Das Theater mit Öffnung der Kommunistischen Dateien: 75 % der DP Partei sind „Sigurime“ Leute

Höchste Richter, praktisch alle Botschafter, Bujar Nishani der Präsident, Salih Berisha, Tritan Shehu, die komplette Diplomaten Mafia Kaste wie Thepsi, usw. und Ilir Meta war nur ein einfacher Hilfs Polizist, der Posten der Dümmsten im „Sigurime“ Apparat und auf dem Standard ist die Bande bis heute.

Gesagt ist Alles zum Thema in 1992 bereits, das die Dateien nie geöffnet werden.

Mist aus den Winkeln kehren

DER SPIEGEL – 30.03.1992Interview mit Albaniens Wahlsieger Sali Berisha über die Aufgaben der neuen Regierung. Albaniens Wahlsieger Sali Berisha. Der Herzchirurg Berisha, 47, ist Chef der Demokratischen Partei Albaniens. Bei der Parlamentswahl am 22. März errang die … mehr…

Inzwischen verteilt der sogenannte Präsident Bujar Nishani der Justiz und Polizei zerstörte mit seiner Idiotie Klientel Politik, fleissig Orden. An die Mord Faschisten der Balle Kombetare, Partner der Deutschen SS in Albanien im 2 WK und an Berisha Klientel, aber auch an Jonathan Moore einem der unnützen US Department of State Gestalten, der nun den OSCE Botschafter in Bosnien erhalten hat.

1

Mehr zum Thema: wie die Dateien auch schon vor Jahren gesäubert wurden.

KAS: Vertreter Thomas Schrapel fordert die Offenlegung der Kommunistischen Dateien

Der US Botschaft besorgte Salih Berisha in 1991, zugleich 35 Mitarbeiter aus dem Sigurime Apparat, wo die Deutsche Botschaft das viel besser und schnell erkannt hatte.

Einer der es Wissen muss, weil er selbst zum angeblichen Demokratie Apparat gehörte: 75 % der Spitze des DP Apparates des Salih Berisha, Lulzim Basha sind „Sigurime“ Leute. Wie Speck die Ratten anzieht, laufen die Kasperls der CDU und KAS immer noch diesem Betrugs Modell hinterher und laden diese Gangster auch auf den (EPP) is a European political party Kongreß ein, zur Befriedigung der eigenen Profil Neurose. Kinder Garten Niveau, Klientel Politik, die Deutschen Politiker machten es vor.

Man baute die DP Partei im Auftrage des Präsidenten Ramiz Alia auf, als „Sigurime“ Demokratie Arm, um mit dem Wort „Demokratie und den Internationalen Geldgebern, den Staat und den „Sigurime“ Apparat zu finanzieren und dazu brauchte man dumme Westler und Demokratie Bringer Idioten und korrupte NATO Politiker. Die Deutsche Diplomatie hatte sehr gute Botschafter vor Ort bis 1998, was das System schnell erkannte und nicht aktiv unterstützte. Bis der Taxifahrer Joschka Fischer kam, Frank Walter Steinmeier der Kaspar Hauser der Deutschen Diplomatie und Niels Annen und Co., welche functional illerate sind und auch Nichts kapieren wollen als NeoCon Vertreter des Krieges, der Privatisierungen und Betruges.
Spartak Ngjela: 75 % e kupolës së PD përbëhet nga spiunë të Sigurimit të Shtetit, Ramën nuk e lënë që të hapë dosjet

– Gazeta Telegraf – http://gazetatelegraf.com

Parlamenti, 99 deputetë “99”-sha, ish-spiunë sigurimi

Posted By Gazeta Telegraf On 27/11/2014 @ 11:32 In Kryesore,Politike | No Comments

seanca201Loja me(mos)hapjen e dosjeve,ka qenë dhe vazhdon të jetë një “teatër” që po luhet prej 22 vitesh nga ish-spiunët, politikanët e shtetarë të lartë ish-spiunë

Në 22 vjet, politika shqiptare dhe mos hapja e dosjeve të spiunëve ka mbetur peng i ish-spiunëve të sigurimit, ndaj dhe loja me këtë proces është zvarritur me bllokime të shpeshta, aq sa edhe sot që “betohet” Edi Rama se do të hap dosjet, aktualisht janë ish-spiunë 7 ministra, 99 deputetë “99-sha” të ish-sigurimit, janë 48 ambasadorë, 62 konsuj ambasadash, 6 konsuj “nderi”, 8 prefektë, 9 ministra, 17 zëvendësministra, 6 rektorë universitetesh, 7 kryetarë qarqesh, 297 kryetarë bashkie e komunash, 730 drejtorë qendror, 411 profesorë, shkencëtarë, shkrimtarë, prokurorë, gjyqtarë, analistë…

 Nuk e dimë, nëse deklarata e Edi Ramës për hapjen e dosjeve është “shashkë” tymuese, me sinjal paraprak presioni politik “trembës’ ndaj krerëve aktivë e “bishtrave” të opozitës, pozitës e politikës ish-spiunë, apo është një detyrim moral e kushtetues që do të ndodh realisht. Por dimë faktin, që në këto 22 vjet, janë bërë 1721 deklarata e thirrje të tilla nga krerë dhe “ushtarë” të PD, PS, PR, PSD, PAD, PAA, prej ballistëve e legalistëve. Janë bërë deklarata e thirrje nga diplomatë, ministra e deputetë ish-spiunë e jo spiunë, nga Avokati Popullit, nga Komiteti Shqiptar i Helsinkit, nga 1232 OJF-të e Shqipërisë, deri tek OJF-ja e mbrojtjes së pyjeve e shtretërve të lumenjve. Janë bërë thirrje, peticione e deklarata për hapjen e dosjeve nga analistët “blu”, “rozë” e “mavi” dhe nga 34 shoqatat e ish të ish-të Përndjekurve Politikë, nga Komiteti Helsinikit, nga ambasadorë të huaj në Shqipëri, nga SHBA, BE, PE, PPE, KiE, OSBE e madje deri edhe nga Partia Demokratike Liberale Europiane e Fshatarëve të Pavarur të Shqipërisë. Por dosjet, nuk janë hapur akoma. Kryeministri Edi Rama e rihapi “temën” e papëlqyeshme të klasës politike e të atyre që drejtojnë shtetin, administratën, median, diplomacinë, po a do ta nis e realizoj konkretisht “operacionin” e hapjes së dosjeve? Nëse do të hidhet një hap i tillë “pastrues” prej Edi Ramës, a do ta lejojnë ish-spiunët që ka brenda partisë, qeverisjes dhe grupit parlamentar socialist? Po ata që janë në partinë aleate, a do ta lejojnë të firmos hapjen e dosjeve, siç është bërë në krejt vendet ish-komuniste të Lindjes?

Dosjet, 22 vjet të bllokuara nga krerët e politikës ish-spiunë

Është folur shpesh për zbatimin e skemës “Katovica”, me platformën e të cilës u ideua dhe u realizua ndryshimi fiktiv i sistemit politik në Shqipëri, nga diktaturë në demokraci, nga komunizëm ne pluralizëm. Ata që kanë drejtuar politikën, shtetin dhe pushtetet në Shqipëri në këto 22 vjet, ata që morën në duar drejtimin e partive politike, ishin “produkt” i përzgjedhur prej ish-kupolës komuniste, sipas skemës “Katovica”. Afro 95% e atyre që u “desantuan” si ‘anti-komunistë” pas vitit 1990 në krye të Lëvizjes së Dhjetorit si studentë, pedagogë, intelektualë e deri tek këshilltarë e sekretarë të byroistëve, ata që u vendosën në krye të PD, të PS, të OJF-ve, ata që u zgjodhën deputetë në parlament, ministra dhe drejtues të institucioneve të reja qendrore demokratike, ishin komunistë të elitës së lartë, 80% e të cilëve ishin ish-spiunë sigurimi. Me këtë kontigjent komandues e hodhi hapin e parë pluralizmi shqiptar. Me këtë kontigjent, vazhdoi instalimi i sistemit dhe shtetit demokratik në vitin 1992. Nga këto kontigjente vazhdon të sundohet politika dhe shteti shqiptar edhe sot pas 22 vjetësh. Shqipërinë e komandojnë akoma ca ish-spiunë, ca bij ish-spiunësh, ca rezidentë spiunësh, ca analistë të propagandës së ish-PPSH, ca agjentë edhe të shërbimeve të huaja, ca xhelatë birucash të diktaturës, ca hetues, prokurorë shefa sigurimi e gjykatës përbindësha të ish-diktaturës. Janë pikërisht këta, që kanë zaptuar dhe komandojnë forcat politike, shtetin, administrojnë pushtetin, bëjnë ligjet e të drejtës, predikojnë demokraci e madje që prej 22 vjetësh, dalin e shajnë ekraneve dhe gazetave edhe… spiunët! Janë pikërisht këta, që kanë në duar të bëjnë dhe zbatojnë ligjin për hapjen e dosjeve! Prej 22 vjetësh “betohen” për hapjen e dosjeve të spiunëve, duke bërë 97 ligje, 208 drafte, 315 seanca parlamentare, 693 konferenca e seminare kombëtare e ndërkombëtare për hapjen e dosjeve. Por dosjet nuk i kanë hapur. Pse? Sepse brenda këtyre dosjeve janë edhe vetë ata, janë prindërit, familjarët, krushqitë, kunetërit, shokët, ish-kolegët, dhëndurët dhe krejt “oturakët” që kanë mbledhur e mbajnë rrotull vetes, për të çimentuar sundimin e tyre! Hapja e dosjeve është një proces që sipas udhëzimeve të KiE dhe PE, duhej të kishte përfunduar qysh në vitin 1994, d.m.th 3 vjet pas ardhjes në fuqi të pushtetit demokratik. Që prej 20 vitesh, duhej të ishte bërë pastrimi i ish-spiunëve nga politika, shteti, qeverisja, administrata, diplomacia, drejtësia, media, policia, ushtria etj. Kjo hapje nuk u bë, mbasi nuk e lejuan ata që kanë “damkën” e spiunit, të “desantuar” e bashkuar në krye të komandës së pushtetit e politikës së re demokratike! Për askënd nuk është hapur zyrtarisht e faktikisht dosja,

Pushteti në vitin 1992, u ndërtua me 90% ish-spiunë sigurimi

Sot 22 vjet pas krijimit të qeverisjes dhe shtetit të parë demokratik në 22 mars 1992, dosjet vazhdojnë të mbahen të “ngujuara”. Kryeministri Edi Rama, në vend të hapë dosjet e spiunëve, ka nisur të hapë e të kthejë në vepra arti bunkerët e diktaturës së bashku me ish-spiunët. Sipas ish-shefave të sigurimit të shtetit, që i dinë mirë këto “punët” e dosjeve të ish-spiunëve të sigurimit të diktaturës komuniste, shteti, pushteti dhe qeverisja demokratike e 22 marsit 1992, u ndërtua me afro 90% ish-spiunë ish-ministra, sekretarë të PPSH, ambasadorë, shefa sigurimi e drejtues të lartë komunistë-anti-komunistë të mbledhur nga bujqësia, shkenca, arsimi, shëndetësia, ushtria, policia, gjykatat, prokuroria e deri tek kultura dhe sporti. Vetëm një fakt po përmendim: Pushteti i vitit 1992-1997 u ndërtua me spiunë sigurimi, prej të cilëve 9 ishin ministra, 94 ishin deputetë, 58 ishin ambasadorë dhe 1300 zv/ministra, prefektë, zv/prefektë, drejtorë policie, kryetarë gjykatash e shefa prokurorie, kryetarë PD-je dhe drejtorë të lartë në qendër e në rrethe. Prej disa vitesh, përgojohet Sali Berisha si ish-spiun me nofkën “Medicina”, përgojohet Edi Rama me nofkën “Piktori”. Ndër figurat kryesore të PD, të akuzuara si “spiun sigurimi” prej Sali Berishës ishin Eduard Selami, Zef Brozi, Azem Hajdari, Genc Ruli, Gramoz Pashko, Bashkim Kopliku, Neritan Ceka, Arben Demeti, Arben Meçe dhe Preç Zogaj që e deklaroi vetë që ishte i tillë!.

Në parlament ka 99 deputetë “99”-sha, spiunë të ish-sigurimit

Loja vazhdon. Dosjet nuk po hapen. Parlamenti, politika, qeveria, shteti, institucionet e larta deri tek rektoratet e universiteteve dhe OJF, janë mbushur me spiunë sigurimi dhe të komanduar prej tyre. Ndërsa Edi Rama deklaron hapjen e dosjeve, në “stanin” e tij politik, qeverisës e parlamentar ka një ushtri me spiunë sigurimi, afro 40% e tyre të katapultuar në kupolën e PS që në vitin 1991, kur PPSH u tjetërsua në PS, ndërsa pjesa tjetër e ish-spiunëve të kësaj force politike janë futur brenda saj pjesë-pjesë prej ish-spiunëve. Në 22 vjet, politika shqiptare dhe mos hapja e dosjeve të spiunëve ka mbetur peng i ish-spiunëve të sigurimit, ndaj dhe loja me këtë proces është zvarritur me bllokime të shpeshta, aq sa edhe sot që “betohet” Edi Rama se do të hap dosjet, aktualisht janë ish-spiunë 7 ministra, 99 deputetë “99-tsha” të ish-sigurimit, janë 48 ambasadorë, 62 konsuj ambasadash, 6 konsuj “nderi”, 8 prefektë, 9 ministra, 17 zv/ministra, 6 rektorë universitetesh, 7 kryetarë qarqesh, 297 kryetarë bashkie e komunash, 730 drejtorë qendror, 411 profesorë, shkencëtarë, shkrimtarë, prokurorë, gjyqtarë, analistë… Pikërisht këta 99 deputetë “99-tsha” ish-spiunë janë mazhoranca numerike në parlament, që nuk do të lejojnë të hapen dosjet e krimeve të… tyre! Edhe nëse dëshira dhe vullneti, apo detyrimi ndërkombëtar e kushtetues i Edi Ramës është realist, votimi është numerik dhe dosjet mbeten të izoluara në “bunker” dhe ndoshta, Edi Rama do të detyrohet t’i tjetërsoj këto dosje, në vepra arti e t’i promovojë me duartrokitje në vepra arti, ashtu siç bëri me bunkerin e kupolës së diktaturës.

Në zgjedhjet e 26 majit 1996, Berisha “zbuloi” vetëm 35 “spiunë të PS”

Historia e mos hapjes së dosjeve të sigurimit, ka kaluar nëpër një lojë fjalësh, lufte bërrylash, shpifjesh, realitetesh, presionesh e publikimesh koniukturale. Kjo më tepër ka ndodhur brenda PD, por ka qenë Sali Berisha, ai që për të damkosur PS dhe të majtën shqiptare, ka luajtur kundër figurave kryesore të saj me “kartën” e dosjeve të spiunëve. Këtë diversion, Berisha e përdori egërsisht listën e emrave të drejtuesve të së majtës, afro dy muaj përpara zgjedhjeve të 26 majit 1996, konkretisht në muajin mars 1996. I pafuqishëm për të dobësuar ritmin e luftës politike dhe ndikimin e PS e të opozitës në popull, ai përgatiti një ligj në Parlament, që zgjedhjet e 26 majit 1996 të bëheshin me “hapje dosjesh”, duke “etiketuar” disa kandidatë për deputetë si ish-spiunë sigurimi. Ligji përfshinte gjithë politikën, por komisioni “Mezini” i ngritur dhe komanduar prej Berishës, në fund të verifikimit të pastërtisë së figurave politike, nxori “spiunë” vetëm figura brenda politikanëve të PS e të opozitës së asaj kohe, ndërkohë që nuk nxori asnjë emër “spiuni” nga politikanët dhe qeveritarët e PD, madje as të akuzuarin si spiun Sali Berishën. Ky komision, sipas një liste kundërshtarësh politikë, la jashtë garës për zgjedhjet parlamentare të 26 majit 1996 shumë kandidatë për deputetë të PS dhe të majtës shqiptare, të cilët sipas komisionit “Mezini”, rezultuan me “njollë” si “spiunë”. Lista “Mezini” kishte 35 emra “spiunësh”, të shpallur të tillë sipas Nenit Nr.2, të ligjit anti-genocid. Ndër këta, lista “Mezini” kishte emrat e njohur të politikës Servet Pëllumbi, Gramoz Ruçi, Kastriot Islami, Dritëro Agolli, Sabit Brokaj, Leontiev Çuçi, Shkëlqim Cani, Ndre Legisi, Fehmi Abdiu, Fatmir Kumbaro etj, emra që ishin mes 268 kandidatëve të PS-së për deputetë në 26 maj 1996, emra të cilëve iu ndalua kandidimi që i janë dërguar komisionit të verifikimit të figurave, 35 kandidatët e shpallur “spiunë”, nuk u lejuan të kandidojnë.

Lista “Mezini” e marsit 1996,

me 35 emrat e shpallur “spiunë”

1. Servet Pëllumbi

2. Gramoz Ruçi

3. Dritëro Agolli

4. Kastriot Islami

5. Ylli Bufi

6. Ndre Legisi

7. Fehmi Abdiu

8. Shkëlqim Cani

9. Moikom Zeqo

10. Leontiev Çuçi

11. Sabit Brokaj

12. Mehmet Loci

13. Vladimir Metani

14. Fatos Muço

15. Zyhdi Pepa

16. Fatmir Kumbaro

17. Bashkim Koçi

18. Spartak Poçi

19. Kristaq Tumani

20. Xhevdet Alibali

21. Murat Kaçi

22. Gjeto Çutaj

23. Marko Dhamo

24. Rexhep Kërçiku

25. Fehmi Xhema

26. Shahin Çela

27. Mefail Belia

28. Zamira Caka

29. Leonidha Gjermeni

30. Spartak Braho

31. Mexhit Hajdari

32. Muhamet Bela

33. Latif Lato

34. Bardhyl Londo

35. Baftjar Malo

Korrik 2008/ Ja 20 deputetët e PD votuan

kundër draftit të KE për hapjen e dosjeve

Konkretisht, më 13 maj 2006, Këshilli i Europës caktoi dhe kërkoi si kusht prej parlamentit shqiptar, hapjen përfundimisht të dosjeve të spiunëve të ish-sigurimit të shtetit. Kryeministri Sali Berisha, pasi “mallkoi” e “shau” ish-spiunët, premtoi se dosjet do të hapeshin brenda vitit 2006. Po kështu edhe deputetët e PS, pasi “mallkuan” ish-spiunët e sigurimit, u “betuan” se do të hapeshin dosjet. Por projekt-drafti i ligjit të hapjes së dosjeve i përgatitur nga KE u bllokua dhe u nguros, mbasi befasisht PD e PS u futën në “konflikt” për mënyrën se si do të hapeshin dosjet dhe kështu gjithçka u la në harresë. Në dhjetor të vitit 2008, përsëri KE nëpërmjet nënkryetarit të KE, deputetit demokrat Aleksandër Biberaj, kërkoi hapjen e dosjeve të ish-spiunëve në mënyrë urgjente, mbasi Shqipëria ishte (dhe është) i vetmi vend ish-komunist, që nuk e ka përmbushur këtë detyrim moral, ligjor kusht ndërkombëtar. Ky kusht i KE, jo vetëm nuk u përfill, por kupola e PD “kryqëzoi” edhe Nënkryetarin e KE, deputetin e saj Aleksandër Biberaj, që kërkoi hapjen e dosjeve në emër të KE, duke e shkarkuar si zëvendëskryetar të KE dhe duke e larguar nga grupi parlamentar i PD. Ndërsa PS heshti edhe pas këtij skandali parlamentar.

1. Jozefina Topalli

2. Sali Berisha

3. Lulëzim Basha

4. Jemin Gjana

5. Astrit Patozi

6. Leonard Demi

7. Igli Cara

8. Tritan Shehu

9. Ritvan Bode

10. Fatos Beja

11. Sokol Olldashi

12. Ilir Bano

13. Blerim Çela

14. Ilir Rusmali

15. Genc Ruli

16. Besnik Mustafaj

17. Majlinda Bregu

18. Mehmet Xheka

19. Bujar Nishani

20. Arben Imami

Neni 1, i ligjit të dosjeve, rrëzuar

nga Kushtetuesja në vitin 2009

Ky ligj ka për qëllim të kontrollojë pastërtinë e figurës së çdo funksionari publik të zgjedhur apo të emëruar për periudhën 24.10.1944 deri në 31.03.1991 lidhur me pjesëmarrjen e tij në strukturat politikëbërëse dhe zbatuese të diktaturës së proletariatit, si dhe drejtues apo punonjës operativ (legal apo ilegal), apo bashkëpunëtor sekret i ish-Sigurimit të Shtetit, deri më 02.07.1991 kur u krijua Shërbimi Informativ Kombëtar. Ligji ka për qëllim të rregullojë ruajtjen, përpunimin, administrimin dhe përdorimin e të dhënave të arkivave të ish-Sigurimit të Shtetit në mënyrë që:

a. Të garantojë aksesin individual në të dhënat personale të cilat Shërbimi i Sigurimi i Shtetit mblidhte e arkivonte për personin, për të njohur qëndrimin dhe gjykimin për personin dhe pasojat.

b. Të sigurojë mbrojtjen e individit nga dëmtimi i të drejtës për privatësi të shkaktuar nga përdorimi i të dhënave personale të ruajtura;

c. Të sigurohet njohja e plotë e veprimtarisë së organeve të diktaturës së proletariatit dhe Partisë së Punës në këto drejtime;

d. T’i jepet mundësi institucioneve publike si dhe privatëve për të marr informacionin e kërkuar për të arritur qëllimet e përcaktuara në këtë ligj.

Ja personat publik që përfshinte ligji dosjeve

1.Presidenti

2. Deputetët

3. Ministrat

4. Zëvendësministrat

5. Funksionarët politikë

6. Sekretarët e përgjithshëm

7. Drejtorët e përgjithshëm dhe drejtorët e drejtorive t

8. Anëtarët e Këshillit të Lartë të Drejtësisë

9. Gjyqtarët dhe prokurorët

10. Funksionarë të lartë të Presidencës,

11. Guvernatorë, zëvendësguvernatorë dhe drejtorët e BSh

12. Funksionarë në Forcat e Armatosura

13. Funksionarë në Shtabin e Përgjithshëm të Ushtrisë

14. Prefektët, kryetarët e këshillave të qarkut

15. Kryetarët e bashkive dhe komunave;

16. Drejtuesit në Shërbimin Informativ Shtetëror

17. Drejtuesit në Shërbimin Informativ Ushtarak

18. Drejtuesit në Gardën e Republikës;

19. Funksione drejtuese në Policinë e Shtetit

20. Drejtuesit e përfaqësive diplomatike;

21. Anëtarët e Akademisë së Shkencave

22. Rektorët dhe zëvendësrektorët

23. Dekanët në universitetet publike

24. Drejtorët e gjimnazeve

25. Drejtori i Përgjithshëm

26. Zëvendësdrejtorët e përgjithshëm

27. Drejtori dhe zëvendësdrejtori i Radios

28. Drejtori dhe zëvendësdrejtori i televizionit

29. Çdo person tjetër i dekretuar nga Presidenti

30. Çdo person i zgjedhur nga Kuvendi

Ja 100 pseudonime ish-spiunësh politikanë

e qeveritarë, të përmendur këto 22 vite

1. Medicina

2. Penicilina

3. Qukapiku

4. Inxhinieri

5. Çiftelia

6. Çorapja

7. Qepa

8. Kodrina

9. Dizenjatorja

10. Financieri

11. Drita

12. Stilografi

13. I vogli

14. Alfons Ballshi

15. Raketa

16. Profesori

17. Shkrimtari

18. Dragoi

19. Cigarja

20. Livadhi

21. Dëbora e re

22. Furtuna

23. Luftëtari

24. Snajperi

25. Proletari

26. Intelektuali

27. Sqepi

28. Doku

29. Bozhuri

30. Plepi

31. Parafabrikati

32. Kitara

33. Ushtari

34. Gjeli

35. Grepi

36. Shishja e qumështit

37. Serbi

38. Çiklisti

39. Fryma

40. Vesa

41. Çalamani

42. Malësori

43. Tigri

44. Vinçi

45. Sapuni

46. Diplomati

47. Poeti

48. Urithi

49. Pëllumbi

50. Stuhia

51. Kastori

52. Ekspertja

53. Oxhaku

54. Bredhi

55. Iriqi

56. Komshiu

57. Osumi

58. Komandanti

59. Vigjilenti

60. Trimi

61. Kalaja

62. Fshatari

63. Rruga

64. Magazinieri

65. Nata

66. Dallga

67. Kominoshja

68. Salca

69. Piktori

70. Xhuxhi

80. Flauti

81. Valltarja

82. Përparsja

83. Instituti

84. Kostumi

85. Kuqua

86. Kronometri

87. Fonogrami

88. Bastuni

89. Zogu

90. Giza

91. Gjeologu

92. Fantazma

93. Sykuqi

94. Studenti

95. Sandalja

96. Dirigjineti

97. Sirtari

98. Bjeshka

99. Lisi

100. Pela e egër

PRONONCIMET

 Lidhur me hapjen e dosjeve, kanë  reaguar dhe politikani I njohur Sabit Brokaj dhe deputeti i PDIU. Rreth pyetjes: Kryeministri Rama para disa ditësh deklaroi se do të hapen dosjet. A do të hapen me të vërtetë dosjet dhe çfarë do të sjellin ato në politikën shqiptare?

SABIT BROKAJ

 Dosjet mund të hapen, por është vonë, shumë gjëra janë zhdukur

 Hapja e dosjeve edhe mund të realizohet por ajo ka dy anë. Së pari efekti pozitiv do të jetë i dyshimtë për arsye të ndryshme, nga ana tjetër hapja do të jetë e mirë si hap, po për arsye te ndryshme është tepër e vonuar. Pra ajo që dua të them nuk jam shumë i sigurt për efektin pozitiv, pasi hapja e dosjeve po bëhet shumë vonë. Jemi në një situatë që opozita është në rrugë dhe e etur për protesta. Situata ekonomike e cila vjen pas një keqqeverisje e tejskajshme e Berishës ka hapur shumë probleme për qeverinë Rama. Nga ana tjetër deri më sot dosjet janë hapur dy herë. Njëherë në vitin 1996 nga Berisha kur ai ishte në momentin më kritik të qeverisjes së parë. Ishte momenti që Berisha do të humbiste zgjedhjet dhe hapjen e dosjeve e përdori për interesa të mirëfillta politike, në favor personal. Pse Berisha donte ti hapte në atë kohë dosjet kur mund ti hapte në vitet e para të demokracisë? Në vitin 1996 ai donte ti hapte për të bërë presion ndaj kundërshtarëve të tij politikë si Rexhep Mejdani, Kastriot Islami, Servet Pëllumbi, mua, etj, që të ultë tempin e revoltës popullore. Deri atëherë ai e dinte se shumë deputetë të tij ishin ish bashkëpunëtorë të sigurimit të shtetit. Për të arritur deri më sot duhet të dimë siç ka deklaruar një prej ish Shefave të SHIK-ut se shumë dosje janë deformuar, janë hequr faqe të tëra ose janë hequr pjesë të rëndësishme të dosjeve. Hera e dytë e hapjes së dosjeve ishte në qeverinë Nano me Komisionin Bezhani. Ky komision nisi një punë të mirë 3 vjeçare, por u mbyll shumë shpejt kur nuk pritej. Pra ka qenë vetë pulitka që e mbylli. Ishte ndërprerja e kësaj periudhe që sërish në parlament apo në ministri u vendosën persona që ishin përfshirë në trafiqe apo dhe në korrupsion. Ndoshta kjo është ajo që unë e quaj të vonuar, pasi ne duhej të kishim vepruar si shumë vende të tjera ish-komuniste. Mund të kishim ndjekur dhe një sistem gjerman të hapjes së dosjeve.

  Tahir Muhedini – deputet i PDIU: Nuk besoj se dosjet do të hapen

Unë nuk besoj se do të hapen dosjet. Sa herë ndërrohen qeveritë, gjëja e parë që thonë është se do të hapim dosjet. Por fakti është se sa kanë nisur të hapen janë mbyllur prapë. Kështu kam mendimin se do të ndodhë edhe këtë herë. Thuhet se janë shumë ministra dhe deputetë me dosje, atëherë pse nuk janë nxjerrë? Për mendimin tim nuk do të sjelli asnjë gjë të re, asnjë lloj emocioni. Kjo është bërë e “lagu se lagu”. Besoj se sot në politikë nuk mund të ketë më dosje, pasi do jenë larguar vetë edhe nëse ka pasur. Sot e them me bindje që çështja e dosjeve nuk do të bëjë ndonjë sensacion. Nuk është më ajo situatë e viteve të para që ishte domosdoshmëri imediate. Me dosjet shqiptare kushedi çfarë është bërë. Por mirë është të hapen. Të iki dhe një merak, por nuk do të sjellë ndonjë erë të re dhe besoj se nuk do të hapen kurrë.

Përparim HALILI


URL to article: http://gazetatelegraf.com/parlamenti-99-deputete-99-sha-ish-spiune-sigurimi/

Der Franktions Vorsitzende Paloka, der Berisha Partei, beschimpft seine Partei Kollegin Mesila Doda, als Marionette von Edi Rama. Die neue Partei Spitze der PD Partei, mit Arben Ristani und Lulzim Basha, kann man als gut bekannte korrupte Bande bezeichnen. Mit Ausnahme von Edmond Spaho, haben alle Banditen Dreck am Stecken.

Dosjet, dorëzohet drafti. Doda në konflikt me grupin e PD. Paloka: Marionetat e Ramës
01/12/2014

10 Gedanken zu „Das Theater mit Öffnung der Kommunistischen Dateien: 75 % der DP Partei sind „Sigurime“ Leute“

 1. Typisch der uralt Kommunist Myslim Pasha: Er kapiert wie Andere angebliche Historiker absolut Nichts, es fehlt jegliche logische Denkweise.
  Die PD ist auf Anweisung von Salih Berisha, gegen die Öffnung, mit Ausnahme von M. Dode, Vertraute des Sokol Olldashi.

  https://www.youtube.com/watch?v=tWVueJ4F_vs

  Der US Historiker Bernd Fisher der Zugang zu geheimen historischen Dokumenten hat, schreibt in einem neuen Buch, das es praktisch in Albanien einen Bürgerkrieg im 2 WK gab, finanziert jeweils von ausl. Mächten. Das ist die offensichtliche Tatsache.

  Bei der Denkweise der uralt Kommunisten rund um Enver Hoxha, wurde nicht nur die Illyrische Abstammung erfunden, ebenso das Albaner ein Nation sind und niemals einen Albaner ermorden.

  über 8.000 Tode Albaner rund um Blutrache und die Grundstücks Räubereien der Neuzeit, die Ermordung von 1.50 Kollabarateuren im Auftrage u.a. von Hashim Thaci, Xhavit Halili im Kosovo ab Augst 998 bis 1999, und dann nochmal Todesschwadronen gegen Rugova Leute in 2000 vor allem, sprechen für sich. Es zeigt auch wie krank diese Wichtigtuer der Albanischen Mythen Geschichts Fälschung bis heute sind, die nicht einmal eine einzige Wissenschaftliche Quelle benennen können. Oliver Schmidte, Peter Bartle als Professoren aus Europa, sollten ebenso genannt werden, welche Einblick in alte Italienische Dokumente sogar haben

  Myslim Pasha: Bernd Fisher denigrues dhe baltosës i sakrificës së shqiptarëve, nuk mund të mbyllet plaga e bashkëpunimit me nazistët
  Myslim Pasha: Bernd Fisher denigrues dhe baltosës i sakrificës së shqiptarëve, nuk mund të mbyllet plaga e bashkëpunimit me nazistët
  Koloneli në rezervë, Myslim Pasha, ka reaguar pas tezës së hedhur nga historiani amerikan, Bernd Fisher, se Lufta Antifashiste Nacional Çlirimtare, ishte një luftë civile mes partizanëve dhe nacionalistëve. Në një prononcim për gazetën “Sot”, Pasha deklaroi se Fisher është një denigrues dhe baltosës i sakrificës së shqiptarëve. Sipas kolonelit në rezervë, Lufta Antifashiste Nacional Çlirimtare u rrit dhe vetë aleatët e kuptuan se ishte fronti mësymës i fitimtarëve.

  “Ata që na e dërgojnë këtë urim në 70-vjetorin e çlirimit, janë denigrues të sakrificave që ka bërë populli shqiptar në Luftën e Dytë Botërore. Elementë të saj u vunë re dhe ndarja ishte e qartë çka është e dokumentuar. Bashkëpunimi me pushtuesit është plagë e rëndë kombëtare. Shkëmbi ku erdhi përplasja nuk ndodhi, kishte në front pushtues dhe formacione fragmentare nacionaliste. LANÇ u rrit dhe aleatët e kuptuan se ishte fronti mësymës i fitimtarëve”, deklaroi Pasha.

  Më tej, koloneli në rezervë, theksoi se asnjë këmbë e huaj nuk ka ardhur për të çliruar vendin tonë. Sipas tij, nuk është Fisher, por Agjencia Antikombëtare brenda vendit që e mban zjarrin e ndezur.

  “Asnjë këmbë e huaj nuk erdhi për të na çliruar. Elementë të luftës mes shqiptarësh nuk mund të shndërrohen në luftë civile. Nuk është Fisher, por agjensi antikombëtare brenda vendit që e mbajnë këtë zjarr të ndezur dhe e thonë me mburrje”, tha Pasha, ndërsa shtoi se ajo çfarë ndodhi pas 29 Nëntorit është tjetër gjë. Koloneli në rezervë, theksoi se jemi vetë ne ata të cilët hamë vetveten.

  “Është tjetër gjë se çfarë ndodhi pas 29 Nëntorit. Nuk mund të përbaltet një histori qëndrese çlirimtare si ajo. Nuk është Fisher apo tjetër studiues. Jemi ne që vijojmë të hamë vetveten. Është po ai raport i shqiptarëve me vetveten që me politikën e sotme feston teza antikombëtare”, nënvizoi Pasha.

  Saturday, November 29, 2014 – 12:14
  Vlerësoni lajmin
  – See more at: http://www.sot.com.al/politike/myslim-pasha-bernd-fisher-denigrues-dhe-baltos%C3%ABs-i-sakrific%C3%ABs-s%C3%AB-shqiptar%C3%ABve-nuk-mund-t%C3%AB#sthash.ZvFwAIRj.dpuf

 2. Relikt des Kalten Krieges Albanien öffnet erstmals geheimen Atombunker

  106 Räume, fünf Etagen – alles unter der Erde: In Albanien steht ein Mega-Atombunker aus dem Kalten Krieg. Die Regierung hat die Anlage nun erstmals Besuchern gezeigt und Fotos veröffentlicht.

  Ein gigantischer Geheimbunker sollte das einst kommunistisch geführte Albanien vor einem Atomwaffenangriff der ehemaligen Sowjetunion oder der USA schützen – nun verblüfft er die Öffentlichkeit. Regierungschef Edi Rama führte am Samstag westliche Botschafter und andere Besucher durch die nie genutzte unterirdische Anlage nahe der Hauptstadt Tirana.

  ……………….

  http://www.n24.de/n24/Wissen/History/d/5753196/albanien-oeffnet-erstmals-geheimen-atombunker.html

 3. Man zelebriert seine Dumm Verblödung auf Klein Kinder Niveau. Typisch und Original Stile der Italienischen Mafia: Man hat ein Pseudo Institut: “ Pacific Institute of Research and Evaluation „, was die angebliche Offenlegung der Dateien fordert. Auf dem Niveau sind heute Deutsche Politiker, korrupte EU Ganoven und die durchgeknallten US Faschisten mit der Allgemeinbildung von Null.

  06 Feb 15
  Albanians Want Secret Police Files Opened, Poll Finds

  A poll conducted by the Pacific Institute of Research and Evaluation found that most Albanians support a law that would open up the files of the Communist-era security services.
  Besar Likmeta
  BIRN
  Tirana
  An in exhibition Tirana in 2012 features portraits of the victims of communism who were buried in unmarked graves. | Photo by Aleksandra Bogdani

  According to a poll published on Wednesday, 83 per cent of Albanian support opening up the files of the Communist-era secret police, known as the Sigurimi.

  Roughly 71 per cent of respondents to the poll said if the files were opened to the public, public institutions should be „lustrated“ of former agents or collaborators of the Sigurimi.

  If the lustration is carried out, 35 per cent of the respondents said they believed that only top officials in public institutions should be dismissed. Another 57 per cent said they believe that mass dismissal should include all officials with links to the Communist security service.

  Albania is one of the few countries in Eastern Europe where Communist-era secret police files are still a state secret.

  ……
  http://www.balkaninsight.com/en/article/majority-of-albanians-support-lustration-poll-finds

  siehe auch die KAS Ausführungen, wie immer Kinder Garten Vorstellung

  http://alb.albania.de/wp-admin/post.php?post=1571

 4. Damit man einen Reise Tourismus zu lokalen Verbrechern rechtfertigen kann, siehe die CDU Banden in Tirana, wird erneut das vollkommen unnötige Öffnen der alten Kommunistischen Dateien gefordert, durch den Deutschen Botschafter, obwohl Selbige längst gesäubert sind und Salih Berisha schon vor 23 Jahren ablehnte.

  Wenn Elmar Brok, der Alt Gangster der CDU was fordert, sollte man die Finger weglassen. http://alb.albania.de/vor-den-kommunal-wahlen-cdu-politiker-kas-elmar-brok-wollen-mit-demonstrationen-und-bomben-anschlaege-albanien-destabilisieren/
  Aktualitet
  22 Prill 2015 – 14:42
  Hoffmann: Ka ardhur koha të
  hapen dosjet, procesi i dobishëm
  BERAT – Ka ardhur koha që dosjet e ish-sigurimit të shtetit të hapen. Kështu ka deklaruar nga Berati ambasadori gjerman Helmut Hoffman duke theksuar se procesi është i dobishëm për të gjithë shqiptarët.

  “Në gjykimin tim personal po mendoj se ka ardhur vërtet koha që të hapen dosjet e ish-sigurimit të shtetit. Mendoj se ky është një proces i dobishëm për të gjithë shqiptarët dhe shpresojë që ai të përballet në mënyrë të suksesshme” , u shpreh Hoffman. – See more at: http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/hoffmann-ka-ardhur-koha-te–hapen-dosjet-procesi-i-dobishem-287171.html#sthash.X7bioLgU.dpuf

 5. Die Deutschen finanzieren nun eine Wissenschaftliche Aufarbeitung der alten Kommunistischen Dateien, soweit sie eben noch existieren.

  Frank Skhreli erhält die Aufträge, durchaus ein seriöser Mann, denn solche Leute sind selten geworden im Ratten Apparat der Internationalen.

  http://telegraf.al/opinion/frank-shkreli-respekt-per-punen-e-ambasades-gjermane-ne-shqiperi

   

  corrupted_justice_69355

  Drejtësia e krimit apo krimi i drejtësisë? Drejtësia e krimit apo krimi i drejtësisë?
  Justiz Albanien
  Justiz auf Albanisch Justiz auf Albanisch

  Die KAS ist ein korrupter Trottel Haufen, im Solde des CIA, der wie zuletzte in Kiew Demonstrationen finanziert, Revolutionen und immer auf der Suche von möglichst korrupten Partner sind, welche auch vor Mord nicht zurückschrecken. Identisch die FES, die Grünen HBS Stiftung und Hunderte andere Stiftungen wie Körber und Co.

   

  In Adenauers Schatten
  Wir werden nun die erwartbar verstärkte Taktik der NATO-Staaten erleben, US-finanzierte Blogger und Journalisten in Rußland einzusetzen. Rußland stellt sich offensichtlich darauf ein. Der CIA-Sender Free Europe wußte heute Nacht als erster, daß Stevan Dojcinovic, einem „Journalisten“ der CINS/BIRN, die Einreise nach Rußland verweigert wurde. Wir wissen nicht was konkret vorgefallen ist. Dojcinovic wird wissen warum. Was im Westen nämlich nicht berichtet wird ist, daß BIRN (Balkan Insight Reporter Netzwerk) über „Freedom House“ von der US-Regierung und von der CDU-Adenauer-Stiftung finanziert wird. Die Adenauer-Stiftung wandelt auf den Pfaden des CDU-Ostbüros, das gemeinsam mit der CIA offiziell psychologische Kriegsführung betrieb. An der Sommerschule des BIRN (2015 in Albanien) wird u. a. von ZDF- und CDU-Leuten ausgebildet. CINS gehört der NGO „Independent Journalists‘ Association of Serbia“ und die steht auf der Geld-Empfänger-Liste von Obamas Subversions-Abteilung NED.

   

  Das Thema „NGO als Tarnkappe“ ist nicht erschöpft. Im dritten und vierten Teil zeige ich Ansätze für die eigene Recherche über Soros, Avaaz, Amnesty International, HRW, Parteistiftungen etc.

  aus

  Donnerstag, 28. Mai 2015

 6. laengst zum Theater verkommen, was sowieso klar war, denn es diente der Profil Neurose der Sinnlosigkeit der KAS und des Deutschen Botschafters

  Tweet
  Politike Nga ESIONA KONOMI
  22 Shtator 2015 – 07:30 | përditesuar në 08:44
  Dosjet, emrat që do të kalojnë
  në “sitë” politikën shqiptare
  TIRANE- Ligji për hapjen e dosjeve, pavarësisht përplasjeve dhe akuzave mes opozitës dhe mazhorancës se po shpëtohen emra të caktuar nga penalizmi i ligjit, s’kalon pa prekur figura të rëndësishme të politikës shqiptare.

  Teksa janë paraqitur dhe 11 kandidaturat e para për anëtarë të komisionit të hapjes së dosjeve, prej të cilëve do të përzgjidhen pesë anëtarë, politika shqiptare gjendet përballë një akti të rëndësishëm, i cili është shmangur në këto 25 vite, atë të hapjes së dosjeve të sigurimit të shtetit.

  https://shqiptarja.com/home/1/dosjet-emrat-q–do-t–kalojn—n–sit–politik-n-shqiptare-316782.html

 7. Jetzt beklagt man sich das das Gesetz nicht implementiert wird, weil man sich davon wieder gut dotierte Parasitäre Posten erhoffte, im Hofschranzen Modell der Deutschen. Das OSCE Büro, sollte man wie die unnütze EU Vertretung, Weltbank und IMF Büros schliessen.

  OSBE, Borchardt: Keqardhje që ligji për hapjen e dosjeve s’po zbatohet

  11:12 – 28/10/2016 POLITIKE 0
  OSBE, Borchardt: Keqardhje që ligji për hapjen e dosjeve s’po zbatohet

  Kreu i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadori Bernd Borchardt, shprehu keqardhjen për mos zbatimin e ligjit për hapjen e dosjeve.

  Ai ka theksuar se edhe pse ka kaluar më shumë se një vit e gjysmë nga hyrja në fuqi e ligjit dhe pavarësisht se Kuvendit i është dërguar një listë me 11 kandidatë potencialë për 5 anëtarët e këtij Autoriteti, Kuvendi ende nuk ka votuar për ta.

  http://www.kohajone.com/2016/10/28/osbe-borchardt-keqardhje-qe-ligji-per-hapjen-e-dosjeve-spo-zbatohet/

 8. Die hingerichteten Toden, 4.000 sollen es sein, heute hat man unter der Demokratie 10.000 Tode meistens durch Schiessereien, Hinrichtungen auch durch Auftragskiller und oft wegen Wild West Grundstücks Besetzungen und Verkäufe. Viele Tode auch durch die Mafia Privatisierungen der Krankenhäuser usw.

  Pushtetare, hapni dosjet e sigurimit te shtetit

  images

  MHILL Pellumb Kodervelaj 1918 GJURAJ M.MADHE 8/10/1946

  NDUE GJELOSH VATA 1917 SHKREL LAC 8/10/1946

  HABE ELEZ LEKA 1895 ZOQJE BULQIZE 8/12/1946

  HOBE ELEZ LEKA 1895 BULQIZE TIRANA1 8/12/1946

  ABAZ DYLE RIZVANI 1900 DERJAN MAT 8/13/1946

  NUZ ALI LLESHI 1913 DIBER TIRANA3 8/14/1946

  LLESH PRENG MARKU 1910 KIMEZ LAC 8/15/1946

  LLESH PRENG MARKUT 1910 PUKE PUKE 8/15/1946

  ESTREF SERJAN LAMCE 1905 FOLLORINE KORCE 8/17/1946

  FRAN UKSHIN PJETERNIKA 1910 TROPOJE TROPOJE 8/18/1946

  NIK TOM PRELA 1907 GORRE LAC 8/20/1946

  PAL ZEF NIKA 1910 BEME SHKODER 8/20/1946

  PREK FILIP GAZULI 1905 DAJC LEZHE 8/20/1946

  EMIN MUSA GJURA 1886 USHTELENCE DIBER 8/21/1946

  VUKSAN MARK MARKU 1908 SHKODER SHKODER 8/21/1946

  VUKSAN MARK MARKU 1908 SHOSH SHKODER 8/21/1946

  MARK DELI MARASHI 1890 SHKODER LEZHE 8/22/1946

  NDUE DELI MARASHI 1900 SHOSH SHKODER 8/22/1946

  BAM PILO BOZO 1915 LUSHNJE ELBASAN 8/23/1946

  HAZIS SHABAN QOSJA 1896 LUSHNJE KAVAJE 8/23/1946

  LYM MEHMET SEFA 1884 LUSHNJE LUSHNJE 8/23/1946

  MEXHIT XHEMAL ASLLANI1912 ALLEBEG DIBER 8/23/1946

  NEZIR RAMAZAN BLLIKU 1921 LUSHNJE LUSHNJE 8/23/1946

  QAMIL ABDYL KARESHI 1921 LUSHNJE KAVAJE 8/23/1946

  QAMIL ABDYL KORESHI 1921 LUSHNJE LUSHNJE 8/23/1946

  DODE GJETE GJERA 1890 LIMAN MIRDITE 8/24/1946

  SALI BAFTJAR DODA 1889 TEJMALL TIRANA3 8/25/1946

  KASEM BRAHIM HOXHA 1882 LUSHNJE LUSHNJE 8/26/1946

  SULEJMAN HAJREDIN BUCI 1910 LURE DIBER 8/26/1946

  ZEF MIR MIRI 1878 KRUJE LAC 8/26/1946

  NDUE GJERGJ MIRI 1897 GURE LAC 8/27/1946

  NDUE FRAN RROKAJ 1913 KELMEND M.MADHE 8/29/1946

  NIKOLL MARK NIKOLLI 1908 PUKE SHKODER 8/29/1946

  ADEM BEKTASH GRRICA 1909 PESHKOPI BURREL 8/30/1946

  HASAN ZENEL SPAHIU 1910 DARES MAT 8/30/1946

  KRISTO GJERGJI GJINI 1914 VANISTE DURRES 8/30/1946 7/16/1946

  KRISTO RGO GJINI 1914 GJIROKASTER TIRANA1 8/30/1946

  RIZA QAZIM TUTANI 1923 SHENGJERGJ KAVAJE 8/30/1946

  TAHIR DEMIR MOLI 1890 BUQEZ ELBASAN 8/30/1946

  ALI BEKTASH HOXHA 1900 TIRANE TIRANE 8/31/1946

  FETAH XHEMAL SEFERI 1921 LUZIMADH KAVAJE 8/31/1946

  MARIA THANAS NACI 1925 GJIROKASTER GJIROKASTER 8/31/1946

  MARIE THANAS NACI 1925 KASHOVICE GJIROKASTER 8/31/1946

  MUHARREM ALI GJURA 1890 DIBER LEZHE 8/31/1946

  MUHARREM SHEFQET BEJLERI 1919 LIBOHOVE TIRANA3 8/31/1946

  NEXHIP ISLAM TAFANI 1890 BELESH ELBASAN 8/31/1946

  AHMET GJIZ HOXHA M 1884 LIBRAZHD LUSHNJE 9/1/1946

  GJETE PJETER LLESHI 1930 GJEGJAN PUKE 9/1/1946

  GJON NDREK LOSKA 1918 HAJMEL SHKODER 9/1/1946

  GJON NDUE MARKU 1910 SHKODER SHKODER 9/1/1946

  ISA MAN XHETANI 1908 DERJAN MAT 9/1/1946

  MEHMET DEMIR NDERPJETRI 1920 ELBASAN ELBASAN 9/1/1946

  OSMAN YMER GOSTIMA 1878 ELBASAN ELBASAN 9/1/1946

  ZEF VATE MARASHI 1899 OBLIKE SHKODER 9/1/1946

  IDRIZ KADRI DELAJ 1919 NIKC M.MADHE 9/2/1946

  IDRIZ KADRI DELAJ 1919 NIKCE M.MADHE 9/2/1946

  ISLAM MEHMET ZEQJA 1880 MAJTAR DIBER 9/2/1946

  ZEF PJETER PJETRI 1908 QELET PUKE 9/2/1946

  ALI MARK MARKU 1880 IBALLE PUKE 9/3/1946

  SOTIR VASIL SHQEVI 1919 SARANDE SARANDE 9/4/1946

  TELI KRISTO HARBACI 1914 SARANDE SARANDE 9/4/1946

  BARDHOK GJIN MIZA 1900 LAC LAC 9/5/1946

  JAKUP MEHMET SHARKA 1895 MYZEQE LUSHNJE 9/5/1946

  RASIM FETAH BARDULLA 1909 PESHKOPI DIBER 9/5/1946

  BEKTASH KAMBER MUCAJ 1916 SHKOZARJE KORCE 9/6/1946

  EMIN MUSA GJURA 1893 DIBER BURREL 9/6/1946

  THIMJA ANASTAS GJIKA 1911 SOPIK GJIROKASTE 9/6/1946

  ABAZ BEQIR BAJRAMI 1908 DIBER LAC 9/7/1946

  ABAZ ZEQIR BAJRAMI 1900 BULQIZE BULQIZE 9/7/1946

  VELADIN NEXHIP VELO 1923 VLORE VLORE 9/7/1946

  ZEF VAT MARASHI 1893 OBLIKE LEZHE 9/7/1946

  VASIL ZISO MILORI 1919 VRINE SARANDE 9/8/1946

  BRAHIM SELIM CEKAJ 1885 KULLAJ SHKODER 9/9/1946

  ELEZ BAZ BAJRAKTARI 1919 KULLAJ SHKODER 9/9/1946

  HALIL DAUT BUSHAJ 1888 KULLAJ SHKODER 9/9/1946

  HYSEN VELI CELA 1915 DRAGAC SHKODER 9/9/1946

  NAZ SALO SHKRELI 1905 BABER SHKODER 9/9/1946

  RESHIT BEQIR BUSHAJ 1914 KULLAJ SHKODER 9/9/1946

  REXHEP BAZ BAJRAKTARI 1934 SHKODER SHKODER 9/9/1946

  REXHEP IDRIZ BUSHAJ 1896 KULLA SHKODER 9/9/1946

  SADIK RUSHIT MLLOJA 1902 SHKODER SHKODER 9/9/1946

  SAIT DUL BUSHI 1878 KULLAJ SHKODER 9/9/1946

  YMER ZENEL BAJRAKTARI 1896 KULLAJ SHKODER 9/9/1946

  AQIF ISMAIL SOPOTI 1881 BREZHDAN TIRANA1 9/10/1946

  AVDI RAKIP HALILAJ 1919 BICAJ TIRANA1 9/10/1946

  AZIS FETAH GASHI 1896 KUKES TIRANA3 9/10/1946

  HALIT MET HASAJ 1896 DRAGOC SHKODER 9/10/1946

  IDRIZ IBRO CEKAJ 1907 BAKES SHKODER 9/10/1946

  MARASH VAT VATA 1908 SHLLAK SHKODER 9/10/1946

  NDUE VAT VATA 1912 SHLLAK SHKODER 9/10/1946

  NEBI NEZIR MARKAJ 1900 ARREZ KUKES 9/10/1946

  SOKOL PAL PALI 1885 TROPOJE TROPOJE 9/10/1946

  ZOG SOKOL VATA 1888 NAUMAVRIQ SHKODER 9/10/1946

  VANGJEL RAFAIL LLOGORI1906 KORCE KORCE 9/11/1946

  MAHMUT TAHIR TOLA 1905 VICISHT BULQIZE 9/12/1946

  NASHO PANDO RGO 1920 SOPIK SARANDE 9/12/1946

  HYSEN KURTISH HOXHA 1901 PESHKOPI TIRANA1 9/13/1946

  MURAT QAZIM BRAKOLLI 1910 MIRAS DEVOLL 9/13/1946

  SADRI BEQIR BICAKU 1907 QARRISHT LIBRAZHD 9/13/1946

  BASHKIM ZENI KOLECI 1922 KOLONJE KOLONJE 9/14/1946

  ZALO ALI FANA 1900 KOLONJE DURRES 9/14/1946

  DEMIR BAJRAM KOCI 1909 ZAMBISHT KAVAJE 9/15/1946

  HASAN QERIM MAHO 1906 KORCE TIRANA1 9/15/1946

  IBRAHIM CAN PERPALI 1908 PERAJ TROPOJE 9/15/1946

  MAL ISUF OSMANI 1880 GLLANGCICE TROPOJE 9/15/1946

  DUSH MYFTAR GILA 1923 ABAT SHKODER 9/17/1946

  JUP MUHARREM KAZAZI 1905 SHKODER SHKODER 9/17/1946

  JAK PAL PALI 1875 VUKAJ SHKODER 9/19/1946

  SAHIT DULL ELEZI 1916 SHTIQEN KUKES 2/12/1946

  LEK GJON GJONI 1895 VUKAJ SHKODER 9/19/1946

  RASIM Sulejman GJYREZI 1888 SHKODER SHKODER 9/19/1946

  ALI FETAH LETICA 1929 SHTIGEN KUKES 9/20/1946

  ALUSH ELEZ ARIFAJ 1916 KRYEZI PUKE 9/20/1946

  ALUSH ELEZ MUSTAFA 1916 KRYEZI PUKE 9/20/1946

  HALIL IMER KETA 1895 KOCAJ BULQIZE 9/20/1946

  NDUE GJOK VOCRRI 1917 KLLOGJEN SHKODER 9/23/1946

  ISUF AVDI LACI 1919 PUKE PUKE 9/24/1946

  REXHEP Rustem SADRIA 1912 PUKE PUKE 9/24/1946

  PASHA AHMET XHIKA 1867 SHTEPANJ ELBASAN 9/25/1946

  SALI XHAFERR BALLA 1921 KRUJE KRUJE 9/25/1946

  HAMIT Ramazan HABILI 1924 KAVAJE KAVAJE 9/26/1946

  DED MEHILL KOLA 1893 DUKAGJIN SHKODER 9/27/1946

  DED PRENUSH Prenushi 1909 QERET SHKODER 9/29/1946

  GJON VAT LULI 1887 TALJE LEZHE 9/29/1946

  ALIKO LELO DAVACI 1920 KALLARAT TIRANA 9/30/1946

  DOD PRENG KALAJ 1892 RRESHEN MIRDITE 9/30/1946

  GJON PREK DEKAJ 1910 HOT M.MADHE 9/30/1946

  KOL SIMON ZADRIMA 1897 SHKODER SHKODER 9/30/1946

  Muharrem ALI GJUNA 1890 PESHKOPI TIRANA 9/30/1946

  Myzafer MUSTAFA PIPA 1914 TURQI DURRES 9/30/1946

  NUH BEQIR ORASHI 1878 SHKODER SHKODER 9/30/1946

  OSMAN AQIF MIRACI 1921 TATZAT DELVINE 9/30/1946

  OSMAN HYSEN HYSENI 1878 BOKAJ SHKODER 9/30/1946

  PASHUK BIB MIRAKAJ 1901 IBALLE TIRANA3 10/1/1946

  RRAPO ELMAS SHAHAJ 1880 FIER FIER 10/1/1946

  ZOG MAL MALA 1883 SHOSH SHKODER 10/1/1946

  Hajredin AHMET Tushilla 1875 DIBER DIBER 10/2/1946

  KEL SHAN DEDA 1879 SHKODER TIRANA3 10/2/1946

  TAHIR ALI HALILAJ 1922 SKRAPAR DURRES 10/2/1946

  TISH PASHUK HILA 1890 SHELDI SHKODER 10/2/1946
  ………………………………………………..

  https://ligapress.wordpress.com/page/3/

 9. einfach eine billige Show, welche extrem viel Geld kostet, nur damit ausl. Parasiten, ihre Existenz zelebrieren können

  Analize 21 Nov 2016

  “Ekonomia e kanabisit” kërcënon të zaptojë Shqipërinë

  Policia shqiptare duket se po e humb luftën në ndalimin e përhapjes së kultivimit të kanabisit, që sipas ekspertëve po çorienton ekonominë dhe politikën dhe që po rrezikon themelet e demokracisë.

  Die KAS, FES, HBS (Club der Grünen Verbrecher) gehören geschlossen, wie Hundert andere der Unfugs Politischen Stiftungen für die Ratten der Politik, inklusive dem Müll Haufen: SWP-Berlin

 10. Das Theater mit Öffnung der Kommunistischen Dateien: 75 % der DP Partei sind „Sigurime“ Leute

  Ein Betrugs Projekte der KAS, weil Alles von Beginn nur Unfug war. Eine Institution nur um Geld zustehlen und Nichts. Dort arbeitet real niemand, hat Nichts zutun.

  Ein im neuen Institut Angestellter outet, das man seit Jahren nur Gehalt kassiert, Nichts passiert, denn per Gesetz, dürfen Politiker etc. und deren Hintergrund untersucht werden. Betrug wie immer und die Dümmsten erhieltn Jobs, nach dem Deutschen Modell der Stiftungen.

  KAS: Vertreter Thomas Schrapel fordert die Offenlegung der Kommunistischen Dateien
  Comedy Show der OSCE, KAS, CDU für Nichts: Die (gesäuberten) Kommunistische Dateien sind nun geöffnet

  Daut Gumeni: Hapja e dosjeve në Shqipëri, teatri bajat i radhës

  Autoriteti për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit po rezulton një strukturë amorfe, e paaftë dhe e pafuqishme për të kryer detyrat për të cilat u krijua. Fushata dhe investimi i tre viteve në shërbim të këtij institucioni e ka rezultatin zero.

Schreibe einen Kommentar