Diebstahl: Ausfall der Innenstadt Beleuchtung in Durres, Antike Stadt Mauer wird betoniert

Die Durres Rathaus Mafia, darunter 40 % Kriminelle, die sich einen Posten erkauft habe und über 70 % vollkommen inkompetend, schlug wieder zu.

Ausfall der Innenstadt Beleuchtung in Durres.
20 Meter Elektro Kabel, im Orts Zentrum, am Kultur Palast und Römischen Tempel wurden in Durres gestohlen, was es nicht einmal in 1997 gab. Die Präfektur, das Rathaus, Gericht (mit Polizei Bewachung) Kultur Palast sind anliegend.

Beton, Zerstörung der Antiken Mauern, des Haupt Eingangs zur Stadt Durres und als System der Taliban Zerstörung in Durres, wo über 270 Antike Stätten zubetoniert wurden, darunter das Römische Dorf bei der Post, mehrfach genehmigte Bus Bahnhöfe nie gebaut wurden, plötzlich Alles in Privat Besitz ist. Ein verrückter extrem krimineller Durres Bürgermeister: Vangjush Dako, dümmer wie die Taliban, mit seinen Unfugs Projekten und enorme Umwelt Schäden erneut. Die peinlichsten und dümmsten Strategischen Projekte von Edi Rama, Lefter Koka, sind ebenso in Durres. Man hat das Steinmeier Show und Lügen Modell nur kopiert

Diebstahls Kommandos in Durres stehlen seit Jahren: Park Laternen, Lampen, Kabel

Öffentliche Grün Flächen in Durres Stadt Zentrum

Kriminelle Banden fluten Durres nun seit vielen Jahren, oft auch aus dem Kosovo und Partei Gänger und die Prominenz der Verbrecher und Mörder mit Hilfe korrupter Richter und Staatsanwälte: Wie in Deutschland halt, wo auch Nichts mehr funktioniert und „AMRI“ Attentäter von Berlin direkt von NRW Innenminister Ralf Jäger (SPD) aus dem Gefängnis von Kleve freigelassen wurde, trotz bekannter 8 Identitäten und Vorstrafen.

Vidhet kabulli, Termat Romake në Durrës pa drita (VIDEO)

Postuar: 23/01/2017 – 14:44

Persona të papërgjegjshëm kanë vjedhur gjatë natës kabullin që furnizon me energji elektrike sitin arkeologjik të Termeve Romake, i cili ndodhet në themelet e pallatit të kulturës “Aleksandër Moisiu” në Durrës.

Fillimisht ata kanë dëmtuar sahatin që ndodhet jashtë rrethimit dhe më pas kanë arritur të vjedhin kabullin prej rreth 20 metrash, me qëllim për ta shitur për skrap. Autoret ende të paidentifikuar, kanë përdorur sëpatë për të prerë kabullin dhe më pas e kanë tërhequr. Menjëherë pas konstatimit, në vendin e ngjarjes mbërriti policia, e cila nisi hetimet për identifikimin e autorëve.

Ky monument i rëndësishëm i qytetit që ndodhet në themelet e pallatit të kulturës “Aleksandër Moisiu”, u bë i vizitueshëm falë një investimi modest rreth një vit më parë. Por, pavarësisht se ndodhet në sheshin qendror të qytetit bregdetar, autorët nuk e kanë pasur të vështirë për të kryer vjedhjen dhe dëmtimin e rrjetit. Ky monument i rëndësishëm i qytetit, iu shtua verën e kaluar lashtësisë së Durrësit, si vlerë e turizmit kulturor, si destinacion i vizitueshëm nga çdo turist dhe vendas. Projekti u bë i mundur në kuadër të bashkëpunimit dhe një marrëveshjeje ndërmjet DRKK- Durrës, Universitetit Lumiere Lyon në Francë, Institutit të Arkeologjisë, Bashkisë së Durrësit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video:

http://durreslajm.com/shtypi-dites/shtypi-i-dites-23-janar-2017

Umwelt Minister Lefter Koka, erkärt das er mit dem Bürgermeister Vangjush Dako keinerlei Zusammenarbeit hat

Kaum zu glauben: Phantom Baufirmen zerstören den beliebten Platz zur Stadt, und Hafen Einfahrt, zerstören alle Bäume, nur weil die Italienische Mafia und Aufbau Mafia, ein paar Millionen stehlen will, für ein kriminelles Unfugs Projekt, was auch in eine weitere technische Kathastrophe bei Regen, Sturm und Schnee führen wird.

„Vangjush Dako“ Mafia: neue Projekte, kein Stadtrats Beschluss und Phantom Firmen

Maestro 17 Jahre, seitdem er Bau Polizist war, für die Zerstörung eines Distriktes und der Stadt Durres: Vangjush Dako

Digital Camera
Splendid Mafia Durres, Abwässer Durres in Touristik Zones

FOTOT/ ‘Varroset’ nën beton muri antik i Durrësit

FOTOT/ ‘Varroset’ nën beton muri antik i Durrësit

Muri antik i Durrësit ka nisur të rrethohet me beton. Qindra qytetarë janë të shqetësuar për ‘varrosjen’ që po i bëhet këtij qyteti.

Burime për citynews bëjnë me dije se përpara 3 ditësh eshte hedhur cakulli i betonit ndersa pjesa tjeter eshte nen dhe.

Pak metra ne drejtimin jugperendimor nga kjo pike ndodhet monumenti shume i rendesishem publik i Dyrrachiumit antik te vone, Forumi Bizantin. Ndersa pak metra ne drejtimin tjeter veri-lindor njihen gjithashtu mbetjet e nje strukture tjeter te rendesishme te se njejtes periudhe.

Pra behet fjale per nje zone ku perqendrohen godinat me te rendesishme publike te qytetit romak te vone.

Zbulimi i sivjetem i shtoi ketyre te dhenave te deritanishme mbetjet strukturore te nje godine tjeter teper te rendesishme te se njejtes periudhe, qe mund te kete pasur funksion publik ose religjioz.

Behet fjale per mbetje muresh, te ruajtura deri ne 3.50m lartesi nga niveli i perdorimit te antikitetit te vone, ndertuar cileshisht me tulla te lidhura me llac dhe dekoruar me afresk mural. Teknika teper cilesore dhe precize e ndertimit si edhe detajet e shumta arkitektonike te dokumentuara flasin per nje ndermarrje ndertimore teper te kushtueshme per kohen ashtu si edhe rendesine strategjike te kryeqendres se provinces romake te fone Epirus Nova, Dyrrachiumit.

Teknika e ndertimit mund ta percaktoje kronologjikisht kete strukture ne gjysmen e dyte te shek.V ose gjysmen e pare te shek.VI. Studimi i materialit arkeologjik te perftuar nga germimi do krijoje mundesine te perfitojme te dhena me te mirepercaktuara datuese. Ndersa konfirmimi i funksionit te ketyre mbetjeve varet shume nga mundesia e kerkimeve te metejshme ne te ardhmen.

Ky është nje mur te ndertuar nga Justiniani dhe Anastasi.

Citynews ka mësuar se qytetaret e Durrësit kerkojne qe kjo veper te ndertohet por te integrohet me xham edhe muri antik i ndertuar nga Justiniani dhe Anastasi.

Sipas tyre nuk duhet të jesh arkitekt qe te vlersosh kaq gje sepse nuk ka mendim “specialisti” qe ska marr pjese me firmen e tij ne masakrimin e ketij vendi ne çdo fushe.

Qytetarët kërkojnë qe ne kete kantier duhet dora e arkeologeve qe nuk eshte, si dhe integrimi i murit me xham me vepren moderne./CityNews

2 Gedanken zu „Diebstahl: Ausfall der Innenstadt Beleuchtung in Durres, Antike Stadt Mauer wird betoniert“

 1. Erneute Betonierung, wichtiger Antiker Teile der Stadt, hier die Antike Stadt Mauer, mit Fundamenten und Alles EU finanziert wie immer.

  Idioten, schlimmer wie die Taliban bauen halt mal wieder herum, was an das Strategische Projekt von Edi Rama, Lefter Koka in Durres erinnert.
  Der einflussreiche frühere Agrar Minister, heute Chef der Umwelt Partei: Agron Duka, protestiert, wegen der erneuten Zerstörung und Umwelt Belastung durch die vollkommen illegalen Bauten des Vangjush Dako, eines kriminellen und unsinnigem Bauprojekt mit einem Phantom Segel für Nichts. Man fordert den Stop, das Verbrecher, ohne Kompetenz mit dem Bürgermeister, die Antike Stadt Mauer erneut weiter zerstören und alle Gesetze missachten.
  Bau Stopp wird gefordert.
  Ndotja në Durrës, Duka denoncon kantierin e Vangjush Dakos (FOTO)

  Postuar: 25/01/2017 – 16:24

  Përfaqësues të Partisë Agrarë Ambientaliste me në krye Agron Dukën, kanë vizituar sot qytetin e Durrësit dhe janë ndalur tek punimet që po kryhen në zonën muzeale për sheshin “Veliera”. Kreu i kësaj partie i ka bërë thirrje Vangjush Dakos të ndalë punimet, pasi niveli i ndotjes që vjen si pasojë e tyre është i lartë.

  Po ashtu Duka ka denoncuar edhe “varrosjen” me beton që po i bëhet murit antik të qytetit bregdetar.

  Deklarata e plotë:

  Jemi sot këtu për të dënoncuar një situatë të pazakontë që po ndodh në qytetin e Durrësit.

  Siç mund të shihet lehtësisht me sy të lirë, ky kantier ndërtimi është jashtë çdo standardi mjedisor, në shkelje të kushteve teknike e ligjore duke sjellë pasoja të rënda për mjedisin dhe një kërcënim për shëndetin e qytetarëve.

  Ndërkohë që këtu vazhdon paligjshmëria, qyteti i Durrësit vazhdon të ndotet, pasojat bien mbi qytetarët, mbi biznesin dhe mbi imazhin turistik të qytetit.

  Bashkia e Durrësit me kryetarin e saj, në mënyrë të përsëritur në shumë zona njëherësh është përgjegjëse për një situatë të rënduar në qytetin e Durrësit, që vazhdon të përkeqësohet më tej.

  Nuk mund të lejohet një kantier i tillë ndërtimi në asnjë vend, aq më tepër në një qytet arkeologjik dhe turistik si Durrësi.

  Ne si Parti Agrare Ambientaliste jemi këtu për të denoncuar këtë rast dhe për t’i kërkuar Bashkisë së Durrësit dhe kryetarit të saj të ndalë punimet menjëherë dhe të marrë masat për reduktimin e ndotjes që emetohet këtu.

  Nga ana tjetër shqetësim më vete në këtë kantier është edhe “varrosja” me beton që po i bëhet murit antik të duke varrosur historinë mijëra vjeçare të qytetit të Durrësit.

  PAA kërkon të merren masa të menjëhershme për të shmangur ndotjen që i sjell Durrësit ky kantier, të respektohen normat ligjore mjedisore, si dhe të merren në konsideratë alternativat e tjera në lidhje me murin antik të qytetit.

  Mjaft më me betonizim dhe shkatërrim të mjedisit në Durrës!

  /portali DurresLajm/

Schreibe einen Kommentar