Die Verbrecher Regierung Edi Rama – Ilir Meta, macht weiter mit „Ilegalen“ Bauten auch in Natur Schutz Gebieten

3 Jahre, konnte man keinen einzigen Investor finden, viele wichtige und grosse Investoren haben das Land verlassen. Man fängt mit den absurden Betrugs Projekten und Phantom Investoren nun erneut an. Der Fischereihafen ist von der „Elite“ besetzt, betreibt den gestohlenen Hafen und die Italienische Mafia stellte sich schon vor. Proteste aller Art, Gesetze interessiert diese Banditen Regierung nicht, was man schon aus 2000 im Ilir Meta Betrugs Regierungs Spekakel kannte.

Inoffizielle Gangster wollen einen Kanal graben, um mit Booten die Karavaste und bis ins Meer zufahren.

Schon der verbrecherische illegale Hotel Bau in Sarande, von „Klement Balili“, wo die ganze Prominenz zur Einweihung kam, war bemerkenswerts, auch die illegalen Bauten des Kokodhemia. Gefaelschte Dokumente als Standard System im Verbrecher Staat.

Fehl Versagen wie immer von dem Umwelt Minister Lefter Koka und seiner Inspektoren, Partner, einem Erpressungs Kartell, des Betruges und der Inkompetenz

Neue Gefährung des seltenen:

4. Krauskopfpelikan  

Datum: 11-02-16

…Krauskopfpelikan: Hilfe für die seltensten Pelikane der Welt Der Krauskopfpelikan ist die seltenste Pelikanart weltweit

Tradition der Albaner Mafia: Edi Rama und Begjet Pacolli wollen den Nationalpark Divjaka-Karavasta zerstören

“Santa Quaranta“ Ilir Meta, Arben Ahmeti, Klement Balili: Albanias Mafia und Koko Kokodhemi
“Santa Quaranta“ Ilir Meta, Arben Ahmeti, Klement Balili: Albanias Mafia und Koko Kokodhemi
Drogen Baron: Klement Balili- Edi Rama: Rhodos
Drogen Baron: Klement Balili- Edi Rama: Rhodos

Aktualitet
28 Korrik 2016 – 14:10 | përditesuar në 14:25
Alarmi/ Në rrezik pelikani kaçurrel po shkatërrohet laguna e Karavastasë
„Kanali po tentohet të kthehet për lundrim“

Shoqata për Ruajtjen dhe Mbrojtjen e Mjedisit Natyror në Shqipëri (PPNEA) ka denoncuar gërmimet brenda në lagunën e Karavastasë në zonën pranë kanalit të Vaut, pasi sipas tyre po kërcënohet drejtpërdrejt i vend folezimi për pelikanin kaçurrel.

„Gjatë vizitës së radhës në lagunën e Karavastasë për monitorimin e Pelikanit kaçurrel u ndeshëm me një pamje aspak të zakontë për Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta.

Në zonën pranë kanalit të Vaut kryhen gërmime dhe konkretisht brenda në lagunën e Karavastasë. Zona më e rëndësishme ligatinore në Shqipëri, i vetmi vend folezimi për pelikanin kaçurrel po kërcënohet drejtpërdrejt nga ndërhyrje akoma të paqarta dhe të pa bëra publike me projekte konkrete“ thuhet në reagimin e shoqatës.

Shoqata denoncon se disa makineri gërmuese janë instaluar prej ditësh brenda në lagunë dhe po gërmojnë për të hapur një kanal përgjatë gjithë gjatësisë së lagunës.

Sipas shoqatës PPNEA bazuar në burimeve lokale këto ndërhyrje po bëhen për ta kthyer kanalin të lundrueshëm për varka.

„Zona ku po kryhen punimet është rreptësisht e ndaluar të ketë ndërhyrje të tilla pasi thyen të gjitha ligjet mjedisore si për zonat e mbrojtura, që në këtë rast ka statusin e Parkut Kombëtar apo dhe konventën ndërkombëtare Ramsar ku laguna e Karavastasë si zonë qendrore e parkut mbrohet që prej vitit 1995 si një ligatinë me rëndësi botërore.

Për më tepër laguna e Karavastasë është identifikuar si një Zonë Parësore e Biodiversitetit (Key Biodiversity Area), zonë Emerald dhe një biotop CORINE, klasifikime që theksojnë rëndësinë ndërkombëtare të kësaj zone për ruajtjen e diversitetit biologjik.

Kërkojmë reagimin e autoriteteve përgjegjëse që të ndalojnë menjëherë këtë ndërhyrje me pasoja katastrofike në një zonë me rëndësi të madhe biologjike, jo vetëm në shkallë kombëtare por dhe më gjerë“mbyllet reagimi i shoqatës.

Ndërkohë që burime për Report Tv bëjnë me dije se punimet e nisura nga bashkia janë ndërprerë, pasi nuk kishte leje mjedisore.

 Fotot nga punimet në Karavasta
Karavasta
Karavasta
Karavasta

d.b/shqiptarja.com

3 Gedanken zu „Die Verbrecher Regierung Edi Rama – Ilir Meta, macht weiter mit „Ilegalen“ Bauten auch in Natur Schutz Gebieten“

 1. Ziegenhirten Politik der Dummheit, weil auch die Intelligenz schon ausgewandert ist. Jeder ist Experte, obwohl 59 % der Albaner „functional illerate“ sind.

  Der Irrsinn ist Programm: Der Bürgermeister von Divjakes, Fredi Kokoneshi hatte diese Idee, immer aktiv dabei dann an Klientel Grundstücke im Naturschutz Gebiet zuverkaufen. Ein befahrbarer Kanal ins Meer, für Touristen Boote. Peinlich wird es dann, wenn der Bürgermeister jedes Umweltschaden von „Experten“ begutachten will, was pervers ist, denn diese Experten sind wie in Deutschland die Politik Experten: Idioten, welche Nichts Nichts wissen.
  Welt Premiere der Dummheit: Aufforsten, durch Rodung, wertvoller lokaler Sträucher und Gräser, was zu enormen SChäden in Folge führte.

  null

  siehe das Strategische Projekt des Edi Rama, und Lefter Koka einem Aufforstung Projekt was nur eine Art Wüste der Dummheit ist: EU finanziert.

  Kryebashkiaku i Divjakës hedh poshtë aludimet e shoqatave mjedisore se në lagunën e Karavastasë po hapet një kanal me qëllim lundrimi për efekte turistike, por që dëmton foletë e pelikanëve.
  Fredi Kokoneshi thotë se bashkia nuk ka një projekt të tillë, dhe çdo ndërhyrje do bëhet e mirëstudiuar me ekspertë të mjedisit, për ta ruajtur ekosistemin.

  Debati – Ora News në Divjakë, peshkatarët tregojnë pse po hapet kanali në lagunë

Schreibe einen Kommentar