Dreistigkeit ohne Ende: die festgenommen Staatsanwälte Haxhi Giu von Kruje, und Petrit Vukaj von Lezhe

Beide Verhaftungen liegen wenige Monate zurück, wurden durch die TV Sendung Fiks Fare enttarnt, denn eine General Staatsanwalt gibt es nicht in Funktion in Albanien, was zum Deppen Haufen unter Adratik Llala umgewandelt wurde.
Fatos Klosi: nennt Adriatik Llalla einen Kamikaze General Staatsanwalt des Salih Berisha

Ein 6 Monats Jurist, dessen Festnahme aber inzwischen zu einer weiteren Untersuchung führt, warum man die Festnahme nicht im Büro vornahm, sondern als Spektakel für die Internationalen.
30.000 € abkassieren um einen Haft Befehl nieder zuschlagen, wegen Mord, eine Ermittlung zubeenden und vor den Bank Kameras die 30.000 € kassieren.
Haxhi Giu, der festgenommen Staatsanwalt von Fushne – Kruje

Aktualitet
13 Janar 2016 – 15:26 | përditesuar në 15:58
Ekskluzive/ Ja si u lanë peng 30 mijë € për prokurorin Giu
Takimi sekret Giu-Shpori tek „Kali i Skënderbeut“

http://shqiptarja.com/home/1/ekskluzive–ja-si-u-lan–peng-30-mij—euro–p-r-prokurorin-giu–336581.html

DËSHMIA: Gjykatësi që i kërkoi mbrojtje truprojes së Berishës pasi i mori 30 mln një të dënuari për vrasje

Postuar më: 3 Dhjetor, 2015 tek Kopertina

1

Pas arrestimit të prokurorit të Krujës, Haxhiu Giu, ka reaguar ish-truproja i Sali Berishës, Izet Haxhia.

Ai thotë se Giu gjatë procesit për dosjen e vrasjes së Azem Hajdarit, i merrte urdhërat nga PD.

Sapo lexova lajmin per arrestimin e prokurorit Haxhi Giu per korrupsion e marrje rryshfeti… Nga ana njerezore nuk me vjen mire qe dikush te perfundoje ne burg e aq me pak kur njerzit jane te pafajshem. Por ne rastin e ketij prokurori te plepave puna qendron ndryshe. Ky person perben modelin e gjyqtarit dhe prokurorit te pas viteve ’92. Njerez medioker qe vetem me gjashte muaj kurs arriten te behen prokurore dhe gjyqtare (!) me komanden e partise dhe te shokut Sali. Dhe ky model ka 23 vite qe ka marë peng drejtesinë ne Shqipëri – reagon Haxhia.

Ai i quan këta lloj prokurorësh e gjykatësish “dallkauke te majmur me paret e krimit” dhe “njerëz të ulët që me devotshmeri te neveritshme u shërbejnë atyre qe shkojne e vijne ne pushtet, qe denojne njerez te pafajshem e lene te lire kriminele” dhe tregon një rast me Gjin Gjonin.

Me ka ndodhur qe ne marsin e trazuar te 97 disa prej tyre te me kerkojne ndihme per t’i shpetuar nga kriminelet e ikur nga burgu qe u kerkonin atyre paret qe u kishin dhene kur ishin ne paraburgim per t’i liruar apo dhene denime te lehta… Mund t’iu permend disa emra te tyre. Gjin Gjoni pasi kishte marre 30 milion leke nga nje i denuar per vrasje, per t’i ulur denim ne 10 vjet burg, Agim Bendo, Arben Qeleshja etj.. – rrëfen Haxhia.

Ai i rikthehet prokurorit të arrestuar sot dhe thotë se ai është përgjegjës për manipulimin e dosjes Hajdari.

“E permenda emrin e të korruptuarit Haxhi Giu se ky ka qene drejtuesi i grupit te prokuroreve qe ka hetuar çeshtjen Hajdari ku une dhe vllezrit e mij jemi denuar ne menyre te padrejte. Akoma vellai i madh vazhdon te kryeje nje denim prej 15 vitesh ne menyre te padrejte… Devotshmeria ndaj partise dhe nxjerrsit ne prite te Hajdarit, Berishës, e beri kete “prokuror te ndershem” te na denonte per nje krim qe nuk e kishim bere. Në ditët e e gjyqit ndaj nesh, ky nje dite shkonte ne zyrat e PD dhe diten tjeter ne zyrat e SHIK-ut.

Por drejtesia apo Zoti vonon por nuk harron…

Shpresoj qe fatin e ketij ta kene te gjithe ata prokurore e gjyqtare qe jane ushqyer e majmur me parate e krimit… Dhe pas tyre le te vijne politikanet e te gjitha kraheve e t’u bejne shoqeri ne dhomat e burgut njeri- tjetrit, se keta nuk bejne dot pa njeri- tjetrin..”, – thotë ish-truproja i Berishës, protagonist i ngjarjeve të dhunshme të viteve ’90 në Tiranë. / Dita /

Der Staatsanwalt Petrit Vukaj, von Lezhe wurde verhaftet, wegen organisierte Bestechungs und Justiz Manipulation

4 Gedanken zu „Dreistigkeit ohne Ende: die festgenommen Staatsanwälte Haxhi Giu von Kruje, und Petrit Vukaj von Lezhe“

 1. Man kauft sich bei Richtern frei in Albanien

  Der Ex-Aussenminister von Peru: Augusto Blacker Miller, wurde in Tirana verhaftet

  http://news.albania.de/2013/01/12/der-ex-aussenminister-von-peru-augusto-blacker-miller-wurde-in-tirana-verhaftet/

  Der Richter Artan Gjermeni, wurde Nachts leicht verletzt, wohl bei einem Versuch eines Raub Überfalles. Als sein Auto beschlagnahmt wurde, fand man 20.000 € die beschlagnahmt wurden. Er war der Richter der Adrian Fullani frei sprach

  Aktualitet Nga ARSEN RUSTA
  19 Janar 2016 – 11:59 | përditesuar në 18:39
  Plagosje pa autor! Letër porosi
  bankave për 20 mijë € e gjyqtarit Bie alibia për vetëplagosje në garazh Gjyqtari në punë me gishtin e fashuar

  http://shqiptarja.com/home/1/plagosje-pa-autor–let-r-porosi-bankave-p-r-20-mij—euro–e-gjyqtarit-337572.html

  Der Richter Artan Gjermeni, wurde angegriffen verletzt und als die POlizei sein Auto beschlagnahmte, fand man 20.000 € darin. Der ganz normale korrupte Richter, als System wo alle Details bekannt sind. Der Richter sprach Arian Fullani frei, den Ex-Bank Präsident, mit einem missratenen Sohn, einer Ehefrau, die selbst eine der Skandal Richterinnen ist.

  Gjyqtari Gjermeni: Ja të kujt janë 20 mijë eurot

  Gjyqtari i Tiranës Artan Gjermeni ka folur sot për herë të parë për plagosjen e tij. Në një prononcim për “ABC Neës”, gjyqtari Gjermeni i ka qëndruar versionit të tij […]

 2. Der Generalstaatsanwalt Ramadan Troci, wird erneut in Vloe zum Generalstaatanwalt ernannt,durch Adriatic Lalla, einer extrem kriminellen Mafia Familie, welche sogar in Durres: Motor der Urkunden Fälschungen mit Notar Beglaubigung sind und waren, wo ein Bruder für einige Jahre die Notar Lizenz verlor, nach 3 Jahren wieder zurück kaufte. Beglaubigung von Verkäufen „nicht anwesender Personen“, gefälschte Grundstücks Verkäufe, Alles ist und war möglich.

  Llalla emëron në Prokurorinë e Përgjithshme Petrit Fushën dhe Ramadan Trocin

  Kryeprokurori Adriatik Llalla, ka miratuar disa lëvizje të propozuara nga anëtarët e Këshillit të Prokurorisë së Përgjithshme. Drejtuesi i prokurorisë së Tiranës Petrit Fusha është emëruar në Prokurorinë e Përgjithshme. Pas daljes së dekretit nga Presidenti, Fusha është komanduar si drejtues edhe i prokurorisë së Tiranës. Në Prokurorinë e Përgjithshme, është transferuar dhe drejtuesi i prokurorisë së Vlorës Ramadan Troci, i cili njihet si një nga prokurorët që urdhëroi arrestimin e ish-guvernatorit Ardian Fullani.
  Mësohet se pas marjes së dekretit tek presidenti, Llalla ka vepruar njësoj si me rastin e Petrit Fushës, duke komanduar Trocin drejtues në prokurorinë e Vlorës. Këto lëvizje janë argumentuar nga Llalla për vijimin e organizimit të punës në këto dy prokurori, që kanë goxha peshë.

  Petrit Fusha nga Prokuroria e Tiranës, emërohet në Prokurorinë e Përgjithshme.

  Fusha njëherësh komandohet dhe drejtues në prokurorinë e Tiranës

  Ramadan Troci nga Prokuroria e Vlorës, emërohet në Prokurorinë e Përgjithshme

  Troci njëherësh mësohet të jetë komanduar nga Llalla si drejtues i prokurorisë Vlorë

  Dritan Gina nga prokuroria e Durrësit, emërohet në prokurorinë e Tiranës

  Deniona Katro nga prokuroria e Durrësit,drejtuese Task-Force në Tiranë.

  Këtë detyrë Katro e ka mbajtur përgjatë një vite edhe më parë

  Ardian Ylli nga drejtues prokurorie në Fier, emërohet prokuror në Durrës.

  Ndini Tavani, nga drejtues Task-Force në Tiranë, prokuror pranë kësaj njësie në Tiranë.

  http://www.lapsi.al/lajme/2016/11/01/llalla-em%C3%ABron-n%C3%AB-prokurorin%C3%AB-e-p%C3%ABrgjithshme-petrit-fush%C3%ABn-dhe-ramadan-trocin#.WBl8MrXU7CI

 3. Den Staatsanwalt Petrit Vukaj, hat man auch frei gelassen, was nicht verwundert. Oft waren diese Leute real schon viele Monate nur noch unter Haus Arrest
  Lirohet prokurori i arrestuar për korrupsion
  15:56, 28/12/2016

  Apeli i Krimeve të Rënda ka pushuar çështjen për ish-prokurorin e arrestuar për korrupsion Petrit Vukaj.

  Vukaj u arrestua më 27 nëntor 2015 pasi u akuzua se mori ryshfet për të mbyllur një çështje hetimore. Ish-prokurori i Fierit kishte masën e sigurisë arrest shtëpie gjatë kohës që po zhvilloheshin hetimet.

  Por, Gjykata e Apelit e Krimeve të Rënda nuk ka gjetur prova që fajësojnë Petrit Vukajn për korrupsion dhe ka pushuar hetimet për këtë dosje.

  Në dhjetor të 2015 ka qenë sërish Apeli i Krimeve të Rënda që i hoqi masën arrest me burg ish-prokurorit të Fierit dhe vendosi arrest shtëpie. http://www.syri.net/kronike/25649/lirohet-prokurori-i-arrestuar-per-korrupsion/

 4. Der verhaftete Ex-Staatsanwalt Haxhi Giu, war einer der Ersten, welche heute auf Grund von einer Amnestie freikamen, von 130 Personen, nur im Gefängniss Peqini.

  Die lachen sich halb tod, über diese ständigen Amnestien

  Lirohen të amnistuarit, përfituan të dënuarit deri në 3 vjet
  14/01/2017
  Prokurori Haxhi Giu ka qënë ndër të parët, mes 130 të dënuarve që kanë lënë sot burgun e Peqinit pasi kanë përfituar nga amnistia.

  I dënuar me 2 vjet e 4 muaj heqje lirie, Giut i kishte mbetur edhe 9 muaj e 17 ditë burgim për të kryer.

  Dikush del i vrenjtur pasi lë qelinë ende i bindur se vendimi ndaj tij ka qënë i padrejtë, një tjetër i buzëqeshur se ankthi mbaroi.

  Ka nga ata që lëvizin të qetë duke përshëndetur punonjësit e policisë, por ka edhe nga ata që vrapojnë drejt derës që më në fund po hapet.

  “Isha dënuar për vrasje. Kisha më pak se një vit burg. Vrava një shok pa dashje”, thotë një nga të liruarit e burgut të Peqinit.

  “Isha dënuar për hashash. Mbajtës në shtëpi. Për mua vendim i padrejtë, sepse rastësisht kisha një sasi të vogël”, thotë një tjetër i liruar.

  http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=345500#k1

Schreibe einen Kommentar