Die Taliban Stadt des Vangjush Dako, Lefter Koka: Durres will nun die illegalen Bauten am und im Antiken Theater abreissen

Das weisse Gebäude am Oberen Teil des Antiken Theaters in Durres, ist ein 1996 errichteten illegalen Bau, eines Berisha PD Stadtrates. Bis zu 24 Stockwerken wurde illegal in der Rruga Taulantia gebaut, durch Vangjush Dako Klientel einer kriminellen Diplomaten Familie, welche in Canada operiert. Lefter Koka und die Currilla, die Hügel von Durres, der Park um das König Schloss, ein Langzeit Skandal der Durres Taliban.

oder dann gleich auf dem Antiken Theater, neue Beton Pfeiler ins Theater und Abwasser Entsorgung ins Antike Theater, mit auch sichtbarer Geruchs Entwicklung durch die Ortsfremden Banditen.

Durres Antikes Theater

Durres Antikes Theater in Mitten der Neanderthaler Mafia

270 Antike Stätten wurden erst jüngst in Durres zubetoniert, was ein Langzeit Skandal ist, zuletzt mit Berisha Kriminellen Banden und direkt auch in 2015, durch den Durres Taliban: Vangjush Dako, der sich Bürgermeister schimpft, einer SP Partei, wo es seit 2 Jahren nicht einmal eine Versammlung gab.

Einfach zubetoniert, wurde das Antike Römische Dorf, trotz Urbanistik Pläne, welche Bau Verbot vorsahen, im Öffentlichen Park. Statt 4 Stockswerke wurden 7 Stockwerke ohne Baugenehmigung gebaut, Bäume zerstört und sterben ab.


Der grösste Skandal, rund um die Gjoka – Berisha – Vangjush Dako Mafia und Sokrate Mane.

Alle zugesagten Abrisse, auch von Edi Rama direkt, sind im Nichts in Durres verlaufen, siehe auch die Splendid Mafia Lokale und Disco im National Park Touristik, durch das kriminelle Enterprise des Lefter Koka mit dem Bezirks Vertreter Durres verhaftet: Genc Balla und Eduart Bejko, gegen Bestechungsgeld geduldet.

Splendid Mafia Currila, red place in the middle
Splendid Mafia Currila, red place in the middle

Der Rote Fleck der Disco „Splendid“ , in einem Biotop gebaut, was auch Wasser im August noch führte und wichtigste Wild Tränke weit und breit.

Hier erfolgte auch  kein Abriss, Phantom Abrisse gibt es aber seit 15 Jahren.

 

Mafia Ourel Bylykabashi Rruga e Deshmoreve
Mafia Ourel Bylykabashi
Rruga e Deshmoreve

Abriss war fuer September 2013 versprochen, dann mangels Geld im Januar. Die Lokale in der Rruga e Dishmoreve in den Öffentlichen Parks, stehen immer noch. Splendid von Innen.

Currilla Kallmi, Ourel Bykylbashi Mafia
Currilla Kallmi, Ourel Bykylbashi Mafia

Abriss identisch geplant fuer September 2013, nun in ca. 3-4 Monaten Ende 2014 wohl. Mafia Polizei Treff Lokal der Berisha Tropojane Verbrecher aus Tirana: Splendid! siehe die Rodungen der Lehmberge durch Lefter Koka, der eine einmalige Umwelt Zerstoerung in Durres schon vor 10  Jahren organisierte.

Digital Camera

Am Morgen trifft man dort bekannte Verbrecher, auch aus Tirana welche mit teuersten Luxus Autos vorfahren. Splendid Eigentümer sind 3 Gangster Bosse aus Tirana, direkte Ourel Bykylbashi Financiers und Auftraggeber für Begleitschutz Fahren krimineller Polizei Beamter.

Ankuendigung der Abrisses durch das Rathaus, was natuerlich nie geschah. Reine Show Effekte der Rathaus Mafia in Durres, identisch mit Lulzim Basha in Tirana.

Amfiteatri i Durrësit drejt zbulimit të plotë

 0  86  86

6 mars 2015 – Amfiteatrit antik të Durrësit më në fund pas shumë vitesh, i hapet rruga për zbulimin e plotë të arenës së tij. Dy shtëpitë e ndërtuara mbi arenë, të cilat për vite me radhe kanë mbajtur peng zbulimin e plotë të monumentit, do të shemben.

Vendimi erdhi nga këshilli kombëtar i restaurimeve, duke nisur shpronësimin e kartelave të pasurive me vendim qeverie. Për këtë vendim janë njoftuar pronarët e banesave të cilëve u kërkohet lirimi i menjëhershëm i banesave.

Drejtori Ledion Lako u shpeh se menjëherë pas largimit të banorëve, të cilët kanë rënë dakord me fondin e lëvruar, do të nisë prishja e banesave, proces që do të kryhet gradualisht. Shembja e dy shtëpive sipër arenës është kërkuar prej vitesh nga arkeologë vendas dhe të huaj, pasi vetëm kështu gërmimet për zbulimin e arenës së amfiteatrit antik, do të identifikoheshin më vlerën reale.

Amfiteatri i Durrësit ka nisur të zbulohet në vitin 1966 nga arkeologu i njohur Vangjel Toçi, gërmime që zgjatën deri në vitin 1970. Gërmimet që nisën që nga ai vit dhe deri sot kanë bërë që të prishen gjithsej 33 shtëpi në të cilat banonin 50 familje.

– See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/amfiteatri-i-durr%C3%ABsit-drejt-zbulimit-t%C3%AB-plot%C3%AB#sthash.7brObsLK.dpuf

der französische Botschafter boykottiert Vangjush Dako bei einem Besuch in Durres, wo er viele Institutionen besucht. 2007 boykottierte die US Botschaferin Marie Ries, schon bei einem Besuch in Durres: Vangjush Dako und den korrupten Präfekten damals: MTKRS – Klodian Pajuni, im Gegensatz zu korrupten anderen Amts Trägern, welche ja im Artikel erwähnt sind.

 

Amfiteatri

Ambasadori francez bojkoton kryebashkiakun Dako

DURRËS, 5 mars 2015 – Ambasadori i ri francez në Tiranë, Shkëlqesia e tij z. Bernard Fitoussi zhvilloi një vizitë njohëse në Durrës. Vizita e ambasadorit ishte mjaft ndryshe nga vizita të bëra më parë në Durrës nga ambasadori gjerman, anglez apo kinez, të cilat përgjithësisht kanë qenë modeste në shpurat shoqëruese dhe në larshminë e vendeve të vizituara dhe personaliteteve lokale të takuar.

……

Sapo Vangjush Dako u ul në kolltukun e lënë bosh nga z. Koka, ambasadorja Ris vizitoi bashkinë dhe pati një takim jashtëzakonisht miqësor e të ngrohtë me Kryebashkiakun Dako, madje për takimin nuk u njoftua paraprakisht as Prefekti i atëhershëm Pajuni.

Mesazhi amerikan në vitin 2007 ishte i qartë, elokuent e mjaft domethënës. Sot “bojkoti” Fitoussi ndoshta ka për qëllim të japë të njëjtin mesazh. Kryebashkiaku Dako ndonëse tosk në origjinë ka adoptuar parimin e kuvendeve të burrave të Gegërisë, ku përshëndetej: “Tungjatjeta Bajraktar (SHBA), tungjatjeta o ju të tjerët! “.

/gj.th. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

– See more at: http://www.durreslajm.com/politike/ambasadori-francez-bojkoton-kryebashkiakun-dako#sthash.poNkptI8.dpuf

Und ein Sprengstoff Anschlag, in den vollkommen illegal gebauten Hochhäusern in der Rruga Taulantia, bei der Mafia Hochburg „Aragosta“, was auch einen Abriss Bescheid erhielt, aber Nichts geschieht. Vollkommen von Mördern, Kriminellen beherrscht: Die über 170 illegalen Bauten in der Rruga Taulantia, Brylli, Durres. Praktisch Alles, in den letzten 15 Jahren, inklusive Abwasser Entsorgung im Meer.

Rruga Taulantia, Currilla, Brylli, Durres
Rruga Taulantia, Currilla, Brylli, Durres

Wo wohnt der Gangster: in der Lage 1, der Rruga Taulantia, wo Non Stop illegal gebaut wird, als Verbrecher Zentrale Europas und 1 Magnet der damaligen Polizei Verbrecher schon in 1996, war das Aragosta: Dem Mafiosi Eduart Xhepa, hat man sein Fahrzeug vor dem “Aragosta” Restaurant in Durres – Currila in die Luft gesprengt 

Çaktivizohet tritoli te “Brryli”

6 mars 2015 – Në zonën e “Brrylit” në kryeqytet, mëngjesin e sotëm është dhënë alarmi për bombë. Mësohet se kanë qenë kalimtarët e rastit ata që kanë konstatuar sasinë e lëndës eksplozive, duke njoftuar më pas menjëherë edhe forcat e policisë. Tritoli ishte vendosur në katin e parë të një pallati, para qepenit të një biznesi të vogël, një qendër interneti. Nga të dhënat e para të hetimeve, bëhet e ditur se ka qenë një sasi prej rreth 200 gramë lëndë eksplozive me një fitil zjarr përcjellës me gjatësi 2.5 metra.

Sipas burimeve nga ana e policisë, alarmi është dhënë nga vëllai i Afrim Domës, i cili ka vënë re kallëpin e tritolit duke njoftuar forcat e rendit. Doma, para dy javësh ka bërë kallëzim në polici pasi ka marrë kërcënime nga njerëz të ndryshëm. Gjithashtu bëhet me dije se qendra e internetit është në pronësi të Afrim Doma, i cili aktualisht ndodhet në Itali.

Por, fatmirësisht rreth 50 minuta pas marrjes së informacionit, u arrit të çaktivizohej lënda eksplozive e vendosur pranë qepenit të biznesit. Ndërkohë, kanë nisur hetimet për zbardhjen e ngjarjes dhe identifikimin e autorëve.

/S.L. agjencia e lajmeve „Dyrrah“/

– See more at: http://www.durreslajm.com/kronike/%C3%A7aktivizohet-tritoli-te-%E2%80%9Cbrryli%E2%80%9D#sthash.CJ2fVs7f.dpuf

 

Vangjush Dako wird massiv von Artan Lame kritisiert im April 2015, für die vielen Fehl Planungen der Stadt, ebenso in Verantwortung Lefter Koka vor allem und viele Präfekte.

11 Gedanken zu „Die Taliban Stadt des Vangjush Dako, Lefter Koka: Durres will nun die illegalen Bauten am und im Antiken Theater abreissen“

 1. Durrës. DRKK, inspektim në monumentin e Urës së Kurçajt Krujë (foto)

  0 3 5

  DURRËS, 18 shkurt 2015 – Drejtoria rajonale e Kulturës Kombëtare (DRKK) Durrës njofton se specialistët e sektorit të saj të Krujës kanë shkuar në monumentin e Urës së Kurçajt. DRKK-ja thotë se ky inspektim bëhet në kuadër të kartelizimit të objekteve të trashëgimisë kulturore, proces i shtrirë në të gjithë vendin.

  Ura e Kurçajt ndodhet në jug të Krujës në hyrje të fshatit Kurçaj të komunës së Niklës, nga ana e Krujës, mbi lumin e Zezës, që buron nga Qafështama. Ura e Kurçajt i shërbente rrugës së shkurtër të karvanëve Tiranë-Krujë, sipas këtij itinerari: Tiranë-Zall Herr-Rradhesh-Mukaj-Buronjë-Kurçaj-Barkanesh-Krujë.

  Në thembrat e qemerit të madh ruhen vrimat e trarëve të poshtëm të armaturës së harkut. Është ndërtim i shekullit XVIII. Në faqet ballore është e punuar me gurë pllakë të zinj, vendosur shtrirë, ndërsa kalldrëmi është i bërë me breza, tip shkallësh. Këta breza ngihen mbi bazën e kalldrëmit rreth 10-15 cm dhe shtriheshin çdo 100-120cm.

  /përg. th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

  – See more at: http://www.durreslajm.com/kultura/durr%C3%ABs-drkk-inspektim-n%C3%AB-monumentin-e-ur%C3%ABs-s%C3%AB-kur%C3%A7ajt-kruj%C3%AB-foto#sthash.MmUN6byX.dpuf

 2. Ein Mann : Miftar Meda i ka , rutscht den Abhang herunter, der Currilla, weil er dort das neue Gras sammeln wollte, für seine illegale Vieh Herde.

  Billig Gras, des Lefter Koka, statt natürlichem Bewuchs der Hänge mit langen Wurzelen und dann noch durch Plastik und Metall Netze fest im Lehm Grund verankert, fordern das erste Opfer.

  Durrës. Vdes Miftar Meda: bie nga 76 m lartësi te kodra në Currila
  0 353 353

  DURRËS, 9 mars 2015 –Drejtoria e policisë së qarkut bën të ditur se të dielën, më 8 mars 2015, në orën 6:40 të mëngjesit, ka ndodhur një tragjedi e pazakonshme.

  Ndërsa po mblidhte bar te kodra e Currilave në lagjen nr. 1 të qytetit bregdetar, 53-vjeçarit durrsak Miftar Meda i ka rrëshqitur këmba dhe është rrëzuar nga një lartësi prej 76 metrash. Fatkeqësia ishte fatale, pasi i ndjeri Meda nuk ka mundur të mbijetojë. Policia thotë se materialet i kaluan prokurorisë së rrethit gjyqësor Durrës, duke e konsideruar ngjarjen aksidentale.

  /th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/
  – See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/durr%C3%ABs-vdes-miftar-meda-bie-nga-76-m-lart%C3%ABsi-te-kodra-n%C3%AB-currila#sthash.QtS5ZHXz.dpuf

 3. Vangjush Dako Skandal angesprochen:
  Wo ist die Küsten Agentur, Umwelt und Kultur Minister, Staatsanwälte, um die Massaker in Durres zu stoppen, wo Currila, vor Hafen, das Antike Theater, Post angesprochen werden. wobei die Salih Berisha Bande, also der Schwiegervater die Schlüsselrolle spielt das überall gefälschte Papiere ausgestellt wurden, ein kriminelles Enterprise und überall Kriminelle. Jamaber Malltezi, vertuscht, das es die Sokol Olldashi Leute, der Wasser Chef, Grundstücks Chef Bedri Luka waren, Alles DP Anhänger, inklusive der kriminellen Dhurata Bilo Richterin, welche ohne Authorisierung erneut Grundstücke überall verteilten, für Wahl Volk und Geldwäsche

 4. Frei erfundene Phantom Firmen konnten die Bedingung erfüllen, das man einen Bau Ingenieur beschäftigt und 2 Archielogen

  Manipulationen wie immer und es erfolgte die Auftrags Vergabe. In Europa machen das normal Staatliche INstitutuionen im Privatisierten Albanien, die Mafia

  Bie ankimi i një firme sarandiote për tenderin e amfiteatrit të Durrësit

  Postuar: 23/09/2015 – 13:57

  23 shtator 2015 – Portali “DurresLajm” mësoi se, më 18 shtator 2015, Komisioni i Prokurimit Publik vendosi të mos pranojë ankesën e paraqitur nga firma “MANE/S” shpk me seli në Sarandë për tenderin e rehabilitimit të hapësirës së amfiteatrit Durrës, me fond limit 4. 002 347,50 lekë, zhvilluar më 24 korrik 2015 nga drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës.

  DERI TE PROKURIMI

  Më 11 gusht 2015 është publikuar në portalin elektronik të prokurimeve procedura e prokurimit “Kërkesë për propozime” me objekt: “Rehabilitimi i hapësirës së amfiteatrit Durrës”, me fond limit 4 002 347,50 lekë pa tvsh, zhvilluar më datë 24.08.2015 nga autoriteti kontraktues Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës (DRKK).

  Në datën 27 gusht 2015, autoriteti kontraktues ka njoftuar operatorët ekonomikë pjesëmarrës, nëpërmjet portalit elektronik të prokurimeve, mbi rezultatet e vlerësimit të Komisionit të Vlerësimit të Ofertave:

  “Mane/S” shpk 3 777 777 lekë i skualifikuar;

  “K.A.E.XH” shpk 3 946 832,4 lekë i kualifikuar.

  PSE

  Operatori ekonomik “Mane/S” shpk rezulton i skualifikuar me arsyen:

  “Bazuar në dokumentet standarde të tenderit në pikën 2.3 kapaciteti teknik: f) Ofertuesi duhet të ketë në stafin e tij teknik një inxhinier ndërtimi, dy arkeologë, të cilët duhet të figurojnë në listëpagesën e shoqërisë gjatë gjithë periudhës dhjetor 2014-maj 2015. Për stafin teknik duhet të paraqiten kontratat individuale pune si dhe diploma përkatëse. Arkeologët e paraqitur në dokumentet e depozituara në këtë procedurë, arkeologët nuk figurojnë në listëpagesat e shoqërisë, por janë rishtazi me kontratë individuale pune. Si rrjedhojë refuzojmë kualifikimin e shoqërisë Mane/S shpk.”

  FIRMA: ABSURDE KËRKESA PËR DY ARKEOLOGË

  Më 31 gusht 2015, “Mane/S” shpk ka paraqitur ankesë pranë DRKK Durrës, duke kundërshtuar skualifikimit e ofertës tij. Po më 31 gusht 2015 DRKK Durrës i kthen përgjigje “Mane/S” shpk, duke refuzuar ankesën.

  Më 8 shtator 2015 firma nga Saranda “MANE/S” shpk. ka paraqitur ankesë pranë Komisionit të Prokurimit Publik me të njëjtin objekt me ankesën e paraqitur në DRKK Durrës:

  “Inxhinierët mbasi studiuan projektpreventivin panë se në preventiva nuk ka ndonjë zë punimesh arkeologjike, gjithashtu natyra e punimeve është prishja e punimeve të mëparshme. […] Kriteri i kërkuar nga ana e autoritetit kontraktues nuk ka lidhje me natyrën e punimeve të objektit në fjalë prandaj është i tepërt. Gjithashtu kërkesa në listëpagesa për dy arkeologë është absurde […] Ne kemi dy arkeologë me kontratë pune para tenderit dhe skualifikimi që nuk i kemi në listëpagesa dhjetor 2014-maj 2015 është i padrejtë dhe i pabazuar në ligj.[…] Kërkojmë ….shpallje fitues të shoqërisë sonë”.

  TIRANA: DURRËSI KA TË DREJTË – DUHEN DY ARKEOLOGË

  Më 16 shtator 2015 dhe autoriteti kontraktues ka dorëzuar pranë Komisionit të Prokurimit Publik informacionin e kërkuar në lidhje me procedurën e prokurimit.

  Bie ankimi i një firme sarandiote për tenderin e amfiteatrit të Durrësit

  Postuar: 23/09/2015 – 13:57

  23 shtator 2015 – Portali “DurresLajm” mësoi se, më 18 shtator 2015, Komisioni i Prokurimit Publik vendosi të mos pranojë ankesën e paraqitur nga firma “MANE/S” shpk me seli në Sarandë për tenderin e rehabilitimit të hapësirës së amfiteatrit Durrës, me fond limit 4. 002 347,50 lekë, zhvilluar më 24 korrik 2015 nga drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës.

  DERI TE PROKURIMI

  Më 11 gusht 2015 është publikuar në portalin elektronik të prokurimeve procedura e prokurimit “Kërkesë për propozime” me objekt: “Rehabilitimi i hapësirës së amfiteatrit Durrës”, me fond limit 4 002 347,50 lekë pa tvsh, zhvilluar më datë 24.08.2015 nga autoriteti kontraktues Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës (DRKK).

  Në datën 27 gusht 2015, autoriteti kontraktues ka njoftuar operatorët ekonomikë pjesëmarrës, nëpërmjet portalit elektronik të prokurimeve, mbi rezultatet e vlerësimit të Komisionit të Vlerësimit të Ofertave:

  “Mane/S” shpk 3 777 777 lekë i skualifikuar;

  “K.A.E.XH” shpk 3 946 832,4 lekë i kualifikuar.

  PSE

  Operatori ekonomik “Mane/S” shpk rezulton i skualifikuar me arsyen:

  “Bazuar në dokumentet standarde të tenderit në pikën 2.3 kapaciteti teknik: f) Ofertuesi duhet të ketë në stafin e tij teknik një inxhinier ndërtimi, dy arkeologë, të cilët duhet të figurojnë në listëpagesën e shoqërisë gjatë gjithë periudhës dhjetor 2014-maj 2015. Për stafin teknik duhet të paraqiten kontratat individuale pune si dhe diploma përkatëse. Arkeologët e paraqitur në dokumentet e depozituara në këtë procedurë, arkeologët nuk figurojnë në listëpagesat e shoqërisë, por janë rishtazi me kontratë individuale pune. Si rrjedhojë refuzojmë kualifikimin e shoqërisë Mane/S shpk.”

  FIRMA: ABSURDE KËRKESA PËR DY ARKEOLOGË

  Më 31 gusht 2015, “Mane/S” shpk ka paraqitur ankesë pranë DRKK Durrës, duke kundërshtuar skualifikimit e ofertës tij. Po më 31 gusht 2015 DRKK Durrës i kthen përgjigje “Mane/S” shpk, duke refuzuar ankesën.

  Më 8 shtator 2015 firma nga Saranda “MANE/S” shpk. ka paraqitur ankesë pranë Komisionit të Prokurimit Publik me të njëjtin objekt me ankesën e paraqitur në DRKK Durrës:

  “Inxhinierët mbasi studiuan projektpreventivin panë se në preventiva nuk ka ndonjë zë punimesh arkeologjike, gjithashtu natyra e punimeve është prishja e punimeve të mëparshme. […] Kriteri i kërkuar nga ana e autoritetit kontraktues nuk ka lidhje me natyrën e punimeve të objektit në fjalë prandaj është i tepërt. Gjithashtu kërkesa në listëpagesa për dy arkeologë është absurde […] Ne kemi dy arkeologë me kontratë pune para tenderit dhe skualifikimi që nuk i kemi në listëpagesa dhjetor 2014-maj 2015 është i padrejtë dhe i pabazuar në ligj.[…] Kërkojmë ….shpallje fitues të shoqërisë sonë”.

  TIRANA: DURRËSI KA TË DREJTË – DUHEN DY ARKEOLOGË

  Më 16 shtator 2015 dhe autoriteti kontraktues ka dorëzuar pranë Komisionit të Prokurimit Publik informacionin e kërkuar në lidhje me procedurën e prokurimit.

 5. Vangjush Dako, war Bau Polizei in 2000, als das Theater begann, danach Grundstücks Direktor und wurde unheimlich reich mit seinen kriminellen Banden, Danach wurden Beton Firmen gegründet und noch mehr musste illegal gebaut werden.

  Nichts wird abgerissen, wenn Dumm Kriminelle eine Stadt ruinierten

  Das vorherige Musem in der Rruga Taulantia, wurde halb illegal gebaut mit einem 24 stöckigen Bau, ohne Papiere, Vangjush Dako Freunde und ist heute für Drogen und Prostitution bekannt. Shullazi die grössten Verbrecher tummeln sich dort.

 6. Nichts geht weiter mit dem Abriss. 9 weitere Gebäude, jüngst gebaut, hätten längst abgerissen gehört, aber die Gelder vom Abriss der ersten 3 Häuser im Süden sind nicht ausgezahlt.

  Ministria e Kulturës lë përgjysmë projektin për zbulimin e Amfiteatrit (VIDEO)

  Postuar: 25/09/2016 – 17:59

  Ministria e Kulturës ka lënë përgjysmë projektin për zbulimin e amfiteatrit të Durrësit. 15 muaj më parë nisi projekti i shpronësimit të banesave në pjesën jugore. Tri banesa u shpronësuan dhe u prishën duke u larguar nga arena në pjesën qendrore. Por 9 muaj nga mbyllja e këtij projekti, Ministria nuk ka lëvruar më asnjë fond për zhvillimin e projektit. Ledion Lako, drejtori i Drejtorisë Rajonale të Monumenteve të Kulturës, deklaroi se projekti mbetet peng i lëvrimit të fondeve për shpronësimin e 9 objekteve, të cilat mbajnë peng një prej monumenteve kryesorë të trashëgimisë kulturore.

  “Para 9 muajve nisi shpronësimi për tri objekte, të cilat gjendeshin në qendër të amfiteatrit dhe u prishën. Aktualisht me t’u çliruar fondi i shpronësimeve dhe të mbërrijë në degën e thesarit, drejtoria Rajonale do të nisë shpronësimet dhe prishjet e nëntë banesave, që kanë zënë Amfiteatrin. Qëllimi është që Amfiteatri të restaurohet dhe të gërmohet, për t’u zbuluar i gjithë arena e tij.

  Këtë vit është rritur numri i turistëve nga Europa Perëndimore dhe SHBA-ja, por ka një interes shumë të madh edhe nga shqiptarët e Kosovës dhe të Maqedonisë, për vizita në amfiteatër. Fundjava ka një numër të shtuar të vizitorëve vendas.Të shtunën edhe të dielën vizitorët nga qytete të ndryshme të vendit që drekojnë në Durrës, pas drekës planifikojnë e zhvillojnë vizita si në amfiteatër edhe në muzeun Arkeologjik”.

  Zbulimi i arenës së Amfiteatrit të Durrësit nisi para fushatës elektorale të zgjedhjeve të 21 qershorit të 2015-s, dhe pasi përfundoi faza e parë, ky projekt është lënë në harresë nga ministrja e Kulturës Kumbaro, e cila aso kohe erdhi pothuajse çdo javë në Durrës. Prej përfundimit të zgjedhjeve, ministrja i harroi projektet dhe vizitat në qytetin bregdetar.

  Amfiteatri i Durrësit, mbetet objekti më atraktiv e i vizituar nga turistët vendas dhe të huaj. Janë me mijëra turistë të huaj që para se të largohen nga Durrësi bëjnë edhe një vizitë në këtë objekt që përveç kërshërisë së madhe që ngjall, ka një histori të ashtë që prej periudhës Romake duke dëshmuar kështu qytetërimin 3 mijëvjeçar në Durrës.

  K.H.

  /portali DurresLajm/

  Video:
  Na bëni like në facebook!:
 7. Man hat kein Geld für den Abriss! Alle Pläne wie immer sind Luft Nummern. Man wollte 9 illegale Bauten abreissen, es geschah Nichts wie bei den anderen grossen Abriss Aktionen.

  Reportazh23 Oct 2016
  Mungesa e fondeve mban peng ‘çlirimin’ e Amfiteatrit të Durrësit

  I zbuluar nga arkeologu Vangjel Toçi 50 vjet më parë, amfiteatri i Durrësit-ndër më të mëdhenjtë në Ballkan mbetet ende peng i mungesës së fondeve për çlirimin nga ndërtesat mbi arenë dhe shkallare.

  Autor: Gëzim Kabashi | BIRN | Durrës

  Amfiteatri i Durrësit në vitin 2005 | Foto nga : Gëzim Kabashi

  Amfiteatri i Durrësit në vitin 2005 | Foto nga : Gëzim Kabashi

  Kur arkeologu i njohur Vangjel Toçi filloi të gërmonte 50 vjet më parë mbi një faqe kodre në qendër të Durrësit dhe nxorri në dritë pjesë të amfiteatrit antik, shtëpia aty pranë e familjes së Oni Simakut i shpëtoi për qime rrafshimit.

  Burri në mesin e të 70-ave rikthen në kujtesë kohën kur ishte ende fëmijë dhe pa sesi nga kodra në krah të bashkisë, që fshihte nën këmbët e saj monumentin madhështor u prishën 33 shtëpi dhe u larguan 50 familje të vjetra durrsake.

  Pjestar i nëntë familjeve të fundit, shtëpitë e të cilëve gjenden brenda perimetrit të amfiteatrit, Oni Simaku është ende në pritje të shpërnguljes.

  “Jam në pritje të lajmit për kompensimin për t’u larguar nga shtëpia,” i tha Simaku BIRN-it.

  Amfiteatri antik në qendër të Durrësit nisi të zbulohej në vitin 1966 falë këmbënguljes së arkeologut Vangjel Toçi, që shfrytëzoi të dhënat e pakëta që ofronte Marin Barleti në librin “Historia e Skënderbeut” dhe të dhënat e banorëve të zonës.

  Studiues dhe historianë bashkohen sot rreth idesë se amfiteatri mund të jetë ndërtuar gjatë periudhës Trojane 98-117 pas Krishtit dhe është ndër më të mëdhenjtë e llojit të tij në Ballkan.

  Pavarësisht vlerave të padiskutueshme të tij, ky monumenti nuk i është kthyer tërësisht publikut. I nisur gjysmë shekulli më parë, projekti i çlirimit të arenës dhe shkallareve të amfiteatrit të Durrësit nga shtëpitë e banorëve ende nuk ka përfunduar.

  Nëntë banesat e fundit që ndodhen mbi monument pritej të rrafshoheshin brenda 2016-s, por mungesa e fondeve e bën kapjen e këtij afati të pamundur.

  Në maj 2015, Ministria e Kulturës premtoi rehabilitimin e plotë të amfiteatrit të Durrësit. Projekti do të realizohej në dy faza. Tre objektet e para u prishën dhe familjet u kompensuan. Faza e dytë parashikonte prishjen e 9 objekteve të tjera brenda vitit 2016, por mungesa e fondit 100 milionë lekë për kompensim e shtyn projektin në një kohë të pacaktuar…..

  http://www.reporter.al/mungesa-e-fondeve-mban-peng-clirimin-e-amfiteatrit-te-durresit/

 8. Mit einer sehr prominenten Fremdenführein unterwegs, welche aber Nichts sagt bei einer Führung durchs Antike Theater, wo natürlich immer noch die Abwässer durch die Mauern tröpfeln:

  Durres Musem bei Nacht, von der GTZ Schrott reif gebaut, von den Albanern des Museums in Eigenarbeit, mit geringen Mitteln selbst renoviert und dann in 2016 neu eröffnet.

  http://www.amfora.al/muzeu-arkeologjik-durres-nuk-duhet-lene-pa-u-vizituar-kete-vere/

Schreibe einen Kommentar