20 Jahre Skandal der Müll Entsorgung in Durres, Fiere usw.

 Viele Workshops, Millionen an Geldern, mit dem Rathaus und nie eine Lösung. In der Prärie erfolgt bis heute die Entsorgung. Ein Zerstörungs Konzept, der Durres Mafia, EU und Weltbank finanziert. Der Eigentümer der einzigen Müll Entqsorgungs Firma, beschwert sich, das entgegen den Gesetzen, das Rathaus keinen Müll sendet, real wird Bestechungsgeld gefordert.

Skandali me mbetjet urbane në Durrës!

Postuar: 23/09/2016 – 16:06

*Parlamenti miraton importin, qyteti kutërbon 24 orë në ditë nga plehrat…

Një ditë më parë parlamenti vuri vulën me miratimin e ligjit për importin e mbetjeve të riciklueshme në vendin tonë. As zëri kundër i qytetarëve dhe atyre pak ambientalistëve, nuk tërhoqi ligjin mbrapsht.

Por çfarë po ndodh në Durrës?

Durrësi është kthyer në një pocaqi të madhe, në një tualet të madh publik për shkak të mbetjeve urbane. Në çdo kanal të hapur, që fatkeqësisht janë shumë, në rrugë, e në çdo ambient publik, duke përjashtuar qendrën tradicionale, mbetjet urbane kutërbojnë erë. Akoma edhe më keq është në fushën prej 40 hektarësh ku po depozitohen çdo ditë 50 tonë mbetje. Aty fusha është kthyer në një banjë, dhe era kanceroze e plehrave që digjen dhe atyre që dekompozohen, është dert i madh për këtë qytet e këta banorë gojëkyçur.

Një katastrofë e vërtetë ekologjike, vetëm 7 km larg prej bashkisë, në fushën e Porto- Romanos. Në një sipërfaqe prej 40 hektarësh, depozitohen çdo ditë rreth 50 tonë mbetje urbane të ndryshme. Sasia e plehrave digjet në natyrë të hapur duke çliruar çdo ditë gaz karbonik, i cili u zë frymën jo vetëm banorëve të Porto- Romanos, por të gjithë qytetit bregdetar.

Banorët kanë protestuar e kanë ngritur zërin me mijëra herë për këtë problematikë të pazgjidhur as në kohën e PD-së dhe as në Qeverinë socialiste. Protestë zhvilluan edhe studentët e kampusit universitar sepse tymi i plehrave qëndronte në dritaret ku ata merrnin leksione. Banorët paguajnë taksa për pastrimin- gjelbërimin, por zgjidhje nuk i është dhënë ndërtimit të një landfilli.

Pallavrat e pushtetarëve në vite, dhe as premtimet elektorale sot, nuk pinë ujë, e nuk mund të zënë më diellin me shoshë. Shqipëria do të importojë plehra për riciklim, e plehrat e saj u kanë zënë frymën banorëve.

Tani Bashkia e qeveria janë të një kampi politik, por zgjidhje i kanë dhënë vetëm importit të mbetjeve të riciklueshme, ndërsa këto që janë në Durrës, e kanë kthyer qytetin në pocaqi të madhe………

Durrësin e gënjyen që prej Gaz Bizhgës, deputet i asaj zone, Ferdinant Xhaferrit deputet e ministër dalë nga ajo zonë, Vangjush Dakos tre herë kryetar bashkie, dhe të gjithë politikanëve të tjerë që pasi kanë rrëmbyer votën, kanë hedhur në plehra edhe premtimet që dhanë……..

http://durreslajm.com/opinione/skandali-me-mbetjet-urbane-n%C3%AB-durr%C3%ABs

 Qentë rrugaçë dërgohen në fushën e mbetjeve. Rrezik për përhapje epidemish!

Postuar: 23/09/2016 – 15:33

Banorët e zonës së Porto-Romanos, thonë se tymi i djegies së plehrave është 24 orë prezent. E si të mos mjaftonte djegia dhe depozitimi i plehrave, në zonën e Porto- Romanos, bashkia po depoziton aty edhe qentë rrugaçë të Durrësit.

Makinat e bashkisë po sjellin këtu në fushën e Porto- Romanos te plehrat edhe qentë rrugaçë që mbledhin rrugëve. Kanë thënë që nuk i vrasin dot dhe për këtë arsye i sjellin këtu. Këta qen po kafshojnë njerëzit, por edhe bagëtinë. Neve na kërkojnë taksa për pastrim – gjelbërim për ambientin, kur këtu vetëm plehra dhe papastërti ka. Ne nuk kemi fuqi si banorë që t’i themi qeverisë mos fut plehrat në Shqipëri. Qeveria nuk shikon këto që janë këtu”, thotë një banor i Porto-Romanos.

Ndjekim videon.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video:

 

Fiere

Edi Rama will Müll einführen, angeblich wegeen de2n Rohstoffen.
Ein altes Mafia Geschäft für die Camorra, welche auch ATom Müll, öchst giftige Chemie in der Adria versenckte. Alle Regierungen, organisierten diese Mafia Geschäftee, vor allem Fatos Nano damals schon in Durres, oder Berisha mit Fatmir Mediu.

100.000 Phantom Bürger, in Raum Durres, um Wahlen zufälschen, Geldwäsche der Organisierten Kriminalität zu tarnen und zu profitieren.

5 Gedanken zu „20 Jahre Skandal der Müll Entsorgung in Durres, Fiere usw.“

 1. In den ersten 6 Monaten in 2016, haben nur noch 185 Personen ein Geschäft angemeldet.

  17 Millionen € Abfall Investment vor Jahren, und die Durres Mafia mit Vangush Dako, wirft Alles in die Prärie, liefert keine Abfälle. Dafür soll nun erneut, aus dem Ausland Abfall entsorgt und importiert werden.

  Identisch, das mit 100 % Entwicklungsgelder der Deutschen produzierte Betrugs Abfall Geschäft, der Firma Becker
  Betrugs Firma Becker: nach einem Jahr Insolvent in Albanien Betrugs Firma Becker: nach einem Jahr Insolvent in Albanien

  Deponieeröffnung in Albanien

  Mit Europäischen Fördergeldern, wird diese Deponie, in einer der neuen illegalen Ansiedlungen bei Skhoder eröffnet. Das Conzept

  Deutsche Pleiten in Albanien: die Müll Kippe von Bushati, der Frau Senatorin Becker
  Alzheimer gut für die Vernichtung von "Entwicklungshilfe. Senatorin Becker und Berisha Show Alzheimer gut für die Vernichtung von „Entwicklungshilfe. Senatorin Becker und Berisha Show

  Pronari i fabrikës së riciklimit të letrës në Durrës akuzon bashkinë për moszbatim të ligjit

  Postuar: 26/09/2016 – 13:50

  Pronari i fabrikës së riciklimit të letrës në Durrës “Edil Pack”, akuzon bashkinë e Durrësit për moszbatim të ligjit të mbetjeve urbane. Njësitë vendore kanë detyrimin ligjor të ndajnë mbetjet urbane që në burim, por bashkia e Durrësit nuk e zbaton këtë ligj. Dhe jo vetëm bashkia e Durrësit, por të gjitha njësitë vendore nuk e zbatojnë këtë ligj.

  Bashkia e Lezhës e nisi këtë projekt i cili rezultoi i suksesshëm nga ana e qytetarëve, por në fund bashkia Lezhë i bashkonte sërish në të njëjtin kazan mbeturinat e ndara nga qytetarët.

  Është faji i bashkive, përgjegjësi e bashkive ndotja që është krijuar në mjedis”, deklaroi Bardhyl Balëza. Sipas tij, fabrikat e riciklimit në të gjithë botën, mbështeten nga shteti, ndërsa në Shqipëri ndodh e kundërta. Shqipëria është mbushur me plehra sepse mbetjet nuk ndahen që në burim. Balëza komentoi edhe situatën e krijuar së fundmi me miratimin e ligjit të ri nga Parlamenti.

  Fabrika “Edil Pack” është ndërtuar 10 vjet më parë, me financimin e 17 milionë eurove. Ka 110 punëtorë të përditshëm. Kapaciteti i përpunimit është 2 mijë tonë në muaj, por përpunon 500 tonë në muaj, kjo sepse mungon lënda e parë.

  Absurdi në Shqipëri qëndron në faktin se fabrikat e kësaj natyre, kërkojnë lëndë të parë, por nuk gjejnë, pavarësisht se fusha e plehrave në Porto Romano është shembulli konkret i katastrofës mjedisore që ndodh. Në këtë fushë depozitohen 50 tonë plehra çdo ditë, duke shkaktuar ndotje të madhe mjedisore për qytetarët.

  K.H.

  /portali DurresLajm/

  Video:
  +++
 2. 7 Müll Entsorgungs Lizenzen ohne Ausschreibung in Tirana.

  Ausschreibungen werden sowieso nur zu 100 % gefakt,also ist es ega. Nachdem es mit den Österreichischen Saubermännern begann, das grosse Bestechungs Modell, geht es heute mit der Italienischen Mafia weiter: Antonio Abrusci, welche bei Ausschreibungen immer moderne Fahrzeuge versprechen real Schrott und ausgemusterte Fahrzeuge aus Neapel nach Albanien illegal einführen.

  Heshtja skandaloze e Erion Veliajt, zbulohet biznesi i pistë i Bashkisë së Tiranës me tenderët për pastrimin e kryeqytetit

  Heshtja skandaloze e Erion Veliajt, zbulohet biznesi i pistë i Bashkisë së Tiranës me tenderët për pastrimin e kryeqytetit

  Postuar: 08/10/2016 – 16:01

  Të dhënat e administruara nga BIRN, tregojnë që tenderët e bashkisë së Tiranës për pastrimin e qytetit, janë mbajtur shpesh me procedura të destinuara për situata emergjente, duke shtuar kostot dhe prishur konkurrencën mes operatorëve.
  Me 22 shkurt 2016, një komision i përbërë nga zyrtarë të bashkisë së Tiranës, u mblodh për të shpallur fituesin e një tenderi për pastrimin e zonës Lindore numër 1 të qytetit. Kjo hapësirë urbane zgjerohet në formë trekëndëshi midis Blvd. Zog I në drejtim të Paskuqanit, si dhe drejt rrugës së Dibrës që ndiqet nga rruga Aleksandër Moisiu, në Kinostudio.
  Sipas bashkisë së Tiranës, kjo hapësirë ka rreth 80.8 mijë banorë, të cilët së bashku me bizneset e zonës prodhojnë mesatarisht 92.1 ton mbeturina çdo ditë.
  Komisioni i vlerësimit të oferta, KVO, në bashkinë e Tiranës, ka shpallur fitues të tenderit me fond limit 120 milionë lekë për pastrimin e zonës Lindore-1 kompaninë Ecologica Albania Sh.p.k, me administrator biznesmenin Italian Antonio Abrusci.
  Vendim i KVO-së është ankimuar në Komisionin e Prokurimit Publik, KPP, nga një nga operatorët pjesëmarrës në tender, Infinit Construction.
  Edhe pse KPP-ja nuk është shprehur akoma me një vendim për ankimin e depozituar nga Infinit Construction, një kërkesë e saj për informacion drejtuar Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugor, ka vënë në pah që një pjesë e dokumentacionit të mjeteve të kompanisë Ecologica Albania, të depozituara për tenderin e pastrimit në Agjencinë e Prokurimit Publik, APP, kanë qenë të falsifikuara.
  Falsifikimi i dokumenteve nga ana e kompanisë Ecologica Albania, është bërë pjesë e një kallëzim penal i hetuar nga prokurori Ndini Tavani, i cili me datë 28 korrik ka nxjerrë një urdhër arresti për shtetasin italian Antonio Abrusci, duke ngarkuar policinë e Tiranës me detyrën e ndalimit të tij.
  Image
  Antonio Abrusci
  Abrusci nuk është arrestuar akoma, megjithatë tenderi i fituar nga Ecologica Albania nuk ka qenë i vetmi tender i dyshimtë për pastrimin e qytetit i mbajtur nga bashkia e Tiranës. Që nga ardhja në krye të bashkisë të ish Ministrit të Mirëqenies Sociale Erion Veliaj në gusht 2015, ky institucion ka mbajtur të paktën 7 tenderë për pastrimin e zonave të ndryshme të qytetit me procedurë ‘negocim pa shpallje paraprake’ – një formë prokurimi e cila justifikohet vetëm në situata emergjence.
 3. Verbrecher Stadt Durres, 25 Jahre keine Müll Entsorgung, aber unnötige Skandal Luxus Projekte seit Jahren und Zerstörung Antiker Stätten, der Wälder, der Küste und unbegrenzt auch in 2016

  Kaspar Theater eines Nichts: Edi Rama im Parlament: 100.000 Phantom Personen in Durres erhielten ID Karten

  Die Menschen auf der Müllhalde von Tirana – BR TV

  Durrësi e vuan prej 25 vitesh këtë problem, por bashkia zgjidhjen e pret nga qeveria (VIDEO)

  Postuar: 16/01/2017 – 18:38

  Menaxhimi i mbetjeve urbane në Durrës edhe në vitin 2017, nuk ka asnjë zgjidhje konkrete. Bashkia nuk ka planifikuar asnjë fond në projektbuxhetin e këtij viti, i cili pritet t’i paraqitet Këshillit Bashkiak për miratim për herë të dytë, për menaxhimin e plehrave që depozitohen e digjen në fushë të hapur në Porto Romano, duke ndotur masivisht të gjithë qytetin e Durrësit.

  “Për të menaxhuar mbeturinat urbane duhen 3 milionë euro në vit, këto para bashkia e Durrrësit nuk i ka. Nëse do ketë donatorë apo investime nga qeveria ne i mirëpresim, por bashkia nuk ka fonde për plehrat” tha Vangjush Dako, kreu i bashkisë së Durrësit, gjatë diskutimit të projektbuxhetit të vitit 2017.

  Qyetetarët e Durrësit e pyetën kryebashkiakun se sa fonde ka planifikuar pushteti lokal për plehrat që po digjen në ambient të hapur dhe përgjigja e tij ishte “zero lekë”.

  Në muajin shtator të vitit të shkuar, Kuvendi i Shqipërisë vuri vulën me miratimin e ligjit për importin e mbetjeve të riciklueshme në vendin tonë.

  Ndërkohë një katastrofë e vërtetë ekologjike konsumohet çdo ditë vetëm 7 km larg bashkisë, në fushën e Porto- Romanos. Në një sipërfaqje prej 40 hektarësh, depozitohen çdo ditë rreth 50 ton mbetje urbane të ndryshme. Sasia e plehrave digjet në natyrë të hapur, duke çliruar çdo ditë gaz karbonik, i cili i zë frymën, jo vetëm banorëve të Porto-Romanos, por gjithë qytetit bregdetar.

  Banorët kanë protestuar dhe e kanë ngritur zërin me mijëra herë për këtë problematikë të pazgjidhur, as në kohën e PD dhe as në qeverinë socialiste. Protestë zhvilluan edhe studentët e Kampusit Universitar, sepse tymi i plehrave mbërrinte deri në dritaret e auditoreve, ku ata marrin leksionet. Banorët paguajnë taksa për pastrimin-gjelbërimin, por zgjidhje nuk i është dhënë ndërtimit të një landfilli.

  Banorët e zonës së Porto-Romanos thonë se tymi i djegies së mbeturinave urbane është 24 orë present aty. E si të mos mjaftonte djegia dhe depozitimi i plehrave, në zonën e Porto- Romanos, bashkia po depoziton aty edhe kafshët e ngordhura dhe qentë që vriten në rrugë. Imazhet që të kujtojnë mesjetën, duken të pabesueshme në këtë shekullit të ri. Ky ritual vazhdon prej 25 vjetësh dhe askush nuk i ka gjetur zgjidhje problemit të fushës së plehrave.

 4. Das Dezentralisierungs Desaster der EU, was nur zu kriminellen Strukturen überall führte.

  Der Fiere Bürgermeister wird ebenso des Amts Misbrauch beschuldigt, enger Prtner von Edi Rama und schlechte Architekten, wollen diese rechtecks Formen einer neuen Stadt Innen Landschaft, was Betrug ist.

  Prishje selektive/PD denoncon kryebashkiakun e Fierit, Armando Subashi

  Prishje selektive/PD denoncon kryebashkiakun e Fierit, Armando Subashi

  Kryetari i Bashkisë së Fierit, Armando Subashi, i cili njihet edhe si një bashkëpunëtor i devotshëm i kryeministrit Rama, është paditur në Prokurori pasi pretendohet se ka konsumuar veprën penale të abuzimit me detyrën.

  Paditëse është Partia Demokratike, dega e Fierit, këshilltarët e të cilës, në Bashki, shumë herë kanë adresuar ankesa. Duke shpjeguar ngritjen e padisë kryetari PD-së së këtij qyteti, Luan Baçi, ka vlerësuar se Bashkia e Fierit ka bërë prishje selektive në funksion të rikonstruksionit të bulevardit kryesor të qytetit. Faktet për këtë janë sjellë nga këshilltarët e opozitës në Bashki,por edhe nga jo pak qyetarë të Fierit./ CityNEWS

   

  Das Diebstahl Mafia Imperium des Betruges: des Suma Chakrabarti, EBRD Präsident

   

  Hintermann der korrupten EU Banden, für das Skenderbeu Projekt.

  Patrick Janssens (2012)das von Patrick Janssens :: SP Partei Chef in Belgien.

  Pemët në foto u prenë natën e djeshme

   

Schreibe einen Kommentar