Archiv der Kategorie: Sonstiges

EU Delegation in Tirana statement for implementation of the Justice Reform – 7 Members of Appeals College Nominated

 


EU Idiotie Mafia:

Show Programm der Albaner Mafia, denn Nichts wird implemtiert

7 Members of Appeals College Nominated

3 hours ago

7 Members of Appeals College Nominated

One of the two parliamentary ad-hoc committees has nominated the seven members of the Appeals College (KA) as well as two reserve members. The KA will review any complaints against the decisions of the Independent Qualification Commission (KPK), which will be chosen by the other parliamentary ad-hoc committee.

The ad-hoc committee consisted of Vasilika Hysi (PS), Ervin Bushati (PS), Vangjel Tavo (LSI), Eduard Halimi (PD), Flamur Noka (PD), andAlbana Vokshi (PD).

The first six members of the KA were each chosen by one of the six deputies:

The seventh member was chosen with a majority of votes, but as two candidates received equal votes, the matter was settled by lot:

  • Rezarta Schuetz (former legal officer for the OSCE in Skopje)

As two reserve members Etleva Papleka and Mimoza Tasi were elected by a majority of votes.

The members of the KA are elected for a period of 9 years. Parliament has to confirm their nomination within ten days.

http://www.exit.al/en/2017/06/14/7-members-of-appeals-college-nominated/

OLAF hat ein Betrugs Ermittlungs Verfahren eröffnet, gegen die EU Botschaft in Tirana und Romana Vlahutin

BE për Reformën në Drejtësi: Zbatojeni siç keni rënë dakord, varet anëtarësimi në BE

EU Delegation in Tirana statement for implementation of the Justice Reform

17:53, 13/06/2017

EU Member States Embassies and the EU Delegation in Tirana call on all relevant authorities to adhere to their full commitment to the implementation of the Justice Reform, which was unanimously voted in the Albanian Parliament almost a year ago. Vetting of judges and prosecutors, as envisaged in the legislation that has already been reviewed both by the Venice Commission and the Constitutional Court of Albania, needs to start. The EU recalls that credible and tangible progress on all five key priorities, the implementation of the Justice Reform, and in particular the vetting, are essential for the opening of accession negotiations with Albania.

http://www.syri.net/politike/72205/be-per-reformen-ne-drejtesi-zbatojeni-sic-keni-rene-dakord-varet-anetaresimi-ne-be/?gjuha=En

Griechen stoppen einen Albanischen NATO Konvoi auf der Reise nach Rumänien

 

2 Busse, 40 Militär Fahrzeuge der Albaner wollten über Griechenland zu einem NATO Manöver nach Rumänien fahren, was nicht der direkte und kürzeste Weg ist, sondern peinlich.

Der Süd Balkan, ist ein Opfer der NATO, falscher Zusagen, Betrug, Bestechung inklusive Terror Anschläge um Hass im Balkan zusähenm wie der CIA Offiziert Robert Baer in vielen Details erklärte. Mazedonien, die Kosovaren und das Albanische Volk wandert aus, bei diesem kriminellen Treiben der NATO und vor allem der Amerikaner.

Statt Demokratie, wurden  kriminelle und korrupte Clans überall installiert, für Privatisierungs Betrug und der Unterschlagung der angeblichen Internationalen Aufbauhilfen, Kredite, Phantom Missionen rund um Polizei und Justiz Aufbau, was nur Verbrecher Clans kontrollierten.Konzepte hat man auch nicht, weil überall nur die dümmsten Idioten rund um die Banken Mafia das Sagen haben.

Aktualitet
02 Qershor 2017 – 17:59 | përditesuar në 18:19
Komunistët grekë bllokojnë auto-
kolonën e ushtarëve shqiptarëVD

Një forcë ushtarake shqiptare që udhëtonte tranzit në territorin grek drejt Rumanisë ëshë bllokuar prej protestuesve të Partisë Komuniste greke në aksin që lidh Kozanin me Verian, në Greqinë veriore. – See more at: http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/komunist-t-grek–bllokojn–auto–kolon-n-e-ushtar-ve-shqiptar–422484.html#sthash.vgtIk3bq.dpuf

VIDEO & FOTO / Bllokohet autokolona e ushtarëve shqiptarë në Greqi

June 2, 2017 17:24

VIDEO & FOTO / Bllokohet autokolona e ushtarëve shqiptarë në Greqi

Një forcë ushtarake shqiptare që udhëtonte tranzit në territorin grek drejt Rumanisë ëshë bllokuar prej protestuesve të Partisë Komuniste greke në aksin që lidh Kozanin me Verian, në Greqinë veriore.

Sipas burimeve lokale, dy autobusë me ushtarë dhe 20 makina shoqëruese të tyre, që po udhëtojnë në kuadër të një stërvitjeje të NATO-s, të quajtur Noble Jump, janë bllokuar dhe nuk lejohen të kalojnë drejt kufirit.

Lëvizja e forcave ushtarake ishte paralajmëruar më parë dhe ka vijuar normalisht gjatë ditëve të fundit, ku sipas njoftimeve kanë kaluar nëpër territorin grek forca ushtarake nga pothuaj gjithë vendet perëndimore, anëtare të NATO-s, përveç shqitparëve, për të cilët protestuesit kërkojnë të kthehen mbrapsht.

Vlen të përmendet se në zonë ka forca të shumta të policisë dhe nuk kërcënohet aspak jeta e ushtrakëve tanë. Qeveria greke ka premtuar se gjatë orëve në vazhdim do të hapet rruga dhe autokolona e ushtarëve shqiptarë do të vazhdojë normalisht rrugën.

 

June 2, 2017 17:24

Geistig behindert, inkompetend wie Lehrer, Minister und Administrative. Das Sklaven Leben in den Call – Center im Kosovo und Albanien

Geistig behindert, inkompetend wie Lehrer, Minister und Administrative. Das Sklaven Leben in den Call – Center im Kosovo und Albanien: Frau Quhet Kesida Kopaçi, hat ihre Websites in den Sozial Netzwerken inzwischen gelöscht.

Eine verrückte Chefin schreit ihre Mitarbeiter an, was nicht verwundert, wer die Inkompetenz von Adminstrativen und Lehrern in Albanien kennt. Terrorismus gegen Mitarbeiter, oft sogar Studenten, die besser gebildet sind.

Es erinnert an die Firma Schlecker in Deutschland, welche nur deshalb zu Grunde ging im Pseudo Globalisierungs Modell, der Arbeit Auslagerung, weil die Logistik Firma, praktisch nur Zeit Arbeiter beschäftigte, Selbige so hohe Schäden verursachten durch Demotivatsion, Kosten verursachten ohne Ende, wie der langjährige Prokurist vor Gericht gerade aussagte. Ein Unfugs Modell, was heute überwiegend auf den Universitäten gelehrt wird, obwohl die identischen Probleme überall bekannt sind auch mit dem hohen Krankenstand.

VIDEOSKANDALI/ Kesi, shefja e frikshme e call-center-it në Tiranë, tremb operatorët me ulërima

Postuar: 07/05/2017 – 13:48

Quhet Kesida Kopaçi dhe është koordinatorja e një prej fushatave të shumta në kompaninë e call centerave IDS, me seli në Tiranë.

Ndërkohë që call centerat në Shqipëri janë drejt mbylljes dhe vetëm gjatë javës së fundit në qytetin e Shkodrës u mbyllën rreth 11 qendra të tilla punësimi, duket se edhe presioni mbi punonjësit sa vjen e rritet. Disa ditë më parë ishin punonjësit e „Facile.it“ ata që shkruan në murin e vendit të tyre të punës një parullë, duke e cilësuar këtë vend si „Qendër shfrytëzimi„.

Ajo është “bisha” që u mori shpirtin operatorëve që nuk u ndihej zëri, me ulërima në maksimum e trembje deri në palcë.

Kesida, e cila është edhe mama e një fëmije, është filmuar teksa u ulëriste me të madhe e u bënte presion operatorëve e supervizorëve të IDS-së që kishte vartës, për të zgjatur telefonatat.

Pjesa më e madhe e punonjësve në këtë kompani janë mosha të reja, studentë, të cilët punojnë gjithmonë nën presionin psikologjik dhe poshtërimin nëpër call-centera.

Ata nuk e ngrenë dot zërin e ta kundërshtojnë. Të shumtë janë operatorët që komentojnë e dërgojnë mesazhe pranë “JOQ.al”, teksa thonë se në këtë call center punonjësit trajtohen si mos më keq dhe punëdhënësit i shikojnë si skllevër.

Dhe në fakt, çdo gjë dëgjohet qartë në video, ku supervizorja ulëret me sa ka në kokë. Iu përmend orët e punës, bonuset dhe jo të bëjnë kontratat, por të zgjasin telefonatat.

“Kemi ardhur këtu për të bërë lekë, për të justifikuar rrogën, siguracionin, çdo gjë që na paguhet. Nuk po kërkoj që secili nga ju të bëj nga dy kontrata në ditë, apo të bëni kontrata. Ju kam kërkuar të bëni kontrata apo ju kam kërkuar të zgjatni telefonatat? Ça po bëni? Apo doni t’ju themi bëni kontrata dhe ndryshe jeni të pushuar? Disa prej jush kanë një vit që punojnë këtu. Po ju japim bonuse. Futjuni punës! Kaq po ju them”, thotë supervizorja e tyre, gati duke i dalë fyti nga vendi.

Kesida ka fshirë profilin e saj në rrjetet sociale pas publikimit të videos. Ndërkohë nuk ka asnjë reagim nga kompania IDS për këtë dhunë psikologjike qe ushtrohej ndaj punonjësve.

Videoja më poshtë e dërguar në“JOQ” nga punonjës të IDS-së:

/portali DurresLajm/

Video:

6 Präfekte kanditieren für das Parlament und der Chef der Finanzen in Korce: Mirjeta Setallari, versteigert Tender zu 90 % Anteil

Made by Germany, die absolute Korruption in Korce, wo viele Botschafter, hohe Reise Spesen ständig absetzen konnten und der GTZ, KFW Tross als Bestechungs Lehrmeister, über viele Jahre. Vize Vize-Präsident Peleshi, kommt aus Korce, was seine Finanz Quelle ist. Verfassungswidrig, leitet Peleshi die Regierungs Sitzungen, auf Grund von Absprachen mit dem Gangster Edi Rama. Jede Stadt, wo die GTZ, KfW, BMZ aktiv sind und waren, ist in Folge zu 100 % korrupt, von Kriminellen übernommen worden.

Am 4. Mai wurde auch per Regierungs Beschluß der vollkommen korrupte Präfekt von Korce: Ardit Konomi (bekannte Politik und Richter Mafia) abesetzt, weil er für die Regierungs Partei SP des Edi Rama, als Kandidat bei den Parlmaents Wahlen am 18.6..2017 antritt. Dann drehte der Chef der Finanzen der Präfektur Mirjeta Setallari (50 Jahre)vollkommen durch, verlangte nicht mehr 10-20 % Anteil für die Präfektur als Bestechungsgeld bei Tender Vergabe, sondern 90 % im voraus, weil er jeden Augenblick, spätesdens im September mit Antritt der neuen Regierung, seinen Posten verliert.
V E N D I M PËR
LIRIMIN NGA DETYRA TË PREFEKTIT TË QARKUT TË KORÇËS

Në mbështetje të neneve 100 e 114, të Kushtetutës dhe të nenit 5, të ligjit nr.107/2016, “Për prefektin e qarkut”, me propozimin e ministrit të Punëve të Brendshme, Këshilli i Ministrave

V E N D O S I: Z. Ardit Konomi, prefekt i Qarkut të Korçës, lirohet nga kjo detyrë.

Chef der Finanzen: Mirjeta Setallari Korce Präfektur, hier im abgehörten Telefon Gespräch, wie er den Rekord Anteil von 90 % Mirjeta SetallariMirjeta Setallarieiner Tender Vergabe am Telefon versteigert und fordert. Eine Folge der korrupten Desaster Politik der EU, von Berlin (die GTZ, KFW waren dort sehr aktiv mit Wasser Projekten, Phantom Betrugs Flüchtlings Camps in 1999 usw.). Weitere Präfekte mit dem selben korrupten Chaos System des Edi Rama aus Dibre, Durres, Tirana, Berat, Elbasan wurden ebenso abgesetzt, weil die Gestalten nun Parlaments Kandidaten sind, was es zuvor noch nie gab, weil es sich um die Funktion der Gesetze, eigentlich vor Ort handelt sollte, was Edi Rama, ebenso vollständig zerstört hat Landesweit.

Deutschland war dort sehr aktiv, mit Wasser Projekten, was die absolute Korruption, den System Betrug erklärt**

Die Dumm Reklame der BMZ über angebliche Projekte!

Fakt ist, worüber die Österreicher sich halt tod lachten: Das A) Nie etwas funktionert, nur die PR des BMZ B) In Pogeradec, schwatzte man dem Rathaus eine neue teure Kanalisation auf,welche eingeweiht wurde. Danach, haben die Bürgermeister die alte Mirjeta SetallariKanalisation wieder in Betrieb genommen, weil dort die meisten Haushalte schon angeschlossen waren C) Kavaja, ist sowieso das absolute Desaster.
cool cool cool cool
Die Bundesrepublik unterstützt Albanien bei der Reform des Wassersektors.

Mit deutscher Unterstützung wurde erstmalig in einigen Städten Albaniens eine ganztägige Wasserversorgung sichergestellt, indem neue Wasserwerke gebaut, Versorgungsnetze repariert und Verantwortliche im Management beraten wurden. In Kavaja wurde 2007 die erste Kläranlage Albaniens in Betrieb genommen, die zweite wurde Anfang 2009 in Pogradec fertig gestellt. Weitere Programme zur Abwasserentsorgung werden in Zusammenarbeit mit der Schweiz und Österreich verwirklicht.

http://www.bmz.de/de/was_wir_machen/laender_regionen/europa_udssr/albanien/zusammenarbeit.html

 

“Fiks Fare”, skandal në Prefekturën e Korçës. Ryshfeti, 90% e vlerës së tenderit
04/05/2017
“Fiks Fare”, skandal në Prefekturën e Korçës. Ryshfeti, 90% e vlerës së tenderit

“Fiks Fare” denoncoi këtë të enjte një tjetër skandal me tenderët e qeverisjes vendore, ku shefja e Financës së Prefektit të Korçës, Mirjeta Setallari kërkon një shumë marramendëse parash si ryshfet nga një kompani, me qëllim që ta shpallte fituese.

Ndryshe nga rastet e dëgjuara më parë, ku për një tender kërkohet 10 apo 20 për qind e vlerëssë tij, madje ka drejtorë që kërkojnë edhe 30 për qind, Setallari ka kërkuar 90 për qind të vlerës së tenderit nga kompania që ajo do të shpallte fituese.

E nuk bëhet fjalë për një tender, por për 4 të tillë, të cilët janë realizuar të enjten nga institucioni i Prefektit të Korçës, me qëllim blerjen e pjesëve të këmbimit dhe mirëmbajtjen e dy makinave. Madje, shefja e Financës e justifikon kërkesën e saj me faktin se shërbimet dhe mallrat për këto dy mjete janë kryer dhe blerë më parë, duke të lënë të mendosh se tenderët janë thjesht fiktivë.

Vlera totale e këtyre tenderëve të shpallur nga Prefektura e Korçës është 450.400 lekë për blerje pjesësh këmbimi dhe riparim të dy makinave në përdorim të këtij institucioni. Sipas informacioneve zyrtare, në Agjencinë e Prokurimeve Publike, njoftimi për hapjen e tenderëve ishte dhënë një ditë më parë, pikërisht më 3 maj, ndërkohë që data e mbylljes ishte sot.

Dy nga tenderët ishin futur si një i vetëm. Por ky tender ishte ndarë me dy zëra, përkatësisht 200.700 lekë dhe 161.500 lekë, pikërisht për blerje pjesësh këmbimi për automjetet e institucionit. Këto dy tenderë u zhvilluan në orën 12 të ditës së sotme dhe fitues u shpall subjekti Arben Abasllari.Spastiker

Sipas APP-së, ky subjekt ka paraqitur ofertën prej 168.000 lekësh për tenderin e parë, ku vlera limit për blerjen e pjesëve të këmbimit të dy mjeteve “Jeep” dhe “Mercedes Benz” ishte 200.700 lekë. Ndërsa për tenderin e dytë, ku fondi limit ishte 161.500 lekë, nuk ka informacion sesa ka qenë oferta e subjektit Arben Abasllari, duke qenë se ende nuk janë publikuar dokumentet e fituesit.

Tenderi i tretë, i realizuar po sot për të njëjtat makina, u mbyll në orën 12:30 dhe fitues u shpall subjekti “Tech Invest”. Ky tender me fond limit 38.200 lekë kishte objekt blerjeje vajin për dy automjetet e përmendura më lart të institucionit. Oferta fituese e “Tech Invest” për këtë tender ishte 17.750 lekë.

Spastiker Tenderi i katërt u mbyll në orën 13:30 dhe fitues u shpall subjekti “NOVAKTI”. Ky tender kishte objekt riparimin dhe mirëmbajtjen për dy automjetet e institucionit, me një fond limit prej 50.000 lekësh. Subjekti fitues paraqiti një ofertë prej 48.000 lekësh.

Pra të katërt tenderët për dy makina janë realizuar brenda 24 orëve dhe tashmë fituesit duhet të plotësojnë kushtet e kërkuara nga autoriteti kontraktues, kundrejt shpërblimit për realizimin e të gjithë shërbimeve dhe blerjen e mallrave sipas specifikimeve teknike.

Pas publikimit të këtyre tenderëve në faqen zyrtare të APP-së, “Fiksi” kontaktoi edhe me shefen e Financës së Prefektit të Korçës, e cila konfirmoi se “sot janë hapur zarfet dhe është shpallur fituesi”.

Por Mirjeta Setallari, vetëm një ditë më parë kishte bërë pazaret për këta tenderë me biznesmenë, të cilëve u kishte shpjeguar që tenderi është fiktiv, pasi punimet për të cilat është shpallur procedura janë kryer më parë.

“Fiks Fare” transmetoi dy nga bisedat telefonike të saj me një nga biznesmenët e ofruar për të marrë pjesë në tender, ku ajo shprehet se 90% të vlerës totale të fituesit e donte për vete, ndërsa 10 për qind do i kalonte atij, pasi nuk kishte nevojë për të kryer shërbime për dy mjetet. Madje, ajo thotë se nëse do të ketë ofertues të tjerë, me kushte më të favorshme, ajo do të bisedonte me ta për të shpallur fitues biznesmenin me të cilin kishte rënë dakord më parë për vlerën e ryshfetit.

Emisioni investigativ transmetoi bisedat korruptive, ndërkohë që sot, para hapjes së ofertave, shefja e Financës, për të arritur qëllimin e saj, i ka dërguar SMS biznesmenit që foli në telefon me të, duke i kërkuar emrin e subjektit të tij.

Telefonata e parë ndërmjet biznesmenit dhe shefes së Financës në Prefekturën Korçë, Mirjeta Setallari

Biznesmeni: Më fal, si e ke emrin ti, se ta harrova
Shefja e Financës: Mirjeta.
Biznesmeni:  Mirjeta.
Shefja e Financës: Po
Biznesmeni:  Unë mund, kam qejf të marr pjesë në atë tenderin e juaj.
Shefja e Financës: Ja një sekondë se ka shumë zhurmë, edhe njëherë.
Biznesmeni: Kam qejf të marr në atë tenderin që folëm, që të thashë nuk do marr pjesë. Mund të marr pjesë.
Shefja e Financës: Ehë.
Biznesmeni:  Dhe jam dakord që ju të merrni 90 për qind, ne të marrim 10 përqindëshin.
Shefja e Financës: Po në rregull atëherë.
Biznesmeni:  Në rregull ë?
Shefja e Financës: Në rregull.
Biznesmeni: Po mirë, po vlera është 400 mijë lekë të reja, unë sa ta nxjerr vlerën se mos nuk fitoj unë dhe atëherë çfarë kuptimi kot? Sa ta çoj vlerën unë dmth, ta lë te 300 mijë të reja, apo ta shtoj një çikë.
Shefja e Financës: Po ti shtoje edhe një çikë, por kam hall mos…
Biznesmeni: Se mos nuk e fitoj unë ë?
Shefja e Financës: Eee, del ndonjë tjetër.
Biznesmeni:  E megjithatë unë po e çoj ke 350 mijë të reja…
Shefja e Financës: Ok
Biznesmeni: Edhe pastaj 90 përqindëshin e lekëve do t’i marrësh ti, se meqë ti, ti thua që mjetet i ke riparuar, se mos më thua pastaj do riparosh mjetet.
Shefja e Financës: Po pra po, ajo është tërë vitin.
Biznesmeni: Pa më thuaj, mjetet i ke riparuar?
Shefja e Financës: Po janë me riparime, janë bërë të gjitha.
Biznesmeni: I ke bërë dmth, s’kanë defekte të tjera dmth mjetet.
Shefja e Financës: Jooo, asgjë.
Biznesmeni: Dmth, çdo gjë është në rregull?
Shefja e Financës: Është në rregull
Biznesmeni:  Atëherë shumë mirë, unë do të jap 90 për qind të shumës të lekëve kur t’i marr unë, atëherë ti do më ashtu (japësh) 10 përqindëshin. Ok?

Shefja e Financës: Ok.
Biznesmeni: Hajde ia kalofsh mirë.
Shefja e Financës: Në rregull, mirupafshim.

Telefonata e dytë ndërmjet biznesmenit dhe shefes së Financës në Prefekturën Korçë, Mirjeta Setallari

Biznesmeni: Më dëgjon se ke çik zhurmë aty, më dëgjon?
Shefja e Financës: Po ja dola jashtë me.
Biznesmeni: Po
Shefja e Financës: Më thuaj?
Biznesmeni: Se mos ka dhënë ndonjëri 95% dhe unë vij vërdallë kot, bëj dokumente…
Shefja e Financës: Jo jo jo, s’kam folur me asnjë njeri, përveç teje. Unë të thashë që në fillim, të fola drejt, me 10 për qind të kemi llogaritur, që kur bëmë llogaritjet. Jo nuk kam fol me asnjë.
Biznesmeni: Sa e ke llogaritur?
Shefja e Financës: Me 10 % dmth, siç e folëm bashkë.
Biznesmeni: Po. Me tjetër njeri nuk ke folur e?
Shefja e Financës: Jo nuk kam komunikuar, vetëm në ardhshin nesër, më kupton? Nesër kur të…
Biznesmeni: Epo…
Shefja e Financës: Kur të dali.
Biznesmeni: Po në rast se e fiton dikush tjetër? Si do bëhet?. Ti e ke në dorë atë punë se lekët i ke ti apo jo, s’i kam unë lekët.
Shefja e Financës: Po jo, lekët unë i kam.
Biznesmeni: Po……………………..
http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=354386

 

** Rehabilitierung des Kanalnetzes

Das Vorhaben knüpft an verschiedene von der Bundesregierung finanzierte Wasserversorgungsvorhaben an, die in den Jahren 1998 bis 2003 durchgeführt wurden und Korça zur ersten albanischen Stadt mit einer „Rund-um-die-Uhr“ Wasserversorgung gemacht haben. Inzwischen werden jedoch auch die Abwassermaßnahmen in Angriff genommen, teilweise in Kooperation mit der Europäischen Investitionsbank (EIB) und LuxDevelopment .
Für die Abwasservorhaben Korca stellt die Bunderregierung insgesamt 20 Mio EUR über die KfW Entwicklungsbank zur Verfügung. In einer ersten Phase rund 5 Millionen Euro für die Rehabilitierung des Kanalnetzes, den Anschluss neuer Stadtteile an das Kanalnetz, den Bau eines Ringsammlers sowie einer Kläranlage zur Verfügung, In einer weiteren Phase rd. 15 Mio EUR für die Erweiterung der Kläranlage, die Vervollständigung des Systems der Mischwasserbehandlung durch einen Regenüberlauf, den Bau eines Hauptsammlers und die Erhöhung des Anschlussgrades an die Kläranlage.
Abwasserentsorgung Korca
Land Albanien
Sektor / BMZ-Förderbereich Trinkwasser u. Abwasser – Grundlegende Versorgung
BMZ-Projektnummer 2003 66 609 und 2007 65 958
Status Durchführung
FZ-Mittel in Mio. Euro 5 und 15

http://www.kfw-entwicklungsbank.de/DE_Home/Laender_Programme_und_Projekte/Europa/Albanien/Leuchtturmprojekt_1.jsp

Urbanistic Pläne, von Deutschland bezahlt, nie umgesetzt

Man spricht auf der Website der Stadt Korce von einer idee

http://www.bashkiakorce.gov.al/frontend/index.php

In Korce ist der Not Stand ausgerufen, wegen Umwelt Verseuchung durch die hoch gefährliche Müll Deponie! Gut das 11 Jahre dort die GTZ Spinner und Betrüger tätig sind.

Korcë, alarm për mbeturinat

http://www.youtube.com/watch?v=kcLu6h9et1A&playnext=1&videos=8N-vXm1g8v0

siehe auch Afghanistan!

Heute ist es Standard Wissen, das nicht nur der angebliche Zivile Aufbau deströs gescheitert ist, sondern ein Milliarden Betrug der Profi Verbrecher aus Berlin ist, wie im Kosovo ebenso! Dumm und kriminelle, das kann Nichts werden! Es trägt vor allem Rot-Grünes Partei Buch!

Das Ende der Geschichte kann man jetzt schon lesen und hören: dass Afghanistan einfach nicht zu befrieden sei, die Afghanen einfach nicht zu modernisieren seien. Diese Geschichtsklitterung ignoriert geflissentlich, dass eine andere, erfolgreichere Entwicklung möglich war. Der so oft besungene zivile Aufbau des Landes stellt das traurigste Kapitel des Afghanistankrieges dar. In den entscheidenden Jahren unmittelbar nach dem Sturz der Taliban passierte fast nichts, später dann kamen mehr Versprechen als Gelder, und die landeten zu einem großen Teil in den Taschen ausländischer Berater und korrupter Behörden.
…………………………………..
http://www.zeit.de/2010/31/01-Afghanistan-WikiLeaks?page=2

Der Verfassungbruch geht weiter, denn erneut werden Regierungs Entscheidungen wie seit Monaten getroffen, obwohl Peleshi lt. Verfassung nicht dazu berechtigt ist, denn Edi Rama ist gesund und Einsatz fähig. Die korrupte Mafiös operierende EU, Berlin finanzieren mit Infrastruktur Projekten Non-Stop die Verbrecher Kartelle, ihre Geldwäsche, und das über 50 % der Gelder für Bauschrott gestohlen wird,. Vorsätzlich werden von den Hirnlosen EU und Berliner Banden rund um die KfW, BMZ, GIZ nur noch Verbrecher Kartelle finanziert, in Deutschland etabliert, auch als Wirtschafts Programm, für Geistig behinderte SPD, Grünen, CDU Parteigänger.
Etliche Präfekte werden entlassen, weil sie als Abgeordnete kanditieren und so kann man verstehen, das diese Banden illegale Bauten, Grundstücks Raub, Bebauung Antiker Stätten, Zerstörung der Küste dulden, weil diese Banden den Wahlkampf der jeweiligen Präfekte finanzieren.
25 Jahre keine Justiz, Betrug und Mafia Politiker: Letter from Albania: Why I want to leave

***
Vendimet e qeverisë për lirimin nga detyra të 6 prefektëve

LIRIMIN NGA DETYRA TË PREFEKTIT TË QARKUT TË ELBASANIT

Në mbështetje të neneve 100 e 114, të Kushtetutës dhe të nenit 5, të ligjit nr.107/2016, “Për prefektin e qarkut”, me propozimin e ministrit të Punëve të Brendshme, Këshilli i Ministrave

V E N D O S I:

Z. Arben Kamami, prefekt i Qarkut të Elbasanit, lirohet nga kjo detyrë.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.

K R Y E M I N I S T R I

EDI RAMA

Në mungesë dhe me porosi
ZËVENDËSKRYEMINISTRI
NIKO PELESHI

***

V E N D I M

PËR

LIRIMIN NGA DETYRA TË PREFEKTIT TË QARKUT TË KORÇËS

Në mbështetje të neneve 100 e 114, të Kushtetutës dhe të nenit 5, të ligjit nr.107/2016, “Për prefektin e qarkut”, me propozimin e ministrit të Punëve të Brendshme, Këshilli i Ministrave

V E N D O S I:

Z. Ardit Konomi, prefekt i Qarkut të Korçës, lirohet nga kjo detyrë.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.

K R Y E M I N I S T R I

EDI RAMA

Në mungesë dhe me porosi
ZËVENDËSKRYEMINISTRI
NIKO PELESHI

***

V E N D I M

PËR

LIRIMIN NGA DETYRA TË PREFEKTIT TË QARKUT TË BERATIT

Në mbështetje të neneve 100 e 114, të Kushtetutës dhe të nenit 5, të ligjit nr.107/2016, “Për prefektin e qarkut”, me propozimin e ministrit të Punëve të Brendshme, Këshilli i Ministrave

V E N D O S I:

Z. Fadil Nasufi, prefekt i Qarkut të Beratit, lirohet nga kjo detyrë.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.

K R Y E M I N I S T R I

EDI RAMA

Në mungesë dhe me porosi
ZËVENDËSKRYEMINISTRI
NIKO PELESHI

***

V E N D I M

PËR

LIRIMIN NGA DETYRA TË PREFEKTIT TË QARKUT TË DIBRËS

Në mbështetje të neneve 100 e 114, të Kushtetutës dhe të nenit 5, të ligjit nr.107/2016, “Për prefektin e qarkut”, me propozimin e ministrit të Punëve të Brendshme, Këshilli i Ministrave

V E N D O S I:

Z. Halit Palamani, prefekt i Qarkut të Dibrës, lirohet nga kjo detyrë.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.

K R Y E M I N I S T R I

EDI RAMA

Në mungesë dhe me porosi
ZËVENDËSKRYEMINISTRI
NIKO PELESHI

***

V E N D I M

PËR

LIRIMIN NGA DETYRA TË PREFEKTIT TË QARKUT TË DURRËSIT

Në mbështetje të neneve 100 e 114, të Kushtetutës dhe të nenit 5, të ligjit nr.107/2016, “Për prefektin e qarkut”, me propozimin e ministrit të Punëve të Brendshme, Këshilli i Ministrave

V E N D O S I:

Z. Rolant Xhelilaj, prefekt i Qarkut të Durrësit, lirohet nga kjo detyrë.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.

K R Y E M I N I S T R I

EDI RAMA

Në mungesë dhe me porosi
ZËVENDËSKRYEMINISTRI
NIKO PELESHI

***

V E N D I M

PËR

LIRIMIN NGA DETYRA TË PREFEKTIT TË QARKUT TË TIRANËS

Në mbështetje të neneve 100 e 114, të Kushtetutës dhe të nenit 5, të ligjit nr.107/2016, “Për prefektin e qarkut”, me propozimin e ministrit të Punëve të Brendshme, Këshilli i Ministrave

V E N D O S I:

Z. Sadi Vorpsi, prefekt i Qarkut të Tiranës, lirohet nga kjo detyrë.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.

/portali DurresLajm/
https://durreslajm.al/aktualitet/lajm-i-fundit-lirohet-nga-detyra-prefekti-i-durr%C3%ABsit-roland-xhelilaj

25 Jahre keine Justiz, Betrug und Mafia Politiker: Letter from Albania: Why I want to leave

Ein uralter Blocker, bereitet ebenso die Auswanderung vor, was man den Albanern nicht verdencken kann. bei den nun kommenden Phantom und Alibi Wahlen, für kriminelle Clans und Systeme. Was die Albaner denken, über die sogenannten Werte des Westens, wo man lieber auswandert, wenn sogar ein Ehepaar gute Jobs hat, aber keine Zukunft für ihre Kinder sehen.

Wie man einen Diplomaten Posten erhält, wurde ja gerade durch Ilir Meta vorgeführt. Das Verbrecher Modell des Georg Soros hat nicht nur die EU ruiniert, sondern viele Staaten. Man kann es kaum glauben, das Deutschland diese Verbrecher System  auch mit Terroristen und Kriminellen, überall finanziert und seit 20 Jahren. Ein Balkan Experte schon in 1996 über die selben extrem Strohdummen und korrupten Leute, blähten die Botschaften extrem auf, ab 1999:
Schon vor weit über 20 Jahren, hat man das sinnentleerte Dasein, dieser Gestalten durch prominente Journalisten gehuldigt. Die sind so hoch kriminell dumm, das diese Leute auch noch einen Maulwurf finanzieren würden, der ihren Untergrund unterhöhlt.

Die albanische Erneuerung ist gescheitert – unter aktiver Mithilfe des Westens (in 1996 schon geschrieben, über die Deutschen Politik Ratten, der korrupten Hirnlosigkeit)

Von Norbert Mappes-Niediek
…………

Manche Analytiker gehen so weit, die suggestiven Parteinamen „demokratisch“ und „sozialistisch“ für willkürliche Etiketten zu halten. Tatsächlich, bemerkt Carla Still, die seit 1992 die deutsche Friedrich-Ebert-Stiftung in Tirana vertritt, wird über die beiden Begriffe gar nicht nachgedacht – sie tun einfach als sinnentleerte Handelsmarken ihren Dienst.

…………..
Die Zeit

In Albanien gedeiht das organisierte Verbrechen – Decoding Albanian Organized Crime

Avaaz.org und der geheime Informationskrieg um Syrien

EU – Wild West Zustände an der Küste, man die korrupte EU, als Förderung des Öko Tourismus verkauft

Der Bank Governeur gibt Alarm, das die Wirtschaft weiter abstürzt, was dann wie im Deutschen Modell mit kriminellen Politik Methoden neu geputscht: Wirtschafts Wachstum ist in Deutschland mit der Asyl und Migranten Mafia, was viele Jobs gibt, für Hirnlose Kriminelle, die ansonsten keine Arbeit finden, als Schleuser NGO Organisation, oder anderen Murks korrupter Politiker, Anwälte, Dolmetscher und die Promoter der „Fachkräfte Mangel Lüge“, was mit Dumm Kriminellen dann aufgeblasen wird.

Deutsches Modell: Student packt aus „75 Prozent meiner Uni-Leistungen sind Betrug“

System überall: Verbrecher Imperium korrupter Deutscher Politiker, u.a. mit den DAAD Programmen und Georgs Soros’s „Open Society“ und mit vielen NGO’s.

In Albanien ist es Geldwäsche aus Drogen, Waffen, Kinder und Frauen Handel und die Schleuser Mafia ist immer dabei. Deshalb wandern die Leute aus, weil Deutschland nur Geldwäsche, Schrott Bauten finanziert in Durres, Sarande, Orikum und Landesweit und immer mit Vorsatz mit 100 % korrupten und kriminellen Banden.

Identisch die EU, oft die Amerikaner, welche nur 100 % Betrug auf allen Gebieten brachten.

Betrugs Phantom Wirtschaft, von Kriminellen wie in den USA, aber auch die Albaner investieren seit Jahren nicht mehr in Albanien.

Letter from Albania: Why I want to leave

Dear Alan,

You ask me why, I, as a successful professional   with a good  job and  a  husband who works for a successful company living in   a small but comfortable flat, want to leave Albania.

I’m looking at my   young son who  is  happily drawing.

He’s an intelligent little boy who likes to help people. He has  an enquiring mind but  His enquiring mind gets him into trouble with teachers who see his  questions as a challenge to their authority.  I  want him to be able to learn from a stable educational system, which teaches him the skills of crucial analysis that makes him competitive to his peers in developed countries. I want him to grow kind and helpful without their being seen as a weakness to be laughed at. In our culture, men shouldn’t be kind. They learn this in the playground.

He works hard, but this is not enough. Some of his teachers expect some sort of monetary recompense at exam time otherwise he stands no chance of passing.  The teacher herself  possibly received the job through payment to the headmaster and  who knows whether the headmaster paid the Education director for his.  These days,  it seems that the teaching   profession has attracted many of  who are not interested in being teachers and who do not want to teach. This is an insult to those teachers who genuinely want to. =
Daad-logo Ohne-schrift Osi-kl

Original Georg Soros und DAAD System

It’s not the worst thing.  What really matters to me   is that the values of honesty or decency are not  taught. On the contrary, they are seen as a barrier to survival in our country.  The parents of his friends realise this and indulge their children’s every whim and   train them to fight to get what they want, regardless of anybody else around them.

My child  turns on the television and  see politicians – his role models – calling each other names and behaving like spoilt children who cannot get their own way.  And he will meet the children of many of these people driving fast cars and avoiding police fines or receiving university diplomas and jobs through the simple expedient of paying bribes or using the name of their father.  If  these ‘role models’ have managed to accumulate material goods without working for them honestly,  how can my son appreciate hard work, either as a means to an end or for its own sake? Knowing this teaches children to grow up with a sense of hopelessness and apathy.  They think the only thing left for them is to drink coffee,  gossip about each other and recycling the same news which is usually from a media controlled by one of the main parties and which continue the name-calling and insults. I don’t want my child to grow up in this environment.

He, like me will get a job, possibly even a good one. But he, like me, is super-conscientious. This means he will focus on getting the job done even if that means doing other people’s work because they are too lazy to do it themselves (possibly because they got the job through a ‘friend’ so they know their  job is safe). Then so be it. He must be prepared, like I am,  to be treated as naive for working so hard. He will suppress his natural intelligence lest the boss sees him as a threat.

I  want him to live in a country where he pays his taxes and knows that the taxes will be used for the country rather than into  a speedboat, a villa or  a fast car for somebody’s son. I want him to know that the taxes go to paying decent wages so that he doesn’t have to bribe the doctor or the policeman. I prefer his taxes to go into a kidney machine to save the life of his grandmother or to mend the  hole in the main road so that his father’s car doesn’t get damaged: it’s better than paying   for a Rolex watch or a smart suit for somebody who doesn’t deserve it. I want him to know that if he has a dispute in court, the judge will make a decision based on the merits of the opposing cases rather than on the number of zeros  in the opposing bank notes.

I  wanted  to stay and change the system from inside but I cannot do it alone. I know that many of  my fellow Albanians have a tendency to vote for the politician who promises them a job, bribes them or threatens them. Maybe I cannot blame them for doing it: they have to live.  I can certainly blame those politician who sees government jobs, not  as  positions of responsibility that are given to the most deserving candidate but rather as favours to be  dispensed to repay moral debts in the way that kings bestowed titles to friends in sixteenth century Europe or as despotic minister give jobs  in 21st century Africa. And as new people with no experience are given responsible jobs after every election and as new rules are made simply because the old rules ‘were made by the previous government’, the whole system is paralysed and stagnant.

I know that foreign governments who could help us will not interfere because they respect the right of our leaders to misrule and the right of the electorate to mis-vote for them. The fact that so many of us want to leave might suggest that we want   foreigners’   moral code to intrude on our sovereignty, although, of course, our politicians do not.

So as the international community won’t come to me, I‘ll try to  go to them. We’ve had 25 years of pseudo-democracy that has overseen a decline in morality  and, given the current educational system, there is no reason to believe there won’t be another 25 years of it.

While I may be able to grit my teeth and live through it, I don’t want my child to.

Alan, that’s why I want to  leave

Article reproduced with kind permission of The Tirana Times www.tiranatimes.com

https://albanianblogger.com/2017/04/09/

Bildungs Mafia ohne Ende, wo heute im Universitäts Tempel ein Kindergarten betrieben wird und Diplome werden verkauft.

Keine Anklage gegen den Gangster: Astrit Veliaj mit der UFO Universität und NATO Versagen der Albanischen Küstenwache

Betrug, der Mafia Regierungen, finanziert und aufgebaut von Deutschen Politikern, einer verbrecherischen Entwicklungspolitik, mit der KfW dem sogenannten BMZ Ministerium und in Tradition, die absolute Inkompetenz im „Camorra“ Stile.

43.000 gekaufte Albanische Diplome und 21.000 im Ausland gekaufte und gefakte Diplome will die Albanische Regierung anerkennen

Klartext des OSCE Botschafters: Bernd Borchardt: Ambasadori i OSBE: Qarkullojnë më shumë se 2 miliardë euro nga droga

 

10-jähriges Monopol von Laboratorien in den öffentlichen Krankenhäusern des Landes, im Betrugs System

Ein fester Familien Club bedient sich wieder mal, wobei der jetzige Justizminister Petri Vasili, das System etabliert und implementiert hat. Titel Story’s, weil der Betrug im Gesundheits System natürlich so weiter ging, mit der neuen Ministerin: Ogerta Manastirliu

Neue Monopol Verträge rund um die Edi Rama Klientel Mafia, uralte Betrugs Systeme auch des heutigen Justiz Minister Petri Vasili, wo die Weltbank Finanzierungen schon stoppte, als er Gesundheits Mininster war, mit den Firmen: Pegasus Sh.P.K. und ‘Labopharma Sh.P.K. wo Janis Karathano, bzw. Ortaku, oder Vilma Nushi, die Gewinner der Lizenzen sind, 100 % Firmen Eigentümer, Null Komptenz, Berufs Erfahrung als reine Betrugs- und Geldwäsche Firmen für Lizensen der Politiker schon unter Petrit Vasili: LSI Partei.*

Edi Rama’s Freunde, erhalten auch Millionen schwere Aufträge des Staates, für ihre Phantom Firmen.
1 Mann Firma mit Ilir Rrapaj, ohne Kompetenz gewann 100 Millionen $ Auftrag für die Sterilisierung von Krankenhaus Material

Korrupte Idiotie Experten de KAS, waren auch in Aktion, sahen nun „entscheidende Fortschritte“: „“Der deutsche Experte, Holger Thies, arbeitete 40 Arbeitsfelder heraus, die durch bestimmte Verordnungen noch eindeutig geregelt werden müssen. „““ Mit Vorsatz, u..a mit dem Profi Gangster, Skandal Verbrecher: Tritan Shehu, der vor Mord auch nicht zurückschreckte in 1997.

beqja

Nazife Bello, ist Direktorion der Pegasus Sh.P.K.,aktiv dabei erhält nun mit dieser Phantom Gruppe, diese Lizensen, ist Mutter der Direktion Shpresa Bell,m Gesundheits Ministerium, unter dem vollkommen korrupten Gesundheitsminister Ilir  Bequi, langzeit berüchtigt, zur Show entlassen wurde.  Seine Betrugs Firma: Intech Plus eine Legende.

Die neue Gesundheits Ministerin: Ogerta Manastirliu, macht da weiter wo Edi Rama und sein Minister zuvor waren, in einer vollkommen korrupten Klientel Politik, mit Phantom Ausschreibungen, wo die Ausschreibung, auf den Gewinner zugeschnitten ist, im Modell der Weltbank, IMF, VW und Co. Vieles ist gefälscht, inklusive bestellter Computer. Betrugs Methoden wurden im Westen kopiert. siehe auch Schweine Grippe Betrug der Deutschen Ministerin Ulla Schmidt, mit GlaxoSmithKline. Die Firma musste Milliarden Geldbusse, wegen Betrug und Bestechung bezahlen in den USA und China, in Deutschland ist Alles wie Politiker Bestechung und Geldwäsche Straffrei.

„Fortschritte“ im Gesundheitswesen: Patienten legen Feuer mit Benzin, 2 Tode

Monopol Verträge ohne Ende und immer ohne Ausschreibung, wo die Weltbank schon Millionen strich, wegen Null Transparenz.

Das 2 älteste Mafia Geschäft in Albanien: Das Gesundheitswesen mit Phantom Kliniken und „Schwarzen Löchern“

4 neue Minister, darunter 2 Tradionelle Betrügerinnen: Olta Xhacka, Ogerta Manastirliu

FOTO/ Laboratorët jepen me koncesion. Kompania me zero shitje merr kontratën 100 mln euro

FOTO/ Laboratorët jepen me koncesion. Kompania me zero shitje merr kontratën 100 mln euro

16:32, 24/04/2017 Vetëm një muaj para përfundimit të mandatit, qeveria ka zyrtarizuar pa zhurmë konçesionin e shumëpërfolur me vlerë 100 milionë euro, që kalon laboratorët spitalor publik në administrim privat. Ministria e Shëndetësisë shpalli zyrtarisht fitues në tender, një konsorcium të përbërë nga tre shoqëri; shqiptarja Labopharma, kompania franceze Exalab dhe ajo hollandeze AB Laboratory Solutions.

Zyrtarisht objekti i koncesionit është financimi, projektimi, rinovimi, pajisja, riorganizimi dhe funksionimi i Koncesionit/Partneritetit Publik Privat për ofrimin e shërbimit laboratorik të spitaleve universitare, rajonale, dhe atyre bashkiake të Sarandës e Lushnjës. Por praktikisht ai i jep privatit monopolin 10 vjeçar të laboratorëve në spitalet publike të vendit, madje me infrastrukturë të gatshme.

Me zyrtarizimin e këtij koncesioni qeveria kompleton një tjetër akt në çmontimin dhe privatizimin total të shërbimit shëndetësor në vend.

Nuk fiton çmimi më i ulët

Sipas njoftimit të publikuar në faqen zyrtare të Agjencisë së Prokurimeve, në tenderin për dhënien me koncesion të laboratorëve kanë marrë pjesë 9 shoqëri ose bashkime shoqërish. Por 5 prej tyre nuk kanë paraqitur asnjë ofertë financiare dhe rrjedhimisht janë shpallur të pavlefshme.

Si rezultat në garë kanë qene vetëm katër oferta të vlefshme. Oferta më e favorshme financiare është dhënë nga një kompani shqiptare e quajtur Genius sh.p.k. Kjo kompani ka ofruar t’i kryejë analizat për pacientët me një kosto 15 % më të ulët nga çmimi i listës së testeve.

Por kjo ofertë është skualifikuar nga Ministria e Shëndetësisë, pasi sipas saj kompania ka pasur mangësi në dokumentacion. Si rezultat, fituese është përzgjedhur oferta e dytë më e ulët. Ajo e Labopharma Sh.p.k & Exalab France & AB Laboratory Solutions, të cilat kanë ofruar një çmim 10.7 për qind më të ulët se sa çmimet e listës së testeve.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë për kryerjen e këtij shërbimi qeveria do t’i  paguajë kësaj kompanie 13 miliardë lekë ose 100 milionë euro në 10 vitet e ardhshme përmes buxhetit.

Dy ofertat e tjera kanë qenë të Acibadem Saglik & Acibadem Labmed si dhe Intermedica Center Sh.p.k  & Bioiatriki Greqi, të cilat kanë ofruar respektivisht çmime 4.8 dhe 5.7 për qind më të ulëta nga limiti.

1 / 2

Kush është Labopharma?

Labopharma është një shoqëri me përgjegjësi të kufizuar e themeluar në vitin 2007 nga një qytetar grek me emrin Janis Koraras dhe një shqiptar i quajtur Janis Karathano. Shoqëria ka një kapital themeltar prej 100 mijë lekësh, ndërsa sipas ekstraktit të QKR objekti i saj është import-eksporti i produkteve farmaceutike.

Në vitin 2015 kompania është vënë nën sekuestro nga Tatimet për shkak të mospagimit të detyrimeve tatimore. Madje nga Janari deri në Gusht të vitit 2015 kjo kompani ka qenë me status pasiv, të pezulluar.

Dy vitet e fundit kompania Labopharma, nuk ka raportuar asnjë të ardhur nga aktiviteti. Në bilancet e dorëzuara në QKR kompania ka raportuar zero shitje si për 2014-ën ashtu dhe për vitin 2015. Por duket se fati i saj ka ndryshuar në mënyrë rrënjësore, pasi nga një kompania me shitje zero, tashmë Labopharma është aksioneria më e madhe në një koncesion me vlerë 100 milionë euro.

http://www.syri.net/politike/58978/foto-laboratoret-jepen-me-koncesion-kompania-me-zero-shitje-merr-kontraten-100-mln-euro/

SYRI.net

In 2015

Der Gesundheits Minister: Ilir Beqaj, der Vermögen verschleierte erneut in der Kritik rund um Pharma Geschäfte

Original Deutschen System kopiert

Wegen Betrug wird gegen Klodjan Allajbeu, dem Direktor des American Hospitals ermittelt, der zugleich Verwaltungs Direktor des Mutter Theresa Krankenhaus ist, Phantom Patienten abrechnet. Er bläht die Patienten auf, ist mit der Betrugs Universität EPOKA ebenso verbunden.
Dr. Allajbeu: Students and labour market
Klodjan Allajbeu

Ortaku i Vilma Nushit fiton koncesionin e laboratorëve prej 130 milion dollarësh

nushi

Koncesioni i laboratorëve është fituar nga kompania ‘Labopharma’. Kjo kompani sipas ekstraktit të saj në QKB është krijuar në vitin 2007 dhe pronari i saj me 100% të aksioneve është shtetasi Janis Karathano.

I njëjti shtetas, Janis Karathano, është pronar me 100% të aksioneve edhe i kompanisë ‘Pegasus’ shpk….http://boldnews.al/2017/04/24/ortaku-vilma-nushit-fiton-koncesionin-e-laboratoreve-prej-130-milion-dollaresh/

Vollkommen kontrolliert im von der Pharma Mafia kontrollierten Betrugs System der WHO, stellte man Alles auf Betrug um. Die Schweine Grippe Erfinder u.a.

WHO

Der albanische Gesundheitsminister Ilir Beqaj bei seinem Zusammentreffen mit WHO-Regionaldirektorin Zsuzsanna Jakab am 24. Februar 2014

28 streng geheime Polizei Dokumente sind aus dem Innenministerium verschwunden, noch unter Samir Tahiri

28 Dokumente: mit staatlichen Informationsdienst, der Staatsanwaltschaft und internationalen Partnern aus dem Tresor an der Generaldirektion der Polizei fehlt.

Wahrscheinlich hat direkt Samir Tahiri, die Dokumente gestohlen, denn wer hatte zu dem Tresor Zugang. Alles normal in Albanien:

Urteil: die IT Expertin des Militär Geheimdienstes AISM, hackte in 2014 den NATO Computer und kopierte alle Daten

Tahiri merr me vete “dosjen sekrete” të policisë

 

 
Postuar në 08 Prill, 2017 10:58

Prej disa ditësh prokuroria ka nisur hetimet në lidhje me një referim që është kryer nga një drejtori e posaçme në Ministrinë e Brendshme. Bëhet fjalë për zhdukjen e disa dokumenteve që janë klasifikuar si sekret. Dyshohet se janë 28 dokumente, midis tyre shkresa zyrtare të komunikimeve të Policisë me Shërbimin Informativ Shtetëror, Prokurorinë dhe partnerët ndërkombëtar, janë zhdukur nga kasaforta pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë.

Dhe pse ende nuk ka një datë zyrtare të zbulimit të zhdukjes së raporteve dhe Prokuroria deklaron se prej 10 ditësh kryen hetime, kjo ngjarje përkon me fund marsin kur ish-ministri Tahiri i dorëzoi detyrën ministrit të ri. Hetimet për këtë ngjarje po kryhen nga drejtuesi i prokurorisë së Tiranës Petrit Fusha, ndërsa oficerët e policisë gjyqësore kanë sekuestruar procedurën e administrimit të kasafortës, raporton gazeta Shekulli.

Në fakt, alarmi për zhdukjen e dokumenteve e dha ish-kryeministri Sali Berisha, dy ditë më parë, ndërsa ditën e djeshme Prokuroria e Përgjithshme pranoi nisjen e hetimeve, por nga ana e Ministrisë së Brendshme nuk ka pasur asnjë reagim zyrtar në lidhje me çka përfaqësonin këto dokumente dhe se në çfarë kohe dyshohet se ka ndodhur zhdukja, nëse vërtetë ka ndodhur diçka e tillë. Berisha denoncoi në FB se në këtë skandal janë përfshirë kreu i Krimeve të Rënda, Ardian Cipa dhe ish-Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, por sipas kallëzimit të SHBÇA ende nuk ka një emër konkret të personit përgjegjës.

 

Add new comment

Durres Abwässer: Milliarden für Strom, Wasser, Abwasser versinken im „Schwarzen Loch“ der Infrastruktur Aufbau Mafia

Ausser Bauschrott, korrupte Betrugs Strukturen hat die „Westliche Wertegemeinschaft“ Nichts zustande gebraucht und private Privatisierungs Gewinne. Hinzu kommt, der von der Mafia besetzte neue Fischereihafen von Durres, und Nichts passiert. Phantom Projekte sind in der korrupten Entwicklungshilfe heute Standard.
Abwässer wird nun durch eine alte Regen Rinne in den Hafen geleitet, was noch idiotischer ist, weil der Hafen sowieso verlandet und heute schon zu wenig Tiefgang hat, weil Millionen an Lehm, Bauschutt und Dreck ins Meer geleitet wird. Negativ Rekord: Kein Wasser in Tirana im Parlament :: Internationale Infrastruktur Mafia zerstörte das Land

Durch den Bau der „Segel“ Projektes des Bürgermeisters, leitet man halt die Abwässer in den Hafen, was ein Skandal von Tausenden ist, was diese Taliban Kriminellen des Rathauses dauernd produzieren.

Proteste wegen dem korrupten Infrastruktur Chaos der Weltbank, Bean Gruppe, PWT Firma, und Vangjush Dako: S’ka plazh privat, pa paguar taksat e 2015-s! (Video)

Deutsche Korruptions Firmen aus den Beständen von RWE, aus der Betrugs Berlinwasser Privatisierung vor Ort.

Weltbank Korruptions Sumpf mit Ardian Alushi, David Michaud, Ellen Goldstein: bei der Auftrags Vergabe an die Deutsche Firma PWT im Besitz der Saudis PWT

Situatë alarmante në portin e Durrësit, shpërthejnë ujërat e zeza

Postuar: 05/04/2017 – 14:43

*Ujërat e zeza janë shkarkuar brenda akuariumit të portit duke sjellë ndotje masive të ujit!

Ajo çfarë ka ndodhur në portin e Durrësit mëngjesin e sotëm është një situatë e paprecedentë.

Nëpërmjet një tubacioni i cili nuk dihet prej ku e ka pikën e nisjes në det kanë përfunduar mijëra litra mbetje urbane duke krijuar ndotje masive brenda basenit ujor.

Ishin peshkatarët të cilët ngritën alarmin se gjatë mëngjesit të sotëm ishin bërë shkarkime masive nëpërmjet tubacionit të kanalizimeve të ujrave të zeza brenda portit të Durrësit, duke shkaktuar ndotje dhe një erë kutërbuese në të gjithë portin.

Një prej peshkatarëve, tha për “DurrësLajm” se shpeshherë ka patur shkarkime por mëngjesin e sotëm shkarkimet kanë qenë shumë të larta e të paprecedenta. Madje peshkatarët thonë se u është dashur të braktisin anijet për shkak të erës së rëndë dhe ndotjes së ujit të detit.

Ndjekim deklaratën.

 

 

Durres fishermen noticed today a massive pollution of the main port’s water. They immediately notified the Port Authorities.

Public Health and Environment inspectors rushed to the scene and started investigations for finding the source of this pollution.

Preliminary investigation suggest the pollution comes from illegal discharge of sewerage water from hotels by the beach.

/portali DurresLajm/

Video:

Wildwest Siedlungen in Burrel, oft auch aus dem Kosovo: Abwasser ohne Ende, wo überall einmal saubere Flüsse waren