Artur Zoto, Iljaz Labi, Petrit Koshaj ein kriminelles Enterprise von Ilir Meta, LSI rund um die Posten der Gefängnis Verwaltungen

Eines der grossen kriminellen Enterprise ist der Posten der Gefängnis Direktoren, wo jede Ausschreibung seit 20 Jahren in Skandalen untergeht, nur mit Bestechung, nachdem Deutschen Modell im Ausland geregelt wird. Eigene Drogen Netzwerk, Postenverkauf an Kriminelle Clans sind Standart.

Schmuggelskandal in JVA: „handys sind jetzt in der küche. geil.“

Original LSI – Ilir Meta Hochheits Gebiet der Albaner Mafia. Jeder Auftrag, wird mit Bestechungs- und Kick Back Geschäften bezahlt, im Modell der Deutschen, wo auch Waffen Lieferungen an Kopfabschneider und Terroristen wie den Saudi- KATAR, VAE mit Clemens von Goetze heute Geschäftsmodell ist. Bestechungsgeld holt man sich ab, wie auch die Hillary Clinton so finanziert wurde.

Eine Schlüsselrolle  spielten vor über 15 Jahren schon Kriminelle wie Ludgar Vollmer des AA, mit seinen Bundesdruckerei Geschäften. Seitdem kaufen sich Kriminelle neue Identitäten, Mehrfach Identitäten,. Geschäfts Visa, gab es dann im Tausender Paket für Kriminelle, durch das korrupte Deutschen Aussenministerium, siehe Visa Skandal. Allgemein bekannt., was zur Verhaftung des Vize Innenministers Bujar Himci im Oktober 2002 führte und der 3 höchsten Polizei Direktoren.

Verhaftung des Vize Innenministers Bujar Himci, 3 höchste Polizei Direktoren im Oktober 2002, im Bestechungsfall der Deutschen Bundesdruckerei, mit Ludgar Vollmer und dem Mafia Premier Minister Ilir Meta

Ilir Meta, Edmond Haxhinasto, ist das Produkt des

fund of peace: founder des Mafia Imperiums des Edmond Haxhinasto – Ilir Meta, als Skrapari Bande bekannt

US NATO Fund „Fund of Peace“, wo gekaufte Deutsche Hirnlose Kriminelle eifrig mitmachten, wie „Taxischein Besitzer“ Joschka Fischer und Kollegen.

Bildergebnis für lsi ilir meta

Keine Zukunft für Albanien, mit Salih Berisha, Lulzim Basha, Ilir Meta, Edi Rama

Lehrmeister der Korruption und des Lobbyismus

Artur Zoto, war einmal ein grosser Hoffnungsträger der EU Polizei Missionen, wurde schon vor einige Zeit, als Oberster Gefängniss Direktor entlassen, weil Essen, Alles rund um Gefängnisse in ein kriminelles Enterprise umgewandelt wurde, wo wie bewiesen, Kriminelle ihre eigenen Drogen Netzwerke ohne Problem weiter betreiben konnten. Echte Profi Polizei Beamte, wo der Nachfolger (Petrit Koshaj, ebenso gut International vernetzt, ein US Protege, VIP Sicherheits Mann) auch schon entlassen wurde, weil er Kriminellen illegal Freigänge verschaffte, was ebenso Tradition ist.Iljaz Labi

Artur Kuko: LSI

Si u kthye Drejtoria e Burgjeve në “minierë ari” për LSI-në

Burgjet

Nga Boldnews.al

Një hetim i Prokurorisë së Krimeve të Rënda zbuloi se në Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve paguhej rryshfet për të fituar tendera. Bëhet fjalë për tenderat e ushqimeve për të burgosurit të cilat kapin vlera të konisderueshme, miliarda lekë. Hetimet, përgjimet por dhe dëshmitë e mbledhura treguan se zyrtarët e dyshuar për korrupsion janë ish-drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Artur Zoto dhe zëvendësi i tij Iljaz Labi. Të dy këta zyrtarë tashmë janë të arrestuar ndërsa të dy u emëruan në këto detyra nga Lëvizja Socialiste për Integrim. Arrestimi i tyre erdhi pas tri vitesh në detyrë, ndërsa prokuroria referuar dëshmive tregoi se për tenderat objekt hetimi, ishte paguar deri në 20 përqind të vlerës. Gjithçka ndryshoi pasi dy drejtorët e LSI-së nuk po i bindeshin më partisë së tyre dhe nuk vonoi shumë që ata të përfundonin në burg. Madje arrestim i ish-drejtorit Zoto ishte përfolur qysh në kohën kur një shtetas kosovar u la i lirë nga burgu i Shënkollit, por ajo ngjarje kaloi me një hetim ende të pa përfunduar për drejtuesit e këtij burgu.

Sipas marrëveshjes për ndarjen e tortës së pushtetit mes PS dhe LSI, brenda Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, disa pozicione pune të rëndësishme i takojnë edhe Partisë Socialiste. Por kushdo që ka tentuar apo që ka nisur të jetë pjesë e këtij insistucioni i propozuar nga PS nuk i ka shpëtuar dot “lakut” të LSI. Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve është në varësi të Ministrisë së Drejtësisë, e cila edhe pse ka ndërruar tre ministra deri tani, vijon të ketë kontroll të plotë mbi këtë institucion. Pra Drejtësia që ka në varësi Burgjet administrohet nga LSi dhe gjithë struktura e burgjeve po ashtu drejtohet nga njerëz të emëruar apo të propozuar nga kjo parti. Për të forcuar kontrollin mbi burgje, në krye të Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm u emërua një avokat, i cili sipas një shkrese të publikuar në media ishte përjashtuar dy herë nga radhët e Policisë së Shtetit.  Por çfarë ka ndodhur gjatë kësaj kohe dhe cilat kanë qenë konfliktet me njërëzit e PS.

I pari që ra në kurthin e LSI ishte Bledar Skënderi, zv.Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, aktualisht anëtar i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Skënderi nëpërmjet një letre informonte kryeministrin mbi problematikën e punësimit nga drejtuesit e LSI në burgje. Ai tregonte se në institucionet që drejtonin njërëzit e propozuar nga PS ishte respektuar marrëveshja, ndërsa në ato që drejtoheshin nga LSI, kjo marrëveshje nuk ishte marrë parasysh. Për të konfirmuar këtë informacion Skënderi i dërgoi kryeministrit numrin e personave të emëruar në burgje sipas të cilit rezulton se PS kishte emëruar 300 persona ndërsa LSI 462. Por edhe pas këtij informacioni asgjë nuk ndodhi dhe LSI vijonte të kishte në zotërim Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve. Skënderi e mohoi publikisht dërgimin e letrës, por pak kohë pas publikimit të saj ai u largua nga kjo detyrë për t’u mbështetur nga Partia Socialiste si anëtar i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Largimi i Skënderit i la po aty problemet mes PS dhe LSI në Burgje, të cilat jnë të shumta pasi kanë të bëjnë me një institucion tepër delikat. Këto probleme nisin me emërimet, vijojnë me biznesin brenda burgjeve, tenderat miliardësh e deri tek lejet “shpërblyese” për të burgosur të veçantë.

Pas “eleminimit” të një zyrtari të rëndësishëm siç ishte zv.drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, njohës i mirë i ligjit dhe që vinte në detyra shtetërore nga fusha e avokatisë, sulmi nisi ndaj një tjetër drejtuesi. Ish-drejtori i Burgut të Fierit, Arjan Hasani u shkarkua nga detyra me urdhër të ish-ministrit Manjani i cili në analizën vjetore, pak para largimit si ministër kërkoi ndjesë për këtë shkarkim, duke thënë se kishte larguar nga detyra një nga drejtuesit më të aftë të sistemit të burgjeve. Por edhe pas këtij vendimi nuk pati asnjë reagim nga Kryeministri apo njerëz pranë tij, të cilët janë informuar peridokisht mbi problematikën që haset në sistemin e burgjeve dhe konfliktet mes drejtuesve të propozuar nga PS dhe atyre të LSI. Largimi i Hasanit nga burgu i Fietrit, një burg ky që ka 700 veta staf, LSI i dha një tjetër goditje sigurisë në burgje duke shkakarkuar një zyrtar të rëndësishëm. Petrit Koshaj, një oficer karriere i cili mbajti detyrën e Drejtorit të Policisë së Burgjeve u shkakrua nga detyra pak ditë më parë me urdhër të ministrit të ri të drejtësisë, Petrit Vasili.
http://boldnews.al/2017/04/02/si-u-kthye-drejtoria-e-burgjeve-ne-miniere-ari-per-lsi-ne/

Alternativ, kann es bei dem vollkommen korrupten Justiz Minister Petrit Vasili, auch reine Klientel Politik sein, weil er irgendeinem Kriminellen den Posten versprochen hat. Der pOsten wird vergeben, als Geld Einnahme Quelle für den Minister, nur an einen engen Vertrauten.

Ein sehr erfahrener hoher Direktor: Petrit Koshaj, wurde entlassen, der Anti Terror Ausbildung der Amerikaner hatte, 25 Jahre Berufs Erfahrung und erst unter dem Justiz Minister Ylli Manjani, eingesetzt wurde, als verantwortlicher Direktor für das Personal der Gefängniss Polizei. Er hat dem Super Verbrecher die Erlaubnis gegeben, das Gefängniss zuverlassen, für einen Krankenhaus Besucht, wo er dann fliehen konnte.
I dha leje Shullazit të dilte nga burgu, pse iku nga detyra kryepolici

Postuar: 29/03/2017 – 11:36

Wahrscheinlich hat er gezielt als LSI Parteigänger, den Gefangenen erlaubt, das deren Drogen und Verbrecher Kartelle, weiter gezielt ausgebaut werden, wie es Tradition ist.

LAJM I FUNDIT/ Shkarkohet për shkelje të rënda drejtori i Policisë së Burgjeve

Postuar: 28/03/2017 – 10:53

Pas disa largimeve në Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve që përfunduan edhe me arrestimin e ish-Drejtorit Artur Zoto, një tjetër drejtues i lartë i këtij institucioni është shkarkuar.

Burime zyrtare pohuan për “BalkanWeb” se ministri i Drejtësisë Petrit Vasili, ka firmosur dje shkarkimin nga detyra të Petrit Koshaj, me detyrë Drejtor i Policisë së Burgjeve në Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve.

Motivacioni i shkarkimit ka qenë për shkelje të rënda dhe se është përgatitur disa ditë më parë pas disa kontrolleve të ushtruara, por vetëm dje ministri Vasili ka firmosur.

Koshaj u prezantua më 17 dhjetor 2015 nga Ministri i Drejtësisë i atëhershëm Ylli Manjani dhe Artur Zoto.

“E kam përzgjedhur qëllimisht Petritin për të dhënë edhe njëherë mesazhin, se në administratën e burgjeve nuk kanë punë partitë politike apo deputetët. Do ta përsëris për të disatën herë, derisa të bindet edhe skeptiku më i fundit në këtë vend, që administrata e burgjeve është pjesë e sigurisë kombëtare të këtij vendi. Nuk ka shaka me sigurinë kombëtare”, tha ndër të tjera Manjani gjatë prezantimit ndërsa falënderoi z. Koshaj për pranimin e ftesës për të punuar në sistemin e burgjeve.

Petrit Koshaj ka kryer Shkollën e Mesme Ushtarake “Skënderbej” dhe më pas, ka studiuar pranë Akademisë Ushtarake, dega Zbulim. Është trajnuar në fushën e policisë, si për luftën kundër terrorizmit në USA dhe në Rumani, për shërbimet e policisë dhe VIP Protection në Izrael dhe Angli etj.

Pas viteve ’90 ka punuar në Ministrinë e Brendshme me detyra të ndryshme dhe si pjesë e Forcave Speciale Renea. Në vitin 1998 ka mbajtur detyra të ndryshme pranë Drejtorisë së Shoqërimit të Personaliteteve, deri edhe drejtimin e këtij institucioni së fundmi. Ai ka një eksperiencë prej më shumë se 25 vitesh në struktura të ndryshme të policisë së shtetit.
Zotëron shumë mirë gjuhën angleze dhe disa gjuhë të tjera. Petrit Koshaj është 55 vjeç, ka lindur në Vlorë dhe banon në Tiranë.

https://durreslajm.com/aktualitet/lajm-i-fundit-shkarkohet-p%C3%ABr-shkelje-t%C3%AB-r%C3%ABnda-drejtori-i-policis%C3%AB-s%C3%AB-burgjeve

3 Gedanken zu „Artur Zoto, Iljaz Labi, Petrit Koshaj ein kriminelles Enterprise von Ilir Meta, LSI rund um die Posten der Gefängnis Verwaltungen“

 1. Solidarität für Verbrecher: Nato-Dolmetscherin hilft Drogenhändlern

  Im Kosovo sind nun mal Verbrecher die Helden und zugleich Idol für Jugendliche! Berufs Wunsch Mafia Boss!

  Nato-Dolmetscherin hilft Drogenhändlern
  15. Januar 2009, 02:42 Uhr

  München – Eine Dolmetscherin der Nato hat gestanden, Ermittlungsergebnisse aus Übersetzungen der Münchner Polizei verraten zu haben. Vor dem Münchner Landgericht muss sich die 32-jährige Frau seit Mittwoch dafür verantworten, mit ihrer Tat einer Bande albanischer Drogendealer zur Flucht verholfen zu haben. Das Motiv für den Verrat blieb zu Verhandlungsbeginn unklar, denn die Angeklagte erhielt ihrer Aussage zufolge von der albanischen Bande weder Geld noch Drogen für den Tipp.

  Die in Kiel geborene Dolmetscherin unterstützte im Mai 2008 die Münchner Polizei bei der Übersetzung von Telefonaten und SMS einer Bande albanischer Heroindealer. Wenige Tage bevor sie wieder zur Nato in den Kosovo zurückkehren sollte, suchte die Angeklagte die observierten Täter selbst auf und warnte sie vor der Polizei.

  Laut Staatsanwaltschaft flohen vier der sechs Bandenmitglieder aufgrund der Warnung nach Albanien. Die beiden anderen setzten ihre Geschäfte in München fort.

  http://www.welt.de/welt_print/article3028170/Nato-Dolmetscherin-hilft-Drogenhaendlern.html

 2. Alles Show, noch nie hat sich was real geändert. 7 Angestellte erneut entlassen, weil man in den Heroin Handel mit Insassen verwickelt ist.

  eroinë në burgun e Drenovës, pezullohet drejtori dhe disa efektivë

  05/04/2017
  Heroinë në burgun e Drenovës, pezullohet drejtori dhe disa efektivë
  Një sasi e vogël heroine është kapur këtë të mërkurë teksa po tentohej të futej në burgun e Drenovës.

  Sipas informacioneve paraprake, gardianët kanë sekuestruar 12 gramë heroinë, e cila është gjetur në tualetin e dhomës së takimeve me familjarët.

  Dyshohet se heroinën e ka futur ndonjë familjar ose i burgosur që ka dalë me leje. Qesja është marrë nga policia për të parë shenjat e gishtave.

  Pas zbulimit të këtij rasti është pezulluar shefi i policisë së burgut të Drenovës, Adriatik Parizi dhe disa efektivë në varësi të tij.

  Ndërkohë, policia është duke vazhduar hetimet në lidhje me këtë rast.

  / Top Channel

 3. Iljaz Labi kommt frei, er hat für den Rest des Prozesses nur Haus Arrest.

  07 Prill 2017 – 12:22 | përditesuar në 12:28
  Korrupsioni me ushqimet në burgjefiton lirinë ish zv/drejtori Iljaz Labi Arkivë/ Të gjitha lajmet për Iljaz Labin
  Të tjera rreth shkrimit
  Arkivë/ Të gjitha lajmet për Iljaz Labin
  Afro një vit pas arrestimit për llogari të hetimeve të Prokurorisë për tenderat e ushqimeve në burgje, ish zv/drejtori i burgjeve Iljaz Labi fiton lirinë nga Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda.

  Labit ju refuzua disa herë ndryshimi i masës nga shkalla e parë ku ndaj tij ka nisur gjykimi me akuzën e shpërdorimit të detyrës dhe korrupsionit, ndërsa këtë të premte apeli i krimeve nga arrest me burg ka caktuar masën arrest në shtëpi për Labin.

  Masa e sigurisë arrest në shtëpi është për Labin është pranuar dhe nga Prokuroria pasi Iliaz Labi gëzon statusin e bashkëpunëtorit të drejtësisë.

  Pas dëshmive të Labit dhe skemës se si funksiononte mit-marrja për fitimin e tenderave nga kompani të paracaktuara, në pranga ra dhe ish drejtori i burgjeve Artur Zoto i cili qëndron ende në qeli.

  Redaksia Online
  Al.N/Shqiptarja.com – See more at: http://shqiptarja.com/aktualitet/2731/korrupsioni-me-ushqimet-n–burgje-fiton-lirin–ish-zv-drejtori-iljaz-labi-412159.html#sthash.EcZullOQ.dpuf

Schreibe einen Kommentar