4,5 Millionen € für die Sanierung der Studenten Stadt in Tirana

Man kann es kaum glauben, was in Albanien Bildung genannt wird, dem wohl Welt schlechtesten Bildungs System, durch den NeoLiberalismus, durch die kriminelle Energie der „Demokratie“ Bringer vollkommen ruiniert, wie alle Institutionen.

Man lebt nur von Betrug, PR Shows:

Masterplan Tirana – The Last Raid of the Oligarchs

Derra dhe gomerë – Schweine und Esel

Studente, duke protestuar para Universitetit Politeknik te Tiranes, gjate votimeve per zgjedhjet e drejtueseve te Universiteteve dhe Fakulteteve.

NATO Land Türkei ist Haupt Lieferant der Drogen, den wichtigsten Drogen Laboren und von der EU, USA, wird das kriminelle Enterprise geduldet. siehe frühere Skandale, siehe Sibel Edmonds, Deutsche Gerichts Urteile über das Calik – Tanju Ciller Verbrecher Kartell, was die Albanische Mafia beliefert.

Qyteti Studenti në Tiranë rinovon godinat me ndihmë gjermane

Premtimi i kancelares gjermane Merkel, kur vizitoi Shqipërinë është konkretizuar me një donacion prej 4.5 milion eurosh. Disa godina në Qytetin Studenti në Tiranë do të rinovohen për të kursyer më shumë energji.

Ndërmarrja e Trajtimit të Studentëve nr 1, ose siç njihet rëndom Qyteti Studenti, operon si shoqëri aksionere në varësi të Bashkisë së Tiranës. Në këtë rezidencë studentore jetojnë rreth 5 mijë të rinj etë reja nga gjithë krahinat e vendit, të cilët ndjekin nivele të ndryshme universitare. Qyteti studentor ka 26 godina banimi, 5 prej të cilave pritet që t’i nënshtrohen një rikonstruksioni rrënjësor, sipas metodologjisë së eficencës së energjisë. Pas hartimit të një masterplani për të gjithë territorin, autoritetet zyrtare shqiptare kanë negociuar me palën gjermane, përfaqësuar nga Banka Gjermane për Zhvillim, KfW nga fundi i vitit 2013.

Përvoja gjermane në rinovimin e ndërtesave me eficencë energjie

Ambasadori i Republikës Federale të Gjermanisë, Hellmut Hoffmann në momentin e zyrtarizimit të marrëveshjes për zbatimin e këtij projekti, theksoi faktin se financimi prej 4.5 milion eurosh është konkretizim i një një premtimi të kancelares Angela Merkel gjatë vizitës së saj në Tiranë, rreth 11 muaj më parë. “Gjermania ka një përvojë të konsiderueshme në rinovimin e ndërtesave me eficencë energjie, qoftë lidhur me teknologjitë, qoftë sa i përket financimit përmes KfW. Shumë studentë do të përfitojnë nga mundësi qenësisht më të mira të banimit dhe studimit. Konsumi i energjisë do të reduktohet dukshëm, buxheti i shtetit do të jetë më pak i ngarkuar dhe klima do të mbrohet. Me kënaqësi presim edhe bashkëpunimin e ardhshëm në ndërtimin e linjës së tensionit të lartë 400 kv Shqipëri-Maqedoni. Shqipëria ka mjaft potencial për energjitë e rinovueshme, në mënyrë të veçantë të asaj diellore. Ky potencial mund të shfrytëzohet më me intensitet dhe ne duam ta forcojmë bashkëpunimin tonë të ardhshëm në këtë drejtim”.

Helmut Hoffmann deutscher Botschafter Albanien Gedenken Borova Ambasadori i Gjermanisë, Helmut Hoffmann

Impakti ekonomik dhe social i rikonstruksionit

Drejtorja e Qytetit Studenti, Anila Shehu, ka qenë prezent në të gjithë ciklin e negociatave dhe po ndjek nga afër zbatimin e projektit. Megjithëse ndërhyrja nga ky grant është pjesore, ajo mendon se efektet do të jenë të dukshme. Në rradhë të parë investimi ka një impakt ekonomik, thotë Shehu për Deutsche Welle-n. “Qyteti Studenti është një konsumator shumë i madh i energjisë elektrike. Aktiviteti i banorëve, për të jetuar në dhomën e tyre dhe për të studiuar, për ngrohje e ndriçim është i varuar nga energjia elektrike. Vetëm dy godina janë me sistem ngrohje alternative, por dhe ato problematike. Të tjerat me energji elektrike.

Një faturë financiare marramendëse, thekson Shehu, por dhe shërbimi nuk është i sigurtë, sepse kur rrjeti mbingarkohet dalin vështirësi të tjera. Ajo thekson një fakt tjetër, impaktin social. „Në godina të rinovuara sipas skemave të eficencës së energjisë, do përmirësohen rrënjësisht kushtet e studentëve, jetesa e tyre do të jetë më e mirë, po e po, por dhe më praktike në raport me pjesën e tyre të studimit dhe realizimit të detyrave. Në bazë të mundësive të studentëve do të ketë formate të larmishme të arredimit dhe sipërfaqeve të dhomave të tyre, si dhe numrit të atyre që do jetojnë në to. Studenti do të ketë alternativë qëndrimi, sipas mundësive që ka, sipas modeleve të kampuseve universitare në vendet e BE-së”. Ekspertët e auditit të kontraktuar nga KfW janë aktualisht në një proces vlerësimi të kostove të projektit dhe më pas pritet që të kalohet në fazat e mëtejshme zbatuese. Gjithçka menaxhohet dhe do të vijojë të menaxhohet nga pala gjermane.

Tirana Campus Albanien Anila Shehu Drejtoresha Anila Shehu

Investim për energji miqësore me mjedisin

Prof. Sazan Guri, ekspert i njohur i mjedisit, mendon se ndërtime të tilla, ku ndiqen rregulla të eficencës së energjisë janë imediate në një vend si Shqipëria. Ai merr si shembull qytetin e Tiranës, që në 25 vitet e fundit thuajse eshtë katërfishuar në numër popullate, në një kohë që ndërtimet për banim, për biznes a nevoja publike janë shumëfishuar. Të mbash në themel të jetesës së një qyteti metropol, si Tirana, rrymën elektrike si burim të vetëm energjie, ky është një dëm i pallogaritshëm, thotë prof. Guri për Deutsche Welle-n.

………………….

http://www.dw.com/sq/qyteti-studenti-n%C3%AB-tiran%C3%AB-rinovon-godinat-me-ndihm%C3%AB-gjermane/a-19307470#

Trafiku i heroinës

Die EU Botschaft, gibt 11 Millionen € für das Kultur Ministerium, für die Ministerin Kumbaro, welche als wohl einziges Ministerium seriös arbeitet und Resultate aufzeigen kann in allen Bereichen und auch durchaus Landesweit.

Seit Jahren die wohl einzige sinnvolle Aktion, der EU Botschaft, denn zuerst sollte ein Ministerium aufzeigen, das es überhaupt seriös arbeiten will, was nie geschah, wenn Mafiöse Clans sich komplette Ministerien kauften.

Reportazh

Arkeologët nxjerrin në dritë një ‘qytetërim të ri’ të fshehur në rrënojat e Durrësit antik

Falë një projekti bashkëpunimi mes arkeologëve shqiptarë dhe atyre francezë, shtresa të reja helenistike të cilat shtrihen nën zbulimet arkeologjike romake, zbulojnë misteret e historisë mijëvjeçare të Dyrrahut antik.


Das römische Bad im Zentrum von Durres

3 Gedanken zu „4,5 Millionen € für die Sanierung der Studenten Stadt in Tirana“

 1. über den Wahnsinn, 4,5 Millionen € auszugeben, für ein Dach im Studenten Wohnheim

  Brennende Müllberge, unzählige Straßenhunde, Ölentsorgung im Graben, Tiere auf der Mülldeponie, Menschen die im Müll suchen und dann noch Kinder, die Elektrogeräte und anderen Müll verbrennen um an die Metalle zu gelangen – meist noch im Grundschulalter… das sind nur einige wenige Dinge, die ich mit dieser selbstgefilmten Dokumentation zeigen möchte. Sieht man doch in den Medien zumeist ein ganz anderes Bild dieses Landes…

  … ich möchte hiermit ein anderes zeigen! Eine ungeschönte Wahrheit!

  Wusstet ihr, dass es nach meinen Informationen z.B. bei 250000 Einwohnern keine Kläranlage gibt? Ich habe viele Häuser besucht, wo es sprichwörtich direkt nach dem „Scheißen“ in eine Rinne vor dem Haus lief. Dort kommt auch das Seifenwasser aus der Dusche rein und auch das der Waschmaschine. Unglaublich. Eine dicke Pampe. Dies fließt dann zusammen mit den Abwässern der Nachbarhäuser in den nächsten Graben, von dort in den Fluß und dann ungeklärt ins Meer. Fische gibt es nicht mehr – zu giftig. Hier und da sieht man Schildkröten voll mit Öl und Seife aus der Pampe schauen. Daneben trinken die unzähligen verwarlosten und hoffnungslos kranken Straßenhunde….

  Wußten ihr, dass es nach meinen Informationen nur vereinzelt einen „Müllabtransport“ gibt? Normal wird der Müll direkt verbrannt oder in den nächsten Fluss in Richtung Meer gekippt. Die Flüsse sind voll mit Müll. Das Wasser stinkt schon von Weitem. Wenn der Müll aus den Containern an der Straße nicht verbrannt wird und er den Weg zur Müllhalde besteht, wird er dort verbrannt. Viele Müllcontainer sah ich direkt brennen, offenbar waren sie voll.

  Die Mülldeponien in Albanien brennen pausenlos ! Wir haben hier Umweltplaketten für Städte … was läuft falsch?

  Ebenso gibt es an den Autowaschanlagen einen Direktanschluss in den Graben … auch Öl wird hier im Graben oder dem Mülleimer (später verbrannt) entsorgt. Eine Werkstatt die ich besuchte schilderte, das Altöl würde halt entsorgt, hauptsache weg. Einen Service oder Recycling gäbe es für ihn nicht.

  Ich habe Schweine gesehen, denen hingen meterlange Plastikreste aus dem Poloch. Sie leben in den Gräben um und auf den Mülldeponien oder direkt am Straßenrand im Müll. Wundert es einen, dass sie Ohrmarken tragen und später geschlachtet werden … zum Verzehr ?!?!

  Nun will ich aber nicht mehr allzuviel vorwegnehmen !

  Schaut euch den Film ganz an wenn ihr wollt und könnt. Später stellt euch die Fragen ob das real ist … ja !!!

  Es ist so unglaublich, dass man es gesehen haben muss um es zu glauben. Eine einfache Erzählung reicht nicht aus.

  Während der Filmaufahmen habe ich starke Beschwerden der Augen und Atemwege bekommen. Der beißende Gestank des brennenden Plastik ist jetzt im Sommer besonderst unerträglich. Die Luft steht, man kann die Färbung der Luft mit bloßem Auge sehen. Zudem die vielen armen Kreaturen wie Hunde, Esel und Pferde auf den Straßen, die kein Wasser haben. Sie leiden. Viele sind unheilbar krank. Unerträglich.

  Bei Fragen schreibt es hier als Kommentar, ich werde versuchen zu Antworten …

 2. Lehrer Posten werden verkauft, Diplome sowieso, aber auch Master Diplome u.a. in Englisch für 150 € in Tirana und Deutsche Zertifikate gab es für Geld auch vor Jahren.

  Man hat das Verblödungs System bereits in Niedersachsen, Berlin in Deutschland übernommen, wo man auch ohne Schul Zeugnisse studieren kann.

  Albanien: 40 % der Administration hat gefälschte Diplome – Administrata, 40 % me dëftesa dhe diploma false

  Bei Albanern, Kosovo, Mazedonien, Rumänien ist oft Alles gefälscht bis zum Minister- Staatspräsidenten. Dummheit wird kultiviert, von korrupten Deutschen Politikern gefördert, wie man an Minister Myqerem Tafaj, sah auch nach Berlin eingeladen wurde, selbst nur gefälschte Diplome hatte und Hirnlos ein Mafia System mit Betrugs Universitäten aufbaute.

  VIDEO në “Stop”/Me 150 euro merr një diplomë master të anglishtes

  Emisioni investigativ ‘Stop’ ka denoncuar mbrëmjen e sotme faktin se si mund të marrësh një diplomë të gjuhës angleze për nivelin Mastër kundrejt pagesës, pa ditur asnjë fjalë në gjuhën angleze. Pamjet tregojnë se për të marrë një diplomë të tillë, mjafton të paguash thjesht 150 euro sekseres dhe nuk është nevoja të marrësh pjesë në provim, diplomën e ke në dorë. Në fakt diploma për mbrojtjen e anglishtes ka hyrë në fuqi që në vitin 2010 në kohën kur ministër i Arsimit ka qenë Myqerem Tafaj, i cili hodhi i pari idenë, për mbrojtjen e gjuhës së huaj për ata që ndjekin studimet master apo doktoraturë.


  Auch hier versenkten die Internationalen, ebenso die Deutsche DAAD, Goethe Institut viel Geld, weil man konsequent oft nur mit Verbrechern zusammen arbeitete, wie zuletzt Minister Myqerem Tafaj. Es gibt sogar insgesamt 10.000 Professoren Titel, der Hirnlosigkeit sogar Weltweit Rekord ist.

  Botschafter Helmut Hofmann über die fehlende Berufs Ausbildung und die Mafia Universitäten in Albanien des Nonsens

  Bei diesem Construct eines Verbrecher Systems, mit Open Society (was alle Grünen Pädophilen Politiker gekauft hat, viele SPD ler, aber auch Elmar Brok, Martin Schulz und andere korrupte Gangster, wie geleakte Listen zeigen)

  DAAD und Open Society Institute vereinbaren strategische Allianz für zentralasiatische Länder

  57 % der Albaner sind functional illerate und selbst die Ministerin und die Medien schreiben, das man nur Esel ausbildet. Es gibt u.a. Spiegel Artikel vor 20 Jahren, über die Bildungs Misere, wobei heute sogar die Ärzte in den Krankenhäuser und Berisha, komplette hoch gefährliche Trottel waren.
  Zu korrupt und blöde, um ein Ausbildungs System aufzubauen:

Schreibe einen Kommentar