ Der Ehemann Adrian Gjoni, erhielt einen neu geschaffenen Direktoren Posten im Hafen, für Nichts tun, mit 1,2 Millionen LEK pro Monat. Alles normal, warum das so ein idioten Haufen wurde in Durres. die LSI Betrugs Truppe des Ilir Meta: 700 Leute, wurden dort in Nonsens Jobs nur durch die LSI Leute, um Sokol Dervishi, Edmond Haxhinasto eingestellt und deren Betrug wurde auch durch die Deutsche Botschafterin Susanne Schütz gedeckt, im Betrugs Projekte der KfW wieder einmal in Sarande, Ksmali Inseln mit dem üblichen Infrastruktur Betrug der KfW.

  Bashkëshorti i ish ministres së integrimit, pagë 1.2 milion më muaj pa shkuar asnjë ditë ditë në punë! Ta dijë Mona vallë, apo e ka bërë Iliri me kokën e vet!
  November 5, 2017
  http://www.bulevardionline.com/wp-content/uploads/2017/11/auto_klajda-gjosha1496506043-640×427.jpg

  Punësimet nepotike janë tashmë të njohura në instutucionet shtetërore në këto vite të demokracisë, dhe nuk kishin si të ngeleshin jashtë kësaj vorbulle institucionet në Durrës apo mbiemrat e fiseve “të njohura” në qytetin bregdetar. Në Autoritetin Portual Durrës, ku dihet që rrogat janë më të majme së në çdo institucion tjetër edhe ato të rangut ministror, ky fenomen është më i pëhapur. Burime të sigurta për gazetën “Bulevard” kanë bërë të ditur se, shumë prej të punësuarve fiktivë në katër vitete e shkuara janë nga kryeqyteti, nipi ii…mbesa ee.. etjjj, deri te bashkëshorti i ish Ministres së Integrimit në kabinetin “Rama”, Klajda Gjosha. Mësohet se, bashkëshorti i Gjoshës, Adrian Gjoni, me të cilin u celebrua në martesë vetëm pak muaj para se Gjosha të zinte kolltukun Ministror në qeverisjen 4 vjecare 2014-2017, ka qenë me funksion atë të këshilltarit Koordinatorit të APD-së, vend i cili është krijuar enkas për burrin e Ministres. Ky post, nuk ka ekzistuar më herët në Autoritetin Portual Durrës, pra ka qaenë vetëm një këshilltar koordinativ, por ka qenë mbledhja e bordit drejtues në muajin shkurt të 2017, që ka zgjeruar në 2 poste paralele Këshilltarë Koordinatorë të drejtorit ekzekutiv, z.Aleksandër Lipivani. Natyrisht, rroga e majme prej rreth 1mln e 20 mijë lekë të vjetra në dorë(nëto) apo dhe 1mln e 200 bruto, nuk kishte si të shpetonte nga vëmendja e Ministres Gjosha, e cila falë një kontributi të shkurtër në strukturat e LSI arriti majat jo vetëm për vete por edhe për familjarët e saj. Bashkëshorti i Klajdës, Adriani, sipas burimeve, nuk është paraqitur asnjëherë në ambientet e punës në Drejtorinë e APD-së, përvec ndonjë rasti që duhej të dukej korridoreve të këtij institucioni për të mbyllur gojët e “liga” që i bënin borderonë dhe nuk e dinin se kish ishte ky person që trajtohej me këtë rrogë.

  Por si arriti të punësohej burri i ish Ministres në Portin e Durrësit?

  Pas emërimit të Aleksandër Lipivanit si drejtor ekzekutiv i APD, (nëntor 2016), ky i fundit kishte kontakte të ngushta me LSI E Tiranës duke marrë herë pas here orientime për punësimet apo dhe politikat e brendëshme të institucionit, mori “urdhër” të hapte një vend pune enkas për bashkëshortin e Klajdës në institucionin që ai drejtonte. Dhe duke qenë se fjala e Minstres Gjosha dhe pozicioni i saj në LSI si kryetare e Forumit të Gruas, Lgi, ishte urdhër për këdo drejtues në rang kombëtar apo rajonal, e detyroi Lipivanin të vepronte me shpejtësi për të krijuar enkas vendin e punës për Ardian Gjonajn, Këshilltari Koordinativ i dytë i drejtorit ekzekutiv. Ky vendim i Lipivanit, në atë kohë krijoi jo pak pakënaqësi dhe polemika në strukturate LSI në Durrësë, madje shumë gjëra u thanë e stërthanë në korrdioret kësaj partie por, e gjithë situata kaloi në heshtje, duke qenë se Ardiani nuk u duk asnjë ditë në zyrën e tij të gjithë hamendësuan se ishte thjesht një thashathemnajë. Por, jo! Ardian Gjonaj, baskëshorti ligjor i Ministres Gjosha ka mbajtur postin e Këshilltarit Koordinativ të Drejtorit Ekzekutiv të APD, për afro 8 muaj, deri një javë para se të dorëhiqej kreu i APD, Aleksandër Lipivani. Vërtetësia e këtij fkati është lehtësisht i verifikueshëm në regjistrin themltar të punonjësve te Autoritetit Portual Durrës, të cilës i është referuar dhe gazeta “Bulevard”.
  http://www.bulevardionline.com/bashkeshorti-i-ish-ministres-se-integrimit-page-1-2-milion-me-muaj-pa-shkuar-asnje-dite-dite-ne-pune-ta-dije-mona-valle-apo-e-ka-bere-iliri-me-koken-e-vet/

 2. Immer wieder behauptete Samir Tahiri, er hätte das Auto verkauft, aber bei jeder Überprüfung war er immer noch der Halter, während Habilaj unter dem Schutz des Innenministers Drogen nach Italien und Griechenland fuhr

  Kaum zu glauben, ebenso das er in 2015 mit System überall seine Verwandten, Kriminelle als Polizei Chef einsetzte

  Identisch andere immer noch aktuelle Minister, man schützte gezielt Kriminelle, von Interpol gesucht

  1995 auch schon gut dokumentiert, das dort ein Verbrecher Staat errichtet wird

  February 1995: Albanian Narco-Terrorism Destabilizes the Balkans

  Edit event

  According to a report in Jane’s Intelligence Review, Albanian narco-terrorism, gun-running, and smuggling organizations are becoming a dominant economic, political, and military force in the Balkans. Jane’s expresses the concern that if left unchecked, the Albanian mafia will become powerful enough to control one or more states in the region. Albanian President Sali Berisha “is now widely suspected of tolerating and even directly profiting from drug-trafficking for wider political-economic reasons, namely the financing of secessionist political parties and other groupings in Kosovo and Macedonia.” [Jane’s Intelligence Review, 2/1/1995]

   

  Die Flugzeug Transporte waren ebenso eine Idee des Samir Tahiri, von der Polizei gedeckt, die Radare wurden praktisch ausgeschaltet. Die Albanische Marine, auch mit dem Hafen Direktor Paulin Ndreu, gab direkt Informationen auch über Italienische Patroilen Boote an die Mafia weiter, wie abgehörte Telefonate zeigen

  Edi Rama’s Betrugs Maschine mit „Belina Ballaku“, Chefin von AlbControl, Null Kompetenz und dreister System Betrug

  2015:Spezial Polizist: Bledar Naci, stoppte das Drogen Auto mit der Nr: AA 003 GB von Samir Tahiri, was die Habilaj Brüder fuhren. Er wurde bedroht, „das ist das Auto des Innenministers“ usw.. und kurz darauf aus dem Polizeidienst entlassen mit fingierten Anschuldigungen. Identisch Zagani, der im Polizei Computer das Fahrzeug (mit verbotenen verdunckelten Scheiben) abrief, wem es gehörte, als er kurz in Vlore war.

   

   

 3. Einen Tag nach dem Super Skandal mit den Zigaretten im Zoll Durres, trat der verantwortliche Direktor Fatjon Sulaj zurück, der typische Voll Idiot, ohne Berufsausbildung und von der LSI eingesetzt. Kriminelle kauften sich Posten bei der LSI, was als System gesehen muss, auch schon in 2000

  Die Erste Zoll Direktorin für Albanien unter Edi Rama: Elisa Spiropali ,, war schon mehr wie peinlich und Dumme, holen noch mehr Dumme in die Postitionen.

  Der dümmste Premierminister der Welt, mit Horden von noch Dümmeren auf allen Ebenen. Warum die erfahrene frühere Ministerin Ermelinda Meksi nicht einen Posten erhielt?

  I “pritet koka peshkaqenit” të LSI-së në Doganën e Durrësit, Fatjon Sulaj përgjegjës për 610 mijë euro cigare kontrabandë

  I “pritet koka peshkaqenit” të LSI-së në Doganën e Durrësit, Fation Sulaj përgjegjës për 610 mijë euro cigare kontrabandë

  Një ditë pas skandalit me kontrabandën e cigareve në Portin e Durrësit ka dhënë dorëheqje, drejtori i Drejtorisë Operacionale në portin e Durresit, Fatjon Sulaj. Sulaj vinte nga radhët e LSI, dhe ka mbajtur këtë detyrë për 4 vite.

  Dje Drejtoria e Doganave bllokoi një sasi prej 6100 koli cigare me vlerë 610 mijë euro në e Portin e Durrësit, pasi dyshohet se do hynin kontrabandë.

  Pas kontrollit të 5 kontejnerëve, u gjetën 6,100 koli ose 3,050,000 paketa cigare, te cilat nga kontrolli rezultuan të papajisura me pulla fiskale.

  http://www.pamfleti.com/pritet-koka-peshkaqenit-te-lsi-se-ne-doganen-e-durresit-fation-sulaj-pergjegjes-per-610-mije-euro-cigare-kontrabande

   

 4. Eine neue Tuerkische Firma in Tirana ist fuer den Schmuggel verantwortlich, wo die 5 Container im Hafen schon 5 Monate waren, kontrolliert vom engl. Geheimdienst, was erstaunlich ist, denn die waren schon lange nicht mehr in Albanien aktiv. Damals wurde Daut Katrionsky festgenommen, der unter neuen Namen in Golem residierte auch Lieferant von Heroin von Edi Rama war.

   

  Inteligjenca angleze zbuloi trafikun e cigareve nga Durrësi

  Postuar: 14/11/2017 – 17:28

  Një shtetas turk dyshohet se ishte pritësi i kontenierëve me 3 milionë e 50 mijë cigare kontrabandë në Portin e Durrësit, të cilat kishin mbërritur nga porti Mersin i Turqisë drejt Shqipërisë.

  Hetimet e prokurorisë së Durrësit kanë zbuluar se kjo dërgesë e madhe cigaresh kontrabandë ka qënë në survejim dhe nga një agjenci inteligjence angleze, e cila monitoron rastet e kontrabandimit të duhanit në porte. Ka qenë pikërisht kjo agjenci angleze që ka njoftuar Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave, e cila më pas ka vendosur të hapë kontenierin e mbushur me koli cigaresh, të cilat në Durrës qëndronin për gati 5 muaj.

  Semsettin Baysal ka qenë porositësi i sasisë tepër të madhe të cigareve nga Turqia në Shqipëria.

  Ky i fundit nuk është arritur të pyetet nga prokuroria, pasi ka rezultuar se është larguar nga territori shqiptar që prej 24 tetorit 2017. Largimi nga Shqipëria e shtetasit turk, ka ndodhur nëpërmjet pikës kufitare të Rinasit. Burimet nga prokuroria thanë se gjatë kohës që kolitë me cigare kanë qëndruar në portin e Durrësit, kjo ngarkesë është kërkuar të tërhiqet mbrapsht nga kompania dërguese, me argumentin se ishte bërë një ngatërrese me vendndodhjen e shkarkimit të mallit.

  Por në pamundësi për të sjellë anijen që do transportonte cigaret, paketat kanë mbetur në port për gati 5 muaj. Gjatë kësaj jave prokuroria e Durrësit në bashkëpunim edhe me Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave kanë mësuar se dërgesa ka qenë për shoqërinë turke „ROYALL GENERAL TRADING“ pronar i të cilës është shtetasi Semsettin Baysal, lindur në qytetin Çit të Turqisë. Ky i fundit ka hapur këtë kompani në 10 maj 2017 në Qendrën Kombëtare të Biznesit, ndërkohë që në muajin korrik mësohet se ka mbërritur nga Turqia superngarkesa me mbi 3 milion cigare.
  Kapitali themeltar i shoqërisë është 10 000 dollarë amerikanë, ndërkohë një ndër objektet e veprimtarisë së kësaj kompanie është: „Prodhojë, importojë, eksportojë dhe përpunojë duhanin dhe nënproduktet e tij, në formën e tij të grirë ose në formën e cigareve, të çdo lloji, duke përfshirë por pa u kufizuar në cigare me filtër dhe ato pa filtër, lëndën e parë, paketime dhe në përgjithësi çdo produkt tjetër të përpunueshëm“.

  Sipas të dhënave bëhet fjalë për paketa „Filip Morris“ të cilat përbëjnë dhe numrin më të madh të ngarkesës ndërsa pjesa tjetër është e përbërë nga paketa të llojit „Slims“ e markave të ndryshme. Për momentin prokuroria e Durrës është duke verifikuar veprimet që ka kryer kapiteneria e Durresit dhe punonjësit e doganës së Durrësit.

  Sipas akuzës sasia e madhe e cigareve është shkarkuar në portin e Durrësit që prej muajit Korrik 2017 dhe se gjatë kësaj kohe askush, qoftë person i huaj apo person shqiptar nuk është interesuar për fatin e cigareve. Por ekzistojnë dyshime se kërkesa e kompanisë turke për të tërhequr mallin mbrapsht, mund të jetë një reng për të përpiluar dokumente shtesë dhe nxjerrjen e mallit sërish në lundrim drejt porteve të ndryshme të Evropës. /Shqiptarja.com

Schreibe einen Kommentar