13 Verhaftungen in Tirana, Schliessung von 8 Apotheken im neuesten Fall des Pharma Betruges

13 Verhaftungen im Langzeit Skandal Albanischer Apotheken, Phamra Firmen, gefälschte Rezepte, gefälschter Pharma Artikel und Abrechnungs Betrug.

faksimile omega qkr

Die Firma OMEGA Pharma Group, von Nadir Causholli, Drehscheibe des Betruges.

Omega Farma

OMEGA Pharma Group, als Pharma Werbefirma eröffnet, importiert heute auch Pharma Mittel.

Die Weltbank, EU und Lobbyisten Modell, das Privatfirmen, besser Arbeiten als Staatliche Firmen, sind längst ein historisches Modell von kriminellen und korrupten Politikern, Mafiösen Umtrieben und Bestechungs Modell ohne Ende, wie die PPP Programme sowieso. Deutschland ist aktiv in diesem Betrugs Modell aktiv, hat Griechenland vor allem im Pharma Bereich, ebenso vollständig korrumpiert und ruiniert.

Deutschland war auch hier der Lehrmeister für Betrug, Korruption, Bestechung ohne Ende und verweigert Reformen auf allen Gebieten seit Jahren, vor allem in der Justiz.

bananen

In Deutschland gibt es ebenso keinerlei Reformen, obwohl weitgehenst ebenso ruiniert. Zuer Erinnerung: eine korrupte und betrügerische Deutsche Gesundheits Minstetrin Ulla Schmidt organisiert mit den korrupten Koch Instiut, den Schweine Grippe Skandal, wo ein Jahr zuvor schon die Verträge für den Impfstoff unterschrieben wurden, später der Rest als Entwicklungshilfe nach Afrika entsorgt wurde.

Der Gesundheits Minister: Ilir Beqaj, der Vermögen verschleierte erneut in der Kritik rund um Pharma Geschäfte

Nächste Runde: Skrapari Mafia, LSI Vertreter Pjerin Xhuvani, mit 7 Personen verhaftet, wegen Pharma Betrug

Der normale Subvention Betrug von Pharma Gangstern, aktiv dabei die Deutsche Botschaft, mit Betrugs Investments, wobei die Prominenz der Verbrecher Partner natürlich sind.

Gangster Boss und Abgeordneter Tom Doshi und sein unerklärlicher Reichtum, mit einer Deutschen Firma und ProFarma

 

AKSIONI / Vodhën fondin e rimbursimit të ilaçeve, 13 të arrestuar në Tiranë

 

 

Skandali me rimbursimin e ilaçeve çon në pranga edhe 13 persona të tjerë, mes të cilëve pronari i një depoje farmaceutike, 3 punonjësit e tij, 6 pronarë dhe…

Nën akuzë nga Prokuroria:

Nadir Çausholli, pronar i “Omega Farma”

Fisnik Kollçaku, drejtues teknik deri në 2014

Valbona Kraja, shefe e financës së firmës

Arjola Pipera, financiere e firmës

Ela Malaj, drejtuese e farmacisë “Alice”

Mariela Përnoci,, administratore e “Express”

Arbi Teqja, farmacist i “Express”

Arbër Thereska, farmacist i “Express”

Erind Hajdari, drejtues teknik i “Farmacia 6”

Ornela Plepi, administratore e “Katroshi”

Violeta Bejko, magaziniere e Fondit

Tasim Toçi, specialist i Statistikave në Fond

Vangjelica Qerushi (Ndreu)

4 Gedanken zu „13 Verhaftungen in Tirana, Schliessung von 8 Apotheken im neuesten Fall des Pharma Betruges“

 1. Gegen den Türkischen Unternehmer Ekrem Ozmetel, wurde Interpol Haftbefehl ausgestellt, auch gegen den Manager der Firma: “Fullpet”, Aurel Preni. Man verkaufte nicht wirklich Treibstoff, sondern betrieb Zoll und Steuerbetrug im Grossstile, wie es üblich ist. Man übernahm die Tankstellen in 2012.

  Die Alpet Tankstellen und Firmen gibt es über 20 Jahren, wo der Vorgänger Inhaber schon mit Salih Berisha, Ridvan Bode den Treibstoff Schmuggel nach Serbien betrieb, während dem UN Embargo, man die wichigste private Tankstelle im Hafen von Durres hat, mit eigener geheimer Schmuggler Treibstoff Pipeline aus dem Hafen und in die dortigen nahen Tankstellen. Das System wurde 1998 geschaffen. Von dort ging es an weitere Tankstellen an der Autobahn Durres – Tirana

  5 Millionen € Steuer Schaden, durch die fiktiven Rechnungen usw..

  null

  Aktualitet
  31 Tetor 2015 – 22:47 | përditesuar në 16:42
  5 mln $ evazion, ja si u zbuluan biznesmenët e hidrokarbureve
  TIRANE – Shmangën detyrimet tatimore në vlerën e 5 milion dollarëve prokuroria nxjerr urdhër arresti ndërkombëtar për ish-pronarin e kompanisë së karburanteve „Alpet“ shtetasin turk, Ekrem Ozmetel si dhe arreston pronarin shqiptarë të kompanisë së hidrokarbureve “Fullpet”, Aurel Preni.

  Sipas akuzës dy biznesmenët të cilët kanë operuar së bashku në tregun e karburanteve së bashku me 3 personat e tjerë të arrestuarin Fiqiri Hoxha dhe të shpallurit në kërkim F.G., dhe I

  http://shqiptarja.com/home/1/5-mln—evazion-ja-si-u-zbuluan-biznesmen-t-e-hidrokarbureve-324453.html

  Der höchste Treibstoff Preis an den Mafia Tankstellen in Albanien ruiniert das Land
  http://albania.de/der-hoechste-treibstoff-an-den-mafia-tankstellen-in-albanien-ruiniert-das-land/

  Treibstoff SChmuggel, Treibstoff Pantschen, ist ein Politisches Problem, wo man sich mit der Weltbank, KfW, EBRD, IFC Mafia langsam lächerlich macht.

 2. Der Besitzer von Omega Pharma wurde nun verhaftet, er erhielt Untersuchungshaft: Nadir Çausholli

  Aktualitet
  04 Nentor 2015 – 15:27 | përditesuar në 16:18
  2.2 mln € rimbursim fiktiv, në
  burg pronari i „Omega Pharma“ Ja dëshmia e Çaushollit në gjyq
  Të tjera rreth shkrimit
  Ja dëshmia e Çaushollit në gjyq
  null
  Skandali me rimbursimet, pranga pronarit të „Omega Pharma“
  Reagon USHF:Situata kritike, kritere të reja për liçencimin
  Pronari i ‚Omega Pharma Group‘, Nadir Çausholli do të qëndroj në burg deri në përfundim të hetimeve për skandalin me recetat fiktive të rimbursimit me insulinat dhe ilaçin e veshkave ketosteril.

  Të njëjtën masë sigurie Gjykata caktoi dhe për Tasim Toçin i cili sipas Prokurorisë rezulton se i përkrahur nga ish drejtuesit e fondit për degën e Tiranës ka nënshkruar në emër të fondit si drejtes i sektorit të informatikës dosjet e rimbursimit, pa e pasur një kompetencë të tillë. Për farmacistët Vangjelica Qerushi,
  http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/2-2-mln–euro–rimbursim-fiktiv-n–burg-pronari-i-omega-pharma-325123.html

 3. Abgelaufene Medikament, oft ohne Zertifizierung eines Ablauf Datums werden in Albanien vertrieben, die alte Entsorgung der Pharma Mafia.

  Skandali/ Farmacitë shesin ilaçe të skaduara, ja cilat janë
  Posted on December 10, 2016

  Një denoncim ka ardhur kësaj rradhe nga sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun në Partinë Demokratike, Grida Duma ku nëpërmjet një replike me kryeministrin Rama, ajo ka sjellë faktin se farmacitë shqiptare vazhdojnë të shesin ilaçe të skaduara.

  Duma shkruan, se shqetësimi është raportuar nga shumë pacientë, pasi disa produkte, shiten pa “bar code-t” përkatëse, që vërtetojnë certifikimin e tyre në lidhje me skadencën.

  Disa nga ilaçet që shiten pa “bar cod”, janë Leponex , Amoxicilina, Enalapril dhe Atenolol.

  Sipas saj, ata bëjnë me dije, edhe pse janë ankuar në Ministrinë e Shëndetësisë, askush nuk ka shfaqur interesim për t’i takuar.

  Ajo thekson se Leponex është një ilaç që përdoret për sëmundjet mendore, e madje individët që kanë nevojë për të nëse është i skaduar mund të shkaktojnë edhe tragjedi, krime sociale.

  Ky lloj ilaçi është e pamundur të blihet jashtë vendit sepse kërkohet receta e mjekut që e njeh farmacisti jashtë Shqipërisë. E të sëmurët tonë e marrin të skaduar gjë që në këtë rast provohet që në etiketë nga mungesa e elementit të certifikimit.

  http://boldnews.al/2016/12/10/skandali-farmacite-shesin-ilace-te-skaduara-ja-cilat-jane/

 4. Treibstoff und illegale Pharma Artikel wurden im Hafen Durres beschlagnahmt

  Dy operacione në Durrës, sekuestrohen naftë dhe ilaçe kontrabandë (FOTO)

  Postuar: 19/05/2017 – 09:50

  Dy operacione janë finalizuar me sukses nga ana e policisë së Durrësit, e cila ka sekuestruar një sasi të konsiderueshme nafte dhe medikamentesh kontrabandë, ndërsa në pranga kanë rënë dy persona.

  Në vijim të punës së tyre për goditjen e informalitetit, Specialistët e Sektorit të Krimit Ekonomik dhe Financiar kanë finalizuar me sukses 2 operacionet e koduara “Farmacia”dhe “Gomisti”, në kuadër të të cilave u arrestuan:

  • G.Mato, 45 vjeç, banues në Durrës;

  • I. Tafa, 46 vjeç, banues në Durrës.

  Më datë 18.05.2017, në lagjen nr.13, gjatë kontrollit të ushtruar në ambientet e farmacisë së shtetasit G.Mato, iu gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale 99 lloje medikamentesh me një vlerë 400 000 lekë, të cilat nuk kishin pullat fiskale të Agjencisë Kombëtare të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore Tiranë. https://durreslajm.al/aktualitet/dy-operacione-n%C3%AB-durr%C3%ABs-sekuestrohen-naft%C3%AB-dhe-ila%C3%A7e-kontraband%C3%AB-foto

Schreibe einen Kommentar