UEFA Report: Der Albanische Mafia Fussball Verband, Wett Betrug von Adrian Takaj mit dem Meister FC Skenderbeu

Fakten warum der FC Skenderbeu, von den Champion  League Spielen für ein Jahr ausgeschlossen wurde.
Kritisiert wird auch direkt der Verbandspräsident Armando Duka, der früh entsprechende Hinweise erhielt, Alles ignorierte. Die Nicht Transparenz des Verbandes war vor 10 Jahren schon ein Thema, wo dann Platini geschmiert wurde und Alles unter den Tisch gekehrt wurde, der Reformer im Fussball Verband, der ehemalige Generalstaatsanwalt Rakipi, den Auftrag zurückgab, wegen Mafösen Umtrieben um Armando Duka (Verbrecher Kartell des Agron Duka, Schwager Lefter Koka, der Familie Hasanbeliu usw..) **

Früher war Drogen und Visa Beschaffung der Hauptgrund, warum viele Verbrecher Fussball Präsident wurden, nun geht es erneut mit Wettbetrug weiter. Meisterschaft durch gekaufte Spiele und Wettbetrug. Albanien lernt Nichts dazu, es geht mit den Dumm Regierungen und der Region bergab, wo 67 % auswandern wollen.

Die UEFA stellt fest, das Ridvan Bode auch für die Privatisierung der Staats Loterie verantwortlich war, wo das Spiel Casino und Wett Spiel Desaster mit viel Bestechungs Geldauch aus Österreich erneut begann. Ein kriminelles Construct, rund um Armando Duka, wo di e UEFA 2009 schon ermittelt. Mord, Drogen, neue Identitäten: Alles normal im Fussball Verband.

Die UEFA, veröffentlicht nun einen Bericht, wo viele Details genannt werden, wie der Gangster:  Adrian Takaj u.a. Fussball Präsident des Albanischen Meisters FC Skenderbeu, 50 Spiele manipulierte, über BASTE online, einem Sport Wetten Anbieter, denn jeder bessere Mafiosi ebenso mit einer Zweigstelle betreibt. Ridvan Bode, wird ebenso belastet, als Ex-Finanzminister. Ridvan Bode, ist vor über 20 Jahren von der Drogen Mafia aus Korce gesponsert worden, erhielt den Posten des Zoll Direktors im Hafen von Durres. Mentor Dash Gjoka, SHIAK.

Nr. 2 andere SHIAK Drogen Linie ist: Salih Berisha nannte Agron Duka, in 2000 auch „duke of crime“!

Gazeta shqiptare kërkon burg për drejtuesit e Skënderbeut

Agim Zeqo, Adrian Takaj, Ridvan Bode durch Wettbetrug und Spiel Manipulation, erkaufte man sich die Meisterschaft.

von der KORCE Mafia aufgebaut. Die LIste der Geschäftsleute:

Laboratori i drogës, në pranga edhe vëllai i Besnik Sulajt, miku i Ramës

Ridvan Bode bestreitet seine Beteiligung an Wett Manipulationen.

50 Spiele wurden manipuliert, davon 41 in Albanien, durch Gangster Synidkate, welche u.a. den vollkommen korrupten Ridvan Bode viele Jahre finanzierten, als er Zoll Direktor und Finanzminister war.

The match fix scandal of Skenderbeu, which was left outside the Champions League for one year, has suddenly taken other proportions. UEFA published recently the names of club officials who have ties with betting companies.

PDF/111 Seiten der UEFA Raportüber die Wetten, den Fussball Club:Skëndërbeu

Skenarët e Ardian Takaj vazhdojnë/ Skënderbeu i madh, bëhet i vogël

TIRANA, Albania (AP) — Albanian league champion KF Skenderbeu says it has been banned from UEFA competitions for a year for match-fixing.

In a statement on Monday on its website, the club which won the league title for the sixth straight time this year said UEFA „unfairly suspended the Skenderbeu club for one season (2016-2017) from Europe’s cups.“

UEFA made investigations after doubts about some results in the national league and European competition.

The club was sure that „the right denied from UEFA will be won at the CAS by our club,“ adding it has hired sp

http://www.usatoday.com/story/sports/soccer/2016/06/06/albanian-club-skenderbeu-banned-by-uefa-for-match-fixing/85511754/

Sport
09 Shtator 2016 – 17:54 | përditesuar në 20:55

UEFA ka publikuar sot arsyet se pse ka dënuar Skënderbeun me 1 vit jashtë Kupave të Europës, duke zbuluar se ekipi korçar kishte manipuluar ndeshjet si në kompeticionet europiane, ashtu edhe në kampionatin shqiptar. Në raportin e UEFA përmenden edhe emra zyrtarësh të lartë, përfshi edhe ish-ministrin e financave Ridvan Bode.

Sipas Uefa-s Skënderbeu ka manipuluar mbi 50 ndeshje, 41 prej të cilave janë luajtur në Shqipëri. Në raportin e publikuar nga Uefa, korcarët kanë manipuluar 5 ndeshje të ligës së kampionëve dhe 2 ndeshje të Europa League.

Në raportin e uefa përmendet edhe ish-ministri i financave Ridvan Bode. Ridvan Bode është financues i ekipit të Skënderbeut dhe permendet si i perfshire ne trukimin e ndeshjeve. Në raportin e Uefa edhe Ardian Takaj president i Skënderbuet dhe Agim Zeqo, ish-president i korçarëve

“Sistemi i Detektimit të Mashtrimeve të Basteve, me saktësi ka konfirmuar para panelit se klubi Skënderbeu ka qenë i përfshirë vazhdimisht në aktivitete manipulimesh rezultatesh në ndeshje kombëtare dhe ndërkombëtare në 6 vitet e fundit.

Sistemi arrin në konkluzionin se të paktën numri në vijim i ndeshjeve është manipuluar për qëllime fitimit të paligjshëm nëpërmjet basteve: 5 ndeshje të Ligës së Kampioneve, 2 ndeshje të Europa League, 41 ndeshje të Kampionatit Shqiptar dhe Kupës së Shqipërisë si dhe 6 ndeshje miqësore”, shkruhet ndër të tjera në argumentimin e UEFA-s.

Sipas UEFA-s, Skënderbeu ka manipuluar për qëllime fitimit të paligjshëm nëpërmjet basteve ndeshje të Kampionatit shqiptar, të Kupës së Shqipërisë, ndeshje të Ligës së Kampionëve, ndeshje të Ligës së Europës dhe disa miqësore.

raporti per skenderbeun
(Raporti i Uefa, ku permendet emri i Ridvan Bode)

takaj bastet


(Raporti i plotë i Uefa)

Redaksia Online

Pas akuzave të UEFA-s lidhur me trukimin e ndeshjeve të skuadrës së …

** uefa Antwort

9 Gedanken zu „UEFA Report: Der Albanische Mafia Fussball Verband, Wett Betrug von Adrian Takaj mit dem Meister FC Skenderbeu“

 1. Der Ex-Präsident will nun die UEFA vor Gericht bringen, was Show ist.

  Ish –presidenti i Skënderbeut: Sulmi, për qëllime përfitimi. Do të përballem në gjykatë me UEFA -n

  Ish –presidenti i Skënderbeut, Agim Zeqo, deklaron se sulmet e ditëve të fundit ndaj ekipit korçar janë përpjekje e grupeve të caktuara që kërkojnë të përfitojnë financiarisht duke dëmtuar atë personalisht apo edhe ekipin. Zeqo thotë se këto grupe po përdorin letra anonime apo edhe ndonjë lidhje miqësore që kanë me UEFA –n. Sipas tij, dalja e raportit të UEFA në media, në një kohë kur ai duhet të ishte konfidencial, konfirmon faktin se sulmi ka qëllime të tjera, larg sportit. Zeqo thotë se sulmi bëhet më i pabesueshëm kur ai vjen nga të akuzuar për korrupsion dhe pa kredibilitet, sic i quan ai drejtues të UEFA –s. Ai paralajmëron se do të përballet me ta në gjykatë.

  Reagimi i plotë i ish –presidentit të Skënderbeut

  Te dashur “Ujqerit e Dëborës” dhe dashamires te ekipit te futbollit te Skenderbeut. Pas rreth 2 vjet e gjysmë perpjekjesh dhe suksesi te perbashket me ekipin tone te zemres kisha vendosur te komunikoja me ju vetem neper shkallet e stadiumeve dhe jo nepermjet mediave. Por sulmet e diteve te fundit kunder Skenderbeut , sukseseve dhe rekordeve te tij per kampionatin tone ma bejne te domosdoshme nje sqarim per ju. Nepermjet kesaj deklarate dua t’ju siguroj ju se cdo sukses qe kam aritur ne jeten time, inkluduar dhe sukseset me ekipin e futbollit te Skenderbeut, kane qene frut i perpjekjeve dhe deshires se madhe per te qene fitues kudo. Asnjehere ne jeten time nuk kam qene fallco apo te jem shtirur. Dua t’ju siguroj Ju se brohoritjet dhe duartrokitjet e sinqerta te Juajat per ekipin e Skenderbeut ASNJEHERE te vetme per sa kohe une kam qene President i Klubit nuk kane qene per dicka jo te vertete. Ekipit, ju ia keni dhene me zemer dhe ai i ka merituar 100%. Besoj dhe mendoj shume qe dhe mbas largimit tim dhe deri me sot kane qene te tilla. Natyrisht i takon Presidentit Takaj te shpjegohet me shume per kete periudhe. Sulmet e diteve te fundit ne bashkarisht duhet t’i marim vetem si nje perpjekje te disa grupeve te caktuara, te cilat nepermjet letrave anonime apo ndonje lidhjeve te tyre miqesore ne institucionin e UEFA kane menduar se do perfitojne financiarisht apo demtojne figuren time dhe imazhin e ekipit te Skenderbeut. Raportin e UEFA per Skenderbeun u detyrova ta lexoj keto dite. Ai, sipas rregullave te vete UEFA duhet te ishte konfidencial. Dalja e tij ne media rikonfirmon edhe njehere opinionin tim per gjithe kete situate. Dikur institucioni i UEFA per te gjithe ne besoj se ka qene nje bashkim i vlerave te perbashketa te te gjithe antareve te saj, por mbas ngjarjeve te 2 viteve te fundit ku Presidenti dhe nje pjese e mire e drejtuesve te saj jane akuzuar per korupsion dhe sidomos qendrimi i saj i pa precedent pas ndeshjes se Kombetares sone ne Beograd ne syte e mi, por jo vetem UEFA ka humbur totalisht besimin dhe kredibilitetin. Me duket qesharake te te akuzoje nje i akuzuar…………….. http://www.lapsi.al/lajme/2016/09/11/ish-%E2%80%93presidenti-i-sk%C3%ABnderbeut-sulmi-p%C3%ABr-q%C3%ABllime-p%C3%ABrfitimi-do-t%C3%AB-p%C3%ABrballem-n%C3%AB#.V9WNVdGYrCI

  1.  

   Wegen Käuflichkeit des Schiedsrichters Kridens Meta beim Spiel Teuta-Kukes fordert der Teuta Präsident Hasanbeliu die Absetzung des Schiedsrichters

   Teuta dorëzon dosjen në prokurori, Hasanbelliu: Bojkotojmë kampionatin nëse Kridens Meta nuk përjashtohet nga futbolli

   hasanbelliuKlubi i futbollit Teuta ka dorëzuar në prokurori dosjen me denoncimin për mitmarrje ndaj gjyqtarit kryesor të ndeshjes Teuta-Kukësi, Kridens Meta. Lajmin e ka bërë të ditur presidenti i Teutës Edmond Hasanbelliu i cili ka deklaruar se kërkon nga instancat shtetërore që ti shkojnë deri në fund kësaj çështjeje dhe të bëjnë drejtësi: “Kemi dorëzuar në prokurori dosjen e plotë ku kemi denoncuar për mitmarrje arbitrin e ndeshjes Kridens Meta i cili dha një penallti të paqenë duke penalizuar ekipin tonë. Ky arbitër ordiner ka marrë ryshfet sepse ka vepruar fare hapur kundër nesh në këtë ndeshje duke na dënuar. Ne kërkojmë drejtësi dhe ti shkohet deri në fund kësaj çështjeje pasi nuk mund të tolerohet që njerëz të tillë si Meta të tallen me investimet shumëvjeçare dhe emrin e një prej ekipeve më të vjera e më prestigjoze në Shqipëri si Teuta.” Por presidenti i durrsakëve nuk ndalet me kaq. Ai ka deklaruar se Teuta do të bojkotojë kampionatin nëse ky arbitër nuk përjashtohet nga futbolli: “Ajo që ka bërë ky arbitër është diçka shumë e rëndë dhe ne kërkojmë gjithashtu që ky personazh të përjashtohet përgjithmonë nga futbolli shqiptar. Nëse Kridens Meta nuk përjashtohet Teuta do të bojkotojë kampionatin dhe këtë e them me përgjegjësi të plotë. Nuk mund të vazhdojmë me dënimet një javë apo dy javë për arbitrat dhe më pas ata të vazhdojnë të gjykojnë si i do qejfi. Ne shkuam në Kukës për të parë një ndeshje futbolli të ekipit tonë dhe të na ndëshkojë një maskara e hajdut ordiner është një problem shumë i madh. Ky person ka marrë ryshfet dhe duhet dënuar nga drejtësia dhe përjashtuar përgjithmonë nga futbolli.” Klubi i Teutës ka dorëzuar padinë ndaj arbitrit Meta për akuzat që kanë lidhje me penalltinë e akorduar në Kukës. Pra, vendimi i gjyqtarit duket se nuk do të mbetet në kuadrin e “gabimit njerëzor”. Sezoni i ri futbollistik ka nisur mjaft i nxehtë dhe akuzat në drejtim të gjyqtarëve nuk kanë munguar. Në javën e parë të kampionatit janë dhënë dy 11-metërsh të dyshimtë. I pari ka qenë në sfidën Skënderbeu-Flamurtari, në minutën e 83-të të takimit, kur ndeshja ishte në shifrat 1- 1. Ndërsa penalltia e dytë e dyshimtë ishte në ndeshjen Partizani-Luftëtari, ku Bardhi, edhe pse nuk e kishte topin në zotërim, rrëzohet në zonë dhe kryesori akordon 11-metërsh.

    

   Short URL: http://www.bulevardionline.com/?p=16862

 2.  

  Den Club kontrolliert die Medien Gruppe: MEDIA 99, eine reine Mafia Gründung, inklusive Armanda Duka, was schon mehr wie peinlich ist.

  Mes tyre, ne kompanine MEDIA 99, kompania e Nikolle Lesit, e cila, prej vitit 2004, njohu aksionere te rinj: Agim Shenediela, Arben Ismailagaj, Vladimir Kosta dhe Agim Zeqo, Ardian Takaj, Samir Mane, Armand Duka, Agron Duka, Lefter Koka.

  Ekskluzive/ “Skenderbeu” eshte biznesi i Armand Dukes. Ortak me Agim Zeqon dhe Ardian Takajn ne “Media 99”, “New Century”, “Plus Comunication”. Si ortake krijuan “Skenderbeun Evropian”. Para e Politike ne nje biznes qe po rrenon futbollin shqiptar. Historia e pabesueshme e vitit 2011. Mbrojtja tani ka ne mes parate: Mbi 6 milion euro te Champions dhe Europa League nuk jane ndare. Skandali i ri ne bashkine Korce, skeme per kalimin e parave te ortaket

  Ekskluzive/ “Skenderbeu” eshte biznesi i Armand Dukes. Ortak me Agim Zeqon dhe Ardian Takajn ne “Media 99”, “New Century”, “Plus Comunication”. Si ortake krijuan “Skenderbeun Evropian”. Para e Politike ne nje biznes qe po rrenon futbollin shqiptar. Historia e pabesueshme e vitit 2011. Mbrojtja tani ka ne mes parate: Mbi 6 milion euro te Champions dhe Europa League nuk jane ndare. Skandali i ri ne bashkine Korce, skeme per kalimin e parave te ortaket

  (SKANDAL) “Skenderbeu” eshte biznesi i presidentit te Federates Shqiptare te Futbollit, Armand Duka. Ne nje reagim te koordinuar dje ne mbremje, Ridvan Bode, klubi i futbollit “Skenderbeu” dhe Federata Shqiptare e Futbollit, u perpoqen shume ti hidhnin uje zjarrit qe po pervelon futbollin shqiptar.…

  Super Skandali/Agim Zeqo, Adrian Take, Ridvan Bode-manipuluan 50 ndeshje te Skenderbeut. Ne Evrope-Champions League dhe Europa League. 41 ndeshje ne kampionatin shqiptar. Ne loje me ta edhe Besnik Sulaj i Dinamos e dashnor Sula i Shkumbinit. UEFA zbardh vendimin. FSHF dhe Armando Duka e dinin qe ne maj, e fshehen, pranuan dhe manipulimin e kampionatit te ketij sezoni. Kompania e Dukes-AMA-ne gjoksin e SkenderBastit. Ekipet e demtuara, Flamurtari, Teuta, Tirana, Partizani. Kampionati nuk mund te luhet me Skenderbeun dhe Duken
  Super Skandali/Agim Zeqo, Adrian Take, Ridvan Bode-manipuluan 50 ndeshje te Skenderbeut. Ne Evrope-Champions League dhe Europa League. 41 ndeshje ne kampionatin shqiptar. Ne loje me ta edhe Besnik Sulaj i Dinamos e dashnor Sula i Shkumbinit. UEFA zbardh vendimin. FSHF dhe Armando Duka e dinin qe ne maj, e fshehen, pranuan dhe manipulimin e kampionatit te ketij sezoni. Kompania e Dukes-AMA-ne gjoksin e SkenderBastit. Ekipet e demtuara, Flamurtari, Teuta, Tirana, Partizani. Kampionati nuk mund te luhet me Skenderbeun dhe Duken

  (SKANDAL) Federata Shqiptare e Futbollit nuk mund te fshehe me skandalin dhe Armando Duka-kompania e te cilit eshte ne gjoks te Skenderbeut, as qe mund te fshihet me si struci. UEFA ka zbardhur te plote vendimin e arsyetuar per perjashtimin e Skenderbeut nga kompeticionet evropiane…
 3. Mit Videos: Albanien spielt Fussball. nur 1.000 Zuschauer und Alles wird zerstört, eine Albanische Tradition: Zerstörung

  Foto nga Elbasan Arena/ Çfarë lanë pas tifozët e Partizanit

  Policia shpërndau disa foto nga stadiumi Elbasan Arena pas largimit të tifozëve të Partizanit. Duket qartë që në fushë janë hedhur stolat nga tifozeria e Partizanit, në përleshje me policinë. Sipas njoftimit zyrtar dy policë janë dëmtuar nga hedhja e stolave në fushë. Dy tifozët e Partizanit që u dërguan në spital, një djalë dhe një vajzë kanë pasur dëmtime të lehta. Sipas policisë përplasjet kanë nisur ende pa filluar ndeshja kur “Gjatë ardhjes së tifozëve të Korçës me autobuz, në orën 16:35, në Unazën e qytetit është qëlluar me sende të forta autobuzi me targa KO 1750 B, ku është thyer një xham”. Dy nga personat që u përfshinë në këtë ngjarje u shoqëruan në polici.

  Më pas policia ka shpjeguar si nisi përplasja me tifozët e partizanit brenda në stadium.

  http://www.lapsi.al/lajme/2016/10/30/foto-nga-elbasan-arena-%C3%A7far%C3%AB-lan%C3%AB-pas-tifoz%C3%ABt-e-partizanit#.WBbn47XU7CI

 4. Fussball Wett Betrug in Österreich, Verurteilungen

  Match fixing in Austria, Albanians under accusation
  03/11/2016
  Match fixing in Austria, Albanians under accusation
  New evidence in the Austrian football show how players of Albanian origin are involved in match fixing. A former football player from Germany was sentenced this Thursday. He said Albanian persons had contacted him to organize match fixing and obtain illegal profits.

  The case was started in 2014, and also brought a sentence for Dominik Taboga and Zanel Kuljic, accused of trying to fix at least ten matches in the Austrian Bundesliga.

  Two of the matches were fixed in October 2010, and another on in December 2011. A witness said he had served as translator for the fixing communication, and was present during an exchange of a suitcase full of money, which was given to the wife of an Albanian football agent.
  http://top-channel.tv/lajme/english/artikull.php?id=18403#.WBylqLXU7CI

 5. Selbst der Fussballer Rakipi, war in den Wett Betrug verwickelt.

  Der Fussball Club Skenderbeu ist inzwischen in einer grossen Krise

  05 Dhjetor 2016 – 14:29 | përditesuar në 15:59
  Krisje te Skënderbeu,
  tifozët e kanë me trainerin
  Skenderbeu duket se po “çalon“ shumë në këtë fazë të dytë të kampionatit. Ekipi i trainerit Agostinelli ka pësuar rënie të ndjeshme dhe këtë po e tregon javë pas jave me lojën që po bën.

  6 herë kampionët e vendit kanë barazuar edhe dje ndaj Vllaznisë në Shkodër pa gola duke bërë që stoli i trainerit

  http://shqiptarja.com/Sport/2726/krisje-te-sk-nderbeu-tifoz-t-e-kan–me-trainerin-389425.html

 6. Ein Fussball Spiel wurde wieder einmal verschoben, die Spieler Anweisungen auf Video und Ton aufgenommen. Man fordert die Generalstaatsanwaltschaft und Nichts geschieht. Das FIFA System wurde übernommen, wo in Albanischen der ehemalige Generalstaatsanwalt Rakipi, Ordnung schaffen sollte, dann ebenso das Handtuch warf, vor den Machenschaften des Armando Duka, Bruder des AGron Duka und Schwager von Lefter Koka, einem kriminellen Enterprise

  “Zoti kryeprokuror, kjo është banda, ky është sistemi! Çfarë prove do më?!”

  May 12, 2017 11:24

  “Zoti kryeprokuror, kjo është banda, ky është sistemi! Çfarë prove do më?!”

  Deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe, ka reaguar në lidhje me videoskandalin e tentativës për manipulimin e ndeshjes mes Partizanit dhe Kukësit.

  I njohur si tifoz i zjarrtë i Partizanit, Braçe i ka bërë thirrje Prokurorisë të marrë masa mbi provat e pakundërshtueshme dhe ka shfaqur edhe një herë tjetër kundërshtinë e tij haptazi ndaj kreut të FSHF-së, Armand Duka.

  Ai e ka cilësuar Dukën si “të madhin” që përmendet në video pasi sipas tij është ky i fundit që e ka lejuar futbollin shqiptar të degradojë deri në këtë pikë.

  Reagimi i plotë i Erjon Braçe

  “Zoti Prokuror i Republikes!

  KJO ESHTE BANDA!

  KY ESHTE SISTEMI!

  Ju te tjeret,

  Mos i fshihni keto foto!

  Perpjekja per te fiksuar rezultatin e ndeshjes Partizani Kuksi, ne favor te Kuksit dhe duke nderhyre brenda ne skuadren e Partizanit, publikuar ne Fiks Fare;

  KA NXJERRE LAKURIQ, PA BREKET E ZEZA E KANATJEREN E KUQE TE EVROPIANIT,

  SISTEMIN KRIMINAL NE KRYE TE FUTBOLLIT SHQIPTAR!

  Kam vite qe flas per kete, nisur nga info te brendeshme te ketij ambjenti.

  Por tani eshte ndryshe;

  TANI KA PROVA!

  Nje nga operatoret e shumte te ketij SISTEMI QE FIKSON REZULTATE DHE MANIPULON GAREN, nuk eshte nje keqberes i zakonshem.

  AI ESHTE NJE MENAXHER FUTBOLLI POR EDHE ME SHUME SE KAQ;

  ESHTE ZBULUES I TALENTEVE SHQIPTARE NE GREQI PER FEDERATEN SHQIPTARE TE FUTBOLLIT!! Imagjinoni, ky qe flet me “TE MADHIN”, qe u kerkon futbollisteve te “bojne gjojna te vogla, qe sbijne ne sy, tolorime”-sic thote ne biseden e krimit, zbulon talentet shqiptare per Sistemin e Federates!

  Ky eshte kulmi!

  Ky eshte krim!

  Ne krye te tij eshte Federata Shqiptare e Futbollit!…………………………http://www.gazetadita.al/zoti-kryeprokuror-kjo-eshte-banda-ky-eshte-sistemi-cfare-prove-do-me/

Schreibe einen Kommentar