Abwässer Gruppe der Albaner Mafia: Antiken Theater Durres

Jetzt muss die Moskito Brutstätte, der Albaner Mafia, eines kriminelles Rathauses Durres mit Chemie entgiftet werden. Alle Bauten Oben auf dem Antiken Theater enstanden ab 1996, die meisten erst am 2010, weil Albanische Minister, der Bürgermeister Vangjush Dako: Taliban Kultur Vertreter ist.
Antiken Theater Mafia Illegale Bauten auf dem Theater ab 1996, vor allem ab 2006

Weil die illegale Bauten (ab 1996, vor allem ab 2013 erneut, von Berisha Kriminellen), in und auf dem Antiken Theaster, ihre Abwässer direkt durch die Antiken Ziegeln ins Theater ablassen, was wohl dann als „Elite Tourismus“ verkauft wird, muss das Antike Theater wegen Moskito Plage desinsektion werden, weil die Anwohner nicht mehr schlafen können.

Die Taliban Stadt des Vangjush Dako, Lefter Koka: Durres will nun die illegalen Bauten am und im Antiken Theater abreissen

Dezinsektohet amfiteatri i Durrësit

Postuar: 26/08/2016 – 09:37

Gjatë muajit gusht, në amfiteatrin e Durrësit u krye një proces dezinsektimi i ndërmarrë nga Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare (DRKK) Durrës, e cila kontraktoi një firmë private për realizimin e tij.

Ky proces u krye në dy faza: faza e parë përfundoi në prag të Festivalit “Verë në Epidamn”, për të siguruar mbrojtje dhe komoditet për audiencën e tij nga insektet e sezonit, dhe faza e dytë përfundoi gjatë ditëve të fundit.

/portali DurresLajm/

3 Gedanken zu „Abwässer Gruppe der Albaner Mafia: Antiken Theater Durres“

 1. Nichts geht weiter mit dem Abriss. 9 weitere Gebäude, jüngst gebaut, hätten längst abgerissen gehört, aber die Gelder vom Abriss der ersten 3 Häuser im Süden sind nicht ausgezahlt.

  Ministria e Kulturës lë përgjysmë projektin për zbulimin e Amfiteatrit (VIDEO)

  Postuar: 25/09/2016 – 17:59

  Ministria e Kulturës ka lënë përgjysmë projektin për zbulimin e amfiteatrit të Durrësit. 15 muaj më parë nisi projekti i shpronësimit të banesave në pjesën jugore. Tri banesa u shpronësuan dhe u prishën duke u larguar nga arena në pjesën qendrore. Por 9 muaj nga mbyllja e këtij projekti, Ministria nuk ka lëvruar më asnjë fond për zhvillimin e projektit. Ledion Lako, drejtori i Drejtorisë Rajonale të Monumenteve të Kulturës, deklaroi se projekti mbetet peng i lëvrimit të fondeve për shpronësimin e 9 objekteve, të cilat mbajnë peng një prej monumenteve kryesorë të trashëgimisë kulturore.

  “Para 9 muajve nisi shpronësimi për tri objekte, të cilat gjendeshin në qendër të amfiteatrit dhe u prishën. Aktualisht me t’u çliruar fondi i shpronësimeve dhe të mbërrijë në degën e thesarit, drejtoria Rajonale do të nisë shpronësimet dhe prishjet e nëntë banesave, që kanë zënë Amfiteatrin. Qëllimi është që Amfiteatri të restaurohet dhe të gërmohet, për t’u zbuluar i gjithë arena e tij.

  Këtë vit është rritur numri i turistëve nga Europa Perëndimore dhe SHBA-ja, por ka një interes shumë të madh edhe nga shqiptarët e Kosovës dhe të Maqedonisë, për vizita në amfiteatër. Fundjava ka një numër të shtuar të vizitorëve vendas.Të shtunën edhe të dielën vizitorët nga qytete të ndryshme të vendit që drekojnë në Durrës, pas drekës planifikojnë e zhvillojnë vizita si në amfiteatër edhe në muzeun Arkeologjik”.

  Zbulimi i arenës së Amfiteatrit të Durrësit nisi para fushatës elektorale të zgjedhjeve të 21 qershorit të 2015-s, dhe pasi përfundoi faza e parë, ky projekt është lënë në harresë nga ministrja e Kulturës Kumbaro, e cila aso kohe erdhi pothuajse çdo javë në Durrës. Prej përfundimit të zgjedhjeve, ministrja i harroi projektet dhe vizitat në qytetin bregdetar.

  Amfiteatri i Durrësit, mbetet objekti më atraktiv e i vizituar nga turistët vendas dhe të huaj. Janë me mijëra turistë të huaj që para se të largohen nga Durrësi bëjnë edhe një vizitë në këtë objekt që përveç kërshërisë së madhe që ngjall, ka një histori të ashtë që prej periudhës Romake duke dëshmuar kështu qytetërimin 3 mijëvjeçar në Durrës.

  K.H.

  /portali DurresLajm/

  Video:
  Na bëni like në facebook!:
 2. Fisch Fabriken, welche ihre Abwässer in die Wohn Gebiete ablassen. Umwelt Skandale ohne Ende in Durres

  Vollkommene Unfugs Institutionen (Erpressungs Kartelle, nachdem Modell der Hilliary Clinton),mit dem Gangster Lefter Koka, der Welt Premiere in der Idiotie organisierte und ansonsten nur Papier. Edi Rama und sein „Strategisches“ Projekt mit Lefter Koka und Vangjush Dako in Durres. Welt Premiere der Idiotie

  foto-feature

  Institucionet shtetërore, të pafuqishme përballë ndotjeve mjedisore

  INVESTIGIM/

  Problemet mjedisore janë lehtësisht të konstatueshme në qytete të mëdha dhe kryesisht ato bregdetare, pasi të jepet mundësia për të vëzhguar në pjesë të ndryshme të derdhjeve dhe shkarkimeve që bëhen në det.

  Ndotja e ujit është ajo që vihet re më së shumti, krahas ndotjes së ajrit nga mbipopullimi dhe ndërtimet jashtë çdo plani urbanistik.

  Në qytetin e Durrësit, në zonën e Spitallës, problem nis me ndotjen e ajrit dhe të ujit njëkohësisht.

  Një subjekt, i quajtur “Konservimi Adriatik”, i themeluar si Sh.p.k në vitin 1993, i cili merret me peshkim, përpunim, konservim, kultivim, mbledhje dhe ngrirje të produkteve të detit, prej kohësh është kthyer në një problem për të gjithë zonën dhe banorët e saj, pasi ky subjekt i derdh mbetjet në një kanal të hapur, i cili fillon që nga zonat e banuara të qytetit dhe vazhdon paralelisht me rrugën “Aleksandër Goga”, i cili më pas derdhet në det të hapur, pa iu nënshtruar asnjë lloj filtrimi.

  konservimi-adriatik

  Përgjatë këtij kanali i cili është i hapur në të gjithë gjatësinë e tij, krahas banesave të shumta, shtrihen edhe një sërë subjektesh të tjera private, të cilat i derdhin mbetjet e tyre industriale në këtë kanal, pa marrë parasysh ndotjen mjedisore, duke e kthyer plazhin e Porto Romanos, në një nga më të ndoturit në vend.

  derdhja-ne-det-e-kanalit

  Por rasti në fjalë është më specifik, pasi ky subjekt, “Konservimi Adriatik”, shkakton edhe ndotje të ajrit, me anë të mbetjeve të peshkut.

  Ishull.com është vënë në dijeni të kësaj situatë që në muajin prill të vitit 2016-të dhe e ka ndjekur ecurinë e situatës përgjatë 6 muajve.

  Aroma e peshkut, përhapet në një sipërfaqe shumë të madhe, duke u bërë shpesh edhe e padurueshme, pasi kalon çdo lloj norme.

  Këtë e konfirmojnë edhe vetë banorët e zonës, të cilët u shprehën për Ishull.com shumë të shqetësuar për situatën.

  Të njëjtin konstatim, e përcjell edhe Agjensia Kombëtare e Bregdetit (AKB), në shkresën e saj dërguar redaksisë së Ishull.com.

  Në komunikimin e AKB-së me Inspektoriatin Shtetëror të Mjedisit dhe Pyjeve (ISHMP), në qytetin e Durrësit, ky i fundit citon tre probleme:

  • Derdhje të depozitimeve në det;
  • Ndotje ambientale;
  • Dëme në cilësinë e jetës ndaj komunitetit që jeton në atë zonë.

  Masat e marra nga ISHMP-ja, ashtu siç na bën vet me dije ky institucion, është një gjobë në të kalurën, me vlerë 500 mijë lek të reja, ndërkohë që ka pasur inspektime të vazhdueshme për mbajtjen nën kontroll të situatës…

  …………………

  Me gjithë situatën e krijuar, arrihet në konkluzionin që institucionet nuk po arrijnë të parandalojnë dot ndotjen mjedisore, qoftë edhe nga një aktivitet i vetëm privat, duke u shtrirë më pas në një sistem zinxhir, i cili përfshin menaxhimin e mbetjeve të tre bashkive, ujërat e të cilave derdhen po në detin Adriatik, pranë Porto Romanos.

   

  Djegia e mbeturinave në Porto Romano, proces i kundraligjshëm

  http://www.ishull.com/institucionet-shteterore-te-pafuqishme-perballe-ndotjeve-mjedisore/

Schreibe einen Kommentar