Besnik Çobaj Ex-DIrektor der Casino Lizensen; wird gesucht

Typischer Chef einer Berisha Behörde: Voll Idiot; COBAJ Mafia der Josefina Topalli!

Agron Berisha, Neffe des Salih Berisha war in der Institution Inspektor, oder besser: Unterbringung eines kriminellen Voll Idioten beim Staat. untern

Natürlich verzögerte die von der EU installierte Mafia Justiz eine Ausstellung eines Haft Befehles: die Gestalt konnte untertauchen

Urdhër-arresti për ish-drejtuesin e lojrave të fatit, zhduket pas firmosjes
13/11/2014

Hije dyshimi hidhen mbi gjyqësorin pas një mase të shpallur në mungesë, ndaj një ish-zyrtari të lojrave të fatit, vendim i cili prej një jave nuk është ekzekutuar, pavarësisht kërkimeve të policisë.

Që prej te shtunes se kaluar Gjykata e Tiranes ka pranuar kerkesen e prokurorit te njesise task force, Dritan Rreshka dhe ka dhene masen ‚arrest me burg‘ ne mungese ndaj ish-drejtorit te lojrave te fatit Besnik Çobaj, nderkohe qe ky vendim ne menyre sekrete i eshte dorezuar policise, e cila duhet te zbatonte arrestimin.

Por prej nje jave policia nuk ja ka dale mbane te bjere ne gjurmet e ish-zyrtarit te lojrave te fatit, me detyre aktuale drejtor i UKT-së. Nje burim jo zyrtar tha per Top Channel, se ka shume mundesi qe dhenia e ketij vendimi te jete dekonspiruar nga brenda gjykates se kryeqytetit, pikerisht diten kur Prokuroria ka dorezuar kerkesen per arrest me burg ne mungese, çka ka sjelle edhe largimin e menjeherezshem te ish-zyrtarit nga banesa.

Nga nje këqyrje qe prokuroret dhe policia kane bere ne sistemin TIMS rezulton se Çobaj, i dyshuar per shperdorim detyre nuk ka dale jashte vendit, por ndodhet ne Shqiperi. Besnik Çobaj, ish-drejtor në Njësinë e Mbikqyrjes së Lojërave të Fatit kete enjte eshte shpallur ne kerkim. prokuroria thote se situata behet akoma e dyshimte pas paraqitjes se avokatit te Çobajt ne Gjykaten e Apelit, i cili kerkon ndryshimin e mases ne mungese, çka do te thote se Çobaj ka dijeni per kete fakt.

Prokurori Dritan Rreshka kishte nisur hetimet per ish-drejtorin me nentor 2013 pas kallëzimi të Ministrisë së Financave. Kallëzimi ka lidhje me valen e operacionit policor per lojrat e fatit dhe Çobaj dyshohet te mos kete marre masa per konfiskimin e automateve elektronike dhe pajisjeve të tjera të lojërave të fatit, të cilat janë konstatuar të paliçensuara nga kontrollet e kryera nga po ky institucion.

Sipas prokruorise rezulton se pavaresisht se njesia e mbikeqyrjes se lojrave te fatit ka ushtruar kontrolle ne Tirane-Shkoder dhe kavaje dhe ka evidentuar se ne keto tre qytete ishin gati 140 automate elektronike te paregjistruara ne mbi 70 subjekte te palicensuara, nuk eshte nxjerre asnje urdher nga ish-drejtuesit per sekuestrimin e tyre. / Top Channel

http://www.top-channel.tv/new/lajme/artikull.php?id=287770#k2

906 der illegalen Spiel Casino Apparate wurden zerstört

Nipi i Berishës „kallëzoi“ kazinotë
 • Agron Berisha, djali i vëllait të ish-kryeministrit Sali Berisha, është njëri prej inspektorëve që evidentoi paligjshmërinë e kazinove në Shqipëri
Publikuar më 20.11.2014 | 11:41
0 0

Agron Berisha, djali i vëllait të ish-kryeministrit Sali Berisha, me detyrë inspektor pranë Njësisë së Mbikëqyrjes së Lojrave të Fatit ka „denoncuar“ shefin e tij Besnik Çobaj, tashmë i shpallur në kërkim me vendim Gjykate. Sipas prokurorisë, në mesin e 11 inspektorëve të këtij institucioni që kanë kryer kontrolle në disa qytete të Shqipërisë gjatë periudhës janar- korrik 2013 është edhe inspektori Agron Berisha. Mësohet se gjatë këtij kontrolli inspektorët kanë konstatur dhe evidentuar në procesverbalet e mbajtura 140 automate elektronike të lojrave të fatit të paregjistruara si dhe 170 subjekte të palicensuar për të ushtruar aktivitetin e tyre në fushën e lojrave të fatit.

Këto konstatime të evidentuara në procesverbale, inspektorët ia kanë vënë në dispozicion Drejtorit të Përgjithshëm Besnik Çobaj, për të cilat ai duhej edhe të lëshonte urdhrat e ekzekutimit për konfiskimin e tyre dhe mbylljen e subjekteve të palicensuara dhe dërgimin e tyre në prokurori, për „organizim të palicesuara të lojërave të fatit“. Pavarësisht faktit se inspektorët kishin informuar kreun e Agjencisë së Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit për shkeljet e zbuluara, por se masat nuk ishin marrë për bllokimin dhe konfiskimin e tyre e makinerive të lojërave të fatit të paregjistruara. Madje në asnjë rast, një veprim i tillë nuk është bërë nga ish-Drejtori i Përgjithshëm Çobaj, që tashmë është shpallur në kërkim për këto dhe shkelje të tjera për të cilët hetuesit thonë se ka konsumuar veprën penale të „shpërdorimit të detyrës“. ………..http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=60723&kat=100

3 Gedanken zu „Besnik Çobaj Ex-DIrektor der Casino Lizensen; wird gesucht“

 1. Die Ratten des Josefina Topalli Clans, haben unverändert die PD Spitze. Hunderte von illegalen Spiel Casinos wurden geschlossen, oft direkt von Berisha Leute betrieben, Tausende von Spiel Casino automaten wurden beschlagnahmt, welche durch die Zoll Mafia illegal eingeführt wurden.

  Ramiz Cobaj, hat ebenso etliche Gerichts Verfahren am Halse

  http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=60260&kat=100

  siehe auch in der Italienischen Presse

  http://alb.albania.de/mailand/

 2. Man will die Casino und Sport Wetten neu regeln auch mit bezahlten Lizensen und Umsatz.

  Casinos in Tirana soll es nicht mehr geben, denn Tausende von illegalen Spiel Casinos der Berisha Mafia, ruinierten das Land.

  Immer wollen die Albaner etwas machen, ebenso die korrupten Parteibuch Gänger aus dem Ausland, umgesetzt wird Nichts. Bis heute gelten nicht einmal die Baugesetze aus 1993. Jusitz wurde abgeschafft, weil man sowas nicht braucht.
  Edi Rama:Asnjë kazino në Tiranë

  Shtune, 14 Shkurt 2015 05:06

  Edi Rama:Asnjë kazino në Tiranë

  Kazinotë do të zhvendosen vetëm në zonat turistike dhe nuk do të lejohen më në qendrat e banuara, ndërsa sallat e basteve sportive do të jenë me numër të reduktuar.

  Qeveria ka miratuar një projektligj të ri për lojrat e fatit, i cili ndryshon rrënjësisht mënyrën se si rregullohet industria e kumarit në vend.

  Drafti, i cili është dërguar për diskutim në Parlament, shtrëngon kriteret e liçencimit, por edhe rrit fort taksat për të gjitha llojet e aktiviteteve të bixhozit. Për bastet sportive, numri total i sallave do të reduktohet në 500 dhe nuk do të lejohet të ndërtohen në distancë më të vogël se 200 metra nga njëra-tjetra. Po kështu, shoqëritë që ushtrojnë këtë aktivitet, ndryshe nga më parë nuk do të kenë më liçençë me afat të pakufizuar, por me afat 10-vjeçar dhe për ta marrë atë do të paguajnë 200 milionë lekë.

  Për bingon kombëtare, afati do të jetë po dhjetëvjeçar, ndërsa tarifa për të marrë liçencën është vendosur 40 milionë lekë, ndërsa për kazinotë dhe llotaritë kombëtare tarifa e liçencimit varion nga 40 milionë deri 1 miliardë lekë.

  Megjithatë, ndryshimi më i fortë që sjell ligji i ri është ai i skemës së taksimit. Aktualisht taksat mbi kumarin janë fikse mbi numrin e sallave, nipteve apo makinave elektronike, në varësi të llojit të aktivitetit.

  Me ligjin e ri, taksimi do të jetë në përqindje mbi xhiron që realizojnë. Përkatësisht, bizneset e të gjitha llojeve të bixhozit do të paguajnë si taksa në shtet 25 për qind të të ardhurave bruto që ato realizojnë.

  Parlalelisht mbi këtë taksë, organizatorët e lojrave të fatit do të paguajnë edhe një tarifë prej 3 për qind mbi të ardhurat për llogari të Autoritetit të Mbikëqyrjes së Lojrave, MF dhe 0.2 për qind në Ministrinë e Sporteve njoftonte mbrëmë Top Channel. Qeveria thotë se përmes ligjit të ri do të disiplinojë industrinë e kumarit, reduktojë përhapjen e këtij fenomeni dhe do të mbrojë më shumë qytetarët.

  Edi Rama po e mban premtimin e bërë para një viti që të largojë kazinotë nga qytetet e Shqipërisë. Ato janë bërë vende ku njërëzit lenë paratë e familjeve gjë që ka sjellë në shumë raste kriza familjare, bile edhe akte dhune.Me këtë ndryshim ligjor ,që duket se do të kalojë në parlament si ligj para zgjedhjeve vendore, Kryeministri jo vetëm që do të zhdukë këtë fenomen negativ të vendin tonë, ku ka më shumë lokale bixhozi e kazino se sa kafe apo dyqane ushqimore, porse ka mundësi që ta marrë një numër votash të pabesueshme nga ky vendim. Kjo lëvizje e kryeministrit tregon se ai premton dhe nuk harron, ndaj nga sondazhet që po bëhen online mbi 80 përqind e falenderojnë për këtë ligj të ri që ai po kalon në parlament. Megjithatë duhet pritur se si do të pritet në parlament pasi shumë deputetë, të majtë e të djathtë, janë të lidhur me njëmijë fije me këtë biznes kazinosh. Ka mundësi që do ti duhet shumë punë Edi Ramës për të bindur të tijtë për këtë masë drastike ligjore, por gjithsesi shumë e drejtë dhe mbi të gjitha popullore. Nëse fillojnë e ia shkurtojnë apo “krasisin” udhës nenet e këtij ligji deputetët e tij atëhere nuk do të arrijë thelbin e problemit, luftën e këtij fenomeni negativ që po shkatërron familjet shqiptare.

  Mbetet të shikojmë se cili deputet do ti dalë kundër Kryeministrit, ndonëse pesë veta duhet ti llogarisë që tani se nuk do t’ia votojnë këtë ligj të ri.
  http://www.kohajone.com/index.php/aktualitet/edi-rama-asnje-kazino-ne-tirane

Schreibe einen Kommentar