Albanien, wo Morde wie von „Iso Copa“ nicht ermittelt werden

Die Medien haben die erneute Frage, warum im Mord Fall Iso Copa nur Show Ermittlungen existieren, durch den kriminellen Sokol Nishani. Praktisch hat die gesamte Staatsanwaltschaft keine Funktion, arbeitet als Erpressungs System um Ermittlungen zu verhindern. Zur Show, schreibt man dann Berichte, was man von dem identischen korrupten EU System (s. Ausführungen von Wolfgang Hetzer)kopiert hat. Dort arbeitet man auch nur für Phantom Projekte und Berichte um sich selbst zufeiern. Inkompetenz und Korruption soll verschleiert werden.

Im „Camorra“ identischen System der Deutschen IRZ-Stiftung schreibt zu dem Verbrecher Staat Albanien, ohne Justiz und Implementierung von Gesetzen: das

Ergebnisse, die sich sehen lassen können

Die Arbeit der IRZ ist lohnenswert angesichts der großen Bedeutung einer rechtsstaatsorientierten internationalen Zusammenarbeit. Die Ergebnisse ihrer Arbeit können sich sehen lassen.“ Machen Sie sich auf diesen Seiten ein umfassendes Bild der vielfältigen Projekte der IRZ.“ http://www.irz.de/%C3%BCber-uns

Man ist sogar stolz, auf einen derartigen Verbrecher Staat, ein Grund das Verbrecher Imperium: IRZ-Stiftung aufzulösen auch wegen dreister Dummheit und Ignoranz.

Die eigene Existenz, hohen Gehälter enormen Reise Spesen werden so begründet.

Die Phantom Staatsanwalt Ermittlungen, welche nur zur Show gemacht werden, sind inzwischen normal: Straffrei: die Geschäfte des Energie Ministers Damian Gjiknuri

Die 17-jährige Tochter Eni Llalla des Generalstaatsanwaltes, Hirnlos und ohne Bildung will in Karlsruhe studieren.
Eni LLalla
Die 17-jährige Tochter: Eni Llalla: private teure Schule zuvor in der Türkei, Chartier Uhr, usw. Teure Uhren, Dubai Einkaufs Tour und Autos sind typische Geschencke, der Albaner Mafia, an Polizei Chefs, Politiker,  Richter, Staatsanwälte.

Deutschland und der Generall Staatsanwalt „Adriatik Llalla“, ein Skandal

Man ist auch zu dumm, um Ermittlungen zuführen und hätte hier die qualifizierten Fragen erhalten von aus. Experten.

Vor Jahren auch auf Grund von Ermittlungen des Militärs wurde festgestellt, das Iso Copa dort gegen die Berisha Mafia ermittelte, korrupte Richter, Minister, Salih Berisha über illegale Bauten, gefälschte Dokumente und gefälschte Grundstücks Urkunden.

Die Forensiker, die Experten haben einen Fragen Kathalog erstellt, was ermittelt werden sollte und an die Polizei gesandt. Es geschah nur nie etwas.

Wir haben 2012 schon festgestellt, das übehaupt nicht ermittelt wird, durch den Gangster Sokol Nishani, der sich Staatsanwalt in Durres schimpft. Warum ermittelt die Albanische Staatsanwaltschaft nicht im Morde von Iso Copa! v.9.12.2012

Vor Jahren auch auf Grund von Ermittlungen des Militärs wurde festgestellt, das Iso Copa dort gegen die Berisha Mafia ermittelte, korrupte Richter, Minister, Salih Berisha über illegale Bauten, gefälschte Dokumente und gefälschte Grundstücks Urkunden.

Motor war der Gangster Ourel Bykybashi, dessen Klientel überall in der Rruga Taulantia, Currilla, Kalmi illegal verkaufte und die Umwelt zerstörte. Die Zustände sind unverändert kriminell in Albanien, schlimmer wie 1997-98.

Mafia Boss: Ourel Bykylbashi und seine „Splendid“ Lokale und Disko Mafia in Durres

Keine Ergebnisse im Mord Fall: Iso Copa: Eliminierung des Mörders Krenar Hasanaliaj

Aktualitet NGA ELTON QYNO 
26 Tetor 2016 – 07:36 | përditesuar në 09:11
Dosja e pezulluar SHISH
dhe policia harrojnë Isa Çopën

Janë mbushur 5 vjet nga ekzekutimi mafioz i agjentit të Shërbimit Informativ Shtetëror Isa Çopa në zonën e Currilave në Durrës.Babai i një djali, dikur ish-efektiv i policisë është kujtuar në datën 24 tetor 2016 vetëm nga të afërmit e tij, ndërkohë hetimet për vrasjen kanë mbetur të pezulluara.

Dosja e Isa Çopës, vijon të qëndrojë e “mbërthyer” nga misteri, ndërkohë nga ana e Prokurorisë së Krimeve të Rënda nuk është arritur të zbardhet asnjë nga pistat e hetuara, që mund të kishte sjellë zbulimin e autorëve të këtij krimi, mjaft mirë të organizuar.

Gazeta “Shqiptarja.com” është interesuar dje lidhur me fatin e kësaj dosje në prokurori, por burimet pranë kësaj të fundit thanë se dosja është pezulluar pak vite më parë dhe se i është dërguar policisë për të kryer një sërë shërbimesh me qëllim identifikimin dhe më pas zbulimin e autorëve të këtij krimi.

Burimet shtuan se deri në këtë kohë, policia por qoftë dhe SHISH nuk kanë sjellë asnjë inforamcion të ri për këtë çështje, që mund të shërbejë për rihapjen e dosjes dhe vijimin e hetimeve në një pistë konkrete.Si institucioni i SHISH dhe Policia e Shtetit kanë haruar tashmë dosjen e vrasjes së zyrtarit të tyre, duke mos bërë asnjë raportim në Prokurorinë e Krimeve të Rënda.

Raporti nga Mynihu
Një laborator me ekspertë të mjekësisë-Ligjore në Mynih të Gjermanisë, i caktuar nga prokuroria për kryerjen e analizave me qëllim përcaktimin nëse Isa Çopa ishte vetëvrarë apo vrarë, ka dalë në konkluzjonin se agjenti i SHISH është ekzekutuar më parë dhe më pas është djegur brenda në makinën e tij, tip “Opel Corsa”. Sipas raportit disa faqesh të përpiluar në gjuhën gjermane dhe që është përkthyer pranë Ministrisë së Drejtësisë e që tashmë ndodhet në duart e prokurorëve, zv/drejtori i SHISH-it në Durrës dhe shef i kundërzbulimit për të huajt, është vrarë dhe jo vetëvrarë. “Nga kryerja e analizave laboratorike në shtetin gjerman, është arritur në konkluzion se Isa Çopa është dhunuar fillimisht, është goditur disa herë në kokë me sende të forta, ç’ka i kanë shkaktuar thyerje të kafkës dhe dëmtime të trurit. Më pas mendohet se në gjendje asfiksie është vendosur në sediljen e pasme të makinës së tij të llojit “Opel Corsa”. Makina nga brenda dhe jashtë është spërkatur me benzinë dhe më pas i është vënë flaka. Viktima edhe pse i goditur në kokë dhe me dëmtime të mëdha në kafkë, ka vazhduar të marrë frymë edhe në kohën që makina po digjej.Në mushkëritë e tij ekspertët kanë gjetur bluzë.

Hetimi
Për gjurmimin e çështjes përveç efektivëve të policisë së Durrësit janë angazhuar edhe kolegë të viktimës Çopa, të cilët nën drejtimin e dy prokurorëve të çështjes, janë përqendruar në dy pista hetimore: Atë për shkak të punës si zv/drejtor i SHISH-it dhe shefi i kundërzbulimit dhe dyshimeve për hetimet operative që Çopa kishte nisur për disa të huaj, investitorë në gjirin e Lalëzit. Trupi i pajetë i oficerit të kundërzbulimit në drejtorinë e SHISH-it në Durrës, u gjet mesnatën e 24 tetorit 2011, në rrugën pranë ish-repartit ushtarak të Currilave. Hetuesit zbuluan se makina e oficerit, tip “Opel Corsa”, është spërkatur me benzinë dhe i është vënë flaka. Për pasojë, viktima ishte shkrumbuar tërësisht. Isa Çopës fillimisht i është prerë gjuha, më pas është goditur në kokë me sende të forta dhe kur ka qenë ende gjallë është vendosur në makinë, së cilës i kanë vënë flakën dhe e kanë djegur. Ekspertiza,ka evidentuar se Çopa ka marrë një plagë në kokë dhe se plumbi ka qënë i pistoletës së shërbimit. Plumbi ka qënë tejshkues, ndërkohë që ka dalë mbi kabinën e makinës.

Raportimi
Si institucioni i SHISH dhe Policia e Shtetit kanë haruar tashmë dosjen e vrasjes së zyrtarit të tyre, duke mos bërë asnjë raportim në Prokurorinë e Krimeve të Rënda.

Një plumb
Ekspertiza,ka evidentuar se Çopa ka marrë një plagë në kokë dhe se plumbi ka qënë i pistoletës së shërbimit. Plumbi ka qënë tejshkues, ndërkohë që ka dalë mbi kabinën e makinës.

Redaksia Online
XH.K/shqiptarja.com 
Alter Standard der Albanischen Sicherheit: man baut Drogen Ringe auf: Enkel von „Iso Copa“ wurde verhaftet

Noch ein Skandal Richter: Guximtar Boçi: Gjorokastre

 

Emisioni investigativ „Stop“ ka denoncuar në mbrëmje një aferë seksuale ku është përfshirë kreu i Gjykatës së Gjirokastrës, Guximtar Boçi.
Profilet/ Gruaja, gjyqtari dhe çështja
Gjyqtari: Do të ndahemi me plumba
Nis hetimi, Unioni: Ne distancohemi!

Ein Gedanke zu „Albanien, wo Morde wie von „Iso Copa“ nicht ermittelt werden“

 1. Der Generalstaatsanwalt Ramadan Troci, wird erneut in Vloe zum Generalstaatanwalt ernannt,durch Adriatic Lalla, einer extrem kriminellen Mafia Familie, welche sogar in Durres: Motor der Urkunden Fälschungen mit Notar Beglaubigung sind und waren, wo ein Bruder für einige Jahre die Notar Lizenz verlor, nach 3 Jahren wieder zurück kaufte. Beglaubigung von Verkäufen „nicht anwesender Personen“, gefälschte Grundstücks Verkäufe, Alles ist und war möglich.

  Dabei ist dann Iso Copa ermordet worden, als er ein Gespräch mit Banditen wiw Agim Hoxha, im Beisein von Ourel Bykybashi beginnen wollte

  Llalla emëron në Prokurorinë e Përgjithshme Petrit Fushën dhe Ramadan Trocin

  Kryeprokurori Adriatik Llalla, ka miratuar disa lëvizje të propozuara nga anëtarët e Këshillit të Prokurorisë së Përgjithshme. Drejtuesi i prokurorisë së Tiranës Petrit Fusha është emëruar në Prokurorinë e Përgjithshme. Pas daljes së dekretit nga Presidenti, Fusha është komanduar si drejtues edhe i prokurorisë së Tiranës. Në Prokurorinë e Përgjithshme, është transferuar dhe drejtuesi i prokurorisë së Vlorës Ramadan Troci, i cili njihet si një nga prokurorët që urdhëroi arrestimin e ish-guvernatorit Ardian Fullani.
  Mësohet se pas marjes së dekretit tek presidenti, Llalla ka vepruar njësoj si me rastin e Petrit Fushës, duke komanduar Trocin drejtues në prokurorinë e Vlorës. Këto lëvizje janë argumentuar nga Llalla për vijimin e organizimit të punës në këto dy prokurori, që kanë goxha peshë.

  Petrit Fusha nga Prokuroria e Tiranës, emërohet në Prokurorinë e Përgjithshme.

  Fusha njëherësh komandohet dhe drejtues në prokurorinë e Tiranës

  Ramadan Troci nga Prokuroria e Vlorës, emërohet në Prokurorinë e Përgjithshme

  Troci njëherësh mësohet të jetë komanduar nga Llalla si drejtues i prokurorisë Vlorë

  Dritan Gina nga prokuroria e Durrësit, emërohet në prokurorinë e Tiranës

  Deniona Katro nga prokuroria e Durrësit,drejtuese Task-Force në Tiranë.

  Këtë detyrë Katro e ka mbajtur përgjatë një vite edhe më parë

  Ardian Ylli nga drejtues prokurorie në Fier, emërohet prokuror në Durrës.

  Ndini Tavani, nga drejtues Task-Force në Tiranë, prokuror pranë kësaj njësie në Tiranë.

  http://www.lapsi.al/lajme/2016/11/01/llalla-em%C3%ABron-n%C3%AB-prokurorin%C3%AB-e-p%C3%ABrgjithshme-petrit-fush%C3%ABn-dhe-ramadan-trocin#.WBl8MrXU7CI

Schreibe einen Kommentar