Die Luxus Villen der Politik Klasse, mit dem Capo der Albaner Mafia: Salih Berisha, seinem Partner Samir Mane, und die neue Villa von Edi Rama

Wie die korrupte „Westliche Wertgemeinschaft“ mit den dümmsten Banditen das Land ruinierte, nur weil die Dumm Gestalten das Wort „Demokratie“ und „Reform“ verbreiten, damit die ausl. Spinner schöne und gefälschte Berichte, über die Albaner Mafia, repräsentiert durch Politiker schreiben können.

Wohin die gestohlenen Millionen der EU, Weltbank, KfW wandern sind vor allem illegale Bauten, Luxus Villen der Politiker und die Luxus Villen der Drogen Mafia bleiben unangetastet, mit wenigen Ausnahmen, denn Geldwäsche ist Programm.
1

FOTO: E KUJT ËSHTË KJO VILË?


1

Postuar më: 6 Nëntor, 2015 tek Aktualitet

zemun 5 ok

Disa vite më parë kur vajza e kryeministrit shqiptar deklaronte pasurinë dhe e justifikonte atë me “punën në Kosovë”, kolegë të saj punonjës të administratës ndërkombëtare në Prishtinë, u hidhnin kunja shqiptarëve në një forum online: “E dini si mund të bëhesh miliarder me rrogë? Duhet të kesh babanë kryeministër të Shqipërisë”.

Po nuk është vetëm Argita që i ka rregulluar punët e veta gjatë qeverisjes së babait të saj.

Shkëlzen Berisha i datëlindjes 27 shkurt 1979, emri i të cilit shfaqet në skandale nga më të rëndat gjatë këtyre viteve, bën gjithashtu një jetë luksoze, para së cilës as Suedia ku ai jetoi deri para riardhjes së babait të tij në pushtet, me sa duket nuk ia vlen më.

Në foton që shoqëron këtë shkrim shihet një vilë me përmasa kështjelle. Ndodhet në zonën e vilave që mund të shihet nga rruga Tiranë-Elbasan në ish-komunën e Farkës, tashmë e shkrirë me Tiranën.

Është një nga banesat e 36 vjeçarit Shkëlzen Berisha.

Dy vjet më pare kur dikush e përmendi këtë vilë, djali i ish-kryeministrit, zyrtarisht tha se vilën e ka me qera.

Sigurisht që ashtu si për ndonjë apartament gjithashtu luksoz pranë pallatit ku banon babai, “letrat janë gati për përgënjeshtrim” pavarësisht se ndonjë kompani telefonike do nënqeshte pas kësaj.

Edhe në rastin e kësaj vile, “letrat” dëshmojnë pronësinë e një biznesmen libanez që ka një sipërmarrje çimentoje në Shqipëri. “Letrat” flasin për qera diçka mbi 2000 euro në muaj. Ju duket shifër e kripur? Jo për të gjithë. Edhe sikur të paguhej vërtet, ajo nuk do ishte problem për fitimet e larta që djali i kryeministrit ka deklaruar se ka në aktivitetin e tij të çuditshëm si “ndërmjetës dhe konsulent”. Këto “profesione” shkruhen në deklaratat e pasurisë së Shkelzenit.

Kur Sali Berisha u bë kryeministër i vendit në 2005, deklarata e pasurisë së nënshkruar nga Shkëlzen Berisha paraqeste një situatë normale financiare, që i vinte më së shumti nga bashkëshortja me qëndrim në Suedi, duke patur vetëm 10 për qind të një apartamenti prej 100 metrash katrorë atje.

Në 2007 ai thoshte se jetonte në një shtëpi në Tiranë kundrejt qirasë dhe kësaj here krahas fitimeve nga studio e konsulencës ligjore shtoi të ardhurat nga puna si drejtues i zyrës juridike në një kompani që iu shit turqve.

Një vit më vonë ai do të deklaronte një rritje të ndjeshme të të ardhurave. E kështu me rradhë, vit pas viti, deklarimi i pasurisë shënoi shifra të reja. Të ardhurat ai i deklaron se i vijnë nga puna si “konsulent ligjor”. Dhe të mos harrojmë se këto janë vetëm ato që deklarohen vetë.

Emri i djalit të kryeministrit është përmendur në disa nga skandalet e viteve të fundit në Shqipëri. Implikimi më i rëndë është padyshim Gërdeci me të vrarët dhe të gjymtuarit e tij. Mes të cilëve edhe fëmijë. Më pas emri i Shkëlzenit do të dilte në aferën e tokave të Orikumit.

Zona ku ka marrë de jure supervilën “me qera” djali i kryeministrit është ndër më të lakmuarat në periferi të Tiranë, si për banim, ashtu edhe për të bërë biznes.

Kjo pjesë, dikur nën juridiksionin e komunës së Farkës, që drejtohej nga PD-ja u zhvillua veçanërisht pas ardhjes së Berishës si kryeministër në 2005.

Kur qeveria vendosi të hapë tenderin për ndërtimin e autostradës Tiranë-Elbasan (rreth 400 milionë euro) ra në sy një devijim nga projekti. Në afërsi të vendit ku janë këto vila dhe ku në atë kohë po përfundonte së ndërtuari qendra tregtare TEG, u shtua edhe një bypass.

Edhe aktualisht në këtë zonë të rrethuar me mure të larta dhe roje,  vijojnë punimet, shtesat, vilat e reja për milionerë të rin, siç tregojnë këto foto të realizuara nga fotoreporteri i DITA-s, Klevis Janko.

Vila në fjalë ndodhet pranë vilës së ndërtuesit të kësaj zone bizniesmenit Samir Mane dhe është e vetmja që e konkurron atë për nga madhësia dhe luksi.

Në pjesën tjetër të këtyre vilave që kushtojnë nga 300 mijë në rreth 2 milion euro dhe më shumë, jetojnë politikanë, gjykatës, ministra, ish-ministra dhe disa kokrra të medias, kryesisht të njëjtët që blejnë me të njëjtat çmime të kripura edhe në fshatrat e ngjashëm turistikë në bregdet. / Dita /

http://www.gazetadita.al/foto-e-kujt-eshte-kjo-vile/

zemun 7 ok

 

Und die neue Kunst Villa von Edi Rama, wo auch schon 2 Jahre gebaut wird und Nichts weiter geht.

1

 

 

FOTO: “GJËJA” E EDI RAMËS

 

 

Vilë? Shtëpi? Kompleks? E vështirë të gjesh një emër për të. „Gjëja“ e Edi Ramës është përfolur nga rivalët e tij politikë, si super-luksoze në…

 

8 Gedanken zu „Die Luxus Villen der Politik Klasse, mit dem Capo der Albaner Mafia: Salih Berisha, seinem Partner Samir Mane, und die neue Villa von Edi Rama“

 1. Mord in der Luxus Gegend Linze der Albaner Mafia

  Një person është vrarë mesditën e të mërkurës në periferi të Tiranës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Ngjarja ka ndodhur në një restorant të njohur në zonën e Linzës, ku 30-vjeçari Etnon Nika është qëlluar për vdekje me armë zjarri nga një person ende i paidentifikuar, i cili ka arritur të largohet me shpejtësi.

  http://www.top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=312822#k1

  Ndërkohë, i plagosuri është identifikuar si shtetasi Ismet Gaxherri, pronar i restorantit. Ky i fundit është dërguar në spital për të marrë ndihmën e parë mjekësore, ndërsa policia me të mbërritur në vendngjarje ka nisur hetimet.

 2. Noch einer der mysterioesen Betrugs und Geldwaesche Investoren taucht auf, mit Offshore Firma: Virgin Island, rund um das Betrugs Construct der Samir Mane, der enorme EBRD Schulden u.a. hat, Diesmal ein Inder als angeblicher Investor im Sumpf der Albaner Mafia rund um den Tirana See.
  Indiani Bijo Srampiyil

  Historia e Kompanisë së rregjsitruar në ishujt Virxhin Britanikë që ka marrë lejen e pallatiti dhe pronarët e vërtetë. Zbulohet emri i Samir Manes, por jo pronarët e tjerë.Leja e dhënë nga Këshilli Kombetar i Territorit më 9 shtator të vitit të kaluar për kompaninë S.E.R.E. shpk që të ndërtojë një pallat 13-katësh në Rrugën e Elbasanit.

  Share

   

  Pallati, rojet e Samir Manes
  kërcënojnë gazetarët e Report Tv
  Rotacioni i njerëzve të Samir Manes

  Punimet në pallatin në ndërtim pranë hyrjes së liqenit artificial, vijojnë me intensitet të lartë, pavarësisht denoncimeve të Report Tv.

  Ndërkohë në momentet e filmimit të masakrës që po ndodh në këtë pjesë të Tiranës që duhej të ishte e gjelbëruar, një prej përfaqësuesve të kompanisë ndërtuese kërcënoi grupin e xhirimit dhe gazetarin e Report TV Dashamir Biçaku.

  Me tone kërcënuese personi u afrua pranë grupit të xhirimit dhe vijoi të kërcënonte gazetarin dhe kameramanin, duke kërkuar ndërprerjen e regjistrimit.

  pallati 13 katesh indiani me logo

  pallati 13 katesh indiani me logo

  Kompania ndërtuese S.E.R.E L.T.D është bijë e kompanisë, Euro-Singaporean Real Estate and Trade Ltd, e administruar nga indiani Bijo Srampiyil 38 vjeç. Ajo është regjistruar në një parajsë fiskale, në Ishujt Virgin, por duke investiguar del emri i Samir Manes.
  – See more at: http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/pallati-rojet-e-samir-manes-k-rc-nojn–gazetar-t-e-report-tv-344560.html#sthash.b06jkwq6.dpuf

  die vollkommen korrupte Collaku Familien sitzt in der Drejtori i agjencisë kombëtare të turizmit ardit Çollaku – . die haben Hochhaeuser illegal gebaut, ebenso seit ueber 10 Jahren in wichtigen Staats Positionen.

  Er

  I RI

  3 muajt e verës nuk do të jenë e vetmja mundësi e turizmit për shqipërinë pasi kushtet janë të favorfshme që të zhvillohet turizën gjithë kohën. Ndërkohë sipas… VIDEO

  Share
  I RI

  Pas ankesës së bërë publike nga disa media të shkruara dhe audio-vizive për veprimtarinë e gjyqtarit të Apelit Korçë Stavri Kallço me urdhët të ministrit ka…

  Share

  – See more at: http://shqiptarja.com/home.php#sthash.AOmJWHvG.dpuf

 3. MIt Offshore Firmen, gefakten Rechnungen wird unverändert durch Samir Mane in Tirana gebaut, sogar illegale erneut am Bürgersteig. Grundstücks Dokumente sind immer erkaufte und gefälschte Kompensierungs und Agrar Flächen Dokumente, oft von dem Gangster Elvis Cefa, Ourel Byhylbashi ausgestellt. Studenten protestieren, denn ihre Fakulität ist in der Nähe. Niemand stoppt das illegale Projekt, wo die Geologischen Studien (4 Stockwerke < ) die Seismologischen Gutachen ebenso fehlen (8< Stockwerke). Offshore Firma des Samir Mane, Berisha Partner und Kredit Betrüger. Erklärung der Ministerin E.Gjermeni: In diesem Fall des Gangsters Samir Mane, hat die lokale Behörde nur einen Spielplatz erlaubt, dann wird ein Hochhaus gebaut, was Albanischer Standard ist, weil Alles geschmiert und gefälscht wird und vorneweg Albanische Politiker und ihre Familien Banden. Aus einer Kiosk Genehmigung, oder Genehmigung für Lebensmittel Transport werden Hochhäuser, Restaurants und der Rest wird geschmiert.

  Parku tek liqeni, Gjermeni: KKT ka miratuar këndin, jo masterplanin

  Postuar: 29/02/2016 – 21:33
  Plani i Përgjithshëm Kombëtar për Territorin pritet të miratohet brenda muajit mars. Kështu ka deklaruar ministrja e Zhvillimit Urban Eglantina Gjermeni e ftuar në emisionin 5 pyetje nga Babaramo në Report TV.

  Lidhur me projektin për ndërtimin e parashikuar nga Bashkia tek liqeni artificial, Gjermeni thekson se në KKT është miratuar vetëm ndërtimi i një këndi lojrash në këtë zonë por shpjegon ajo ky kënd eshte pjesë e një masterplani per te gjithë parkun e qe nuk ka përfunduar ende.
  E. Gjermeni

  Pyetjes se nëse do të ketë betonizim të parkut Gjermi ju përgjigj “Nuk besoj” ndërkohë që shtoi se “Kur të përfundojë masterplani do e shohim por ju garantoj se. Ky do të prezantohet e më pas do të shohim nëse do të ketë apo ndërtime, por dyshoj të ketë sepse thashë që studioja është me përvojë do të shohim dhe do të rivitalizohet parku”… http://sot.com.al/politike-intervista/parku-tek

  Aktualitet
  05 Mars 2016 – 19:20 | përditesuar në 20:24
  Pallati 13-katësh te liqeni
  zaptohen edhe trotuarët/Video
  Të tjera rreth shkrimit
  /Video
  FOTO
  Një tjetër çudi zbulohet për pallatin 13-katësh që po ndërtohet në hyrje të Parkut të Liqenit, përballë Fakultetit Ekonomik, në rrugën e Elbasanit. Firma që po kryen punimet e ka ndërtuar rrethimin mbi trotuar.

  Siç mund ta shikoni nga këto plane shufrat e hekurit janë vendosur në trotuar. Rreth 30 cm të trotuarit janë futur në brendësi të rrethimit, ndërkohë që ajo është pronë publike, ku kalojnë qytetarët dhe jo pronë private.

  http://shqiptarja.com/home/1/pallati-13-kat-sh-te-liqeni-zaptohen-edhe-trotuar-t-345507.html

 4. Man residiert im ABA Centrum des Baskhim Ulaj
  Obwohl gerade Chrom ein reines Mafia Geschäft ist, organisiert man eine Konferenz. Es geht immer um Erpressung, Beteiligungen und etliche prominente Canadische Firmen, erhielten Bohr Lizensen, aber keine Förder Lizensen anschliessend, weil man sich um die Bestechungsgelder nicht einigen konnte. Bashkim Ulaj, der Berisha Geldbeschaffungs Experten aus Tropoje, der US Weltgangster Sahib Muja, ebenso aus Tropoje, hatte Geldwäsche Chrom Bergwerke in Tropje und die Preussag sollte einmal eine Monopol Lizenz vor 20 Jahren erhalten. Die Balfin Gruppe mit Samir Mane, sucht neue Partner, nachdem man aus der Insolvenz der Österreicher mit der Familie Depisch, von der Raiffeisenbank deren Schmelz Öfen und Chrom Minen übernommen hat.

 5. Typische EU finanzierte Betrugs- und Geldwäsche Geschäfte des Sami Mane, der hier als Vetrags Partner dubioser Offshore Firmen rund um Faad Mitri auftaucht, dubiose Verträge rund um Grundstücke und inklusive Kredit Betrug, Mord und der Salih Berisha Mafia: Samir Mane Partner:

  Ein Mafiosi „Faad Mitri“ (US Pass, aus dem Libanon) wurde in einen Unfall verwickelt.

  Ist Sami Mane, der Hintermann für den Anschlag, das Skandal Gerichts Urteil? Durch einen solchen Phantom Kauf, der Grundstücke kann man Geldwäsche betreiben, hat neue Sicherheiten für korrupte Betrugs Banker.

  Ylli Manjani, will die Skandal Richterin. „Joana Qeleshi“ absetzen und Samir Tahiri schützt Kriminelle

  Aktualitet Lorenc Rabeta
  01 Tetor 2016 – 16:58 | përditesuar në 17:33

  Ndërsa ende është nën hetim rasti i dhunimit të biznesmenit amerikano-libanez, i cili u largua nga Shqipëria, një tjetër përplasje mes investitorëve po ndodh në Gjirin e Lalzit.

  Report TV ka mësuar se kompania Mane TCI, ka hedhur në gjyq dy kompani partnere me të cilat është e angazhuar në një investim të përbashkët në Gjirin e Lalzit.

  Kompanitë quhen LALZI PARTNERSHIP dhe LALZI VILLAS dhe janë paditur nga partnerja shqiptare për zgjidhje të njëanshme të kontratës.

  Duket se të dyja kompanitë i përkasin shtetasit britanik të lindur në Egjipt, i quajtur Gerard Isaac Mizrahi, ndërkohë që njëra prej tyre rezulton në pronësi të një kompanie në Ishujt Virxhin të Britanisë, e njohur si parajsë fiskale.

  Mane TCI, në pronësi të biznesmenit Samir Mane, i ka paditur të dyja për mospërmbushje të kontratës. Më saktësisht, Mane TCI i kërkon kompanisë Lalzi Vilas shpërblimin e dëmit të ardhur si pasojë e zgjidhjes së njëanshme të kontratës së vitit 2009 me pronarët e truallit, si dhe për zgjidhjen e marrëveshjes së lidhur me të në vitin 2012.

  Ndërkohë që kompania Lalzi Partneriship është paditur për zgjidhje të kontratës së blerjes së truallit në vitin 2009. Pala paditëse kërkon edhe heqjen e bllokimit të vendosur mbi kontratat e shitblerjes së truallit.

  Lalzi Villas Shpk është themeluar në vitin 2009 nga egjiptiani me pasaportë britanike Gerard Isaac Mizrahi, i lindur në vitin 1952.

  Fillimisht ai i ka kaluar aksionet në një kompani britanike të quajtur CSS Property Partners, por në vitin 2013 janë transferuar te një kompani tjetër, e quajtur Lalzit Bay Group dhe e regjistruar në Ishujt Virxhin të Britanisë.

  I ngjashëm është edhe historiku i kompanisë tjetër. Lalzi Partneriship Shpk është themeluar në vitin 2009, dhe pak kohë më pas, pronësia e saj i ka kaluar dy kompanive NRG Europe dhe CSS CAPITAL MANAGERS.

  Administratorë të kompanisë rezultojnë vetë Gerard Isaac Mizrahi, dhe Ravindran Maharajah i lindur në Jafa. Qe të dyja kompanitë kanë një kapital të deklaruar prej 100 lekësh.

  Redaksia Online
  Al.N/Shqiptarja.com

  Im Albanischen TV: Alle Personen welche den Libanesen Fadi Mitri zusammenschlugen wurden von Gericht frei gesprochen, sind frei, denn Straffrei ist bei der korrupten Justiz, das zusammen schlagen von Personen. Das ist die Person, welche Fadi Mitri zusammenschlug, ein SHIAK Gangster, dessen Namen nicht in den Medien genannt wird.
  Es ist nämlich kein Einzelfall.

  Das Täter Fahrzeug:

  Albanien Mafia
  Nur Skender Kraja wurde verhaftet, wegen Drogen Besitz. Der Fahrer, mit Baseball Schläger, wurde nicht verhaftet, weil diese Verbrecher zum Polizei Präsidenten Verbrecher Syndikat des Plerurat Cullhaj gehören. Die Familie, des Innenministers, Samir Tahiri, verkehrt mit Kriminellen, versorgt Verwandte, mit Schlüssel Posten, vor allem in Süd Albanien.

  Einige Nicht Regierungs nahe Medien wundern sich, das der Gewaltverbrecher aus Shiak, trotz gefälschter Kennzeichen (VW Tuareg) frei herumlaufen kann.

  FAAD Mitri

  FOTO/ Ky është personi që rrahu biznesmenin Fadi Mitri

  Gazetari Blendi Fevziu ka publikuar ditën e sotme në “Opinion” foton e personit që dyshohet se ka rrahur biznesmenin libanez, Fadi Mitrin. Fevziu tha se këtë foto ia ka dërguar vetë biznesmeni që kishte bërë një hetim paralel me atë të autoriteteve shqiptare. Sipas biznesmenit ky person është denoncuar në polici, por vazhdon të qëndrojë i lirë. Për këtë çështje Rama tha se autorët e rrahjes janë arrestuar, por i ka liruar gjykata. E vërteta është që disa persona u ndaluan dhe më pas u liruan nga policia sepse për ta nuk u gjetën prova që t’i lidhnin me ngjarjen. Në qeli është vetëm një person që iu gjet me vete një sasi e vogël kanabis sativa. /lapsi.al/

  autori 2

Schreibe einen Kommentar