Bauverbot per Gerichtsurteil ignoriert: Neue Kanalisation: Vangjush Dako: Bauverbot Zone A Taliban: Tunnel

Man betoniert in Taliban Art erneut weiter: Vangjush Dako und kein Ende und immer EU finanziert. Normal in Albanien, Gerichts Urteile wandern in die Mülltonne und in einre Edi Rama, Ilir Meta Regierungs sowieso in Tradition. Vangjush Dako hätte bei soviel Anzeigen schon längst hinter Gitter gehört.

PM Panteli Maiko und der Bauminister Fatmir Yhafaj kamen nach Durres (Februar 2002) bezeichneten diesen Bau und den Hochhaus Bau am Antiken Tempel, als hoch kriminell, einer korrupten Stadt Verwaltung und das war Miri Hoti und Lefter Koka.

In der Zone A, ist totales Bauverbot, was Rechtsgültig ist auch für Durres, seit Jahren ignoriert wird auch im Antiken Theater, wo Alles erst ab 1996 illegal gebaut wurde, Viele serst in den Jahren 201-2013. Hier war eine Türkische Festungs Anlage, für den Hafen Schutz, wo man neue Kanonen fand, wo die Mauer noch in 1920  stand, Ebenso die ältesten Mauern über 2.000 Jahre alt sind.

STOP/ “Veliera”, shkeljet e panumërta të një projekti që po varros vlerat

Unnütze Zerstörung der atraktiven Vorplatzes, Entfernung bekannter Denckmäler, wie von Colonel Tompson! Apollon Bace, erklärt, erklärt diesen Skandal.

Taliban Stadt Durres, wo 270 Antike Stätten durch Kriminelle zubetoniert wurden

Vangjush Dako war damals Bau Polizist, was Alles sagt. „BEST“ Construction, eine Mafia Politik Geldwäsche Maschine auch des Cullaku, Duka Clans. Heute ist erneut ein Verwandter Baupolizist, ein neuer Bau PolizeiChef ist ein korrupter Idiot.

Heute igoriert der Berufs Kriminelle Vangjush Dako alle Gerichts Verbote für den Bau.

Durres: unbekannter Mafiosi baut unter der Villa Zogu, beim Krankenhaus, wo Politik Verbrecher vor allem ihre villen haben
Die Ministerin Kumbaro stiehlt soviel wie sie kann, wie es Standard ist vor Wahlen“! Reagiert nicht, was der artei Kollegel macht, der auch als „Taliban “ von Durres bekannt ist. Von der EU Mafia wird die Landesw weite Zerstörung finanziert, wobei die EU und Berliner Politiker, mit ihren Projekten ihre Kick Back Gelder erhalten.

Perplasja e shoqerise civile ke Kumbaron von news-al
Manjani: Gjykata e Durrësit pezullon punimet për “Velerian”, bashkia nuk e zbaton! Ku janë kriminelët në gjykatë apo në bashki?

Nikolin Jaka der Industrie und Handelskammer Präsident, sagt das Selbe, das keine Gerichts Entscheidungen umgesetzt werden.

Jaka: Debatet për drejtësinë janë retorikë politike, vettingu i domosdoshëm për politikën

I ftuar në emisionin “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe në Ora Neës, Kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka thotë se…

Shkelet vendimi i gjykatës, derdhet beton pranë gjetjeve arkeologjike tek “Veliera”

Shkelet vendimi i gjykatës, derdhet beton pranë gjetjeve arkeologjike tek “Veliera”

VËZHGIM/

Zbatimi i projektit “Veliera” në qytetin e Durrësit, përveç kritikave se po ndërtohet një shesh luksoz, me vlerë 6 milion dollar, vuri përsëri në provë ministrinë e Kulturës dhe bashkinë Durrës, mbi aftësinë e saj për të ruajtur gjetjet arkeologjike.

Themelet e një godine të periudhës osmane, dy topa lufte dhe disa dhjetëra predha sferike guri për hedhje me katapultë, ishin gjetjet arkologjike që rrezikonin të zhdukeshin, pasi mbi to ishin ngulur pilota për ngritjen e themeleve të “Velierës”.

Pas ankimit për pezullimin e punimeve për këtë shesh, që u bë nga shoqëria civile, e cila ju bashkua një javë më parë marshimit-protestë të qytetarëve të Durrësit, kundër punimeve për ndërtimin e sheshit “Veliera” pranë gjetjeve arkeologjike, Gjykata Administrative Durrës, me datë 16 shkurt 2017, vendosi pezullimin e punimeve në pjesën e sipërme të projektit.

Pikërisht në pjesën ku u zbuluan gjetjet arkeologjike dhe që përcaktohet si zonë arkeologjike e kategorisë A, që nuk lejon asnjë ndërtim në këtë zonë.

Por ditën e sotme, 20 shkurt 2017-të, firma që po kryen zbatimin e projektit ka vijuar punimet dhe ka mbushur me beton pilotat që do të shërbejnë për ngritjen e themeleve të “Velierës”.

Betoni ka shkuar deri pranë gjetjeve arkeologjike dhe shumë pranë murit rrethues të qytetit, mbuluar përgjatë kryerjes së punimeve.

Amfora.al vërtetoi se ky fragment i murit është mbuluar disa ditë përpara se të lidhej kontrata midis bashkisë Durrës dhe institucioneve të kulturës, për monitorimin arkeologjik të zonës.

Die Wasser Leitung wurde inzwischen dort erneut zerstört.

Punonjësit që janë angazhuar të kryejnë punimet e projektit Veliera në Durrës sot në mbrëmje vetëm pak minuta më parë, kanë çarë tubacion

 Heute geht es auch um eine neue Wasserleitung und Kanalisation, welche erneut zutief gebaut wird, es so keine Abfluss ins Meer geben kann.

Durrës, thellohet skandali me pallatin e ngritur mbi murin bizantin (VIDEO)

Postuar: 23/02/2017 – 17:31

Ky pallat shumëkatësh i ngritur mbi murin e portës hyrëse të Rrugës Egnatia, në Durrës, është ndërtuar ne kundërshtim të hapur me ligjin.

Një rregullore e vitit 1989 për mbrojtjen, restaurimin dhe administrimin e tokës, e publikuar ne emisionin “Stop”, e ndalonte automatikisht kompaninë “Best Construction” të Agim Xhelilit që të hidhte beton mbi këtë zonë, me zbulimin e faktit se nëntoka fshihte një prej pasurive më të çmuara arkeologjike.

 Në Shtator të vitit 2007, Shoqëria përfundoi ndërtimin e një godine 12 katëshe (EGT-Business Center), e cila ndodhet në qendër të qytetit të Durrësit, tek sheshi “Liria”. Sipërfaqja totale e ndërtesës është rreth 10,000 m2, nga të cilat 4,000 m2 janë ambjente tregtare. Në këtë ndërtesë kompania ka në pronësi të saj rreth 1,200 m2, në të cilën do të zgjerojë aktivitetet e biznesit të saj.

Arkeologu Mojkom Zeqo thotë se rregulloja e vitit 1989 është ende në fuqi.  Nëse kjo rregullore do të zbatohej, skandali i ndërtimit të pallatit mbi murin e “Portës së Artë” të rrugës Egnatia do te ishte shmangur dhe ndërtuesi Agim Xhelili do te duhej ta kishte ngritur atë disa metra me tutje.

Ky pallat konsiderohet si një nder skandalet me të mëdha ne shkatërrimin e trashëgimisë kulturore. Dhe ky shkatërrim, si për ironi te fatit, i është bërë Durrësit në kohen kur ndërtuesi Xhelili sapo ishte shpallur “Qytetar Nderi” i tij, me një vendim të Bashkisë./ TV KLAN

/portali DurresLajm/

Video:
Na bëni like në facebook!:

Dako Ignores Court, Continues Veliera Construction Work

Dako Ignores Court, Continues Veliera Construction Work

In violation of the verdict of the Administrative Court, the Municipality of Durrës has continued construction work on the Veliera Square, pouring concrete on top of the zone where several archeological finds had been…

What Are They Trying to Cover Up in Durrës?

What Are They Trying to Cover Up in Durrës?

Although the surprise discoveries close to the Venetian Tower in Durrës on the square before the port entrance brought the construction work to a halt, the the government has still not addressed its citizens’ concerns.…

By Artan Rama , 5 hours ago

3 Gedanken zu „Bauverbot per Gerichtsurteil ignoriert: Neue Kanalisation: Vangjush Dako: Bauverbot Zone A Taliban: Tunnel“

 1. Vangjush Dako, erklärt seinen Beton Murks im Taliban Stile, wo 6 Millionen € erneut verpulvert werden, es einen sehr schönen Vorplatz zuvor gab und grosse alte Bäume

  Kulture NGA ILIR BABARAMO
  06 Mars 2017 – 21:01 | përditesuar në 21:50
  Dako: Veliera do ndërtohet
  Durrësi bashkëjeton me antiken
  Dako te „5 pyetjet nga Babaramo“
  „Gjykata mori vendim nën presion“

  Kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako në një intervistë për gazetarin Ilir Babaramo, në emisionin në Report Tv ‘’5 pyetjet nga Babaramo’’, është shprehur se projekti për ndërtimin e sheshit Veliera, do të zbatohet.

  I pyetur për vlerat arkeologjike të zonës, Dako thotë se vlerësimi do t’u takojë ekspertëve, ndërsa vendimin e gjykatës për pezullimin e punimeve e quan të marrë nën presion.

  Dako shtoi gjithashtu se objektet antike do të respektohen, por që qyteti do të ketë edhe ndërtime moderne.

  Kjo nuk do të thotë që trashëgimia kulturore të mbetet në hije, sipas Dakos, por që qyteti ka nevojë edhe për ndërtime të reja.

  VIDEO/Emisioni 5 Pyetjet nga Babaramo, i ftuar kryetari i Bashkisë Durrës Vangjush Dako ( pjesa e 1 )

  VIDEO/Emisioni 5 Pyetjet nga Babaramo, i ftuar kryetari i Bashkisë Durrës Vangjush Dako ( pjesa e 2 )

  Ta nisimi nga zhvillimi më i fundit. Shoqëria Civile po ju thotë se jeni duke thyer vendimin e gjykatës. Ka një vendim gjykate për pezullimin e punimve, ndërkohë që punimet vazhdojnë. Si është e vërteta?
  -Është e vërtetë që gjykata administrative e Durrësit ka marrë një vendim i cili përcakton që në zonën që ne po kryejmë ndërtimet, por jo në të gjithë zonën, vetëm në zonën që kanë dalë rrënoja arkeologjike të pezullohen punimet. Këtë vendim që ka marrë gjykata, që për mendimin tim është një vendim absurd, sepse ne e kemi marrë vendimin që në datën 4 shkurt. Bashkia e Durrësit ka ndërprerë punimet në bazë të një shkrese të ardhur nga Insitututi i Monumenteve të Kulturës, e cila ka ndjekur punimet. Në momentin që kanë rënë në gjurmët e rrënojave arkeologjike, ata kanë kërkuar që të ndërpriten punimet dhe ne këtë vendim e kemi marrë. Gjykata dha po të njejtin vendim që ne e kemi marrë. E detyruar nën presionin, Gjykata ka marrë këtë vendim. Mua nuk më shqetëson, sepse është një vendim që përkon me vendimin tonë. Gjykata me shkresat tona, duhet të ishte shumë e qartë, se pezullimi është bërë.

  Si është vendimi i gjykatës?
  -Vendimi i gjykatës është i përcaktuar në pjesën ku kanë dalë rrënojat arkeologjike përtej rrugës, pranë pallatit ‘’Fly’’. Ne në të gjithë zonë nuk jemi duke punuar. Kemi një sipërfaqe afro 400 m2 që është në dispozicion të arkeologëve, për të bërë gërmime arkeologjike. Të gjithë punonjësit që shikon në këtë zonë, janë punonjës të arkeologjisë.
  – See more at: http://shqiptarja.com/Kulture/2730/dako-veliera-do-nd-rtohet-durr-si-bashk-jeton-me-antiken-406171.html#sthash.wFoQOitp.dpuf

 2. Ex-Justiz Minister Ylli Manjani, fordert Anklage gegen Vangjush Dako, welche längst überfällig ist, es auch mehrere fertige Anklage Schriften schon seit über 10 Jahren gibt.

  KRYESORE
  Manjani “shpërthen” ndaj Dakos: Ku janë kriminelet, në gjykatë apo në pushtet?!

  manjani2

  Ylli Manjani, ish-Ministri i Drejtësisë ka hedhur akuza të forta sot ndaj Bashkisë së Durrësit, me në krye Vangjush Dakon.

  Përmes një postimi në Tëitter, Manjani thotë se pavarësisht vendimit të dhënë nga Gjykata e Durrësit për pezullim të punimeve mbi rrenojat antike, punimet duken se nuk kanë të ndalur.

  “Gjykata e Durrësit pezullon punimet,Bashkia nuk e zbaton! Ku janë kriminelet, në gjykatë apo në pushtet?! Po bëjmë shtet apo shaka!” shkruan Manjani

   

 3.  

   

  Der Kriminelle Vangjush Dako, kapiert wirklich NIchts, er schüttet mit den erneuten illegalen und verbotenen Entsorgungen vor allem von Lehm die sowieso kritische Hafen Zufahrt zu und zerstört die Küste.

  Taliban Stadt Durres, wo 270 Antike Stätten durch Kriminelle zubetoniert wurden

  Das Durres Rathaus, wo schon die Amerikaner ebenso mit echten Spezialisten in 2006 und 2007 versuchten endlich ein System in die Stadt Planung zubringen, die teuren Urbanistik Pläne der Weltbank ebenso sofort Makulatur wurden, wie alle Infrastruktur Projekte nur dazu führten, das bei etwas Regen auch im Sommer die Stadt überschwemmt wird, weil alle Regen … Taliban Stadt Durres, wo 270 Antike Stätten durch Kriminelle zubetoniert wurden weiterlesen

  Veliera, the Destruction of Cultural and Historical Heritage

  Veliera, the Destruction of Cultural and Historical HeritageWith great concern, I am following what is happening in the ancient city of Durrës and the work for the construction of the new square under the name “Veliera,” a medieval ship’s sail made of concrete placed right at the entrance of the marine port. The construction work risks destroying the centuries-old archeological heritage in the […]

  What Are They Trying to Cover Up in Durrës?

  What Are They Trying to Cover Up in Durrës?Although the surprise discoveries close to the Venetian Tower in Durrës on the square before the port entrance brought the construction work to a halt, the the government has still not addressed its citizens’ concerns. The authorities have not given any explanation about the functions or dates of the discoveries. And from the looks of it, they […]

  Dako Ignores Court, Continues Veliera Construction Work

  Dako Ignores Court, Continues Veliera Construction WorkIn violation of the verdict of the Administrative Court, the Municipality of Durrës has continued construction work on the Veliera Square, pouring concrete on top of the zone where several archeological finds had been made. The surroundings of the Venetian Tower have now been complete covered in concrete, irreversibly destroying the cultural heritage of Durrës. […]

  Achievements of a Small Victory

  Achievements of a Small VictoryIn order to understand the outcomes of decisions reached by a unjust justice, it was sufficient to observe the unusual enthusiasm of the protesters by the Venetian Tower in Durrës, when they were approached by a group of activists who just came out of the court room. Unable to withhold the movements of victory in their bodies and faces, […]

  Administrative Court Suspends Veliera Construction Work

  Administrative Court Suspends Veliera Construction WorkThe Administrative Court of Durrës decided yesterday to suspend the construction work for the Veliera project. The court’s decision came after a lawsuit filed by cultural heritage activists that opposed the construction of the Veliera Square, which has been partially, and illegally planned in the protected archeological zone of the city. The court’s verdict is […]

Schreibe einen Kommentar