Das kriminelle Enterprise der Familie des Enkeled Alibeaj: mit falscher ID in Deutschland verhaftet: Taulant Alibeaj

Von Europol Rom inzwischen bestätigt wurde die Verhaftung von Taulant Alibeaj, wegen bewaffneten Raub Überfall, der mit einer falschen ID Karte von einem Kosovaren, und einem falschen Italienischen Karte in Hamm festgenommen wurde. Einen Albanischen Polizei Inspektor Ausweis hatte er auch, Markenzeichen der Kriminellen, welche unter Bujar Nishani, Flamur Noka in den Polizei Dienst kamen.

Er fiel der Deutschen Polizei auch auf, weil er eine 15.000 € teure „Breitling“ Uhr hatte, identisch wie andere Profi kriminelle Justiz- oder Innenminister von Bujar Nishani angefangen.

Kriminelle Clans, die Justiz Minister wurden gibt es Non-Stop seit 14 Jahren, wo der Bruder, oder andere enge Verwandte in Europa vor allem verhaftet wurden. EU und US gefördert, denn dann funktionieren die Geschäfte Weltweit der Lobbyisten Mafia. Der Deutsche Justiz Minister Maas, gehört zu diesen Mentoren der Partnerschaften, hoch krimineller Clans die in Deutschland operieren. Wie Steinmeier und Co. im Solde der US – und Albaner Mafia. Einladung und Projekte zur Zwecke der gemeinsamen Millionen Unterschlagungen sind normal vor allem bei der EU Mafia, US und Berlin Ganoven Betrieben, welche die Politik beherrschen, obwohl ohne Verstand und IQ.

EU, USA das Programm, wie man Flüchtlings Banden und kriminelle Netzwerke organisiert

http://www.balkanweb.com/site/wp-content/uploads/2015/03/38755alibeaj.jpg

Enkeled Alibeaj, ist der typische Albanische Minister, wo der Bruder, andere enge Verwandte, kriminelle Enterprise betreiben, inklusive Bujar Nishani. Verhaftungen von höchsten Polizei Direktoren, Verwandten hoher Adminstrativer Direktoren sind normal, vor allem rund um Drogen Handel. Enkeled Alibeaj, wurde als Justiz Minister in 2008 hart von dem Leiter der Justiz Mission II kritisiert, das er jede Funktion und Reform der Justiz sabotiert. Heute gehört er zu dem kriminellen Enterprise, was jede Justiz Reform und Funktion verhindert.

Enkeled Alibeaj, wurde als krimineller Justiz Minister schon bei wikileaks beschrieben im kriminellen Enterprise des Bujar Nishani, Salih Berisha und war Studien Kollege des Sohnes von Skhelzen Berisha, ansonsten wie alle kriminellen Politiker Geistig behindert.

CRIMINALS MAKING THE LAWS IN ALBANIA’S PARLIAMENT
2009 August 13, 13:53 (Thursday)
09TIRANA552_a

………………….

Law Breakers Turned Law Makers ——————————

— Sokol Oldashi: Olldashi, the current Minister of Public Works, Transport, and Telecommunication and DP MP from Fier, is suspected of smuggling goods and narcotics. Circumstantial evidence links Olldashi and Fatmir Kajolli in Fier to Minister of Justice Enkelejd Alibeaj in a scheme to release prisoners from jails to act as electoral bullies.

……………………..

https://wikileaks.org/plusd/cables/09TIRANA552_a.html

lt. angeblichem Telefont, ist Taulant Alibeaj in Deutschland, aber frei! Alles Täuschung

Taulant Alibeaj, Bruder des Gangsters und Ex-Justiz Minister Enkeled Alibeaj, wurde in der Stadt Hahn verhaftet, weil er mit gestohlenen Waffe herum lief. Er zeigte eine italienische ID Karte, ebenso einen Tirana Polizei Ausweis, der gefakte war.
null
Taulant Alibeaj

In Deutschland wurde er unter dem Namen: Xhavit Morrnica verhaftet.

Die komplette Albaner Mafia kann ohne Problem auch bei einem Interpol Haft Befehl nach Deutschland reisen, weil nur noch Hirnlose einen Job beim BKA und Co. haben wollen.

In Notfall erhält man eine neue Identität. Enkeled Alibeaj ist bei wikileaks als amtierende Justiz Minister erwähnt, wie er für Geld Kriminelle nicht verhaften lässt, bzw. frei lässt.

Gjermani, akuzohet për vjedhje
me armë,pranga vëllait të Alibeajt
Policia kriminale në Gjermani njofton se në qytetin Hahn me datë 7 prill vetëm dy ditë më parë është arrestuar Taulant Alibeaj vëllai i ish-ministrit të Drejtësisë Enkelejd Alibeaj .

Taulant Alibeaj është arrestuar pas një vjedhjeje më armë. Ai ka treguar një kartë identiteti shqiptare dhe një kartë identiteti policie. http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/gjermani-akuzohet-p-r-vjedhje-me-arm-pranga-v-llait-t–alibeajt-350944.html

Aktualitet
10 Prill 2016 – 07:30 | përditesuar në 07:54
Europol Roma: Taulant
Alibeaj i arrestuar në Gjermani
Taulant Alibeaj: S“jam arrestuar, sulm politik
Alibeaj: Gënjeshtër, sajesë ordinere e Tahirit
Të tjera rreth shkrimit
Taulant Alibeaj: S“jam arrestuar, sulm politik
Alibeaj: Gënjeshtër, sajesë ordinere e Tahirit
Pavarësisht nga përgënjështrimet e Partisë Demokratike nga Tirana, Interpoli italian konfirmon se Taulant Alibeaj, vëllai i ish-ministrit të Drejtësisë së PD-së, është arrestuar nga policia gjermane pasditen e 5 prillit në lagjen numër nr.59065 në qytetin e Hamm. Shqiptarja.com verifikoi përmes burimeve italiane të Europolit dokumentin me të cilin policia kriminale Gjermane kërkon të verifikojë me kolegët italianë autenticitetin e një dokumenti fiskal të gjetur në pronësi të Taulant Alibeajt në momentin e arrestimit. Alibeaj, që rezulton nga dokumentat që ka lindur në Seman të Fierit më 2 gusht 1977, akuzohet nga policia gjermane për “grabitje me armë”. Pikërisht në këtë dokument policia gjermane zbulon që në momentin e arrestimit vëllai i politikanit shqiptar të PD-së, kishte në pulsin e tij një orë me një vlerë aq të lartë, sa krijoi tek gjermanët dyshime të forta.

Lajmi i arrestimit të Taulant Alibeaj, ish-funksionarit të Policisë së Shtetit pranë repartit RESI, ku ka mbajtur detyrën e inspektorit, është konfirmuar për “Shqiptarja.com” fillimisht nga burime pranë Policisë së Shtetit shqiptare. Taulant Alibeaj u është prezantuar efektivëve të policisë gjermane me emrin Xhavit Mornica, shtetas ky kosovar që pas verifikimeve gjermane kishte jetuar në këtë shtet, por në fakt ishte dëbuar qysh prej vitit 2002.
http://shqiptarja.com/home/1/europol-roma-taulant–alibeaj-i-arrestuar-n–gjermani-351014.html

Alles unter dem Schirm korrupter Verwaltungs Angestellten, korrupter Minister und inkompetender Spinner die sich  sonstwas nennen, ziehen die dümmsten Kriminellen an wie ein Magnet.

Der Bruder Ragip , von dem Kosovo Minister Präsidenten Isa Mustafa, beantragte mit Familien Verband in Frankreich Asyl, als es abgelehnt wurde, ging er in Betrügerischer Weise nach Deutschland, um Kostenlosen Krankenhaus Service zu erhalten.

3 Gedanken zu „Das kriminelle Enterprise der Familie des Enkeled Alibeaj: mit falscher ID in Deutschland verhaftet: Taulant Alibeaj“

 1. 2 Albaner die erneut mit gefälschten Italienischen ID Karten reisten, wurden in Ibiza verhaftet wegen Drogen Schmuggel.
  Spanjë – Ky shqiptar është ‘bosi’ i trafikut të 1.360 kg hashash, kishte standard të lartë jetese
  07/05/2016 – 18:45 Nga: Saimir Lleshi

  Gjykata e Ibizas në Spanjë ka lënë prapa hekurave shqiptarin me iniciale H.F, 36-vjeçar (ky që shihni në foto).

  Ai u arrestua të mërkurën e shkuar për 1.360 kg hashash. Mediat spanjolle shkruajnë se “shqiptari kishte një standard të lartë jetese”.

  Në fakt, shqiptari ishte në kërkim si dëshmitar në kuadër të hetimeve për një organizatë kriminale shqiptare që merrej me grabitjen e shtëpive luksoze në Kosta del Sol,.

  Hetimet kanë nisur që në vitin 2014, kur autoritetet kishin marrë informacion për një sasi të madhe hashashi në Ibiza, e cila më pas do të dërgohej në Barcelonë.

  Pas hetimeve, agjentët e policisë mbrëmjen e 30 dhjetorit 2014, i ndërprenë rrugën një kamioni ku gjetën brenda tij një sasi prej 1,360 kilogramë hashash.

  Më pas, policia vendase zhvilloi hetime që çuan në identifikimin e shqiptarit me iniciale H.F, i cili ishte përgjegjës për sasinë e madhe të hashashit, shkruajnë mediat lokale në Spanjë.

  shqiptari

  Në atë kohë, i arrestuari ka jetuar në Barcelonë me dokumente identiteti italiane false, por në verë u transferua në Ibiza me synim për të qëndruar në mënyrë të përhershme atje. Gjatë hetimit, u zbulua se ai ishte shqiptar dhe jo italian.

  Ai u arrestua të mërkurën e kaluar në aeroportin e Ibizas. 36-vjeçari akuzohen për disa vepra penale.

  /Ora News/

  Vërej se ekziston një gen shkatërrues në politikën shqiptare – tha njëherë Karsten Jensen, ambasador i Danimarkës në Tiranë. Një gen që këmbëngul edhe sot e kësaj dite dhe që lidhet më së shumti me Sali Berishën ndonëse, nuk kufizohet vetëm me të. Prova? Sa të duash! Asnjë burrë shteti nuk do të bënte atë që sapo bëri Sali Berisha, t’i bënte thirrje shqiptarëve të armatosen kinse për të përballuar krimin por në fakt, për t’u përballur me armë me një qeveri që ai prej 3 vjetësh rreket ta rrëzojë. Asnjë demokrat nuk do ta bënte një gjë të tillë. Sepse edhe kur qeveria është shumë e keqe, një “burrë shteti”, për më tepër demokrat, e gjen zgjidhjen vetëm dhe vetëm tek rotacioni i pushtetit me votë. Por Berisha e provoi edhe një herë me vepra se nuk është “burri i shtetit” por burri i antishtetit.

  ***

  Fillimi i mirë është gjysma e punës. Qe një kob për Shqipërinë që menjëherë pas thërrmimit të regjimit komunist (Berisha ka ngritur legjendën se e shkatërroi Ai komunizmin?!) në krye të proceseve politike doli “burri i antishtetit”. Sikur në vitin ’91 të kish dalë në krye të proceseve një lidership a elitë politike e dedikuar për demokracinë liberale dhe shtetin ligjor, sot, pas 25 vjetësh, Shqipëria do të qe një tjetër shtet, anëtar i denjë i BE. Mjerisht, në krye doli një elitë jo vetëm e padedikuar por edhe armiqësore ndaj demokracisë dhe shtetit ligjor. Në krye të kësaj elite u vu Berisha që i jepte frymën gjithçkaje. Për fat të keq një frymë destruktiviste që përputhet me karakterin e tij nekrofil.1

  ***

  Një rrënimtar dhe vdekjedashës nuk mund të pajtohet kurrë me demokracinë dhe lirinë e njeriut. Nuk mund të pajtohet as edhe me sistemin e shtetit ligjor që, duke kufizuar pushtetet, nuk i lë hapësira shkatërrimit. Prandaj nuk kishte si Berisha të investohej për shtetin ligjor dhe demokracinë. Ai u investua për të kundërtën.

  ***

  Pasi shkatërroi demokracinë në PD (kulti i tij i individit është me brirë atje) e shkatërroi edhe në shtet duke vrarë që në djep premisat e lirisë së njeriut dhe demokracinë, drejtësinë, mediat e pavarura apo duke manipuluar zgjedhjet. Paralel ju përvesh rrënimit të ekonomisë që u manifestua në mënyrën më katastrofike në privatizimet e ndërmarrjeve publike. Në asnjë vend ish-komunist nuk ka ndodhur ploja që ngjau në Shqipëri. Brenda pak vitesh, nëpërmjet një privatizimi korruptiv, që paraprihej nga degradimi i qëllimtë i pronave publike, Shqipëria u katandis nga një vend industrialo-agrar në një vend agrar që rrezikon të mos ketë as bujqësi. Berisha mburrej se Shqipëria ishte më e shpejta në Ballkan dhe Lindje në privatizim, ndërkohë që vendet e tjera e bënë një operacion të tillë më gradualisht por më me maturi dhe përfitim. Por ato kishin liderë dhe elita që jo vetëm e kuptonin, por edhe kishin njëfarë dedikimi për shtetin. Ndërsa lideri ynë ishte burri i antishtetit. Edhe vetë Fatos Nano, që i lodhur nga persekutimi dhe presionet i dha karar të pajtohet me burrin e antishtetit, në një moment sinqeriteti ka pohuar se “…ishte shumë e mundur të shpëtohej shumëçka, aspak gjithçka, por struktura materiale që vazhdonte të prodhonte, u bllokua dhe u shkatërrua me greva politikisht të arsyetuara por pa sens për gjendjen ekonomike të vendit…”. Por s’kish si të ndodhte ndryshe kur në krye të shtetit kish ardhur Antishteti.

  ***

  Dhe pastaj antishteti u shtri si epidemi në të gjithë sferat e jetës. Tolerimi i ndërtimeve pa leje që çoi në zhdukjen e plazheve të tëra, ishte antishtet. Ai nuk do të ndodhte, dhe sot Shqipëria do kish plazhet nga më të veçantat në Europë, sikur burri i shtetit që kish marrë të gjithë pushtetet, të kish thënë vetëm kaq: Mos të ndërtohet 300 m nga bregu i detit! Por ne kishim burrin e antishtetit që ishte i interesuar jo për shtet, por që të gjithë të korruptoheshin duke grabitur shtetin në mënyrë që ai t’i keqpërdorte sa më mirë në funksion të pushtetit të tij personal. Sepse burri i antishtetit është edhe burri i pushtetit. Ai varros shtetin për pushtetin. Kështu ndodhi edhe me pyjet që u ruajtën si me brisk nga faqet e maleve dhe kodrave, kështu edhe me shtretërit e lumenjve që u gërryen, kështu edhe me tokën që ra pre e erozionit. Kudo degradim dhe shkatërrim si në asnjë shtet. Pse? Sepse nuk kishim në krye një Monteskjë të dedikuar ndaj frymës së ligjit por burrin e antishtetit që nuk ka të ngopur me shkatërrim.

  ***

  Po kështu edhe me piramidat financiare. Burri i antishtetit preferoi që t’i linte shqiptarët të zhyten në iluzionin e parajsës së korruptuar të fajdeve në një kohë që duhet të përballonin kostot e reformave të rrepta por të ndershme. Edhe kur Banka Botërore dhe FMN i kërkuan Berishës, andej nga viti 1994, të ndalonte piramidat, ai, burri i antishtetit, refuzoi ta bënte një gjë të tillë sepse nuk leverdiste për pushtetin. Fajdet ishin droga që krijonte iluzionin se me PD dhe Berishën “fitojnë të gjithë”! Nuk e bëj unë këtë akuzë. E ka akuzuar publikisht për këtë fajësi Genc Ruli, një nga mbështetësit më të afërt të tij. Por në një moment kur qe divorcuar përkohësisht nga Berisha. Kryeministri Meksi edhe guvernatori i Bankës së Shqipërisë Luniku donin që të mbyllnin piramidat, por nuk donte kryeshtetari – ka deklaruar Ruli.

  ***

  Destruksioni si antishtet vazhdoi në mars ’97, kur në vend se të jepte dorëheqjen siç i përkiste, pasi humbi mbështetjen e shumicës së shqiptarëve për shkak të piramidave që vetë i toleroi, Berisha tentoi skenarin e mbytjes së protestave me ushtri dhe pasi dështoi, atë të armatosjes së mbështetësve fanatikë apo të gënjyer me krahinizma përçarëse antikombëtare dhe futjen e Shqipërisë në luftë civile. Karakteri i tij destruktiv nekrofil, ja arriti qëllimit. Shteti shqiptar u rrënua dhe mijëra vetë humbën jetën. Vepra e burrit të antishtetit u përkrye. Por nuk u ngop.

  ***

  Aq sa mund të nginjet një vrimë e zezë që gëlltit planetë, aq mund të ngopet me shkatërrim një karakter destruktiv. Prandaj ndodhën edhe marshimi ushtarak i Leka Zogut mbi KQZ në ‘97, grushti i shtetit në shtator ’98, apo sulmi mbi komisariatin e Tropojës.

  ***

  Por antishteti u fut më thellë në limfën e shtetit gjatë sundimit të tij të dytë, pasi burri i antishtetit, u rikthye në pushtet në vitin 2005. E jo vetëm e thelloi korrupsionin e madh me trafiqe e biznese mafioze si ai i municioneve në Gërdec, me fishekët kinezë të trafikantit Diveroli, apo korrupsionin e rrugës Durrës-Kukës, por u përpoq, për qëllime pushteti, të bëjë që të gjithë shqiptarët të rreshtohen në falangat e antishtetit duke mos paguar faturat e ujit dhe të energjisë elektrike. Duke mbjellë drogë ditën për diell. Justifikimi? Janë të varfër dhe nuk kanë si jetojnë! Dhe kush e thoshte apo nënkuptonte këtë? Burri i shtetit që ishte votuar t’i nxirrte shqiptarët nga varfëria! Por në vend që të bënte këtë, i hidhte gomën e shpëtimit të antiligjit, antishtetit. Si me piramidat financiare. Si me kontrabandën e naftës me Malin e Zi. E ç’e dallon këtë burrë antishtet nga një Eskobar që duartrokitet madje votohet, vetëm pse i hedh turmës lëmoshat e një trafiku që e degradon dhe e varfëron?

  ***

  Tani që është prapë në opozitë, burri i antishtetit përpiqet që përpëlitjet e shtetit për t’u kthyer në origjinë, për të mbledhur taksa apo faturat e energjisë, t’i paraqesë si mizori kundër popullit, operacionet kundër kanabisit, si shkelje të të drejtave të njeriut. Por tërbimin më të madh, burri i antishtetit e ka me reformën në drejtësi. Sepse një drejtësi e pavarur, që ai e shtypi që në embrion me kursin e plepave dhe presione mbi gjykatat, është shtylla kurrizore e shtetit. Pa të shteti është një butak. Dhe burri i antishtetit, do që shteti të mbetet një butak. Që ai dhe klani i tij të mos ndëshkohen për krimet dhe korrupsionin 25 vjeçar. Që ai ta sulmojë, kërcënojë, rrënojë shtetin, por shteti të mos e ndëshkojë për këto krime. Prandaj tani që e shikon se ndërkombëtarët janë të vendosur të çojnë deri në fund reformën që mund të pjellë një drejtësi që ai se komandon, thërret për armë dhe konflikt.

  ***

  Po kush mund ta shpëtojë Shqipërinë nga burri i antishtetit? Mos vallë dalja e ndonjë burri të vërtetë shteti? Iluzion. Në mungesë të sistemit të institucioneve të shtetit ligjor, ndër të cilat drejtësia e pavarur është thelbësore, çdo burrë shteti do të degradonte. Vetëm një drejtësi e pavarur nga politika dhe mafia mund ta shpëtojë Shqipërinë nga burri i antishtetit sot (që, e theksoj, nuk është thjesht Saliu por është kulti Berisha me mbështetës fanatikë) si dhe nga çdo burrë shteti nesër. Pra na duhen jo burra shteti, por institucione të pavarura nga burrat e shtetit që duke mbajtur ata nën kontroll, u japin shansin të shndërrohen në burra shteti.

  http://www.gazetadita.al/06-maj-2016/

 2. Ansprechpartner von Alibeaj, der heute jeden Justiz Neu Anfang sabotiert.

  Was der korrupte Idioten Verein der EU anstellt, sieht man mit den sinnlosen Konferenzen aus 2010 den damaligen Statement, wo man sich nur selbst feiert, als Mafiösen Construct.

  EU Pleite

  Task Force Staatsanwaltschaft: Die gekauften und falschen Gerichts Urteile ruinieren Albanien

  Stellvertretende Generalsekretärin des Europarates und der Geschäftsträger der EU-Delegation sprach über die Korruption in Albanien

  Senior Europäischen Union und dem Europarat gab gestern Meldungen wie die Bekämpfung der Korruption und betonte, dass der Kampf gegen ihn selbst hohe Beamte ausgedehnt werden sollte, ohne dass Gerechtigkeit durch Immunität beeinflusst werden. Stellvertretende Generalsekretärin des Europarates, Maud de Boer-Buquicchio, Geschäftsträger der Delegation der Europäischen Union in Albanien, Luigi Brusa, Premier Berisha, seine Minister und Leiter von unabhängigen Institutionen gesammelt gestern Nachmittag auf reden Korruptionsbekämpfung, Teil des Projekts zur Bekämpfung der Korruption in Albanien (PACA) mit 2.000.000 ? aus der Europäischen Union und 0.13 Millionen Euro durch den Europäischen Rat gefördert. In ihrer Rede betonte die Führung der europäischen Institutionen, die Korruption nicht nur die im Rahmen von Integrationsprozessen bekämpft werden, aber der Kampf gegen ihn sollten die Menschen mit Immunität, wie Minister und andere hochrangige Beamte ausgedehnt werden.
  Europäische Union

  Der Geschäftsträger der Delegation der Europäischen Union in Albanien, Luigi Brusa, war auch hart in seiner Rede über das Phänomen der Straflosigkeit der leitenden Beamten in Fragen der Korruption.
  …………….
  „Sie haben zu erstellen Geschichte-Scan-Chain-Strafe Verfolgung von Korruptionsfällen und die Beseitigung wesentlicher Hindernisse zur Aufhebung der Immunität von Abgeordneten, Richtern und Ministern und erhöhen die Transparenz der Finanzierung der politischen Parteien“, empfahl die EU-Gesandten in Tirana. Auf der anderen Seite, sagte Bruce, dass die großen Probleme mit der Korruption in dem Land, in wichtigen Bereichen wie Justiz, den Prozess der Restitution und Entschädigung von Eigentum und im Gesundheitssektor befindet.

  BE dhe KiE: Hetimi i zyrtarëve të lartë është i bllokuar
  23/11/2010
  Fatjona Mejdini
  Zëvendëssekretarja e përgjithshme e Këshillit të Europës dhe i ngarkuari me punë i delegacionit të BE-së në Shqipëri folën për korrupsionin

  Treffen der Dumm Schnacker wieder mal bei einer Konferenz in Tirana.

  Drejtues të lartë të Bashkimit Europian dhe Këshillit të Europës dhanë dje mesazhe për sa i përket luftës kundër korrupsionit, duke theksuar se lufta ndaj tij duhet të shtrihej edhe te zyrtarët e lartë, pa lënë organet e drejtësisë të influencohen nga imuniteti. Zëvendëssekretarja e përgjithshme e Këshillit të Europës, Maud de Boer-Buquicchio, i ngarkuari me punë i delegacionit të Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Brusa, Kryeministri Berisha, ministra të kabinetit të tij dhe krerët e institucioneve të pavarura u mblodhën pasditen e djeshme për të folur në lidhje me antikorrupsionin, në kuadër të projektit kundër korrupsionit në Shqipëri (PACA), të financuar me 2 milionë euro nga Bashkimi Europian dhe me 0.13 milion euro të tjera nga Këshilli i Europës. Në fjalën e tyre, drejtuesit e institucioneve europiane theksuan se korrupsioni nuk duhet të luftohet vetëm në kuadër të proceseve integruese, por lufta ndaj tij duhet të shtrihet edhe te personat me imunitet, siç janë ministrat dhe zyrtarët e tjerë të lartë.
  Bashkimi Europian

  I ngarkuari me punë i delegacionit të Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Brusa, u tregua i ashpër në fjalën e tij për sa i përket fenomenit të mosndëshkimit të zyrtarëve të lartë për çështje të korrupsionit. Gjatë fjalës së mbajtur në konferencë Brusa theksoi se masat parandaluese ndaj këtij fenomeni në vend janë të pamjaftueshme, duke shtuar se imuniteti ka bërë që shumë çështje të rëndësishme në duart e prokurorisë mos të gjykohen deri në fund. ?Masat parandaluese janë të pamjaftueshme. Çështjet e profilit të lartë nuk janë çuar deri në fund. Ka pasur çështje që janë shtyrë për procedura dhe më pas janë bllokuar për shkak të imunitetit?, theksoi përfaqësuesi i BE-së në fjalën e tij, duke shtuar se shumë pak zyrtarë të lartë po hetohen në vend për korrupsion. Sipas tij, në vend mungon një historik për sa i përket hetimit dhe dënimit të zyrtarëve të lartë për vepra të korrupsionit. ?Duhet të krijohet historiku i zinxhirit hetim-ndjekje penale-dënim të rasteve të korrupsionit të madh dhe heqjen e pengesave për heqjen e imunitetit të deputetëve, gjyqtarëve e ministrave dhe rritjen e transparencës së financimeve të partive politike?, rekomandoi i dërguari i BE-së në Tiranë. Nga ana tjetër, Brusa theksoi se problemet më të mëdha me korrupsionin në vend ndodhen në sektorë kyç, siç janë sistemi i drejtësisë, procesi i kthimit dhe kompensimit të pronave dhe në sektorin e shëndetësisë.
  Këshilli i Europës

  Përfaqësuesja e lartë e Këshillit të Europës, Maud de Boer-Buquicchio, deklaroi dje se qeveria kishte shumë për të bërë në luftën kundër korrupsionit. Sipas saj, ishte e udhës që të hartohej një plan realist veprimi për vitin 2011, një plan i cili garantonte vijueshmërinë. Po kështu, zëvendëssekretarja e përgjithshme e KiE-së deklaroi se ishte e nevojshme që qeveria të merrte masa energjike edhe për të ndryshuar percepsionin e qytetarëve shqiptarë ndaj korrupsionit. ?Lufta kundër korrupsionit do të fitohet vetëm kur qëndrimi i publikut të ketë ndryshuar, kur publiku të mos jetë i dorëzuar, por mospranues. Nga ?të gjithë e bëjnë? në ?kjo është e papranueshme?, tha Maud de Boer Buquicchio gjatë fjalës së mbajtur në konferencë.
  Kryeministri

  Kreu i qeverisë, Berisha, i pranishëm në takimin e djeshëm antikorrupsionin, deklaroi se qeveria që ai drejton e ka nisur nga zyrat e saj këtë proces. Duke folur për rezultatet e kësaj lufte, Berisha theksoi se kishte arritje të rëndësishme, por deklaroi se lufta ndaj këtij fenomeni do të vijonte edhe më tej. ?5 vjet më parë premtuam qeverisje me duar të pastra dhe këtë luftë e nisëm nga zyrat tona, duke ulur shpenzimet e administratës publike. Luftën kundër tij mund ta bëjmë me sukses në qoftë se e injektojmë në çdo qenie njerëzore, në çdo qelizë?, theksoi Berisha, duke shtuar se ndaj këtij fenomeni ka një rënie drastike.

  http://www.gazeta-shqip.com/index/index/8dfa08835cbeddb1ed46e9c7e3476295.html

  Auch der Geheimdienst Chef schreibt an Berisha, das seine Behörde mehr Geld zur Verfügung gestellt bekommt. Die Behörde macht erstmalig eine gute Arbeit, seit 20 Jahren, weil Berisha einen Ordner erhielt, über die Namen und System korrupter Beamter. Salih Berisha gibt diesen leuten kein Geld, weil er mit seinen Verbrecher Freunden, sich angegriffen fühlt.
  http://www.gazeta-shqip.com/index/index/ddee010d73ac6174fe7d7d142bb61c73.html

  Tuesday, November 23, 2010

  Albanian National Secret Services requires budget: Government to give us money, we do not have money to agents

  Director of NIS: The Secret Service, does not guarantee protection of the sovereignty of Albania

  Chairman of the National Intelligence Service yesterday asked the help by the committee members of Albanian Parliament, to increase the budget laws of this institution for the year 2011, because otherwise can not perform tasks that were given to guarantee the national security of the country, the newspaper „Shekulli“ writes.

  One of the main concerns of the Albanian intelligence leader Bahri Shaqiri, is the insufficiency of funds to reward the sources of information. „There is no budget to cover travel expenses for agnets and sent to services“, – said Bahri Shaqiri to the commission. Another major concern according to the head of SIS is the establishment of the Center of eavesdropping after the allocated budget can not build the new center.

  http://www.shekulli.com.al/2010/11/23/shish-kerkon-rritje-te-buxhetit-qeveria-te-na-jape-para-nuk-punojme-dot.html

 3. Der peinliche Ex-Justizminister Enkelejt Alibeaj, redet im Albanischen Stile, als ob er ein Ehrenmann ist, was zum System gehört. Wie die Fakten belegen, hat er die Justiz sabotiert, Schwer Kriminelle für Geld freigelassen, besonders nicht nach Ihnen fahnden lassen, wie den Kajolli Clan.

  Sein Bruder reiste mit falschen Ausweis nach Deutschland, wollte einen bewaffneten Raubüberall machen, wurde aber vorweg von der Polizei verhaftet.

  Der Bruder Ragip , von dem Kosovo Minister Präsidenten Isa Mustafa, beantragte mit Familien Verband in Frankreich Asyl, als es abgelehnt wurde, ging er in Betrügerischer Weise nach Deutschland, um Kostenlosen Krankenhaus Service zu erhalten.

  Schwer kritisiert vor Jahren von der EU Justiz Mission, als er Justizminister war, vor 10 Jahren:

  Das kriminelle Enterprise der Familie des Enkeled Alibeaj: mit falscher ID in Deutschland verhaftet: Taulant Alibeaj

  Von Europol Rom inzwischen bestätigt wurde die Verhaftung von Taulant Alibeaj, wegen bewaffneten Raub Überfall, der mit einer falschen ID Karte von einem Kosovaren, und einem falschen Italienischen Karte in Hamm festgenommen wurde. Einen Albanischen Polizei Inspektor Ausweis hatte er auch, Markenzeichen der Kriminellen, welche unter Bujar Nishani, Flamur Noka in den Polizei Dienst kamen.

  Er fiel der Deutschen Polizei auch auf, weil er eine 15.000 € teure „Breitling“ Uhr hatte, identisch wie andere Profi kriminelle Justiz- oder Innenminister von Bujar Nishani angefangen.

  Enkeled Alibeaj, wurde als krimineller Justiz Minister schon bei wikileaks beschrieben im kriminellen Enterprise des Bujar Nishani, Salih Berisha und war Studien Kollege des Sohnes von Skhelzen Berisha, ansonsten wie alle kriminellen Politiker Geistig behindert.

  CRIMINALS MAKING THE LAWS IN ALBANIA’S PARLIAMENT
  2009 August 13, 13:53 (Thursday)
  09TIRANA552_a

  ………………….

  Law Breakers Turned Law Makers ——————————

  — Sokol Oldashi: Olldashi, the current Minister of Public Works, Transport, and Telecommunication and DP MP from Fier, is suspected of smuggling goods and narcotics. Circumstantial evidence links Olldashi and Fatmir Kajolli in Fier to Minister of Justice Enkelejd Alibeaj in a scheme to release prisoners from jails to act as electoral bullies.

  ……………………..

  https://wikileaks.org/plusd/cables/09TIRANA552_a.html

  lt. angeblichem Telefont, ist Taulant Alibeaj in Deutschland, aber frei! Alles Täuschung

  Taulant Alibeaj, Bruder des Gangsters und Ex-Justiz Minister Enkeled Alibeaj, wurde in der Stadt Hahn verhaftet, weil er mit gestohlenen Waffe herum lief. Er zeigte eine italienische ID Karte, ebenso einen Tirana Polizei Ausweis, der gefakte war.

  Kriminelle Clans, die Justiz Minister wurden gibt es Non-Stop seit 14 Jahren, wo der Bruder, oder andere enge Verwandte in Europa vor allem verhaftet wurden. EU und US gefördert, denn dann funktionieren die Geschäfte Weltweit der Lobbyisten Mafia. Der Deutsche Justiz Minister Maas, gehört zu diesen Mentoren der Partnerschaften, hoch krimineller Clans die in Deutschland operieren.

  22/10/2017
  Deputeti i PD, Enkelejt Alibeaj, ka hedhur akuza të forta ndaj ish-ministrit Saimir Tahiri, duke thënë se e ka nisur aktivitetin kriminal shumë kohë para se të bëhet ministër i Brendshëm. Sipas tij, Tahiri ishte kapiteni i narkoshtetit me bekimin e Ramës dhe u bë ministër si garanci për krimin. Sipas deputetit, lidhja e Tahirit me krimin ka ndodhur që në zgjedhjet e vitit 2013, ku ai përdori bandat në zgjedhje. „PS në kom e mandateve me urdhër të Ramës nuk lejoi drejtësinë të funksionojë. I dha kohë Tahirit të zhdukë çdo provë e objekt komprometues. Rama ka vënë gjithë shtetin në funksion t paktit të tij kriminal. Ai do që Tahiri t’ia hedhë pa u lagur, në mënyrë që të shpëtojë ai dhe Rama. Nëse do miratohej kërkesa e prokurorisë Tahiri do merrte me vete dhe ramin për shkak të fakteve që Tahiri ka për të. Ka përfituar 20 milionë euro që i duheshin për fushatën, ai sërish u mor në mbrojtje nga Rama. Historia është e thjeshtë, parlamenti gjykon vetëm legjitimitetin dhe ligjshmërinë e kërkesës, nuk pranon dhe gjykon prova, pasi nuk është gjykatë. Parlamenti gjykon politikisht dhe jo si gjykatë, por me urdhër të Ramës ai u kthye në hetuesi dhe gjykatë. Tahiri u lejua të kërcënojë, dhunojë prokurorët. E vërteta është se Tahiri me bekimin e Ramës ishte kapiteni i narkoshtetit. Lidhja e tij me krimin ka ndodhur shumë kohë më parë se të bëhej ministër, ai përdori bandat në zgjedhjet e 2013. Ai u bë ministër nga Rama si garanci për krimin. Qindra tonelata drogë kalonin territorin e Shqipërisë dhe nuk kapeshin, kjo shpjegon se radarët nuk punonin në shumicën e kohës dhe si u vunë në funksion të drogës pistat e avionëve. Rama ka dy standarde për drejtësinë, një për Tahirin dhe një për qytetarët. Rama nuk e lëshon Tahirin, sepse janë bashkëpunues në aktivitetet kriminale. Me ramin drejtësia ka rënë, shteti po, Vettingu po“, tha Alibeaj.

  Was der korrupte Idioten Verein der EU anstellt, sieht man mit den sinnlosen Konferenzen aus 2010 den damaligen Statement, wo man sich nur selbst feiert, als Mafiösen Construct.

  EU Pleite

  Task Force Staatsanwaltschaft: Die gekauften und falschen Gerichts Urteile ruinieren Albanien

Schreibe einen Kommentar