Bußgelder für 41 Firmen mit 61 Tankstellen, für gefälschten Treibstoff und falscher technischer Dokumentation

Uraltes Problem, weil die fast immer illegal gebauten Tankstellen, der Politik für Geldwäsche dienen, ebenso im Kosovo. Bußgelder sind eine Art Luft Nummer, welche für die Internationalen zelebriert wird, welche dann in den Reports von der Funktion der Institutionen einen Bericht schreiben dürfen, nachdem man im „Club“ gut versorgt wurde.

Albanien hat praktisch auch hier eine negative Rolle in der Welt, mit dem wohl schlechtesten, weil gepantschten Treibstoff: Und inzwischen die höchsten Preise in Europa:

Albanians Trade Blame Over High Petrol Prices

Eine der Luft Nummern unter der Berisha Regierung, die Treibstoff und Technische Kontrolle, was unter der Ilir Meta Mafia vor Jahren entgültig in ein kriminelles Enterprise umgewandelt wurde. Viele Verhaftungen über Jahre, da man Qualititäts Zertifikate nur verkaufte.


61 gas stations have been fined by the technical inspectorate after they started selling bad quality oil to consumers. Some of them didn’t have the respective technical-legal documentation.

 

Gestalten des sogenannten Justiz Ministers Nasic Naco: Aber es gibt ein paar neue Staatsanwälte, welche die Justiz Schiebereien nicht mitmachen, und sofort Berufung einlegten. Bis heute ist das Durres Gericht, überwiegend von Kriminellen besetzt, was der Justizminister Nasic Nako (Der Bruder erhält diesen Durres Posten: Drejtori i Drejtorisë së Patentave – Daut Naço (LSI))nochmal toppte mit Dhurato Bilo, und Seferi Braho. Aber wenn Anita Mici zu Gericht sitzt, wird ein Urteil gewünscht für die Durres Mafia. Langzeit Stellvertretende Vorsitzende des Durres Gerichtes, welche schon viele Chefs überlebte.

 

update: 8/2017

 

„failed state“ Albanien: Der Idiotie Skandal einer Hauptstadt: man will die Tankstellen ohne Lizensen schliessen!

5 Gedanken zu „Bußgelder für 41 Firmen mit 61 Tankstellen, für gefälschten Treibstoff und falscher technischer Dokumentation“

 1. Nochmal 5 Öl Firmen erhielten Bußgelder in Durres. Alles relativ neue Firmen, reine Firmen von Verbrecher Clans, wie GEGA Öl

  Durrës. Gjoba të rënda ndaj 5 firmave të karburanteve
  0 386 386

  · Dy subjekte u ndëshkuan për probleme me standardin e pikës së flakërimit apo përqindjes së squfurit dhe tre për mungesa ose mangësi të dokumentacionit tekniko-ligjor

  DURRËS, 22 janar 2015 – Inspektorati Qendror Teknik publikoi listën e subjekteve, ndaj të cilave janë marrë masa me gjobë për mosrespektim të detyrimeve dhe kërkesave ligjore sa u takon treguesve të cilësisë dhe sigurisë në tregtimin e lëndëve hidrokarbure. Gjatë muajit nëntor 2014, Drejtoria e Inspektimit të Naftës dhe Gazit ka vendosur masën e gjobës për 43 subjekte tregtimi, nga të cilat 4 në Durrës. Gjatë kontrollit në këtë muaj, në 31 prej këtyre subjekteve (2 në Durrës) janë konstatuar mungesa ose mangësi të dokumentacionit tekniko-ligjor, ndërsa për 12 raste ka pasur probleme me standardin e pikës së flakërimit apo përqindjes së squfurit (2 në Durrës).

  Gjatë muajit dhjetor 2014, pas kontrolleve të ushtruara nga Drejtoria e Inspektimit të Naftës dhe Gazit janë vendosur 18 gjoba, nga të cilat 1 në Durrës. Gjatë kontrollit në këtë muaj në 11 raste u konstatua mungesë e dokumentacionit tekniko-ligjor dhe në shtatë raste probleme me treguesit e pikës së flakërimit dhe përqindjen e squfurit (dy në Durrës).

  Inspektoriati Qendror Teknik garanton opinionin publik se është i vendosur të ushtrojë detyrën e tij për monitorimin e të gjitha subjekteve sa i takon respektimin e ligjit dhe do të ndëshkojë çdo rast abuziv. Në kuadër të transparencës me publikun, IQT publikoi prej muajsh rezultatet e kontrolleve dhe listën e subjekteve ndaj të cilave është vendosur masë ndëshkimore.

  Kështu, më 24 nëntor 2914 u gjobitën për mungesë dokumenti teknik-ligjor AK OIL shpk në Manëz me 150 mijë lekë dhe GEGA CENTER GKG (GULF) në Vrin me 200 mijë lekë; kurse për mosrespektim të standardit të pikës së flakërimit apo përqindjes së squfurit u gjobitën DAMIN OIL shpk Shkallnur me 1, 5 milionë lekë dhe PETROL IMPEX sha te Shkëmbi i Kavajës me 2 milionë lekë.

  Më 24 dhjetor 2014 u gjobit për mungesë dokumenti teknik-ligjor “Sun Petroleum Albania” shpk në Spitallë me 100 mijë lekë.

  /th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/
  – See more at: http://www.durreslajm.com/ekonomia/durr%C3%ABs-gjoba-t%C3%AB-r%C3%ABnda-ndaj-5-firmave-t%C3%AB-karburanteve#sthash.baA78YKM.dpuf

 2. Die Alban Xhilliara Mafia, Langzeit Verbrecher mit US Pass, mit erheblichen Herzproblmen seit 10 Jahren hatte eine Firma “Tea Construction & Petrol”, welche nur dem Bau Betrug, gefälschte Dokumente und Treibstoff Schmuggel diente, was bereits unter Fatos Nano Standard war. Seit Mai 2015 liegt schon ein erneuter Haft Befehl vor. weil er nur Haus Arrest hatte. 7 hohe Ex- Zoll Direktoren unter Ridvan Bode wurden nun angeklagt, darunter der 2 höchste im Finanz Minister.

  Treibstoff Schmuggel, Begleitschutz, gehörte unter Berisha, zu den Haupt Einnahme Quellen unter Ridvan Bode, der hohen Polizei und Zoll Direktoren, wie in alten Zeiten. Finanziert von den korrupten Banden der EU, geduldet von der NATO Mafia, was man in Montenegro nun nochmal versucht, das man extrem kriminelle Clans, in die NATO aufnimmt. Deligjori, Alban Xhillari sind die Personen, welche sich dann bei Millionen schweren Schmuggel, gefälschten Zoll Garantien bei den inkompetenden Richtern freikaufen.

  Zhdukën 4.4 milionë litra naftë, 7 zyrtarë të Doganave në pranga. Mes të arrestuarve ish-zv/Drejtoresha e Përgjithshme
  4Alban Yhillari
  Postuar më: 5 Dhjetor, 2015 tek Aktualitet
  Autobot-nafte

  Prokuroria e Fierit ka evidentuar 7 zyrtarë të doganave, përfshirë edhe ish-zv.Drejtoreshën e Përgjithshme të Doganave, dhe ka urdhëruar arrestimin e tyre pas lejes së marrë nga gjykata, si përgjegjës për veprën penale “shpërdorim detyre”, me pasojë zhdukjen e 4.4 milionë litra naftë “virxhin” nga depozitat e kompanisë “Tea Construction & Petrol”, me administrator Adrian Xhillari, ndaj të cilit është nxjerrë gjithashtu urdhër arresti, pasi ky i fundit dyshohet për veprën penale të “Kontrabandë me mallra që paguhen akcizë”.

  Vendimi i gjykatës për punonjësit e doganës është ekzekutuar mbrëmjen e së shtunës nga ana e forcave të Policisë së Shtetit.

  Ndërkohë, administratori Xhillari është shpallur në kërkim ndërkombëtar pak muaj më parë, pasi rezulton se është jashtë Shqipërisë.

  Nga hetimet e Prokurorisë së Fierit, në bazë të materialit referues të Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave, ka rezultuar se kompania e shtetasit Xhillari ka marrë lejen nga autoritetet doganore për të transportuar naftën “virxhin” në pronësi të kompanisë së tij, nga depot e Mëzezit, Tiranë, për në depot pranë rafinerisë së përpunimit të naftës, në Ballsh.

  Por, rezulton se kjo sasi nafte (4.4 milionë litra), e cila nuk lejohet të dalë në treg pasi është e cilësisë bruto, nuk ka mbërritur në depozitat në Ballsh, por është shpërndarë nëpër pika karburanti në qytete të ndryshme të Shqipërisë, duke u shitur në treg të lirë.

  Krahas pasojave shumë të mëdha në mjetet e qytetarëve, “zhdukja” e kësaj sasie të madhe nafte, i ka shkaktuar shtetit një dëm që llogaritet në mbi 2 milion euro nga shmangia e pagimit të akcizës.

  Prokuroria e Fierit, në vijim të hetimeve të saj, ka konstatuar se “zhdukja” e 4.4 milionë litrave naftë “virxhin” të “Tea Construction & Petrol” është realizuar edhe për shkak se zyrtarët e doganave që kishin për detyrë të regjistronin lëvizjen e sasisë së karburantit nga Mëzezi në Ballsh dhe të monitoronin depozitimin e saj në depot përkatëse, nuk e kanë kryer aspak detyrën e tyre.

  Për këtë arsye, gjykata e Fierit, pas kërkesës së Prokurorisë së këtij qytetit, ka caktuar masat e sigurisë “arrest në burg” për shtetasit, si më poshtë:

  Lula Njebza, ish-zv/Drejtoreshë e Përgjithshme të Doganave;

  Mirarbër Teneqexhiu, ish- Kryetar i Doganës Tiranë,

  Alfred Bushi, ish- shefi i Akcizës

  Adrian Alikaj, doganier akcize

  Syrja Misiraj, doganier akcize,

  Po ashtu, është vendosur masë e sigurisë “arrest në shtëpi” për shtetaset:

  Ortenca Zorba, doganiere akcize

  Elona Jareci, doganiere akcize

  Ndërkohë që, në muajin Maj 2015, gjykata ka vendosur masën e sigurisë “arrest në burg”, për veprën penale të “Kontrabandës me mallra që paguhet akcizë”, për shtetasin:

  Adrian Xhillari, administrator i kompanisë “Tea Construction & Petrol”. Ky shtetas është shpallur aktualisht në kërkim ndërkombëtar, pasi rezulton se është larguar nga Shqipëria para se të vendosej masa e sigurisë nga gjykata.

  http://www.gazetadita.al/zhduken-4-4-milione-litra-nafte-7-zyrtare-te-doganave-ne-pranga-mes-te-arrestuarve-ish-zvdrejtoresha-e-pergjithshme/

 3. die Regierung kauft das 3 fache an Treibstoff, was auf einen enormen Betrug hinweist, für Polizei und sonstige Fahrzeuge
  DOKUMENTI/ Çmendet qeveria Rama para zgjedhjeve, blen 44 miliard lekë karburant
  19:20, 24/03/2017

  Një tender i njoftuar së fundmi nga Ministria e Brendshme me objekt prokurimi “Furnizim me karburante në emër dhe për llogari të Kryeministrisë, Ministrive dhe institucioneve të varësisë” me fondin limit rreth 44 miliard lekë, sipas deputet demokrate Jorida Tabaku, do të shkojë për bizneset pranë “rilindjes”.

  Në denoncimin e bërë në faqen e saj në Facebook, Tabaku shprehet:

  “Sot, në fundin e shëmtuar të saj, rilindja ka ndërmarrë një tjetër aksion plaçkitës ndaj taksave tona.

  Ne tenderin e fundit për karburant ajo do të shpërndajë në bizneset pranë saj shumën e 44 mld lekëve. Do t’u japë nga paratë e shqiptarëve 4 herë më shumë para se sa katër vjet më parë. Edhe pse sot, shqiptarët paguajnë më shumë taksa se çdo kush tjetër në rajon.

  Kjo nuk është vetëm çmenduri, por makutëri. Ja si përgatitet të përdorë çdo grimcë pushteti për zgjedhjet. Nuk mjaftojnë kriminelët, nuk mjaftojnë apratë e drogës, vendet e hapura rishtaz në adminsitratë duhej dhe qindarka e fundit!”

  Image

  Tabaku ka sjellë në vëmendje edhe tenderat për 5 vitet e fundit (kjo shifër nuk përfshin institucionet e varësisë, baskitë etj) për të njëjtin objekt prokurimi. Në to, dallohet diferenca e madhe monetare me tenderit e fundit të Ministrisë së Brendshme, ku shuma është e ‘fryrë’ së tepërmi.

  Reagimi i Tabakut

  Katër vjet më parë, kryeministri akuzonte qeverinë Berisha se shpenzonte paratë e shqiptarëve për karburant. Se shpenzonte paratë e taksapaguesve për t’ia falur bizneseve dhe zotohej se asnjë qindarkë e shqiptarëve nuk do të shkonte dëm.

  Në katër vjet, buletini i prokurimeve ka qenë regjistri i abuzimit me paratë e shqiptarëve. Në katër vjet prokurimet publike kanë qenë borderoja ku oligarkët e qeverisë shtrydhnin buxhetin. Në katër vjet ai ka qenë certifikata e abuzimeve të rilindjes.

  Sot, në fundin e shëmtuar të saj, rilindja ka ndërmarrë një tjetër aksion plaçkitës ndaj taksave tona.

  Ne tenderin e fundit për karburant ajo do të shpërndajë në bizneset pranë saj shumën e 44 mld lekëve. Do t’u japë nga paratë e shqiptarëve 4 herë më shumë para se sa katër vjet më parë. Edhe pse sot, shqiptarët paguajnë më shumë taksa se çdo kush tjetër në rajon.

  Kjo nuk është vetëm çmenduri, por makutëri. Ja si përgatitet të përdorë çdo grimcë pushteti për zgjedhjet. Nuk mjaftojnë kriminelët, nuk mjaftojnë apratë e drogës, vendet e hapura rishtaz në adminsitratë duhej dhe qindarka e fundit!

  Për transparencë tenderat për 5 vitet e fundit (kjo shifër nuk përfshin institucionet e varësisë, bashkitë etj):

  2017 është shpallur me vlerën 4,39 mld (elektoral)

  2016 ka qënë 1,3 mld;

  2015 ka qënë 1 mld;

  2014 ka qënë 1,58 mld;

  2013 ka qënë 1,16 mld (elektoral)
  http://www.syri.net/politike/50688/dokumenti-cmendet-qeveria-rama-para-zgjedhjeve-blen-44-miliard-leke-karburant/

Schreibe einen Kommentar