Das Kartell der Privaten Geld- und Privat Polizei Firmen, ist von Kriminellen kontrolliert mit Lizenz des Innenministeriums

Die Albaner bauen nur Verbrecher Kartelle aus, vor allem in der Polizei und in der Adminstration. Prominente Anwälte, haben direkt alle Telefon Nummern der jeweiligen Premier Minister gespeichert auf ihren Handys, mit Ausnahme von Pantelj Majko.

Die Privat Polizei, Angestellte der Bewachungsfirmen werden nun untersucht, wer vorbestraft ist, obwohl lange bekannt ist das hoch Kriminele Bewachungsfirmen gründeten wie Gjoka, oder Agron Groba der Inhaber von „Pelikan“, der unbekannt verschwunden ist aus dem Hausarrest. Schon zu Beginn der Untersuchung fand man 20 % vorbestrafte Kriminelle bei den Geld Transport Firmen und Privat Polizei Firmen, alle lizensiert durch das Innenministerium, wo sich ebenso genügend Kriminelle tummeln, eigene Cannabis Plantagen unterhalten. Blöde Sprüche des Innenministers wie so oft.

Interior Minister: „Cannabis problem ends this year“. OSCE Ambassador: „Still a lot to be done“

Die ständigen Raub Überfälle sind damit erklärt.

Das meiste Geld kassieren die US und EU Ratten, mit immer neuen Reform Plänen und Ausbildung.

Aktualitet NGA ARSEN RUSTA
26 Shkurt 2017 – 11:28 | përditesuar në 12:06
Grabitjet e krimet, 2 në 10
Policë Privatë të përfshirë
Efektivët test me gjurmë gishtat

TIRANE-Dy në 10 efektivë të policisë private në vend rezultojnë me precedent penal dhe të përfshirë në Krime të Rënda, ku rasti më i fundit ishte ai i dy grabitjeve së 7 milion eurove në aksin Qafë Kashar –Rinas.

Këto të dhëna sipas burimeve për Report Tv e Shqiptarja.com në Departamentit e Sigurisë Publike janë konsideruar shqetësuese dhe së shpejti këta efektiv do t’i nënshtrohen testit të rreptë duke nisur me gjurmët e gishtërinjve e deri tek e shkuara e tyre apo karriera që kanë pasur kur kanë punuar në policinë shtetërore.

Përfshirja e efektivëve të policisë private në ngjarje kriminale deri në grupe të strukturuara si në rastin e Fation Xhyliut dhe Detion Memlikës dhe Admir Çerpjas në grabitjen e blindave me para do të ndryshojë rregullat e punësimit të çdo individi në këto kompani.

Burime nga Policia e Shtetit sqaruan për Shqiptarja.com se aktualisht është duke u hartuar një projekt që shtetasit që punësohen pranë këtyre kompanive ku para dhënies së lejes nga autoritetet shtetërore dhe liçensimit, stafi do t’i nënshtrohen rregullave të rrepta.

Rregulla që do të përfshijnë për herë të parë shenjat e gishtërinjve e deri tek testi psikologjik i tyre.

Aktualisht këta punonjës testohen vetëm me dëshmi penaliteti dhe certifikatën e qitjeve në poligon për përdorimin e armëve.

Por vetëm ky kontroll sipas analizave të departamentit të sigurisë publike jo vetëm është e pamjaftueshme por kjo ka rezultuar procedurë e cila ka krijuar hapësirë që në këtë sektorë të rekrutohen persona me precedent penal.

policet

Brenda muajit Prill sipas burimeve për Shqiptarja.com, testimit do të përfshijë, aftësitë fizike, aftësitë profesionale në përdorimin e armatimit, aftësitë komunikuese, gjurmët e gishtërinjve si dhe të dhëna për të shkuarën e këtyre efektivëve pasi një pjesë e madhe rezulton të jenë përjashtuar nga policia e shtetit për shkelje por punësohen në privat.

Nga statistikat e procedimeve penale si dhe policëve privat që punojnë në kompanitë e ruajties fizike dhe shoqërimit të vlerave monentare 2 ndër 10 polic privat rezultojnë të proceduar penalisht të dënuar për shpërdorim detyre dhe kanosje të qytetarëve.

Në rastin më të bujshëm të grabitjeve të 7 milion euro në aksin Qafë Kashar – Rinas rezultoi se përfshirja e policëve privat në aktivitetin kriminal jo vetëm solli pasoja ekonomike por rrezikoi jo pak qytetarët të cilët u bënë dëshmitar të rrezikuar të skenave të krimit ku armët qëlluan plot 40 herë.

– See more at: http://shqiptarja.com/Aktualitet/

Aktualitet NGA ARSEN RUSTA
26 Shkurt 2017 – 13:21 | përditesuar në 14:05
Reforma në Drejtësi, oficerët
e policisë gjyqësore kundër ligjit
“Hetimet i drejton prokurori, jo oficeri policisë i gjyqësore“

Kur afatet kohore për ngritjen e strukturave të reja në sistemin e drejtësisë po shkojnë në limitet e tyre, janë oficerët e policisë gjyqësore të cilët me anë të një shkrese drejtuar komisionit të ligjeve kërkojnë ndryshimin e 17 neneve në ligjin për “Policinë Gjyqësore”.

Siç dhe shihni në propozimet e strukturës së OPGj siguruar nga Report Tv ata kërkojnë që në këtë shërbim sëpari të jetë taksative që personat që bëhen oficerë të policisë gjyqësore të kenë mbaruar arsimin e lartë juridik.

Neni 30 është dhe thembra e Akilit përsa i përket ndryshimeve të propozuara nga kjo njësi, pasi siç dhe shihni ata shprehen “Në pikën 2 është përcaktuar se drejtuesi i grupit hetimor caktohet oficeri i policise gjyqësore të Policisë së Shtetit. – See more at: http://shqiptarja.com/home/1/reforma-n–drejt-si-oficer-t-e-policis–gjyq-sore-kund-r-ligjit-404690.html#sthash.Z7ZNOkRL.dpuf

The Mayor of Tirana, Erion Veliaj, said corruption in courts has blocked 40 projects of the Tirana Municipality, that’s why the Vetting Law of the Judiciary Reform is indispensable.

5 Gedanken zu „Das Kartell der Privaten Geld- und Privat Polizei Firmen, ist von Kriminellen kontrolliert mit Lizenz des Innenministeriums“

 1. Pelikan die grosse Mafia Privat Firma, bewacht natürlich die TAP Lager.

  Die Privat Firma stahl wieder mal im Bewachungs Objekt was normal ist

  Lushnje, arrestohet polici privat, vodhi naftën e TAP

  Al
  En

  Private police member arrested, he and accomplice stole from the TAP pipeline
  08:53, 01/03/2017

  The Lushnja police have arrested an effective of a private security company, charging him with duty abuse. Another citizen, Ndriçim Beqiri, 26, has also been arrested.

  He and the effective of the Pelikani security company, Veli Kumaraku, 23, are accused of stealing.

  Kumaraku’s duty was to guard the machinery and materials of the TAP pipeline in the village Imsht. He and his accomplice stole 13 beam beds and nearly 700 liters of oil.

  http://www.syri.net/kronike/44061/lushnje-arrestohet-polici-privat-vodhi-naften-e-tap/?gjuha=En

 2. Mit’Vat Havari, einmal Tirana Polizei Chef erklärt, das das gesamte System der Banken Sicherheit, Geld Transporte, Privat Polizei nicht funktioniert.

  1997 gab es einen einzigen Überfall auf eine Bank, in Berat.

  Heute gibt es ständig Überfälle, Millionen schweren Raub, gegen Geld Transporte, weil kriminelle Clans in Besitz der Privaten Sicherheitsfirmen sind.

  http://shqiptarja.com/intervista/2761/grabitjet-havari-parat–e-bankave-t–shoq-rohen-nga-policia-e-shtetit–401985.html

  1. Fast überall sind ehemalige Polizei, oder Spezial Militärs beteiligt, die Organisatoren und immer wieder private Sicherheits Dienst, oft Gründungen von verurteilten Kriminellen, Mafia Clans, wie Pelikan, Gjoka, Jaguar, “Rogat Security”. Bewaffente Raubüberfälle mit Kalashnikow, und die Wachleute gehen vorbei, sehen Nichts, wie mit dem Weihnachtsmänner Überfall auf das Kaufhaus von Samir Mane, sind normal. Banküberfälle vom Sicherheits Dienst selbst verübt. Hier die Überfälle auf Geldtransporte am Flugplatz.
   Die Frage der US und Polizei Ausbildung sei hinterfrägt, wenn man nicht einmal selbst die Kursteilnehmer aussucht, jeder Kriminelle sich für Geld in die Kurse einkaufen kann, von Afghanistan, Kosovo, Albanien, usw.. seit über 15 Jahren in allen Details bekannt. Man nennt es Demokratie Aufbau der „Westlichen Wertegemeinschaft“, welche nur Korruption, Betrug, Prostitution, Kinder und Drogen Handel bringt und immer wieder: Georg Soros Leute, mit dubiosen Uni Abschlüssen, welche die Allgemeinbildung einer Ente haben.
    

   Postuar: 07/04/2017 – 07:56

   Rreth 1 muaj pas zbulimit të grupit të grabitësve të blindave me para në aksin Qaf-Kashar-Rinas ku u vodhën rreth 7 milion euro, hetuesit e Krimeve të Rënda sigurojnë dëshminë e të penduarit të dytë të grupit.

   Pas Admir Çerpjes është Dition Memlikaj, ish-komando i forcave të armatosura që ka treguar mekanizmin e grabitjes e rolin e tij dhe personave të tjerë të përshirë në grabitje, ndërsa sipas dëshmisë Memlika dhe Fation Xhyliu kishin për detyrë të informonin grupin për lëvizjet e blindave dhe oraret. Ndërsa, Neim Avdulaj, Ernest Kupa,Dash Kupa, Aleksandër Murataj dhe Dritan Sinanaj kanë qenë pjesë e grupit që kryen dy grabitjet. Aktualisht për këtë grup janë në kërkim edhe dy persona të tjerë të konsideruar me role kryesore në grup, Admir Murataj dhe Klement Çala. Ajo që ende nuk është arritur të zbardhet nga ky grup është destinacioni i mbi 6.5 milion eurove ndërsa në kaq kohë hetime është mundur të sekuestrohet e groposur me tenxhere presioni një sasi jo më shumë se 500 mijë euro sqaruan hetuesit. Ndërkohë pas hekurave për dy grabitjet qëndrojnë Fation Xhyliu, Ditjon Memlika, Neim Avdulaj, Ernest Kupa, Dash Kupa, Aleksandër Murataj, Dritan Sinani si Admir Çerpja. Në bazë të dëshmive të 35-vjeçarit Admir Çerpja, policia dhe prokuroria arriti të zbardhë dinamikën dhe rolet e të arrestuarve.

   Hetimet

   Në sajë të hetimeve të prokurorisë ka rezultuar se grabitësit vepronin si një grup i strukturuar kriminal dhe për këtë çështja i ka kaluar Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Më herët, Prokuroria e Tiranës ka treguar rrugën që iu desh të ndiqte për identifikimin e grabitjes së parave të bankave dhe arrestimin e 5 personave. Gjithçka nisi në dhjetor të 2015, ku në bazë të një hetimi të nisur, janë krijuar dyshimet se Fatjon Xhyliu, Ditjon Memlika, Neim Avdulaj, Ernest Kupa dhe Jetmir Çerpja kanë lidhje me vjedhjen me armë të një shume të konsiderueshme parash të një banke të nivelit, të cilat po transportoheshin nëpërmjet automjeteve të një kompanie private për në aeroportin e Rinasit. Kjo ngjarje ka ndodhur në datë 03.12.2015. Në sajë të një informacioni të siguruar nga policia në vjeshtën e vitit 2016, Fatjon Xhyliu, ish-punonjës i kompanisë “Rogat Security” kishte marrë përsipër transportin e parave që u vodhën në Dhjetor 2015. Ai kishte shpenzuar shuma të konsiderueshme parash, për të cilat nuk kishte mundësi reale për t’i krijuar nga burime të ligjshme, dhe për këtë nisi një hetim. Më 12 shkurt të këtij viti, prokuroria urdhëroi ndalimin e tij, si person nën hetim për veprat penale të “Vjedhjes me armë” për ngjarjen e vitit 2015. Pas ndalimit të tij, në bazë të hetimeve të kryera, janë identifikuar edhe disa persona të tjerë, të cilët mund të jenë përfshirë në vjedhjen me armë të vitit 2015 dhe atë të pak ditëve më parë. Nga verifikimet e deritanishme, janë përftuar të dhëna, të cilat përfshijnë edhe shtetasit Ditjon Memlika, Neim Avdulaj, Ernest Kupa, Admir Çerpja, Aleksandër Murataj, Dritan Sinani, Admira Muratj dhe Klement Çala. Këta dy të fundit vazhdojnë të jenë në kërkim policor. Nga ana tjetër, Prokuroria e Krimeve të Rënda po përpiqet të zbardhë se çfarë grabitjesh të tjera janë realizuar nga grupi, Prokuroria e Tiranës e mbylli dosjen dhe dërgoi si të pandehur në gjykatë 6 policë privatë të cilët do të gjykohen për shpërdorim detyre.

 3. Neue Regeln für die Privat Polizei:
  Demiraj Sets New Regulations for Security Companies
  Demiraj Sets New Regulations for Security Companies

  Minister of Interior Affairs Dritan Demiraj has set new legal regulations for security companies, after several have been the target of armed robberies. The ministry announced that there will be three types of licenses: for security…

   

  Der Ex-Justizminister Ilir Manjani bringt es auf den Punkt, was sowieso jeder weiß. Nur mit aktiver Erlaubnis von Edi Rama, Premierminister, konnte der Ex-Innenminister Samir Tahiri: Besonders peinlich: der neue Innenminister erklärt, das nicht einmal Pläne bestanden, für die Zerstörung der Cannabis Plantagen, deshalb wurden nie Staatsanwälte angefordert. 156.000 Kinder Pässe, wurden mit der Laufzeit von 10 Jahren ausgestellt, wo nur 5 Jahre max. erlaubt sind. Verantwortlich die Vorgänger Regierung mit etlichen dummen Innenministern, wie Bujar Nishani, Flamur Noka, Lulzim Basha

  A) soviel Kriminelle in den Polizei Dienst aufnehmen

  B) die Cannabis Plantagen unter Aufsicht der Polizei Behörden betreiben

  C) ebenso nur mit Polizei Direktoren Beteiligung, bzw. Abgaben, konnten ein derartiges Monstrum von Betrugs System überall und in allen Institutionen betrieben werden, auf Anweisung von Edi Rama, was ja bei seinen früheren Geschäften schon deutlich dokumentiert wurde.

  Schweigen der EU, der Deutschen Botschaft, obwohl man es wusste: Verbrecher Imperium Albanische Polizei um Ergys Hoxhaj:

  Minister Xhafaj Admits Police Involved in Cannabis Trade

  Minister Xhafaj Admits Police Involved in Cannabis Trade

  For the first time, an official from the Rama government has publicly accepted that the State Police has been involved in the drug trade throughout the country. Invited by journalist Sokol Balla in Top Story, Minister of Interior Affairs Fatmir Xhafaj admitted the involvement of the police in the illegal activities.

  Xhafaj’s declarations does openly contradict former Minister Saimir Tahiri and Prime Minister Edi Rama’s claims that claims about the police’s involvement were merely slander produced by the opposition.

  Sections or specific individuals of the State Police have been related to the cultivation and trafficking of hashish, or have been paid for their silence, or have collaborated. I think that some of the local police directors at least remained silent about this.

  Minister Xhafaj stated that it is “impossible that the local police, the forest police, or the local village elder doesn’t know where cannabis is cultivated,” and that “part of the changes [in the State Police] are related with the necessity to fight against cannabis.”

  As regards the large opposition protest that has been announced for May 13, Xhafaj stated:

  We have heard the declaration of Basha that the protest will be peaceful. I hope that it will be such. If there will be acts of violence, the police will respond harshly. The police will intervene strongly if the protest that has been called as peaceful will be used to destabilize the country.

  Minister Xhafaj also assured that the police “has all the necessary capacity and all the responsibilities to guarantee a free and fair electoral process in Albania.
  http://www.exit.al/en/2017/05/09/minister-xhafaj-admits-police-involved-in-cannabis-trade/

Schreibe einen Kommentar