Anti Mafia Lecce – DIA Bericht: Albanische Minister, Abgeordnete sind Mitglieder der Albaner Mafia und im Drogen Geschaeft

Der Chef der Anti Mafia in Lecce: Cataldo Motta, beschuldigt die Albanische Regierung, das selbst Minister und Abgeordnete zur Drogen und sonstigen Mafia in Albanien gehoeren. Neben Drogen Schmuggel aller Art, wird ebenso Waffen, Sprengstoff, Frauen Handel vorgeworfen.

296 Seiten diesmal, wo die Berichte oft erst nach Jahren abrufbar sind. Edi Rama ist gerade in den USA, bezahlt Lobbying (der Langzeit Verbrecherin Hillary Clinton) fuer kriminelle US Politiker, im Stile von Berisha mit Frank Wisner, das Washington weiter die kriminellen Akvitaeten duldet und deshalb kommen die Deutschen und EU Ratten so oft nach Tirana, um im „Schwarzen Loch“ Europas, ihre Geschaefte zu organisieren, oder man fliegt wie Steinmeier und Clemenz von Goetze, gleich in die Welt Geldwaesche Zentralen nach Dubai und Katar.

Alles vor 15 Jahren auch bekannt, was die Ratten von Rot-Gruen, korrupte Diplomaten, Botschafter, Politiker und Aussenminister zur Hoechst Form aufliefen liess. In Afrika, im Kosovo lief das selbe Betrugs Spektakel der Westlichen Wertgemeinschaft ab, mit den Ratten der Justiz Bringer und Lobbyisten.

Alte Fakten, warum die EU Politik Ratten ständig nach Tirana kommen: 2000 – 2002:: Justiz

DIA Motta

Die extrem erfolgreiche Anti Mafia Einheit aus Italien erzaehlte vor Jahren selbst, das die Politik (unter Berlusconi) Verhaftungen verhindert, was sich inzwischen durch Verhaftung von Berlusconi, inklusive Urteile in Italien geaendert hat *, aber nicht in Deutschland, wo Deutsche Minister und Politiker unveraendert Partner Internationaler Ok Gruppen sind, wie der Visa Skandal zeigte und deshalb Deutschland zum Geldwaesche Paradies der Internationalen Mafia Clans wurde, die ein Paradies vorfinden, wo ihre Partner Deutsche Politiker Straffrei korrupt sein duerfen. Eine einmaliges Construct einer Weisungs gebundenen Justiz, foerdert die Zustaende und absurde Justiz Minister.

Es gibt einen neuen 296 seitigen ANTI Mafia Bericht, der Direzione Investigativa Antimafia, wo Abgeordnete und Minister direkt als Mafia Vertreter dokumentiert sind in Albanien und das die Regierung von der Mafia kontrolliert wird, was die Amerikaner inzwischen auch behaupten. Der alte DIA Bericht aus 2007/2008 mit 856 Seiten ist inzwischen abrufbar.

 

Die Anti Mafia in Lecce schlug wieder zu, gegen Schmuggler Boote aus dem Raum Vlore, oder Sued Albanien, wo die KfW Millionen mit der Mafia auch spurlos verschwinden. Ende 1998, aenderte die Deutschen mit dem Taxischein Besitzer die komplette Aussenpolitik, welche seitdem nicht mehr existiert. Man sucht nur kriminelle ueberall auf der Welt, mit denen man gemeinsam Geld unterschlagen kann und fuer Lobby Bestechungs Geschaeften. Willy Wimmer erklaert heute diese Kathastrophe, wenn Dumm Kriminelle Berater fuer Finanzen, wie Josef Ackermann, Steinbrueck, Joerg Asmussen wurden, die alle kein Banking gelernt hatten. Identisch beim BMZ und dem AA: Betrug ist die Treibfeder und das Ansehen ist unten, weil es jeder verstanden hat, das Deutschland der Lehrmeister fuer Korruption und Betrug ist, inklusive der Justiz Missionen.
Tradition: Deutsche Entwicklungshilfe im Nichts: Dhermi, Gjirokastre Projekte mit der Skrapari und PD Bande LSI mit Nikollaq Neranxi und Co.

Direzione Investigativa Antimafia

Drogë dhe armë nga Shqipëria. Prokurori i Antimafias në Leçe: Rruga përdoret nga trafikantët

22/09/2015 00:30

31


Prokurori i Antimafias i Leçes, Cataldo Motta ka deklaruar se rruga e trafikut të drogës Shqipëri-Itali, është ende shumë e përdorur nga trafikantët ndërkombëtarë.

Këto deklarata, Motta i bëri gjatë një konference për shtyp, ku u prezantua finalizimi i dy operacioneve të drogës, ku u sekuestruan 67 kg kanabis, 3 kg heroinë si dhe 3 kallashnikovë dhe një sasi e madhe municionesh, të cilat sipas policisë italiane, vinin nga Shqipëria.

Në këto operacione, u arrestuan dy shqiptarë me inicialet K.H. dhe E.G. si dhe një italian. Mota shtoi se bëhet fjalë për dy operacione shumë të rëndësishme, si për sasinë e drogës se kapur ashtu edhe për armët, të cilat sipas Prokurorit të Antimafias provojnë se tregu shqiptarë është ende aktiv.

Gjatë operacioneve, veç armëve dhe drogës, u sekuestrua dhe një gomone me flamur italian dhe grek, e cila sipas policisë italiane, shërbente për trafikun e lëndës narkotike nga Shqipëria në brigjet puljeze.

“Grupet kriminale shqiptare të cilat vite më parë drejtonin trafikun e njerëzve drejt Salentos, në një moment e braktisën atë dhe u nisën të ngarkonin gomonet me drogë, siç tregojnë dhe sasitë e mëdha të drogës së kapura në brigjet e Leçes. Edhe heroina, e cila është e provuar se vjen nga Pakistani dhe Afganistani, vijon të vijë tranzit në Itali nga Shqipëria”, mësohet të ketë deklaruar në konferencën për shtyp prokurori Motta.

Nga ana e tij, kreu i grupit të hetimit të krimit të organizuar, Dinoi, ka theksuar edhe faktin e shkatërrimit të plantacioneve të kanabisit në Shqipëri, çka sipas tij, ka sjellë dhe rritjen e ndjeshme të çmimit të kësaj droge në tregun italian.

http://www.top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=309039#k1

Itali, prokurori i Antimafias në Leçe: Rrugët e drogës Shqipëri-Itali ende aktive, e tregojnë operacionet tona

Itali, prokurori i Antimafias në Leçe: Rrugët e drogës Shqipëri-Itali ende aktive, e tregojnë operacionet tona
Prokurori i Republikës së Leçes, Kataldo Mota, gjatë konferencës për shtyp të dhënë dy ditë më parë mbi dy operacionet e fundit të kryera në rajonin e Pulias me sekuestrimin e rreth 67 kilogramë mariuanë, 3 kg heroinë, armë dhe tre persona të arrestuar, ka deklaruar se rrugët e trafikut të drogës Shqipëri-Itali janë ende aktive. “Rruga e Shqipërisë është ende mjaft e përdorur në trafikun ndërkombëtar të drogës”, është shprehur Mota gjatë fjalës së tij në konferencën për shtyp. Sipas tij, grupet kriminale shqiptare që vite më parë administronin trafikun e emigrantëve përmes Salentos, në një moment i braktisën këto tipe udhëtimesh e nisën të ngarkonin gomone me drogë, siç e kanë dëshmuar dhe sekuestrimet e shumta në brigjet e Adriatikut të Leçes. “Edhe heroina sipas verifikimeve të kryera nga policia financiare dhe pse me prejardhje nga Pakistani e Afganistani, vazhdon të trafikohet nga Shqipëria përmes Italisë, siç e vërteton dhe sasia prej 3 kilogramë heroinë e sekuestruar së fundmi, dhe pse duhet thënë se tregu i këtij lloji droge tashmë është i reduktuar”, ka vazhduar më tej prokuroi i Antimafias së Leçes.
Sakaq, i pranishëm në konferencën për shtyp qe dhe komandanti i grupit investigativ të Krimit të Organizuar, komandanti Giuseppe Dinoi, i cili deklaroi se shkatërrimi i plantacioneve të shumta të mariuanës gjatë muajve të fundit në Shqipëri, ka ngritur çmimin e shitjes së drogës me shumicë rreth 1200-1800 euro për kilogramë në Itali. Për prokurorin e Antimafias së Leçes, Kataldo Mota, operacioni i datës 21 shtator që përfundoi me arrestimin e 3 personave dhe sekuestrimin e 67 kilogramëve lëndë narkotike është tregues i qartë se tregu shqiptar i drogës është mjaft aktiv. “Operacionet e ditës së sotme (21 shtator 20015) janë mjaft të rëndësishme e dëshmojnë qartë se si tregu shqiptar është ende mjaft aktiv. Guardia di Financa po punon shumë mirë dhe ne jemi shumë krenarë”, është shprehur Mota gjatë konferencës për shtyp.
Operacionet 
Aksioni i dyfishtë nga autoritetet italiane është zhvilluar gjatë fundjavës së kaluar (21 shtator), ku u sekuestruan 67 kilogramë lëndë narkotike mariuanë, 3 kg heroinë si dhe 3 kallashnikovë, të cilët dyshohet se kishin ardhur nga Shqipëria me rrugë detare. Për këtë sasi të kapur në rajonin e Pulias, Itali, në pranga ranë dy shqiptarët nga Vlora, Hendri Kapllani dhe Ervin Gërbaj, përkatësisht 28 dhe 34 vjeç dhe italiani Salvatore Pacifico, 55 vjeç. Operacioni i parë u krye në portin turistik “San Foca”, ku agjentët ekonomikë po kryenin një kontroll rutinë teksa vunë re një gomone të dyshimtë. Ndërsa ata u afruan për të bërë zbardhjen teknike të mjetit lundrues, drejtuesi i saj, italiani Saldatore Pacifico hodhi në ujë celularin e tij, veprim ky i cili shtoi më shumë dyshimet e agjentëve. Gjatë kontrollit ata zbuluan në bordin e gomones sasinë prej 67 kilogramë mariuanë, të mbështjellë me natriban si dhe armët kallashnikov së bashku me 200 fishekë. Ndërsa operacioni i dytë u krye në kopshtin e një shtëpie në zonën rurale të Torre Chianca. Në aksionin e zhvilluar në këtë zonë policia arriti të zbulonte 3 kg heroinë me vlerë 14 mijë euro. Së bashku me drogën policia arrestoi edhe 2 shqiptarët, Hendri Kapllani dhe Ervin Gërbaj, që tashmë do të përballen me drejtësinë italiane.  Xhentila GJOSHI
Wednesday, September 23, 2015 – 07:56

– See more at: http://www.sot.com.al/aktualitet/itali-prokurori-i-antimafias-n%C3%AB-le%C3%A7e-rrug%C3%ABt-e-drog%C3%ABs-shqip%C3%ABri-itali-ende-aktive-e#sthash.zHf6EvhQ.dpuf

*chon beschlagnahmt, deren Geschäfts Modell wie in Griechenland war: EU Gelder für Phantom Projekte wie Windkraft Werke und damit wird das Geld der Italienischen Mafia gewaschen, was von Mül Deponien, über Strom Trassen, Wind- und Solar Kraftwerke geht in Albanien und in der Welt.

Ex-Innenminister von Berlusconi: Claudio Scajola verhaftet als ‘Ndrangheta’ Vertreter

Der Berlusconi Minister und enge Vertraute Nicola Cosentino wurde als “Camorra” Mitglied verhaftet

Die Albanisch – Apulische Mafia, entführte den Buchhalter von Berlusconi, um Geld zu erpressen

Die Akte der Italienischen Mafia rund um Berlusconi im Balkan

Roberto Saviano, über Wahlen fälschen und Stimmen Kauf – Quel voto di scambio che uccide la democrazia

Partner des Albanischen Gangster Bosses: Ilir Meta – Valter Lavitola verhaftet

12/3/2008

Das hoch korrupte “Karaburun” Wind Park Projekt muss gestoppt werden

Salvatore Moncada: Intervista filmata – Moncada Costruzioni

siehe auch das TAP Gas Pipeline Projekt mit beruechtigen Italienischen Baufirmen.

Albanische Kultur Prominenz und Drogen Handel, ein Traditions Modell wie die Fussball Clubs vor allem. Frederik Ndoci, ein bekannter Volks Saenger, ist ebenso darin verwickelt, wie die Medien heute outen

Aktualitet NGA ELTON QYNO
23 Shtator 2015 – 07:15 | përditesuar në 09:17

Telefonata me trafikantin fierak del dhe numri i Frederik Ndocit

TIRANE- Një material hetimor i mbërritur nga drejtësia Hollandeze, ka bërë që prokuroria e Tiranës të nisë verifikimet për këngëtarin e mirënjohur shqiptar Frederik Ndoci. Numri i celularit të artistit Ndoci, rezulton të ketë dalë gjatë hetimeve të kryera nga prokurorët Hollandezë, të cilët po investigonin veprimtarinë e një shqiptari të quajtur Fatlum Kadija alias Olti Kadija nga Shkodra, por banues në Tiranë.

https://shqiptarja.com/home/1/telefonata-me-trafikantin-fierak-del-dhe-numri-i-frederik-ndocit-317018.html

Frederik Ndoci. Numri i celularit të artistit Ndoci, rezulton të ketë dalë gjatë hetimeve të kryera nga prokurorët Hollandezë, të cilët po investigonin veprimtarinë e një shqiptari të quajtur Fatlum Kadija alias Olti Kadija – See more at: http://shqiptarja.com/video/index.php?IDVideo=36872#sthash.o7dFEjcb.dpuf

6 Gedanken zu „Anti Mafia Lecce – DIA Bericht: Albanische Minister, Abgeordnete sind Mitglieder der Albaner Mafia und im Drogen Geschaeft“

 1. Edi Rama tauescht die westliche Kultur, vom besten Journalisten der auch in der SZ schreibt.

  Kommentar: Die Albaner hohen Adminstraten lachen sogar ueber Westliche Botschafter, wie dumm diese Leute sind und sich immer taeuschen lassen.
  Identisch im aktuellen Interiew bei der DW. Er redet nur Muell, ueber die Justiz losen Jahre.

  Rama i mashtron perendimorët si shitës kulture<

  Ditëve të fundit në München kanë arritur rreth 64 mijë refugjatë – dhe Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë erdhi për të hapur një ekspozitë me disa vizatime, shkarravina e shkraba, siç i quajti gazeta “Süddeutsche Zeitung”. Punimet, siç tregohej më tutje në artikull, ishin krijuar derisa politikani Rama po e kalonte kohën në zyrë – duke menduar për qeverisje dhe për ngjyrosje të Tiranës, duke pritur palë, duke u zemëruar dhe entuziazmuar. Nga Müncheni, Rama – natyrisht – postoi në “Facebook” një grumbull fotografish ku shihen artistë dhe kam-qejf-me-qenë-artistë, dashamirë të artit dhe adhurues të snobizmit, si dhe aktivistë kulturorë gjermanë. Muaj më parë Rama me të njëjtën ekspozitë u paraqit edhe në Berlin. “Lulëzime nga kalendari” u quajtën vizatimet e tij, sepse janë krijuar mbi fletë kalendari, notes e fletoreje.

  Me këso ngjarjesh të vogla kulturore, pothuaj të papërfillshme për opinionin e madh gjerman, Rama me gjasë po përpiqet të përmirësojë imazhin e vendit të tij. Është një nismë mbase qëllimmirë, por, për fat të keq, pa ndonjë efekt të matshëm, sepse piktori që edhe si kryeministër dëshiron të jetë (vetëm) piktor, ka një detyrë tjetër të madhe: ai duhet të qeverisë. Dhe duket se qeverisja pas dy vjetësh në post e ka lodhur Edi Ramën. Slogani i dikurshëm i aleancës së majtë “Rilindje” dalëngadalë është zbehur dhe gjithnjë e më shumë po lexohet në stilin dadaist si “Lirindje”.

  Në mediat prestigjioze gjermane janë shtuar kritikat e ashpra kundër qeverisjes së keqe në Tiranë. Gazeta “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) së fundi shkruante: “Krimi i organizuar lulëzon më së miri në sferën e hirtë të nepotizmit. Ithtari i një klani që hyn në politikë mund të llogarisë në votat e fshatit ose qytetit të tij, pavarësisht nga përkatësia politike që ka. Si kundërvlerë, ai e shpërblen klientelën e tij. Krimi i organizuar e kërkon afërsinë me pushtetin, për të janë të huaja paragjykimet politike apo ideologjike. Deri në zgjedhjet parlamentare të 2013-s në pushtet ishin konservatorët, Partia Demokratike dhe partnerët e saj; tani janë socialistët dhe ‘Aleanca’ e tyre për ‘Shqipërinë evropiane’. Sikurse kryeministri i mëparshëm dhe kryepartiaku demokrat Sali Berisha, edhe kryeministri socialist dhe kryepartiaku Edi Rama premton se do t’i luftojë korrupsionin dhe krimin e organizuar. Deri tani nuk ka ndryshuar asgjë”. Gazeta përshkruante se si dhjetëra deputetë të Partisë Socialiste janë të lidhur me struktura të fuqishme të krimit të organizuar, dhe Rama është treguar i shurdhër përballë kërkesave të diplomatëve në Tiranë që t’i ndëshkojë keqbërësit në partinë e tij. Presioni me gjasë ishte aq i madh muajve të fundit, saqë Rama nën peshën e fakteve qe i shtyrë të ndahej nga disa deputetë dhe të lejonte drejtësinë e korruptuar të ndërhynte. Prapëseprapë gjendja mbetet e rëndë: “Në qershor, me autorizimin e Qeverisë, u publikua një raport i hartuar nga specialistët shqiptarë dhe ndërkombëtarë si një dokument pune për reformën në drejtësi. Raporti përshkruan se si krimi ia del të amnistohet me ryshfet. Duke filluar nga nëpunësit e policisë, të cilët për relativisht pak para i zhdukin provat. Prokurorët për 1000 deri 2000 euro janë të gatshëm të heqin dorë nga akuza. Për ta nxitur një gjykatës për një gjykim më të lehtë, duhen 60 mijë deri 80 mijë euro. Në proceset civile, thuhet në raport, gjykatësit marrin para nga të dyja palët. Ata vetë paguajnë 100 mijë deri 300 mijë euro për t’u ngjitur më lart në karrierë, siç është ngritja në qarkun gjyqësor të qytetit ose thirrja në Këshillin e Lartë të Drejtësisë”, shkruante FAZ.

  Në një tekst tjetër botuar në fillim të gushtit “Frankfurter Allgemeine Zeitung” tregonte se vetëm gjatë korrikut në Gjermani kanë kërkuar azil 7000 shqiptarë – dhjetë herë më shumë se në korrik të vitit 2014. Burime nga qyteti i Kukësit, për shembull, bëjnë me dije se vetëm në 12 muajt e fundit qytetin me rrethinë e kanë braktisur 7000 veta – shumica në drejtim të Gjermanisë. Një tekst mjaft kritik mbi mjerimin shqiptar, sidomos në zonat rurale, së fundi e ka publikuar edhe revista me ndikim “Der Spiegel”.

  Cila është strategjia e Edi Ramës për t’i zgjidhur problemet? Duket se nuk ka kurrfarë strategjie. Në intervista për mediumet e hapësirës gjermane ai paraqitet si i hidhëruar, ironik, sarkastik, akuzues ndaj Evropës, që gjoja po i injoron shqiptarët. Asnjë fjalë për domosdoshmërinë e luftimit radikal të krimit. Asnjë fjalë për domosdoshmërinë e një reforme radikale për reformimin e administratës. Asnjë fjalë për spastrimin e sistemit të drejtësisë nga gjykatësit dhe prokurorët e lidhur me krimin. Asnjë fjalë për nevojën urgjente për të çliruar Shqipërinë nga oligarkët që kontrollojnë ekonominë përmes monopoleve të tyre dhe kështu pengojnë çdo konkurrencë serioze dhe zhvillim të ekonomisë së tregut. Në vend të kësaj, Qeveria e Tiranës organizon aksione teatrale për shkuljen e bimëve të kanabisit. Por para se të shkuleshin bimët e pafajshme do të duhej të shkuleshin nga postet komandantët e policisë që bashkëpunojnë me tregtarë droge, do të duhej të shkuleshin nga postet politikanë të nivelit të lartë, që përfaqësojnë vetëm interesat e baronëve të krimit.

  Ja çfarë thotë Rama me cinizëm në një intervistë me gazetën “Süddeutsche Zeitung”: “Ne nuk jemi si Zvicra. Por ne as që duam të jemi si Zvicra, sepse kjo do të ishte monotone. (…) Është e tmerrshme të shohësh se si disa vende të mëdha dhe të pasura po dështojnë t’i pranojnë refugjatët. BE-ja sot duket si një federatë përplot me egoistë që mendojnë vetëm për kombet e tyre. Jo si familje me vlera të njëjta, e cila bashkëpunon. (…) Derisa të jetoj unë ne nuk do të arrijmë që gjermanët të vijnë në Shqipëri, sepse shpresojmë në një jetë më të mirë. Udhëtimi do të shkojë përherë në drejtimin tjetër. Nuk mund ta mendojmë më të ardhmen vetëm brenda kufijve të vendit tonë. (…) Do të isha i lumtur nëse shqiptarët do të kishin mundësi të punonin në Gjermani. (…) Nuk jam magjistar”.

  Me të njëjtin ton, ai vazhdon të flasë edhe për gazetën zvicerane “Ostschweiz am Sonntag”: “25 vjet nuk mjaftojnë për ta bërë Shqipërinë prej një vendi dikur komunist dhe plotësisht të pazhvilluar në një shtet model si Zvicra. Kjo ndoshta nuk do të ishte qasja e duhur për neve, sepse ndoshta do të ishte monotone. Mirë, momentalisht mbretëron pak kaos – si në Itali -, por kjo disi është edhe joshëse. (…) Por unë nuk kam shkop magjik për t’i zgjidhur brenda dy vjetëve problemet që ekzistojnë në Shqipëri dhe për të bërë atë që presin dhe e meritojnë njerëzit”.

  Pjesa tjetër e intervistës është një përzierje rrëfimesh familjare dhe llafe për rëndësinë e artit, artistëve, pikturës. Vërtet kultura është shumë e rëndësishme për një vend. Por më e rëndësishme për një vend është kultura e shtetndërtimit. Nëse kjo nuk arrihet për 25 vjet, atëherë diçka nuk është në rregull me establishmentin politik, pjesë e të cilit është edhe Edi Rama që nga fundi i viteve ‘90, kur u bë ministër i Kulturës, pastaj kryetar i Tiranës, kryetar i Partisë Socialiste dhe kryeministër. “Dhuna dhe korrupsioni, privatizimet mashtruese, pengmarrja dhe krimet e ndryshme e kanë shoqëruar kalimin nga regjimi totalitar në demokraci”, shkruan sociologia amerikane e kriminalitetit Jana Arsovska mbi lidhjet e krimit të organizuar me partitë shqiptare, në një studim të botuar së fundmi («Decoding Albanian Organized Crime», University of California Press, 2015).

  Për këto plagë duhet të flasë Edi Rama dhe të punojë pandërprerë për të përmirësuar gjendjen. Të vizatosh dhe të ofendosh ministrat, të cilët, fundja, i ka zgjedhur vetë, përfundimisht nuk mjafton për ta rilindur Shqipërinë. Rama mund ta akuzojë për të gjitha dështimet paraardhësin e tij në post, por shqiptarët i dhanë atij një mandat mbresëlënës, me të cilin ai duhet të qeverisë dhe jo të tallet e ironizojë.

  *Titulli i redaksise. Titulli origjinal: Qeverisja e Shqiperise nuk behet nga galerite e Gjermanise

  http://www.lapsi.al/ide/2015/09/18/rama-i-mashtron-perendimor%C3%ABt-si-shit%C3%ABs-kulture#.Vf-6Tpc2EU0

  Conflict Zone: 26 Minuten Interview mit Edi Rama, aktuell bei DW – Video
  Conflict Zone with Edi Rama

  Cleaning up in Albania. Prime Minister Edi Rama has a tough job. Is progress too slow? How corrupt is the judiciary? Can and should the EU be expected to solve Balkan problems? Tim Sebastian puts Rama under pressure.

  0:02:52|0:26:00

  http://www.dw.com/en/conflict-zone-with-edi-rama/av-18731628

  Edi Rama provokon Europën? I ftuari në “Conflict Zone” të DW

  Në emisionin televiziv “Conflict Zone” të DW kryeministri shqiptar Edi Rama në bisedë me Tim Sebastian flet për sistemin e korruptuar të drejtësisë në vend, ëndrrën për Europën, si dhe fantazmat e së shkuarës në Ballkan.

  Gazetari britanik që punon për Deutsche Welle-n dhe drejton emisionin e ri televiziv “Conflict Zone”, Tim Sebastian e ftoi kryeministrin Edi Rama në një intervistë me tone replikuese, ku preken temat më të nxehta aktualisht në Shqipëri, si lufta kundër krimit të organizuar dhe drogës, lufta kundër korrupsionit në sistemin e drejtësisë, por edhe më gjerë, bashkëpunimi në Ballkan dhe rrezikun e rikthimit të fantazmave të së shkuarës në rajon.

  “Jam absolutisht i bindur se Europa ka nevojë për Ballkanin sot, ashtu si edhe Ballkani ka nevojë për Europën” shprehet kryeministri i Shqipërisë dhe kreu i Partisë Socialiste Edi Rama në intervistë me Deutsche Wellen, duke theksuar se gjithnjë e më shumë njerëz në Ballkan kanë një lloj lodhjeje me durimin e vazhdueshëm, prandaj nevojitet të lëvizim më shpejt dhe përpara.

  „Ballkani është Europë“

  “Dua të them se Ballkani është Europë dhe nëse Ballkani sot është një histori e suksesshme e paqes dhe e bashkëpunimit në botën tonë, ka një arsye për këtë, dhe arsyeja është, sepse ne të gjithë duam të jemi pjesë e Europës, dhe nëse paqja erdhi mes shqiptarëve dhe nëse për herë të parë, unë vizitova Beogradin pas 68 vjetësh si kryeministër shqiptar, dhe kryeministri Vučić erdhi në Tiranë, si kryeministri i parë serb që shkeli në Shqipëri, kjo tregon diҫka, sigurisht i tregon botës sonë, por tregon para së gjithash aspiratën e njerëzve tanë për të qenë pjesë e Europës…“

  Kërcënim ndaj Europës me fantazmat e së shkuarës në Ballkan?

  Një pikë e nxehtë e intervistës është debati i zhvilluar pas pyetjes së gazetarit të Deutsche Welles mbi fantazmat e së shkuarës në Ballkan, të cilin gazetari e cilëson si një kërcënim të Ramës për Europën nëse ajo nuk shpejton me integrimin.

  Tim Sebastian: Dhe përveҫ këtyre të gjithave, është kërcënimi që ju bëtë në maj, kur i thatë gazetës turke, Hyriet: „Për sa kohë që ëndrra jonë europiane është gjallë, Ballkani nuk do të ketë shqetësime, por nëse kjo ëndërr zhbëhet, do të kemi shqetësime.“ Me fjalë të tjera: Na jepni atë që duam, ose ne do t’iu shkaktojmë probleme.“

  Edi Rama: Jo, kjo nuk është kështu

  Tim Sebastian: Ky është kërcënim, pse nuk është kështu?

  Edi Rama: Nuk është kërcënim.

  Tim Sebastian: Tingëlloi shumë si i tillë.

  Edi Rama: „Tingëlloi i gabuar atëherë, por nuk është kërcënim. Kjo është një e vërtetë e thjeshtë, ne vijmë nga një histori e gjatë e gjakderdhjes, konflikteve e kështu me radhë. Kështu fantazma është e shkuara përreth nesh e ose gjenerata jonë do të bëjë gjënë e duhur dhe do të bashkohemi të gjithë në Europë, dhe kjo merr fund, ose do të jetë fantazma e së shkuarës ajo që do të marrë gjendjen në dorë. Kjo është shumë e thjeshtë.“…“Jam duke e përsëritur se Europa duhet të jetë strategjike në lidhje me Ballkanin, nuk është „business as usual“, është një hapësirë, që ju e dini shumë mirë, se ka qenë problem i madh me shekuj për njerëzit që jetonin në këtë hapësirë, por edhe për kontinentin. Tani është një hapësirë që ndodhet në një moment të ri fantastik të paqes dhe bashkëpunimit, por kjo paqe është shumë e madhe për supet tona.“

  Sistemi i drejtësisë si industri përfitimi

  Një nga frontet më të vështira të reformave në Shqipëri është ajo e sistemit të drejtësisë. Në „Conflict Zone“, kryeministri Rama deklaron se „ne nuk kemi vetëm gjykatës të korruptuar, ne kemi një drejtësi të tërë të korruptuar, që punon si korporatë, si një industri përfitimi. Dhe ne jemi duke e ndryshuar këtë, duke filluar me reformën që do të kalojë këtë vjeshtë.“…“Drejtësia është ҫështja jonë ende e hapur. Dhe unë ua kam thënë gjithmonë bashkëqytetarëve të mi: Nëse ne nuk jemi në gjendje të kemi një drejtësi dinjitoze për vendin, nuk do të jemi kurrë në gjendje të bëhemi pjesë e Bashkimit Europian.“

 2. Der mächtige Chef der Anti Mafi in Lecce: Cataldo Mota, spricht Klartext mit dem Innenminister und Generalstaatsanwalt! Vor Monaten stellt er schon fest, das die Zusammenarbeit immer schlechter wird.

  Anti Mafia Lecce – DIA Bericht: Albanische Minister, Abgeordnete sind Mitglieder der Albaner Mafia und im Drogen Geschaeft

  Die Truppe um Cataldo Mota, davon träumen einige Beamte in Deutschland, gilt als Beste im Balkan und das mit Abststand.
  Kompletter Schrott die Albanische Polizei, von den USA und den Britten ab 2008, vollkommen ruiniert mit Bujar Nishani und Salih Berisha.

  In Deutschland gibt es solche Leute nicht, sondern nur noch Suppen Kaspars der Parteien wie Ralf Jäger, Maasen Verfassungschutz Präsident, Heiko Maas Justiz Minister, BKA Chefs und alle geschwätzig, wie kleine Kinder. Neuim Club der Geschwätzigkeit, der Selbst Darsteller und Inkompetenz der neue BND
  Chef: Bruno Kahl

  Hetimet për goditjen e grupeve kriminale, arrestimin e drejtuesve të trafikut të drogës dhe sekuestrimi i pasurive të këtyre organizatave që operojnë në Itali… VIDEO

  800 kg marijuane dhe katër shqiptarë të arrestuar. Ky është bilanci i tre operacioneve të policisë italiane. VIDEO

  Policia e qytetit bregdetar ka sekuestruar 700 kg kanabis në port me destinacion Italinë. Droga u zbulua pas skanimit të kamionit, i cili ishte i ngarkuar me…

  700 kg kanabis në portin e Durrësit, në kërkim pronari i kamionit

  Policia e Durrësit ka dhënë detaje rreth operacionit antidrogë që ka kryer mbrëmë në portin e Durrësit ku u sekuestruan 700 kg kanabis me qëllim trafikimin drejt Italisë.

  Përmes një njoftimi për shtyp, policia thotë se ka shpallur në kërkim pronarin e kamionit ku u gjet sasia e madhe e kanabisit, një 51-vjeçar nga Shkodra, ndërsa shoferi është lënë i lirë.

  “Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës në bashkëpunim me Policinë Kufitare dhe Drejtorinë e AntiKontrabandës në vijim të punës së tyre për goditjen e rasteve të trafikimit të lëndëve narkotike, kanë sekuestruar rreth 700 kg kanabis sativa dhe kanë shpallur në kërkim shtetasin K.Z.51 vjeç, banues në Shkodër.

  Më datë 27.11.2016, në Portin e Durrësit, gjatë kontrollit të ushtruar në vijën e dytë në automjetin tip kamion “Iveko” me targa AA 475 LO që drejtohej nga shtetasi L.S. u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 497 pako me peshë rreth 700 kg lëndë narkotike e dyshuar e llojit kanabis sativa”, thuhet në njoftimin e policisë.

  Materialet i kaluan Prokurorisë së Krimeve të Rënda Tiranë për veprime të mëtejshme për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve” e mbetur në tentativë.

  /portali DurresLajm/

  Video:

  Nelgert Pata dyshohet si
  atentatori i Andi Mustafarajt
  Plagosja në pritë e Mustafaraj, lidhje me vrasjen e Çiçës
  Vrasjet mes bandave Çiço-Alia, 4 viktima, 5 të plagosur

  I RI

  Policia dyshon se shoferi i Nelgert Pata ka marrë pjesë në atentat. Shkak për vrasjen e Nelgert Patës dyshohet se është hakmarrja. Sipas Policisë së Tiranës, Nelgert Pata përveçse…

  Kakavijë, po transportonte drogë
  drejt Greqisë, në pranga 43 vjeçari

  I RI

 3. Anti Mafia Chef, über die Albanische und Italienische Mafia, wobei die Albanische Mafia, sprich Regierung führend ist im Menschenschmuggel und Nr. 2 in der Welt im Weich Drogen Geschäft. Er nennt eine vierte Mafia Gruppe in Italien: „Società foggiana“ eine Regierungs nahe Gruppe, als Nr. 4 grosse Mafia Gruppe in Italien

  Franco Roberti: „Droga, armi, estorsioni, a Foggia è vera mafia ma nessuno denuncia“

  Il procuratore nazionale dopo il rogo di Rignano e gli spari contro la polizia a San Severo: „Non basta dire alla gente di rivolgersi alle autorità e poi non riuscire a fare i processi. Le istituzioni la fiducia devono meritarsela“
  di GIULIANO FOSCHINI
  Invia per email
  Stampa
  07 marzo 2017
  9
  Franco Roberti: „Droga, armi, estorsioni, a Foggia è vera mafia ma nessuno denuncia“
  Franco Roberti
  SAN SEVERO – Tre non è il numero perfetto. „In Italia ormai da tempo non esistono più soltanto mafia siciliana, camorra e ’ndrangheta. C’è una quarta mafia, con caratteristiche diverse ma altrettanto forte, organizzata e se possibile ancora più impenetrabile: è la Società foggiana“. Attorno al campo di Rignano si sente ancora la puzza di bruciato, in lontananza il rumore degli elicotteri della Polizia che sorvolano San Severo. Il procuratore nazionale antimafia e antiterrorismo, Franco Roberti, ha voluto ieri visitare personalmente questo territorio aggredito dalla criminalità organizzata: ha incontrato prima gli studenti delle scuole superiori di Foggia e poi il sindaco di San Severo, Francesco Miglio.

  Procuratore, che accade?
  „Al netto delle indagini che, in tempi brevi individueranno chi e come, mi sembra chiaro quanto accaduto: prima a Rignano e poi a San Severo lo Stato ha fatto sentire la sua presenza in questo territorio. E la mafia ha risposto come sa: sparando. Quelle pallottole sono un chiaro affronto allo Stato che ha imposto legalità. Dunque, è qualcosa che riguarda tutti noi. E che merita una risposta corale“.

  Quale?
  „Il ministro dell’Interno, Marco Minniti, ha già risposto in maniera eccellente mandando nuovi uomini: „Voi ci attaccate? Bene, noi saremo ancora di più“. Ma è evidente che è necessario uno sforzo ulteriore, anche da parte mia e di tutti noi magistrati, che deve partire dall’accettazione della realtà“.

  A Foggia c’è la mafia?
  „Certo che c’è. Forte, anzi evidentemente sempre più forte, e soffoca la stragrande maggioranza di persone che invece è onesta e per bene. La mafia c’è non soltanto perché si spara. Non soltanto per le estorsioni, per le rapine. La cartina di tornasole della presenza della criminalità organizzata oggi in questo territorio è quel muro di silenzio, omertà e paura che in questo momento sembra granitico. In un caso soltanto forse i commercianti hanno parlato e la Direzione distrettuale antimafia di Bari ha colpito duramente“.

  A Vieste hanno sparato nei giorni scorsi a un boss. Libero perché il tribunale aveva stabilito che non c’era „associazione mafiosa“.
  „Alle volte si sostiene che la mafia non c’è perché nessuno ne parla. E invece bisognerebbe leggere la frase in negativo, è esattamente il contrario: proprio perché c’è silenzio e omertà c’è metodo mafioso, quel muro è la prova dell’aggravante“.

  Dicono: questa è una mafia di provincia.
  „I foggiani oggi sono tra i leader del traffico di sostanze stupefacenti in Italia grazie al rapporto privilegiato con gli albanesi, ormai dopo i sudamericani primi broker di droghe leggere nel mondo. Sequestriamo tonnellate e tonnellate di hashish e marijuana, l’ultima proprio nei giorni scorsi sulla costa di Vieste. Non a caso proprio la scorsa settimana siamo stati in Albania con il procuratore della Direzione distrettuale di Bari, Giuseppe Volpe, che sta conducendo una battaglia eccellente contro la criminalità foggiana, con il procuratore di Lecce e con quello di Catanzaro, Nicola Gratteri, per chiedere una vigilanza maggiore, uno scambio informativo più serrato: da questo traffico derivano ricchezze immense che vengono reinvestite nell’economia legale, qui in Puglia e in tutta Italia“.

  Droga e basta?
  „Hanno mezzi da guerra: abbiamo sequestrato persino bazooka e armi che arrivavano dalla ex Jugoslavia. Le rapine ai portavalori in tutta Italia sono quasi sempre riconducibili a malavitosi di questa zona. E le estorsioni sono il business interno che permette loro un controllo granitico del territorio. E poi ci sono i rapporti con la politica: indagini documentano infiltrazioni nei comuni o nelle aziende“.

  Poi c’è la gente che non denuncia.
  „Vero. I cittadini devono avere fiducia nelle istituzioni. Questa però è soltanto una parte della verità. Dicono: denunciate. E spesso sono gli stessi che a livello politico, imprenditoriale si muovono in quell’aria grigia a contatto diretto con la criminalità. Diciamo: denunciate. E poi non riusciamo a essere tempestivi con i processi. La nuova riforma sul processo penale giace chissà da quanto in Parlamento, ora vogliono mettere la fiducia ma forse è già troppo tardi. Da tempo chiediamo la riforma del codice antimafia, un cambio deciso della gestione dei beni confiscati, mancano gli strumenti antimafia. Insomma, dobbiamo dimostrare tutti di voler fare le cose sul serio. Le istituzioni devono meritarsi la fiducia dei cittadini“.
  http://www.repubblica.it/cronaca/2017/03/07/news/franco_roberti_droga_armi_estorsioni_a_foggia_e_vera_mafia_ma_nessuno_denuncia_-159962680/

  1. Über 200 Seiten, über die Albaner und Italienische Mafia, wurde dem Parlament vorgelegt, von der Anti Mafia Italien und dem Innenminister, das die „Cosa Nostra“ festen Fuss in Albanien gefasst hat. Der Neffe (Alban Berisha) von dem in 2017, abgesetzten Verbrecher und Innenminister Samir Tahiri, ist sogar Fan, des Super Italienischen Mafia Bosses Toto Rina, der für unzählige Morde verantwortlich war.

   Albanien ist die Balkan-Drogenstraße für italienische Mafiafamilien, die bereits von Albanern unterwandert wurden, die Karrieren in Familien machen, berichtet Faktor.al

   Auf Seite 207 des Anti-Mafia-Untersuchungsberichtes stellt Minister Minitti fest, dass Cannabis im Süden Albaniens produziert wird und mit Gummi und Flugzeugen nach Italien transportiert wird, aber es gibt auch Schiffe, die in der Nähe der italienischen Küsten Drogen mit Wassermotoren austauschen , berichtet Faktor.al
   Die Erfahrung der albanischen Gruppen im Drogenhandel hat dazu geführt, dass nicht nur Cannabis, sondern auch Kokain und Heroin, Waffen und Menschen nach Italien gelangt sind.
   Der italienische Innenminister Marco Minitti hat am 11. Juli dieses Jahres das italienische Parlament und den Senat darüber informiert, dass die mafiabasierte palästinensische Organisation „Cosa Nostra“ in Albanien ist. Die Informationen, die das Mini-Innenministerium dem Parlament übermittelt hat, sind Teil des 6-monatigen Untersuchungsberichtes zur Anti-Mafia-Untersuchung.

   Auf Seite 65 des Berichts lernt der Faktor.al, in dem Paragraphen für Albanien wird erwähnt: „Drogenhandel ist immer noch der Sektor, der in diesem Semester erlaubt hat, die Aktivitätssignale von COSA NOSTRA in Albanien auch zu verstehen.“

   Diese Information kam nach der Operation „Rubens“, wo ein Mann des Carion Clans von Palermo gefangen genommen wurde. Die italienischen Behörden sind alarmiert, weil Albaner aus Cannabislieferanten die größten Kokainhändler mit einem geschlossenen Kreislauf geworden sind und daher in Lateinamerika in Italien entstanden sind.

   Auf Seite 207 des Anti-Mafia-Untersuchungsberichtes stellt Minister Minitti fest, dass Cannabis im Süden Albaniens produziert wird und mit Gummi und Flugzeugen nach Italien transportiert wird, aber es gibt auch Schiffe, die in der Nähe der italienischen Küsten Drogen mit Wassermotoren austauschen , berichtet Faktor.al
   Die Erfahrung der albanischen Gruppen im Drogenhandel hat dazu geführt, dass nicht nur Cannabis, sondern auch Kokain und Heroin, Waffen und Menschen nach Italien gelangt sind.

   Wer ist Messina Denaro, der neue Chef der Cosa Nostra?

   Nach dem Tod von Toto Rinas hat der Sitz des Mafia-Chefs von Palermo Mateo Mesina Denaro erhalten. Er ist eine junge und rücksichtslose Mafia, die nicht in der Lage ist, vor irgendetwas zu stehen,

   Ekskluzive/ Mafia “Cosa Nostra” në Shqipëri – Parlamenti italian merr informacionet sekrete

   Ministri i Brendshëm Italian Marco Minitti ka informuar parlamentin dhe senatin italian në 11 korrik të këtij viti se organizata mafioze palermitane “Cosa Nostra” po zhvillon aktivitet dhe në Shqipëri. Informacioni i dërguar në Parlament nga Ministri i Brëndshëm Minitti është brenda Raportit 6 mujor të Hetimeve Anti-mafia.

   Në faqen numër 65 të raportit, mëson faktor.al, në paragrafin për Shqipërinë përmendet: “Ende trafiku i drogës është sektori që ka lejuar, në këtë semestër, të kuptojë sinjalet e aktivitetit të COSA NOSTRA edhe në Shqipëri”.

   Ky informacion ka ardhur pas operacionit “Rubens” ku u kap një njeriu i Klanit Carofiglio të Palermos. Autoritet italiane janë alarmuar sepse shqiptarët nga furnitorë të kanabisit janë bërë edhe trafikantët më të mëdhenj të Kokainëes, me qark të mbyllur, pra nga vendi origjinës në Amerikën Latine në Itali.

   Ministri Minitti referon për operacionin “Oqeani” ku u arrestuan 18 persona, ku Shqiptarët ishin 11 dhe italianët 7, në këtë mes italianët ishin pjesa logjistike e grupit që gjenin baza të fshehta dhe telefonë të papërgjueshëm. Grupi kishte dy shefa, një italian dhe një shqiptar,që ishin specializuar në kanabis dhe herionë. Shqipëria është Rruga Ballkanike e drogës për familjet mafioze italiane që tashmë janë infiltruar nga shqiptarë që po bëjnë karrierë brenda familjeve, transmeton Faktor.al

   Në faqen numër 207 të raportit mbi Hetimet Antimafia, ministri Minitti vë në dukje, se kanabisi prodhohet në pjesën jugore të Shqipërisë dhe transportohet në Itali me gomone dhe avionë, por janë parë edhe anije që në afërsi të brigjeve italiane shkëmbejnë drogë me motora me ujë, raporton Faktor.al
   Përvoja e grupeve shqiptare në trafikimin e lëndëve narkotike ka bërë që të kalojë në Italia, jo vetëm Kanabis, por edhe Kokaina e Heroina, Armët dhe Njerëzit.

   Kush është Messina Denaro, Bosi i ri i Cosa Nostra

   Pas vdekjes të Toto Rinës, vendin e shefit të Mafias së Palermos e ka marrë Mateo Mesina Denaro. Ai është një mafioz i ri dhe i pamëshirshëm, i aftë të mos ndalet përpara asgjëje për t‘u ulur në fronin e “Bosit të Bosëve” të shekullit XXI. Mesina Denaro është një kopje e përkryer e mësuesit të tij, Toto Riinës. Ai lindi më 26 prill të vitit 1962 në Kastelvetrano, një qytet pranë Trapanit. Ishte pikërisht periudha kur klanet mafioze po shtonin ndjeshëm fuqinë dhe influencën e tyre. Rasti më tipik është ai i klanit të Korleones. Në këtë kohë, mafia amerikane dhe ajo siçiliane bashkëpunuan në trafikun e heroinës, që u solli të dyja palëve fitime kolosale. Ishulli i Siçilisë kontrollohej plotësisht nga të ashtuquajturit “Burrat e nderit”, termi me të cilin identifikoheshin mafiozët. Popullsia vendase nuk e kundërshtonte aspak këtë kontroll, pasi e shihte ‘Cosa Nostra‘-n si organizatën që e mbronte nga shteti italian, të cilin e konsideronin si pushtues. Në këtë atmosferë u rrit edhe Mateo Denaro Mesina. Babai i tij, Françesko, ishte gjithashtu një “burrë nderi” dhe me kalimin e kohës u bë “kapo” i krahinës së Trapanit, njëkohësisht edhe një nga njerëzit më të besuar të Toto Riinës.
   Tmerrësisht i dhunshëm, mizor në ekstreme, ai nuk trembet nga askush dhe mbi të gjitha zotëron zgjuarsinë e nevojshme për të mos rënë në duart e ligjit. Gjithashtu zotëron një nuhatje të pazakontë në zbulimin e bizneseve fitimprurëse. Arriti të krijojë një pasuri të pallogaritshme me trafikun e drogës e me anë të zhvatjes përmes kërcënimit. Në trafikun e drogës, karriera e tij u zhvillua me hapa marramendëse. Në pak vite, nga një trafikant i vogël, u kthye në një shpërndarës me peshë të rëndësishme në qarqet e narkotrafikut botëror. Sipas FBI-së, Denaro është një nga shpërndarësit më të mëdhenj në botë. Duket se mban lidhje të afërta me më shumë se një nga lordët kolumbianë të drogës.

   http://www.faktor.al/2017/12/09/ekskluzive-mafia-cosa-nostra-ne-shqiperi-parlamenti-italian

   dKunati i Saimir Tahirit: Toto Riina idhulli im, më shumë se burrë shteti

   Vdekja e bosit famëkeq të Cosa Nostras, Toto Riina, ka qenë një ndër ngjarjet më të komentuara të ditëve të fundit në media dhe rrjetet sociale. Mes atyre që kanë reaguar është kunati i ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Alban Berisha shkruan në një postim në faqen e tij në Facebook se Toto Riina ka qenë idhulli i tij dhe se vitet në Siçili kanë qenë një universitet për të.

   “Sot vdiq Toto Rina , njeri i nderit ! Respekte per kete gjigand qe ka qene me teper se nje burre shteti ! Idhulli im , fale tije ndjehem thelle ne shpirte nje Korleonez ! Dy vjet ne Sicili per mua kane qene universitet , Universiteti i Nderit ! Toto Rina mesuesi i jetes time ! Zoti te bekofte atje larte ne qielle o Njeriu i Nderit !,”, shkruan kunati i Saimir Tahirit.

Schreibe einen Kommentar