Die Kosovo Mafia kauft sich in Albanien ein, um Pässe zu erhalten und immer mehr Albaner wandern aus

Nur noch 30.000 Geburten gibt es pro Jahr, was ein Niveau ist, wie vor 100 Jahren, vor dem 1 WK. Extrem viele Albaner wandern aus, weil man keine Perspektive sieht, und die Wirtschaftsprogramme der Georg Soros, der Georg Soros UET Unis, Deutschen Verbrecher rund um PPP Programme, Privatisierungen wie überall kriminelle Strukturen nur schufen. Unbekannte Null Umsatz Baufirmen in Tirana, bauen plötzlich Appartment Blocks in Millionen Höhe in Tirana****, womit Alles gesagt ist.

Die Kosovo Mafia hat mit ihren illegalen Bauten komplette Landstriche verwüstet, wie vor allem Plepa, Golem, den Raum Durres und niemand stoppt die Bande, wo die Kosovo Regierung so peinlich inkompetend, bzw. dumm ist, das man keine Voraussetzung für die „Visa“ Freiheit in die EU schafft.

330.000 Albaner sind ausgewandert, haben auch die Staatsbürgerschaft abgemeldet, aber trotzdem existiert eine deutliche Immigantion, oft von Kriminellen Kosovaren, wo für Geld eine Immobilie gekauft wird, man die Albanische Staatsbürgerschaft, sogar neue Identitäten erhält, ein EU gefördertes Modell der Verbrecher Netzwerke, vor allem von der SPD und Grünen Mafia.

Geldwäsche Bauten der Kosovo in Plepa, Golem, heute in Tirana und in der Rruga Taulantia, ein Wirtschafts Modell, direkt durch Steinmeier auch mit Mafia Konsulaten gefördert und promotet.
Kosovo Gangster Enver Shala, und neue Bau Skandale ohne Ende in Albanien: Das Mafia Konsulat, des „Edon Cana“ in Stuttgart

​Enver Shala: Nuk e mashtrova gjermanin, këtë e bëri Bekim Hamza (Video) Berufs Verbrecher aus dem Kosovo“ Enver Shala“ aus prominenter KLA – UCK Mord und Verbrecher Familie.

Berufs Verbrecher aus dem Kosovo“ Enver Shala“ aus prominenter KLA – UCK Mord und Verbrecher Familie Keinerlei Baugenehmigungen in Tradition, und nun kollabierte der Meta Beton Block der auf 30 Stockwerke aufgestockt werden sollte, wo max. 4 Stockwerke an der Kueste erlaubt sind und immer Alles ohne Beton Ruettler, gefoerdert von der EU und GIZ Mafia, u.a. mit Wasser Infrastruktur Projekten.

Die Migrations Tabelle, wo es auch eine deutliche Einwanderung aus dem Kosovo vor allem gibt, reinen Verbrecher Clans in Albanien und in Tradition. Rot die Einwanderung, Blau die Migration – Auswanderung.

Emigracioni, së bashku me rënien e lindshmërisë janë arsyet kryesore që po çojnë në tkurrjen e popullsisë. Instat raportoi sot se  me 1 janar 2008 popullsia e Shqipërisë  2018, rezultoi 2.870.324 banorë duke pësuar një rënie me 0,2 % krahasuar me 1 Janar 2017. http://www.monitor.al/alarmi-popullsia-ra-0-2-2017-nga-emigracioni-larte-dhe-renia-e-lindjeve/

 

***** Firma me xhiro “zero” po ndërtojnë pallate milionëshe në Tiranë

13/02/2018 7:03 AM 0 komente

Në Tiranë ka filluar një valë e re ndërtimesh, ku krahas firmave të mëdha, kanë dalë në skenë dhe kompani të vogla, të panjohura, të cilat sipas bilanceve zyrtare së paku tre vitet e fundit kanë deklaruar të ardhura minimale ose zero. Monitor ka identifikuar disa prej tyre, nga një vëzhgim që ka bërë në terren, po për arsye etike nuk e publikon emrat e plotë të firmave.

Në rrugën e Kosovarëve, firma D… sapo ka nisur punimet për ndërtimin e një pallati 12 katësh dhe dy kate nëntokë. Firma në fjalë është investitor dhe ndërtues njëkohësisht, sipas tabelës së vendosur në rrethimin e ndërtimit. Sipas ekstraktit në QKB ajo është krijuar në vitin 2009. Të ardhurat e deklaruara të firmës gjatë 2016-s janë vetëm 28 mijë euro. Të kontaktuar si të interesuar për të blerë një apartament, çmimi që jepnin ndërtuesit ishte 1800 euro për metër katror (në gropë), duke e justifikuar atë me cilësinë e lartë të punimeve. Disa muaj më parë, në të njëjtën zonë, apartamentet shiteshin me 1700 euro/m2.

Pranë stadiumit Dinamo, në një tjetër kantier ndërtimi punimet kanë arritur në katin e tretë. Çmimi për metër katror ishte 1800 euro/m2. Një vit më parë çmimet në të njëjtën zonë ishin 1700 euro për metër katror. Sipas ekstraktit të publikuar në Qendrën Kombëtare të Biznesit, firma e ndërtimit (G..I..) ka deklaruar të ardhura zero prej tre vitesh, deri në 2016-n.

Shpesh në projekte të ndërtimit, investitori dhe firma zbatuese e projektit janë të ndryshme. Sipas zotit Hajredin Fratari është e vështirë që të identifikosh se kush është investitori në një projekt ndërtimi.

Një tjetër ndërtues që operon që prej vitit 1992 në Tiranë, Sokol Kika, i Kika Construction tha për “Monitor” që ndër rreziqet që po përballet sektori i ndërtimit  është  hyrja në treg e kompanive që nuk kanë ekspertizë në fushën e ndërtimit dhe atyre që kanë ndërtuar dikur po nuk kanë likuiditete aktualisht, ndonëse kanë marrë leje ndërtimi.

Vala e re e ndërtimeve, pas çlirimit të lejeve, po risjell fenomenin e kleringut, teksa shumë firma, që kishin kohë pa aktivitet, nuk kanë likuiditetin e nevojshëm për të ndërtuar. Nga ana tjetër, ka firma pa përvojë në ndërtim, por që kanë likuiditete dhe po hynë në këtë sektor, duke përbërë sërish një rrezik.

“Ajo që unë kam më tepër shqetësim janë aktorët e mundshëm në treg që mund të jenë duke kërkuar leje për momentin. Frika ime është për ndërtuesit që kanë shumë kohë pa ndërtuar, p.sh., kanë ndërtuar para dhjetë vjetësh. Rifutja e tyre me mentalitetin e vjetër, do të sjellë vështirësi në treg. Nuk punohet më me klering apo mënyra të tjera. Duhet të ketë likuiditete shtesë. Ndërkohë, ka edhe kompani që kanë likuiditete, por nuk kanë përvojë në ndërtim. Të dyja i shikoj si rreziqe pasi industria e ndërtimit ka një veçanti. Është një ndërmarrje që duhet të funksionojë me një plan të paktën 3-vjeçar. Pasi një projekt që nga projektimi deri tek regjistrimi zgjat 3 vjet. Duhet të ketë likuiditete të mjaftueshme që t’i përgjigjet kohës”, ka pohuar ndërtuesi Kika në një intervistë të mëparshme për Monitor.

Rikthimi i fenomenit të ndërtimit është shqetësues edhe për zotin Hajredin Fratari.

Kompani të vjetra, me liberalizimin e lejeve të ndërtimit, po kërkojnë të hyjnë përsëri në treg edhe pse nuk kanë likuiditete. Një pjesë e kompanive po paguajnë paraprakisht taksën e infrastrukturës me anë të kredive bankare, ndërsa punimet po i bëjnë me klering, nga materialet e lëndëve të para, deri tek punëtoria.

Frikë tjetër, që shprehin ndërtuesit është dhe ajo e pastrimit të parave në këtë sektor, që mund të çojë në një rritje artificiale të çmimeve. Në janar, në disa zona të Tiranës u konstatuan shtrenjtim të apartamenteve me 100-250 euro më shumë për metër katror.

Nga ana tjetër kredia për sektorin e ndërtimit u tkurr në vitin që lamë pas, në një tregues që vrulli i ri i ndërtimeve nuk po financohet me kredi bankare. Sipas të dhënave zyrtare të Bankës së Shqipërisë, stoku i huasë për sektorin e ndërtimit në fund të dhjetorit 2017 arriti në 46.4 miliardë lekë, me një rënie prej 1.3% me bazë vjetore.

Vetëm në kryeqytet, për gjithë 9 mujorin 2017 janë dhënë 167 leje ndërtimi, me një rritje prej 157% në krahasim me 9 muajt e parë të 2016-s, pra pothuajse me një trefishim, (102 leje më shumë).

2 Gedanken zu „Die Kosovo Mafia kauft sich in Albanien ein, um Pässe zu erhalten und immer mehr Albaner wandern aus“

 1. Das FBI hat in Tirana: Aldo Ymeraj, festnehmen lassen, der Mitglied in einem Hacker Club war und mit gestohlenen Kredit Karten Daten, Weltweit 530 Millionen $ stahl.

  Profil i ‘kubanezit’, hakerit shqiptar të përfshirë në 530 milion dollarë vjedhje

  Aldo Ymeraj, 24-vjeçari nga Fieri që ngriti në këmbë FBI-në, pasi ishte pjesë e një rrjeti të madh hakerash të shpërndarë në të gjithë botën dhe që shisnin të dhëna të vjedhura të kartave të kreditit, njihet shumë pak në qytetin e tij të lindjes.

  Burime të “News 24” thonë se Aldo ishte një tip i mbyllur dhe i vetmuar, madje shumë pak e shihnin edhe në lagjen “Konferenca e Pezës” ku jetonte, pasi pjesën tjetër të kohës e kalonte në internet.

  Ai kishte studiuar për 4 vjet në shkollën artistike “Jakov Xoxa”, për pikturë, por askush nuk e di nëse ishte edhe në këtë fushë gjeni, si në atë të kinerbetikës.

  Të njëjtat burime saktësojnë se Aldo kishte prindër të divorcuar, dhe jetonte vetëm me nënën. Por duke qënë se i ati ishte pronar i një shtypshkronje në Fier, Aldo punonte herë pas here edhe për të.

  Ndërsa ende nuk është e qartë se si përfundoi mes grupit të shumëkërkuar nga FBI që akuzohen se kanë përvetësuar nëpërmjet marifeteve të internetit 530 milionë dollarë, fqinjët tregojnë se i riu dilte shpeshherë jashtë shtetit, në Kosovë, Itali dhe Gjermani.

  Sipas fqinjëve, Aldo ka një gjendje ekonomike të zakonshme, madje thuhet të jetë ndaluar edhe në 2013-ën kur ishte vetëm 20 vjeç.

  Pas arrestimit të tij është marrë në pyetje nga policia e Fierit edhe nëna e tij, me profesion ekonomiste.

  PSEUDONIMI
  Në rrjetin ku ai bënte pjesë, “In fraud we trust”, 25-vjeçari njihej me epitetin “Kubanezi”. Aldo Ymeraj u prangos teksa po pinte kafe në një lokal në Tiranë për llogari të një flete arresti të lëshuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që drejtuan në të njëjtën kohë një operacion disa shtetësh për të goditur hakeruesit që besohet se kryenin krime kompjuterike që prej 2010 .

  Grupi ku Aldo Ymeraj ishte pjesë ka mundur të vjedhë 530 milionë dollarë, që përvetësoheshin përmes shitjes së të dhënave të vjedhura të kartave të kreditit.

  http://lapsi.al/2018/02/13/profil-i-kubanezit-hakerit-shqiptar-te-perfshire-ne-530-milion-dollare-vjedhje/

Schreibe einen Kommentar