Der Gangster „Edi Rama“ sabotiert die Justiz Reform

Nur eine ausl. Zeitung, schreibt das Edi Rama persönlich die Justiz Reform den Neubeginn sabotiert. Identisch Lulzim Basha, Salih Berisha und Ilir Meta. Alte Tradition der Albanischen Mafia Regierungen. Man schmiert die Regierung in Washington und hat Straffreiheit. Wir berichteten vor vielen Monaten, das auch Edi Rama, in Sinne seiner „Klientel“ der übelsten Verbrecher Clans in Albanien, die Justiz Reform sabotiert.

Lieblings Geschätz ausländischer Reise Tourismus Gruppen: "Justiz Reform" Original im "Camorra Stile"
Lieblings Geschätz ausländischer Reise Tourismus Gruppen: „Justiz Reform“ Original im „Camorra Stile“

Man kann das schon in 2001 nachlesen, das jede Funktion mit den selben Leuten und mit Ilir Meta als Premierminister sabotiert wird, im Stile von Berisha.

Korrupte Deutsche machen lieber Geschäfte, und Edi Rama erhält sogar für Geschäfte eine neue Einladung nach Berlin, da ist Justiz in Tradition nicht erwünscht und bei Waffen Geschäfte des Edi Rama sowieso nicht. Der Sohn eine Peinlichkeit, wie die Kinder des Generalstaatsanwaltes.

Eine unnütze EU Botschafterin versucht zuretten was noch zuretten ist.

Hans-Joachim Fuchtel : „Merkels Gauleiter“ organisiert Bestechungs, Kick-Back KfW Geschäfte

Foto Termin ist wichtig, für alle Betrüger, Lobbyisten, Pseudo Diplomaten
Foto Termin ist wichtig, für alle Betrüger, Lobbyisten, Pseudo Diplomaten

Straffrei: die Geschäfte des Energie Ministers Damian Gjiknuri

Statt in Haft, wollen dies Profi korrupten Kriminellen, Justiz bringen
Statt in Haft, wollen dies Profi korrupten Kriminellen, Justiz bringen

EUROPOL Bericht, über den Skandal der Albanischen Polizei, als Verbrecher Imperium

im Juni schrieben wir schon

Der grosse Bluff des Edi Rama: real verhindert Edi Rama die Justiz Reform in Albanien

Die US Justiz: Edi Rama, wo 80.000 $ für ein Foto mit Obama in 2012 bezahlt wurden

Presioni i  reformës në drejtësi bllokon hetimet për skandalet e qeverisë

Kryeprokurori, Adriatik Llalla, duke folur gjate nje mbledhje te Konferences Gjyqesore Kombetare, ku jane zgjedhur kater anetaret e rinj te KLD./r/n/r/nChief Prosecutor, Adriatik Llalla, during a meeting of the National Judicial Conference, where are elected four new members to the HCJ.


Nga Boldnews.al

Qeveria duket se ja ka arritur qëllimit për të bllokuar të gjitha hetimet që prokuroria ka nisur për skandalet e zyrtarëve të lartë, përfshi dhe ministra të qeverisë “Rama”. Të ndodhur përballë presionit të vetingut, largimit masiv, apo “njollës së turpit”, prokurorët janë vënë në thundrën e qeverisë duke mos hetuar asnjë skandal, edhe pse pasojat për buxetin e shtetit janë tepër të rënda.

Janë një sërë dosjesh të bujshme, të cilët ose janë mbyllur, ose mbahen zvarrë në sirtarët e pluhurosur të prokurorisë, e cila nuk ka marrë guximin të hetojë qoftë edhe një zyrtar të rëndomtë të administratës apo pushtetit. Shembujt për këtë janë të shumtë dhe Boldnës.al do të përpiqet të sjellë për lexuesit një sërë dosjesh që janë bllokuar vetëm si pasojë e presionit të të ashtuquajturës reformë në drejtësi.

Lëvizja e parë e Kryeministrit Edi Rama disa muaj përpara miratimit të reformës ishte komunikimi i tij me të paktën 20 prokurorë, të cilët mësohet se i ka kontaktuar personalisht. Ata janë ftuar të merrnin pjesë në një takim të përzemërt me kryeministrin e vendit i cili ju ka premtuar se pas miratimit të reformës ata do të kishin “punë të mëdha” për të bërë. Prokurorët janë konsideruar si të përzgjedhurit për të luftuar korrupsionin, por kjo gjë është bërë vetëm me pëlqimin e kryeministrit Rama. Dhe në fakt ashtu ndodhi. Paketa e ndryshimeve kushtetuese u miratua me unanimitet të plotë nga Kuvendi i Shqipërisë dhe pas saj nisi miratimi i disa ligjeve, përfshi edhe atë që njihet si ligji i “Vettingut”. Përballë një situate të tillë, prokurorët të ndjerë nën presionin e largimit arbitrat nga detyra kanë mbyllur apo kanë frenuar një sërë hetimesh të rëndësishme.

Skandali i marrëveshjes së CEZ

Ministri i Energjisë Damian Gjiknuri u kallëzua penalisht nga Kontrolli i Lartë i Shtetit për një dëm rreth 460 milion dollarë të shkaktuar buxhetit të shtetit nga zgjidhja me marrëveshjen e konfliktit të qeverisë me kompaninë CEZ.

Por Prokuroria e Përgjithshme i pushoi hetimet në muajin qershor, pavarësisht se KLSH argumentoi se marrëvshja që shmangu arbitrazhin i kishte shkaktuar shtetit shqiptar një dëm galopant. Jursitët e KLSH i konsideronin hetimet të dëmtuara dhe të paplota përsa kohë, sipas tyre, nuk ishte administruar edhe dokumentacion shtesë.

Ndërsa prokurori Arben Kraja, i cili ka hetuar dosjen, këmbëngulte se gjatë veprimeve hetimore u provua se shtetit shqiptar nuk i është sjellë asnjë pasojë ekonomike. E gjendur pa asnjë mbështetje nga organi i akuzës, KLSH kërkoi nga Gjykata e Lartë për të rihapur hetimet për dosjen “CEZ” por edhe kjo kërkesë u rrëzua.

Koncesionet në Shëndetësi

Në dhjetor, njësia Antikorrupsion në Prokurorinë e Krimeve të Rënda regjistroi procedimin penal për koncesionet e dyshimta të shëndetësisë.

Hetimi për koncesionet në shëndetësi u nis me iniciativë të Prokurorisë, pas publikimit të një serie artikujsh nga Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative, BIRN dhe agjencia Investigim.al. Koncesioni për hemodializën, me vlerë 86 milionë dollarë, ai për sterilizimin e pajisjeve kirurgjikale me vlerë 100 milionë dollarë dhe koncesioni i check up-it falas ishin në qendër të verifikimeve të grupit hetimor.

Në tetor 2015, BIRN investigoi kompaninë fituese të koncesionit të hemodializës, Evita Sh.p.k, e cila përfitoi pjesën kryesore të kontratës së majme 10-vjeçare prej 86 milionë dollarësh. Zanafilla e kësaj kompanie ishte një bar-kafe modeste në qytetin e Beratit, por Ministria e Shëndetësisë zbuloi se pas kësaj qëndronte Spitali Amerikan. Ky i fundit është përfshirë nga një seri skandalesh për procesin e hemodializës ku më i rëndi ishte në muajin korrik ku 4 persona humbën jetën pas një zjarri të rënë në ambjentet e këtij spitali privat.

Koncesioni i sterilizimit të pajisjeve kirurgjikale, me vlerë 100 milionë USD është një tjetër dosje e majme që qëndron në zyrat e Prokurorisë. Sipas një investigimi të BIRN, kompania modeste e emigrantit shqiptar në Peruxhia të Italisë, Ilir Rrapaj fitoi 40 për qind të kësaj kontrate, si pjesë e konsorciumit italian të udhëhequr nga “Servizi Italia”.

Koncesioni i kontrollit mjekësor falas me vlerë 120 milionë euro, i fituar nga kompania “Marketing& Distribution” me eksperiencë në tregtimin e duhanit dhe alkoolit është gjithashtu pjesë e hetimeve të arkivuara në prokurori.

 Pajisja e përgjimit

Në muajin maj, Prokuroria e Përgjithshme nisi hetimet për një pajisjeje të paligjshme dhe të paautorizuar për të kryer përgjime. Skandali u zbulua nga gazeta MAPO, ndërsa brenda pak javësh Prokuroria e Tiranës kërkoi “pezullim nga detyra” për Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, Haki Çako, për konsumimin e veprës penale “Shpërdorimi i detyrës” në vijim të hetimit për dyshimet mbi ekzistencën e një pajisje përgjimi, e administruar në kundërshtim me ligjin nga ana e Policisë së Shtetit.

………………………………………

http://boldnews.al/2016/11/01/presioni-reformes-ne-drejtesi-bllokon-hetimet-per-skandalet-e-qeverise/

Hillary Clinton Buying Illegal Weapons For Election? Kremlin Reports Delivery By ‘Mid-November 2016’

http://www.morningnewsusa.com/hillary-clinton

2012: 80.000 $ Foto über Podesta: Journalist Besar Likmeta

FBI: 80.000 $ 2012 Foto for Obama

US – Albanian Mafia: 80.000 $ for a Foto with Obama

4 Gedanken zu „Der Gangster „Edi Rama“ sabotiert die Justiz Reform“

 1. 1 : 1 übernommen der gesamte Demokratie Lügen Betrug, der Amerikaner, Brüssel und Berlin mit Null Funktion der Ermittlungs Behörden, gekauften Lügen Medien und Wahl Manipulationen.

  War Hillary Clinton beim TV-Duell vorab über Fragen informiert?

  Marcus Klöckner 01.11.2016

  CNN-Analystin soll Wahlkampfteam der Präsidentschaftskandidatin mit Informationen versorgt haben

  Für Donald Trump ist es seit geraumer Zeit eine klare Sache: Seine Kontrahentin im Amt um die Präsidentschaft der Vereinigten Staaten war vorab über Fragen im TV-Duell informiert. Für Trumps Gegner konnte das nur die Reaktion eines schlechten Verlierers sein.

  Jetzt kommt heraus: Hillary Clinton dürfte tatsächlich vorab über anstehende Fragen informiert gewesen sein. Das legen zumindest Emails nahe, die Wikileaks am Montag veröffentlicht hat. Wie die Washington Post berichtet, soll eine Analystin des Nachrichtensenders CNN vorab Fragen an das Wahlkampf-Team von Clinton weitergeleitet haben.

  Donna Brazile. Bild: Tim Pierce/CC-BY-SA-2.0

  Laut dem Blatt hat sich der Sender mittlerweile von Donna Brazile, die für CNN immer wieder politische Analysen vornahm, getrennt. Im Zusammenhang mit den Emails von Brazile sagte CNN, man empfinde großes „Unbehagen über das, was wir über ihre Interaktionen mit dem Clinton-Wahlkampf-Team, als sie noch für CNN tätig war, erfahren haben“.

  In den nun publik gewordenen Emails geht es unter anderem um eine Frage, die Clinton bei der Debatte in Flint (US-Bundestaat Michigan) gestellt werden sollte. Demnach sollte sich eine Frau aus dem Publikum zu Wort melden, deren Familie an Bleivergiftung leide (siehe auch Sparmaßnahmen der Stadt Flint )

   

 2. Edi Rama erlaubt Regierungs Leuten weiterhin überall illegal zubauen, Land Zerstörung. Vangjushk Dule, wirft ihm genau das vor, weil er die illegalen Villen an der Küste von Himari – Qeparoti nicht zerstört, oder stoppt im Parlament.

  Vangjush Dule wirft Edi Rama und Koka Kokedhima, „Genocid“ an Grundstücken an der Süd Küste Albanien zubetreiben

  Dule: Po shemb ndërtimet e pa leje në Himarë? Fillo nga sarajet e Qeparoit

 3. Jede Ernsthaftigkeit wird jetzt schon von Prominenten wie Lubonja, der neuen Regierung nicht attestiert. Erneut mit unerfahrenen Leute, gut ausgebildete Leute, erhielten keine Posten
  Rama’s advocate: Edi’s government is anti-US and mediocre, he rejected four US proposals for ministers
  15:04, 29/08/2017

  Advocate Spartak Ngjela wasn’t a part of Premier Edi Rama’s plans for the ministers, regardless his advocacy to the Socialists for the Judiciary Reform.

  After the names of the cabinet became public, Ngjela has launched a number of accusations agains the Prime Minister, putting him in the same trench with Basha and Berisha, against the Judiciary Reform.

  According to Ngjela, “the Americans proposed to Rama (the names of) four Albanians that graduated in the United States, all above 40, who work in prestigious US institutions, but he refused to make them parts of his government”.

  “It is understandable this comes as a consequence of the secret agreement Rama-Basha, which, in its core, aims to block the anti-corruption Reform”, Ngjela writes in his Facebook page.

  http://www.syri.net/politike/89504/e-thote-avokati-i-rames-edi-2-antiamerikane-dhe-mediokre-refuzoi-4-amerikane-per-ministra/?gjuha=En
  Ziemlich peinlich! Spartak Braho sagt, das Edi Rama das Gesetz über die Kontrolle des Geheimdienstes verhindert, inklusive Ermittlungen rund um Geldwäsche, was Straffrei ist wie in Deutschland, denn in allen EU Ländern, muss der Beschuldigte nachweisen, woher seine Gelder kommen, mit Ausnahme der Bananenrepublik Deutschland.

  http://www.panorama.com.al/sherbimet-sekrete-bomba-e-brahos-rama-po-bllokon-kontrollin/

  1. Spartak Ngjele Justiz Fachmann, sagt in einem Leitartikel ebenso, das Edi Rama die Justiz Reform verhindert, was ebenso Insider rund um seine Mafia Partner sagen. Edi Rama hat Angst vor der Justiz Reform und die korrupten EU Gestalten in Tirana, denen kann man jeden Unfug erzählen obwohl die Drogen Kartelle, die Freilassung von Kriminellen durch Edi Rama und Vangjush Dako für sich selbst sprechen.

   http://telegraf.al/politike/shperthimi-i-ngjeles-rame-ziu-po-te-kap-reforma-ne-drejtesi

Schreibe einen Kommentar