Edmond Hysko, Manager der US Firma RapiScan und Fatjon Trezhnjeva wurden verhaftet, weil Container Scanning ein Mafia Geschäft wurde

2 Mitarbeiter von RapisScan, am 24.November werden weitere 5 wichtige Hafen, Zoll und Sicherheits Leute verhaftet: Droga në Bari, “arrest me burg” edhe 5 punonjësve të Portit të Durrësit

Rapiscan, ist ein Internationales Betrugs Projekt der Amerikanischen Politiker (Eigentümer OSI System)Block’s report alleges that OSI, which describes itself as the supplier of security inspection technologies and services, relied on bribes to win a major contract in Albania. Block’s report cited former OSI employees as its sources for the claim of bribery. Reuters could not independently confirm the claim.

OSI did not specifically respond to Block’s claims of bribery, which it called „misleading allegations from short sellers.“ The company said it issued its statement because the Muddy Waters report „had an undue impact in the public sphere.““ , welche Weltweit mit technischen Müll und Null Funktion u.a. Körperscanner verkaufen wollten an den Flugplätzen, die nie funktionierten und längst in den USA aus dem Verkehr gezogen wurden. Durch Erpressung der US Botschafter, verkaufte man den eigenen aussortierten Müll, dann in Albanien, als angebliche Sicherheits Auflage der NATO und EU.

Also ein gut organisiertes kriminelles Enterprise, nach den früher bestehenden Modellen der Hafen – Durres Mafia, mit Spartak Braho, Lefter – Nard Koka was nicht neu ist, was jeder wusste im Internationalen Desaster der Privatisierungs Mafia.

http://www.rapiscansystems.com/images/site/rapiscan_systems_logo.png

wurden verhaftet, darunter der Super Visior:Edmond Hyskao, weil man Container scannte, zur Show und auch grosse Drogen Ladungen durch den Hafen schleuste. Die Italiener liessen das Kartell auffliegen. Die Albanische Firma, gehört im US Betrugs System rund um den Weltweiten Drogen Handel, durch Anteils Übertragung dem Berisha Subjekt: Olti Pecini

Als dieses Deutsch finanzierte UNDOC Büro eröffnet wurde, ging es steil bergab mit der Hafen Sicherheit, weil man Kriminelle anstellte und das Büro leiten liess. Welche Bedeutung wohl dieses Micky Maus Büro von UNODC hat im Hafen von Durres, welche ebenfalls von der Albaner Mafia des Hafen Durres kontrolliert sind. Die GIZ finanziert so einen Unfug, um die Finger im Drogen Handel zuhaben.

Digital Camera

Hafen Büro von den Deutschen finanziert (siehe Schild), mit der UNODC, der UN Organisation gegen den Drogen Schmuggel.

Real sieht es so aus: Erosion of the ‘War on Drugs’ = vollkommen unfähig, durch die US DEA, auch für kriminelle Operationen missbraucht.

Bericht schon im März 2014, über die Mafia kontrollierte Scanner Firma im Hafen von Durres und diesem UNDOC Büro. Die Absetzung des Edmonds Haxhinasto, Transport Minister ist beschlossene Sache, wo diese Ilir Meta Gestalt schon vor 5 Jahren nicht tragbar ist und war und ständig neue Posten erhielt im Spektakel der Skrapari LSI Bande.

Video über die Firmen Anteils Verschiebungen, einer Regierungs Erklärung. Einer der Geldwäsche Super Mafiosi Olti Pecini, wurde Haupt Anteils Eigner, kostenlose Container Scanner von China geschenckt, wurden natürlich technisch sabotiert.

iHije dyshimi për monopolin e skanimit; “Rapiscan” shiti 49% të aksioneve për 490 lekë

Nachträgliches Scannen, im Bari Hafen, führte umgehend zu versteckten 1,5 Tonnen Cannabis, wo der Rest der Ladung nur der Tarnung dient, wie es seit Jahren Tradition ist, inklusive von Fake Granit Steinen, wo ebenso hohe Mengen Drogen versteckt ist. Mit Ausnahme der Italiener, sind Europol, die UN Organisationen vollkommener menschlicher Müll in Albanien, von der Albaner Mafia kontrolliert wie die OSCE, EU Vertretung.

Der komplette Hafen Durres, wurde von Kriminellen, alt bekannten Gangstern vor Jahren wieder übernommen, dank der korrupten Weltbank, übelsten Betrugs Consults der Deutschen und der EBRD Mafia, wo der Finanzierung des Ausbaggern erneut floppte.

Italienische Funde, nachdem die Albaner US Mafia wieder jede Art von Drogen Export fördert, was unter Ilir Meta, Salih Berisha schon EU geförderten Modell war in Albanien. Mit Vorsatz, wurden die entdeckten und versteckten Drogen Pakete vertuscht.

1460 Pakete Cannabis (1,5 Tonnen) waren im LKW versteckt, worüber die Polizei Videos berichten, der Guardia de Finanza in Bari.

Im Container Scanner Betrugs Geschäft „Rapiscan“ wird mit der Regierung verhandelt

Die vielen Betrugs Geschäfte der Amerikaner, mit Frank Wisner, Wesley Clark, Cherie Blair, RapisScan

19 Nentor 2015 – 10:18 | përditesuar në 12:00

Lanë të ‚lirë‘ kamionin me drogë
Pranga 2 skanuesve të Rapiscan
Video/Kamioni me 1.6 ton kanabis u zbulua në Itali

DURRES – Kamioni me 1.6 ton marijuanë i cili kaloi nën „hundën“ e autoriteteve në portin e Durrësit dhe u zbulua në Bari të Italisë, ka çuar në pranga dy punonjës të Rapiscan, kompanisë së huaj konçensionare për skanimin e mallrave në port. Nga hetimet e kryera, u zbulua se kamioni që transportonte drogë mes lëndës drusore është skanuar nga Shoqëria „Rapiscan S2 Albania“, veprim për të cilin janë vënë nën përgjegjësi dy punonjësit, 28-vjeçari Fatjon Trezhnjeva përgjegjës për analizën e skanerit dhe supervizori Edmond Hysko (Në foto) 42 vjeç të dy me banim në Tiranë.

Sipas policisë, ata nuk kanë bërë asnjë lloj sinjalizimi, edhe pse gjatë skanimit është vërejtur se në kamion ka pasur dy lloje ngarkesash. Kamioni kaloi në anën tjetër të bregut, në Itali, aty ku u zbulua edhe sasia e konsiderueshme e drogës. Për kontrollin, sipas burimeve të policisë punonjësit e Rapiscan kanë hartuar një raport korrekt, duke mos pasqyruar pamjet e skanerit. Për momentin personat e arrestuar akuzohen vetëm për „shpërdorim detyr“e pasi nuk iu është provuar bashkëpunimi me dy personat e arrestuar në Itali.

Droga e fshehur mes drunjve që do të përdoresin për ndërtim të vendosur në mënyrë të çrregullt në kamion, u zbulua në portin e Barit nëpërmjet një skanimi me rreze X të pajisjeve „Siluetë Scan”. Autoritetet italiane vunë në pranga babë e bir 53 dhe 26 vjeçar, por sipas mediave të shtetit fqinj, ata kanë deklaruar se nuk kishin asnjë dijeni se ne kamion kishte lëndë narkotike.

Mësohet se sasia e madhe e lëndës narkotike kishte si destinacion rajonin verior të Lombardisë dhe nga shpërndarja e saj do të siguroheshin rreth 16 milionë euro.

E gjithë lënda narkotike e gjendur në kamionin që ishte nisur nga Shqipëria ishte e ndarë në 1.460 pako në total. Kjo është sasia më e madhe e kapur javët e fundit në Portin e Barit.

Policia e Durrësit  dhe Prokuroria vijojnë hetimet pasi dyshojnë se në këtë rrjet janë të përfshirë edhe persona të tjerë  përgjegjës në trafikimin e kësaj lëndë narkotike.

rapiscan
(I arrestuari Edmond Hysko dhe mënyra si behet skanimi i kamionit qe kalon ne port nga Rapiscan)

rapiscan
(Mënyra se si bëhet skanimi i një kamioni që kalon në portin e Durrësit nga Rapiscan)

rapiscan

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

1,5 Tonnen Cannabis über den Hafen Durres kommend, mit einem LKW, wurden in Italien beschlagnahmt.
Mit Video der Italienischen Polizei, wo das Cannabis zwischen Holz Bretter Paletten versteckt wurde

droga-e-kapur-ne-portNjë tjetër sasi e madhe droge që kishte kaluar përmes portit të Durrësit u sekuestrua nga Seksioni i Antidrogës në Itali. Bëhet fjalë për plot 1.5 tonë kanabis sativa, që dyshohet se kaluar përmes portit të Durrësit.

Koncesioni i skanimit, tarifa ulet nga 39 në 22 euro për çdo deklaratë doganore

Komisioni i Ekonomisë miratoi marrëveshjen e rinegociuar të koncesionit për skanimin e konteinerëve në dogana. Ministri Shkëlqim Cani tha se, marrëveshja e re do t’i kushtojë biznesit shumë më pak, nga ajo që miratoi qeveria e mëparshme.

Albania: Drug Arrests a Family Affair as Cannabis Crackdown Continues

As part of police operation Cifliku authorities in Albania have detained four people, all members of the same family, on suspicion of making and selling drugs.

Screen Shot 2015-11-18 at 9.49.43 AMHashish discovered in Operation CiflikuThe codename comes from the suspects’ family names: Samir Cifliku, 46, Florud Cifliku, 35, Guxim Cifliku 34, and Dashnor Cifliku, 43.

During raids on the Ciflikus’ homes, 80 kilograms of hashish was discovered.

Additionally, police in the south-central city of Berat seized a rifle, five mobile phones and a large white van.

Officials in Albania have announced several crackdowns on the sale and production of drugs in recent months. But the drug trade appears to still be booming despite their efforts.

In July, police said they had confiscated 216,000 marijuana plants since the beginning of the year – the same amount as the previous year.

Ende nuk ka informacione se si është trafikuar droga drejt Italisë, ndërsa pritet që në orët në vazhdim të ketë më shumë të dhëna rreth këtij operacioni.

Gjatë këtij viti autoritetet italiane kanë kapur sasi të mëdha droge që vinin nga Shqipëria. Jo më larg se dy ditë më parë, një kamion me 50 kilogramë kanabis u ndal në Portin e Vlorës.

Gut dokumentiert, bei US Behörden sind diese grossen US Bestechungs und Betrugs Firmen, wo ENRON, Worldcom, heute auch Lockheed & Martin. Bechtel, Haliburton vor allem im Kosov  usw.. in Albanien auftrat. RapisCan ist direkt eine Politiker Financzierungs Firma, lebte von Erpressung, als man technischen Schrott Weltweit einführen wollte als Körper Scanner, was nicht funktionierte und längst in den USA ausgemustert wurde.

 

Raubzüge wie zuletzt auch in Moldawien, wo man die eigenen Profi Verbrecher installiert, wie in Albanien auch Salih Berisha, Ilir Meta, Geschäfte von Fatos Nano mit Generel Electric, oder später mit Bechtel und Lockheed Martin, Top US Bestechungsfirmen, wie früher ENRON, Worldcom haben Alles Fakten zu US Politikern in Albanien und Diplomaten.

Shor and Stati are as emblematic of «sticky fingers» corruption by the Soros-financed Western-oriented parties in Moldova as Kolomoisky, Arseniy Yatsenyuk, and Petro Poroshenko are in Ukraine. In fact, in 2009, Stati was arrested by Ukrainian authorities in Odessa, Ukraine after then-Moldovan president Vladimir Voronin accused Stati of organizing a coup d’état in Moldova. The fingerprints of Soros and the Central Intelligence Agency’s NED were all over the coup plot in Moldova.

The Moldovan and Polish financial scandals have brought the disinfectant of sunshine upon the Soros-connected and neo-con heralded underworlds that run the day-to-day affairs of Moldova and Poland. When one peels back the onion in these countries, as well as in Ukraine, Romania, Bulgaria, Montenegro, Croatia, Slovakia, the Czech Republic, and the Baltic states, the same network of vipers, vampires, and vultures are discovered preying on legitimate businesses, the taxpayers, and the general commonwealth.

http://www.strategic-culture.org/pview/2015/06/19/neo-con-politicians-take-major-hits-eastern-europe.html

Die Top US Bestechungs Firmen welche in vielen Bestechungsfällen erwischt und verurteilt wurden, enorme Geldsummen als Bussgeld bezahlten.

Screen-Shot-2015-11-12-at-4.52.05-PM

Other government contractors high on POGO’s various misconduct rankings — including BP, FedEx, Chevron, Shell, Honeywell, Pfizer, GlaxoSmithKline, Merk, General Motors, and Halliburton — also rank high in lobbying, according to data compiled by the Center for Responsive Politics.

Contractors That Defraud the Government the Most Also Spend the Most on Lobbying

Die korrupten EU Rattem der Inkompetenz, organisieren zur Millionen € Vernichtung eine Umwelt Konferenz

7 Gedanken zu „Edmond Hysko, Manager der US Firma RapiScan und Fatjon Trezhnjeva wurden verhaftet, weil Container Scanning ein Mafia Geschäft wurde“

 1. Betrugs Rüstungs Geschäfte der Amerikaner sind System, wie die Gerdec Kathastrophe zeigt, was direkt zu US Milliardären geht, direkt in die Verbrecher Organisation der Militär Beschaffung des Pentagon, wo der Ex-höchste Chef, dann CoE in den USA wurde bei einer Albaner Firma.

  Es gibt ja viele aktuelle Storys über US Pentagon nahe Firmen, rund
  um Betrug und Mafiose US Politiker, wobei der nie funktionierende
  Körper Scanner der Firma RapiScan eine Geschichte ist, der längst in
  US Fluhäfen wieder ausgemustert wurde, wo die USA Europa erpressen
  wollten denn Schrott auch zukaufen.

  Noch viel schlimmer is der Sprengstoff Finder der Amerikaner: ADE
  651, denn dann tatsächlich viele Regierungen kauften, auch die Drogen
  Erkennungs Variante, die ebenso lt. EU Polizei Behörden nie
  funktionierte. Viele Regierungen kauften das Gerät, ebenso im Irak
  wurden viele Tausende verkauft, für 60.000 € das Stück. Keine
  Funktion. Die Belgischen Mafia Politiker kauften das Gerät, wo die
  Polizei Behörden nach Tests, sofort feststellten, keinerlei Funktion
  usw.. auch die Variante für Drogen finden.

  > https://en.wikipedia.org/wiki/ADE_651

  Sicherheitstechnik-Skandal: Dunkle Geschäfte mit dem
  Sprengstoffschnüffler

  Von Ulrike Putz, Tel Aviv

  Der ADE 651 wurde als Wunderwaffe im Kampf gegen den Terror in alle
  Welt verkauft. Der Sprengstoffdetektor konnte angeblich Autobomben
  „riechen“. Jetzt haben Experten nachgewiesen: Das Gerät ist nutzlos.
  Hat der Chef der Herstellerfirma Hunderte Menschen auf dem Gewissen?

  > http://www.spiegel.de/politik/ausland/sicherheitstechnik-skandal-dunkle-geschaefte-mit-dem-sprengstoffschnueffler-a-673669.html

  Ein einziger großer Schwindel

  Jahrelang verkaufte Firmenchef Jim McCormick den ADE 651 in die
  Krisenregionen dieser Welt. Dort verließ man sich auf das Gerät. Ein
  Irrtum mit vielleicht fatalen Folgen. Wie viele Menschen der
  Unternehmer möglicherweise indirekt auf dem Gewissen hat, werden
  Gerichtshöfe und Untersuchungskommissionen feststellen müssen. Es
  könnten Dutzende, wenn nicht Hunderte sein. Am Samstag wurde
  McCormick nun in seiner Heimat Großbritannien wegen Betrugsverdacht
  vorübergehend festgenommen. Seine Erfindung soll nicht einmal im
  Ansatz funktionieren, sagen Fachleute.

  Es sei „unmöglich“, dass das Gerät irgendetwas finde, sagte Martin
  Kuhn von der Universität Cambridge der BBC. Die Karte, die in das
  Gerät eingelegt werde, habe „absolut nichts mit dem Aufspüren von TNT
  zu tun“. Großbritannien belegte ADE 651 und ähnliche Produkte am
  Samstag mit einem Exportverbot. Am Montag tritt es in Kraft.
  McCormick ist unterdessen gegen Kaution auf freiem Fuß.

  Kommentar: 10 Jahre Haft erielt Jim McCormick, Politiker wurden gut
  geschmiert, was heute heute bei Sicherheits Geschäften normal und
  Standard ist, wie für EADS, Rheinmetall im Ausland, was dann bis ganz
  Oben geht.

  This Fake Bomb Detector Is Blamed for Hundreds of Deaths. It’s Still
  in Use.
  Murtaza Hussain

  Nov. 23 2015, 4:58 p.m.

  THE ADE 651 IS A SMALL, HANDHELD WAND with a plastic grip and a
  swiveling antenna, designed by a British company named ATSC for the
  ostensible purpose of finding hidden explosives. I saw one of these
  devices firsthand last year while driving up to a security checkpoint
  at Jinnah International airport in Karachi, Pakistan. As our vehicle
  approached, a security officer walked past us, waving the wand
  alongside our doors. In theory, had there been a bomb located inside,
  the device’s antenna would have moved, alerting officials to the
  danger nearby.

  > https://theintercept.com/2015/11/23/this-fake-bomb-detector-is-blamed-for-hundreds-of-deaths-its-still-in-use/

  Kommentar: Ende September stieg ich in Lubjana in Slowenien am
  Flugplatz und es gab einen Test.

  Man wischte über meine Kleidung und Hände mit einem kleinerem Gerät.
  Auf Nachfrage bei der Beamtin, soll es ein Drogen Test gewesen sein,
  wo jeder 10 so ungefähr dort getestet wurde.

 2. 5 weitere leute wurden verhaftet aus Zoll und Polizei Verantwortlichen.

  Arrestuar më 19 nëntor:
  Fatjon Trezhnjeva, 28 vjeç, përgjegjës për analizën e skanerit
  Edmond Hysko, 42 vjeç, supervizor

  Arrestuar më 24 nëntor:
  1. Leonard Gremi, me detyrë doganier dhe përgjegjës turni në Doganën Durrës;

  2. Ilir Shtama, me detyrë doganier i skanerit në Doganën Durrës;

  3. Redi Demiri, me detyrë doganier i kontrollit fizik në Doganën Durrës;

  4. Fitim Demollari, (me detyrë punonjës policie në Komisariatin e Policisë Port Durrës)

  5. Artur Habibi, (me detyrë punonjës policie në Komisariati e Policisë Port Durrës)

  http://shqiptarja.com/aktualitet/2731/durr-s-u-kaloi-droga-n-n-hund–arrestohen-5-punonj-s-t–portit-328850.html

  Droga në Bari, “arrest me burg” edhe 5 punonjësve të Portit të Durrësit..

  Të ndaluarit e sotëm janë Leonard Gremi, doganier dhe përgjegjës turni në Doganën e Durrësit; Ilir Shtama, doganier i skanerit; Redi Demiri, doganier i kontrollit fizik; Fitim Demollari, punonjës policie në Komisariatin e policisë së Portit Durrës; si dhe Artur Habibi, sërish punonjës policie.

  Veç tyre, gjykata kishte vendosur pak ditë më parë të njëjtën masë arresti edhe për shtetasit Fatjon Trezhnjeva dhe Edmond Hysko, punonjës të kompanisë “Rapiscan” në Portin e Durrësit. Ndërkaq, nga ana e autoriteteve italiane janë arrestuar ditën e ngjarjes dy shtetas shqiptarë, shoferë të kamionit me rimorkio, ku u gjet sasia e lëndës narkotike; Andrea Lleshi dhe Dorjan Lleshi.

  http://www.top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=313842#k1

 3. Und plötzlich funktioniert der Scanner mit neuen Leuten, was in Albanien eine Verfall Zeit von 6 Monaten hat, dann sind die Neuen genauso korrupt wie die Alten.

  113 kg Cannabis wurden in einem LKW entdeckt, im Hafen von Durres. in einem weiteren LKW 120 kg: Alle Bosnischen und Albanischen Busse und LKW Fahrer und Besitzer leben vom Schmuggel. Die Bosnier meisten von Zigaretten Stangen und das bei jeder Tour. Albanische Phantom Transport Firmen inklusive schwerer Fake Granit Steine von vielen Tonnen und mit Cannabis vollgepackt hat die Bayerische Polizei schon auffliegen lassen.

  S’ndalen trajlerat me drogë në portin e Durrësit, 113 kg kanabis në koli këpucësh

  26 nëntor 2015 – Një tjetër rast i trafikimit të lëndëve narkotike nëpërmjet portit të Durrësit është goditur nga policia Kufitare dhe Sektori për Narkotikët në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës në bashkëpunim me Doganën që mbikëqyr sistemin e skanerit.

  Plot 113 kg kanabis sativa ishin fshehur mes kolive të këpucëve në një trajler, sasi e cila, në rast se do t’i shpëtonte edhe kësaj radhe skanimit dhe kontrollit policor, do të trafikohej drejt Italisë. Burime nga policia njoftojnë për goditjen e këtij trafiku droge, i cili u finalizua me sukses mbrëmjen e së mërkurës, duke bërë të mundur arrestimin në flagrancë të një personi. Ai është Xhaferr Hoxha, 39 vjeç, banues në Durrës,

  “Më datë 25.11.2015, në vendin e quajtur vija e dytë në P.K.K. Porti Durrës, gjatë kontrollit të ushtruar në kokën e trajlerit me targë AA 250 JA dhe trajlerit me targë ACR 470, në brendësi të ngarkesës me koli këpucësh u gjetën 120 pako të mbështjella me qese celofoni me peshë rreth 113 kg lëndë narkotike e dyshuar e llojit kanabis sativa”, njofton policia.

  Materialet e këtij rasti do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, Tiranë për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike” e mbetur në tentativë.

  Këtë herë skanimi nuk dështoi në detyrën e tij, ndryshe nga ngarkesa prej 1600 kg kanabis e cila arriti të dalë nga porti i Durrësit, duke u kaluar „nën hundë“ doganierëve, pavarësisht skanimit dhe kontrollit me qentë antidrogë, dhe u zbulua vetëm kur mbërriti në portin e Barit.

  /S.L. portali DurresLajm/

  Na bëni like në facebook!:

  http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/bari-arrestohet-26-vjecari-me-droge-ne-kamionin-me-pizhama-329263.html

 4. Die UN verbietet den Vertrag mit Rapiscan, wo praktisch jede Firma, jeder Container 22 € Gebühr zahlen muss, auch wenn nicht gescannt wird. Ein illegaler Erpressungs Vertrag, typisch Amerikanisch in Albanien, welche für das Finanz Deaster mit AAEF, Bechtel, Generel Electric an vordester STelle verantwortlich sind.

  Kurz gesagt: Wird Nichts gescannt, wird Nichts gezahlt sollte man meinen, das sowas in NATO, EU Staaten Standard ist. Nicht in Albanien, denn die Firma leitet die Albanische Mafia, wie es beim TÜV mit der Schweizer Firma ebenso ist.

  Skanimi doganor, i paligjshëm. OKB: Qeveria ta heqë menjëherë
  22/06/2016
  Skanimi doganor, i paligjshëm. OKB: Qeveria ta heqë menjëherë

  Organizata e Kombeve të Bashkuara i ka kërkuar qeverisë shqiptare të anulojë urgjentisht tarifën e skanimit prej 22 eurosh, që bizneset detyrohen të paguajnë për çdo deklaratë doganore në doganë.

  Përmes një raporti voluminoz për procedurat dhe barrierat tregtare në Shqipëri, Komiteti Ekonomik për Europën në OKB e cilëson tarifën, një taksë antiligjore.

  “Tarifa paguhet edhe kur ngarkesa nuk skanohet, e madje edhe në pikat doganore ku nuk ka fare skanera të instaluar. Kjo është një praktikë e papranueshme. Ajo krijon një taksë efektive, e cila nuk është bazuar në ligj, ndaj duhet të hiqet”.

  Qeveria konfirmoi raportin, por Ministria e Financave tha për Top Channel se, qeveria është e pafuqishme për ta anuluar tarifën, pasi kjo do të penalizonte Shqipërinë me një kosto mbi 300 milionë dollarë në Arbitrazh.

  Koncesioni i skanimit zë fill në vitin 2011, kur qeveria e atëhershme miratoi një bonus prej 8 pikësh për kompaninë “Rapiscan”. Më vonë, kjo kompani u shpall fituese në tender dhe në prill të 2013-s, kur vendi thuajse kishte hyrë në fushatë elektorale, Parlamenti e miratoi koncesionin.

  http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=329639#k1

 5. Nennt sich Manager in Albanien, ist so extrem dumm, das er keine Leute anlernen kann, keine Weitergabe von technischen Know How und lange Warteschlangen von LKW’s, verspätete Fähren, weil einfachste Dinge durch diese Leute und Klientel Wirtschaft nicht funktioniert, aber auf dem Papier: Internationale Standards hat, ISO Normen, wo das sogar erneut bestätigt wurde.

  Man entsendet für viel Geld angebliche che Albanische Polizei unterweisen, wie man gefälschte Dokumente erkennt, ebenso wie man LKW scannt, wo doch die Scanner am Flugplatz oft nicht eingeschaltet sind, was die Internationalen auch lange wissen, aber die Mafia kontrolliert das Geschäft. In allen Bereichen erhalten nicht die ausgebildeten Leute die Posten sehr lange, sondern Parteibuch Leute, Kriminelle für Geld diese Posten, inklusive als Arzt im Krankenhaus, obwohl man keinerlei Ahnung, einer einfachen Wundversorgung hat, oder als Richter, obwohl man keine Gesetze kennt. Crown Agent, als Ausbilder, schrieben schon Reports, über ein einziges Deaster der Inkompetenz im Zoll und Grenz Abfertigungs Bereich. Die Pleite mit Crown Agents: Agreement between Albania and IMF has failed

  Welchen Sinn und Zweck es haben soll, alle paar Jahr angeblich Fortbildungkurse zuhalten, ohne ein Resultat ist schon lange eine EU Tragädie.

  Kush do trajnojë skanuesit e doganave ku po kalojnë tonët e kanabisit?

  Postuar në 02 Maj, 2017 17:52

  Sot është publikuar një lajm sipas të cilit Policia Mbretërore Holandeze do të trajnojë policët dhe punonjësit e aeroportit “Nën Tereza”. Arsyeja jepet pak a shumë kështu:

  Policia Ushtarake Holandeze është eksperte në fushën e mbrojtjes së kufirit. Në jemi këtu në një projekt me dy nga trajnuesit tonë nga Holanda për specializim në dokumentet false. Që nga viti 2015 në shohim së është rritur fluksi i migracionit, kryesisht nga Lindja e Mesme. Refugjatet trafikohen në menyra çnjerzorë. Ata vine si klandestine në mënyra shume të pakëndshme. Ne duam ta shmangim këtë, duam të kemi një imazh sa me të qartë për rrugët e trafikimit dhe t’i kapim trafikuesit. Kjo është një çështje Europiane, dhe për të luftuar problemin në një mënyrë sa me efikase duhet një bashkëpunim midis autoriteteve në nivel Europian. Holanda njihet në Europë si vendi me ekspertizë me të lartë në njohjen e dokumenteve të falsifikuara. Këto njohuri do të ndahen në trajnimin me kolegët e tyre shqiptarë, për të njohur teknikat me të fundit për dallimin e dokumenteve të falsifikuara”.

  Këto deklarata i ka bërë një kapiten i policisë në kuadër të nisjes nga puna të një linje të re. Nuk kuptohet mirë se kush bën trafik nga Rinasi, pasi shtetasit shqiptarë lëvizn pa vizë, ndërkohë që shtetas të huaj nuk para janë raportuar. Plus Policia shqiptare ka pranuar prej vitesh që qytetarëve në kufi t’u bëjnë edhe matje kraniometrike po qe nevoja, çdo polici e një vendi të BE-së.

  Ngjan krejt paradoksle dhe e papritur që trajnimi të nisë këtu, kur problemi kryesor është me kalimin e kanabisit me maune. Shqiptarët paguajnë 22 euro për kalim automjeti ndaj konçesionarit të skanimit, emrin e pronarit të të cilit nuk e zbardh kush, e megjithatë lumi i kanabisit vazhdon. E mira e kërkon që këtu të pëqendrohet trajnimi nëse ka realisht nevojë për trajnim. Përvoja me Croën Agents na dëshmoi se doganat tona kanë vrima ngado, por një përpjekje që bëhet të bëhet aty ku duhet.

 6. Ein total kriminelles Firmen construct: Jetzt wurde gegen die Bestechungsfirma Klage eingereicht, auch wegen Börsen Betrug

  Deklarata e fortë e Carson Block: Ndërtimi, një nga sektorët për të fshehur korrupsionin
  Publikuar më 15. 12. 2017 nga Dionis Xhafa
  http://shekulli.com.al/deklarata-e-forte-e-carson-block-ndertimi-nje-nga-sektoret-per-te-fshehur-korrupsionin/

  Rapiscan Owner: OSI System
  OSI Systems, Inc. is an American company based in California that develops and markets security and inspection systems such as airport security X-ray machines and metal detectors, medical monitoring and anesthesia systems, and optoelectronic devices. As of June 2010, the company employs approximately 3,180 personnel globally and includes subsidiary companies Spacelabs Healthcare, Rapiscan Systems and OSI Optoelectronics.

  In December 2017, the company was accused of fraudulent and corrupt activity by the renowned short selling hedge fund, Muddy Waters.[1]

  RM LAW, P.C. Announces Class Action Lawsuit Against OSI Systems, Inc
  Dec 12 17

  RM LAW, P.C. announced that a class action lawsuit has been filed on behalf of all persons or entities that purchased OSI Systems, Inc. securities between August 16, 2013 and December 5, 2017, inclusive (the Class Period). The complaint alleges that throughout the Class Period, Defendants made materially false and misleading statements regarding the company’s business, operational and compliance policies. Specifically, Defendants made false and/or misleading statements and/or failed to disclose that: (i) the pricing for the Mexico Turnkey Contract was premised on misrepresentations by the company to SAT regarding the capabilities of Rapiscan’s equipment, and was accordingly overpriced relative to the value of the services provided to SAT; (ii) consequently, the Mexico Turnkey Contract was unlikely to be renewed or was likely to be renewed at terms less favorable to OSI; (iii) the company’s revenues from the Mexico Turnkey Contract were therefore unsustainable; (iv) OSI had secured the Albania Turnkey Contract by corrupt means; (v) the company’s revenues from the Albania Turnkey Contract were thus likewise unsustainable; (vi) OSI suffered from systemic, company-wide problems with respect to legal and regulatory compliance; and (vii) as a result, OSI’s public statements were materially false and misleading at all relevant times.

Schreibe einen Kommentar