Tirana ruft vorsorglich den Notstand aus, wegen Regen und Sturm Vorhersage: World Risk Report

World Risk Report 2016

Man hat Anfang September!

Eine Notfall Zentrale wurde in Tirana eingerichtet. Das Innenministerium verkündete ebenso den Notstand,  denn kein Land baute je solche Idiotie Strassen, ohne Drainage und Tausende von Kanälen, Wasser Sammlungen wurde mit Duldung korrupter Banden der Westlichen Wertegemeinschaft zubetoniert und verbaut.
05/09/2016 – 18:20

Ditën e sotme dhe atë në vijim, priten reshje të mëdha shiu në vend.

  Albanien: Nr. 37 der gefählichsten Staaten der Welt

Large eaeubtzwrt4w vzhnu8dbajj7lwmiasvfo8r9xlt9vq

Now in its 11th edition, The Global Risks Report 2016 draws attention to ways that global risks could evolve and interact in the next decade.

http://www.weltrisikobericht.de/

Pritet mot i keq dhe stuhi. Bashkia e Tiranës mbledh shtabin e emergjencave


Pritet mot i keq dhe stuhi. Bashkia e Tiranës mbledh shtabin e emergjencave

Gjatë 48 orëve në vijim parashikimet meteorologjike flasin për një mot të keq dhe me reshje të mëdha shiu. Për këtë qëllim Bashkia e Tiranës ka mbledhur Shtabin e Emergjencave në kryeqytet.

Bashkia e Tiranës njoftoi sot të gjithë qytetarët e saj se gjatë orëve në vijim dhe gjithë ditës së nesërme, sipas parashikimeve nga rrjetet meteorologjike vendase dhe të huaja, pritet një mot i keq me sasi të mëdha dhe reshje të dendura shiu, në nivele të atilla saqë mund të shkaktojnë vështirësi në qarkullim dhe bllokimin e disa prej rrugëve problematike të kryeqytetit.

Për këtë arsye, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka thirrur sot shtabin e emergjencave për të ndarë detyrat për 24 administratorët dhe për të gjitha ekipet lokale të ndihmës, si dhe marrjen e të gjitha masave për përballimin e problematikave që mund të shfaqen gjatë mbrëmjes së sotme dhe ditës së nesërme.

“Bashkia e Tiranës ka angazhuar të gjitha ndërmarrjet e saj për të ndërhyrë e ardhur në ndihmë të qytetarëve për çdo situatë emergjente që mund të krijohet. Ndërmarrjet e rrugëve, pastrimit, kanalizimeve, ndriçimit, Policia Bashkiake, Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit dhe Zjarrfikëset, kanë ngritur grupe të posaçme pune dhe do të jenë në terren, në shërbim të qytetarëve nga mbrëmja e sotme, së bashku me administratorët e 24 njësive administrative”,- thuhet në njoftim.

Gjithashtu, Bashkia e Tiranës u bën thirrje të gjithë qytetarëve që, gjatë natës së sotme dhe paradites së nesërme, kur pritet që intensiteti i rreshjeve të jetë më i lartë se zakonisht, të shmangin qarkullimin e panevojshëm. Po ashtu, Bashkia e Tiranës i bën thirrje qytetarëve që jetojnë në zonat rurale, që të marrin masa e të mos frekuentojnë brigjet e lumenjve në zonat që paraqesin rrezikshmëri.

“Bashkia e Tiranës ka evidentuar edhe rrugët më problematike dhe me mundësi më të lartë për t’u bllokuar, si dhe do të ketë në terren, gjatë gjithë natës së sotme, 1200 punonjës dhe mbi 60 mjete, në ndihmë të qytetarëve në rast nevoje. Bashkia e Tiranës do të bëjë çmos për të adresuar çdo problematikë që mund të lindë për shkak të reshjeve të shiut gjatë orëve në vijim, por kërkojmë mirëkuptimin e të gjithë qytetarëve të Tiranës për çdo shqetësim që ata mund të hasin, qoftë me trafikun e rënduar, qoftë me bllokimin e rrugëve që shfaqen si problematike pas rreshjeve të dendura të shiut”,- njoftoi Bashkia.

Bashkia njofton se “në raste emergjencash, ju lutemi të kontaktoni Bashkinë e Tiranës në numrin 0800 0888 (nga numrat fiks), Policinë Bashkiake në numrin 04 24 19 465, Zjarrfikëset në numrin 112 ose administratorin e njësisë tuaj administrative”.

Ndërkohë që meteorologët parashikojnë dhe probleme me reshjet në zona të tjera të vendit. Prej së martës pjesa më e madhe e vendit tonë do të përfshihet nga reshjet e dendura të shiut.

“Mëngjesi i së martës do të preket nga reshje të dendura në të gjithë territorin, kryesisht në Shkodër, Lezhë, Kryeqyteti, por dhe në jug të vendit. Do të jenë reshje shiu mbi 80 mm, që mund të shkaktojnë edhe përmbytje”, bën të ditur meteorologia Rezarta Xhakollari.

http://www.kohajone.com/2016/09/05/pritet-mot-i-keq-dhe-stuhi-bashkia-mbledh-shtabin-e-emergjencave-shmangni-qarkullimin/

Der EU finanzierte Bauschrott in Albanien

Albanien normal, bei Regen, als Folge wenn Dumm Kriminelle herumbauen, was es vor 2000 nicht gab. Erst als die Dümmsten und Kriminellsten Premier Minister wurden, dank dem Taxischein Besitzer Joschka Fischer (verkaufte jeden Kriminellen als Reformer, System Lügen Verbreiter bis zum Libyen uns Syrien Kriegs Verbrecher Lügen System), ging es bergab: Ilir Meta Regierungen und Folgen.

Lezhe

Albania, the most dangerous place to live in Europe


Posted on 26 Apr 2016After ranking as the country with the highest level racist for 2013 in Europe (according to the Washington Post) Albania is ranked the first country in Europe for the vulnerability humaneAlbania turns out to be one of the countries most exposed to natural disasters. According to the study World Risk Report, our country has the lowest security not only in the Balkans, but in all of Europe.Organizations that cooperation with the United Nations University and the Institute for Environment and Security, in its latest report on security in the world, providing for lapsi.al by journalist Vincent Triest, ranked Albania 37th place.In this way, Albania lost two places of safety index, 2011.

Bllokohen me makinë nga uji, ja si shpëtohen dy persona (VIDEO)

Screenshot_1Si përherë, mjaftoi vetëm gjysmë ore shi i rrëmbyer që Tirana të pushtohej nga uji.

Në pak minuta rrugët e kryeqytetit u përmbytën, duke shkaktuar probleme në qarkullim.

Por këto minuta me shi gati sa nuk përfunduan në tragjedi në një nga rrugët e Paskuqanit. Dy persona, një djalë dhe një vajzë, mbetën të bllokuar pasi makina e tyre ngeci në mes të rrugës për shkak të ujit.

Fatmirësisht, aty rastisi nja makinë tip fuoristradë e cila u ndal paralelisht me ta. Kjo video e publikuar nga “Jeta osh qef” shfaq momentin ku djali dhe vajza dalin nga xhami i makinës së tyre dhe hipin në automjetin tjetër. http://www.shekulli.com.al/p.php?id=420936

2 Gedanken zu „Tirana ruft vorsorglich den Notstand aus, wegen Regen und Sturm Vorhersage: World Risk Report“

  1. Erstmalig seitdem dem Kommunismus, organisiert die Wasser Versorgung von Tirana, eine vorsorgliche Reinigung von Kanälen, um die jährlichen Überschwemmungen, durch die zugeschütteten Kanäle zu verhindern.

    Normal beginnt man erst, wenn Land unter ist, denn Organisation und vorausplanerische Tätigkeit gehört nicht zu den Talenten der inkompetenden Administration

    http://www.kohajone.com/2017/09/15/foto-bashkia-u-friket-permbytjeve-ja-cfare-kane-bere-mengjesin-e-sotem/

    Strafrechtliche Bebauung der Kanal Systeme, Regen Sammler, eine der Haupt Ursachen für die Kathastrophe wurden von den Präfekten zur Anzeige gebracht, die hoch korrupten Staatsanwaltschaft, stellte für Geld immer die Verfahren ein.

Schreibe einen Kommentar