Der Albanische Fisch Trawler „“Celepia 2″“ ist verschwunden

Wahrscheinlich wegen Nicht Bezahlung des Trawlers an einen Ägypter, von 70.000 €, ist wohl ein Albanischer Fisch Trawler inzwischen spurlos verschwunden. Der Vater jammert nun herum im TV in Albanien alarmierte die Albanische Küstenwache, welche keinen Sprit hat, weil der von den höheren Offizieren wieder schwarz verkauft wurde. Das Albanische Hubschrauber Desaster ist ebenso in der Welt einmalig, für die Küsten Kontrolle. Der Trawler wird später vor Ägypten aufgebracht, wo man wohl auf der neuen Schleuser Route einsteigen wollte.

Viele Fragen gibt es für die neue Küsten Wach Zentrale, welche ein Boot mit Transponder nicht finden kann, obwohl es Erpressungs Telefonate gibt.

Die Geschichte sieht eher aus, wie eine fingierte Entführung, um Geld von der Familie zuerpressen, was es Alles schon gab.

Angeblich müssen Albanische Trawler „Tranponder“ führen, wegen der Schmugglei, aller Art.

One Albanian fishing vessel with two Albanian and one Egyptian crew members has disappeared today.

The Durres port suspects that Celepias has been taken hostage by the Egyptian citizen, Muhamed Selam.

Aktualitet
22 Qershor 2016 – 09:12 | përditesuar në 15:33
Durrës, egjiptiani merr peng
anijen, Policia: Kërkon 70 mijë €
VIDEO/Ja komunikimi për gjetjen e anijeve

Peshkarexha  “Çelepia 2″ e nisur nga porti i Durrësit katër ditë më parë, është rrëmbyer nga egjiptiani, Adel Mohamed Sallam, 30 vjeç. Policia e Durrësit ka zbardhur detaje të reja nga kjo ngjarje duke konfirmuar pengmarrjen e peshkarexhës nga egjiptiani, i cili sipas Policisë kërkon 70 mijë euro ose në të kundërt do ta fundosë anijen në brigjet e Aleksandrisë, në Egjipt. Në bordin e anijes ndodhen edhe dy marinarë shqiptarë, motoristi Luan Mema 56 vjeç dhe kapiten Dhimitër Malja, 54 vjeç.

Deklarata e Policisë së Durrësit:
„Në datë 18 qershor 2016, kapiteni i motopeshkatores Dhimitër Malja, 54 vjeç, ka paraqitur kërkesën për nisje të mjetit lundrues për peshkim së bashku me 2 marinarë, shtetasin Luan Mema 56 vjeç nga Durrësi dhe shtetasin egjiptian Adel Mohamed Sallam, 30 vjeç.
Motopeshkatorja “Çelepia 2” është në pronësi të shtetasit Murat Çelepia.

Punonjësit e Policisë sipas procedurave standarde ushtruan kontroll në bord dhe pasi u konstatua gjithçka në rregull në orën 14:30 të datës 18 qershor, iu dha leja për nisjen për gjueti në ujërat e brendshme territoriale.

Në orën 24:00 të datës 21 qershor 2016, pronari i anijes “Çelepia 2”, Murat Çelepia u paraqit pranë Policisë Kufitare në Durrës, ku ka deklaruar se ka humbur kontaktet me motopeshkatoren.

Policia Kufitare ka nxjerrë menjëherë në patrullim mjetin lundrues. Megjithë kontrollin me radar dhe thirrjeve të vazhdueshme në kanalin e komunikimit, nuk është bërë e mundur gjetja fizike e motopeshkatores.

Të gjitha veprimet e Policisë Kufitare janë koordinuar me Rojen Bregdetare. Trupa Detare e Forcave të Armatosura nisën në mënyrë të menjëhershme operacionin e kërkim-shpëtimit.

Në datë 22 qershor 2016 rreth orës 10:00 shtetasi egjiptian Adel Mohamed Sallam ka marrë në telefon bashkëkombasin e vet shtetasin egjiptian R. A., 53 vjeç, i cili punon në Portin Detar Durrës duke i thënë se motopeshkatorja ndodhet në afërsi të Aleksandrisë në Egjipt.

Ai kërkon 70 mijë euro duke kërcënuar se do të fundosë anijen së bashku me 2 marinarët shqiptarë.

Në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë nisur hetimet për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes“.

Durrës, egjiptiani merr peng anijen shqiptare
Dy peshkarexha kishin humbur kontaktet prej 16-orësh në Durrës me kapitenerinë gjë që solli nisjen e kërkimeve në det nga ana e rojes bregdetare dhe policisë kufitare. Anija e peshkimit ‚Qamili“ u gjet në grykëderdhjen e Bunës dhe tjetra është në ujrat ndërkombëtare, jashtë territorit të vendit, ku dyshohet se është marrë peng nga njëri prej anëtarët e ekuipazhit konkretisht Muhamed Salam për shkak të një borxhi.

Pas më shumë se 3 orë kërkimesh roja bregdetare ka mundur që të lokalizojë njërën prej anijes së peshkimit, konkretisht ‘Qamili” në grykëderdhjen e Bunës, në të cilën fatmirësisht ekuipazhi i përbërë nga tre persona ishin në gjendje të mirë shëndetësore.

Ndërkohë, sa i takon anijes së peshkimit, “Çelepia2” në të cilën janë 4 anëtarë të ekuipazhit ku që prej ditës së djeshme nuk kishin arritur që të komunikojnë me kapitenerinë dhe familjarët, dyshohet se është gjetur në ujërat ndërkombëtare jashtë territorit shqiptar.  Anija “Çelepia2” nuk është lokalizuar, por po punohet për gjetejn e saj.

Policia e Shtetit është angazhuar në operacion për gjetjen e anijes.

Dispeceri Bujar Bala ka hyrë në komunikime të vazhdueshme edhe me komandën e forcës detare për të nisur kërkimet në det.

Sipas Paulin Ndreut, nga kapiteneria e Durrësit, bëhet e ditur se shkak për humbjen në det janë bërë rrymat detare ndërkohë që ekuipazhi nuk ka mundur që të kontaktojë për shkak të mungesës së valëve.

Dy anijet që humbën kontaktin janë “Qamili’ dhe  “Çelepia2” dhe kishin dalë në det në datën 18 qershor dhe ora e daljes në det ka qenë 14:30.

6 Gedanken zu „Der Albanische Fisch Trawler „“Celepia 2″“ ist verschwunden“

 1. Es sollen inzwischen 2 Trawler sogar sein! Von der Marine und Küstenwache hört man Nichts, die fährt auch nicht spazieren, weil der Sprit wohl gestohlen ist. Alternativ haben Gestalten das Kommando, welche „functiona illerate“ sind, was auch eine gewissen Tradition ist, wer bis 1997 Admiral wurde.

  NATO Müll Haufen: das Albanische Militär mit dem nun erneuten Pseudo Flotten Kommandant: Ylber Dogjanin

  Für ein paar kleine Küsten Boote, wird ein NATO Manöver in Albanien abgehalten und höfliche Nachbarn entsandten auch für das Kinder Spektakel jeweils ein Boot. Die hohen Herren, müssen ja ihre Reise Spesen und Existenz Berechtigung nachweisen.

 2. ein Dynamit Fischer verletzte sich erheblich, als er im Fluss Skrapar fischte.

  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në Skrapar, ndërsa një 41-vjeçar është plagosur pasi i ka shpërthyer dinamiti në duar.

  Mësohet se i plagosur ka ngelur Turhan Myftari, punonjës i zjarrfikëses. Nga të dhënat paraprake, 41-vjeçari po gjuante për peshk në lumin Osum.

  Fill pas incidentit, Myfari është dërguar me urgjencë drejt Tiranës me helikopter, pasi ka marrë dëmtime në fytyrë dhe gjymtyrë. Ndërkohë policia ka nisur hetimet për zbardhjen e ngjarjes.
  http://www.gazetadita.al/gjuante-peshk-me-dinamit-i-shperthen-ne-duar-%C2%AD/

 3. Keine Information im NATO System, Adria Sicherheit System Albanische und sonstige Küsten Wache, obwohl doch diese Albanischen Fisch Kutter Transponder haben müssen. Die teure EU FRONTEX System der NATO Schrott, die Italiener überwachen doch die komplette Adria und dann sowas!

  Das Erpressungs Telefonat

 4. vor der Ägyptischen Küste hat man den Trawler gefunden, mit 3 Ägyptern, aber ohne die zwei Albaner an Bord

  Aktualitet
  28 Qershor 2016 – 08:29 | përditesuar në 11:56
  Gjendet peshkarexha shqiptare
  në Egjipt, jo pengjet e marinari
  Salam: 100 mijë € ose sonte djeg anijen
  Të tjera rreth shkrimit
  Salam: 100 mijë € ose sonte djeg anijen
  “Çelepia2”
  Anija e peshkimit “Celepia 2” u zhduk për disa ditë
  Murat Çelepia
  Është gjetur dhe sekuestruar anija “Çelepia2” në brigjet e Aleksandrisë në Egjipt, por ende nuk ka asnjë gjurmë të pengjeve: Luan Mema dhe Dhimitër Malaj. Mjeti lundrues është gjetur pas gjashtë ditësh.

  Sipas të dhënave paraprake, peshkarexha shqiptare është gjetur nga autoritetet egjipatiane, ndërkohë që rrëmbyesi i saj nuk ka qenë në anije.

  Brenda bordit të saj janë gjetur tre persona, me kombësi egjiptiane, ndëkrohë që derit ani nuk dihet ansjë gjë për vendodhjen e dy shqiptarëve që u morën peng.

  Anija e peshkimit “Celepia 2” u zhduk për disa ditë dhe pas alarmit të familjarëve ajo u shpall e zhdukur.
  Menjëherë pas nisjes së hetimeve, autoritetet faktuan se ajo ishte marrë peng nga shtetasi egjiptian Adel Mohamed Salam 30 vjeç.

  Egjiptiani e mori peng peshkarexhën bashkë me dy peshkatarë shqiptarë, pasi pronari i mjetit, Murat Çelepia, pretendon i ka një borxh prej 70 mijë eurosh, të cilin nuk ia ka shlyer, por ky i fundit e ka mohuar.

  Fillimisht Adel Mohamed Sallam gjatë telefoi një bashkëkombas të tij që punon në portin e Durrësit dhe i ka pohuar se anija ndodhet pranë portit Alekasandrisë.

  Ai kërcënoi se do të fundoste anijen së b
  http://shqiptarja.com/home/1/gjendet-peshkarexha-shqiptare-n–egjipt–jo-pengjet-e-marinari-363154.html

 5. Weil die Fischer keine Transponder bis heute haben, erhalten sie Auslauf Verbot, nachdem ein Fischerei Boot eine dubiose FAhrt nach Ägypten machte. Der Albanische Fisch Trawler „“Celepia 2″“ ist verschwunden

  Typische Innenminister und Regierungs Phantom Verordnungen der Albanischen Mafia, das man sowas verkündet, damit die Internatinalen zufrieden sind, und die korrupten Verrückten wie Amerikaner vertuschen das dann, oder die EU Spinner. Hauptsache man hat gut dotierte Posten, als angebliche Experten und die Albaner Mafia spendiert die Club Besuche, inklusive Sex Service, was als Internationale Politik verkauft wird.
  Erstmalige Koordinierung der Militär Polizei, EU Polizei Mission PAMECA IV, “ICITAP“ und der Küsten Wache

  Nach Ansicht ist die von der Grenz Polizei verlangte Blue Box – Transponder ein Betrugs Geschäfte, von dem örtlichen Vertreter von „Canon“, weil der angebliche Transponder keine Verbindung zur Küstenwache hat. Identisch war das Rapiscan Geschäft mit dem Container Scanner, wo praktisch nie etwaf funktionierte und die Körper Scanner ebenso nicht, was einmal alle Flughäfen kaufen sollte, oder Sprengstoff Detektoren, reiner Betrug, was korrupte Pentagon Militärs ermöglichten.

  Peshkatarët e Durrësit në protestë, s’lejohen të lundrojnë pa “Blue Box”

  Postuar: 30/06/2016 – 10:11

  Peshkatarët e Durrësit janë ngritur në protestë këtë mëngjes, pasi janë bllokuar nga policia kufitare për të dalë në det.

  Peshkatarëve u kërkohet që çdo mjet lundrues të jetë i pajisur me aparaturën “Blue box”, mjet ky që bën identifikimin e çdo anijeje për vendndodhjen e saj. Këto masa janë marrë pas ngjarjes së ndodhur pak ditë më parë, kur anija “Çelepia 2” u mor peng nga marinari egjiptian dhe nuk mund të identifikohej vendndodhja e saj për shkak të mungesës së kësaj aparature.

  Sipas peshkatarëve të grumbulluar në këtë protestë, kjo është një mënyrë korruptive, pasi tenderi për aparaturën e “Blue box”-it është zhvilluar dhe fituar nga kompania “Canon”.

  Kjo kompani, sipas tyre, nuk i ka në funksion aparaturat, dhe nuk mund të vëzhgohet nga Qendra Ndërinstitucionale Operacionale Detare.

  Nga peshkatarët kërkohen të vendosen aparatura të reja, ndërsa ata shprehen të revoltuar se pezullimi i punës së tyre, ka ndikim të drejtpërdrejtë në të ardhurat e tyre.

 6. der albanische Fischer Luan Mema, kehrte zurueck, nachdem er einen Monat in Aeghtischen gefaengniss war class=“kat_sfond_home“

  Gati një muaj pas pengmarrjes së anijes së peshkimit „Çelepia 2“ nga marinari egjiptian Abdel Salam, në bordin e të cilit ndodheshin 2 marinarë shqiptarë dalin… VIDEO

Schreibe einen Kommentar