58 LKW’s konnten nicht auf die Fähren, der nächste Skandal der US Betrugs Firma „Rapisscan“

Nachdem die Mafia das Container Scannen kontrolliert, diskutiert man die Zustände mit Rapisscan, im Kabinett. Im Moment ist die Situation im Hafen Durres, durchaus etwas besser geworden, wo man sich fragen muss wie lange, weil private Firmen das kontrollieren, im Privatisierungs Wahn krimineller Politiker. Auch hier ist die „Camorra“ identische GIZ, ebenso die IRZ-Stiftung dabei, welche Verbrechern auch noch Büros finanzieren als System.*

Das Schweigen der Internationalen Verbrecher Kartelle rund um den Hafen Durres: UNODC, RapisCan, Zoll und Polizei Skandale ohne Ende

RapisScan, ist eine der berüchtigsten US Betrugs Firmen, welche einmal die Deutsche Regierung erpressen wollte, Körper Scanner einzuführen auf den Flugplätzen, nur das System funktionierte nie, war Show, wie die Sprengstoff Detektoren: ein Milliarden Geschäft, technischen Müll zuverkaufen.

58 LKW’s konnten nicht auf die Fähre, weil das LKW Scannen nicht fertig wurde, bzw. der technische Müll der Amerikaner wieder einmal nicht funktionierte, was der nächste Skandal ist.

Erpresste Monopol Verträge: US Betrugs Firma, betreibt mit Kriminellen das Container und LKW Scanning, wo natürlich für Geld Nichts geschieht. in 2015, was eine Warnung hätte sein sollen: Edmond Hysko, Manager der US Firma RapiScan und Fatjon Trezhnjeva wurden verhaftet, weil Container Scanning ein Mafia Geschäft wurde

Wie ein ARTE Doku zeigte und auch dokumentierte, ist die Deutsche Firma EUROGATE, direkter Partner der „Nghradeta“, bei den Europaweiten Drogen, Betrugs Geschäfte rund um die Mafiösen Container Transporte Weltweit. Man bezahlt feste Geldbeträge direkt an Mafiöse Organisationen in den Häfen, was die Amerikaner und Italiener auch in Albanien mit den Kriminellen Vertretern der UNODC praktizieren und das seit über 10 Jahren.

Das Schweigen der Internationalen Verbrecher Kartelle rund um den Hafen Durres: UNODC, RapisCan, Zoll und Polizei Skandale ohne Ende

03 Dhjetor 2017 – 20:34 | përditesuar në 20:44
Durrës, 52 kamionë nuk kapin
tragetin, kamionistët në protestë

52 kamionë kanë ngelur pa u imbarkuar në tragetin e linjës Durrës-Ankona për shkak të vonesave në skanerin e policisë kufitare, edhe pse kamioni është nisur me një orë vonesë, këta kamionë nuk kanë arritur të përfundojnë procesin e skanimit.
Kamionistët kanë protestuar dhe kanë bllokuar rrugën e terminalit të trageteve, ndërkohë që policia ka mbërritur për të zhbllokuar rrugën.

Trageti ka pritur skanimin e kamionëve dhe nga ora 05:00 që duhej të nisej është nisur në 06:30 dhe tashmë kamionëve ju duhet të presin deri në tragetin e radhës për në Ankona.

tragetet

maunet tragetet

Er.K/Shqiptarja.com

Der Hafen Durres, erneut im Sumpf der Albaner Mafia.

Digital Camera

Hafen Büro von den Deutschen finanziert (siehe Schild), mit der UNODC, der UN Organisation gegen den Drogen Schmuggel.

UNDOC Report 2013

Business, Corruption and Crime in Albania: The impact of bribery and other crime on private enterprise

…………..

page 7 / from 80 page

Businesses in the Accommodation and Transportation sector s are those most affected by bribery, followed by businesses in the Construction sector.

http://www.unodc.org/documents/data-and-analysis/statistics/corruption/Albania_Business_Corruption_2013_EN.pdf

3 Gedanken zu „58 LKW’s konnten nicht auf die Fähren, der nächste Skandal der US Betrugs Firma „Rapisscan““

 1. Der Vize Polizei Chef von Fiere: Festim Lelaj, wurde verhaftet, organisierte unverändert Drogen Transporte nach Italien. Der LKW fahrer: Dhimo Koraj wurde verhaftet! Zöllner ebenso!
  Verhaftet wurde der Grenzschutz Ausbilder der Polizei: Gezim Dervishi, Polizei Beamter: Agron Kapllani im Hafen Durres, die 2 Zöllner Altin Katundi,Mikail Hila

  Albanischer STandard bei der Polizei: der zuständige Direktor gegen die Organisierte Kriminalität, ist der Ober Boss, für Drogen, Geldwäsche usw.
  Drejtorisë së Policisë së Kufirit dhe Emigracionit në Durrës, Agron Kapllani, ish-punonjës policie, shoqërues qeni në Portin e Durrësit, Gëzim Dervishi, ish-specialist në trajtimin e qenve në policinë kufitare Durrës dhe dy doganierët Altin Katundi dhe Mikail Hila.

  Der Haupt Schmuggel, identisch wie mit der Elbasan Mafia, war im Januar durch die Samir Tahiri Verbrecher Banden. Gehörte direkt zu dem Verbrecher Kartell des Innenministeriums, um den „Habilaj“ Clan, wo ja Edi Rama, Ilir Meta, Arben Ahmeti, direkt mitmischten mit Klement Balili.
  Festim Lelaj Festim Lelaj, der normale Verbrecher der sich Polizei Posten erkaufte, was seit 2005 unter Berisha schon Standard wurde.

  Emrat e të arrestuarve, punonjës policie
  Festim Lelaj – Nënkomisar i Policisë së Fierit

  Agron Kapllani – Ish-punonjës policie, shoqërues qeni në Portin e Durrësit

  Gëzim Dervishi – Ish-specialist në trajtimin e qenve në policinë kufitare Durrës

  Doganierë
  Altin Katundi – Doganier në Portin e Durrësit

  Mikail Hila – Doganier në Portin e Durrësit

  Trafikantët, të arrestuar

  Skënder Siqeca

  Arbi Mustafa

  Aurel Lazaj

  Malton Lleshi

  Euron Hoti

  Demo Progonati
  Identisch in Durres, wo es immer noch hohe Polizei Offiziere gibt, welche Drogen Transporte organisieren und andere Verbrechen

  Aktualitet
  05 Dhjetor 2017 – 20:41 | përditesuar në 21:08
  2.5 t drogë në Itali, arrestohet nënkomisari i Policisë së Fierit
  Prokuroria: Oficeri organizator i trafikut të drogës
  Të tjera rreth shkrimit
  Prokuroria: Oficeri organizator i trafikut të drogës
  Një tjetër drejtues i lartë policie arrestohet si i dyshuar për përfshirje në trafikun e lëndëve narkotike Shqipëri-Itali.

  Mbrëmjen e sotme, me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të rënda është prangosur nënkomisari i Policisë së Fierit, Festim Lelaj, në vijim të hetimeve për 2.5 ton drogë të trafikuar me kamion drejt Italisë në janar të këtij viti, ngarkesë e cila u kap në Ankona. Ai është transportuar në drejtim të Tiranës, ndërsa do të merret në pyetje nga kolegët e tij gjatë ditës së mërkurë. Sipas Prokurorisë, Lelaj është organizator i trafikut të 2.5 ton droge me kamion përmes Portit të Durrësit.

  Ngarkesa i kaloi të gjitha pengesat dhe kontrollet në Portin e Durrësit, ndërsa u pikas nga autoritetet italiane në Ancona ku u arrestua drejtuesi i kamionit Dhimo Koraj. Arrestimi i kamionistit çoi në zbërthimin e rrjetit kriminal të trafikut të drogës, në krye të cilit qëndronte pikërisht oficeri i policisë së Fierit. Nënkomisari i policisë pritet të dalë përpara gjykatës së Krimeve të Rënda ditën e enjte, ku do të njihet me masën e sigurisë. Mbi Festim Lelajn rëndojnë dy akuza, ajo për shpërdorim detyre dhe trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike.
  Krahas, drejtuesit të lartë të policisë së Fierit, Prokuroria ka lëshuar urdhër-ndalimi edhe për dy persona të tjerë, Skënder Siceqa dhe Arbi Mustafa. Ndërsa kohë më parë janë prangosur edhe Demo Progonati, Euron Hoti, Malton Lleshi dhe Aurel Lazaj, të cilët tashmë hetohen me masë e sigurimit arrest në burg.

  http://shqiptarja.com/home/1/2-5-t-drog–n–itali-arrestohet-n-nkomisari-i-policis–s–fierit-457494.html?pos_1

 2. 10 Jahre war der Hafen unter Kontrolle von Kriminellen, aktiv dabei auch die Deutschen wieder mal. jetzt wird ja deutlich sichtbar kontrolliert, Identisch wie es vor 15 Jahren schon mal war. Alle Kontroll Postitionen wurden von Edi Rama, Samir Tahiri, ILir Meta an Kriminelle verkauft.

  Das Schweigen der Internationalen Verbrecher Kartelle rund um den Hafen Durres: UNODC, RapisCan, Zoll und Polizei Skandale ohne Ende

  Ein Super Skandal erneut im Durres Zoll: im Mafia Hafen Durres: 5 Container mit Zigaretten sollten geschmuggelt werden

  12 Leute sollen im Hafen festgenommen worden sein, darunter Zoll und Polizei Leute. Und die LKW Fahrer regen sich auf, das man nun auch Lebensmittel scannt. Aber das sind Alles nur Drogen Transporte.

  Blindohet Porti i Durrësit, në skaner çdo mjet
  By anisa on 8 Dhjetor, 2017 19:43
  Blindohet Porti i Durrësit, në skaner çdo mjet

  Skandali me përfshirjen e efektive të policisë në trafikimin e drogës nga Porti i Durrësit në drejtim të Italisë ka bërë që të merren masa të rrepta sigurie.

  Krahas kontrolleve të imtësishme që vijnë pas kapjes së një sasie prej 2.5 tonësh kanabis që kaloi nga Durrësit për në Itali me traget, vërehet prania e një numri të lartë të agjentëve të Sektorit të Antidrogës.

  Këta të fundit janë instaluar në pikat kyçe, ndërsa të veshur me veshje civile vërejnë me kujdes të gjitha lëvizjet e kamionëve, autobusëve, mjeteve të ndryshme dhe pasagjerët që presin të nisen me tragetet e linjave me Italinë.

  Burime për “Panoramën” thanë se të gjithë kamionët që nisen për në Itali (edhe ata që kthehen), autobusët, autoveturat dhe bagazhet e pasagjerëve kontrollohen rreptësisht nga agjentët që operojnë në Pikën Kufitare.

  Blindimi i portit më të madh të vendit ka ardhur fill pas arrestimit të disa efektivëve të Policisë të akuzuar si bashkëpunëtorë me trafikantët e drogës. Por, kontrollet e imtësishme kanë lënë të pakënaqur drejtuesit e mjeteve të rënda që futen në skaner.

  Drejtuesit e kamionëve thanë për gazetën se kalimi në skaner i kamionit me produkte ushqimore është një veprim krejtësisht i papërgjegjshëm, pasi rrezet depërtojnë në ushqim, i cili më pas konsumohet nga njerëzit.

  Gjithashtu, kalimi në skaner i të gjitha mjeteve të transportit krijon vonesa. Madje, sipas tyre, ka pasur raste që nuk kanë mundur të imbarkohen në traget. Në janar të këtij viti, u bllokua në Itali një sasi prej 2.5 tonësh kanabis, e cila ishte trafikuar nëpërmjet Portit të Durrësit, ku të implikuar ishin një numër shumë i madh funksionarësh të agjencive që operojnë në këtë pikë kufitare. Ndërkohë, ka shkuar në 12 numri i të arrestuarve si pjesë e grupit kriminal që organizoi trafikimin e lëndës narkotike.
  http://www.pamfleti.com/blindohet-porti-i-durresit-ne-skaner-cdo-mjet

Schreibe einen Kommentar