Der Super Gangster Leonhard Murati wurde beim Rathaus in Durres hingerichtet.

Veröffentlicht am 18.11.2014: 15 Meter entfernt vom Rathaus wurde der Alt Gangster und Lokal Besitzer: Leonard Murataj hingerichtet. Schmuggel aller Art vor allem von Migranten, Drogen aber auch Waffen und in etliche Morde und in Entführungen verwickelt.

Vor 10 Jahren berichteten wir schon über die Murati Bande:

Ebenso direkt am Rat Haus Platz, auf antiken Stadt Zentrum, baut die Durres Mafia unverändert neue Hochhäuser. Das “Bar Centrum“, direkt auf dem Rat Haus Platz gegenüber der Präfektur, gehört der “Murati” Bande**, des Mehrfach Mörders: “Luli” Berisha, der für Lefter Koca und die Hasanis arbeitet. Der Kosovare Luhezim Berisha, war mehrfach in Deutschen Gefängnissen und war Chef Leibwächter von Fatos Nano.

 

Die Murati Bande, war der grosse Konkurrent der „Bande e Durresi“ des Kosovaren Lulzim Berisha (erstmalig in 1994 in Deutschland verhaftet) und Klodian Saliu und der Dokle Politik Mafia mit Indrit Dokle, der im Gefängniss sogar noch Weltweite Drogen Netze betrieb. Ganz Oben angesiedelt bei dem Mafia Rathaus von Durres, Lefter und Nard Koka als Partner, ebenso Hasanbeliu als Gott Vater, wie die Spartak Braho Familie dem Paten von Durres. Und Vangjush Dako, macht sowieso bei jedem Betrug mit als Bürgermeister.

Ein Panzer Faust Anschlag, wo ein Berisha Zoll Inspektor, SHIK Hafen Inspektor bis 1997 im Stadt Centrum 1999 in die Luft gesprengt wurde, dürfte ebenso auf das Konto dieser kriminellen Pyschopaten Familie gehen.

Vangjush Dako, Beton construction . 2 Baeume stehen noch von ehmals 100 vor 5 Jahren noch
Vangjush Dako, Beton construction . 2 Baeume stehen noch von ehmals 100 vor 5 Jahren noch

link am Rathaus Platz, vor dem Hochhaus steht das „Bar Centrum“

Schmierte viele Jahre das Rathaus und Behörden. Selbst das Bar Centrum wurde illegal gebaut und der Vorgänger Bau stand schon in 1994 als einer der ersten Lokale in Durres. Die Murati Bande, hatte viele Feinde in Durres und das Lokal wurde von Einheimischen gemieden.

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UTvjeçari është ekzekutuar nga një person nga Fushë-Kruja, i cili ndodhej në brendësi të lokalit dhe ka qëlluar nga një distancë e afërt.

Durrës-Pronari i një lokali është ekzekutuar mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur 15 metra larg bashkisë së qytetit të Durrësit.
Burime nga policia bëjnë të ditur se viktima është shtetasi me iniciale L.M 45 vjeç dhe është qëlluar me breshëri automatiku.
Gazetari ynë Llambi Kallço na informon se burime të sigurta për Ora News, thonë se 45-
Durrës, ekzekutohet me 6 plumba në kokë pronari i një lokali, pista kryesore hakmarrja – FOTO 

Durrës, ekzekutohet me 6 plumba në kokë pronari i një lokali, pista kryesore hakmarrja - FOTODURRËS-Një biznesmen është ekzekutuar me armë zjarri mbrëmjen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 19:00 në një lokal pranë Bashkisë në sheshin “Liria”.

Burime nga policia bëjnë me dije se viktima është Leonard Murati, pronar i një lokali në Durrës. Ai ka ndërruar jetë në spital pas plumbave të marrë. Sipas policisë Muratit i ishte bërë edhe më herët atentat. Viktima njihet si person me precedent të mëparshëm penal.

Sipas policisë vrasja ka ndodhur në një moment kur ka pasur reshje të dendura shiu. Biznesmeni eshte ekzekutuar nga dy persona në derën e lokalit të tij. Autorët kanë perfituar nga erresira dhe reshjet e dendura per tu larguar nga vendi i ngjarjes. Blutë e qytetit bregdetar kanë shoqëruar për të dëshmuar personat e pranishëm në lokal.

Viktima Leonadr Murati sipas policisë ishte person me precedent të mëparshëm penal. Ai ka qenë i akuzuar për pengmarrje dhe vrasje. Në vitin 1999 Murati akuzohej për pengmarrjen e shtetasit Artan Ilmiu si dhe për vrasjen e shtetasit Nuhi Ilmiu.

Policia ka nisur hetimet per identifikimin dhe kapjen e autoreve nderkohe qe pista kryesore mbetet hakmarrja. Blute e Durresit kane ngritur postblloqe ne rruget kryesore te qytetit.
DURRES VRASJE ME ARME ZJARRI Leonard Murati
E SHKUARA KRIMINALE E MURATIT
Leonard Murati, i njohur si kundërshtar i Lulëzim Berishës, është arrestuar më 8 janar 2006 në Durrës, ndërsa u hetua në gjendje të lirë shoku i tij Erald Bajramaj. Murataj akuzohej për pengmarrjen e Artan Ilmiut dhe vrasjen e babait të tij, Nuhiut, në vitin 1999.

Gjykata e Krimeve të Rënda, vendosi, që aktet e dosjes në ngarkim të Muratit t’ia riktheje prokurorisë për rihetim. Ndaj, për shkak të përfundimit të afateve të paraburgimit, prokuroria është e detyruar ta liroje të pandehurin Murati dhe hetimet e mëtejshme ndaj tij, të zhvillohen në gjendje të lire. Ne vitin 1999, Artan Ilmiu merret peng.

Babai i pengut, Nuhiu, shkon të flasë me pengmarrësit e të birit për të bërë të mundur lirimin e tij, por mbetet i vrarë. Policia identifikoi Bajramajn dhe Muratajn si bashkautorë të krimit dhe në vitin 2006 doli në deklarate publike për arrestimin e tyre. Bajramaj u lirua nga Gjykata e Lartë për përfundim të afateve të hetimit, kurse Murataj u mbajt në qeli. Gjatë procesit, të pandehurit nuk e pranuan asnjëherë akuzën e ngritur.

POLICIA: MURA

http://www.balkanweb.com/upload/gallery/219235.jpg

angeblich wurde der Mörder nun verhaftet am 3.12.2017

Dy vjet pas vrasjes së biznesmenit të Durrësit i cilësuar si „një nga të fortët e këtij qyteti“ Leonard Muratajt, policia ka bërë të mundur kapjen e autorit. I arrestuar është22 vjeçari Bedri Haka 22 nga qyteti i Krujës e banues në zonën e Niklës. „Bande von Nikles“

Ex-Bar Center, der Murati Bande: heute „SEMA“ Bar

15 Gedanken zu „Der Super Gangster Leonhard Murati wurde beim Rathaus in Durres hingerichtet.“

 1. Die Murati Bande, gehört direkt zu Fatmir Mediu, dem Fatmir Kajolli Verbrecher Clan und damit zu Dr. Franz Jung – CDU
  Manipulation und Lügen: http://www.heise.de/tp/bild/43/43237/43237_1x.jpg Fatmir Mediu, Dr. Fatmir Mediu, Franz Jung. Agron Duka

  Itali – Arrestohet bosi i drogës dhe menaxherja e prostitucionit
  0 0 New

  19 nëntor 2014 – Karabinierët e qytezës së Lavanjës (Lavagna) afër Gjenovës para 2 ditësh ( të hënën në 17 nëntor 2014), arritën një sukses të pazakontë. Ata arrestuan bosin e drogës Klodian Veizin, 28 vjeç. Klodiani i fshihej drejtësisë italiane, por edhe “kolegëve” në biznesin e drogës. Ai punonte pa likujdim në furnizimin me shumicë të kokainës. Ofronte sasi të konsiderueshme kokaine të cilësisë së lartë pa parapagim, por nëse më vonë nuk paguheshin paratë e drogës nga personi, që kishte marrë kokainën pa likujdim, fillonin kërcënimet me armë dhe në rast se përsëri nuk paguhej kokaina të ikte koka.

  Bashkë me Klodianin u arrestua edhe Enkelejda Çota 36 vjeçe, e cila në fund të viteve 90-të ishte përfshirë në një aferë të gjerë prostitucioni, ku të paktën 2 prostituta shqiptare u masakruan nga protektorët e vet po shqiptarë, se refuzonin të vazhdonin punën si prostituta. Në banesën, ku strehohej Klodiani u arrestua edhe Migen Selmanaj, 28 vjeç. Në banesë u gjetën 200 gramë kokainë e pastër si edhe 2 pistoleta, një pushkë dhe 64 fishekë të kalibrave të ndryshëm. Tashmë, banda është komplet në burg, sepse Fatjon Lloji, 28 vjeç anëtar i kësaj bande gjendet në burg, që në pranverën e vitit 2014.

  /gj.th. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/
  – See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/itali-arrestohet-bosi-i-drog%C3%ABs-dhe-menaxherja-e-prostitucionit#sthash.NF7OdHDa.dpuf

 2. Vritet në Durrës, rivali i Lul Berishës

  Leonard Murataj, i akuzuar për vrasje dhe rrëmbim personi, u qëllua gjashtë herë mbrëmë në lokalin e tij, nga dy persona të panjohur. Autorët u larguan me një veturë në pronësi të një personi nga Fushë- Kruja

  Publikuar më 19.11.2014 | 8:23
  130 0

  Dashamir Biçaku

  Ekzekutohet në qendër të qytetit të Durrësit, ish- anëtari i bandës së Lul Berishës dhe Klodian Saliut që më vonë ishte edhe kundërshtar i tyre, i akuzuar madje edhe për vrasjen e mbetur në tentativë të Berishës si dhe të atentatit ndaj Klodian Saliut. Leonard Murataj, 49 vjeç banues në Durrës, pronar i një lokali pranë sheshit “Liria” në qytetin e Durrësit pranë bashkisë, u vra dje në mbrëmje rreth orës 19:00. Ai u qëllua ndërsa ishte në lokalin tij, duke qëndruar me disa njerëz të tjerë, kur dy persona u futën në lokal në mënyrë të befasishme, ndërsa qëlluan ndaj tij 6 herë me një armë zjarri pistoletë në kokë. Sipas burimeve të policisë, viktima mori plagë të rënda në kokë dhe menjëherë u dërgua në drejtim të spitalit të qytetit të Durrësit, ku edhe ndërroi jetë. Policia mbërriti në vendin e ngjarjes, menjëherë pas marrjes së informacionit për krimin e rëndë, duke nisur hetimet, ndërsa janë shoqëruar në ambientet e Drejtorisë së Policisë së Durrësit, grupi i personave dhe dëshmitarëve që ndodheshin në ambientet e lokalit në momentin e krimit.

  Po kështu policia tha se ka marrë dëshmitë e personave të tjerë të rëndësishëm që sipas hetuesve të policisë, ndodheshin në afërsi të lokalit në momentin e krimit. Po kështu lidhur me ngjarjen, policia mësohet se ka marrë dhe ka shoqëruar persona dhe lidhje shoqërore të viktimës, si dhe lidhje shoqërore dhe të njohur të personave me të cilët ai ka pasur konflikt gjatë kohës kur ishte akuzuar se ishte pjesë e bandës së Lulzim Berishës, apo të Klodian Saliut. Ai mësohet se është akuzuar për vrasjen e Nuhi Ilmiut si dhe të rrëmbimit të djalit të tij, Artan Ilmiu. Ngjarja për të cilën akuzohej Murataj, ka ndodhur në vitin 1999, kur, Murataj dyshohej se ekzekutoi babain e pengut të tij. Veç kësaj ngjarjeje, policia e Durrësit tha se viktima njihej edhe si person me precedentë të tjerë kriminalë, për të cilat ai ka qenë i hetuar.

  Nga veprimet paraprake të policisë, është mësuar se autorët menjëherë pasi kanë kryer krimin, janë larguar me një autoveturë e cila është larguar me shpejtësi nga vendi i ngjarjes. Pas informacioneve të marra, policia ka konfirmuar se mjeti me të cilin janë larguar dy personat nga vendi i krimit, rezulton të jetë në pronësi të një personi nga qyteti i Fushë- Krujës. Burimet e policisë thanë se menjëherë pasi kanë konfirmuar këtë fakt ata kanë nisur verifikimet mbi personin që kishte pronësinë e mjetit si dhe po punonin për shoqërimin e tij në ambientet e policisë së Durrësit. Sipas policisë, Leonard Murati, i njohur si kundërshtar i Lulëzim Berishës, është arrestuar më 8 janar 2006 në Durrës, ndërsa u hetua në gjendje të lirë shoku i tij Erald Bajramaj. Murataj akuzohej për pengmarrjen e Artan Ilmiut dhe vrasjen e babait të tij, Nuhiut, në vitin 1999. Gjykata e Krimeve të Rënda, vendosi, që aktet e dosjes në ngarkim të Muratit t’ia rikthente prokurorisë për rihetim. Për shkak të përfundimit të afateve të paraburgimit, prokuroria u detyrua ta lironte të pandehurin Murati dhe hetimet e mëtejshme ndaj tij, të zhvillohen në gjendje të lirë.
  Vritet në Durrës, rivali i Lul Berishës

  Leonard Murataj, i akuzuar për vrasje dhe rrëmbim personi, u qëllua gjashtë herë mbrëmë në lokalin e tij, nga dy persona të panjohur. Autorët u larguan me një veturë në pronësi të një personi nga Fushë- Kruja

  Publikuar më 19.11.2014 | 8:23
  130 0

  Dashamir Biçaku

  Ekzekutohet në qendër të qytetit të Durrësit, ish- anëtari i bandës së Lul Berishës dhe Klodian Saliut që më vonë ishte edhe kundërshtar i tyre, i akuzuar madje edhe për vrasjen e mbetur në tentativë të Berishës si dhe të atentatit ndaj Klodian Saliut. Leonard Murataj, 49 vjeç banues në Durrës, pronar i një lokali pranë sheshit “Liria” në qytetin e Durrësit pranë bashkisë, u vra dje në mbrëmje rreth orës 19:00. Ai u qëllua ndërsa ishte në lokalin tij, duke qëndruar me disa njerëz të tjerë, kur dy persona u futën në lokal në mënyrë të befasishme, ndërsa qëlluan ndaj tij 6 herë me një armë zjarri pistoletë në kokë. Sipas burimeve të policisë, viktima mori plagë të rënda në kokë dhe menjëherë u dërgua në drejtim të spitalit të qytetit të Durrësit, ku edhe ndërroi jetë. Policia mbërriti në vendin e ngjarjes, menjëherë pas marrjes së informacionit për krimin e rëndë, duke nisur hetimet, ndërsa janë shoqëruar në ambientet e Drejtorisë së Policisë së Durrësit, grupi i personave dhe dëshmitarëve që ndodheshin në ambientet e lokalit në momentin e krimit.

  Po kështu policia tha se ka marrë dëshmitë e personave të tjerë të rëndësishëm që sipas hetuesve të policisë, ndodheshin në afërsi të lokalit në momentin e krimit. Po kështu lidhur me ngjarjen, policia mësohet se ka marrë dhe ka shoqëruar persona dhe lidhje shoqërore të viktimës, si dhe lidhje shoqërore dhe të njohur të personave me të cilët ai ka pasur konflikt gjatë kohës kur ishte akuzuar se ishte pjesë e bandës së Lulzim Berishës, apo të Klodian Saliut. Ai mësohet se është akuzuar për vrasjen e Nuhi Ilmiut si dhe të rrëmbimit të djalit të tij, Artan Ilmiu. Ngjarja për të cilën akuzohej Murataj, ka ndodhur në vitin 1999, kur, Murataj dyshohej se ekzekutoi babain e pengut të tij. Veç kësaj ngjarjeje, policia e Durrësit tha se viktima njihej edhe si person me precedentë të tjerë kriminalë, për të cilat ai ka qenë i hetuar.

  Nga veprimet paraprake të policisë, është mësuar se autorët menjëherë pasi kanë kryer krimin, janë larguar me një autoveturë e cila është larguar me shpejtësi nga vendi i ngjarjes. Pas informacioneve të marra, policia ka konfirmuar se mjeti me të cilin janë larguar dy personat nga vendi i krimit, rezulton të jetë në pronësi të një personi nga qyteti i Fushë- Krujës. Burimet e policisë thanë se menjëherë pasi kanë konfirmuar këtë fakt ata kanë nisur verifikimet mbi personin që kishte pronësinë e mjetit si dhe po punonin për shoqërimin e tij në ambientet e policisë së Durrësit. Sipas policisë, Leonard Murati, i njohur si kundërshtar i Lulëzim Berishës, është arrestuar më 8 janar 2006 në Durrës, ndërsa u hetua në gjendje të lirë shoku i tij Erald Bajramaj. Murataj akuzohej për pengmarrjen e Artan Ilmiut dhe vrasjen e babait të tij, Nuhiut, në vitin 1999. Gjykata e Krimeve të Rënda, vendosi, që aktet e dosjes në ngarkim të Muratit t’ia rikthente prokurorisë për rihetim. Për shkak të përfundimit të afateve të paraburgimit, prokuroria u detyrua ta lironte të pandehurin Murati dhe hetimet e mëtejshme ndaj tij, të zhvillohen në gjendje të lirë.
  http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=60620&kat=100

 3. Bei einer Personen Kontrolle wurde auf die Poiizei geschossen in Durres

  Sprache auswählen​▼
  Aktualitet
  19 Nentor 2014 – 15:36
  Durrës, 2 persona dhunojnë e i marrin
  Pistoletën inspektorit të policisë
  DURRES- Një inspektor i Policisë së Durrësit është dhunuar nga dy persona. Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme në qytetin bregdetar, teksa inspektori i policisë Haki Dyli ndodhej pranë banesës së tij. Dy personat, ende të paidentifikuar, e kanë goditur e më pas i kanë marrë pistoletën inspektorit të policisë.

  Menjëherë në vendin e ngjarjes kanë mbërritur forcat e policisë, dhe po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorëve ngjarjes.

  Redaksia Online
  – See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/durres-2-persona-dhunojne-e-i-marrin-pistoleten-inspektorit-te-policise-253559.html#sthash.OZ8MejWw.dpuf

 4. Die Täter sind ganz junge Leute, wo dann der Hintergrund unklar ist. Wahrscheinlich Verwandte, eines der Opfer, welche die Murati Bande ermordete, oder auch Tode, welche damals mit Schlauchbooten über die Adria gebracht wurden.

  Durrës. “Wanted” Bedri Haka nga Zeza Krujë, vrau Nard Murtajn
  0 399 399Murati Bande

  DURRËS, 2 dhjetor 2014 – Zbulohet dhe shpallet në kërkim njëri nga autorët e ngjarjes së bujshme, që ndodhi mbrëmjen e datës 18 nëntor 2014, në “Bar Center”, afër ndërtesës së bashkisë. Këtu u ekzekutua me armë zjarri 49-vjeçari Leonard Murataj, lindur dhe banues në Durrës, lagja nr. 2, i martuar, me dy fëmijë, i dënuar më parë për disa vepra të rënda kriminale.

  Drejtoria e policisë së shtetit për qarkun Durrës-Krujë njofton se, pas kryerjes së veprimeve të para hetimore, si dhe pas operacioneve të shërbimeve mbi zbulimin dhe gjetjen e autorëve, gjithashtu në bashkëpunim me prokurorinë e Durrësit, u identifikua një nga bashkëpunëtorët në vrasjen e 49-vjeçarit durrsak Leonard Murataj. Ai quhet Bedri Haka, 20 vjeç, banues në fshatin Zezë të komunës së Niklës Krujë.

  Më 23 nëntor 2014 organi i akuzës bregdetare ka dërguar në forcat ligjzbatuese për ekzekutim vendimin e 23 nëntorit 2014 të togave të zeza të Durrësit, ku për Hakën është dhënë masa e sigurimit e arrestit në burg në mungesë. Blutë kanë shpallur në kërkim 20-vjeçarin dhe po punohet intensivisht për kapjen e tij, si dhe për identifikimin e autorëve të tjerë, bashkëpunëtorë në kryerjen e veprës penale.

  /th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/
  – See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/durr%C3%ABs-%E2%80%9Cwanted%E2%80%9D-bedri-haka-nga-zeza-kruj%C3%AB-vrau-nard-murtajn#sthash.EoCSZfC4.dpuf

 5. Shaban Murati, erhielt nun als Ex-Botschafter usw.. eine Ehrung in Tirana, beschwert sich, das man in Durres in Vergessenheit geraten ist, nie geehrt wurde.

  Shaban Murati, diplomati e publicisti merr titullin “Fisnikëria e Tiranës”
  0 4 6

  5 qershor 2015 – Me origjinë është nga Durrësi, por diplomati e publicisti Shaban Murati është nderuar me titullin “Fisnikëria e Tiranës”. Në një ceremoni të zhvilluar në Akademinë e Shkencave, në prani të shumë kolegëve, diplomatë, shkrimtarë e gazetarë Murati është nderuar për të gjithë kontributin që ka dhënë në këto fusha. Ish-ambasadorit në Suedi, Serbi e Maqedoni i është dorëzuar titulli nga Shoqata Tirana. Në ceremoni folën shumë ambasadorë e historianë që përmendën veprën e Shaban Muratit. Mes tyre dhe publicisti dhe ish-ministri i Mbrojtjes, Dritan Hila. Ai theksoi faktin e origjinës nga Durrësi të Muratit. “Titulli i parë duhej t’i jepej nga Bashkia e Durrësit, por Vangjush Dako është i zënë duke u marrë me Tina Tërnerin dhe harron personalitetet tona”, tha Hila.
  – See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/shaban-murati-diplomati-e-publicisti-merr-titullin-%25E2%2580%259Cfisnik%25C3%25ABria-e-tiran%25C3%25ABs%25E2%2580%259D&usg=ALkJrhhLQZNYxUUJmRPYIg4cpcKRhDg11g#sthash.am5ykLjj.dpuf

 6. Typischer Albaner Dumm Gangster rund um die Murati Bande, direkt bei dem Bar Center.

  Wie es so einen Unfall geben kann, steht in den Sternen.

  Farben und Nacht blind, Hirnlos und functional illerate, aber teuren Mecedes fahren wie Politiker.

  Murati Bande Durres

  Sicherheit auch keinen Versicherung, denn so dumm kann niemand sein und am hellichten Tage

  E fundit/ Aksident në qendër të Durrësit, shpëtojnë kalimtarët – See more at: http://www.durreslajm.com/kronike/e-fundit-aksident-n%C3%AB-qend%C3%ABr-t%C3%AB-durr%C3%ABsit-shp%C3%ABtojn%C3%AB-kalimtar%C3%ABt#sthash.trTFM6yM.dpuf

 7. Der Mord zeigt, wie weit die kriminellen Banden verbunden sind, und nach Skhoder führt die Spur zu Admir Tafilaj, in Italien sehr aktiv, wie Murati, und 50.000 € wurde für den Mord gezahlt. Man kann ohne Problem aus dem Gefängiss heraus operieren

  Zbardhen krimet e bandës së vrasësve, për Nard Muratin dhanë 50 mijë euro

  null

  15korrik 2015 – Policia e Tiranës hodhi sot dritë mbi grupin e ekzekutorëve me pagesë, të drejtuar nga i burgosuri i përjetshëm, Admir Tafilaj. Janë 9 të arrestuar deri tani dhe 4 të tjerë në kërkim, të cilët janë porositës apo anëtarë të grupit kriminal, i cili pagoi 50 mijë euro për vrasjen e biznesmenit durrsak, Leonard Murati mbrëmjen e 18 nëntorit të vitit të shkuar. “Në përfundim të hetimeve rezulton e provuar se me porosi të Admir Tafilajt ndodhën këto ngjarje: Më datë 25.06.2014 është kryer vrasja e Brahim Manit në Shkodër nga shtetasi Kristi Pine. ”Gjatë nëntorit të vitit 2014, Kristi Pine ka marrë porosi nga shtetasi Admir Tafilaj për të vrarë Leonard Murati, kundrejt një shume prej 50.000 euro. Shtetasi Leonard Murati është ekzekutuar më pas nga persona të tjerë në qytetin e Durrësit”, bëri të ditur policia. Në kërkim janë shtetasit me inicialet J.G., K.XH. dhe F.G., të cilët dyshohet se ekzekutuan biznesmenin durrsak.

  Anëtarët e grupit kriminal

  • Admir Bahri Tafilaj (drejtues i grupit) – i dënuar me burgim të përjetshëm.

  • Kristi Jovan Pine – (ekzekutor), arrestuar në datë 16.02.2015

  • Alfred Shefqet Qefali (ekzekutor), i arrestuar në datë 11.02.2015

  • Aleksander Ridvan Goro (antar), i arrestuar në datë 16.02.2015.

  • Elson Pal Merdani (anëtar i grupit), kunati i A.Tafilajt, i arrestuar në datë 14.02.2015

  • Albano Beqiraj (anëtar i grupit), i arrestuar në datë 14.02.2015

  • Adrian Emaz Uzuni (anëtar – porositës), i arrestuar në Torino, Itali për vepra penale në fushën e narkotikëve në shtetin italian.

  • Fatos Mehmet Koka (anëtar i grupit), i arrestuar në datë 11.07.2015

  • Dhimiter Bujar Zito (anëtar i grupit), arrestuar në datë 18.03.2015

  • Dritan Myzafer Peksani, i shpallur në kërkim
  – See more at: http://www.durreslajm.com/kronike/zbardhen-krimet-e-band%C3%ABs-s%C3%AB-vras%C3%ABsve-p%C3%ABr-nard-muratin-dhan%C3%AB-50-mij%C3%AB-euro#sthash.zIFQo1NI.dpuf

  Aktualitet
  15 Korrik 2015 – 17:37 | përditesuar në 20:45
  Zbardhet lista e vrasjeve me
  pagesë e grupit të Admir Tafilit Arkiv- Lajmet dhe historia e vrasësve me pagesë
  – See more at: http://shqiptarja.com/home/1/zbardhet-lista-e-vrasjeve-me-pages–e-grupit-t–admir-tafilit-304864.html#sthash.doJt5AI8.dpuf

 8. Die Murati Bande, gehört praktisch zu den Banden des Sokol Olldashi, Bamir Topi, Ridvan Bode, rund um die Shiak Mafia mit Dash Gjoka! Engster Partner der Deutschen Politik Mafia auch rund um den Visa Skandal, Visa Besorgung, Wirtschafts Wachstum, Geldwäsche aus Drogen und Frauen Handel. Geleitet früher von der FES, heute von der KAS und CDU Poltiiker, denn woher die Gelder kommen, frägt niemand auch kein Martin Schulz.

  Natürlich gibt es mehr Mafia Minister in der Regierung Sailh Berisha, der mit allen wichtigen Verbrecher Kartellen auch des Kosovo eng verbunden ist. Bekannt wurde 2010, u.a. auch Ministerin Majlinda Bregu, und der Chef der Skrapari Bande LSI Partei: Ilir Meta! Wie es Standard ist bei der Idioten Mafia: hat man auch eine eigene private Polizei als Firma Gjoka Sh.P.K. zu sehen, wenn man mit den Autos unterwegs ist und eigene Geldwaesche Wechsel Stuben. Aber das Finanzierungs Modell, rund um den Super Verbrecher Clan: ………

  • Gjoka Super Market-Shiak! 15 years drug and prostitutions center! Abhol Center für Drogen, über 15 Jahre, auch für Kosovaren, welche auf die Fähren wollen.Die Xhafzotaj – Shiak Mafia: AGIM HOXHA und die Terroristen Familie: BLEDI MUSA SHUAIPI in Durres Dashamir GJOKA, welche auch gezielt Kriminelle nun über 10 Jahre in den Polizei Apparat bringen und links und rechts an der alten Hauptstrasse: Durres-Tirana, direkt ab SHIAK in Richtung Durres ansiedelten und rekrutierten, ist schon ein Langlauf Modell des Verbrechens, weil diese Leute auch die Prostitution, Entführungen von jungen Frauen im Ostblock und Albanien organisierten und das vor über 15 Jahren und immer noch weiter machen können. Praktisch finanzieren diese Gestalten mit Agron Duka auch noch den Stadtrat von Durres und den Bürgermeister: Vangjush Dako. Der Mann hinter Vangjush Dako, sind die Super Mafia Bosse des Dashamir Gjoka, und für Finanzen und rund um Real Estage Immoblien für die Geldwäsche, die früher Nr. 1, die Familie Hasani (Hasanbeliu) mit dem Hotel Florida usw.. welche früher Alles kontrollierte auch den Automarkt für geklaute Fahrzeuge in Golem. [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=kA98AjfAoNQ] Money laundering construction in the „Zone A – green zone“ and privat „touristik zone“ Durres in 2011, from the high crime croup around Minister Ridvan Bode, Sokol Olldashi:: Dashamer Gjoki Top Mafia group with the family member crime boss: Agim Hoxha and other Hoxha familys member from the drug and Mafia cartell from Shiak. [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=s2fV_pKZ7lw] Mafia Clan of Democratic Party of Albania Sokol Olldashi – 2005 Innenminister, 2007 Transport Minister Rechts Ridvan Bode, von der Korce Drogen Mafia mit Sitz in SHIAK finanziert seit 1993, wo er zuerst einmal Zoll Direktor im Hafen Durres wurde und komplett mit der Gjoka Mafia, den kompletten Drogen Umschlag- Verteiler in SHIAK, Fähren in Richtung Italien und damals auch VEFA Fähre nach Patros, kontrollierte. Bevor: Fatos Nano (Ilir Meta Drug Allegations Bevor: Fatos Nano (Ilir Meta Drug Allegations

   Mafia Clan of Democratic Party of Albania

   Prime Minister Sali Berisha

   1. kukRexhep ARAPI, resident in Katund Sukth, nicknamed “KEPI” has a criminal record as follows:
    1. In the year 1991 (in March) he has killed at the Port of Durrës, for feud issues the citizen A. Cyrbja, resident in the Katund Sukth village; has been arrested for this crime in 1994 and has been released because of lack of evidence.
    2. In April 1997, in collaboration with Gëzim Aleksin, resident in K.Rruget Shijak (arrested for armed robbery, convicted for 12 years in prison, is being tried as a member of the ‘Kanun’ band) have kidnapped for the purpose of profit the business partner of Lul Alimadhi (The Shoe Firm in Qendër Sukth) and has released him after taking the fee of 150 million Italian liras.
    3. In April 1997, together with Zaimir Cyrbe from Katundi Sukth, has killed the nephew of Cim Xhije (partner of Lul Alimadhi), who was in the same time Luli’s bodyguard, murder happened in Qender Sukth, uncovered.
    4. From 1998 to 2001 has been one of the main organizers of women’s traffic for the purpose of prostitution coming from the former Soviet Union countries; in 1999 has been investigated by the Fier General Attorney’s office, and during the search of his warehouses along the highway in Fermë Sukth, two Moldavian girls were being sheltered. The Fier General Attorney Office closed the case.
    5. In 2003, together with his criminal band, they have tried to murder the citizen Xhevdet Plaku resident in Neighbourhood no.15 in Durrës in his neighborhood, because the latter had murdered the other brother of Kepi in Italy, in Torino on drug issues. The weapons of the crime have been found and the General Attorney in Durrës is following the case.
    6. He is one of the main women, guns and drugs traffickers that go through Albania to Italy, Germany and the Netherlands. He has currently destroyed his warehouses along the highway in Fermë Sukth and is constructing a gigantic object of many stores with profits made from the abovementioned trafficking activities.
    7. There is information at this moment that his picture is published as internationally wanted by the Spanish Interpol or Portugal for international drugs trafficking. He is one of the closest friend of the I.M S. Olldashi, whom he meets almost twice a week, where they dine together or with other members of the group. They keep in contact mostly through Olldashi’s driver, Lali, his most trusted man. This citizen is dangerous and harmful, registered in the police archives as having strong criminal tendencies such as murder, drugs and prostitution trafficking.
   1. The ‘XHAKJA’ clan, residing in Katund Sukth have a criminal record as follows:
    1. In 1994, the citizen Ilir Xhakja has shot his gun inside the bar of Qerim Maloku in the Sukthi village, has been arrested but then released. The bullet shellsfound in the scene are the same with those found in the murder scene of citizens Gentjan Gjoka and Petrit Lyti, in 1998 in the village Hamallaj, surprisingly uncovered.
    2. In 1998 the Xhakja band (Ilir, Agim etc) have murdered in the village of Hamallja the citizen Gentjan Gjoka (newphew of Dash Gjoka) and Petrit Lyti, friend of Genti both from Hamallja, uncovered event.
    3. In the year 1998, Ilir Xhakja with others has killed the citizen Qerim Maloku in Katund Sukth, an event that was resolved in the year 2003 when an arsenal of weapons of the Xhakja band was found. He is currently being investigated for this murder. Mr. Olldashi is personally taking care for this case to be closed as a reward for the help that the Xhakja clan provided during the 2005 elections. This event is currently being tried by the Court of Grave Crimes in Tirana, where witnesses included former police officers Urim Koka (SPZ at the time, currently arrested in Italy and sentenced to 15 years in prison for prostitution traffic) and Maksut Zhiti (SPK at the time), both friends of the Xhakajs, the latter has been appointed as the Director of the State Reserves in Durrës by Olldashi in return for this favor.
    4. In 1998 Ilir Xhakja has murdered in front of many people the citizen E. Shega from Peqin, during the funeral of his cousin (son of his uncle) Agim Xhaka, Arben’s brother because E. Shega had murdered Agim in Krrabë, Tirana four years ago because of issues about women prostitutes to Italy. This case is also uncovered despite being carried out in public. Both the former police officers U. Koka and M. Zhiti were present at the murder.
    5. In July 1999, the entire Xhakja Clan (Azem, Ilir, Bardhi-deputy chairman of the Katund i Ri commune, Genti and other collaborators) have hit all the residents of the Maloku clan with an arsenal of weapons, even a tank, thus destroying all the houses. They were arrested by the special forces and their weapons arsenal was confiscated, including armored vehicles and also two Moldavian females. After six months in prison the Durrës General Attorney Office released them. This event became quite popular and as a result the attorney Shkëlqim Xhemollari of the General Attorney Office in Durrës was expelled.
    6. In March 2003, Ilir Xhakja and others have murdered the citizen Rudin Shahini from Katundi Sukth in Sallmone for revenge after he came out of prison because the latter had killed his uncle Hamdi (Arben’s father). During this event, an arsenal of various kinds of weapons was confiscated and the experts concluded that one of the weapons was used for the murder of Qerim Maloku in 1998. This case is also uncovered.
    7. All the members have and are engaged in women, drugs and guns trafficking in Albania as well as in Italy. The majority of the Xhakja clan have strong criminal tendencies for murder, and drugs and prostitution traffic.
    8. In March 2006 there was an attempted attack against Fatbardh and Arben Xhakaj in the Sallmone village in the Xhafzotaj commune where Arben was wounded. According to police information they have been shot because of the drugs market in Durrës. They have currently rented a disco named “Fosfor Club” which is next to the Police Directory of the Durrës circuit where all the drug dealers of Durrës are supplied. This disco is the main and current center for mixing and dealing drugs in the city of Durrës since the local police dares not enter the site because this clan and the people there are known as the closest supporters and friends of I.M S.Olldashi. The vehicles that this clan uses to move around are the latest ones, like a gray Mercedes Cabriolet carrying an Italian license plate, a blue Mercedes with license plate DR 5255 D, a Mitsubishi Pajero carrying a DR plate etc; all these vehicles do not possess any documentation and have been stolen in Italy
   1. Dashamir GJOKA and his clan, residing in the Sallmone village have a criminal record as follows:

   In the year 1996, D. Gjoka has murdered a citizen from Shkodra with last name Zefi in Italy, by beheading him because of women trafficking. He has immediately left Italy and returned to Albania and since then has never visited Italy again; has been dealing instead with the construction of the supermarket in Sallmone. The Shkodrans have come to Shijak several times in order to kill him. In 1998, in cooperation with the citizen Arben hakik Tollja, resident in Fermë Xhafzotaj (he is nicknamed Zjarrmi, currently arrested for many rapes of female students in Tirana) have killed the daughter of the brother of the citizen Zyrafet Murati (from Kukës) and the citizen Silvana Murati from Shijak, has been seriously injured (she is currently working as a cleaning personnel and prostitute for the VIP guests at the Gjoka Supermarket), has been arrested in 1998 but then released after 11 months of imprisonment for lack of proof. In 1999, D. Gjoka, in cooperation with his clan has shot in the village Sallmone a vehicle, property of Ilir Xhaka, and as a result the citizen Veli Rexha was killed and his brother seriously injured. Both of them are residents of Katundi I ri and brothers of Qamil Rexha. This is still uncovered despite the abundance of proof. His newphews Beonard and Mandrin Hyqmet Gjoka are the main drug dealers in the city of Shijak, Ferme Sukth, Durres and Tirana and have also several girls working for them in Italy. In the same time, they are engaged with drugs transportation from Albania to Italy. Mandrini has been arrested in 2003 as the main suspect for the armed robbery in the Xhafzotaj village that resulted in the death of the citizen Jaho Smoqi. He has stayed in prison for about one month and now the Court of Grave Crimes is investigating him while free. Fatbardh Xhakaj was arrested for this case as well, has stayed in prison for two weeks because Fatos Balla, the guilty person for the crime, currently under custody, mentioned his name. Beonard is sentenced in Italy, in the city of San Benedeto for drug trafficking and women trafficking, currently, with profits from drugs sale, he is constructing a three store villa in the Sallmone village. He was a member of the commission at the Voting Center no. 1406 in Sallmone for Mr. Olldashi. Both brothers currently move around carrying guns in their cars, which are in turn stolen and of the latest years, they distribute drugs in Durres and Shijak and transport drugs to Italy through other soldiers. Mandrini often goes to Italy to collect the money, since Mr. Olldashi has provided him with a German Schengen Visa. Also, they are highlighted by the State Police as a dangerous criminal contingent with strong criminal tendencies like Murdedr, Drugs and Prostitution Trafficking. D. Gjoka has been and is one of the biggest traffickers of women with intent of prostitution to Italy. The chief of the girls in Italy has been a girl from Vlora, named Linda, who is currently Dashi’s wife and they have two children. Her brother Miri works at the Supermarket as chief accountant. D. Gjoka is on record in the State Police for International Drugs Trafficking and Women with intent for prostitution, Murder etc. The Gjoka Supermarket is the main center for the trafficking of drugs that comes from Turkey and Macedonia and the supply base for many criminal groups in Durres and Tirana and also the location where the cars that will be traveling to Italy and carrying drugs are supplied. Dashi currently owns an armored vehicle which has the licence plate: DR 51 90 C. It must be noted that Dash Gjoka is the main source of supply for all the drugs suppliers in Albania because it is a well known fact that a close friend and financial supporter of I.M, S. Olldashi. The latter meets with Gjoka almost every week. Oftentimes, the Democratic Party MPs Bamir Topi, Ridvan Bode, S. Olldashi etc come to dine or to supply in this supermarket, since they are close friends with Dashi. The main and most loyal soldier of his is his driver, the citizen Artan Rami Bode, resident in Xhafzotaj, the newphew of the MP Ridvan Bode. He is also engaged in settling jobs for Dashi as far as the drug and women traffic goes, being a key figure. Artan, together with his Dashi’s older brother, Nazmi (called Nexhi) make the rules by smuggling merchandise from the Durres Port, both have been members of the Voting Center commission no.1402 for Mr. Olldashi. Other friendly relationships of Gjoka are Hekuran Hoxha (Roni) and Fundim Dedja, both sentenced in Italy and other countries, for drug trafficking aimed at the Italian territory. Currently Gjoka is the head of the area Xhafzotaj Commune-Shikaj and even more, where all drug traffickers are supplied only by him. Strong evidence suggests that he has an arsenal of sophisticated weapons in his residence and a high security vault containing millions of Euros in Cash. It must be noted that Gjoka’s drugs goes through the port of Durres and Vlora and almost each cargo that is stopped in Italy is Gjoka’s and all the arrested men are his as well. The Brothers Gezim and Besnik Sijoni, residents in the village of Xhafzotaj have a criminal record as follows: In the year 1994 G. Sijoni has attempted to murder the citizen Pellumb Hoxhaj, but he only accomplished wounding him in the leg. He is not convicted and even today this issue is never brought up in the Pellumbi family and relatives. In the year 1997, G. Sijoni, together with his brother Besnik have attempted to murder their former son in law (Arben Vora’s younger brother since he had left their sister after getting engaged with her) in the middle of the city of Shijak. The case was opened, the two men have been identified and declared as wanted by the police but they were never convicted. The Durresi General Attorney closed the case. ……………. 00. DARDAN DOMI, residing in Shijak, currently holds the position of the General Secretary in the Ministry of Interiors, (or Human Resources Director in the MI), former head of the DP of Shijak, head of Team for Mr. Olldashi during the elections in july 2005. The coordinator and brain of all the abovementioned criminal links for Mr. Olldashi and his most loyal men. .. http://www.albca.com/aclis/modules.php?name=News&file=print&sid=1264 I

 9. In the year 1996, D. Gjoka has murdered a citizen from Shkodra with last name Zefi in Italy, by beheading him because of women trafficking. He has immediately left Italy and returned to Albania and since then has never visited Italy again; has been dealing instead with the construction of the supermarket in Sallmone. The Shkodrans have come to Shijak several times in order to kill him.
  In 1998, in cooperation with the citizen Arben hakik Tollja, resident in Fermë Xhafzotaj (he is nicknamed Zjarrmi, currently arrested for many rapes of female students in Tirana) have killed the daughter of the brother of the citizen Zyrafet Murati (from Kukës) and the citizen Silvana Murati from Shijak, has been seriously injured (she is currently working as a cleaning personnel and prostitute for the VIP guests at the Gjoka Supermarket), has been arrested in 1998 but then released after 11 months of imprisonment for lack of proof. http://www.albca.com/aclis/modules.php?name=News&file=print&sid=1264

 10. Der Gashait Banden Chef Enton Nika wurde bei Tirana in seinem illegalem Luxus Anwesen „Muraga“ hingerichtet. Letztes Jahr wurde er erneut verhaftet, vom Berufungs Gericht freigelassen, trotz Mord Verdacht, was man bei jedem Richter erkaufen kann. Er rekrutierte auch für Syrien Terroristen und Verbrecher, im US EU Verbrecher Modell mit der Albanischen Mafia.

  Pak orë më parë Enton Nika humbi jetën , ndërsa Ismet Gaxheri, pronari i restorantit “Muraga” mbeti i plagosur.

  http://shqiptarja.com/home/1/tiran–p-rplasje-mes-grupeve-vritet-an-tari-i-band-s-gaxhait-326380.html

  Aktualitet
  12 Nentor 2015 – 16:10 | përditesuar në 16:59
  5 të dyshuar në kërkim, ja foto
  e vrasjes së Nikajt në parking
  Pronari i „Muragës“ 200 mijë euro borxh autorit
  Autorët morën pistoletat dhe makinën e Nikajt
  Të tjera rreth shkrimit
  Pronari i „Muragës“ 200 mijë euro borxh autorit
  Plumb në kokë Nikajt, la burgun para 3 muajve
  një ditë më parë në zonën e Linzës
  policia ka kryer kontrolle të shumta
  TIRANË – Pesë janë personat që kanë marrë pjesë në vrasjen e Enton Nikajt një ditë më parë në zonën e Linzës në kryeqytet, tashmë të gjithë të shpallur në kërkim nga policia e Tiranës.

  Mes personave të dyshuar si autor direkt në vrasjen me pistoletë të 30-vjecarit Nikaj blutë e Tiranës kanë listuar Ervis Martinaj. Po ashtu në listën e të kërkuarve janë Emiljano Nina 20 vjeç, Mirsad Kucanaj 28 vjeç, Bujar Hasani 32 vjeç dhe Oliver Gjoka 29 vjeç.

  Burime nga grupi hetimor thanë për Shqiptarja.com se shkak për këtë konflikt midis Nikajt, Martinajt dhe personave që shoqëronin këtë të fundit ka qenë një borxh i pashlyer prej 200 mijë eurosh.

  Prej pasdites së djeshme policia ka kryer kontrolle të shumta në Tiranë dhe banesat e të dyshuarve por nuk ka mundur t’i arrestojë ata.

  Pas ekzekutimit të Nikajt me një plumb pas koke në parkimin e restorant „Muraga“ në Linzë dhe plagosjes së Ismail Gaxherrit, një nga bashkëpronarët e restorantit, të dyshuarit janë larguar nga vendi i ngjarjes me fuoristradën e viktimës Mercedez Benz me targë AA725MD.

  Grupi hetimor ka mundur të sekuestrojë si provë materiale në vendngjarje 2 gëzhoja pistolete model TT ndërsa sipas pamjeve të siguruara nga kamerat e lokalit rezulton se autorët e dyshuar në largim janë kujdesur të marrin dhe dy pistoletat që ata përdorën në krim.

  Gjatë konfliktit – thanë hetuesit – një pistoletë është përdorur për të kërcënuar Gaxherin me qytën e të cilës ai është goditur ndërsa me pistoletën tjetër është ekzekutuar Nikaj.

  Autorët tashmë të shpallur në kërkim janë nën akuzë për vrasje të kryer me paramendim dhe në bashkëpunim me njëri-tjetrin.

  enton nika
  (Pak momente para vrasjes së Enton Nikës, momentet e konfrontimit të viktimës me autorët)

  Precedentet e Nikajt
  Viktima Enton Nikaj ishte një person i njohur për policinë e Tiranës pasi disa herë ai ishte arrestuar dhe po ashtu dënuar me 14 vite burg për vrasje të kryer 1 dekadë më parë dhe 2.3 vite burg në 2015 për shkatërrim prone, dënime këto të shlyera.

  Nikaj kishte fituar lirinë pak muaj më parë, ndërsa rezulton nga sistemi TIMS se ai ishte kthyer në Shqipëri vetëm një muaj më parë pasi kish qëndruar në Turqi prej disa kohësh.

  Dinamika e krimit
  Elvis Martini ka shkuar në ambientet e restorantit “Muraga“ që menaxhohet nga tre vëllezërit Gaxheri. Nën shoqërinë e Martinit kanë qenë dhe katwr persona të tjerë, ku dy prej tyre ishin të pajisur me armë zjarri pistoletë.

  Martini së bashku me shokët e tij kanë pritur afro 2 orë në lokal për të takuar Ismet Gaxherin, por pikërisht në momentin kur janë përgatitur për tu larguar, brenda në lokal ka hyrë, personi që ata kërkonin, Gaxheri së bashku me viktimën Nikaj. Martini i ka kërkuar Gaxherit se nuk dilte nga lokali pa i marrë një pjesë të lekëve që ai i kishte dhënë borxh. Nga ana tjetër Gaxheri, këmbëngulte se borxhin do ja kthente, por në këtë periudhë ishte ngushtë nga gjendja e parave. Gjatë këtij debati, palët kanë shkëmbyer fjalë fyese dhe se mes tyre ka lindur një përplasje fizike.

  Konflikti është zhvendosur nga ambientet e brendshme të restorantit në parkingun e tij, ku pikërisht në këtë vend, mes konfliktit ka hyrë dhe 30-vjeçari Enton Nikaj. Palët kanë nxjerrë pistoletat, ku me qytën e armës është qëlluar në kokë Ismet Gaxheri, ndërkohë që Enton Nikaj është qëlluar me një plumb në kokë, duke mbetur i vdekur në vend.

  Autorët e dyshuar
  Ervis Martinaj, 33 vjeç
  Emiljano Nina, 20 vjeç
  Mirsad Kuçanaj, 28 vjeç
  Bujar Hasani, 32 vjeç
  Oliver Gjoka, 29 vjec.

  ENTON NIKA, ISMET GAXHERI
  (Momentet para vrasjes, me rreth viktima Enton Nika dhe i plagosuri Ismet Gaxherri)

  http://shqiptarja.com/home/1/identifikohen-autor-t-e-vrasjes-s–nik-s-t–pest–n–k-rkim-326572.html

 11. Noch ein der Mörder wird verhaftet rund um diese Shiak, Durres Banden siehe die Morde Hinrichtung praktisch am hellichten Tage ebenso in der Nähe von Edri Caushaj, Ervin Kodra und in Folge die Entführung und Hinrichtung von Gazmend Çollaku

  Ervin Dalipaj, Ex-Chef der Anti Wirtschafts Kriminalität in Tirana wird ebenso wegen der Entführung und des Mordes an dem Mafiosi

  Gazmend Collaku gesucht

  http://www.gazetatema.net/web/2016/01/29/rrembimi-dhe-vrasja-mafioze-e-gazmend-collakut-i-perfshire-edhe-ish-shefi-i-krimit-ekonomik-ne-tirane/

  Rund um eine besonders dreiste Bande im Raum Durres, Rruga Taulantia
  Ja kush është autori i dyshuar i vrasjes së Gazmend Çollakut (Video)

  Postuar: 29/01/2016 – 14:36

  Denis Shtraza është personi i ndaluar nga policia e Durrësit, si një nga autorët e dyshuar të rrëmbimit dhe më pas të vrasjes së Gazmend Çollakut.

  Ndalimi i 33-vjeçarit nga Durrësi u krye mbrëmë rreth orës 21:00 në Rinas, duke tentuar të largohej nga Shqipëria.

  Sipas policisë, Shtraza është njëri prej 4 “policëve” që rrëmbyen Çollakun mbrëmjen e 6 janarit, dhe është pjesëmarrës direkt në ekzekutimin e tij. Gazmend Çollaku u mor peng mbrëmjen e 6 janarit në lagjen nr.1 në Durrës, nga 4 persona, 3 prej të cilëve me jelekë dhe mbishkrimin „Policia“, duke e futur në mjetin e tyre tip “Audi A6” me ngjyrë të zezë. Një ditë më pas, 34-vjeçari u gjet i vrarë me armë zjarri në fshatin Murqin të Krujës, i hedhur në rrugë dhe me gjymtyrë të lidhura.

  Mësohet se i dyshuari është marrë në pyetje nga prokurori për ngjarjen, por nuk ka pranuar asnjë prej akuzave të ngritura ndaj tij. Burimet policore sqarojnë se Shtraza do të pyetet sërish për të treguar rreth bashkëpunëtorëve që kanë marrë pjesë në krimin makabër, ndërkohë që hetimet intensive vijojnë për zbardhjen e plotë të ngjarjes. Sipas të njëjtave burime, mësohet se urdhër-arresti nga ana e Prokurorisë është ndërmarrë pas përgjimeve që i janë bërë Shtrazës.

  Denis Shtraza, i njohur dhe si miku i Emiljano Shullazit, është person me tendenca të theksuara kriminale, me precedentë penalë të mëparshëm në fushën e veprave penale kundër jetës, si dhe person i skeduar në trafikun e lëndëve narkotike. Ndaj tij, policia ka dyshime të forta se është anëtar i një grupi kriminal që operon në zonën e Durrësit për larje hesapesh për llogari të bandave të narkotrafikut.

  Ngjarja e 4 shkurtit 2013

  Tri vite më parë, Denis Shtraza mbeti i plagosur rëndë pas një atentati me armë që ndodhi në Durrës, ngjarje që në atë kohë u cilësua si hakmarrje për larje hesapesh.

  Më 4 shkurt të vitit 2013, Denis Shtraza ka qenë i ulur në një lloto, në lagjen nr.1 të qytetit, së bashku me shokun e tij Ervis Tafaruçi, kur persona të paidentifikuar kanë qëlluar nga automjeti i tyre në drejtim të tij.

  Shtraza u qëllua me 4 plumba në gjymtyrët e poshtme, ndërkohë që shoku i tij Tafaruçi i shpëtoi këtij atentati, për të mbetur viktimë e një atentati të dytë pas afro 4 muajsh. Pasditen e 27 majit 2013, Tafaruçi u ekzekuta me breshëri armësh në zonën e quajtur Mali i Robit, në aksin rrugor Durrës-Rrogozhinë, teksa po udhëtonte i vetëm me makinë.

 12. Super bekannte Moerder und in Haft sitzende Verbrecher Admir Tafilaj und Kristi Pines, hatten den Mord Auftrag gegeben, wobei die Super Verbrecher Verbindungen auch ins Rathaus, der Murati Bande gut bekannt sind und waren, inklusive der Duldung des illegalen Bauen des „Bar Center“

  Postuar: 13/02/2016 – 14:01

  Zbardhet përgjimi telefonik mes të dënuarit me burgim të përjetshëm, Admir Tafilaj dhe Kristi Pin

 13. Murati Bande und Durres, Historie krimineller lokaler Politiker. Der 22 jährige i Bedri Haka, wurde inzwischen verhaftet, als möglicher Täter, denn er beging damals Fahrerflucht als er von der Polizei gestoppte wurde, und aus Durres kam, und eine direkte Verbindung zu der Murati Bande hat, selbst Mitglied der Mörder Bande von Niklës ist und war Bedri Haka, hinterliess damals an der Strasse das Fahrzeug in Vore, hat eine lange Verbrecher Karriere ebenso wie die Murati Bande. Nur jede Moral ging inzwischen verloren

  http://shqiptarja.com/home/1/vrasja-e-muratajt-kapet-autori-i-an-tar-i—39-band-s-s–nikl-s–39—361640.html

  Aktualitet
  18 Qershor 2016 – 10:50 | përditesuar në 12:01
  Vrasja e Muratajt, kapet autori i anëtar i ‚Bandës së Niklës‘
  ARKIV/ Lajmet për Leonard Muratajn

  Dy vjet pas vrasjes së biznesmenit të Durrësit i cilësuar si „një nga të fortët e këtij qyteti“ Leonard Muratajt, policia ka bërë të mundur kapjen e autorit. I arrestuar është22 vjeçari Bedri Haka 22 nga qyteti i Krujës e banues në zonën e Niklës.

  Haka një prej anëtarëve të „Bandës së Niklës“ ishte prej kohësh i shpallur në kërkim si autori i dyshuar i vrasjes së biznesmenit Leonard Murataj në nëntor të 2014 e cila sipas hetimeve rezulton të ketë qenë e paguar. Përveç kësaj ngjarje Haka është hetuar dhe dyshuar si i përfshirë edhe në ngajrje të tjera kriminale në Durrës e Krujë

  22-vjeçari Haka po udhëtonte në një makinë me dy persona të tjerë me mbiemrin Prushi në momentin që është ndaluar nga policia.

  Autori dhe dy bashkudhëtarët nuk i janë bindur policisë në momentin që kanë marrë sinjal për të ndaluar dhe i janë larguar mirëpo ka qenë një përpjekje e dështuar pasi kanë rënë në pranga pak metra larg fshtatit Nikël.

  Ndalimi i tij është bërë nga Policia e Durrësit ajo e Krujes dhe njësia operacionale të cilët e kanë patur në vëhgim të riun dhe lëvizjet e tij

  Haka rezultonte në kërkim si person me rrezishkmëri të lartë shoqërore, ndërkohë që ndalimi i tij ëhstë bërë pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës me Vendimin Penal Nr.1014, datë 23.11.2014, ka dhënë masën e sigurisë “Arrest me burg” për veprat penale” Vrasja me paramendim“ dhe ”Prodhim dhe mbajtje pa leje të armëve dhe municioneve luftarake” parashikuar në nenet 78 /1 dhe 278/2 të Kodit Penal.

  Ngjarja e nëntorit 2014
  Më datë 18 nëntor të vitit 2014 Bedri Haka ka vrarë në një lokal në qendër të qytetit të Durrësit Leonard Muratajn në atë kohë 49 vjeç. Sipas policisë Murataj ka qenë person me precedent penalë të mëparshëm në fushën e veprave penale kundër jetës ndërkohë që akuzat ndaj tij nuk kanë mundur të faktohen.

  Policia ka dyshime se në momentin që ka ndodhur ekzekutimi Haska ka qenë i shoqëruar edhe nga Enver Stafuka i cili rezulton i zhdukur që pre vitit të kaluar. Haka dhe Stafuka janë identifikuar nga një prej kamerave të bizneseve përreth dhe nga gjurmët e gishtërinjve në makinën në pronësi të 22 vjeçarit Haka

  Kush ishte Leonard Murataj
  Leopard Muarataj, 49-vjeçari që u vra në Durrës me 6 plumba një vit me parë, është një emër i skeduar prej rreth dy dekadash në policinë tonë. Emri i tij, u zbulua pikërisht në kohën kur nisi rrëfimin i penduari i ‘Bandës së Durrësit’, ku rezultoi se Muarataj ishte një prej personave që ishin rival të betuar të Lulzim Berishës.

 14. Der Gangster aus dem Kosovo, mit seinem Partner Hazim Gashi, Lulizm Berisha, ein dummer Krimineller aus dem Kosoovo erstmalig in 1994 in Deutschland festgenommen, dann ab 1997 Durres Terrorist Chef Leibwächter von Fatos Nano, eng verbunden mit Lefter und Nard Koka, den Söhnen von Spartak Braho und dem Zuhälter Imperium dessen Ehefrau und Drogen Imperium beantragt nun Haft Entlassung, wegen Krankheit. Morde inklusive Panzer Faust Morde in Anwesenheit der NATO Truppen in Durres gehörten zu seinem Markenzeichen und illegale Bauten, die bis heute unbehelligt sind.

  Im Durres Gerichts Stile erscheint nur bei der Verhandlung nicht der Anwalt.


  Bis heute nicht beschlagnahmt, die Vermögen des Verbrechers und seiner US Partner im Shopping Center daneben

   

  Aktualitet Nga Elton Qyno
  09 Nentor 2016 – 20:13 | përditesuar në 20:23

  Lulzim Berisha i është drejtuar me një kërkesë gjykatës së Durrësit, duke kërkuar lirimin nga qelia. I dënuari me 25 vite burg nga Gjykata e Lartë, ka depozituar kërkesën e tij në gjykatë në 12 tetor 2016, ku gjyqtar i dosjes është zgjedhur Tritan Hamitaj.

  Objekti i kësaj kërkesë padie është lirimi nga qelia e Lulzim Berishës, pasi ky i fundit është i sëmurë.

  Sipas avokatit, klienti i tij kërkon në bazë të nenit 478 të Kodit të Procedurës Penale lirimin e tij nga burgu. Pas hedhjes së shortit kërkesa do të shqyrtohet nga gjykatës Tristan Hamitaj.

  Seanca e planifikuar për dje ne orën 10 e 30 në gjykatën e Durrësit, u shty, pasi në të nuk mori pjesë as i dënuari dhe as avokati i tij mbrojtës. Ka qenë trupi gjykues që njoftoi se Lulëzim Berisha ka kërkuar lirimin nga burgu me arsyetimin se “vuan nga një sëmundje e rëndë dhe i rrezikohet jeta po të qëndrojë në qeli”.

  Berisha u arrestua në prill të vitit 2006 dhe që nga ajo kohë është në burg. Ai u dënua me 25 vite burgim me vendim të formës së prerë për disa vrasje të ndodhura në qytetin e Durrësit.

  Fillimisht Berisha është dënuar me burgim përjetë nga dy nivelet e gjyqësorit, por ka qenë Gjykata e Lartë që ka prishur dy vendimet dhe ka vendosur dënimin përfundimtar të Berishës me 25 vite burg.

  lulzim berisha

  Redaksia Online
  Al.N/Shqiptarja.com

Schreibe einen Kommentar