Attentat, auf einen Gefängniss Insassen von „Vaqarri“

Ein Gefängniss Insasse aus dem Kosovo, wurde von einem Sniper angeschossen. Da die Täter gefasst wurden, steht fest, das man eigentlich einen anderen Insassen erschiessen wollte.

In Albanischen Gefängissen werden als System Kriminelle als Wärter, Polizisten und Gefängniss Direktoren angeheuert, wo sogar grosse Drogen Kartelle ungehindert weiter aus dem Gefängniss operieren wollen wie unter Indrit Dokle, Neffe des Politkers und früheren Parlaments Präsidenten Naim Dokle, der deshalb vor 15 Jahren zurücktreten musste, heute immer noch eine Grösse um Edi Rama ist.

Prisoner wounded by outside shooter

Prosecutors’ dilemma after assassination attempt in Vaqarr prison
01/08/2016
Prosecutors’ dilemma after assassination attempt in Vaqarr prison

Tirana Prosecutor Office is facing a dilemma after a failed assassination attempt in Vaqarri prison, where inmate Lili Dulaj was shot and injured in the leg, but another inmate was the real target. Official sources told that most probably the office will deliver the case to the Serious Crimes Prosecution office because the case is a “blood vengeance” assassination attempt and illegal arms possession.

Arrested attackers, Ergys Kolaveri, 25, and his cousin Enea Ceka, 24, are yet to hear the custody measures but prosecutors have not decided yet on the case because the victim was not the real target. They were aiming to kill Gazmir Daci, who is serving prison time for the killing of Valmir Kolaveri and injuring of Robert Kolave, both brothers of Ergys Kolaveri.

Prosecutors’ dilemma after assassination attempt in Vaqarr prison

10 officers discharged after inmate death in Shënkoll prison

2 Gedanken zu „Attentat, auf einen Gefängniss Insassen von „Vaqarri““

 1. Drogen Razzia in Tirana, 500.000 €, 5,1 Kilo Heroin wurden beschlagnahmt, was nur zeigt, das die alten Heroin Verbindungen in die Türkei, mit US Amerikaner als Geldwäsche System in Takt sind.

  Video/ Tiranë, Bami i Niklës kapet me 5.1 kg heroinë, 500 mijë euro

  Postuar më: 02 Gusht 2016 20:02

  fadil-bami-3Dy persona janë vënë në pranga në Tiranë, pasi shisnin drogë në zonën e ish-parkut të autobusëve dhe në unazën e re. Gjatë operacionit të sotëm janë sekuestruar rreth 5.1 kg heroinë, ndërsa sipas policisë vlera e kësaj lënde narkotike shkon në 500 mijë euro.

  Përveç dy personave të arrestuar, në kërkim janë edhe dy të tjerë.

  Të arrestuarit janë:

  Fadil Bami, nga Nikla e Krujës

  Eduart Gjata nga Tirana.

  Nga kontrollet në banesën e Bamit në Nikël të Krujës janë gjetur edhe armë.

  Deklarata e plotë e Policisë së Tiranës:

  Policia e Tiranës ka kryer një tjetër goditje kundër trafikimit dhe shitjes së lëndëve të forta narkotike duke arrestuar 2 persona, shpallur në kërkim 2 të tjerë dhe kapur rreth 5.1 kg heroinë. Operacioni i koduar “Summer 2016” u finalizua sot rreth orës 15:30.

  Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në Policinë e Tiranës arriti përmes një hetimi intensiv 2-mujor në bashkëpunim me Prokurorinë e rrethit gjyqesor Tirane, të dokumentojë veprimtarinë kriminale dhe të arrestojë në flagrancë 2 shtetas për veprat penale të “Prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotike, e kryer në bashkëpunim” si dhe “Prodhimit dhe mbajtjes pa leje të armëve luftarake dhe municioneve”.

  Të arrestuar janë shtetasit:

  Fadil Bami, lindur dhe banues në Nikel të Krujës

  Eduart Gjata, 39 vjeç, banues ne Tiranë.

  Arrestimi i tyre u krye në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë operative, ku rezultonte se shtetasit Fadil Bami dhe Eduart Gjata në bashkëpunim me njëri-tjetrin kryenin aktivitet kriminal të shitjes së lëndëve narkotike, kryesisht Heroinë, në zonën e ish-Parkut të Autobusëve dhe Unazës së Re, në kryeqytet.

  Nisur nga këto rrethana, agjentet e operacioneve speciale dhe antidrogës, te cilët i mbanin nën vëzhgim të dyshuarit, i ndaluan në një lokal në brendësi të nje kompleksi pallatesh të te reja ne zonen e ish parkut ne momentit qe po kryenin shkembimin e shitjen e lendes narkotike. Nderkohe ne kerkim jane dhe dy bashkepunetore te tjere te cilet jane te identifikuar nga ana jone.

  Nga kontrolli i ushtruar në çantën që kishin me vete u konstatuan 10 pako të mbështjella me natriban me ngjyrë kafe dhe qese plasmasi transparente, me lëndë narkotike te dyshuar Heroinë.

  Lënda narkotike e sekuestruar në kuadër të këtij operacioni në tregun europian shkon në vlerën rreth gjysëm milion euro. Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e shtetasit Fadil Bami, u gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale 1 armë zjarri automatik dhe dy krehëra me fishekë, gjithashtu u sekuestrua edhe 1 automjet tip “Volswagen”.

  Materialet e mësipërme do t’i dërgohen Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës Parë Tiranë, për veprat penale“Prodhim dhe shitje e lëndëve narkotike në bashkëpunim” dhe “Prodhim dhe mbajte pa leje e armëve luftarake dhe municioneve”.

 2. Der Autor des Scharfschützen Attentat vor Gericht


  Gjykata e Tiranës ka dhënë masën e arrestit me burg për dy të arrestuarit Ergys Kolaveri dhe Enea Ceka, të cilët akuzohen si autorë të antentatit me snajper ndaj Gazmir Dacit te burgu i Vaqarrit.

  Gjykata nuk ka marrë parasysh alibinë e Kolaverit, avokati i të cilit paraqiti në cilësinë e provës materiale, dy fotografi të të akuzuarit, duke pretenduar se në momentin e atentatit ka qenë në një lokal në zonën e Kamzës.

  Seanca u ndërpre me 30 minuta, pasi avokati mbrojtës ka kërkuar më tepër kohë. Sipas tij, Kolaveri nuk ka lidhje me ngjarjen, pasi ka qenë në një lokal te Instituti i Lartë Bujqësor.

  Madje ai pretendon se Gazmir Daci s’ka qenë fare në ajrimin e burgut, por ndodhej brenda dhomës së izolimit në momentin që është qëlluar në këmbë me snajper i burgosuri nga Kosova, Lili Dulo.
  http://shqiptarja.com/aktualitet/2731/atentati-n–vaqarr-nis-seanca-p-r-mas-n-e-siguris–ndaj-kolaverit–gazmir-daci-e-v-rteta-e-atentatit–autori-u-informua-nga-brenda-burgut—n-na-e-t–arrestuarit-ishte-n–sht-pi-368805.html

  Ein Gangster wurde verhaftet, der in 60 Wohnungen einbrach
  Arrestohet Aleksandër Ndërlala, autor i mbi 60 vjedhjeve të banesave

Schreibe einen Kommentar