Archiv der Kategorie: Geschichte

die realen EU Fortschritte sehen dann so aus, bei den „useful idiots“: die Justiz Archive sind Müll Halden

Donald Lu, über Bewertung des IQ von Ministern mit „Zero“ Intelligenz

Idioten die keine Administration aufbauen können, keine Funktion der Institutionen mehr gewährleisten können, sind aber Partner der dümmsten EU Gestalten, denn Dumm umgibt sich mit Dumm und möglichst korrupt muss man sein, bei dieser Nepotismus Politik, welche Frank Walter Steinmeier zum Kultur Projekt seiner AA Banden machte. Früher gab es überall die sogenannten „technicals“, gut ausgebildete Fachleute, welche inzwischen schon unter Berisha und Ilir Meta, durch Idioten ersetzt wurden. Das wurde dann unter Edi Rama, Ilir Meta zum Programm, das man möglichst dumm sein muss, mit gekauften Diplomen und Schulzeugnissen. Die Intelligenz, gut ausgebildete Handwerker, Techniker wanderten aus.

Klientel Show: Edi Rama

Irgendeinen Fortschritts Müll mussten Angela Merkel, Knut Fleckenstein, Johannes Hahn, die vollkommen EU Botschaft und Commission absondern. So sehen die Gerichts Archive der Tirana Gerichte aus, rein Müll Halden, wo auch niemand etwas finden kann. Das wird als entscheinender Fortschritt verkauft, von Berufs Verbrechern die sich Internationale nennen, aber vollkommen korrupt sind.

Abteilung „useful idiots“ bei Internationalen Verbrecher Kartellen, wie Martin Schulz, Christof Zöbel, Frank Walter Steinmeier, Gernot Erler, Knut Fleckenstein, Michael Roth (alle SPD, Georg Soros finanziert) und Angela Merkel bekannt.

Aktualitet Arsen Rusta
29 Nentor 2017 – 12:50 | përditesuar në 14:14
Ekskluzive/Vendimet Gjykatës së Tiranës mes mykut e lagështirës
Report Tv sjell foto nga arkivi nën tokë i Gjykatës

TIRANE – Drejtësia e munguar dhe korrupsioni nuk rezulton se është i vetmi problem në sistemin e drejtësisë në vend.

Report Tv ka siguruar ekskluzivisht disa foto nga ambientet e brendshme të arkivës së Gjykatës së Tiranës ku vendimet qëndrojnë të hedhura mbi dyshemev dhe dosje të rrëmujshme sikur të ishin një grumbull mbeturinash. Kjo situatë sipas burimeve për Report Tv nga Gjykata e Tiranës është e tillë prej vitesh ndërsa edhe me dosjet e reja ndodh e njëjta gjë ku vendosen sa në raftet e tjembushura deri në dyshemetë e sekretarive.

Këto foto që shihni në pamje i përkasin katit të nëndheshëm të gjykatës së Tiranës ku vendimet sa ato civile dhe penale të shumë viteve bashkjetojnë me lagështirën, mungesën e sistemimit në rafte, dëmtimit nga brjetës që mund të futet në këto ambiente e deri tek rreziku nga ndonjë shkëndi elektrike.
Mbingarkesa në gjykatën e tiranës ka detyruar adminsitratën të përdor si ambinte për vendosjen e dosjeve edhe tre ish garazhdet që ndodhen në pjesën e brendshme të saj, ndërsa prej më shumë se 1 viti një pjesë e konsiderueshme e dosjeve të arkivit është transportuar në arkivin qëndror në lundër.

Gjatë ndërhyrjes në këtë bodrumet e arkivës u zbulua dhe skandali me afro 300 dosje të bllokuara nga rekusi të cilat ishin mbajtur pa u dërguar në Gjykatën e Lartë. Aktualisht këto dosje sipas Gjykatës së Lartë kanë kaluar me proces të përshpejtuar dhe po i jepet zgjidhje ndërsa hetimet për këtë rast vazhdojnë nga prokuroria ku kreu i gjykatës së tiranës Enkelejdi Hajro depozitoi kallëzim penal për kryesekretaren e gjykatës.
………………..

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

Leonhard-Beqiri : Martin-Schulz: Tief versunken mit Kriminellen

für Martin Schulz reicht diese Betrugs Show, inklusive Polzei und Militär Stellen der Ausbildung, der Küstenwache, wo die Radar Stationen unter Kontrolle der Mafia stehen. Show pure, für die korruptesten Politiker wie immer, und diese Show gab es schon vor 20 Jahren, auch für Bundestags Delegationen.

Das wird immer als Erfolg verkauft, auch als OK-Reporting bekannt.

Rhetoric Staatsanwalts Anwaltschaft und Institutionen: “We have made several reports, but no one does anything”

Absurdes Theater für den Schläger, Schmuggler, Verbrecher: Azem Hajdari mit einem neuen Denckmal in Tropoje

Real führten Tropoje Clans damals blutige Fehden in Nord Albanien um Bajram Curri. Daneben leitete er andere Schmuggler Banden, rund um Waffen, Treibstoff nach Jugoslawien

Mustafa Nano:Azem Hajdari war ein gewöhnlicher Mann. Sehr gewöhnlich. Mit Stills Bully schneiden. Mit IQ …

Helden Verehrung von erfolgreichen Banditen, Mördern ist die Haupt Tradition der Albaner, auch wenn es die Dümmsten sind.

Denkmal für Hajdari in der „Studentenstadt“ in Tirana

Nun gibt es noch ein Denckmal, für den ordinären Banditen, der sich über jedes Gesetz stellt und rund um Waffenhandel mit Kriminellen und Terroristen, ebenso Öl Schmuggel nach Montenegro, während dem UN Embargo als Konkurrenz andere Verbrecher Clans rund um Ridvan Bode, Salih Berisha.

Neues Denkmal in Tropoje: Azem Hajdari

1998,1999 verrieten die Banditen auch Muli Waffen Transporte an die Serben, wo Viele erschossen wurden. Sogar eine bestellte BBC Dokument gab es es.

Neue Panik bei dem Berisha Clan, Lulzim Basha nun mit dem Denckmal, wo es real nur ein Banditen Machtkampf war.

"Dosja Tropoja"/ Kush janë djemtë e fisit Haklaj që i vrau pushteti i Sali Berishës

Kush ishin djemte e fisit haklaj? Si u përfshinë vëllezërit Haklaj në konflikte të njëpasnjeshme dhe deri me Sali Berishen dhe Azem Hajdarin. Si u be Fatmir Haklaj njeriu me i fuqishem i vendit që nuk guxonin t’ia përmendin emrin as politikanët më të lartë të shtetit të asaj kohe.

Azem Hajdari, eines der kriminellen Produkte des Georg. C. Marshall Centrum in Garmisch-Partenkirchen wie Monika Krymadhe ebenso

1995 absolvierte er ebenda zudem seine Studien in Rechtswissenschaft und ein Jahr später beendete er Verteidigungs- und Sicherheitspolitik am Studienzentrum George C. Marshall in Garmisch-Partenkirchen.

Bruch des UN Embargos gegen Jugoslawien, Waffenschmuggel in den Kosovo, wo er mit anderen Banden in Nord Albanien und Tropoje konkurrierte. Ein dummer Schläger, mit extrem niedrigem IQ, wie der bekannte Journalist Mustafo Nano outete. Wenige Tage vor seiner Ermordung in 1998 durch die Leibwächter des Salih Berisha, hatte er die Kandidatur des Parteivorsitz der DP, gegen Salih Berisha  angekündigt. Die Ehefrau erhielt einen hohen Richter Posten in Tirana, ist in unzählige Skandale verwickelt, hat keinen Schul Abschluß, wie sie selbst ausführte. Die Tochter ist seit einem Monat als DP Abgeordnete im Parlament, gilt als intelligent.

Nano: Azem Hajdari njeri me inteligjencë të ulët, pa ideal dhe që nuk ishte për zyrë shteti

„Azem Hajdari war ein gewöhnlicher Mann. Sehr gewöhnlich. Mit Stills Bully schneiden. Mit IQ …

Die Tochter Rudina Hajdari, ohne jede Berufsausbildung, aber durchaus intelligen, beschwert sich im Parlament über den Journalisten Mustafa Nano.

Salih Berisha fälscht auch hier die Geschichte der UCK! Richtig ist, das er mit Rugova über eine Telefon Verbindung eine Einheit bildete, wo die Waffen Lieferungen ab ca. 1987 nach dem Franz Josef Strauss Besuch liefen, wo schon unter Fatos Nano, Ramiz Alia, Hilfe in Nord Albanien auch in den Militär Krankenhäusern bestand, ebenso über lokale Rugova Leute, welche als Schleuser in Durres schon in 1994 waren. Bei Telefonaten Berisha mit Rugova, mussten sogar engste Familien Mitglieder den Raum verlassen. Salih Berisha, verriet andere UCK Einheiten, welche sich Waffen bei ihm in Tropoje besorgten an die Serben, traf sich mit ARKAN in 1995.

A po tenton Sali Berisha të manipulojë historinë?

October 28, 2017 09:05

A po tenton Sali Berisha të manipulojë historinë?

Në kullën e Berishës në Viçidol shihet qartë edhe një pllakatë e vendosur në të ku shkruhet se ka qenë përdorur si bazë e UÇK-së gjatë luftës në Kosovë.

Në fakt nuk ka detaje se kush e ka vendosur atë pllakatë, apo një dëshirë e vetë Shkëlzen Berishës që u angazhua për rindërtimin e saj.

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha,  ka thënë në prill të 2016-s se shtëpia e tij në Tropojë, prej nga edhe ai ka prejardhjen, është vënë në shërbim të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjatë luftës në Kosovë. Ish-kryeministri është shprehur se nuk kishte ndërmend që shtëpinë e tij ta shndërronte në muze, por se ishte duke planifikuar që ta rindërtonte. “Ajo ose duhet rrafshuar fare ose duhej rindërtuar.

Sepse u dëmtua shumë gjatë luftës së Kosovës. Ajo u përdor si bazë e UÇK-së. Serbët e kanë gjuajtur me mortaja 127-she sepse donin ta rrafshonin. Predhat nuk ranë anash ndaj edhe ajo shpëtoi”, tha Berisha në atë kohë, ndërsa ka bërë të ditur se kulla fillimisht është ndërtuar nga vitit 1860-1870 dhe është djegur 3 herë edhe nga serbët, edhe turqit. Ai ka pohuar se që kur u largua në moshë 14 vjeçare (16, këmbëngul Izet Haxhia), nuk ka shkuar më në kullë, por do të shkojë kur të mbarojë restaurimi, gjë që deri më tani nuk ka ndodhur….

http://www.gazetadita.al/a-po-tenton-sali-berisha-te-manipuloje-historine/

Die Familien Bamir Topi und Fatmira Hajdari (Witwe von Azem Hajdari) wurden Grundstücks Legalisierung in Tirana abgelehnt

Salih Berisha- Azem Hajdari – Izet Haxhia; der Mord und Putsch in 1998 : Historiania: Faksi i Berishës pas vrasjes së Azemit

Die Leibwächter von Salih Berisha, hatte in 1998 Azem Hajdari ermordet, wobei Azem Hajdari, viele Feinde in Nord Albanien hatte, vor allem den Haklaj Clan, der das Monopol hatte, für Waffen Lieferungen in den Kosovo, im Auftrage des Ramiz Alia, seitdem Besuch des Franz Josef Strauss, wobei die Albaner nicht nur einen Mercedes 600 erhielten, sondern Entwicklungshilfe als Gegenleistung.

Izet Haxhia, zu 25 Jahren Haft in Albanien verurteilt, lebt heute in der Türkei, und versucht seine Auslieferung nach Albanien vor dem EU-Menschrechts Hof zuverhindern. Er feuerte den ersten Schuss auf Azem Hajdari ab und war bis 14. September 1998, Chef Leibwächter von Salih Berisha und eine Rädels Figur bei dem Putsch in 1998. Er war enger Partner von Aldo Bare, einem der schlimmsten Verbrecher Kartelle in Albanien, was für diese Leute normal war. Ismet und Jaho Mulosmani, ebenso aus Tropoje, wurden zu Lebenslanger Haft verurteilt als Täter, ebenso Leibwache des Salih Berisha.
Mero Baze über Azem Hajdari

Azemi si “prijës” i Republikës së re!

Azemi si “prijës” i Republikës së re! Shkruan:  Mero Baze Azem Hajdari është rikthyer sot në Tropojë. 19 vjet pas vrasjes së tij në Tiranë, nga një grup kundërshtarësh nga Tropoja, ai po nderohet më në fund në qytetin e tij, i cili ka lënë pas shijen…

US Destabilisierung: Den US Mafia Faschisten wurde ein illegales Haus mit Denckmal in „Vermorsh“ Nord Albanien abgerissen

Tarnung für Drogen- Geldwäsche- und Waffen Geschäfte in Nord Albanischen, und Terroristische Aktionen. Eine typische Tom Doshi Aktion, mit den US Verbrecher Clans, welche sich ständig neue Mhyten ausdenken, um ihre Geschäfte zutarnen.

Die aktuelle NATO Konferenz, dient in Tradition der Tarnung der Destabilisierung des Balkans, als MI6, SAS, CIA Operation mit Verbrecher Clans. Die Historischen  Fakten sind eindeutig, wie die Durres Hotels der US Verbrecher Banden.

Der Super Gangster: Tom Doshi, die Grundstücks Mafia steckt hinter diesem illegalen Projekt, um dort Grundstücke zustehlen, zubesetzen, wie es überall ist, wenn die korrupten GTZler und KfW, Geld investieren. Tom Doshi bei wikileaks als grosser Gangster erwähnt, hat direkte Beziehungen zu Betrugs Firmen in Deutschland. Die dortige Gemeinde sagt, die Leute hätten eine ordentliche Baugenehmigung beantragen können, aber nicht einen Grundstücksraub inzenieren unter Missbrauch des Namen Prec Cali.


Statt in Haft, ist natürlich erneut Tom Doshi ein Parlaments Abgeordneter, erklärt hier seinen Grundstücks Raub und illegale Bauten mit dem angeblichen Denkmal.

Law Breakers Turned Law Makers —————————— 2. (C) Some of the more noteworthy MPs with ties to organized crime are: — Tom Doshi: An SP MP from Shkoder, Doshi, singled out in the Human Rights Report for physically assaulting a journalist in the Sheraton Hotel, was a key figure in financing SP electoral efforts. He is known as the richest MP, with a declared fortune of more than $15 million and is also suspected of trafficking narcotics. Doshi served in the previous parliament as a DP MP, before switching sides to the SP shortly before the election. https://wikileaks.org/plusd/cables/09TIRANA552_a.html

Die US Faschisten mit ihren erfundenen Mhyten Geschichten, wollten für den Nationalhelden aus Skhoder: Prek Cali, ein Denckmal errichten in Vermorsh in den Albaner Bergen, was von der Baupolizei abgerissen wurde. Natürlich vollkommen illegal, im dortigen National National Park, ohne Zustimmung der Gemeinde und Grundstücks Besitzer. Original US Mafia Stile, das Sahit Muja, mit Gestalten des Senators Eliot Engels und des US Verbrecher Clans Nr. 1: Gambino mit HillaryClinton, welche sich mit US Pass in Nord Albanien schon lange tummeln, vom Waffen Schmuggel und Drogen Anbau leben. siehe auch die realen Hintergründe der Reise des Franz Josef Strauss  nach Albanien in 1987. Organisierung Entwicklungshilfe, grosser Mercedes,Milch Fabrik, gegen Waffenschmuggel in den Kosovo, als Partner von Terroristen und Banditen.

Nachdem Rückzug der Osmanen aus dem Balkan, war ein Macht Vakuum vor allem in Nord Albanien, was die Serben nutzten mit gekauften Albaner Clans um 1912-1913. Jeder Demokratie versucht wurde durch die gekauften Banditen Clans aus dem Hause Zogu, Prec Noli in Albanien schon vor 100 Jahren zunichte gemacht.

Prec Cali, war ein kleiner Banditen Führer, in den Nord Albanischen Bergen, welche als Volks Verräter, direkt wie King Zogu, private Abkommen mit den Serben abgeschlossen, dafür auch Geld erhielten und Befehle der Serben entgegen nahmen, um die Gegend zu kontrollieren. Für Geld ging Alles, als die Serben Skhoder, Teile von Nord Albanien damals besetzten und willige Albaner Banditen einkauften.

Geschichts Fälschung Gedenken der „Holocaust“ Industrie der Albaner Mafia in Tirana

Bildergebnis

„Nazi“ Nachfolge Organisationen genannt „Diaspora“ haben eine Krisen Sitzung in Tirana

Fotoporteti

Prek Cali

Vermosh, IKMT prish shtëpinë e heroit, banorët në protesta: Turp
15/09/17
Foto 1 nga 7

Banorët e Vermoshit në Malësinë e madhe janë ngritur në protestë ditën e sotme pasi Inspektoriati Ndërtimor i Bashkisë ka prishur shtëpinë e heroit kombëtarë në Shkodër, Prek Cali. Sipas banorëve ky është një turp kombëtarë. “Me shembjen e ndërtimit na kanë vrarë për të dytën here! Nuk e kuptojmë kush e ka dhënë këtë urdhër!!! Turp kombëtar”, janë shprehur banorët. Shembja e shtëpisë së heroit vjen me pretendimin se nuk ka leje ndërtimi, ndërsa ndërtimi i shtëpisë së Calit është bërë nga paratë e diasporës në Amerikë.

Das Haus Zogu, war in Waffen und Drogen Geschäfte aktiv in der Neuzeit. Kriminelle kaufen sich überall ein, auch vorbestrafte Drogen Händler sind Leiter des angeblich königlichen Reitstalles in Albanien

Ein promineter Tirana Geschäftsmann: Ohrid Izet ist der Hintermann, der in einer grossen Luxus Villa residiert mit Reitstall, was auch Nichts Neues ist. Geschäfts Modelle der Albaner, wie man vor 15 Jahren schon von der Familie Hasanbeliu, oder gar Dashamir Gjoko – SHIK wusste. Ohrid Izet, ist der

Sohn des prominenten Ali Ohrit, Leiter des Königlichen Hofes des Könighauses Zogu, was dann wieder einmal in Drogen Schmuggel verwickelt ist. Trotz Bankrott und Pfändung von Immobilien, ist damit das selbst ernannte Königshaus erneut in Waffen- oder Drogen schmuggel verwickelt.

Drogen Handel der Albanischen Prominenz: Der „Copa“ Clan mit Parlaments Präsidentin Josefina Topalli und das Königs Haus mit Izzet Ohrid

Ylli Shehu: February 1995: Albanian Narco-Terrorism Destabilizes the Balkans – 2017: Italian Anti-Mafia Prosecutor Roberti Warns

EU System tolerat all crimes in Albania

According to a report in Jane’s Intelligence Review, Albanian narco-terrorism, gun-running, and smuggling organizations are becoming a dominant economic, political, and military force in the Balkans. Jane’s expresses the concern that if left unchecked, the Albanian mafia will become powerful enough to control one or more states in the region. Albanian President Sali Berisha “is now widely suspected of tolerating and even directly profiting from drug-trafficking for wider political-economic reasons, namely the financing of secessionist political parties and other groupings in Kosovo and Macedonia.” [Jane’s Intelligence Review, 2/1/1995]

Die Neanderthaler in Nord Albanien feiern die Hochzeit von dem Bruder des LSI Vertreters Ylli Shehu,welche aus einem kleinen Dorf bei Kukes stammen, auch als „Menschen ohne Kultur“ bekannt. Der Vater Vesle Shehu schiesst auch wild herum, ein Ziegenhirte, ist heute Hotel Besitzer in Kukes. Eduart Ndocaj und Ylli Shehu, gehören wie Tom Doshi, Nard Ndoka und Andere zu den reichen Gangstern in Nord Albanien, die ansonsten keine Arbeit mangels Bildung finden.

Der Bräutigam schiesst auch wild herum, kam mit Helikopter

Ylli Shehu

Weil man keinen Verstand hat, muss das so aussehen, um sich wichtig zumachen.

Die jeweiligen Mafia Regierungen wollen nur die EU und Weltbank Gelder stehlen, weil das viel einfacher ist, deswegen ist eine Funktion des Staates unerwünscht und man führt regelrecht Krieg gegen die wenigen Investoren. Viele Milliarden teure Geldwäsche, sind das wichtigste BIP, wo Geld für Bildung, Aufforstung, Justiz einfach spurlos verschwinden ebenso in einem ständigen Aufbau der Polizei, oder im Strassenbau und Infrastruktur Projekten, welche totaler Bauschrott für Kriminelle illegale Lokale oft sind.

EMCDDA – Drogen Report

Albania, National Drug Report 2017

European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA)

Series type: Country Drug Report

Summary

This report is prepared in the framework of the EMCDDA-IPA5 project ‘Further preparation of the IPA beneficiaries for their participation with the European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction’ funded by the European Commission. It provides a top-level overview of the drug phenomenon in Albania, covering drug supply, use and public health problems as well as drug policy and responses. It has been produced with the financial assistance of the European Union.

Download as PDF

Table of contents

  • National drug strategy and coordination
  • Drug laws and drug law offences
  • Drug use
  • Drug harms
  • Prevention
  • Harm reduction
  • Treatment
  • Drug use and responses in prison
  • Drug-related research
  • Drug markets

Europol 2016

http://www.emcdda.europa.eu/publications/country-drug-reports/2017/albania

Der Historische Angriff der Britten mit den Partisanen des Enver Hoxha auf die Deutschen Stellungen in Spille /Himari im Juli 1944

 

 

Të pathënat e zbarkimit të forcave britanike në Spile të Himarës në korrik ’44

July 30, 2017 14:37

Të pathënat e zbarkimit të forcave britanike në Spile të Himarës në korrik ’44

 Nga Marenglen Kasmi

 Në një raport sekret të hartuar nga regjimenti i këmbësorisë 523 i Wehrmacht-it gjerman hidhet dritë mbi një tentativë të dështuar të forcave britanike për të zbarkuar në Spile të Himarës, më 28-29 korrik 1944. Po ashtu, kjo ngjarje përshkruhet edhe në dokumentet britanike të luftës, konkretisht në raportin e hartuar nga kapiteni i misionit britanik, B. R. Ensor.

Raporti gjerman jep një përshkrim të detajuar për gjithë luftimet e kryera, ndërsa raporti i hartuar nga kapiteni Ensor për këtë ngjarje ka një karakter më përgjithësues dhe raportuesi rri larg detajeve.

Zbarkimi britanik në Spile është përshkruar shkurtimisht edhe në Historinë e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare (LANÇ) – që është nxjerrë nga “Rreziku Anglo-amerikan për Shqipërinë” i Enver Hoxhës. Ajo që bën përshtypje në historiografinë e para vitit 1990 është mos trajtimi i luftimeve thuajse tre ditore mes gjermanëve dhe forcave partizane të brigadës XII, sidomos në fazën e organizimit të kundërsulmit gjerman për të rimarrë bazën e humbur në Spile. Detaje të këtyre luftimeve botohen sot për herë të parë.

***

Marenglen Kasmi

Pikësëpari duhet përcaktuar natyra e operacionit britanik në Spile në 28-29 korrik 1943.

Kapiteni Ensor shkruan se “Më 14 korrik u informova që një sulm i shpejtë komando do të bëhej në fund të korrikut ndaj garnizonit gjerman në Spile. Partizanët nuk u informuan për arsye sigurie, por një gjë e tillë ishte thuajse e pamundur, sepse të gjitha masat duheshin marrë së bashku me partizanët. Kësisoj, partizanët u informuan jo në detaje se, diçka e veçantë do të ndodhte në Spile në datën 29 korrik. Si pasojë, ata duhej të kapnin kodrat përreth qytetit, për të parandaluar evakuimin e gjermanëve”.

Ndryshe nga sa më sipër, në Historinë e LANÇ-it shkruhet se kryetari i misionit britanik i propozoi Komandës së Ushtrisë Nacionalçlirimtare të bënin një zbarkim simbolik të një komandoje britanike në Spile të Himarës. Gjithmonë sipas këtij versioni, Enver Hoxha lejoi komandon aleate të sulmonte garnizonin gjerman të Spilesë, me kusht që më pas të largoheshin menjëherë. Ndërkohë, brigada XII partizane do të mbikëqyrte aksionin dhe do të ndërhynte në rast nevoje. “Ta bëjmë së bashku këtë aksion, – i propozova Palmerit. – Ju faleminderit, – tha ai. E bëjmë vetë” shkruan Enver Hoxha te “Rreziku anglo-amerikan për Shqipërinë”.

Që Enver Hoxha i trembej prezencës së madhe të forcave anglo-amerikane në Shqipëri është e vetëkuptueshme. Kjo gjë nuk mund të ishte në favor të tij pas lufte. Ajo që për të ishte e rëndësishme ishte marrja e ndihmave nga aleatët për ushtrinë partizane, por pa u cenuar interesat e tij. Siç pohon edhe Reginald Hibbert, Enver Hoxha ishte tepër dyshues ndaj propozimeve të anglezëve, qoftë edhe për aksionet më të vogla në Shqipëri që mund të kryheshin nga forcat britanike.

Siç edhe kapiteni Ensor theksonte, për arsye sigurie partizanët nuk mund të njoftoheshin më përpara për aksionet që do të ndërmerreshin. Ky fakt e bënte edhe më mosbesues Hoxhën ndaj britanikëve. Por, që Enver Hoxha ishte në gjendje t’u diktonte britanikëve se si duhej të kryenin operacionet e tyre nuk përkon plotësisht me realitetin. Aq më tepër kur, Enver Hoxha, në shtator 1944 mori një mesazh personal nga Komandanti Suprem i Aleatëve, gjenerali Willson, mos dëshira e Hoxhës që forca të posaçme angleze të kryenin operacione në Shqipëri u kapërcye plotësisht.

Kësisoj mund të themi se, nisma e forcave britanike për të organizuar një sulm ndaj garnizonit gjerman të Spilesë në Himarë, u mor në kuadër të një plani të hartuar nga Komanda Aleate e Forcave Tokësore në Adriatik, për të ndërmarrë operacione amfibe kundër bregdetit të Jugosllavisë dhe Shqipërisë. Planifikimi i këtyre operacioneve nisi në maj 1944. Një element i rëndësishëm i tyre ishte rikonjicioni në thellësi i vend zbarkimeve.

Pra, goditja dhe asgjësimi i një garnizoni të vogël gjerman siç ishte ai në Spile, i mbrojtur nga vetëm 65 ushtarë gjermanë, që vepronin të shkëputur nga forcat e tjera gjermane, sepse rrugëkalimi nëpër qafën e Llogarasë ishte tepër i ekspozuar nga sulmet partizane, nuk mund të ishte qëllimi kryesor i komandës britanike. Sidoqoftë, ajo që duhej të testohej ishte jo vetëm organizimi i mbrojtjes së bregdetit nga gjermanët, por më kryesorja, duhej të kuptohej serioziteti i mbrojtjes së vijës bregdetare nga gjermanët në rast të një zbarkimi të aleatëve. Kjo gjë do të kuptohej nga mënyra se si do të vepronte komanda e regjimentit gjerman në Vlorë, në varësi të së cilës ishte edhe garnizoni i vogël gjerman i Spilesë. Sigurisht që këtë gjë e lexonte saktë edhe Enver Hoxha.

Në vazhdim, Shtabi i Përgjithshëm i UNÇ urdhëroi brigadën XII që të ndiqte aksionin e brigadës komando britanike në Spile. Shtabi i brigadës vendosi që, në këtë aksion të merrte pjesë batalioni i 4-t, me një efektiv prej 150 partizanësh. Kjo forcë u konsiderua si e mjaftueshme sepse plotësohej raporti 1:2, duke pasur parasysh se komanda partizane mendonte se në garnizonin e Spilesë ishin 80 gjermanë. Në fakt, siç do ta shohim edhe më poshtë, në Spile ishin vetëm 65 ushtarë gjermanë.

Përsa i përket bashkëpunimit të forcave partizane me misionin britanik, në kuadër të këtij aksioni, raporti gjerman jep disa të dhëna, të cilat më së shumti kundërshtojnë versionin e dhënë në Historinë e LANÇ-it. Sipas raportit, në fund të muajit qershor, forcat partizane u përqendruan në zonën e Spilesë – kështjella e Borshit (10 km në juglindje të Spilesë) ku u konstatuan më se njëherë lëvizje dhe punime për hapje llogoresh etj.

Partizanët zunë pozicion në kodrat në verilindje të Spilesë dhe qëllonin bazën e Spilesë pothuajse çdo ditë me mortaja. Kjo tregon se partizanët ishin në dijeni të planit dhe që ata ishin përfshirë qysh para zbarkimit në mënyrë aktive në këtë plan. Gjithsesi, Enver Hoxha e mohon këtë gjë. Gjatë gjithë kësaj kohe, njësitë e regjimentit 523 të Wehrmacht-it, vrojtuan në distancë të ndryshme kohore anije armike në afërsi të bregdetit, por pa u afruar pranë bazës gjermane në Spile.

Po ashtu, bashkëpunimin me partizanët e pohon edhe kapiteni Ensor, kur shkruan në raportin e tij: “Urdhrat i morëm me radio. Përsa i përket rolit tonë, kapitenit Newell dhe mua (Ensor) na dhanë pesë detyra, të cilat duhej të realizoheshin brenda katër orëve, duke filluar nga ora 0 (ora e fillimit të aksionit). Dy nga këto punë duhej të kryheshin në vende që ndodheshin dy ditë larg Spilesë. Kjo tregon që shtabi planëzues nuk i njihte mirë faktet, përsa i përket kohës dhe hapësirës, si edhe vështirësive që krijoheshin nga mungesa e lëvizshmërisë dhe organizimit të furnizimeve. Për këto arsye, ne ishim të detyruar të vepronim si më poshtë:

Kapiteni Newell do të vazhdonte drejt bregut për të sjellë anijet dhe qëndroi me trupat që do të drejtonin operacionin (O.C. troops) përgjatë gjithë operacionit; unë duhej të minoja rrugën në veri të Himarës dhe me partizanët të vazhdoja në pozicionet partizane, në të cilat, sipas urdhrit të kapitenit Newell ishin tërhequr gjithë trupat britanike. Më pas do të organizohej një sulm partizan mbi Spile, për të asgjësuar gjithë forcat gjermane të mbetura, për të pushtuar Spilenë dhe Himarën, për të marrë pozicionet e tyre dhe për të frenuar çdo kundërsulm të mundshëm të forcave gjermane. […]Urdhrat e mi ishin të hidhja rrugën në erë në orën 03.15 të datës 29 korrik. Përgatitja për vendosjen e minave filluan në orën 18.30 të datës 28 korrik. Ne hapën gropat në shkëmbinj, por nga 10 gropa që duhej të hapja, unë hapa vetën 4 të tilla. Rezultati ishte çuditërisht i mirë, duke pasur parasysh që gropat ishin të cekëta”.

Por çfarë thotë raporti i Wehrmacht-it gjerman për këtë ngjarje, i cili në disa aspekte konfirmon versionin britanik, ndonëse kapiteni Ensor e ka përshkruar aksionin në vija të përgjithshme?

Baza gjermane ishin ndërtuar jashtë qendrës së banuar, në kodrat në verilindje të Spilesë, për të zmbrapsur sulmet nga ana e tokës dhe njëkohësisht për të kontrolluar dhe siguruar gjirin e Spilesë. Ajo ruhej  nga dy toga të kompanisë 3 të regjimentit 523, me një forcë prej 65 gjermanësh. Po ashtu në garnizon ishin edhe tre italianë që ndihmonin gjermanët.

Detyra e kësaj kompanie gjermane ishte përcaktuar nga Urdhri i Divizionit të Këmbësorisë 297, Ia, Nr. 1770/44 sekret, datë 13.7.1944:“Duhet të mbrohet baza e Spilesë. Në rast se, për shkak të forcave superiore të armikut të ardhur nga toka ose nga deti, mbrojtja e bazës është e pamundur, forcat e bazës duhet të shmangen deri në Llogara, pasi të kenë shkatërruar të gjitha instalimet mbrojtëse. Pastaj, Qafa e Llogarasë duhet të mbrohet deri në fund nga gjithë kompania”.

Më 28.7.1944, ora 21:00, garnizoni i bazës së Spilesë dëgjoi afrimin e disa zhurmave të anijeve nga Perëndimi. Komandanti i bazës, togeri Mönch (Mënsh) urdhëroi gatishmërinë e shkallës së parë. Andej nga mesi i natës, artileria e anijeve armike qëlloi disa herë mbi rripin bregdetar midis Porto-Palermos dhe kalasë së Borshit. Njëkohësisht gjithë bregdeti në zonën e Spilesë u ndriçua me një projektor. Mesa duket, në atë kohë filloi zbarkimi i anglezëve në gjirin e Porto Palermos.

Deri në orën 04:00 të mëngjesit të datës 29.7.1944 si nga deti dhe toka ishte qetësi, përveç disa të shtënave sporadike.

Me fillimin e muzgut, rreth orës 04:00 të mëngjesit, dy destrojerë armiq u shfaqën në gjirin e Spilesë, afro 6 km larg bregut. Në orën 05:00 destrojerët filluan me gjithë grykat e topave të qëllojnë mbi bazë. U goditën qendra e kompanisë dhe kuotat 110 dhe 128.

Pas zjarrit që hapën dy destrojerët, në gjirin e Spilesë u shfaqën 4 anije zbarkimi dhe dy anije të shpejta. Më vonë u panë edhe 6 anije të tjera të shpejta (motovedeta), të cilat mesa duket kryenin funksionin e mbrojtjes së operacionit. Gjatë gjithë kohës së operacionit, krejt rripi bregdetar nga kalaja e Borshit deri në Dhërmi, vazhdimisht kontrollohej nga 10 aeroplanë armiq, në fluturim të ulët. Aeroplanët ndërhynë në luftë tokësore me armët e bordit.

Rreth orës 05:30, zjarri i artilerisë armike kaloi në kuotat 115 dhe 128, në lokalitetin e Spilesë. Në këtë kohë filloi sulmi i forcave tokësore angleze nga ana e tokës dhe pikërisht nga drejtimi i lindjes dhe verilindjes, prej kuotave 128 dhe 115. Anglezët sulmuan me 2 deri 3 batalione.

Në fillim anglezët mundën të thyejnë pozicionet e togës 1 në kuotën 115, por me urdhër të komandantit të kompanisë, togerit Mönch, me kundërsulm të menjëhershëm nga drejtimi i kuotës 128 edhe me mbështetjen e mitralozit të rëndë, armiku u tërhoq me humbje të rënda. Forcat britanike sulmuan edhe dy herë të tjera. Edhe këto dy sulme u sprapsën. Vetëm në sulmin e tretë të anglezëve, që u krye njëkohësisht kundër kuotave 128 dhe 115, forcat superiore të anglezëve, në luftime të ashpra trup me trup, mundën të nënshtrojnë garnizonin, i cili pjesërisht mbrohej vetëm më kondakun e pushkës dhe arriti të pushtojë kështu pozicionet e togës I-rë.

Skema e zbarkimit në Spile

Gjatë kësaj kohe pozicionet e togës II-të dhe të vendkomandës së kompanisë vazhdimisht rriheshin nga artileria e anijeve. Pozicionet e togës II-të rriheshin njëkohësisht nga zjarri i mortajave nga kuota 120 (2 km në juglindje të Spilesë).

Pas marrjes së kuotave 128 dhe 116 armiku me krahun e tij të majtë përparoi nëpër grykën në perëndim të kuotës 128 drejt Spilesë. Në orën 09:00, pozicioni i vendkomandës së kompanisë u sulmua. Ndërsa sulmi nga ana e Spilesë u spraps, britanikët e afruar nga kuota 115 mundën të shtyjnë garnizonin e bazës në drejtim të veriperëndimit drejt qendrës së kompanisë.

Në këtë kohë u vrojtuan zbarkime të reja në Porto Palermo me katër anije të mëdha zbarkimi.

Dy destrojerë anglezë që ndodheshin në gjirin e Spilesë, rreth orës 10:00 u kthyen në drejtim të veriperëndimit dhe u larguan. Garnizoni i bazës supozonte se, në gjirin e Himarës do të ndodhnin zbarkime të tjera. Sipas dëshmisë së nëntogerit Haberl zbarkimi u krye.

Gjatë zbarkimit në gjirin e Himarës, anglezët filluan të transportojnë të plagosurit e tyre me anijet e vogla në drejtim të perëndimit.

Deri në orën 11:00 qendra e kompanisë u mbrojt me këmbëngulje.

Por, kur presioni i armikut u bë shumë i fortë, komandanti i bazës, togeri Mönch dha urdhër të shkatërrohej radioja 5-vatëshe që ndodhej aty dhe të tërhiqeshin në pozicionet në veri-perëndim, mbi Spile. Gjatë tërheqjes, togeri Mönch u plagos rëndë në një krah nga një predhë shpërthyese dhe i vetëm u tërhoq deri te qendra e mjekimit, ngritur në një grykë rreth 600 metër në jug të bazës. Gjatë sulmit të kryer nga partizanët pasdite vonë, ai u kap po aty rob.

Pjesa tjetër e ushtarëve gjermanë, nën komandën e drejtuesit të trupës së kompanisë, rreshterit Libsch (Libsh), u shkëput dhe u vendos në pozicionet në veriperëndim. Rreth orës 12 filloi përsëri sulmi i armikut nga ana e juglindjes. Këto sulme u sprapsën në vazhdimësi. Pasi mbrojtja gjermane qëndroi, britanikët e ndërprenë sulmin dhe rreth orës 14:00 filluan të ngarkojnë trupat nëpër anije, duke marrë me vete edhe robërit, të plagosurit dhe të vrarët.

Rreth orës 17:00 anijet angleze ishin larguar nga gjiri i Spilesë dhe vazhduan rrugën me shpejtësi të madhe drejt veriperëndimit.

Sapo u larguan forcat britanike, rreth orës 17:15, forca të shumta partizane i sulmuan gjermanët nga drejtimi i Himarës dhe lartësitë 128 dhe 115. Pozicionet gjermane u bombarduan me zjarr të fortë këmbësorie dhe murtaje. Garnizoni, që tanimë përbëhej nga vetëm 3 nënoficerë dhe 24 ushtarë, u mbrojt deri në rënien e errësirës.

Presioni i partizanëve u bë aq i fortë, saqë kishte rrezik që ata të vërshonin mbi bazë. Përveç kësaj, garnizonit i ishin mbaruar thuajse gjithë municionet. Kësisoj, duke shfrytëzuar errësirën, gjermanët kërkuan të shkëputeshin nga luftimi dhe të tërhiqeshin përgjatë bregdetit, deri në qafën e Llogorasë.

Rreth orës 20:30, nën zjarrin e fortë partizan, gjermanët munden të tërhiqen me luftim përmbi kuotën 101 (0.5 km në perëndim të Spilesë) dhe të largohen kështu nga partizanët që sulmonin. Nga kuota 101 garnizoni i bazës së Spilesë nisi kthimin përgjatë bregdetit përmbi pikën 99 (Panajo) dhe 88 (Vanova) deri në pikën 12 në gjirin e Himarës. Këtu, disa pjesë të garnizonit u qëlluan me armë këmbësorie nga partizanët që ishin pozicionuar në gryka. Rreth orës 24:00, garnizoni në arrati u ndesh afër Jalit të Vunoit me nëntogerin Schwarzmann (Shvarcman), i cili në kohën e sulmit drejtonte autokolonën e furnizimit nga Vlora në Spile, por që pas sulmit të partizanëve kishte urdhëruar të fshiheshin kamionët në Llogara dhe vetë me disa ushtarë të tjerë u nis për të njohur situatën. Ai mori komandën e trupave të mbetura nga garnizoni i Spilesë dhe marshoi me ta përgjatë bregdetit deri në grykën e Iliasit, ku arritën në orët e mëngjesit të datës 30.7.44.

Për shkak se kudo kishte partizanë, gjatë ditës nuk ishte e mundur të vazhdohej deri në qafën e Llogarasë. Prandaj, nëntogeri Schwarzmann, vendosi që të pritej nata.

Në kohën që nëntogeri Schwarzmann kërkonte një strehim në gjirin e Iliasit për të kaluar ditën, ai u pikas nga partizanët. Trupa u shpërnda. Nëntogeri Schwarzmann dhe 5 ushtarë ranë në duart e partizanëve, ndër të cilët kishte edhe shumë gra.

Pjesa tjetër e trupës u fshehën në shpellat e grykës së Iliasit. Partizanët gjatë gjithë ditës vazhduan kërkimin, por nuk i gjetën gjermanët, me përjashtim të një grenadieri, të cilin pasi e morën gjatë në pyetje, e vranë.

Rreth orës 18:00 partizanët, duke thirrur me zë të lartë, u tërhoqën në drejtim të Vunoit. Garnizoni gjerman i rraskapitur (ata kishin 3 ditë pa ujë), u grumbulluan përsëri dhe filluan marshimin drejt Qafës së Llogarasë. Në orën 19.00 ata u takuan me grupin e luftimit Poileke, që ishte dërguar nga Vlora për t’u ardhur në ndihmë.

Për shkak të ndërprerjes së plotë të ndërlidhjes midis Spilesë dhe komandës së regjimentit në Vlorë, ndërkohë që edhe linja telefonike midis Qafës së Llogorasë dhe Vlorës ishte ndërprerë, regjimenti deri më 29 korrik, ora 09:02, nuk kishte asnjë dijeni për luftimet në Spile. Në orën 09:02, një fonogram i hapur i bazës së Spilesë u kap nga qendra e ndërlidhjes së regjimentit, ku shkruhej: “Armiku po sulmon”. Njëkohësisht regjimenti mori edhe një njoftim të tërthortë nga qendra e ndërlidhjes së aviacionit në Tiranë, prej stacionit të ndërlidhjes së aviacionit në Qafën e Llogarasë se, në gjirin e Spilesë ishin vrojtuar grumbullime anijesh të armikut dhe pikërisht dy destrojerë, gjashtë motovedeta dhe dy anije të tjera të mëdha. U njoftua gjithashtu, se bregdeti i Spilesë po goditej prej orës 05:00 nga artileria e anijeve. Që këndej u supozua se armiku kishte nisur një operacion të gjerë zbarkimi kundër bazës së Spilesë.

Regjimenti i transmetoi njoftimet e marra menjëherë divizionit, në Tiranë. Divizioni me telegram urdhëroi që për sqarimin e gjendjes në bazën e Spilesë të niset një njësi zbulimi në forcën e një kompanie pushkatarësh nga Qafa e Llogorasë në Spile. Në zbatim të këtij urdhri, regjimenti formoi një grup luftimi, me komandant kapitenin Poileke, i cili ishte komandant i bat. I. të regj. gr. 523. Nën komandë atij ju vendosën forca të shtab-batalionit I, të regj. gr. 523 si edhe kompania e përforcuar 1 e regj. gr. 523.

Meqenëse rruga nga gjiri i Dukatit deri në Qafën e Llogorasë që nga orët e para të mëngjesit të datës 29 korrik vazhdimisht kontrollohej nga aeroplanët aleatë, transportimi i motorizuar i grupit Poileke në qafën e Llogarasë mund të bëhej vetëm me rënien e errësirës. Në orën 23:00, grupi i luftimit Poileke u nis nga Vlora dhe arriti rreth orës 04:00 të datës 30 korrik në Qafën e Llogorasë.

Më 30.7.44 grupi i luftimit Poileke rreth orës 06:00 u nis nga Qafa e Llogarasë drejt Palasës, ku konstatoi se nuk kishte partizanë. Në orën 13:45 arritën në Dhërmi. Këndej, në vijën e kuotave 309-241 (0.5 km në jug dhe jugperëndim të Iliasit) u konstatuan lëvizje të forcave partizane. Kur gjatë përparimit të mëtejshëm pjesët e avancuara të grupit luftarak arritën në lartësitë e përmendura, gjermanët ranë në zjarrin e armëve të partizanëve. Meqenëse zjarri partizan ishte në rritje, grupi i luftimit, me të cilin rreth orës 19.00 u bashkuan edhe pjesë të garnizonit të Spilesë në tërheqje, gjatë natës kaluan në mbrojtje në kuotën 309 dhe 341 (1 km në perëndim dhe 1 km në jugperëndim të Iliasit).

Për të siguruar suksesin e kundërsulmit, ditën tjetër, grupi i luftimit Poilekeu përforcua me urdhër të divizionit nga kompania e 6-të e regjimentit 522 dhe me baterinë malore 2 të regjimentit të artilerisë 297.

Kompania 6 e regjimentit grenadier 522, e cila me datë 30 korrik ora 23.55 arriti në Qafën e Llogarasë, u dërgua më 31 korrik, ora 00.15 me transport të motorizuar deri në Dhërmi dhe që andej, në orët e mëngjesit të datës 31 u nis për t’u takuar me grupin e luftimit. Në orën 06.15 me grupin e luftimit u takua edhe bateria e 2-të e regjimentit të artilerisë 97.

Në të gdhirë të datës 31 korrik, njësia e zbulimit e dërguar nga grupi Poileke në drejtim të Vunoit, në orën 07.45 ra në zjarr mitralozi nga kodrat një km në veriperëndim dhe perëndim të Vunoit. Gjatë luftimit që u zhvillua këtu, një nënoficer u vra dhe një ushtar u plagos.

Në bazë të urdhrit të dhënë nga regjimenti me radio për të vazhduar sulmin deri në Spile, grupi i luftimit nisi sulmin drejt Vunoit. Grupi i luftimit i ndarë në pikën 666 (0.5 km ne veriperëndim të Vunoit) arriti në bllokun rrugor që mbrohej me këmbëngulje nga partizanët.

Grupi i djathtë mundi të pushtojë në orën 17.00 Vunoin.

Nga Vunoi shihej se kuota 403 (2.5 km në veri të Himarës) ishte zënë nga forca të shumta partizane. Forcat e brigadës XII partizane, që ndërkohë ishin tërhequr në vijën e kuotave 548-369-403 (2.5 km në lindje të Vunoit), u sulmuan në orën 19:00 edhe njëherë nga grupi i luftimit Poileke. Më orën 20:30 grupi i luftimit kishte arritur deri në kuotën 302 dhe në Manin e Skutarait, ku gjermanët organizuan mbrojtjen gjatë natës.

Natën, në të gdhirë të datës 1 gusht, me grupin Poileke u bashkua kompania e 5-të e përforcuar e regjimentit grenadier 522 me transport të motorizuar. Vendkomanda e regjimentit u transferua në Qafën e Llogorasë. Më 1 gusht me një telegram të divizionit, grupi i luftimit mori urdhër të përparonte me çdo kusht drejt Spilesë, për të sqaruar gjendjen e atjeshme, të rimerrte Spilenë dhe ta mbante atë. Regjimenti dha urdhër që, 2 kompani dhe bateria malore të shkëputeshin nga rruga Vuno-Himarë dhe të përparonin në drejtim juglindje gjatë bregdetit deri në Spile. Për sigurimin e krahëve të lihej në kuotat e arritura kompania 5 e regjimentit grenadier 522.

Në orën 05:15, grupi i luftimit gjerman arriti një km në veriperëndim të Himarës. Meqenëse, rezistenca e partizanëve në rrugën e Himarës ishte pakësuar, pjesë të vogla të grupit vazhduan rrugën për Himarë gjatë rrugës automobilistike. Bateria e 2-të e regjimentit të artilerisë 297 siguroi përparimin nga pozicionet e zëna dy km në lindje të Vunoit.

Trupat që përparonin gjatë rrugës në orën 05:45 ranë në zjarr të fortë të partizanëve. Përparimi i mëtejshëm i gjermanëve gjatë rrugës automobilistike u bë i pamundur. Pjesë të grupit të luftimit, që përparonin gjatë rrugës vazhduan sulmin ndaj Himarës përmbi kuotën 517 dhe rreth orës 10:00 pushtuan Himarën. Prej andej vazhduan në drejtim të Spilesë, ku arritën në orën 14:00. Grupi i luftimit u vendos në pozicione mbrojtje dhe mori kontakt me pjesën e grupit të luftimit, që përparonte në rrugën Vuno-Himarë.

Partizanët u tërhoqën në drejtim të Kuçit.

Një urë rrugore e hedhur në erë nga partizanët (në fakt, nga kapiteni Ensor), afër Himarës, me urdhër të grupit të luftimit, u rindërtua nga popullsia.

Si anglezët ashtu edhe partizanët i morën me vete të vrarët dhe të plagosurit e tyre. Për këtë arsye, raporti gjerman nuk jep një numër i saktë për humbjet e partizanëve dhe britanikëve. Sipas thënieve të banorëve të fshatit Dhërmi, humbjet kane qenë të mëdha,si për anglezët,  ashtu edhe për partizanët- shkruhet në raportin gjerman. Kjo përforcohet nga deklaratat e një grenadieri, i cili nga vendi ku ishte fshehur, mundi të shikonte anglezët që transportonin të vrarët dhe të plagosurit e tyre me barelë, mbi të cilat shumë herë ishin vendosur dy vetë. Sipas tij, ishin rreth 150 të vrarë e të plagosur, të numëruar prej tij. Ky grenadier, i cili këto të dhëna ja kishte thënë rreshterit Libsch, në grykën e Iliasit ra në dorë të partizanëve.

Gjermanët patën në këto luftime 10 të vrarë, dy të plagosur dhe 45 të humbur. Po ashtu u plagos lehtë dhe një nënoficer. Gjithashtu, gjatë rrëzimit të një kamioni u plagosën lehtë edhe 14 ushtarë (përndrydhje dhe kontuzione)…………..

http://www.gazetadita.al/te-pathenat-e-zbarkimit-te-forcave-britanike-ne-spile-te-himares-ne-korrik-44/

Vor 9 Jahren die „Gerdec“ Kathastrophe“: Korrupte Deutsche Politiker, welche mit Vorsatz, Partner der kriminellsten Albanischen Politiker sind:

Die „Gerdec“ Kathastrophe vor 9 Jahren und Straffreiheit, für die korruptesten Drogen Bosse, Verbrecher auch mit Hilfe der Deutschen Bestechungs Mafia, welche Geld für den eigenen Wahlkampf sich sich so besorgt. So kriminell sind US Politiker, was jeder weiß und die korrupte Pentagon Mafia, hat soviel US Skandale, welche man hier im Ansatz nicht einmal aufzählen kann.

In Verantwortung, extrem krimineller NATO, Pentagon, US Department of State Verbrecher Banden, in dessen Folge: Tausende von Irakischen, Afghanischen Soldaten ihr Leben verloren, wegen der uralten Betrugs Munition.
War Dogs

Der grösste NATO und Pentagon Skandal der Geschichte, was verfilmt wurde und weil prominente korupte Politiker, mit vollen Wissen, solche Partner suchen.

Manipulation und Lügen: http://www.heise.de/tp/bild/43/43237/43237_1x.jpg
Fatmir Mediu, Dr. Fatmir Mediu, Franz Jung. Agron Duka,

Die Tochter wurde für 40.000 $ pro Jahr auf eine US Schule geschickt, bei 25.000 $ Jahres Gehalt von Fatmir Mediu.

15 Mars 2017 – 07:46 | përditesuar në 10:00
9-vjetori i Gërdecit, si shpëtuan
​Berisha, Shkëlzeni dhe Mediu
Arkiv/ Të gjitha lajmet për Gërdecin

15 Marsi shënon një nga krimet më të rënda njerëzore në trajektoren e pluralizmit dramatik shqiptar. Si sot nëntë vjet më parë, për shkak të një biznesi të paligjshëm, ku të përfshirë ishin drejtpërdrejt disa familjarë të ish-kryeministrit Sali Berisha, Gërdeci u trondit nga një shpërthim vdekjeprurës, nga i cili humbën jetën 26 persona dhe u plagosën 300 të tjerë, ndërsa u rrafshua një fshat i tërë, duke dëmtuar qindra biznese, 400 prona dhe dhjetëra shtëpi.

Krisma e krimit qeveritar në Gërdec, që kryeministri i atëhershëm Sali Berisha e konsideroi thjeshtë një aksident teknologjik, që çoi në zbulimin e një megaskandali me vatër qeverinë, por i shtrirë deri përtej Atlantikut. Pas tragjedisë, ish-kryeministri Berisha nisi përpjekjet epike për të mjegulluar rolin e tij, të djalit dhe të disa ministrave, në ngritjen e fabrikës së vdekjes.

…….

– See more at: http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/9

Die Gerdec Kathastropohe vor 8 Jahren! Und Drahtzieher sind bis heute Straffrei, trotz US Kongress Untersuchung, weil die US Fahrrad Zubehör Firma AEY, plötzlich Pentagon Aufträge erhielt.
Veröffentlichte Telefonate von Kosta Trebicka, der später umkam, mit einem Amerikaner aus dem Pentagon, zeichneten ein Skandalöses Verhalten der Amerikaner auf.

Mit Zigarette im Mund, wurde Munition umgepackt, ebenso der Sprengstoff aus Panzer Minen und Granaten entfernt, um das Metall zuverkaufen. Kinder wurden ohne jede Einweisung eingesetzt. Die Offiziere waren Tropoje und Kukes Idioten, der üblichen Klientel Berisha Offiziere, oft Analpabeten eingesetzt.

Uralte Chinesiche Munition, umpacken, in billige Papp Kartons, nicht Wasser geschützt, was für ein Bomben Geschäft, eingefädelt von Kriminellen im CIA, einer bekannten US Waffen Milliardärs Familie:

Yoav Botach und Kriminellen des US Department of State, inklusive bester Verbindungen zu korrupten Deutschen Ex-Verteidigungs Ministern bis heute.

Hileja me ripaketimin futi në lojë Trebickën

Billige Holzkisten, nicht Wasser dicht, wo die Orginal Verpackung der Chinesen, verlötete Stahl Behälter waren.

Die Rädelsführer:

Fatmir Mediu

Fatmir Mediu und Donald Rumsfeld, der schon Saddam Gift Gas Anlagen schickte, Atom Bomben Bauteile nach Nord Korea verkaufte.

8 vjet më pas, Berisha udhëheq dekriminalizimin, Mediu udhëton për reformën në drejtësi drejt SHBA

8 vjet më pas, Berisha udhëheq dekriminalizimin, Mediu udhëton për reformën në drejtësi drejt SHBA

Aldo Bumci, der „Pudel“ von Salih Berisha: Skhelzen Berisha direkt aktiv daran beteiligt, wie heute Schreiben, Faxe zeigen aus den internenen Kreisen rund um Salih Berisha.

Verbrecher Kartell im grössten NATO Munitions Betrug trifft sich in Berlin.

Bei Dr. Franz Jung “Experte” für die “schwarzen Kassen” der CDU (identisch wie bei Martin Schulz SPD und rund um die Skrapari Bande des Ilir Meta und Dritan Prifti-LSI Partei) müssen wohl neue Quellen der Super Albanischen uralt Verbrecher Banden erschlossen werden, weil man Partner braucht. Dabei wurden auch Schwarzgelder (deklariert als „jüdische Vermächtnisse“) verwendet.[8]

Fatmir Mediu, Dr. Franz Jung. Agron Duka

Fatmir Mediu, Dr. Franz Jung. Agron Duka

Langzeit Gangster Syndidkats Chef der RP: Fatmir Mediu, Dr. Franz Jung und rechts der Super Gangster Agron Duka, dessen Drogen Labore in Albanien eine Legende waren vor 15 Jahren schon. Das Verbrechen ist ganz Oben angekommen, was auch nicht neu ist. Der NATO Zustand wird deutliche, wenn sich ein Ex-Deutscher Verteidiungs Minister Dr. Franz Jung mit dem Haupt Verantwortlichen Gangster trifft, im grössten NATO Skandal rund um die Betrugs Munitions Beschaffung mit der Firma AEY. Betrug als Programm und das mit Drogen Bossen.Fatmir Mediu, heute Minister (bis September 2013) und vor7 Jahren noch Verteidigungs Minister und als Financier und Partner prominenter Drogen Bosse, wie Hasanbeliu, Fatmir Kajolli, : Gazmend Mahmutaj Natürlich in Italieni bereits vor 15 Jahren verhaftet, mit Gazmend Mahmutai, wegen Drogen SChmuggel und 7 Jahren Haft. Die Kathastrophe von Gerdec, wo Heroin Bosse die Chefs der verantwortlichen Firma Albdemil Sh.P.K. , im Auftrage des Verteidigungs Ministers Fatmir Mediu unterwegs waren. Eine US Kongress Untersuchung, gab es zu diesem Skandal. 140 Millionen € für Umweltschutz der EU verschwanden spurlos und deshalb sind solche Art von Politiker heute aktuell auch in Berlin gefragt. Kommentar: Diese Art von Fotos, wird im Wahlkampf als Reklame verwendet und ist Politische Einmischung zu Gunsten von Verbrecher Syndikaten der CDU, womit dann Alles gesagt ist.

Die Tochter wurde für 40.000 $ pro Jahr auf eine US Schule geschickt, bei 25.000 $ Jahres Gehalt von Fatmir Mediu.

Der grösste Betrugs Waffen Skandal der NATO und der vollkommen korrupten US Beschaffung inklusive 4-Sterne Generäle: Schweizer Waffen Händler in grossen Betrugs Geschäften und tiefen Wurzeln zu den korruptesten Balkan Regimen, was im Super Skandal mit dem Munition Betrug mit der Albaner Mafia, zu einer US Kongreß Untersuchung führte, auch zu Urteilen,

Heinrich Thomet
Heinrich Thomet: Profi Betrugs Gangster und Experte für Betrug und Geldwäsche

aber Heinrich Thomet, der Haupt Organisator mit Zyprischer Firma, läuft frei herum,

Nicht belangt, der Berisha Mafia Boss: Rahman Selmanllari, dessen Bruder als Diplomat der Botschaft in Rom wegen Kokain Schmuggel festgenommen wurde. Geldwäsche, Grundstücks Raub, illegaler Appartment Hochhaus Bau u.a. in Orikum usw. Höchste Polizei Direktoren Posten unter dem Verbrecher Bujar Nishani, der sich heute Staatspräsident schimpft.

1997 Koha Jone – KAS: Operation Alba 1997 : Operation Libelle

Berisha warf den US Offizier Dennison Lane, aus seinem Büro im Generalstab des Militärs in Tirana in 1996, wo 1997 dann ein Racheakt war, von Georg Tenet, eine Revolution über Sarande anzuzetteln, mit ein paar Kriminellen. Andere hohe Offiziere, welche Verbindungen zu den Deutschen hatte, wurden ebenfalls damals entfernt.

Zhulali im Rückblick der Geschichte, 212 pdf Seiten Bin Laden und Albanien, und der US Militär Vertreter Dennis Lane 1995-1996, den Berisha aus dem Land warf, wo in Folge dann der CIA den Bürgerkrieg über Sarande in 1997 und mit Kriminellen in Vlore organisierte. Pentagon: Dennis Lane in Albania: 1995-96

Albanian civil war of 1997

Image result for 2 march 1997 albanian civil war
From Wikipedia, the free encyclopediaAlbanian civil war of 1997
970315-N-0000S-008 NEO Operations USMC.jpg
Evacuation of U.S. citizens during Operation Silver Wake
Date 16 January – 11 August 1997
(6 months, 3 weeks and 5 days)
Location Albania
Causes Pyramid schemes failure, economic crisis
Result New parliamentary elections[1]
Parties to the civil conflict

Albania Rebels

Armed civilians who lost their money
Socialist Party of Albania
Armed gangs from Southern Albania
Albanian Army defectors
Salvation Committees

Albania Government of Sali Berisha

SHIK
Part of the Albanian police
Republican Guard
Voluntary forces from Northern Albania

ItalyItalian Armed Forces (Operation Alba)
FranceFrench Armed Forces (Operation Alba)
TurkeyTurkish Armed Forces (Operation Alba)
Greece Greek Armed Forces (Operation Alba, Operation Kosmas[2] and humanitarian aid)[3]
RomaniaRomanian Armed Forces (Operation Alba)
GermanyGerman Armed Forces (Operation Libelle)
AustriaAustrian Armed Forces (Operation Alba)
United States United States Armed Forces (Operation Silver Wake)
NATO
Units involved
AlbaniaUnknown

Albania 30,000 soldiers

Italy 7,000 soldiers
France 850 soldiers

Greece 803 soldiers[4][5]

Turkey 500 soldiers

Romania 400 soldiers

Germany > 100 soldiers
Austria 100 soldiers
Casualties
3,800, civilians and members of army, police and secret police[citation needed]
Part of the
Albanian civil war of 1997
Fighting groups

Forum for Democracy Committee of Public Salvation Government of National Reconciliation Operation Alba Volunteer Forces

Gangs of 1997

Gang of Çole Gang of Gaxhai Gang of Altin Dardha Gang of Pusi i Mezinit Gang of Cërrik Gang of Lushnje Gang of Tepelena Gang of Haklaj Family

Massacres in 1997

Massacre of 28 February 1997 Massacre of Qafë-Gjashta Massacre of Levan Massacre of Cërrik Massacre of Ura Vajgurore

Tragedies of 1997

Otranto Tragedy Qafë Shtama Tragedy

Treasury thefts

Krraba Stealing Stealing of Northern State Treasury

Rescue missions

Operation Silver Wake Operation Libelle Operation Kosmas

Agreements

6 March 1997 9 March 1997

UN Resolutions

Resolution 1101 Resolution 1114

Important events

Opening of the depots Desertion of 4 March 1997 7-8 March 1997 attack on Gjirokastër Visit of Romano Prodi Albanian parliamentary election, 1997 Albanian monarchy referendum, 1997

See also

Pyramid schemes in Albania Role of media in 1997 Literature on the events of 1997

During the riots in the city of Vlorë, men broke rocks to hurl at police.

The Albanian civil war, also known as the Albanian rebellion, Albanian unrest or the Pyramid crisis, was a period of anarchy, civil disorder and violence in Albania in 1997, sparked by Ponzi scheme failures. The government was toppled and more than 2,000 people were killed.[6][7]

By January 1997 Albanian citizens, who had lost a total of $1.2 billion—the population being only three million—took their protest to the streets. Beginning in February thousands of citizens launched daily protests demanding reimbursement by the government, which they believed was profiting from the schemes. On March 1 Prime Minister Aleksandër Meksi resigned and on March 2 President Sali Berisha declared a state of emergency. On March 11 the Socialist Party of Albania won a major victory when its leader, Bashkim Fino, was appointed prime minister. However, the transfer of power did not halt the unrest and protests spread to northern Albania. Although the government quelled revolts in the north, the ability of the government and military to maintain order began to collapse, especially in the southern half of Albania, which fell under the control of rebels and criminal gangs.[8]

All major population centers were engulfed in demonstrations by March 13 and foreign countries began to evacuate their citizens. These evacuations included Operation Libelle, Operation Silver Wake and Operation Kosmas.[2] The United Nations Security Council, in Resolution 1101, authorized a force of 7,000 on March 28 to direct relief efforts and to restore order to Albania. The UN feared the unrest would spread beyond Albania’s borders and send refugees throughout Europe. On April 15 the 7,000 troops launched Operation Sunrise, an Italian-led mission that helped restore the rule of law.[8] After the unrest, looted weapons were made available to the Kosovo Liberation Army,[9] many making their way to the Kosovo War (1998–99).[10]

 

Kush e goditi Edi Ramën në janar 1997? Dëshmia e Izet Haxhisë një vit më parë


Mira Kazhani


Edi-Rama_i-gjakosur_Koha-Jo
Nikollë Lesi, ish-botues i gazetës Koha Jonë ka shkruar kujtimet e tij, ku ndër të tjera përmend edhe rrahjen e Edi Ramës, 19 vjet më parë. Disa portale kanë botuar sot këto kujtime…

CIA (Dokumente) finanziert und organisiert: Die Terror Anschläge, Morde an Albanischen Soldaten in 1994

Identisch wie in Jugoslawien Zeitgleich mit Mord und Terror Gruppen, wie der CIA Offizier Robert Baer outete, um die NATO Osterweiterung zu orginieren im Hitler Stile. Mit Millionen $, wurden Kriminelle, Politiker und Militärs gekauft.

Schuldbekenntnis eines CIA-Agenten: Man gab uns Millionen für die Zerstückelung Jugoslawiens!

1994 wurden Albanische Soldaten erschossen in Albanien, als Griechische Faschisten mit CIA Unterstützung Terror Anschläge verübten. Fred Beleri, war der damalige Anführer, heute mit Gangstern der Griechischen Morgenräte zusammen

ist.
Der tpyische Hotel Besitzer in Albanien.

Immer auf gestohlenen Grundstücken, ohne Baugenehmigung, was der Drogen Verteilung dient an der Küste und der Geldwäsche.
Hotel Lukova Palace
Grand Hotel Lukova, immer leer, weil Albaner solche Hotels meiden.
Golden Dawn threatens with war
12/08/2013

Der Lukove Mafia Boss: Roberto Chaidi, droht mit seiner Faschisten Verbrecher Banden Golden Dawn in Himari den Albaner mit Krieg

In Albanien kann Nichts mehr überraschen!
http://www.gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2013/01/agimi-i-arte1.jpg
Auftritt Gestern in Himari, zum Todes Tag des Aristotel Guma, der von 2 Kriminellen aus Vlore mit dem Auto ermordet wurde, die mit gefakten Auto Kennzeichen herum fuhren.

Ein besonders üblen Verbrecher und Terroristen: Fredi Bejleri, hat man ein paar Wahl Plakate zerfetzt. Von der sogenannten Lukova Mafia Alles Griechisher Abstammung und Schwerst Verbrecher, welche in Terrorismus und Mord verwickelt sind schon in 1994.fredi
Fredi Bejleri

Zgjedhjet Vendore 2015
14 Qershor 2015 – 14:40 | përditesuar në 14:47

Grisen posterat e Fredi Bejlerit, PBDNJ:Të distancohen kandidatët

HIMARË – Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut ka denoncuar aktet e vandalizmit të ndodhura në zonën e Lukovës dhe Vranishtit, si grisja e posterave elektoralë të PBDNJ-së dhe kandidatit të saj për Bashkinë e Himarës, Fredi Beleri.

177021
Në një reagim për mediet, PBDNJ i bën thirrje të gjithë kandidatëve elektoralë të distancohen nga akte të tilla të shëmtuara, të cilat cenojnë atmosferën dhe standardet europiane zgjedhore, duke i ftuar të vazhdojnë garën elektorale në një mjed – See more at: http://shqiptarja.com/Zgjedhjet%20Vendore%202015/2760/grisen-posterat-e-fredi-bejlerit-pbdnjt–distancohen-kandidat-t-299034.html#sthash.BrT2Mwfh.dpuf

Die Lukova Mafia, dirigiert den Frauen Handel nach Griechenland, Drogen und Waffen Handel:

EU Menschenrechtshof, lehnt Ansprüche des Verbrechers „Fredi Beleri“ ab

Gjykata e Strasburgut rrëzon kandidatin e PBDNJ, Fredi Beleri
Beleri u dënua në 2003 me 3 vite burg

Die Griechische Faschisten Mafia aus Lukova im Wahlkampf: Fredi Bejleri, Vangjule Dule, Roberto Chaidi

CIA, suggests Albania, that a union of Greece, with Northern Epirus, may be among Shkumbini and Vjosa rivers. CIA προτείνει, την Αλβανία, ότι μια ένωση της Ελλάδα, με τη Βόρεια Ήπειρο, μπορεί να είναι μεταξύ Σκουμπίν και Βιόσα ποτάμια

.Intelligence Memorandum CIA

https://www.cia.gov/library/readingroom/docs/DOC_0005657435.pdf

Relations between Albania and Greece have deteriorated sharply
following a violent border attack in April, the latest incident in three years of strained bilateral ties. Greece has stepped up accusations of Albanian „repression“of its ethnic-Greek minority, while Tirana fears Athens has designs on the Greek. Greek allegations that Tirana is systematically violating the rights of the ethnic-Greek minority with the aim of driving it out of Albania appear to lack

oldest albanian website