Edi Rama, findet neue US Lobby Partner, wo er Straffreiheit sich erkauft: “Ballard Partners”

Demokratie Modell, real ein Erpressungs Modell, wo man hohe Geldsummen an US Politiker bezahlt, vor allem auch die Saudi Terroristen, Drogen Barone an die Hillary Clinton Stiftung.

NATO Land, wo man korrupte US Politiker schmiert, welche oft wie Frank Wisner (Partner des Frank Walter Steinmeier) billige Betrüger sind.

Zuerst bezahlte er 80.000 $ für ein Foto mit Obama in 2012, dann finanzierte er das Verbrecher Kartell der „Hillary Clinton“, andere Gangster u.a. Frank Wisner usw..

 

US Politik Gangster erpressten als Lobbyisten 2,4 Millionen € von der Albanischen Politikern

Das ist die einzige US Politik und dann kann man Waffen-, Kinder-, Drogen Handel Straffrei betreiben, wie es Albanische Regierungs Leute schon in 2000 erklärten. Ilir Meta, finanziert auch eine Lobby Firma. Tom Ridge zockte ab, und die MEK Terroristen sind auch nur mit viel Geld in Albanien, wurden für Millionen von der Internationalen Terroristen Liste gestrichen.

Lobbying, Lobbying and only Lobbying!… US Mafia in Tirana: „Diplomatic Mission Peace and Prosperity“

Socialist Party of Prime Minister of Albania Edi Rama, lobbies with people close to Trump

Image result for edi rama, usa

Although the opposition accused the government of Rama, for that it has created an economy of drug money, than  they will be used not only for elections, but also to lobby at the potency persons near of the President Trump.

This system, have used by all governments in Albania, to obtain support from the USA. According to US media, tow years ago, Rama had privately paid 80 thousand dollars, to meet with Obama.

“Ballard Partners”, a US firm tied to US President Donald Trump, has registered a second foreign government as their client.

“The Socialist Party of Albania is requesting the services of this Florida company for consultation and assistance with the US administration”, say the documents filed at the US Department of Justice. The 1-year-long agreement foresees payments of 20.000 USD a month.

The Albanian Parliament is preparing to vote the new President, a process which might take five rounds. On the other hand, there is a political crisis with the Albanian opposition refusing to be part of the elections.

In this situation, an American company is being contracted for matters that need to be addressed, such as increasing the US-Albanian relations, reinforcing the democratic institutions and rule of law, promoting the Judiciary Reform, implementing the bilateral efforts about military cooperation and fight against terrorism, and advancing with initiatives which help Albania’s integrity in the Euro-Atlantic Structures.

The founder of this firm, Brian Ballard, lobbied for Trump at the Florida legislature. He has served as Finance Chief for Trump during his campaign, and was an important element for collecting funds about the presidential oath taking ceremony.

Ballard Partners has recently opened an office in Washington. Trump has established strict rules against former officials who lobby for foreign governments. In his first week at the Oval Office, he signed an executive order on this topic, but it doesn’t apply for people who have worked with him during the electoral campaign and for the transition period.

19 Apr 2017
Megjithëse një vend i vogël, me ekonomi të prapambetur dhe në dukje, pa ndonjë interes ekonomik në SHBA, Shqipëria e vogël ka aktualisht gjashtë dosje aktive në zyrën e regjistrimit të agjentëve të huaj në Departamentin e Drejtësisë të SHBA-së, ndërkohë që vende si Britania e Madhe e India kanë nga pesë secila.
Autor:Gjergj Erebara BIRN Tiranë

Printo

Kryeministri Edi Ram gjatë një takimi me homologun e tij malazez | Foto nga : EPA/ Boris Pejovic

Partia Socialiste punësoi një lobist në Shtetet e Bashkuara të Amerikës më 13 prill, duke e rritur numrin e agjentëve të huaj që përfaqësojnë interesa ‘shqiptare’ në gjashtë, në listën e Departamentit të Drejtësisë për agjentët e huaj. Sipas kontratës së publikuar, Partia Socialiste do t’i paguajë kompanisë Ballard Partners 20 mijë dollarë në muaj për 12 muaj rradhazi, gjithsej mbi 240 mijë dollarë. Kjo është një shumë e majme dhe dukshëm disproporcionale me buxhetin që Partia Socialiste pretendon se ka në një vit normal. Për shembull, socialistët deklaruan se për vitin 2016 kishin 86 milionë lekë të ardhura dhe 73 milionë lekë shpenzime. Por e njëjta parti, ka vendosur të shpenzojë 240 mijë dollarë, (plot 30 milionë lekë) ose sa 40 për qind e të ardhurave të deklaruara vjetore të vitit 2016, për të përmirësuar marrëdhëniet që ka me Shtetet e Bashkuara.

Para Partisë Socialiste, qenë Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim që paguan shuma të majme për të lobuar në Shtetet e Bashkuara.

Partia Demokratike ka aktualisht tre dosje në regjistrin e lobuesve. Dosja e parë i përket kontratës me kompaninë Muzin, në bazë të së cilës, PD angazhohet të paguajë 75 mijë dollarë për tre muaj. PD ka aktualisht edhe dy kontrata të tjera aktive, një me kompaninë Barnes & Thornburg, me vlerë 150 mijë dollarë dhe një tjetër me kompaninë Baron Public Affairs me vlerë 45 mijë dollarë. Në total, PD duket se po shpenzon mbi 270 mijë dollarë për lobim. PD ka deklaruar të ardhura totale për vitin e kaluar prej 57 milionë lekësh kështu që pagesa e 270 mijë dollarëvë, e barazvlefshme me gati 34 milionë lekë për lobim në SHBA tregon se çfarë peshe disproporcionale një parti politike shqiptare i jep lobimit.

Lëvizja Socialiste për Integrim ka qenë më aktivja gjatë vitit të fundit në lobim në SHBA. Sipas një investigimi të mëparshëm të BIRN, LSI ka paguar mbi 300 mijë dollarë për lobim, ndërsa deklaroi tre herë më pak në Shqipëri.

Në listën e lobuesve janë edhe dy qytetarë privatë, Albert Sino dhe Aurel Baçi, të cilët, sipas dokumenteve të dorëzuara në Departamentin Amerikan të Drejtësisë, kanë paguar 50 mijë dollarë për të lobuar për pozicionin e tyre si aksionerë në Top Channel “në SHBA dhe në rang ndërkombëtar”.

Në total, vetëm kontratat aktualisht aktive të lobimit në Uashington kanë kosto të përgjithshme prej 800 mijë dollarësh. Këto nuk janë paratë e vetme të shpenzuara nga partitë politike shqiptare për lobim në SHBA. Përgjatë viteve 2009, 2010, partitë politike shqiptare dhe qeveria shqiptare e kohës shpenzuan së bashku afro 1.4 milionë dollarë për këtë arsye.

6 Gedanken zu „Edi Rama, findet neue US Lobby Partner, wo er Straffreiheit sich erkauft: “Ballard Partners”“

 1. Interner OSCE Bericht, das Edi Rama, vollkommen krminell ist. Die sogenannten Geschäftsleute, sind ganz einfach in Albanien Kriminelle, mit der Politik verbunden.

  Edi Rama sulmon përsëri mediat/ I quan kriminale

  Edi Rama i quajti kriminale ato media që kanë botuar raportin e OSBE, duke iu referuar, këtë herë pa e cituar, lapsi.al. I pyetur nga gazetari Sokol Balla në Top Story mbi këtë raport, kryeministri nuk dha asnjë shpjegim për përmbajtjen, por sulmoi dhe shantazhoi hapur mediat, duke thelluar kështu trysninë e pushtetit të tij mbi shtypin e lirë.
  Rama shënoi kulmin, kur për të shmanguar ato që thuhen për të në raportin e OSBE, zgjodhi të gënjejë publikisht dhe të manipulojë të vërtetën. Rama tha se mediat që botuan raportin, janë kriminale pasi e paraqitën atë si një raport konfidencial dhe nuk morën versionin e OSBE përpara se ta publikonin. Kjo gënjeshtër e madhe publike, e cila rrëzohet shumë lehtë, vetëm duke botuar edhe njëherë kopjen e raportit. Siç e shikoni dhe në foto, raporti mban kokën e OSBE, ka numrin e protokollit, datën, shënimin që i është drejtuar kreut dhe zëvendëskreut të misionit në Tiranë dhe në fund, me gërma të mëdha dhe të dukshme edhe për sytë e kryeminstrit, fjalën: Confidential.
  Kryeministri gënjeu gjithashtu kur tha se mediat nuk kanë bërë verifikme në OSBE para botimit. Ky manipulim bie poshtë vetëm duke kërkuar tek lapsi.al botimin e raportit, në hyrje të të cilit, citohet OSBE e cila thotë që raporti ekziston, është për përdorim të brendshëm dhe nuk paraqet qëndrimin zyrtar të OSBE.
  Edi Rama sigurisht që i di këto, edhe që raporti është një raport konfidencial i OSBE dhe që lapsi.al ka bërë çdo verifikim profesional. Por ai me ndërgjegje zgjedh të gënjejë, si të vetmen mënyrë për të shmangur ballafaqimin me të vërtetën, për të mos u marrë me problemin por me mediat, për t’i sulmuar dhe shantazhuar ata që nuk shkojnë pas qerres së tij. Eshtë i njëjti Edi Ramë që edhe si kryetar bashkie edhe si kryeministër po dëshmon se nuk di të sillet si një politikan modern dhe demokrat por zgjedh ose të josh me favoret e pushtetit ose të sulmojë nga pozitat e më të fortit ata që mendojnë ndryshe. Sa herë që ndihet në pozitë të vështirë, nxjerr pikërisht turkun që ka brenda, pavarësisht kostumeve Zegna dhe kravatave ekstravagante. Një lider tipik oriental, një mini Erdoan që nuk duron dot mediat kritike.
  Laspi.al ndjen si obligim t’i japë sqarimet e mësipërme për lexuesit e tij të shumtë e gjithnjë në rritje edhe fale lajthitjeve të kryeministrit dhe për të treguar një të vërtetë të thjeshtë të cilën kryeministri e manipuloi hapur përpara kamerave. Rama shënoi një tjetër rast të paprecedent për një shoqëri demokratike duke i cilësuar mediat kriminale, por faktet e përgënjeshtrojnë përsëri dhe provojnë se kriminaliteti është problem i pushtetit të tij dhe jo i mediave. Me gënjeshtra nuk ecet gjatë, aq më tepër kur nuk mbajnë as edhe një orë.
 2. Nonsens Staat Albanien, wo der so wichtige KAS Partner: Lulizm Basha, mit einem illegalem Zelt, ohne Genehmigung seit 2 Monaten die Haupt Verkehrs Strasse vor dem Regierungs Sitz blockiert.

  eister die Idiotie, Dummheit, der Klientel Politik und des Betruges. Das Wort „Demokratie“, hatte schon vor über 10 Jahren mit HIlfe der CDU Banditen eine neue Bedeutung erhalten, als er den Verfassungs Präsidenten Zef Broci ermorden wollte, wie der Spiegel festhielt. 18.09.1995 Albanien Plötzlich sterben.

  Damals war seine Klientel Politik, für Dumm Kriminelle, schon bestens bekannt, wie der Aufbau der Drogen Netze in Deutschland.

  Lulzim Basha

  Der wichtigste Partner der KAS, der Lügner und Betrüger: Lulzim Basha. 100 % korrupt.

  Thirrja e Policisë së Shtetit, nul përpara një Çadre që ka flamurin dhe nis mëngjesin me himnin kombëtar

  Postuar në 23 Prill, 2017 14:15

  Policia e Shtetit ka dalë sot me një deklaratë përmes së cilës bën thirrje ndaj qytetarëve që të shmangin manifestimet e mundshme të ditës së nesërme, duke paraljmëruar se çdo cenim i ligjit do të përballet me ligjin.

  ……………………….Neni 2 i Kushtetutës thotë:

  Populli e ushtron sovranitetin nëpërmjet përfaqësuesve të tij ose drejtpërsëdrejti…”.

  Neni 47

  1. Liria e tubimeve paqësore dhe pa armë, si dhe e pjesëmarrjes në to është e garantuar.

  2. Tubimet paqësore në sheshe dhe në vendet e kalimit publik bëhen sipas procedurave të parashikuara me ligj.

  PD-ja ka deklaruar edhe sot se protesta do të jetë paqësore, ndërkohë që vetë PS-ja dikur bënte thirrje për Mosbindje Civile dhe kaloi në protestë të dhunshme më 21 janar. Referimi i ligjit nga Policia e Shtetit bart edhe një aspekt tjetër mosbesueshmërie në kushtet kur vetë kryeministri ka bërë të qartë se kundrejt disa kushteve të caktuara, gatishmëria për të shtyrë afatet e regjistrimit të PD-së në zgjedhje është e plotë. Pra vullneti për të shkelur ligjin nuk mungon as nga pushteti, që në fakt me këtë thirrje thjesht kërcënon qytetarët që të mos marrin pjesë në një protestë të thirrur nga PD.

  http://www.respublica.al/2017/04/23/thirrja

 3. Luzim Basha hat auch einen neuen Lobby Partner
  Man bezahlt Lobby Organisationen in den USA, erkauft sich so bei korrupten US Regierungen Straffreiheit, für jede Art von Handlung und inklusive Drogen und Frauen Handel, oder Waffen Handel mit Terroristen und Freiheits Kämpfern. eine neue Lobby Organisation hat Lulzim Basha nun mit 150.000 $ bezahlt. Deutschland segnet das kriminelle System, seit 20 Jahren ab, das man Fotos bei Obama kaufte wie schon in 2012 Edi Rama, für 80.000 $. Das nennt man Politik inzwischen ist System.

  Democratic Party of Albania Appoints Lobbying Aid

  Image result for partia demokratike basha
  Mon., May 1, 2017
  By Jon Gingerich

  LinkAlbania’s contentious June parliamentary elections have continued to result in more stateside lobbying contracts, with conservative political group the Democratic Party of Albania retaining lobbying firm Barnes & Thornburg LLP for government relations counsel as part of that group’s ongoing quest to draw international attention to the need for free and fair elections in that Mediterranean country.

  Democratic Party of Albania
  The right-of-center DPA, which was formerly Albania’s leading political party, has long charged that opposition party, the Socialist Party of Albania, is attempting to rig the voting process for that country’s upcoming elections, claims which have now led to protests and even a parliamentary boycott.

  Left-leaning Socialist Party of Albania, which has held power in that country since its 2013 parliamentary defeat of the DPA, itself hired lobbying counsel in April, Florida-based lobbying shop Ballard Partners, in a $20,000-per-month lobbying pact to assist the party in its communications with the U.S. government.

  Indianapolis-based Barnes & Thornburg will aid the DPA with communication strategies and will arrange meetings and establish relationships with U.S. executive branch officials and members of Congress in a bid to gain public support for free and fair parliamentary elections in Albania.

  The DPA last year hired D.C.-based public affairs giant Podesta Group to counsel the party on relevant U.S. policies and Congressional activities as well as arrange meetings with government officials in a bid to strengthen U.S.-Albania bilateral relations.

  Barnes & Thornburg’s engagement, which runs for a period of three months and ends in July, brings Barnes & Thornburg a fixed fee of $150,000.

 4. Tradition: Was geschieht nun wenn ein US Botschafter droht: Nichts in Tradition! Die hoch dotierten Jobs vor allem der EU Mafia, wären gefährdet in ihren Betrugs Projekten. Im MOment bezahlt Edi Rama an Ballard Partner, zuvor an die kriminelle Hillary Clinton, welche so Millionen erpresste. 80.000 $ wurde von Edi Rama Partner an Obama gezahlt für ein Foto in 2012, wie das FBI ermittelte.

  Schwachsinn und Betrug als Programm, vor allem in den Infrastruktur Projekten, wo man Kriminelle entsendet aus Europa, der Weltbank, welche gemeinsam die Beute teilen. Vollkommener Schwachsinn: Dezentralisierung, für ein kleines Land, wo bis heute keine einzige Kommune je in Funktion war, Gesetze und Verordnungen unbekannt sind.

  Die Albaner haben die Nase voll von dem EU Verbrecher Modell der Demokratie und Dezentralisierung

  Ständig neue Versprechungen, das Minister, Richter, Abgeordnete verhaftet werden und Nichts passiert, weil die Geschäfte der EU, USA ansonsten gefährdet sind.

  „Der IMF stellt sogar fest: die EU Programme für die Reform der Verwaltung und Ausbildung, sind schwachsinnig“

  System: man entsendet Idioten, damit auch Nichts ermittelt wird, oder je eine Justiz funktioniert: Das Beispeil von Frau: Genoveva Ruiz Calavera: überall dumme Sprüche, grosse Konferenzen**** Null Hirn und Verstand, als verantwortliche der EU. Inzwischen hat man Rainer Deville wieder nach Albanien gesandt, weil der Justiz Neu Beginn vollkommen gescheitert ist, mit dieser extrem dummen Frau. Man sich vorführen lässt, mit enormen Kosten.

  Man wollte sogar ohne jede Kontrolle, einen extrem teuren EU Apparat aufbauen, was der einzige Sinn und Zweck, dieser Idiotie Justiz Bringer Missionen im „Camorra“ Stile ist. „Waterloo“ der EU mit der Justiz Reform: lt. Gesetz müssen heute die neuen Justiz Institutionen am 31.8.2017 in voller Funktion sein

  Markenzeichen der EU Inkompetenz: Genoveva Ruiz Calavera

  Die EU „Vetting“ und Justiz Reform Show der EU im Desaster der EU, EBRD und US Betrügereien in Albanien.

  Identisch die NATO Peinlichkeit mit der RADAR Geschichten, Kriminellen die Verteidungsminister werden, oder Generalstabs Chef. Alles was in Tirana passiert ist ein extrem, krimineller Schwachsinn, wo es keinerlei Transparenz bei Ausschreibungen gibt,

  in 2015

  100 Justiz Konferenzen – 7 Auslands Justiz Mission in Albanien in der “Systemkriminalität” und der “Systemkorruption” der inkompetenden EU und US Politik Zirkel

  Oktober 2017, nochmal eine Nonsens Justiz Konferenz, denn mit Idioten wie Genoveva Ruiz Calavera, wird jede Justiz verhindert. Es werden nie erfahrene Praktiker der Verwaltung, oder Justiz entsandt, wo „Funktion“ das Schlüsselwort sein müsste und nicht Partner vor Ort, welche aus Mafia Clans stammen, functional illerate sind.

  „Grosse Konferenz in Brüssel von Genoveva Ruiz Calavera, der Nonsens Frau im Balkan

  Stabilization-Association committee: Faster progress with Judiciary Reform and Vetting Law

  The eighth meeting of the Stabilization-Association Committee between Albania and the EU was held in Brussels.

  The meeting was led by the Director for Western Balkan at the General Directorate for European neighboring policies, Genoveva Ruiz Calavera and Eralda Cani, representative of the Albanian government.

  The committee focused on last year’s most impotrant developments in the rule of law, administration reform, trade, economic development, etc.

  The European Commission welcomed progress in these areas and underlined the need to have results, especially with the judiciary reform and vetting process.
   

  “Vetting will bring positive changes in Albania”

 5. Edi Rama, hat mit Endri Fuga, die Vermögens Kontrolle betrogen, getäuscht, denn 140.000 € wurden an die US Lobby Firma Ballard überwiesen.


  Im Auftrage von Edi Rama: Endri Fuga, Unterschrift unter dem Vertrag.


  2012: 80.000 $ Foto über Podesta: Journalist Besar Likmeta: Obama : Edi Rama

  Die US Justiz: Edi Rama, wo 80.000 $ für ein Foto mit Obama in 2012 bezahlt wurden

  Për llogari të Ramës, Ballard i shkon në zyrë zv.presidentit të SHBA, Pence

  Partia Socialiste ka paguar deri më tani 140 mijë dollarë kompaninë e lobimit Ballard Partners me bazë në Florida, për të mbrojtur interesat e saj, pranë qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në vigjilje të fushatës zgjedhore të 25 qershorit të shkuar, Partia Socialiste çmoi të lobonte pranë Shtëpisë së Bardhë të udhëhequr nga presidenti Trump.

  Faktor.al disponon faturat dhe kontratën e firmosur me autorizim të kryeministri Edi Rama nga z. Endri Fuga, aktualisht drejtor Komunikimi pranë Kryeministrisë, që parashikon çdo muaj një pagesë prej 20 mijë dollarësh me Kompaninë Ballard dhe ka datë skandence 31 mars 2018 dhe një faturë totale plot 240 mijë dollarë.

  http://www.kohajone.com/2017/12/04/lobimi-ne-shba-ps-pagoi-175-mije-mashtrohet-kqz/

  Kryelobisti i kryeministri z.Edi Rama në Uashington, z. Brian Ballard është interesuar në Shtëpinë e Bardhë për të folur në mbështetje të Partisë Socialiste.

  Siç dëftehet nga dokumentet e siguruara nga faktor.al, lobisti z. Brian Ballard ka takuar me 11 korrik 2017, shefin e Kabinetit të zëvendës Presidentit të SHBA Mike Pence, z. Josh Pitcock, për të biseduar rreth marrëdhënieneve shqiptaro amerikane.

  Në të njëjtën ditë, siç raporton Faktor.al, z.Ballard ka takuar kongresmenin z. Matt Gaetz. Ndërsa konsulenti i Ballard Partners, z. Robert Wexler ka shkëmbyer e-maile me ambasadën e SHBA-në Tiranë me datë 29 qershor 2017 në lidhje me marrëveshjen politike mes maxhorancës dhe opozitës dhe reformën në drejtësi.

  Georg Soros, der die halbe EU gekauft hat, ist die Zukunft der Welt mit seinem Sohn

  PR Chef von Edi Rama Endri Fuga, der sich alle Artikel vorlegen lässt. Endri Fuga, heute PR Chef des Edi Rama. Zu derTrupppe gehört der Schläger Alfred Nurja, heute Kabinetts Chef des Erion Veliaj. Nachdem Modell der SPD finanzierte AnitFA Schläger und Terroristen Truppe, was wohl das Vorbild war und ist.

  Endri Fuga

  Endri Fuga, Mitglied im Club der Georg und EU finanzierten Schwulen Banden (Video), hier im Video. Robert Bosch Stiftung, ebenso einer der Finanzier, der korrupten und kriminellen Banden, welche jede Institution ruinieren.

  Die Hirnlosen Ratten um Edi Rama: „Endri Fuga“ als PR Direktor des PM, früher „Homo“ Tanz Party Teilnehmer und Profi Betrüger

   

Schreibe einen Kommentar

oldest albanian website