Chef der Spezial Kommandos Colonel Dritan Demiraj, wurde nach 31 Jahren Militär aus dem Militär entlassen

Grund: Er reiste angeblich mehrfache, ohne Erlaubnis ins Ausland. Dritan Demiraj, schrieb viele Bücher, über die Spezial Kommandos, wo er 18 Jahre Mitglied war und viele Auslands Missionen leitete. Dritan Demiraj sagt, er hätte die schriftliche Erlaubnis vom Vize Verteidigungs Minister gehabt.

Vorbild die Korruptions Maschine der Deutschen Politik, der Militär Beschaffung der USA und von Deutschland rund um den EADS Murks:

Rüstungsindustrie fördert Lobby-Reisen für Abgeordnetenmitarbeiter

Europäischer Rechnungshof: Ausbildung der afghanischen Polizei durch EUPOL zu teuer und ineffizient

4 Mal in jüngster Zeit,in 2013, 2014 (zuletzt am 11.Mai) ins Ausland ohne Erlaubniss gereist, 7 mal zuvor mit Erlaubniss. Es wirft die Frage auf, was er ständig im Ausland macht, bei also 11 Reisen ins Ausland innerhalb eines Jahres.

Colonel Dritan Demiraj, Leiter der Spezial Commandos für Auslands Einsätze und im Inland

Was machte Albanien, im Irak, Afghanistan, Mali usw..: Es zeigt den kriminellen Schwachsinn einer verbrecherischen NATO und US Politik, wo die US Ganoven auch in Albanien Immunität geniessen.

In dieser Einheit konnte der frühere und vollkommen korrupte General Stabs Chef, seinen Bruder als Koch unterbringen, weil er Jahre zuvor, wegen Diebstahl aus dem Militär entlassen wurde.

Mit den vielen Entlassungen im Laufe der letzten 3 Jahre, zeigen die Verteidigungs Minister, nicht gerade eine kluge Hand, wenn oft wie in anderen Fällen, die Entlassunge willkürlich waren um Platz zumachen, für Klientel Politik. Der Colonel sagt, der Vize Minister Dritan Hila, hätte die Erlaubnis für die Auslands Reise gegeben. Dritan Demiraj, wurde entgegen den Vorschriften, als Berisha Person aus Tropoje an vielen besseren Soldaten und Offizieren vorbei nach Oben befördert. Eine inzwischen sehr klein Armee, die ihre Probleme trotz einiger Besserungen nun nicht in den Griff bekommt.

Die wahren Gründe, wird der Deutsche Militär Attache schon herauffinden, wo der Vorgäner Generalsstabs Chef: Xhemal Gjunshkischon vollkommen korrupt war, wie sogar wikileaks festhielt.

Shkarkohet komandanti i Forcave Speciale. Demiraj: Kodheli me përjashtoi me motiv absurd

dritan-demiraj

TIRANE-Ka 24 medalje në ushtri dhe 27 në sport. Komandant i Forcave Speciale të Ushtrisë, aq sa njihet si “babai”, udhëheqësi i parë luftarak në terren dhe trajnues i misioneve “Eagle” (nga 1-7), pedagog, autor i shumë librave, manualeve e kumtesave deri në kategorinë akademike të kërkimit shkencor.

Ky është kolonel Dritan Demiraj, “Nderi i Kombit” me dekoratë presidenciale, por I papunë që nga paraditja e së enjtes së 18 dhjetorit 2014. Ai është liruar nga ushtria pas 31 vitesh kontribut. Çfarë ka ndodhur? Kolonel Demiraj e rrëfen vetë në një intervistë ekskluzive për gazetën “Panorama”…

Kolonel, cili ishte motivi i lirimit nga ushtria?

Të enjten, rreth orës dhjetë, kam telefonuar pranë Shtabit të Përgjithshëm dhe i kam pyetur rreth çështjes sime. Më kanë thënë që jam liruar përfundimisht nga ushtria, me motivacionin se “jeni larguar jashtë shtetit pa leje”.
A jeni larguar pa leje jashtë shtetit?
Jo, jo absolutisht asnjëherë. Në asnjë rast në jetën time nuk kam thyer ligjin apo rregulloret, janë baza kryesore që normalizojnë jetën suhatrake, që e bëjnë atë të funksionojë.

A keni prova se keni marrë leje?
Sigurisht që kam prova, janë të padiskutueshme. Të tria herët që kam qenë jashtë shtetit, kam marrë leje te zëvëndësministri i Mbrojtjes, Dritan Hila dhe te Komandanti i Doktrinës.
Është leje gojore, apo me shkrim?
Me shkrim, patjetër që me shkrim.
Nëse keni marrë leje me shkrim dhe sic deklaroni, gjithnjë keni zbatuar ligjin dhe rregulloret , atëhere si mund ta shpjegoni lirimin tuaj nga ushtria?
Zonja Mimi Kodheli, ministrja e Mbrojtjes, që kur ka marrë detyrën, ka qenë e keqinformuar në lidhje me mua. Pasi që në takimet e para ajo ka shfaqur arrogancë. Edhe në atë pak komunikim që kemi pasur, ka treguar joprofesionalizëm, të mos themi dhe injorancë. Nuk po hyj në detaje, por dua të them se me mënyrën sesi ajo ka komunikuar me mua, ka qenë krejtësisht  ndryshme sesi duhet të komunikojë një ministre Mbrojtjeje me një kolonel.
Kur kanë ndodhur këto përplasje?
Nuk është se ka pasur përplasje konkrete. Në disa raste kur ka ardhur në Batalion dhe disa herë tek Qendra e Stimulimit, ministrja ka shfaqur shenja pakënaqësie. Por kohët e fundit, nën urdhrin dhe porosinë e saj ka ushtruar presion që të mos bëhem pjesë e mësimdhënies dhe e konferencave jashtë shtetit. Ky përjashtim ka ndodhur edhe pse unë jam një nga ushtarakët, ndoshta dhe i pari që kam botime, libra, artikuj brenda e jashtë shtetit më shumë se askush tjetër dhe pjesëmarrjes prej 18 vitesh nëpër misione e operacione të ndryshme kombëtare dhe ndërkombëtare.
A jeni paralajmëruar më parë për lirimin nga detyra? A keni marrë marrë ndonjë vërejtje me shkrim apo ndonjë dokument tjetër zyrtar. Si janë procedurat për të tilla raste?
Ky është paradoksi, pasi zonja Kodheli prej shumë kohësh shkel ligjin. Një ushtarak para se të dërgohet në lirim, paralajmërohet, jepet masa e qortimit, vërejtjet, paralajmërimi, paralajmërim për shkarkim, e kështu me radhë. Në asnjë rast në jetën time nuk kam ndonjë paralajmërim për ndonjë cështje, përvec vlerësimeve ekselence. Kjo nuk është hera e parë. Unë do të vërtetoj se ministrja Kodheli ka shkelur ligjin, ashtu si në rastin e 160 oficerëve e nënoficerëve që qëndrojnë në dispozicion.
A do ta pranoni lirimin?
Do të kthehem në detyrë, kam 31 vjet që i kam shërbyer këtij vendi e do të vazhdoj ti shërbej. Do të ndjek rrugën ligjore për rikthimin në detyrë.

(d.b/BalkanWeb)

5 Gedanken zu „Chef der Spezial Kommandos Colonel Dritan Demiraj, wurde nach 31 Jahren Militär aus dem Militär entlassen“

 1. Wesley Clark, Dumas der Ex-Französiche Aussenminister bestätigen, das alle Kriege im voraus von Pentagon Verbrechern und Britischen Militär Terroristen, geplant.

  Erinnert an 1997, als Salih Berisha den US Militär Beobachter rauswarf in 1996, organisierte neue CIA Chef: Georg Tenet (geboren in Himari – Albanien) über Sarande und der Griechisch stämmigen US Botschafterin Mariza Lino, die bewaffneten Aufstände in Albanien

 2. Einfach peinlich für ein Militär, wenn man einen Brigade General verhaftet: Syrja Gjoka am 16.Mai 2014, Kommandant der Kucova Flug Basis, wegen Urkunden Fälschung und angeblichen Verkauf von wertvollen Ersatzteilen usw..

  Bei Gericht erreicht er einen Freispruch, weil sich Alles als zusammen konstruiert erwies. und mit anderen hohen Generälen, Admirals sprang man ähnlich inkompetend und verrückt um, was die Moral und Integrität mit Sicherheit nicht hebt in diesem Murks Laden, was die Amerikaner im Militär angerichtet haben.

  http://www.panorama.com.al/gjenerali-syrja-gjoka-merr-pafajesine-e-dyte/

  Ja kush është Syrja Gjoka

  Gjeneral brigade Syrja Gjoka lindi më 22 qershor 1962, në Vlorë. Ai përfundoi Akademinë e Forcave Ajrore,
  si pilot gjuajtës-bombardues në vitin 1984. Karriera e tij vijoi më tej në Bazat Ajrore Kuçovë dhe Rinas, ku
  ka fluturuar në avionët gjuajtës MiG 17 dhe MiG 19, si dhe në Bazën Ajrore Farkë ku ka fluturuar në
  helikopterët AB 206, AB 205, Bo-105, Mi-4 dhe Mi-8. Gjeneral Gjoka është pilot instruktor me një total
  prej 1100 orësh fluturimi.

  Emri:
  Mbiemri:
  Ditëlindja:
  Vendlindja:
  Kombësia:
  Gjendja civile:
  Grada:
  Syrja
  Gjoka
  22 qershor 1962
  Vlorë
  Shqiptare
  I martuar, ka dy fëmijë
  Gjeneral brigade
  Arsimimi dhe kualifikime
  1977 – 1981
  1981 – 1984
  1993 – 1995
  2002 – 2003
  Shkolla e Mesme Ushtarake “Skënderbej”, Tiranë.
  Akademia e Forcave Ajrore, Vlorë.
  Kolegji i Luftës Ajrore, Stamboll, Turqi.
  Kolegji i Lartë i Mbrojtjes, Stamboll, Turqi.
  Veprimtaria ushtarake
  gusht 2012
  qershor-gusht 2012
  2011 – 2012
  2007 – 2011
  2004 – 2007
  1999 – 2004
  1997 – 1999
  1995 – 1997
  1991 – 1993
  1988 – 1991
  1984 – 1987
  Komandant i Brigadës Logjistike
  Komandant i Policisë Ushtarake
  Komandant i Bazës Ajrore Kuçovë
  Atashe Ushtarak në Ankara, Republika e Turqisë
  Zëvendëskomandant i Forcave Ajrore
  Komandant i Regjimentit të Helikopterëve Farkë
  Shef i Qitjes dhe Aviodrejtimit, Baza Ajrore Rinas
  Shef i Shtabit të Forcave Ajrore
  Zëvendëskomandant Skuadrilje MiG 19, Kuçovë
  Komandant Katërshe, Skuadrilja MiG 19, Kuçovë
  Komandant Çifti, Skuadrilja Mig 17, Kuçovë
  Gjuhë të huaja
  Gjeneral Gjoka flet rrjedhshëm turqisht dhe anglisht
  Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
 3. Kodheli einfach lächerlich und jezt wurde Dritan Demiraj, Innenminister in der technischen REgierung für die Parlaments Wahlen
  Die neuen Minister

  Lista e ministrave teknikë
  Zv/kryeministër Ledina Mandia
  Minister i Brendshem Dritan Demiraj ein unter Kodheli gefeuerter Langzeit Profi Militär der Spezial Einheiten
  Minister i Financave Helga Vukaj
  Minister Drejtësie Gazmend Bardhi
  Minister i Arsimit dhe Sportit Mirela Karabino
  Minister i Shëndetësisë Arben Beqiri
  Minister i Mirëqenies Sociale Xhuljeta Kërtusha. – See more at: http://shqiptarja.com/home/1/marr-veshja-rama–basha-ja-emrat-e-ministrave-teknik–420197.html#sthash.KcAH2M4u.dpuf

 4. Identisch wie die Selbstdarstellerin Ursula von der Leyen, nur noch peinlich, denn geht auch um die Moral in der Truppe, wo heute der Finanzdirektor im Verteidigungsministerium schon ein eingestellter Krimineller ist, sogar aktiv beim Wahl Auszählung fälscht.

  Die Entlassung: Es kann nicht verwundern, das Dritan Demiraj in der Berufung gegen die Minister Kohdeli gewinnt, denn das Berufungsgericht ist von Berisha Leuten kontrolliert.

  Demiraj fiton ndaj Kodhelit, MM do apelojë vendimin
  20/07/2017
  AddThis Sharing Buttons
  Share to FacebookShare to TwitterShare to PrintShare to EmailShare to More
  Demiraj fiton ndaj Kodhelit, MM do apelojë vendimin
  Ministria e Mbrojtjes ka reaguar pas vendimit të Gjykatës së Apelit Administrative, e cila e cilësoi të padrejtë lirimin nga detyra të Kolonelit Dritan Demiraj, që aktualisht mban postin e ministrit të Brendshëm pas marrëveshjes PS-PD.

  Demiraj u lirua nga detyra, pasi sipas Ministrisë së Mbrojtjes ishte larguar pa leje jashtë vendit si dhe kishte keqpërdorur trupat elitë komando.

  Ky vendim lirimi u la në fuqi nga Gjykata e Shkallës së parë administrative, por pas ankimit të bërë nga Demiraj, Apeli ka vendosur ta rrëzojë vendimin e shkallës së parë dhe t’i japë të drejtë Kolonelit.

  Ndërkohë, Ministria e Mbrojtjes në një reagim, është shprehur se sapo të njihet me vendimin e zbardhur të apelit do të ushtrojë menjëherë rekurs në Gjykatën e Lartë.

  / Top Channel http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=359994#k3

Schreibe einen Kommentar