Edi Rama ist in China zu Besuch

China hat bereits sehr stark im Balkan investiert und vor allem Hafen Beteiligungen, sind eines der grossen Projekte überall.

China arbeitet mit Intelligenz, die EU und USA belehren nur und bestechen jede Regierung Weltweit. Eine Mali: doku zeigt die Fakten überall, was Hirnlos und korrupt der Westen operiert.

Auf dem bekannten Unfugs Wirtschafts Forum in Davos, war ebenso Edi Rama, was viel Geld kostet, obwohl niemand so einen Unfug braucht. Es dient der Profil Neurose, dort auf Staats Kosten als Teilnehmer aufzutreten.

Geschichte ist bereits, das die Infrastruktur Projekte der Weltbank und der EU, der Deutschen enorm die Gesellschaften und Regierungen korrumpierten und praktisch jede normale Regierung und Entwicklung der Regionen verhindert. Besonders berüchtig: u.a. der Balkan Stabilitäs Pakt, Weltbank Projekte und Strassen Bau wie Telekom Geschäfte. Wasser Projekte sind eine Art Comedy Show in Albanien, denn die Versorgung ist nicht besser wie vor 20 Jahren nur die Küsten Gebiete sind zerstört, mit den Abwässern und einer oft idiotischen Kanalisation von der EBRD, IFC und Co. finanziert.

Es gibt 400 Chinesen in Albanien, wo es vor Jahren auch schon einmal 1.000 Chinesen waren.

Prime Minister Rama starts his visit in China

Bei der Reise dabei: Der dümmste und korrupteste Bürgermeister von Durres, Vangjush Dako und seine Vorgänger Lefter Koka, Miri Hoti, welche  270 Antike Stätten zubetonieren liessen.,Die Bürgermeister und lokale Mafia der Eliten wie Hasanbeliu, Dash Gjoka, haben die  aktive sehr wichtige Rolle gespielt das Durres im Real Estage Sumpf zerstört wurde. Ddas gesuchte Kriminelle im Rathaus Posten kaufen konnten ist Durres Tradtion.  Dümmer und korrupter wie die Taliban. Edi Rama ist auf die Stimmern lokaler Politiker angewiesen, versucht aber eine Kandidatur für das Bürgermeister Amt zuverhindern, weil V. Dako, weder im Rathaus noch in der Bevölkerung Rückhalt hat, identisch wie andere lokale Politiker und Parteien, nachdem die Strände auch in 2014 unverändert von Banditen besetzt sind. Man hat natürlich die grössten Beton und Zement Fabrik über den Bruder, und will nur Alles zubetonieren.

Conference marking 65 years of China-Albania diplomatic ties held in Tirana

A conference marking the 65th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Albania and China was held…

Man braucht dann immer nur noch einen Art Taliban Truppe, wie mit

Bürgermeister Vangjush Dako aktuell, welche keine Gesetze kennt und nur ein Geschäfts Modell kennt: die eigen Zement- und Fertig Teil Beton Firma, muss verkaufen.

Die Italiener verhaften den Durres Stadt Architekten: Adlei Likmeta und das normale Chaos

6/1/2013

Skender Koni, Distrikt Bau Inspektor von Durres wurde verhaftet, wegen Dokumenten Fälschung

5/13/2005

Albanische Minister stahlen Land in Durres. Der Grundstuecks Skandal in Durres

12 Gedanken zu „Edi Rama ist in China zu Besuch“

 1. Die Bürgermeister die mitreisen, alle als besonders korrupt bekannt, kopieren das Lobby Model der Deutschen Betrugs Lobbyisten. Man erfindet angebliche Investoren aus China

  Aktualitet
  11 Shtator 2014 – 18:01
  Kavaja i „merr“ investitorët kinezë
  Italisë,Roshi:Binjakëzim me Tianjin
  – See more at: http://www.shqiptarja.com/aktualitet/2731/kavaja-i-merr-investitor-t-kinez–italis-roshibinjak-zim-me-tianjin-238621.html#sthash.C0dDvgXf.dpuf

 2. die erste Tourismus Messe wird in Peking organisiert, wobei Albanien in den Chinesichen Plänen eine wichtige Tourismus Rolle spielt, als zentrale Tourismus und Erholungs Zentrale für die Arbeiter, Techniker und Chinesischen Manager von Firmen auf dem Balkan, was vom Hafen von Piräus, bis zu Strassen Firmen in Serbien, Montenegro, Albanien reicht.

  Das Motto der Messe ist ein Witz, das man Albanien als einziges unberühtes Land in Europa hinstellt, wo die Mafia real Alles illegal zubetoniert hat.

  Aktualitet
  18 Prill 2015 – 22:13 | përditesuar në 22:25
  Shqipëria prezanton turizmin në panairin ndërkombëtar të Pekinit

  China Tourismus Messe Albania
  Vendi ynë ka marrë pjesë për herë të parë në panairin ndërkombëtar të turizmit COTTM 2015 që u organizua nga data 14-16 Prill në Pekin.

  Kjo është një prej platformave më të rëndësishme të Kinës për të nxitur bashkëpunimin midis përfaqësuesve të industrisë në fjalë.

  Nën organizimin e Agjencisë Kombëtare të Turizmit (AKT), stenda shqiptare u përfaqësua edhe me 4 tur operator dhe agjenci turistike private.

  Gjatë ditëve të panairit ku morën pjesë më shumë se 4000 vizitorë profesionale dhe tur operator jo vetëm nga Pekini, u zhvilluan takime të shumta biznesi dhe u bë e mundur prezantimi i paketës turistike që ofron Shqipëria për një treg i cili nga viti në vit po rritet me ritme të shpejta.

  Në vitin 2014 ishin 107 milion turistë kinez të cilët zgjodhën të vizitojnë vende të ndryshme anembanë botës, me një rritje prej afërsisht 20% nga viti paraardhës, çka tregon potencialin e këtij tregu dhe me mundësi reale për thithjen e turistëve nga ky vend.
  – See more at: http://shqiptarja.com/aktualitet/2731/shqip-ria-prezanton-turizmin-n–panairin-nd-rkomb-tar-t–pekinit-286380.html#sthash.ObUaMjLE.dpuf

 3. Im grössten Schmuggler, des Mittelmeeres dem Hafen Giola Tauro, wurden Container aus China beschlagnahmt, mit gefälscher Ware nach Albanien

  Italianët sekuestrojnë mallra kineze dhe bangladeshase false për Shqipëri

  0 12 12

  20 maj 2015 – 45 000 shishe Head & Shoulders false

  Porti i kontejnerëvei Xhoja Tauros (Gioia Tauro) në Kalabri, sot u bë dëshmitar i dy sekuestrimeve masive të mallrave të falsifikuara, që kalonin tranzit nga ky port për në Durrës. Në rastin e parë doganierët italianë në bashkëpunim me Rojen e Financës kontrolluan tre kontejnerë të ngarkuar me veshmbathje e lodra fëmijësh për në Shqipëri. Kontejnerët ishin ngarkuar në portin bangladeshas të Chittagong-ut dhe në portet kineze të Xiamen dhe Shantou me destinacion përfundimtar Portin e Durrësit.

  Veshmbathje dhe lodra false

  Nga inspektimi rezultoi se në kontejnerë kishte lodra për fëmijë dhe veshmbathje të markave të shtrenjta të gjitha të falsifikuara. Bluzat e falsifikuara ishin të markave Angry Bird, Cars, The Flintstones. Lodrat për fëmijë u përkisnin markave të falsifikuara si: Plane, Spiderman, Cars, F.C. Barcelona etj. Në kontejnerë kishte edhe atlete false të markës Nike.

  U sekuestruan gjithsej 22 000 copë mallra të falsifikuara. Vlera totale e mallrave të sekuestruara sipas faturave shkonte në 80 000 euro. Dogana italiane nuk bën publike emrat e tre firmave shqiptare pritëse të mallit. Sipas Manifestit të ngarkesës, këto tre kontejnerë, tranzit në Portin e Xhoja Tauros kishin për destinacion fundor Portin e Durrësit.

  Po sot më 20 maj 2015 , po në Portin e Xhoja Tauros dogana italiane në bashkëpunim me atë holandeze kontrolluan një kontejner menjë ngarkesë prej 45 000 shishesh plastike me shampo të markës Heads & Shoulders, me vlerë fature 180 000 euro. Kontejneri bashkë me dy të tjerë të sekuestruar në Portin e Roterdamit (223 000 shishe shampo gjithsej) ishin ngarkuar në portin e një vendi aziatik. Kontejneri, që u sekuestrua në Xhoja Tauro ishte deklaruar në Holandë si mall tranzit për në Portin e Xhoja Tauros nga më pas do të dërgohej në Libi. Doganierët holandezë dhe italianë vunë re që në etiketat e shampove nuk ishin shkruar në gjuhën arabe të përdorur për në Libi, por në gjuhën shqipe. Nga kontrolli i kryer në laboratorin e doganave italiane me ndihmën edhe të përfaqësuesve të autorizuar të kompanisë Heads & Shoulders rezultoi se shampot ishin false, sepse në to mungonin disa nga lëndët përbërëse të shampos origjinale. Gjithashtu në shampot e falsfikuara kishte në sasi të vogël edhe një substancë kancerogjene.

  Quo vadis doganat shqiptare?!

  Nga shembujt e mësipërm mund të nxjerrim lehtësisht deduksionin se në doganat shqiptare kalon derri e dosa bashkë pa i hyrë gjemb në këmbë. Lavdi zotit që të huajt arrijnë deri diku t’i mbrojnë konsumatorët shqiptarë nga produkte të tilla të falsifikuara. Mosrealizimi i vazhdueshëm i planit të të ardhurave nga doganat shqiptare, na le të kuptojmë, që dogana nuk e ka përmbushur misionin e saj fiskal sipas Kodit Doganor. Mosbllokimi i mallrave të falsifikuara potencialisht të dëmshme për shëndetin e konsumatorëve shqiptarë është tregues që doganat shqiptare nuk po përmbushin as edhe misionin tjetër tyrin, atë të mbrojtjes së sigurisë kombëtare gjegjësisht të jetës dhe shëndetit të shqiptarëve.

  Kur këto dy misione thelbësore të doganave shqiptare nuk përmbushen, me se vallë krenohen doganat shqiptare, me mbajtjen e statistikës së import-eksporteve?!

  /Gj.Th. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

  Na bëni like në facebook!:

  – See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/italian%C3%ABt-sekuestrojn%C3%AB-mallra-kineze-dhe-bangladeshase-false-p%C3%ABr-shqip%C3%ABri#sthash.JEVEp0Ra.dpuf

 4. Der Bau der Strasse von Tirana nach Mazedonien über Diber, die Arber Strasse von China finanziert, hat noch nicht begonnen. Bei dem Transport Minister Edmond Haxhinasto kann Nichts verwundern, das niemand mit ihm arbeiten will.

  Man will von Beginn an, eine Maut Strasse daraus machen.

  Zvarritja, konsulencë të huaj për ndërtimin e Rrugës së Arbrit
  3
  Postuar më: 19 Tetor, 2015 tek Ekonomi
  Rruga-e-Arberit

  Rruga e Arbrit vazhdon të zvarritet prej vitesh, ndërsa projekt-ideja ka kohë që qarkullon në vendin tonë.

  Rruga do të shkurtojë ndjeshëm lidhjen e Tiranës me Shkupin, ndërsa do të ndihmojë edhe banorët e zonës së Dibrës për të qenë më pranë kryeqytetit.

  Me ardhjen në pushtet, qeveria e majtë premtoi ndërtimin e rrugës në fjalë dhe marrëveshja me një kompani kineze u nënshkrua përpara zgjedhjeve. Por, puna nuk ka nisur ende.

  Avokatura e Shtetit njoftoi sot se do të merret një kompani e huaj konsulencë për të vlerësuar ofertën e kompanisë kineze “China State Construction”, për të cilën është hapur zyrtarisht edhe procesi i kontraktimit.

  Sipas Avokaturës së Shtetit, kompania konsulente do të vlerësojë jo vetëm aspektin ligjor, por edhe atë ekonomik të propozimit të kompanisë kineze. Rruga do të ndërtohej përmes një procedure të veçantë që shkelte në fakt ligjin e koncesioneve dhe atë të partneritetit publik-privat. Kompania, pas ndërtimit do të menaxhonte aksin në fjalë dhe për pasojë udhëtarët do të duhet të paguanin për të qarkulluar.

  Dokumenti i Avokatit të Shtetit zbulon se oferta zyrtare e “China State Construction” ka mbërritur, edhe pse qeveria, përkatësisht Ministria e Transportit ka qenë e rezervuar për ta bërë publike.

  Për rastin është miratuar edhe një ligj i veçantë nga Parlamenti, ku i gjithë procesi i negocimit për lidhjen e kontratës do të ndiqet nga një komision i posaçëm, i kryesuar nga Ministria e Transporteve, por me anëtarë edhe nga Ministria e Financave, ajo e Zhvillimit Ekonomik, e Drejtësisë dhe Avokatura e Shtetit. /Dita/

 5. Hongkonk Investoren Forum: Weite Reisen, für einen Staat der keine Justiz hat, wobei die Chinesen wohl die schlauesten Profis sind für Auslands Investitionen, mit einem professionellen Auftreten rund um Botschaft, Betreuung von Investoren und Investitionen.

  Bis jetzt ging Alles schief mit den Investoren. Alles zwischen Betrug, Bestechung, Kredit und Geldwäsche Betrug und vor allelm Joint Venture Betrug der Albaner Mafia und Partner

  • Chinese premier highlights infrastructure projects with CEE countries

  • meeting with his Albanian counterpart, Edi Rama. Chinese Premier Li Keqiang (R) meets with Albanian Prime Minister Edi Rama in Belgrade, Serbia, Dec. 17, 2014. (Xinhua/Huang Jingwen) This year marks the 65th anniversary of the establishment of the China-Albania diplomatic ties. Li told Rama that China…

Schreibe einen Kommentar