Die KAS in Tirana und ihr Verbrecher Imperium: “Republika e Re” e Gangsterëve të Vjetër“

EU und Albanische Politiker, bestreiten ein Rennen, wer korrupter und inkompetender ist. Von diesen Deutschen Politik Banden, der US Mafia mit Hillary Clinton und Frank Wisner, der KAS und FES, wird sich Albanien nie mehr erholen, was wohl auch so geplant war.

Die peinliche Rolle, des Kreshnik Spahiu wird beleuchtet, der viele Jahre, die „Justizbringer hinters Licht führte, mit seiner billigen Show und sein letzer Auftritt war die Ermordung in 2011, von Skerdilajd Konomi, was wir umgehend richtig stellten, was der in die Luft gesprengte Richter S. Konomi real ist.

Etwas zu einseitig, beleuchtet der Artikel nur die Seite des Salih Berisha und Lulzim Basha, wo man über den Gangster Edi Rama, Ilir Meta, immer mit besten Verbindungen in die Unterwelt und in das Verbrechen schreiben könnte. Und alle diese Banden, bezahlen an US Lobbyisten, wie Frank Wisner, Hillary Clinton, Podesta, sind mit korrupten Deutschen Politikern, vor der KAS engst verbunden, welche nur noch Verbrechen promoten: vor allem die KAS, FES und dann die „Camorra“ identische Stiftung: IRZ-Stiftung, welche Garant ist, das in jedem Land, wo diese Leute auftreten, keine Justiz mehr funktioniert.
Harte Kritik gegen die Justiz Aufbau Mafia der IRZ-Stiftung – EURALIUS, wegen Inkompetenz

In Washington: Verbrecher Organisation der Familie des Lulzim Basha macht wieder eine US Reise mit dem Gangster Fatmir Mediu

Wenn der korrupte Elmar Brok, keine Bordelle der jeweiligen Regierungs Mafia besucht, muss er dumme Sprüche machen.
Vor den Kommunal Wahlen: CDU Politiker, KAS, Elmar Brok, wollen mit Demonstrationen und Bomben Anschläge, Albanien destabilisieren

“Republika e Re” e Gangsterëve të Vjetër

March 8, 2017 00:54

“Republika e Re” e Gangsterëve të Vjetër

Viktor Malaj

Përveç maskës së hipokrizisë, çdo maskë tjetër nuk ngurohet në fshehtësi të hiqet – Riçard Garnet*

Që politika shqiptare, ashtu si krejt shoqëria jonë, ka nevojë për një pastrim dhe evidentim të qartë të së mirës dhe të keqes, kombëtares dhe antikombëtares, të drejtës dhe të padrejtës kjo as që diskutohet. Nuk diskutohet sepse kaq shumë janë ngatërruar, mjegulluar dhe keqinterpretuar këto nocione morale dhe ligjore saqë njeriu i ndershëm, i kapluar nga vështirësitë e jetës, ndihet keq dhe i çorientuar. Kjo mjegull dhe ky çorientim janë krijuar dhe krijohen enkas nga përfaqësuesit dhe bartësit më të mëdhenj dhe më të pushtetshttp://shqiptarja.com/fotogaleri/index.php?id=21392&imgid=3#shqiptarjahëm të vesit dhe të padrejtësisë me qëllim që të livadhisin lirshëm në veprimtarinë e tyre kundër interesave qytetare dhe kombëtare dhe të mos ndihen fare të kërcënuar as nga opinioni dhe as nga reagimi i shoqërisë.

Kohët e fundit ka dalë në skenë një grup njerëzish që na premtojnë “varrosjen e republikës së vjetër dhe themelimin e republikës së vlerave…”. Qytetari i zakonshëm, me të drejtë pyet veten: Ku paskemi qenë dhe çfarë kemi bërë për gati 30 vjet? Ku shkoi gjithë ajo propagandë bubulluese dhe e pareshtur për vlerat që solli përmbysja e sistemit politik të para 1990? Ku shkuan mundi, sakrificat dhe heroizmat e “heroit të demokracisë” Azem Hajdari, “prijësit të revolucionit demokratik Sali Berisha” dhe “sjellëses së demokracisë, PD”? Pse paska nevojë për një “republikë të re” dhe kush do na e sjellë atë?

Shqipëruesit politikë të republikës së re dhe përkrahësit e saj të paktë mediatikë nuk na kanë shpjeguar deri tani asgjë rreth kësaj krijese fatsjellëse për Shqipërinë dhe shqiptarët. Përderisa nuk kanë paraqitur ndonjë strukturë të re të organizimit dhe funksionimit të republikës sonë parlamentare, duket se kuptimin e saj duhet ta kërkojmë tek “vlerat” që këta premtojnë se do të na sjellin, brenda strukturës të kësaj republike që kemi. Dhe, e vërteta është se vendimtare në funksionimin e shtetit nuk janë strukturat, por vlerat e njerëzve që ndërtojnë dhe udhëheqin këto struktura.

Në mënyrë që t’i besojmë “misionit ” të pretenduar na duhet t’i hedhim një sy pllakës radiografike për të parë anatominë e “shtabit politik” që ka shpallur “betejën” për të njohur vlerat që na presin. Ja si paraqitet ai:

Sali Berisha– njeriu që ka ndërruar emrin, datëlindjen, partinë dhe ideologjinë, por kurrë etjen për pushtet dhe sundim. Ka qenë figurë qendrore politike gjatë 27 viteve, i cilësuar si drejtuesi i “regjimit të gangsterëve” (The Independent-mars 1997), “ordiner i rrezikshëm” (Suddeutsche Zeitung- shkurt 1998) dhe “kreu i trukimit të zgjedhjeve politike” ( korrespondenca diplomatike amerikane- 2009). Autor i dhjetëra krimeve, për dënimin përjetë të të cilit do mjaftonin vetëm urdhrat për armatosjen e veriut kundër jugut dhe përdorimin e aviacionit, artilerisë dhe Lëndëve Helmuese Luftarake në mars 1997 kundër popullsisë civile. I pa dënuar për shkak të pushtetit politik dhe mbajtjes nën thundër të drejtësisë. Sot është skenaristi dhe regjisori i Çadrizmit, shëmbëlltyra e Turgut Pashës.

Lulzim Basha– njeriu më i besuar për vazhdimësinë e berishizmit në politikë; “si administrator është i paaftë” (korrespondenca diplomatike amerikane – 2010); kryetari më i paaftë i bashkisë së Tiranës këto 27 vjet; shpërdoruesi i 230 milion eurove në rrugën Milot-Kukës, nënshkruesi i Marrëveshjes Antikombëtare të Detit me Greqinë, Ministër i Brendshëm dhe drejtues i forcave të Gardës kur u vranë katër protestues të pafajshëm dhe u fshehën pamjet filmike; i padënuar për shkak të pushtetit politik dhe nënshtrimit të drejtësisë nga ati i tij politik.

Manipulation und Lügen: http://www.heise.de/tp/bild/43/43237/43237_1x.jpg
Fatmir Mediu, Dr. Fatmir Mediu, Franz Jung. Agron Duka,

Fatmir Mediu– i dënuar dikur nga gjykata italiane për trafik qeniesh njerëzore (që trafikonin drogë); personi kryesor përgjegjës për ngjarjen e Gërdecit, por i pandëshkuar për të njëjtat arsye si Basha.

Arben Ristani– i dënuar nga gjykata nën pushtetin e PD-së për shpërdorim detyre dhe dhënie të vendimit gjyqësor haptas të padrejtë; i dënuar tani vonë nga Gjykata e Lartë për shpifje; koeficientin më të lartë të inteligjencës e ka kur është nën efektet e alkoolit, d.m.th. gjatë gjithë ditës.

Edi Paloka– besnik deri në vdekje i berishizmit dhe avokat i të gjitha krimeve të tij; i dënuar vjet nga Gjykata e Lartë për shpifje; tani shërben si borizan i ushtrisë çadriste për “tërheqjen zvarrë nga zyra të kryeministrit”.

Kreshnik Spahiu– i shkarkuar si nënkryetar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë nga vetë PD për shpërdorim detyre dhe të fondeve financiare të KLD-së; i cilësuar nga S.Berisha si “faqeziu”. Tani bën thirrje për lidhje me zinxhirë të derës së Kryeministrisë dhe paralajmëron “plagosje, gjak dhe vrasje”, nëse qeveria legjitime nuk bën çfarë dëshiron dhe kërkon ai, shtabi që e e anëtarësoi dhe rrahësit e tij.

Manipulation und Lügen: http://www.heise.de/tp/bild/43/43237/43237_1x.jpg
Fatmir Mediu, Dr. Fatmir Mediu, Franz Jung. Agron Duka,

Agron Duka ose “Duka i Krimit” sipas përcaktimit të bërë dikur nga S.Berisha. Umwelt Partei

Dashamir Tahiri– i hequr si deputet para pak javësh për mosdeklarimin e dënimeve gjyqësore të mëparshëm.

Mustafa Lici– i dënuar në vitin 2007 për veprën penale të plagosjes.

Gëzim Kalaja– përvetësuesi i pronave të BSPSH-së, i dërguar në gjykatë, por i padënuar për ato shkaqe që nuk janë dënuar gjithë të pasuruarit e kësaj kohe.

Xhelal Mziu– i dënuar nga gjykata e Tiranës për shpërdorim detyre dhe shkelje të rregullave në dhënien e tenderave dhe që është incizuar duke thënë se kishte votuar katër herë brenda ditës kur u zgjodh Basha kryetar formal i PD-së.

Nard Ndoka– përfaqësuesi më i denjë i politikës komike shqiptare; koeficientin më të lartë të intelektit e ka shpalosur me thënien “Jam i djathtë sepse nuk jam i majtë”; lëvizjen më të mençur politike e ka bërë kur vendosi të kalonte nga opozitar në pushtetar me argumentin se “Opozita nuk po e kritikon fort pushtetin politik”; veprimi më elegant që ka bërë si politikan ka qenë goditja me shkelma në parlament e një deputeti kundërshtar që e pati rrëzuar në tokë “heroi” Azem Hajdari.

Të gjithë antarët e ” shtabit ” kanë qenë miratues, avokatë apo kontribues në krimet e kryer nga regjimet berishiste.

Çdo shqiptar është i lirë të gjykojë dhe besojë ose jo në vlerat morale dhe politike që do të mund të kishte “Republika e Re” e gangsterëve të lartpërmendur. Çadra që ndodhet në bulevard i ngjan çadrave që ngrinin dikur sulltanët otomanë përballë kështjellave të vendasve të pafajshëm gjatë ekspeditave të tyre pushtuese dhe plaçkitëse, dhe prej aty iu bënin thirrje kërcënuese banorëve dhe mbrojtësve të ligjshëm që ose të dorëzonin kështjellën (tani Kryeministrinë) ose do të shfaroseshin (tani: do të vijë çadra tek ju; do ju tërheqim zvarrë nga zyrat etj. etj.).

Në ekspeditën e tyre mashtruese politike shtabi i sipërpërmendur pretendon se po rrezikohen zgjedhjet e lira nëpërmjet blerjes dhe se ata vetë kanë me vete shumicën, madje elitën e vendit, ndërsa kundërshtarët politikë kanë “llumin”. Atëherë, si është e mundur që “elita” të shitet dhe të “blihet” nga pushteti? Nga njëra anë pretendon se nuk po lufton për vete por “për më të shenjtin pushtet, pushtetin e popullit” dhe, nga ana tjetër, quan parlament një çadër që ka ngritur vetë dhe jo atë legjitim që ka dalë nga vota popullore në zgjedhjet e organizuara prej vetë atyre. Nga një anë shpallin se takimi i Bashës me znj. Mogerini ishte një “triumf i Çadrës së Lirisë” dhe, nga ana tjetër, përpiqen të na bindin se Ministrja e Jashtme e BE është person i parëndësishëm pasi ka vetëm funksione propozues, ndryshe nga vlerat që paskan pensionistja gjermane Doris Pak dhe nja dy a tri figura periferike politike gjermane apo amerikane që, në vendin e tyre, kanë aq ndikim në politikën e jashtme saç ka Nard Ndoka në Shqipëri.

Lulzim Basha është shpallur si flamurtari i Republikës së Re, ndërkohë që ka qenë dashnori dhe kontribuuesi i Republikës së Vjetër; pretendon se po lufton për zgjedhje të lira, ndërsa pati miratuar dhunimet elektorale të bëra nga partia e tij në 1996 dhe 2009, si dhe pranoi postin e kryetarit të Bashkisë së Tiranës edhe pse pati humbur me dhjetë vota diferencë; betohet se po lufton për dekriminalizimin e politikës dhe të procesit zgjedhor, por kabllogramet e Ambasadës Amerikane të vitit 2009 thonë se “…Gjatë periudhës elektorale është konstatuar një fenomen shumë i rrezikshëm siç është përdorimi nga institucionet qeveritare i personave të dënuar me heqje lirie në funksion të betejës elektorale… Ministri i jashtëm Lulzim Basha, i cili përfaqëson PD-në në Elbasan, është përfshirë në lirimin e një krimineli të famshëm në Elbasan në këmbim të mbështetjes nga familja e tij…”. Betohet se është armik i drogës, por, kur ai ishte Ministër i Brendshëm, droga e Lazaratit ujitej me makinat zjarrfikëse të qeverisë së tij dhe për këtë ekzistojnë pamjet filmike të emisionit “Fiks Fare” që do të ishte mirë të ritransmetoheshin. Vetëm për kujtesë.

T’iu besosh kauzën e zgjedhjeve të lira atyre që i kanë dhunuar ato sa herë kanë mundur është njëlloj sikur lëvizjet për të drejtat e grave t’i drejtojnë përdhunuesit e femrave.

Në përpjekjet e tij për të fituar mbështetjen e shtresës së varfër shqiptare, milioneri L.Basha hiqet sikur iu qan hallet atyre, por hesht dhe nuk jep shpjegime ku ndodhen 230 milion euro që ai dhe qeveria e tij “i humbën” në ndërtimin e Rrugës së Kombit. Sikur, në vend të lotëve të krokodilit për të varfrit, t’iu kthente atyre këtë shumë të madhe parash atëhere edhe ata do të jetonin më mirë, edhe Basha do të bëhej i besueshëm dhe nuk do ta tradhtonte fytyra e tij tërësisht e zvetënuar. Ai iu thotë shqiptarëve se “Unë dua që ju të jeni krenar për vendin tuaj”, por nuk iu shpjegon atyre pse 355 km2 të territorit shqiptar ua dha fqinjëve jugorë, gjë që ka të ngjarë të shërbejë si mollë sherri midis dy vendeve edhe nja 20 vjet të tjerë. Basha thotë se kjo luftë nuk bëhet për t’u bërë ai kryeministër, por për qytetarët, ndërkohë, nga ana tjetër, iu flet atyre si “kryeministri i ardhshëm” dhe, madje, disa lëpirës të tij kanë filluar të caktojnë atje, në çadër, postet e ardhshme politike dhe nuk mënuan t’ia shpallin të shoqen “Zonja e Parë”. Në të vërtetë bashizmi nuk është asgjë tjetër veçse një tentativë e dështuar për të shtuar ndonjë ngjyrë në flamurin bardh e zi të Berishës. Të njëjtët aktorë, e njëjta fabul dhe i njëjti moral.

E, ndërsa morali dhe sjellja e shtabit të mësipërm nuk i çudisin ata që i njohin, i pakuptueshëm është qëndrimi i ndonjë akademiku me tituj e grada të rënda shkencore dhe me mendje të lehtë qytetare. Përveç që, akademiku në fjalë, na i shet si shaka thirrjet për dhunë të Bashës dhe të çadristëve që e rrethojnë,  e “amniston” Lulzimin dhe shtabin e sipërpërmendur për gjithçka të padenjë që përfaqësojnë, në përpjekje që të na bindë se tek çadra e tij “kërkojnë të shkojnë të gjithë” duke ngatërruar familjen e vet me gjithë shoqërinë shqiptare. Akademiku pretendon se mbështetja e tij nuk shkon për Bashën dhe partinë e tij, por për zgjedhjet e lira dhe qytetarët shqiptarë. Ku do të ketë qenë vallë ky akademik kur qytetarëve shqiptarë, vazhdimisht dhe pa droje, iu falsifikoheshin dhe vidheshin votat prej Bashës dhe partisë që i përket? Sa mirë është të jesh i dijshëm dhe sa mjerim është të jesh i pandershëm!

Është naivitet të besosh dhe imoralitet të propagandosh se një ndërtesë moderne evropiane prej mermeri ( ” Republika e Re ” ) do të mund të ndërtohej me mbeturinat prej qerpiçi të ndërtesës së vjetër ( politikës dhe politikanëve berishistë ).

Një analist me diplomë evropiane të shekullit të XXI dhe me mentalitet fisnor mesjetar na thotë se gjithë fjalori agresiv dhe kriminal i Bashës dhe jeniçerëve të tij, megjithëse u dënua edhe nga BE, nuk ka asgjë të keqe pasi përbën thjesht një metaforë. Për këtë takëm publicistësh edhe togu i pamat i sjelljeve dhe veprimeve kriminale të pushteteve berishiste nuk është gjë tjetër veçse një antologji e figurave letrare. Të squt për besë!

Fushimi çadrist është thjesht përpjekja e fundit për të shmangur ndëshkimin e mundshëm të disa figurave të inkriminuara politike të këtyre 27 viteve. Përveç këtyre figurave, në çadër mblidhen edhe disa marioneta politike pa personalitet që shpresojnë t’iu vihen emrat në listat për deputetë apo kryetarë bashkishë në të ardhmen, ashtu siç hyjnë e dalin edhe shumë nevojtarë të mashtruar nga kupola drejtuese. Presioni që bëhet synon që të dëmtojë besueshmërinë e popullit tek pushteti dhe, ngjashëm me 1991, të sigurojë ardhjen e PD-së në pushtet nëpërmjet imponimit gangsterersk të rrugës, meqë i kanë shpresat e humbura për të ardhur në pushtet me zgjedhje normale. Ata e dinë se, siç e thotë edhe Basha, po erdhën në pushtet do ta realizonin Reformën e Drejtësisë sipas stilit dhe moralit të tyre, ashtu siç e kanë bërë këto 27 vjet.

Mëtimet e Bashës se vënka interesin e vendit mbi atë vetjak dhe të partisë janë një hipokrizi e pastër. Po të ishte ashtu, ata do të pranonin të rrinin në opozitë edhe katër vjet për hir të Shqipërisë dhe do të shkonin në Parlament të votonin ligjet e Vetingut pasi, siç tha znj. Mogherini “Ne jemi të gatshëm të çelim negociatat sapo të fillojë Vetingu”. Prandaj, çdo shqiptar i ndershëm dhe i përgjegjshëm do të duhej t’iu thoshte Bashës dhe jeniçerëve të tij në çadër: Shkoni në Parlament dhe vazhdoni Reformën e Drejtësisë sepse ju kemi provuar disa herë dhe ju njohim mirë. Nuk keni dalë nga këmbët e kolltuqeve, por andej nga dalin të tërë prandaj mos e sakrifikoni Shqipërinë dhe të ardhmen tonë për hir të ndenjurave dhe xhepave tuaj!

*Richard Garnett- Dijetar, biograf dhe poet britanik i shek. 19-të.

2 Gedanken zu „Die KAS in Tirana und ihr Verbrecher Imperium: “Republika e Re” e Gangsterëve të Vjetër““

 1. geheimer eigener Polizei Bericht, unter dem Innenminister Lulzim Basha (Beruf: Aushifs Kellner und Türsteher bei Bordellen in Utrecht), Justiz Minister Bujar Nishani, der so stroh dumm ist, das er nicht einmal das Wort Justiz verstand, mit seinen gefälschten Diplomen und seinem kriminellen Bruder Sokol Nishani: Staatsanwalt in Durres.

  KAS Hirnlos Banditen müssen ihre unnütze Existenz beweisen und Hitler’s Ost Erweiterung mit Mord umsetzen

  Verbrechen im Völkerrecht, der Genver Konvention mit Todesschwadronen und Nazis, Elmar Brok immer dabei in Kiew mit bezahlten Demonstranten.
  USA, EU, Berliner korrupte Super Nazi in der Ukraine durch Putsch: US Marionette und von Georg Soros: Arseni Jazenjuk - Merkel, Elmar Brok Nazi Idiotie Partner USA, EU, Berliner korrupte Super Nazi in der Ukraine durch Putsch: US Marionette und von Georg Soros: Arseni Jazenjuk – Merkel, Elmar Brok Nazi Idiotie Partner

  http://c8.alamy.com/comp/FTRB5G/molotov-cocktails-are-seen-at-the-protesters-barricade-in-kiev-ukraine-FTRB5G.jpg

  https://thenypost.files.wordpress.com/2014/05/ukraine_crisis-31.jpg

  DP assisted by Merkel’s CDU for electoral program

  The Democratic Party will receive assistance from German experts of the CDU and the Konrad Adenauer foundation, for the government program with which they will run in the next elections.

  DP leader, Lulzim Basha, said that the first step is bringing down the current government, which he considers corrupted and criminal.

  Besides public order and security, the DP leader believes that a good governing is done by better redistributing the revenues. Basha said that the model of the right wing is lowering taxes.

  “A 9% flat tax, 15% VAT and no spending that doesn’t go to tax payers”, Basha said.

  Matthias Schafer, leader of the economic policies at the Conrad Adenauer, said that the DP program is suitable for the problems that have withheld the economic growth.

  In action: KAS finanzierte Verbrecher

 2. China, Ungarn, Ägypten wollen endlich diese unnützen NGO Stiftungen verbieten, was die USA schon vor 70 Jahren machten. Hofschranzen sind das der vollkommen Inkomptenz, mit Ausnahme der HSS.

  Standard Wissen, was auch UN Sonder Gesandte haben: Die EU und Weltbank finanzieren die Verbrecher Kartelle in Albanien.

  Auch Italienische Medien berichten, das Georg Soros die Schleuser Banden mit 500 Millionen $ finanziert, etliche Deutsche NGO’s, sind ebenso vor Ort. Frontex wirft diesen Banden, Schleusung krimineller Clans vor, weswegen ja jeder Migrant mit neuen Smartphone herumläuft.

  Von krimineller Energie getrieben, überall im Albanischen Volke gut bekannt: siehe auch Wolfgang Hetzer:

  Bernard Ingham, former press secretary to former British prime minister Margaret Thatcher © John Stillwell EU undemocratic & infested with fraudsters – ex-Thatcher aide

Schreibe einen Kommentar