Bäume , Plätze: Legalisierung Durres Zone A und B:: Chaos von Shiak bis Durres

Ministerrat erlaubt eine illegale Legalisierung. Illegale Bauten sollen sogar legalisiert werden. Flamur Gjuzi, Grundstücks Direktor erhält dafür eine Kandatur für die LSI Partei des Ilir Meta, Lefter Koka für die Parlaments Wahlen in 2017.

6 Millionen für ein Unfugs Projekt, statt dafür die 15 Jahre überfällige Müll Deponie und Entsorgung zu finanzieren.

Der Charakter der Stadt wurde schon vollkommen geändert, durch diese sinnlosen Beton Orgien der Geldvernichtung.

Postuar: 26/11/2016 – 12:43

Ndonëse mungon zëri i kryetarit të komanduar të PD-së në Durrës, Oerd Bylykbashkit në problemet me të cilat përballen për çdo ditë qytetarët në Durrrës, një herë në muaj apo edhe në dy muaj, zëri i

Wild West in Durres immer und Ignorierung jedes Gesetzes und jeder Vorschrift inklusiver der EU Vorlagen: Deutliche Worte von Gunther Krichbaum in Tirana

Durres: Wasser Leitung zerstört, keine Genehmigung, keine Bau Tafel, neue Blumen Beete – Bäume werden zerstört

Dramatisch die Zentralen Plätze in Albanien, wie man an Durres, Triana und Shiak sieht. SHIAK hatte noch 2008 einen beliebten Zentralen Platz, bis man alle Bäume wie in Durres zerstörte, für Phantom Projekte. siehe Kommentare und Fotos:

Postuar: 18/11/2016 – 13:51

*Përfitojnë 1 mijë shtesa pallatesh!

Për rreth 1 mijë objekte (shtesa) të ngritura mbi objektet ekzistuese në zonën B të qytetit tashmë është hapur drita jeshile, pasi nuk cenojnë natyrën e zonifikimit. Konkretisht në zonën e klasifikuar B të qytetit bregdetar të Durrësit, me vendim të Këshillit të Ministrave, procesi i legalizimeve ishte i ngrirë prej disa vitesh.

Drejtori i ALUIZN-it Durrës, Flamur Gjuzi, deklaroi në një komunikim me mediat se në bashkëpunim me drejtorinë qendrore, ALUIZNI Durrës po lobohet fort që të shikohet mundësia e zhbllokimit total të zonës A dhe B të qytetit, ku për dhjetë mijë objekte pa leje ka ngrirë procesi.

Vendimi i ri i Këshillit të Ministrave u ka hapur dritën jeshile rreth 1000 objekteve shtesa në lartësi, të cilat deri më tani nuk mund të legalizoheshin pikërisht për shkak të kriterit të zonës B.

Momentalisht ALUZINI në qytetin e Durrësit procedon pa pengesa të natyrës së zonifikimit arkeologjik vetëm në lagjet 13, 14, 15 dhe ish-Kënetë, ndërsa në 15 lagjet e tjera të qytetit që përfshijnë zonën A dhe B procesi i legalizimit është i bllokuar me vendim qeverie disa vite më parë.

K.H.

Video:

Kein Jahr alt: Verfall im Betrugs Projekt des neuen Rathaus Platzes im Vangjush Dako Stile

Schöne Pläne, kein Sitz Gelegenheiten und heute die Schrott Palmen und Marmor Platten, welche umgehend zerstört wurden durch Fahrzeuge. Bei Regen ist der Platz überschwemmt, weil die komplette Kanalisation zerstört wurde

Neuer Rathaus Platz durch die Firma Bean Group: ohne Palmen Real durch die Albaner Durres Mafia: teure sinnlose Palmen ohne Schatten Möglichkeiten
Neuer Rathaus Platz durch die Firma Bean Group: ohne Palmen Real durch die Albaner Durres Mafia: teure sinnlose Palmen ohne Schatten Möglichkeiten

http://albania.de/wp-content/uploads/2014/08/PICT0484-1038x576.jpg

„Vangjush Dako“ Mafia: neue Projekte, kein Stadtrats Beschluss und Phantom Firmen

Noch schlimmer: man baute keinerlei Abflüsse bei Regen betonierte Alles zu weil man dümmer wie Tiere und Neanderthaler ist. Foto Sommer 2016, Rathaus Platz. Man kann es kaum glauben wie dumm man sein kann.

Das Idiotie Projekt der Korruption, der neue Durres Rathaus Platz wird zur rutschigen Gefahr für die Bevölkerung

Kommuna e Paris

Tirana

SHIAK: 1964 - 2008
SHIAK: 1964 – 2008

Berisha: Dash Gjoka Mafia 2015

SHIAK: 2011 wo sofort alle Boden Lampen gestohlen wurden und die Kabel. Bäume Null bei dem Nenderthaler Projekt in der Heimat Stadt des Dash Gjoka, Minister Ferdinand Xharrerie, Vanjgush Dako
SHIAK: 2011 wo sofort alle Boden Lampen gestohlen wurden und die Kabel. Bäume Null bei dem Nenderthaler Projekt in der Heimat Stadt des Dash Gjoka, Minister Ferdinand Xharrerie, Vanjgush Dako

Shiak

FOTOT/ Rama tregon si është transformuar Shijaku

Umwelt, Abfall Vernichtung in Tradition des Mafia Umwelt Ministeriums in Albanien


Aktuell bei Berat

5 Gedanken zu „Bäume , Plätze: Legalisierung Durres Zone A und B:: Chaos von Shiak bis Durres“

 1. Die letzten dekorativen Bäume werden in Durres zerstört, von „Unbekannten“ und Nichts geschieht.

  Durres: Wasser Leitung zerstört, keine Genehmigung, keine Bau Tafel, neue Blumen Beete – Bäume werden zerstört

  Bezirk Durres, identisch in Shiak

  Aktuelle Fotos, was man im Zentrum der Stadt Shiak plant, Heimat der Drogen Mafia der Hirnlosigkeit und Dummheit des Vangjuish Dako. Beton, Baum Vernichtung ab 2008, teure Wasser Spiele und unnötige Boden Beleuchtung. 2008 ein optimaler Baum Bestand als Zentrums Parks, danach begann die Vernichtung und enorme Gedler werden gestohlen. Nur noch Beton wird im Zentrum geplant, weil Dummheit gesiegt hat, EU finanziert Albaniens Bürgermeister haben zuviel Geld

  Fotot/ Si po ndryshon qendra e Shijakut

  9nëntor 2015 – Një “lumë” do të përshkojë qendrën e Shijakut. Projekti që është drejt fundit ka marrë formën e tij, duke shuar kureshtjen e qytetarëve. Qendrën e qytetit të Shijakut, dikur lulishte, e përshkon uji, ndërsa mbi të do të ndërtohen ura prej druri. Përreth është bërë shtrimi me pllaka guri, aty ku dikur kishte asfalt.

  Në fakt, ndryshimi ka nisur që në hyrje, pikërisht tek ura e famshme e Shijakut. Shirita metalike në ngjyrë të bardhë janë krijuar si “gardhe”, ndërsa në lartësi kryqëzohen në cepa, duke u dukur si “çati”. Ende nuk dihet nëse qendra e re do të jetë gati për festat e fundvitit, ndonëse vetë kryebashkiaku Ardian Kokomani shprehet optimist.

  Fotos, über den alten Platz in Shiak

  http://albania.de/716-schul-kinder-aus-durrres-haben-asyl-in-deutschland-beantragt-und-die-letzten-alten-baeume-werden-in-durres-zerstoert/

 2. Erneut werden wichtige Parks zubetoniert, weil keine Gesetze in Durres gelten, Kriminelle mit Vangjush Dako schnell Kasse machen wollen, wie bei den letzten Wahlen.

  Der Sport Palast mit 980 qm wird auch ein Hochhaus, obwohl die Grundstücke nie legalisiert wurden. Durres gilt an schlimmste Stadt in Albanien mit Rechtsbruch und ebenso Vernichtung der Parks und fällen von Bäumen.

  Qeverisje “Made in PS”: Parku Sportiv i Durrësit transformohet në shesh ndërtimi

  Postuar në 27 Nëntor, 2016 13:44

  Gazeta “Shekulli” shkruan sot për një vendim të Bashkisë së Durrësit e cila ka dhënë leje ndërtimi në një terren sportiv të qytetit.

  “Më së fundi dhe një nga terrenet e fundit sportive për fëmijët dhe të rinjtë në Durrës është dhënë si shesh ndërtimi. Parku i famshëm sportiv i qytetit tashmë nuk do të jetë më në shërbim të zhvillimit të aktiviteteve sportive, por do të kthehet në një godinë shumëkatëshe, duke pasur fatin e shumë objekteve të tjera në Durrës. Ndonëse qeveria Rama ka folur aq shumë për zhvillimin e sportit dhe shtimin e terreneve sportive,me sa duket gjithçka ka qenë një gënjeshtër e madhe. Këshilli bashkiak i Durrësit ka marrë vendimin për dhënien e objektit me sip 980 m², tek Parku Sportiv në dispozicion për ndërtim nga shoqëria private, kundrejt shkëmbimit në natyrë dhe detyrimit të sipërmarrësit që të dorëzojë sipërfaqe ndërtimore bruto prej 1.100 m² në favor të Bashkisë Durrës”, raporton gazetari Llambi Kallço.
  Është një tjetër vendim që i shtohet vargut të vendimeve të ngjashme në Tiranë e në qytete të tjera.

  “Gradualisht betoni po zhduk objekte tradicionale dhe historike të Durrësit si shatërvani i qytetit, muri rrethues mbi të cilin prej kohësh lartësohet një pallat gjigand, mozaikët dhe vlera të tjera të kujtesës së një qyteti”, vijon Kallço.

  Është shumë e qartë se Durrësi është ndër qytetet më të goditura nga abuzimi me sipërfaqet e ndërtimit, një qytet ku pasuria arkeologjike është spostuar në favor të betonit, që nuk figuron në asnjë premtim elektoral.

  http://www.shekulli.com.al/m/post.php?id=532356&durres-bie-edhe-sheshi-i

 3. Ein Millionen Projekt, vollkommen unnütz und sinnlos erneut im Stile des Vangjush Dako, der Anarchie Stadt Durres, wo inzwischen keine Bürger protestieren, weil man resigniert hat.
  “Milionat harxhohen në projekte luksi, e frikshme heshtja e durrsakëve”

  Postuar: 03/12/2016 – 15:39

  Projekti më i fundit i ndërmarrë nga Bashkia e Durrësit është sheshi “Veliera”, që po ndërtohet para portit. Në përfundim të punimeve pritet që aty të ngrihet një velë betoni. Me pak fjalë u prish një shesh i këndshëm, për t’u ngritur një tjetër… prej betoni.

  Të njëjtën gjë Bashkia e durrësit bëri edhe me sheshin “Liria”, prishi një shesh për të ndërtuar një tjetër. Por a nuk paska nevoja të tjera Durrësi që taksat e qytetarëve të shpërdorohen në projekte luksi?

  Po qytetarët ku janë? Heshtin…

  Për shpenzimin e buxhetit të Bashkisë së Durrësit ka reaguar edhe deputeti i PD-së Igli Cara. Ai ka postuar në profilin e tij në Facebook një status, ku rendit disa prej problemeve më të nxehta të Durrësit, duke filluar që nga plehrat që digjen në Porto Romano, kanalizimet, apartamentet për të pastrehët e deri tek biblioteka e re që ka 10 vjet që premtohet. Cara shkruan se janë mbi 15 milionë dollarë që po shpenzohen për sheshe e fasada, ndërkohë që problemet e vërteta mbeten pa zgjidhur.

  Statusi i plotë i Carës:

  “Më duket e frikshme heshtja apo ndroja e qytetarëve për të reaguar kundrejt gjithë abuzimit që Rama e Vangjush Dako bëjnë me paratë e taksapaguesve durrsakë.

  Rilindja urbane ka bërë që në këto 3 vjet i gjithë buxheti i akorduar bashkisë së Durrësit të shkojë në zbukurime e lyerje fasadash, qendra me palma, gurë e shatërvanë, veliera betoni, bulevardi, sfinksi, zbukurimi i rrugës së plazhit bërë tre herë, …e të gjitha këto nuk janë pak para, po janë mbi 15 milion dollarë.
  E kuptoj që çfarë unë e kolegë të opozitës kemi thënë nuk mund të dëgjohej nga Rama dhe Dako, por si nuk del një i majtë i mençur e kurajoz që t’i shpjegojë që këto para mund të ishin harxhuar ndryshe për nevojat e durrsakeve: si psh:
  E para, që në Porto Romano mos të vashdojnë të digjen plehrat e të ishte ndërtuar një impiant ;
  Së dyti, të ishin ndërtuar rreth 1000 apartamente për të pastrehët;
  Së treti, të investohej në kanalizme që Durrësi të mos përmbytej;
  Së katërti, të bëhej rikonstruksioni i shkollave, kopshteve dhe çerdheve e të ngrihej sistemi ngrohjes në to;

  Të bëhej një qënder shëndetësore e për të vazhduar me zgjidhjen e problemeve të qarkullimit në qytet, etj etj.. mund të rendisim shumë investime të domosdoshme si këto…

  Se harrova, po bibliotekën që Vangjushi ka 10 vjet që ja premton qytetarëve a mund t’ia kujtojë njeri?

  /portali DurresLajm/

  The US Ambassador, Donald Lu, said there is no plan B for the vetting law and the justice reform. It is one and only: implementation.

 4. Ein 20 jähriger Total Idiot, leitet das illegale Betrugs Projekt des Vangjush Dako, kappte schon die dortigen Wasserleitungen und hat von Nichts eine Ahnung

  Der kriminelle Schwachsinn des Vangjush Dako, ohne Genehmigung, wird Alles an zentraler Stelle zerstört, eines der Irrsinns Projekte in Durres, mit enormen Umwelt Schäden, wo Alles im Desaster des Betruges endete. Ein Segel will er sinnlos über die Einfahrt am Hafen und zur Stadt spannen, aber wie das Regen Wasser ablaufen soll, aus dme Segel hat man wieder vergessen. Anschläge gibt es gegen die Banditen und Verbrecher Familie.

  Gegen Kritik, gegen Gesetze und Verordnungen immun. Wenn kriminelle Idioten Bürgermeister werden.

  Strafanzeige gegen den Buergermeister Vangjush Dako, wegen Duldung illegaler Bauten

  Vangjush Dako, stellt seine Betrugs Projekte in 2011 vor, was zu Wild West Zuständen führte in der Rruga Taulantia und Currilla Vangjush Dako, stellt seine Betrugs Projekte in 2011 vor, was zu Wild West Zuständen führte in der Rruga Taulantia und Currilla

  Vangjush Dako ignoriert alle Gesetze und Regierungs Entscheidungen für neue illegale Hochhaus Bauten

  6 Millionen € Desaster, wo wir das Currilla Desaster des Lefter Koka, ebenso rechtzeitig voraussagten.

  Ein 20 jähriger leitet das illegale Betrugs Projekt des Vangjush Dako Ein 20 jähriger leitet das illegale Betrugs Projekt des Vangjush Dako

  Pasi është kthyer përmbys sipërfaqja e tokës në të gjithë hapësirën prej 12 mijë metrash katrorë të sheshit, dhe në vendparkimet e makinave në segmentet rrugore që zënë punimet, firma zbatuese ka vendosur rrjetat e telit në lulishten ku ishin skulpturat e këngëtarëve, në lulishten para Torrës Veneciane, dhe në sheshin para hyrjes së portit. Por puna vijon vetëm në sheshin para hyrjes së portit, pavarësisht se e gjithë zona është rrethuar, dhe rruga është ngushtuar nga rrjetat e telit të vendosura.

  Ne iu drejtuam inxhinierit të punimeve, por një djalë i ri rreth moshës 20-vjeçare, tha se ai ishte drejtuesi i punimeve dhe për çdo gjë që kishin mund t’i drejtoheshim bashkisë për informacion dhe tabelës që është vendosur.

  Në tabelën e të dhënave që u vendos vetëm pasi çështja u bë lajm në portalin “DurrësLajm”, thuhet se fitues i tenderit është firma “Everest”. Ndërsa të dhënat e tjera, shuma e vlera e projektit, afatet e nisjes së punimeve, mbyllja e tyre, zbatuesi, kontrolluesi etj, nuk janë në këtë tabelë.

  Qytetarët durrsakë që po përballen me vështirësi të mëdha në qarkullim, me pluhur e me baltë, me të drejtë pyesin dhe ankohen se çfarë fshihet pas mungesës së transparencës në këtë investim të madh publik, vlera e të cilit nga Bashkia është bërë me dije se shkon në 6 milionë dollarë?

  Do ishte mirë dhe me vend që të sqarohej opinioni publik e të mos krijohen dyshime në lidhje me investimin më të madh të vitit 2016 në qytetin e Durrësit.

  Video:

  Der Charakter der Stadt wurde schon vollkommen geändert, durch diese sinnlosen Beton Orgien der Geldvernichtung.

Schreibe einen Kommentar