Geistig behindert, inkompetend wie Lehrer, Minister und Administrative. Das Sklaven Leben in den Call – Center im Kosovo und Albanien

Geistig behindert, inkompetend wie Lehrer, Minister und Administrative. Das Sklaven Leben in den Call – Center im Kosovo und Albanien: Frau Quhet Kesida Kopaçi, hat ihre Websites in den Sozial Netzwerken inzwischen gelöscht.

Eine verrückte Chefin schreit ihre Mitarbeiter an, was nicht verwundert, wer die Inkompetenz von Adminstrativen und Lehrern in Albanien kennt. Terrorismus gegen Mitarbeiter, oft sogar Studenten, die besser gebildet sind.

Es erinnert an die Firma Schlecker in Deutschland, welche nur deshalb zu Grunde ging im Pseudo Globalisierungs Modell, der Arbeit Auslagerung, weil die Logistik Firma, praktisch nur Zeit Arbeiter beschäftigte, Selbige so hohe Schäden verursachten durch Demotivatsion, Kosten verursachten ohne Ende, wie der langjährige Prokurist vor Gericht gerade aussagte. Ein Unfugs Modell, was heute überwiegend auf den Universitäten gelehrt wird, obwohl die identischen Probleme überall bekannt sind auch mit dem hohen Krankenstand.

VIDEOSKANDALI/ Kesi, shefja e frikshme e call-center-it në Tiranë, tremb operatorët me ulërima

Postuar: 07/05/2017 – 13:48

Quhet Kesida Kopaçi dhe është koordinatorja e një prej fushatave të shumta në kompaninë e call centerave IDS, me seli në Tiranë.

Ndërkohë që call centerat në Shqipëri janë drejt mbylljes dhe vetëm gjatë javës së fundit në qytetin e Shkodrës u mbyllën rreth 11 qendra të tilla punësimi, duket se edhe presioni mbi punonjësit sa vjen e rritet. Disa ditë më parë ishin punonjësit e „Facile.it“ ata që shkruan në murin e vendit të tyre të punës një parullë, duke e cilësuar këtë vend si „Qendër shfrytëzimi„.

Ajo është “bisha” që u mori shpirtin operatorëve që nuk u ndihej zëri, me ulërima në maksimum e trembje deri në palcë.

Kesida, e cila është edhe mama e një fëmije, është filmuar teksa u ulëriste me të madhe e u bënte presion operatorëve e supervizorëve të IDS-së që kishte vartës, për të zgjatur telefonatat.

Pjesa më e madhe e punonjësve në këtë kompani janë mosha të reja, studentë, të cilët punojnë gjithmonë nën presionin psikologjik dhe poshtërimin nëpër call-centera.

Ata nuk e ngrenë dot zërin e ta kundërshtojnë. Të shumtë janë operatorët që komentojnë e dërgojnë mesazhe pranë “JOQ.al”, teksa thonë se në këtë call center punonjësit trajtohen si mos më keq dhe punëdhënësit i shikojnë si skllevër.

Dhe në fakt, çdo gjë dëgjohet qartë në video, ku supervizorja ulëret me sa ka në kokë. Iu përmend orët e punës, bonuset dhe jo të bëjnë kontratat, por të zgjasin telefonatat.

“Kemi ardhur këtu për të bërë lekë, për të justifikuar rrogën, siguracionin, çdo gjë që na paguhet. Nuk po kërkoj që secili nga ju të bëj nga dy kontrata në ditë, apo të bëni kontrata. Ju kam kërkuar të bëni kontrata apo ju kam kërkuar të zgjatni telefonatat? Ça po bëni? Apo doni t’ju themi bëni kontrata dhe ndryshe jeni të pushuar? Disa prej jush kanë një vit që punojnë këtu. Po ju japim bonuse. Futjuni punës! Kaq po ju them”, thotë supervizorja e tyre, gati duke i dalë fyti nga vendi.

Kesida ka fshirë profilin e saj në rrjetet sociale pas publikimit të videos. Ndërkohë nuk ka asnjë reagim nga kompania IDS për këtë dhunë psikologjike qe ushtrohej ndaj punonjësve.

Videoja më poshtë e dërguar në“JOQ” nga punonjës të IDS-së:

/portali DurresLajm/

Video:

Beleidigung des Albanischen Volkes, durch die Selbstbeweihräucherung und Lügen der US Vertretung und korrupten EU Botschaft

Man feiert wieder sich selbst, wo es seit Jahren nur Verachtung gibt durch das Albanische Volk in der Nonsens Demokratie von Kriminellen und korrupten Internationalen Amtsträgern!

Die tragischen Fehler der EU im Balkan: OP/ED: The EU’s tragic mistakes in the Western Balkans

Die Suppen Kaspars lassen sich erneut vorführen und feiern sich dann noch, obwohl man sich nur erneut lächerlich gemacht die „Rechtsstaatlichkeit“ geopfert hat, die Albaner Mafia Clans nur  etliche wichtige Posten umgeschichtet hat, u.a. im Innenministerium, ebenso rund um Grundstücke und gefälschten Dokumenten.

 

 

FOTO/ Marrëveshja Rama-Basha, reagon SHBA: Bravo të gjithëve

US: Bravo to the Albanian people for their patience and their belief

11:48, 18/05/2017  “Bravo to the Albanian people for their patience and their belief in the strength of Albania’s democracy. Bravo to Edi Rama and Lulzim Basha for their personal leadership and courage in forging this deal. Bravo to colleagues from the European Union, the OSCE and Ëashington for their steadfast support for Albania. Ëe eagerly look forëard to an election ëith the participation of all of Albania’s political parties.”

— Ambassador Donald Lu

Image

Lexo edhe: