die private Universitäts Mafia und die Polizei Ausbildung will man auch reformieren

-diesmal gibt es Theater um die Krankensschwester Diplome, wo ebenso die Ausbilder seit Jahren ein Witz sind.
Besonders absurd erneut die EU Botschaft, welche viele Jahre als Mitglied im kriminellen Enterprise, Tatenlos zusah, wie Bujar NIshani, Berisha Gangster wie Flamur Noka, mit korrupten US Gangsters die Polizei und Jusitz zerstoerten. Die eigenen Berichte aus 2007, von PAMECA II, wurden ignoriert, weil man selbst vollkommen inkompetend und korrupt ist.
350 illegale Diplome fuer die European Universitaet unterschrieb gerade die Bildungs Ministerin, welche bereits zuvor gescheitert war.

Fuga:Universitetet, këto banda keqbërësish që shesin diploma

Fuga:Universitetet, këto banda keqbërësish që shesin diploma

 

Nga Parisi ku jep mësim prof. Artan Fuga, është treguar shumë i ashper me sistemin e lartë të arsimit shqiptar. Ne një intervistë të gjatë për gazetat Express, ai ka fshikulluar edhe universitetet private. „Privatët ta harrojnë se misioni i tyre është të shesin diploma pa dije dhe se detyra e tyre është të diplomojnë, por jo të krijojnë kushte edukimi për lehtësim punësimi. Të mos harrojnë se një shkollë nga një sipërmarrje keqbërëse e ndan vetëm një fletë cingari. U merr jetën dhe të ardhmen të rinjve nëse nuk je ku duhet. Fiton para duke gënjyer e ushqyer iluzione te rinia, i mashtron ata. Unë njoh universitete që janë në fakt, realisht, “banda keqbërësish të njohura dhe pranuara nga ligji”. Por, ministritë përkatëse të arsimit nuk kanë sy t’i shohin. Kurrikulat e një pjese të këtyre shkolla vijnë era myk, të vjetra, me tema propagandistike, gjithë ideologjizma. Unë kam guximin dhe kurajën qytetare të pohoj se arsimi shqiptar në fushat humane dhe sociale e ekonomike ende nuk e ka kaluar fazën e parë dhe të dytë të evolucionit të ndërgjegjes kolektive, po t’i mbahemi skemës madhore të Ogyst Kontit. Pra jemi akoma në fazën fetishiste, të shpjegimit sipas bindjes ndaj autoritetit, citatit, pra besimit të verbër, në fazën e filozofimeve të kota dhe ideologjisë, pa arritur ende në kurse lëndësh që të jenë shkencore dhe teknike e profesionale. Kur shoh ndonjë profesor pa diplomë në fushën ku hiqet si profesor më vjen të qesh, qaj, çirrem, shkul flokët, grindem, tallem, trishtohem, thërras, ulërij, por ja që kështu është. Ne jetojmë fazën e superpozimit, të klonimit, të departamenteve të njëjta, të fakulteteve të njëjta, dhe ky është krimi ynë për edukimin kombëtar. Ne prodhojmë të papunë sepse prodhojnë të diplomuar të klonuar, të gjithë njësoj, dhe me dije e aftësi profesionale, të tejkaluara qysh nga vitet ‘60. Por, si nuk pati kjo hapësirë mbarëkombëtare një ministër arsimi t’i thotë ndal kësaj gjëje, dhe pastaj po të mos e dëgjonin t’ua hidhet çelësat e zyrës në këmbë atyre që s’e kuptonin dhe të hynte në histori!“
http://www.kohajone.com/index.php/aktualitet/fuga-universitetet-keto-banda-keqberesish-qe-shesin-diploma

Das Gangster Syndikat der LSI Partei mit Flamur Gjuzi, Hazir Gashi und die Schiesserei vor der Durres Praefektur

Eine Schiesserei direkt vor der Durres Praektur, fuehrten dort zu einer Menschen Ansammlung gegen 11:30 Uhr, Geruechte kursierten, das es Anschlag gegen die Grundstuecks Agentur ist, welche von einem Profi Gangster (Ex-Polizei Direktor fuer Menschenschmuggel unter Fatos Nano) Flamur Gjuzi (natuerlich Mitglied im Stadtrat) geleitet wird. Der komplette Stadtrat – BezirksStadt Rat – Keshillit te Qarkut Durres, ist eine Ansammlung von Dumm Kriminellen, mit vorbestraften Verwandten). Der aktuelle Praefekt, kann wie sein Vorgaenger Genc Alizoti, gegen diese Banden Nichts ausrichten. Direkt darin verwickelt der Enkel Flamur Gashi (auch Fabian – siehe biometische Paesse an Gangster Familien) des

Gashi

Kosovo Extrem Gangsters Hazir Gashi (Ex-Abgeordneter im Albanischen Parlament, direkter Partner der Todeskommandos des Kosovaren Lulzim Berisha). Taeter war einer der SHIAK Gangster: Enidor Dedej. Beide Gangster Familien versuchen, illegale Grundstuecke an der Kueste zulegalisieren, wo kamen die Geruechte auf. Damit ist dann erneut Alles gesagt, indem direkt von Martin Schulz dem EU Parlaments Praesidenten finanzierten Verbrecher Imperium (aus Schwarzen Kassen). Made by German SPD – FES Gangsters, im Frank Walter Steinmeier System halt). Man muss schon extrem kriminell sein, sowas ueberhaupt zu finanzieren, einem Produkt des US NATO Fund of Peace: Aber die Ukraine zeigte es laesst sich noch toppen und bei jedem US Verbrechen muss man ja mitmachen, mit kriminellen Gestalten, was die einzige Deutschen Aussenpolitik ist. Die Legende des Verbrechens die Gashi Familie aus dem Kosovo, wurde Straffrei in Europa gestellt, nachdem die Gashi Familie dem SP Ganoven Michael Steiner im Kosovo, eine junge Frau zur Verfuegung gestellt hatte.

Ifimes: Albania: One step forward, two steps back – Skrapari Mafia Partei LSI des Ilir Meta und Lefter Koka

Richtig ist folgendes: Ein Krankenwagen kam, als es auch mit einer Schusswaffe zu einer Auseinandersetzung kam, eine Scheibe der Praefektur ging zu bruch.

Wie der Artikel erwaehnt, erinnert es an die Schiesserei in der Praefektur, vor ueber 10 Jahren, durch die Spartak Braho Soehne, reinen Gangstern, welche im Solde der Ehefrau, ein Drogen-, Waffen- Prostituions Ringe Imperium schon damals betrieben, heute sogar Staatsanwaelte sind. + Details unten

Incidenti me armë / Kujt i mbetet “dobiçi” në derë? LSI-a ia çon PS-së!

 0  1183  1183

DURRËS, 23 shkurt 2015 –  Në orën 13:33 të ditës së hënë, më 23 shkurt 2015, drejtoria e policisë së shtetit e qarkut bëri të ditur: “Më datë 23.02.2015 ora 11.25 në afërsi të zyrave (fillimisht, në orën 12:01, u dha njoftimi: “tek zyrat e ALUIZNI-t”) të ALUIZNI-t, në lagjen nr. 2 Durrës, ka pasur në konflikt mes dy shtetasve, i cili ka degraduar deri në përdorimin e një arme zjarri. Nuk ka të lënduar, por vetëm dëme materiale (janë thyer xhamat). Në vendngjarje është gjetur një gëzhojë. Autori është identifikuar dhe u shpall në kërkim”.

Ndërkaq, rreth orës 13:00 drejtori rajonal i Durrësit Flamur Gjuzi bëri këtë deklaratë por shtyp: “Sot [e hënë, 23 shkurt 2015 – “Dyrrah”-u] në mesditë, ka pasur një incident në ambientet e jashtme të Prefekturës. Kjo ngjarje nuk ka lidhje me punonjësit dhe aktivitetin e ALUIZNI-t. Ngjarja ka ndodhur jashtë ambienteve të institucionit tonë.

Me hetimin e ngjarjes po merret Policia e Shtetit, e cila, besojmë, se shumë shpejt do të bëjë të mundur sqarimin e rrethanave të saj.

Komunikojmë për qytetarët se ALUIZNI Durrës vazhdon normalisht punën”.

ANALIZË 

Pavarësisht se shtetasi F. B. u lëndua nga grushtet dhe jo nga plumbi i armës, ngjarja, ku u thyen xhamat e ALUIZNI-t, është e rëndë. Sherri “te zyrat e ALUIZNI-t” / “në afërsi të zyrave të ALUIZNI-t” / “në ambientet e jashtme të Prefekturës”, mu në qendër të qytetit komprometon sigurinë në institucionet publike, që duhet ta garantojnë rojat private / Policia e Shtetit.

Gjithsesi, bie në sy përpjekja e njeriut të LSI-së, ish-shefit të antitrafikut në policinë e Durrësit në kohën e PS-së, para vitit 2005, tani drejtor ALUIZNI, Flamur Gjuzi, për ta zhvendosur ngjarjen nga xhamat e thyera të zyrave të tij te Prefektura e PS-së dhe policia e shtetit. Sherri ka ndodhur para derës së hyrjes për në hollin e ALUIZNI-t, që ndahet nga bordura e lulishtes me 1,5 metra. Vetë ALUIZNI ndodhet, në katin e parë, në skajin e majtë të ndërtesës së ish-komitetit të PPSH të Durrësit, ku ndodhen edhe zyrat e institucionit të Prefektit të Qarkut, Këshillit të Qarkut, INSTAT-it. Gjuzi i LSI-së e mban mend se një ngjarje me armë në hollin e madh të katit të parë të ish-komitetit të PPSH, ka ndodhur para 12 vjetësh, ku personazhet që shpuan muret me plumba, i takojnë sot LSI-së.

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

– See more at: http://www.durreslajm.com/politike/incidenti-me-arm%C3%AB-kujt-i-mbetet-%E2%80%9Cdobi%C3%A7i%E2%80%9D-n%C3%AB-der%C3%AB-lsi-ia-%C3%A7on-ps-s%C3%AB#sthash.ESsGbHuF.dpuf

Flamur Gjuzi kreu i ri i ALUIZNI-t. Edhe shtatë poste të tjera për LSI në Durrës

foto durresNga  Xhevo Gradica / Zbardhen të tjerë emra që do të kenë poste drejtuese në institucione të rëndësishme në qarkun e Durrësit. Partia Socialiste ka vendosur ta trajtojë sa më mirë aleatin më të madh të saj në koalicionin e 23 qershorit duke mos u kursyer .  Shtatë poste drejtuese janë bërë gati për t’ua dhënë emrave me kredibilitet politik në LSI dhe të vlerësuar si specialistë të fushave përkatëse. Kjo javë duket se ka qenë e gjitha për Lëvizjen Socialiste për Integrim ngase veç emrave të bërë publik në numrin e kaluar të gazetës “Bulevard” janë listuar edhe shtatë emra të tjerë. Astrit Kote, Jolanda Mustafaraj, Hajri Nuhu, Silvana Maksuti, Flamur Gjuzi, Ali Karaj, Kontiana Kuçi  thuajse janë fare pranë karrigeve drejtuese me peshë në qarkun e Durrësit. Përgjithësisht mendohet se gjithëçka ka marrë zgjidhje,  megjithatë pritet nënshkrimi për disa nga postet drejtuese. Emrat e mësipërm janë të njohur në rreshtimet më shumë profesionale, sesa politike duke i bërë ata edhe më të besueshëm në postet të cilat presin të marrin. Burime politike thonë se çdonjëri prej tyre ka dijeni për sa po diskutohet pasi emrat e tyre janë bërë objekt diskutimi disa herë dhe se CV e tyre janë plotësuar dhe janë dërguar në institucione respektive në qendër. Strukturat lokale të LSI në Durrës me këtë veprim kanë hedhur një tjetër hap për të konsoliduar edhe rradhët e veta të cilat janë përfshirë nga nevoja e ristrukturimit për shkak se kanë mbetur jashtë përfaqësimi shumë emra me peshë jo vetëm politike. Bërja publike e këtyre emrave thuhet madje se shënon edhe njëfarë dalje nga guacka  e bërthamës drejtuese politike e cila ka shkaktuar reagime të dukshme. Burime politike saktësojnë se disa nga postet kanë marrë tashmë definacionin, kurse të tjerat pritet të marrin përgjigje shumë shpejt. Flamur Gjuzi, emri të cilit është i njohur sidomos në kohën kur Gjuzi ka ushtruar detyrën e oficerit të policisë në luftë kundër trafikut të qenieve njerëzore, kundër krimit dhe kundër korrupsionit pranë drejtorisë së policisë së qarkut Durrës, do të jetë drejtor i ALUIZNI-t. Gjuzi pas largimit nga strukturat e policisë ka ushtruar profesionin e avokatit, ndërkohë që njohuritë e tij si jurist tani do të duhet t’i verë në shërbim të agjensisë së legalizimit në qarkun e Durrësit e cila do të rikompozohet thuasje nga e para.  Aktivizimi Gjuzit në strukturat e LSi e ka bërë atë edhe më të besueshëm. Ai është këshilltarë në këshillin e bashkisë së Durrësit dhe së fundi është zgjedhur edhe anëtar në këshillin e qarkut të Durrësit. Instituti i Ekzekutimit të Veprave Penale në Durrës me fillimin e javës tjetër do të ketë drejtues Astrit Koten. Emri tij është përcaktuar përfundimisht nisur edhe nga arsyet se Kote ka shërbyer në administratën e Ministrisë së Brendshme në departamente dhe drejtori të rëndësishme. ……….Flamur Gjuzi-  ALUIZNI
Astrit Kote- Instituti  Ekzekutimit të Veprave Penale
Ali Karaj- Bordi i kullimit
Jolanda Mustafaraj- Zyra e punës
Kontiana Kuçi-Agjensia Rajonale Mjedisit
Hajri Nuhu- Drejtoria Arsimore Rajonale ( Burime Njerëzore)
Silvana Maksuti- Inspektariati Punës

Short URL: http://bulevardionline.com/?p=6567


Der Gangster im TV und es wird weiter illegal gebaut in Durres

Via Egnatia
Via Egnatia

 aktuelle illegale Bauten nun in 2015, in 2014 angefangen. Mindests Abstaende genau 0, wie immer so oft

Die dubiosen Grundstuecks Geschaefte, gehen sogar an uralten Kirchen Grund

Church reacts against President’s declarations: “No businesses on our property”

Die Roten Ratten im Blickfeld der Geschichte:

Dr. Christoph Zöpel, SPD ein wichtiger Aufbau Helfer der Albanischen Mafia

September 1999 bis Oktober 2002 Staatsminister beim Bundesminister des Auswärtigen.

Rueckblick, auch uber die in den Albanischen Medien geloeschte Schiesserei der Spartak Braho Soehne in Durres, wie Spartak Braho schon damals die Zeugen Aussagen faelschte, vernichtete und ploetzlich existierte keine Anzeige, nur noch noch Schuss Loecher in der Praefektur.

aus 2005 CIA fact book

powerful organized crime networks with links to high government officials, and disruptive political opponents

http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/al.html

+ Eine sehr bekannte Sache in Durres: Die Söhne von Spartak Braho (Seferi, Arber), wurden 2003 verhaftet, als sie in der Präfektur mit dem Fahrer von Gazmir Bizgha eine Schiesserei hatten. Löcher in der Decke zeugten noch lange davon. Ein Jahr später brachte man den Polizei Präsidenten Gani Malushi um, wo der Mörder Agim Pepa, ein enger Freund war, und mit einem Jeep mit gefälschten Diplomaten Kennzeichen dann vom Tatort in Spitale weggefahren wurde.

Die Söhne wurden verhaftet, und landeten auf dem Polizei Revier in Durres. Spartak Braho intervenierte persönlich, sogar direkt bei dem Staatspräaidenten Alexander Mosiu und dem Generalstaatsanwalt Th. Sollaku. Die Anzeige wurden nachttäglich vollkommen geändert, manipuliert und die Söhne konnten ohne Verhandlung frei kommen. Heute ist Seferi Braho, sogar Staatsanwalt, ein Stadt bekannter Krimineller in Durres, dank dem Justiz Minister Nasic Naco.

Alle Fotos: direkt vor Gericht in Durres aufgenommen, Rruga Alexander Goga – Rot umrandet: Seferi Braho

Justic Prosecutor Durres: Mafia Boss Seferi Braho, Son of Spartak Braho Killer Chief and friend of Agim Pepa: 2004, executed Police President: Gani Malushi Justic Prosecutor Durres: Mafia Boss Seferi Braho, Son of Spartak Braho
Killer Chief and friend of Agim Pepa: 2004, executed – assassination: Police President: Gani Malushi

Ein Skrapari Protege, die wohl berüchtigsten Richterin in Durres, Dhurato Bilo, welche auch in den Mord am Shiak Polizei Präsidenten verwickelt ist und trotz Vorgaben nie sanktioniert wurde.

28-02-2003,

KA EDHE KESHTU : Para nje muaji 2 persona u denuan per VJEDHJEN E NJE CELULARI me 11 vjet burg …ndersa..kesaj here…

Moisiu shpëtoi djemtë e Brahos, ndërhyri tek Sollaku

TIRANE (28 Shkurt) – Dy vrimat e hapura në tavanin e hollit qendror të Prefekturës së Durrësit janë shenja e vetme të përplasjes së dy ditëve më parë mes dy vëllezërve Braho dhe shoferit të deputetit Gazmir Bizhga. Pak orë pas konfliktit të armatosur që terrorizoi qytetin, protagonistët e tij kryesorë kanë rifituar lirinë, ndërsa akuzat ndaj tyre janë transformuar nga prokuroria vetëm në kundravajtje penale. Në rastin më të keq, andrallat e tyre me drejtësinë mund të përfundojnë vetëm me një gjobitje për kundravajtjen e “fyerjes” së shoferit Arben Ibro. Por vetëm dje janë zbuluar prapaskenat dhe ndërhyrjet e shumta që u dhanë pastërtinë penale dhe lirinë djemve të deputetit Braho. Akuzat Sipas versionit zyrtar të Prokurorisë së Përgjithshme, Kreshnik dhe Arbër Braho u shpallën në kërkim nga policia, pak orë pas incidentit. Në orët e pasdites ishte vetë i ati, deputetit Spartak Braho, që i shoqëroi në ambientet e komisariatit, ku u mor edhe masa e arrestit në flagrancë ndaj tyre. Pas dëshmive të shumta, policia gjyqësore i akuzoi dy vëllezërit për “kundërshtim dhe fyerje të punonjësit të gardës”, “Kundërshtim dhe fyrje të punonjësit të policisë në krye të detyrës” dhe ajo e “Dhunimit të institucionit”. Por, ndërsa largohej nga ambientet e policisë së qytetit, deputeti socialist Braho nuk harroi të paralajmëronte drejtuesit se djemtë e tij do të liroheshin shumë shpejtë. Për këtë do të ndërhynte edhe vetë presidenti i Republikës. Dhe, sipas burimeve të besueshme, pak minuta pas dorëzimit të dy djemve të tij, Braho ka udhëtuar për në Tiranë në drejtim të godinës së Presidencës. Edhe pse nuk është arritur të njihen detajet, mësohet se deputeti Braho është takuar me presidentin Moisiu për problemin e ndjekjes penale të djemve. Siç dihet, mes Brahos dhe Moisiut ekziston një lidhje krushqie, pasi kunati i deputetit të PS-së është dhëndrri i presidentit. Që prej këtij momenti, rrota e Prokurorisë së Përgjithshme është vënë në lëvizje për të ndryshuar pozicionin e vëllezërve Braho. Lëvizja e Sollakut Me urdhër të kryeprokurorit Theodhori Sollaku, në drejtim të Durrësit është nisur në mesnatën e së mërkurës prokurori Artan Bajrami. I dërguari i organit qendror të akuzës është paraqitur në ambientet e policisë së qytetit bregdetar me një vendim për ndryshimin e akuzave të dy djemve të Brahos dhe urdhrin për lirimin e tyre. Por uniformat blu mësohet se nuk kanë pranuar të zbatojnë këtë vendim për shkak se nuk ishte vulosur. Në këto momente, ka lënë me urgjencë shtëpinë e tij në Tiranë edhe kryeprokurori i Durrësit, Arben Dollapi. Makina e tij ka udhëtuar me shpejtësi në drejtim të shtëpisë së sekretares së Prokurorisë së Durrësit, e cila është detyruar të paraqitet në punë pak pas mesnate për të vulosur vendimin e lirimit të Kreshnik dhe Arbër Brahos. Në orën 01:00 të së enjtes, dy vëllezërit kanë lënë qelinë, pasi, sipas njoftimit zyrtar të Prokurorisë së Përgjithshme, konflikti mes tyre dhe shoferit Ibro ishte vetëm një kundravajtje që mund të paraqitet në gjykatë nga i dëmtuari. Ndërkohë, shoferit të Bizhgës, i është urdhëruar që të mos paraqesë një ankesë gjyqësore për këtë çështje http://www.forumishqiptar.com/threads/13309-SHTET-MAFIOZ-PRESIDENTI-si-PADRINO

Direkt hoechste Politiker verwickelt

71 Festnahmen der neuen Drogen Netzwerke des Lulzim Berisha – Indrit Dokle: Interpol Aktion: “Ellenica” in 4 Ländern
Tourismus auf Albanisch: Am Radhime Strand bei Vlore, wurden 3 Personen hingerichtet mit der AK-47

Die Grundstuecks Direktoren Posten, werden gerade bei der LSI Partei nur an Kriminelle verkauft, wo es dann so weiter geht.

2 Verletzte 3 Tode ! An einem Strand mit 300 Personen, der voll besetzt war. 2 Opfer sind zufällige Opfer. Ein Opfer war ein 17-jähriger Schwimmer, der in den Kopf geschossen wurde und der Vater sagt, die Ärzte im trationellen Mafia Krankenhaus in Vlore, haben die Niere entfernt. s. unten was der Vater sogar im TV sagt.

Ein Täter wurde gefasst, Leo Osmani,

der Haupt Täter: Delin Hajdaraj, ist aus Tropoje (steht auf der Interpol Fahndungs Liste), konnte also sein kriminelles Treiben mit Hilfe der Tropoje ungestört in Albanien und Vlore betreiben. Keine Waffen Kontrollen der Fahrzeuge, wilde Diebstahl Orgien, als tradioneller Plünderungs Feldzug der Tropja Polizei Verwandten und hier ganz oben angesiedelt.

Von der NATO Website, was kriminelle EU und US Politiker anlockte, fuer Geschaefte:

He added that European police organisations estimate that Balkan crime rings now control more than 70 per cent of the heroin market in some of the larger European nations, and are rapidly taking over human smuggling, prostitution and car theft rings across Europe.
………, Albanian organised crime has reached the United States, creating partnerships with the Gambino, Genovese, and Luchese families to facilitate specific crimes.……………….

Setimes

 

Im Lande ohne Justiz, zerstören die Weltbank, die korrupte EBRD Bank den Balkan

Die Deutschen, KfW, Weltbank und vor allem die vollkommen korrupte EBRD Bank, finanzieren die Zerstoerung des Landes. Von Wasser Kraftwerken hat Albanien gar NIchts, denn der Oeko Strom fliesst in die EU Netze, was enorm subventioniert wird.

Ein Artikel des Guardian, spricht ganz offen, von der vollstaedigen Zerstoerung des Landes, wo der Tourismus bereits durch die Weltbank und EBRD Mafia zerstoert wurde, denn Infrastruktur Projekte sind der Motor der Zerstoerung. Neue Kredite ohne Ende, von der Weltbank, welche ihre eigenen Regeln über Bord geworfen hat, u.a. eine Gesetzliche Staatsverschuldung von max. 60 % des BIP. Man liegt heute bei über 75 %, und Steuer Einnahmen unter dem Soll.

Neue 250 Millionen $ gibt es trotzdem von der Weltbank und wie immer wie bei der KfW, BMZ, ohne jede Projekt Kontrolle.

Die korrupte Weltbank – IFC, EBRD, KfW Mafia finanziert mit Österreichern (ENSO) ein Wasser Kraftwerk im Natur National Park

Balkan dam boom threatens Europe’s last wild waterways

Environmental concerns have pushed one flagship dam project to the brink of cancellation but a ‘gold rush on the rivers’ of south-east Europe puts these unique ecosystems and their wildlife, including the critically endangered Balkan lynx, in jeopardy

Vjosa river, Albania
Albania’s Vjosa river, one of Europe’s last intact waterways, is threatened by eight potential dam developments. Photograph: Arthur Neslen

Erneut Tradition: Chef Polizei Inspektor Hamëz Demushi, als Drogen Dealer verhaftet

Die Amerikaner mit ihren vermurksten Polizei Missionen schweigen ja, unternahmen Nichts, als durch Proporz Abkommen die kriminellen Banden des Ilir Meta, Spartak Braho,  Lefter Koka in den Polizei Dienst kamen und unterminierten. Kriminelle Familien haben nun wieder Tradition, wie unter Sokol Olldashi, oder Bujar Nishani. Polizei Offizier Roland Meta und der prominente Verbrecher Shullazi, ist ja nur ein Skandal, weil es so fast Woche fuer Woche weiter geht. Die Korruptions Bringer und Lehrmeister aus dem Ausland, wuenschen keine Justiz, denn korrupte Politiker und Steuer finanzierte Lobbyisten, verdienen viel Geld, mit diesen Verbrecher Banden, als Geldwaesche Motor.

Mangels Bildung, sind Albaner nicht in der Lage, eine Firma, oder Vertretung zumanagen, was ausl. Regierungen gut bekannt ist, weil man „functional illerate“ ist, als nicht lernfaehig, Nichts kapiert. Praktisch gehen alle Firmen der Albaner nach relativ kurzer Zeit in den Bankrott. Also baut man ein Lokal, in der Lokal Wirtschaft eines Landes, betreibt Drogen, Menschen Handels Netzwerke. Richter und Staatsanwaelte, die keine Basis Elemente von Gesetzen kennen, sind Tradition, wie es in US Berichten auch steht.

Durch die wikileaks Depeschen wei- man, das die Amerikaner gut informiert sind, was aber die eigenen Politiker mangels Kompetenz nicht mehr interessiert.  Man hat wohl nur noch an Betrugs Geschaeften wie mit Frank Wisner, Bechtel, Rapiscan Interesse.

Europa schweigt seit 2007, ueber die Zustaende, weil man die Mafia mit Millionen zuschuettet, wo nie Gelder kontrolliert wird, ebenso sehr selten bei der KfW und Co., mit ihren diversen Mafioesen Partner des Betruges, was mit Berlinwasser anfing, einem totalen Desaster.

Experts: „Crime grown because of impunity and lack of quick police reaction“

6 Handys und 30 sim Karten hatte der nun verhaftete Drogen Dealer und Polizei Chjef  Inspektor: Kryeinspektor Hamëz Demushi und ein eigenes Drogen Labor in Tirana. 3,5 Kilo Kokain wurden gefunden.

Resultate, einer kriminellen und inkompenden EU und US Politik, wobei die Deutschen den Vogel abschiessen, weil ausl. Regierungen aufmerksam registrieren, das die Deutschen nicht einmal bei Deutschen Investoren intervenieren, wenn korrekte Dokumente von einer Regierung nicht eingehalten werden, oder durch eine gekaufte Justiz eine Firma gestohlen wird. Das US-EU “Failed-States-Building-Programm” –

Aktualitet
20 Shkurt 2015 – 19:30 | përditesuar në 20:52

Tiranë, pranga policit me 3.6 kg
kokainë e 0.5 kg heroinë në shtëpi
FT/Droga e sendet që iu gjetën policit – See more at: http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/tiran–pranga-policit-me-3-6-kg–kokain–e-0-5-kg-heroin–n–sht-pi-274161.html#sthash.7a61FfDZ.dpuf

efektivi
(Foto: Efektivi i policisë që u arrestua, Hamëz Demushi)

Ora 19:30 Njoftimi i plotë i policisë
Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Ministrinë e Punëve të Brendshme ka arrestuar në flagrancë, Kryeinspektor Hamëz Demushi, me detyrë punonjës i patrullës së përgjithshme në Komisariatin e Policisë nr.6 në Tiranë. – See more at: http://shqiptarja.com/Aktualitet

Raub Überfall wo der Täter: Enver Stafukës, trotz langzeit krimineller Karriere – 4 Verurteilungen frei herumläuft

Hier wurden erfolgreiche BKA Ermittlungen abgeschlossen. Ermal Hoxha (Enkel des Enver Hoxha) und 10 Personen verhaftet, welche ein Kokain Labor in Elbasan betrieben, die Spuren zeigen nach Deutschland.

Ish- kryeministri Sali Berisha me Frank Uisner

2 Super Gangster: Salih Berisha, Frank Wisner Berufs Betrüger und Diplomat: NATO Vorbeter.

Die Verbrecher brauchen vor allem “Immunität”, und haben geheime Verträge mit vielen Staaten, wobei auch der Albanische – CIA Vertrag den Deutschen Behörden vorliegt.

“Freie Fahrt”, für Verbrecher – die illegalen “Immunitäts Gesetze” für Albanien Investoren

Proteste, weil die Lebensmittel Kontrolle (AKU) nicht funktioniert

Nur wenige Institutionen hat man teilweise in Funktion gebracht, wo sogar die Ilir Meta Mafia auf Grund von Proporz Abkommen, Teile des Innenministeriums unterwandert hat. Die Justiz ist sowieso im Kathastrophen Bereich und Baskhim Fino, verkauft mit einer „Glina“ Wasser Firma, unveraendert nur Leitungs Wasser mit Billig Kohlen Saeure versetzt. Falsche Verpackungs Gewichte, dienen dazu, das man von der Firma Bestechungsgeld erpresst und Nichts geschieht. Ein wenige TV Reklame, ueber Aktivitaeten der Luft Nummer. Im Bereich der Wild West Metzgereien gab es Verbesserungen und ansonsten sind Albaner nicht in der Lage, Firmen zuleiten, mangels Bildung und Ausbildung und weil man Alles schnell vergisst und die Mehrheit „functional illerate“ ist. Der erste Chef der AKU, Gence Juka importierte ja aus Argentinien, Fleisch fuer den menschlichen Verzehr nicht geeignet, was im Hafen Durres umetiketiert wurde, womit Alles gesagt ist, warum niemand die falschen Verpackungen beanstandet, wo oft 20 % zu wenig Gewicht in der Realitaet Innen ist, oder Alles ist gefaelscht, wie bei Energie Drink, dank der Albanischen Justiz. Man kontrollierte nicht in einziges der Saison Lokale in Durres und die Wild West Eisverkaeufer, obwohl es jedes Jahr Tode gibt und gab.
Grosse Laender Vertretungen sind entsetzt, ueber die Deutschen Auslands Vertretungen, welche Weltweit Nichts fuer Investoren machen, nur Lobbyisten Betrugs und Bestechungs Zirkel finanzieren und auch ueber die korrupte DAAD, mit dem vorherigen Bildungs Minister: Myqerem Tafaj ein kriminelles Enterprise aufbauten, finanzierten, wo nur die Lehrer und Proffessoren Posten an Idioten verkauft wurden. Wie sollen Idioten, welche sich die Schul Zeugnisse, die Lehrer Posten erkaufen einen Staat, oder eine Institution in Funktion bringen? Albanien hat das schlechteste Bildungs System der Welt, wo es einmal gut ausgebildete Ingenieure (Moskau) gab.
Protest against expired food
18/02/2015
Protest against expired food

Dozens of citizens protested at the Skenderbej square in Tirana against expired food products.

According to them, the National Food Authority has the situation out of control and consumers are being served with food products that have a falsified expiration date.

Only two days ago was reported a milk factory that abused with cheese and yogurt.

The protesters asked maximal punishment for those who commit similar crimes. These product enter the market easily, even in supermarkets where every product is supposed to be inspected carefully.

“The Albanian consumers are lied to. Their health is damaged and these falsifiers are not punished properly when they are caught”, citizens declared.

 

http://www.top-channel.tv/lajme/english/artikull.php?id=13614&ref=fp#.VOWjRy4WKvw

 

AKU, die Lebensmittel Kontrolle und Ansätze das es eines Tages funktionieren wird

Einige Verbesserungen gibt es bei der Lebensmittel Kontrolle, sogar Kindergärten wurden erstmals kontrolliert. Man geht aber noch immer nur zur Show gegen illegale Händler in Durres vor, wo sich Alles ungehindert auch weiter abspielt rund um den Markt, die Post, Bus Bahnhof usw.. In Tirana ist mit Lulzim Basha, Wild West eingekehrt, mit den vielen Blockaden der Bürgersteige, kandahar durch illegale Händler, welche die angemeldeten Geschäfte ruinieren. die Finanzämter sind leer, keinerlei Wartezeit, für den Bürger. Alle gehen praktisch in die Insolvenz.

Gesundheits Minister Petrit Vasili, und die Verseuchung des Volkes, mit uralt Lebensmitteln 

im von den USA, EU, OSCE korrumpierten Land Albanien, wollen die Griechen eine eigene Region haben:

I, Korruptions Laden der EU und OSCE, verschwanden im Eugen Wohlfahrt Mafia Club Millonen, als man die Grundstuecke der Griechen registrieren wollte. Mehr hat die OSCE eigentlich noch nie zustande gebracht in den letzten 10 Jahren und nochmal 30 Millonen $ der Weltbank ebenso fuer Grundstuecks Registrierungen.

Sunday, April 14, 2013

Southern Albania, Greeks seek independence: Albania,“

Greek minority in southern Albania is aspiring for freedom and independence from Albania.

Unexpected statements came out in a television debate where talking about Cham resolution, while the Greek minority representatives said, clearly not wanting to discuss the for Cham resolution.

„The Himara Autonimy is in power and we are working in that direction,“ said Stavri Marko, one of the representatives of the Greek community in Southern, even by comparing the current situation with the aspirations of the Albanians in the Presevo Valley.

„As demand Albanians in southern Serbia, so ask us,“ said Marko, who has called the Republic of Albania „banana republic“.

„Three days away the US represent in Tirana Arvizu in Corfu, let’s leave it to the OSCE, the EU representatives, and the other three days, here is banana republic,“ he said.

„No, not offend Albanian state“ was the response of Ardi Nurellari, as representative of PJIU, which irritated this Markos statement.

„The Albanian government works very well, no need for them, this is ofese for the Republic of Albania. The Republic of Albania is not a banana republic, this is your problem, we are a member of NATO, a country that is moving towards the European Union. So you can not come and hurt the Albanian people „, he added.
Moreove, Stavri Marko, whose identity was in question because He is the cousin of Albanian writer Petro Marko, sees himself and his community more progressive than the Albanians.

„We are a community that is moving forward. We walked a lot more money than Albania.. It is not our fault that Albania is in this state. We are a community model that forwart for freedom and independence historicaly, „said Marko.

While Ardi Nurellari reminded Markos worries that Greece and the crisis through which we are passing, but the latter is protected by saying that „Greece is in dire, but the army has in store.“

This statement and others met with humor by the director of the show and other debaters in the emission
properties of Cham Albanians who were expelled from their properties estimated at 1 billion euros. If calculated missing earnings under the law of war, it is estimated up to 20 billion euros. There are over 200 thousand acres of the most beautiful areas of Greece. /

Indeksonline Kosovo Pres Agency

http://www.indeksonline.net/?FaqeID=2&LajmID=54098

11.000 unerledigte hohe Gerichts Sachen und der Skandal mit Xhezair Zaganjori, als Schutzherr der Albaner Mafia

Ziemlich peinlich, was ein Langzeit uralt Kommunist nun als hoechster Richter inzieniert: Xhezair Zaganjori der nur das macht, was kriminelle Hoechste Richter immer schon machten, angefangen vor allem mit: Thimjo Kondi und der Desaster Frau zuvor Shpresa Becaj.

Was sagt Xhazair Zaganjori: die Richter ueberpruefen pro Jahr und Person 400 Faelle.

aktuell

Immerhin hat man nun erkannt das es einer Volks Wahl bedarf des Praesidenten und damit auch das vollkommen ruinierte KDL, die Richter Bestimmung und Bewertung aufloest.

Fatmir Xhafaj über die Notwendigkeit eines gründlichen Justiz Neu Anfanges in Albanien

Echte Experten wurden nie entsandt für den Justiz Aufbau, was auch unerwünscht war.

Justiz Albanien
Justiz auf Albanisch, man flötet was die Internationalen wünschen: vor allem immer wieder das Zauberwort: “Reform”.


The Court’s problem of pending case is still unresolved. More than 11.000 criminal and civilian cases are stacked at the Supreme Court. Although we are in the second month of 2015, the Supreme Court has still cases from 2013.

Experts think that the deteriorated crime situation in our country is due to the impunity. Public safety expert, Alfred Duka, says that the crime is exploiting the inability of the police and is spreading their activity.

Gangster Meeting rund um den Capo der Mafia: Salih Berisha, Lulzim  Basha und Xhezair Zaganjori und der kriminellen Fullani und Uledaj Familie.

Links: Xhezair Zaganjori, der korrupte Gangster Lulzim Basha – Vertreter des Isufi Langzeit Verbrecher Clan*:Salih Berisha, mit dem Rücken rechts: der Bank Präsident Adrian Fullani,**
Links neben Adrian Fullani, wohl der Langzeit Gangster und Betrüger: Gjok Uledaj, mit seinem Öl und Betrugs Imperien, eine Familien Mafia Gruppe in Skhoder und Lezhe.

Damit man Betrugs Geschaefte machen kann, Geldwaesche ohne Ende, hat man dieses System installiert.

Das US-EU “Failed-States-Building-Programm” – Albania Drive Against Corrupt Mayors Yields Few Results

Albanischer Pass, ein Langzeit Problem: Albanian Association of Banks appoints the new Chairman: Mr Christian Canacaris,

Ein Langzeit Thema, wo wir vor Jahren und oft berichteten: Woche fuer Woche, werden in Europa Albaner enttarnt, welche sich Albanische Biometrische Paesse mit mehrenen Identitaeten ausstellen liessen, oft Interpol gesuchte, oder man kauft sowas bei der Polizei,vor allem unter den Mafia Innenminstern Flamur Noka, Bujar Nishani. Lukrative Polizei Stellen, wenn Tropoje, Kukes Verbrecher vor Jahren den Polizei Apparat mit der US-CIA Mafia uebernahmen und Europa schwieg, weil jeder viel Dreck am Stecken hat. Justiz unerwuenscht, Europa schweigt.

Ndriçim Sadushin, aus Elbasan, sass in Haft in England und erhielt im selben Zeitraum 3 verschiedene Biometrische Paesse unter Bujar Nishani als Innenminister. Andere Kriminelle aus dem Kosovo, kaufen sich Nord Albanische Identitaeten von Verstorbenen oder Lebenden und lassen sich Biometrische Paesse ausstellen. Die EU ist so verrueckt die ID Karten aus dem Kosovo anzuerkennen,was ein eigenes Desasterist mit der Oesterreichischen Staatsdruckerei und Bestechung pure. Grundlage fuer diese Ausweise sind oft Phantasie Papiere der UNMIK.

Ohne Rechts Grundlage, erhielt der Raiffeisenbank Chef Christian Canacaris, nun die Albanische Staatsbuergerschaft, welche nur fuer nur echten Investoren vorgesehen ist und nicht fuer einen Manager. Aber Raiffeisenbank Oesterreich, hat Milliarden ueberall im Balkan, Osten, in der Ukraine und Russland versenckt, schlimmer wie die Hype Alpe Adria. Investoren, welche man die Staatsbuergerschaft geben wollte, hatten schon vor 15 Jahren abgelehnt, weil u.a. Kolumbianische Kokain Anbau Experten, ebenso Albanische Ausweise erhielten, was sich wie die Festnahmen zeigen in 2015, nicht geaendert hat.

„Albanisch biometrische Pässe, wie Toilettenpapier Paloma“

Pasaportat biometrike shqiptare, njëlloj si letra higjenike Paloma

 0  500  501

17 shkurt 2015 –   Pasaportat biometrike shqiptare të reklamuara para dhe gjatë “epokës” së Rilindjes si ndër më të sigurtat në botë faktikisht po prodhohen false nga sistemi me një lehtësi të paparë pak a shumë njëlloj sic del letra higjenike nga rotativat në fabrikë. Problemi me këto pasaporta nuk qëndron te mungesa e elementëve të sigurisë. Absolutisht jo. Pasaportat shqiptare nga kjo pikëpamje janë realisht në avangardë. Tek ne çalon komponenti njeri i sistemit.

Që kur u prodhuan pasaportat biometrike e deri më sot, kanë ndërruar 2 herë nën Berishën dhe një herë nën Ramën, drejtorët e përgjithshëm të gjendjes civile shqiptare. Avazi i prodhimit të pasaportave biometrike ka vazhduar d.m.th.prodhimi i tyre false nga sistemi.

Koncesionari franko-shqiptar ka mbetur i njëjti. Favoret që Berisha dje dhe Rama sot, i kanë bërë atij janë të njëjtat. Me sebepin e modernizimit dhe të futjes në Shqipëri të praktikave avangardë në shkallë ndërkombëtare, pasaportave biometrike iu shtuan elementë sigurie me lejen dhe firmën e dyshes Rama-Tahiri.

Rezultati: shqiptarët do të paguajnë më shumë para për to dhe për kartat e identitetit. Kompania koncesionare do fitojë më shuëm para për këtë arsye, por edhe sepse dyshja në fjalë i zgjati edhe afatin e koncesionit. Po, po të atij koncesioni, që e kishte anatemuar në opozitë. Kuptohet, që normalisht vazhdon prodhimi i pasaportavebiometrike false po nga sistemi. Pra na rruatë me gjithë elementët e rinj të sigurisë, që kanë këto pasaporta dhe kartat e identitetit !

Tashmë me të tilla pasaporta të prodhuara false nga sistemi mund të pajiset kushdo, që nga terroristët  jemenitë e deri te vrasësit e hajdutët, drogaxhinjtë e “menaxherët’ e prostitucionit, të dëbuarit nga vendet Shengen, që marrin një identitet të ri të falsifikuar e kushdo tjetër.

Të vetmit që nuk mund të pajisen me pasaporta biometrike shqiptare janë vëllezërit tanë kosovarë, që i kanë mbyllur në geton me emrin Republika e Kosovës, geto kjo pak a shumë si një Theresienstadt i shekullit XXI.

Policitë e vendeve europiane, thuajse çdo javë sjellin shembuj të kapjes së pasaportave biometrike shqiptare të prodhuara false nga sistemi. Ka edhe raste, që shkojnë në kufijtë e komikes.

Në Angli, NCIS arresoi Ndriçim Sadushin ish anëtar i bandave kriminale të v.1997 në Elbasan. Atij iu sekuestruann 4 pasaporta false, një e vjetër e skaduar jo biometrike dhe tri të tjerat biometrike të lëshuara në kohë të ndryshme, normalisht të prodhuara false nga sistemi. Për ironi të fatit, të trija pasaportat false ishin prodhuar, secila gjatë “mbretërimit” të një drejtori të ndryshëm të gjendjes civiel shqiptare. Sadushi e kalon kohën nga Burgu Belmarsh në Spitalin psikiatrik Broadmoor, por sa “Sadushë” të tjerë bredhin të lirë me pasaporta biometrike shqiptare false?!

Rasti më i fundit ndodhi në Peruxhia. Karabinierët arrestuan dy shqiptarë të shpallur në kërkim, që në majin e vitit 2012. Shqiptarët, atëhere kishin rrahur për vdekje një magrebian anëtar i një bande rivale tunizianësh. Këta të fundit organizuan protesta në qendrën historike të Peruxhias duke thyer vitrina dyqanesh, duke u vënë zjarrin makinave.

Madje u përleshën me policët e karabinierët duke i goditur me gurë, shishe, sende të forta dhe bomba Molotov. Në atë kohë policia italiane arriti të prangosë në Trieste Redajn Salkurtin, 27 vjeç, njërin prej shqiptarëve të përfshirë në rrahjen për vdekje të drogaxhiut tunizian.

Të afërm të Salkurtit të shpallur në kërkim arritën t’ia mbathnin duke i shpëtuar arrestit. Ata u arrestuan vetëm këtë të dielë, më 15 shkurt 2015. Gjatë tre vjetëve, ata kishin hyrë e kishin dalë në Itali për shtatë palë qejfe duke përdorur pasaporta biometrike shqiptare të prodhura false nga sistemi me emra të ndryshëm nga ato, me të cilët i kërkonte policia italiane. Përkatësisht u arrestuan: Fatmir Salkurti lindur në Qarkun Dibër në 13 shkurt 1988, që përdorte pasaportë biometrike të prodhuar false nga sistemi me Emrin Erind Cara lindur, po në 13 shkurt 1988 dhe Indrit Salkurti lindur në Qarkun e Dibrë,s më 20 korrik 1992, por me pasaportë biometrike të prodhuar false nga sistemi me emrin Rexhep Ilnica lindur më 20 korrik 1992.

Ky fakt i kapur nga italianët është jashtëzakonisht i rëndësishëm, jo se u kapën pasaportat biometrike false të rradhës, por sepse dy Salkurtët janë askushi në Shqipëri. Ata nuk janë kushërinj, miq, shokë, ortakë të ndonjë politikani të lartë shqiptar në pushtet apo në opozitë. Ata nuk kanë miliona euro pasuri, që fundi i fundit me kaq para, edhe blihen 2 pasaporta biometrike.

Jo, këta të dy ishin keqbërës të zakonshëm. Me një logjikë të thjeshtë, kur këta “hajdutë pulash” i prokurojnë pasaportat biometrike false sipas dëshirës, po trafikantët e fuqishëm… sa të lehtë e kanë këtë punën e pasaportave false?!

Në mënyrë figurative mund të shprehemi se, po të ishte gjallë Bin Ladeni me siguri mund të pajisej me pasortë biometrike shqiptare, sikur të kishte lindur në Shupenzë të Peshkopisë, jo në Gadishullin Arabik. Pasaportat e dy Salkurtëve janë prodhuar në data të ndryshme, por njëra prej tyre është nga këto të rejat, pas 1 janarit 2015. Ky fakt për specialistët do të thotë shumë.

Pasaportat e reja biometrike me element shtesë sigurie, për të cilat shqiptarët po paguajnë më shumë lekë dhe firma koncesionare Aleat- Shafran-Sagem po fiton më shumë para, nuk janë hiç të sigurta dhe po të blesh njerëzit e duhur brenda sistemit mund t’i sigurosh, po aq lehtë sikur të bësh pazarin sipas sistemit: “Cash and Carry”.

Deri dje, kur Al Kaeda nën goditjet e Amerikës dhe aleatëve të saj ishte në zbythje të vazhdueshme, Shqipërisë mund t’i toleroheshin deri diku të tilla mistrecllëqe me pasaportat biometrike.

Sot, kur Kalifati Islamik është në ekspansion jashtë zonës së Mesopotamisë (Siri-Irak), kur ka arritur në Sirte vetëm 270 km larg avanpostiti europian të Lampeduzës, lodrat me pasaporta biometrike super të sigurta, që prodhohen false nga sistemi mund të përfundojnë keq. Në këtë rast nuk kemi të bëjmë me kënaqësi estetike të munguara, që i kupton aq mirë Kryeministri ish-artist, por me cështje të sigurisë kombëtare shqiptare dhe të aleatëve tanë euro-atlantikë.

Në rast se kjo puna e pasaportave false nga sistemi del vajzë, faturën nuk do ta paguajë Armand Teliti “rilindaso-mavi’ i radhës, por shumë më lart, shumë më lart. Sa për kujtesë në të tilla raste çmimi i paguar rritet se përfshin edhe TVSh-në! Mjer kush do ta pagujë atë çmim të kripur!

– See more at: http://www.durreslajm.com/politike/pasaportat-biometrike-shqiptare-nj%C3%ABlloj-si-letra-higjenike-paloma#sthash.2sYvfWve.dpuf

Albanian Association of Banks appoints the new Chairman

The Assembly of Members of the Albanian Association of Banks held a meeting on February 11, 2015, where…