Betrug, Fälschung von Testamenten: Der Fall Anna Nordstrom / Vehbi Veliaj gegen 11 Richter, 7 Staatsanwälte

Ein besonders prominenter Fall des Justiz Betruges, in Verantwortung der Internationalen, welche mit Auch als Scheckbuch Diplomatie bekannt, wo es dann Foto Termine ständig gibt.  Gelder in den Schwarzen Löchern des Nepotismus, verschwinden zu lassen, die einzige Aussenpolitik, wie ein billiger Bank Räuber. 2009: Nato-Experte Hamilton: „Deutscher Trend zur Scheckbuch-Diplomatie macht Sorgen“

Geht es noch deutlicher im Lande, wo Ausl. Firmen, als Opfer für Beutezüge nur benutzt werden: der Deutsche Botschafter spricht Klartext: „noch nie gewann eine Deutsche Firma, einen Prozeß in Albanien“  wobei auch in der Berufung der Vertreter der ältesten Deutschen Firma in Albanien einen Prozeß gewann.

Anna Nordstrom, Tochter des Prominenten Vehbi Veliaj, wurde um ihr Erbe (1/2) betrogen durch die Tirana Justiz, zeigt nun 11 Richter, 7 Staatsanwälte an, bei der neuen Generalstaatsanwältin, aber es wird in Tradition Nichts geschehen, denn es gibt andere Fälle, wo die Generalstaatsanwaltschaft an Regionale Staatsanwälte die Fälle weiter gab, zur Ermittlung und dann im üblichen Chaos vergass. Ihr Bruder Ferik Veliaj, erbte Alles, trotz unendlicher Prozesse.
Angezeigt wurde auch Eduard Halimi, als Justizminister ein Schmall Spur Gangster im Solde von Berisha, Ivo Kaso, Ex-Direktor für Anti-Korruption, einem der Show Projekte der EU, ständig derart und immer neue Nonsens Institiutionen zufinanzieren mit Kriminellen zubestücken, wie bei der GIZ, KFW, EU, Weltbank ein Standard Modell

Firmen Verkäufe mit Notar Stempel, gefälschte Testamente sind eine Spezialität der Albanischen Justiz Mafia, wo ausländische Kapital Firmen, plötzlich im Wildwest Stile verkauft werden, und so ging 70 % einer Griechischen Firma in den Besitz der Ehefrau des Generalstaatsanwaltes Th. Shollaku über, welche selbst Richterin ist.

Korrupte Mafia Richterin Zegjine Sollaku, Ehefrau von Theodhori Sollaku

2 Dhjetor 2017 – 07:34 | përditesuar në 10:27

Vajza e Vehbi Veliajt kallëzon
15 gjyqtarë dhe 7 prokurorë

Anna Nordstrom, vajza e biznesmenit të ndjerë Vehbi Veliaj, ka kallëzuar penalisht në prokurori 15 gjyqtarë dhe 7 prokurorë, duke i akuzuar ata si personat përgjegjës, të cilët, duke shpërdoruar detyrën, kanë penguar dhe zvaritur në mënyrë të qëllimshme proceset ligjore që ajo ka marrë për të fituar “Dëshminë e trashëgimisë” në masën ½ të babait të saj.

Kallëzimi i shtetases suedeze i është dërguar drejtpërdrejt kryeprokurores së re Arta Marku, të cilën Anna Nordstrom e ve në dijeni për këtë çështje, njëkohësisht me drejtuesen e ONM-së Ginovefa Calavera, drejtuesen e Komisionit të “Vettingut” Genta Bungo dhe dy amabasadorë të huaj në Tiranë: Donald Lu dhe Romana Vlahutin. Sipas kallëzimit, që Shqiptarja.com e disponon të plotë, mes personave të kallëzuar është dhe vëllai nga babai i Nordstrim, shtetasi Ferik Veliaj, ish-ministri i Drejtësisë Eduart Halimi, ish-drejtorin e antikorrupsionit Ivi Kaso.

Shqiptarja.com mëson se, mes gjyqtarëve të kallëzuar në prokurori, janë Shkëlqim Miri, i arrestuar për korrupsion, Agim Bendo, Elona Muça etj, ndërsa mes prokurorëve janë Sokol Malaj, Besim Hajdërmataj, Enkeleda Millonaj, Daniela Sula etj. Nordstrom kërkon nga prokuroria që ndaj këtyre njerëzve të drejtësisë të nisë hetim penal dhe disiplinor.

Kallëzimi i Suedezes
Në kallëzimin e saj drejtuar kryeprokurores Arta Marku, shtetësja Anna Nordstrom thotë se ”…po ju drejtohemi me këtë kallëzim, për një çështje civile me objekt “Padi trashëgimie” e cila zvarritet me dashje nga ana e gjyqtarëve në bashkëpunim me prokurorët, që nuk i hetojnë për arsye korruptive të dukshme. …unë, qytetarja Suedeze Anna Vebi Nordstrom duhet të sorollatem 7 vite për një “Dëshmi Trashëgimie” të babait tim. Një veprim i tillë mendoj se nuk ndodh as në Zimbabve, Zambia apo Kongo. Madje edhe vetë ligji i xhunglës e respekton të drejtën hyjnore për të patur një nënë dhe një baba, ndërsa gjyqtarët shqiptarë kanë 7 vite që më sorollatin, duke më mohuar babanë dhe për të më vjedhur pasurinë, që lind nga e drejta e trashëgimisë…”-thotë në kallëzim vajza e Vehbi Veliajt.“Asnjëherë prokuroria e shtetit nuk ka denjuar të hetojë këtë grup gjyqtarësh të korruptuar, të cilët, jo vetëm që e zvarrisin procesin, duke u dorëhequr njëri pas tjetrit, por japin edhe vendime në mashtrim të ligjit, kur ata i detyron Gjykata Kushtetuese”-thotë më tej Anna Nordstrom në kallëzimin e saj paraqitur kryeprokurores Arta Marku.

Në fund, kallëzimin e saj Nordstrom e mbyll duke pyetur se edhe sa vite jetë duhet të humbasë për njohjen e babait të saj, të cilin ia ka njohur Gjykata Suedeze në vitin 1973, por që, në vitin 2013 e në vazhdim, ja kanë mohuar gjykatat Shqiptare, pasi janë tërhequr me dhjetëra gjyqtarë nga gjykimi i kësaj çështje?

Fitimi i gjyqit e zvaritja në apel
Në 27 mars të këtij viti gjyqtari Artan Lazaj i Gjykatës së Tiranës ka vendosur të njohë Anna Nordstrom si vajzën e biznesmenit Vehbi Veliaj, i cili ka ndërruar jetë pak vite më parë. Nordstrom, që pretendon se është vajza ilegale e biznesmenit të njohur Vehbi Veliaj, ka mundur të fitojë gjyqin për njohjen e atësisë dhe futjen si trashëgimtare në pjesën 1/2. Përgjatë 7 viteve këtë çështje e kanë shqyrtuan 45 gjyqtare të ndryshëm të Gjykatës Kushtetuese, të Gjykatës së Lartë, Apelit dhe Gjykatës së Shkallës së Parë në Tiranë. Pas shumë seancash gjyqësore, Nordstrom ka arritur të fitojë në shkallën e parë gjyqin kundër shtetasit Ferik Veliaj, i cili është djali i ligjshëm i biznesmenit Vehbi Veliaj.

Suedezja Anna Nordstrom pretendon se ka ardhur në jetë nga një lidhje jashtëmartesore e biznesmenit dhe prej tij i është njohur atësia. Pas vdekjes së Veliajt, në vitin 2011, Nordstrom depozitoi një padi në Gjykatën e Tiranës kundër djalit të biznesmenit Veliaj, Ferik Veliaj. Përmes kësaj padie, ajo kërkon të njihej si trashëgimtare e biznesmenit Vehbi Veliaj, si edhe të njihej si bashkëpronare në një të dytën e pasurisë së lënë trashëgim prej tij. Në atë kohë, pas shumë seancash gjyqësore, “Gjykata e gjeti kërkimin e padisë për detyrimin e të paditurit Ferik Velija që të njohë paditësen Anna Nordstrom si trashëgimtare ligjore të Vehbi Velisë të drejtë”-thuhet në vendim. Por ky i fundit i është drejtuar Gjykatës së Apelit Tiranë, ky gjyqtarja Elona Stavri, sipas kallëzimit penal, po e shtyn në mënyrë të qëllimshme dhe zvarit me vendime të ndërmjetme procesin gjyqësor. Pavarësisht kësaj, Nordstrom i është drejtuar tashmë me një ankim vendimit të ndërmjetëm të Gjykatës së Apelit, me qëllim rrëzimin e tij.

Gjyqtarët e paditur
ILIR ÇELIKU
BLERINA MUÇA
ARBEN MULLAI
REZARTA VIGANI (BALLIU)
TEUTA HOXHA
KRESHNIK OMARI
AGIM BENDO
MANJOLA BEJLERI
ELBANA LLURI
ALAUDIN MALAJ
FATOS QATO
SHKËLQIM MIRI
ELONA TORO (STAVRI)
MARIE QIRJAZI
ARTAN BROCI

Er.K/Shqiptarja.com

 

3 Gedanken zu „Betrug, Fälschung von Testamenten: Der Fall Anna Nordstrom / Vehbi Veliaj gegen 11 Richter, 7 Staatsanwälte“

 1. Haupt Morde sind in Albaner Famiien, oft auch als System wie bei den Thais und in Asien, gegen die angeheirateten Familien Mitglieder, um an das Vermögen zukommen. Bruder Mord als Tradition, ebenso die Testaments Fälschung mit Hilfe krimineller Notare und Richter

  Selman Alija, 28 Jahre tödete seinen Vater 74 Jahre, versenkte die Leiche im See bei Farke

   

  http://shqiptarja.com/home/1/krimi-trondit-tiran-n-djali-vret-t–atin-trupin-ia-hedh-n–liqen-460348.html?pos_1

  24 Dhjetor 2017 – 09:17 | përditesuar në 11:37

  Një krim i rëndë në familje ka tronditur këtë të diel kryeqytetin. Një djalë ka vrarë të atin dhe i ka hedhur trupin në liqenin e Farkës. Policia ka zbardhur ngjarjen e rëndë, ku autor i krimit rezulton 28-vjeçari Selman Alija, banues në Shkozë. Nga hetimet policore bëhet e ditur se krimi ka ndodhur në oborrin e banesës, pas një konflikti për motive të dobëta, ku i riu ka goditur me çekiç në kokë të atin 74-vjeçar, duke e lënë të vdekur në vend.

  Menjëherë pas këtij veprimi, 28-vjeçari ka ngarkuar trupin e pajetë të të atit në makinë dhe e ka hedhur në liqenin e Farkës. Ndërsa, pas kërkimeve policia ka gjetur kufomën dhe e ka dërguar pranë ambienteve të Insitutit të Mjeksisë Ligjore, për kryerje të veprimeve të mëtejshme.
  Ora 11:00 Report Tv në banesën e familjes Aliaj, gjendje e mjerueshme ekonomike
  Report Tv ka shkuar në banesën e familjes Aliaj, e cila u përball me një krim të tmerrshëm, ku djali i familjes vrau me çekiç në kokë të atin. Gazetari i Report Tv solli të reja mbi ngjarjen e rëndë, ku tha se familja Aliaj ka hapur dyert e mortit, ndërsa pjesëtarët e familjes po kalojnë momente tepër të vështira dhe nuk pranojnë të japin detaje.

 2. Der vollkommen korrupte Richter SHKËLQIM MIRI, der im Alleingang in der Berufung noch mehr Urteile drehte, einen Berufs Kriminellen ebenso freiliess

  Kruja’s Scandal / Prosecution ceases the issue, Gentian Doda recovers freedom
  Published on: actuality , on 16:32 07-01-2018 Skandali / Prokuroria e Krujës pushon çështjen, Gentian Doda rifiton lirinë

  The release of Gentian Dodë paid much to the appellate judge in Tirana, Shkëlqim Miri, who was detained by the Serious Crimes Prosecution on charges of passive corruption that he had received a large sum of money from Dodë.

  But this decision is not the only favoritism made to Dodë, as some of the documents provided by Boldneës.al reveal that an important role for his release was also the Kruja Prosecutor’s Office.

  There was another criminal case filed against Dodë in this prosecution, but the case was terminated with the aim of releasing him from the cell, as the appellate court had set another security measure „imprisonment“. This measure was imposed after the indictment that he had two mobile phones that were intercepted by the Serious Crimes Prosecution on account of the investigation initiated against Judge Shkëlqim Miri, already arrested for corruption. But what has happened in the Kruja Prosecution Office that has not yet been made public by the media? On June 7, 2017, the Tirana Court of Appeals with a judicial panel composed of Judges Agim Bendo, Presiding Member, Flutura Skënderi and Shkëlqim Miri members confirmed the decision of the First Instance Court Mat to change the indictment against the sentenced Gentian Doda . The latter, convicted in absentia for two murders and extradited from the United States in 2012, was finally sentenced to eight years in prison. But even after this decision he did not immediately recover the freedom, as from the documents that Boldneës.al dispose, Doda was in the cell until November 2017, when Miri judge was arrested.
  http://www.newsbomb.al/skandali-prokuroria-e-krujes-pushon-ceshtjen-gentian-doda-rifiton-lirine-105750

 3. Eine unendliche Reihe von Justiz Skandalen gibt es, weil die Administration, die Regierung, jede Institution von korrupten Dumm Kriminellen kontrolliert wird, welche sich nur Posten kaufen. 2-300.000 € kostet ein Richter Posten, identisch bei der Staatsanwaltschaft 1-300.000 €

  Show Spieler und Sänger kauften sich Richter Posten, was es auch schon gab. Und wie soll ein Justiz System funktionieren, wenn sich so viele Richter, Staatsanwälte nur um einen Fall kümmern, die Justiz Archive in Tirana Müll sind, wo niemand etwas finden kann.

  Ankesa për Gjyqtarët
  ELONA TORO (STAVRI),
  MARIE QIRJAZI
  ILIR ÇELIKU
  BLERINA MUÇA
  ARBEN MULLAI
  REZARTA VIGANI (BALLIU)
  TEUTA HOXHA
  KRESHNIK OMARI
  REGLETA PANAJOTI
  ANILA KRISTANI
  AGIM BENDO
  MANJOLA BEJLERI
  ELBANA LLURI
  ALAUDIN MALAJ
  FATOS QATO
  SHKËLQIM MIRI
  ARTAN BROCI
  XHEZAIR ZAGANJOR

  Ankesa për prokurorët
  ADRIATIK LLALLA
  SOKOL STOJANI
  SOKOL MALAJ
  PETRIT FUSHA
  DANIELA SULA
  ENKELEDA MILLONAI
  http://shqiptarja.com/home/1/skandalivajza-e-vebi-veliajt–on-n–veting-20-gjyqtar–e-llall-n-464289.html?pos_4

Schreibe einen Kommentar